Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Hol kell szocpolt igényelni? (Mivel hitelt nem szeretnék rá felvenni - melyik állami szervezetet kell megkeresni?) fórum

Hol kell szocpolt igényelni? (Mivel hitelt nem szeretnék rá felvenni - melyik állami szervezetet kell megkeresni?) (tudásbázis kérdés)


1 2 3 4 5 6
85. vikasz
2008. aug. 11. 22:52

Tudna nekem valaki segíteni az alábbi kérdésben?


Ha valahol hitelt veszünk fel építkezéshez, akkor attól függetlenül lehet másik banknál intézni a szocpolt? A bank ahol hitelt veszünk fel, csak úgy ad szocpolt, hogy a visszafizetendő összeget csökkentik vele, pedig nekünk az a pénz kellene még pluszban. Jelenleg 1 gyerekünk van, de tervezünk másodikat. A szocpolt 2 gyerekre szeretnénk igényelni. Na ez a bank még erre sem hajlandó, csak a még megszületettre lehet náluk igényelni.

2008. aug. 10. 10:12

Szia! Én nem tudok erre más megoldást, minthogy másik házat néztek ki.


2005. február 1-jétől már nem lehet kedvezményt igényelni magánszemély által eladás céljára épített új lakáshoz.


Új lakásnak számít, ha a gazdasági társaság, egyéni vállalkozó építette az új lakást, amelyet legfeljebb három évig bérlakásként hasznosítottak és első ízben történő értékesítésére ezt köve-tően kerül sor.

2008. aug. 9. 20:24

Sziasztok! Mi is most szeretnénk a férjemmel új házat venni, teljesen új még senki nem lakta stb. Van két gyemekünk, de nem vehetem fel rá a szocpolt mert 2005-ben jött e törvény, hogy csak vállalkozótól vásárolt házra lehet felvenni magánszemélytől vettre nem.

Nem tudtok erre valami kibúvót, ha nem muszáj nem hagyok ott az államnak 2.400.000.-et

82. LTP ÁKOS (válaszként erre: 80. - 20b7362e4e)
2008. jún. 9. 18:57

Szia! A szocpolt a bankoknál lehet igényelni, ők intézik a Kincstárral. Érdemes többet is végigjárni, a jogszabályok ugyanazok, de az ügyintézők hozzáállása különböző lehet. Ha csak szocpol kell, hitel nem, ezt csak 'nagy duzzogva' intézik el, amit én értek a részükről, mert max 30ezer Ft-ot kérhetnek az intézésért, és szerintem többe kerül nekik (jogászok, papírmunkák, stb...) Javaslok egy takarékszövetkezetet, én azt hallottam, ott gördülékenyebb, kinézel egy segítőkész ügyintézőt:)


1. A meg nem született gyermekre Megelőlegező Kölcsönt (lakásépítési kedvezmény, vagy lakásvásárlási kedvezmény), régiesen szocpolt kizárólag új lakás vásárlásánál, vagy építésénél tudtok igényelni, 4 éven belül meg kell születni, különben magas kamattal vissza kell fizetni. 1+1 gyermekre ez 2.400.000 Ft-ot jelent.


2. Bővítésnél (min. 1 lakószobával nő az alapterület, min. 12m2). 1 gyermek megléte esetén félszocpol van, ez 450.000 Ft. Megelőlegezés nincs második tervezett gyermekre.Az, hogy tartósbeteg, nem növeli az összegét, viszont felnőttkorában is igényelhető, nem számít a 16. ill. 25. éves korhatár.


Használt lakás vásárlásánál szintén félszocpol jöhet szóba, ez kicsit összetettebb. Egy meglévő gyermekre szintén 450.000 Ft. Alapvetően 3 gyermek után járna, de létezik a FOT (fiatalok otthonteremtési támogatása), ezt 1 gyermek után is igényelhetitek, de feltétele, hogy mind a ketten (szülők) 35 év alatt legyetek, és nem lehet lakástulajdon a neveteken, sem szolgálati lakás, tehát először el kell adni a meglévőt. Vidéken 8millió lehet a max vételár, Bp-en és megyei jogú városokban 12 millió a plafon.


3 együttköltöző esetén (2 felnőtt + 1 gyermek) a méltányolható szobaszám 1,5-3,5 lehet, 4 együttköltöző esetén 2-4 lakószoba. Szoba min 12m2, félszoba min 6m2.


Bonyolítás: (tényleg bonyolult) banktól kérelmi nyomtatványok, területileg illetékes jegyzőtől jegyzői igazolás a gyermek meglétéről, földhivataltól tulajdoni lap, vásárlásnál adásvételi, bővítésnél kivitelezési tervdokumentáció, építési engedély, költségvetés, bővítésnél a full költségvetés min 70%-a számlákkal igazolandó utólag.


A lakóháznak komfortosnak kell lennie.


Nem teljeskörű a tájékoztatásom, ennél jóval összetettebb, de kiindulásnak elég szerintem. Szívesen veszek további felmerülő kérdéseket.

2008. jún. 9. 12:38
Nálunk is szinte ugyanez a helyzet(sajnos), így engem is érdekelne, hogy tartósan beteg gyerek után ugyanannyi félszocpol. jár mint egészséges gyerkere?Előre is köszi a választ!
2008. jún. 9. 11:41

Tájékozódni szeretnék , a szocpol igényléssel kapcsolatban ! Elsőként: van egy tartósbeteg gyermekem,akit ez a betegség élete végéig elkíséri,tehát kiemelt családi pótlékot kapok rá. Tervezünk egy második babát. Hogyan lehet a szocpolt meg igényelni, a még nem lévő gyermekre lehet-e szerződést kötni ? A tartósbeteg gyermek után van - e lehetőség magasabb összegű szocpolra? A már meglévő saját lakás bővítésére? Illetve, ha lakást vásárolnék a már meglévő 1 gyermek után ( aki tartósbeteg ), mennyi összeg járna,és hogy lehet meg igényelni?? Legyen szives egy teljeskörű ,pontos leírást adni ,ebben az esetben mi a teendő ?? Hol és hogyan kell az igénylést leadni,ill hogy induljak neki ?

Köszönettel

79. LTP ÁKOS (válaszként erre: 78. - Ritamoto)
2008. ápr. 30. 19:13

Szia Rita!


Beadástól 30 nap a feldolgozás/hitelbírálat, utána kiküldik postán a kölcsönszerződést, azt letanúztatva, aláírva adós, adóstárs,tanú1,tanú2 minden oldalán visszaküld, utána 5 munkanapon beül van a kifizetés, tehát érdemes másfél hónappal számolni. A bővítendő ingatlan az állami támogatásra jogosult személy tulajdonában kell legyen, erről tulajdoni lapot is be kell küldeni. Annyit lehet rövidíteni, hogy telefonos értesítést kérsz, ha megvan a hitelbírálat, és személyesen mentek be aláírni, ez 2 postafordultát rövidít. A kiutalás, mint lakástakarékpénzári fogalom, nem azonos a kifizetéssel: az akkor lesz, mikor lejár a Funditok (megvan x hónap rendszeres megtakarítás befizetése + 3 hó kiutalási időszak), addig az előre felvett pénzért fizettek kamatot + a megtakarítást, és utána lép át a kedvezményes lakáskölcsön részbe. Ha van adóstárs (alapból házastárs kötelező) jelzálogbejegyzés nélküli az 1,1 M áthidaló kölcsön. Elszámolni a TELJES szerződéses összeggel kell, ez lehet anyag és munkadíj is, erről számlákat kell beküldeni.

2008. ápr. 30. 09:58

Kedves Ákos!

Hamarosan szeretnénk lakásbővítésre felvenni a jövőre lejáró Fundamenta összeget áthidaló hitellel.Mennyi idő a kiutalás a kérelem beadásától, és mennyivel kell elszámolnunk?A szerződédes összeg kb.1,1 Mft.

77. LTP ÁKOS (válaszként erre: 76. - Annaméry)
2008. ápr. 30. 09:03
Szia! Nektek a FOT (fiatalok otthonteremtési támogatása) jöhet szóba, félszocpolt jelent használt lakás vásárlásánál, 1 meglévő gyermek után 450.000 Ft, második gyerekre megelőlegezés nincs. Feltétele még a lakástulajdonnélküliség, méltányolható szobaszám, és a vételár: Bp-en és megyei jogú városokban max 12 millió, vidéken 8 millió a max. Ha megigényled, és lakáshitelt is veszel fel, a megszületendő 2. gyermek után utólagos jóváírást is kaphatsz, mely 750.000 Ft, ezzel csökken a banki tőketartozásod, amennyiben akkor is megfelelsz a feltételeknek (35 év alattiak mind a ketten, min 2 max 4 szobás a lakás).
2008. ápr. 29. 15:10

Sziasztok!

Használt lakást szeretnénk venni van egy gyerekünk mégegyet tervezünk a közeljövöben, mennyi szocpolt igényelhetünk 35 éven aluliak vagyunk.

75. LTP ÁKOS (válaszként erre: 74. - TapsiHun)
2008. ápr. 18. 15:57

Akkor jó volt az eredeti sejtésem. Szerintem tanulni lehetne a familiárisan hiperpigmentált etnikumtól, ők mindig megkapják a szocpolt:)


Na jó, ez nem volt vicces, és neked sem lesz jobb tőle.

74. tapsiHun (válaszként erre: 72. - LTP ÁKOS)
2008. ápr. 15. 15:08

Tovább jutottam az ügyben! Megkérdeztem telefonon a MÁK illetékes osztályán a jogi képviselőt. Elkeserítő...Erre az ingatlanra ha megnősülök és gyermekem/im születnek nem fogom tudni ígénybe venni a szocpolt. :( :( Igy egyedülállóként felvett nem támogatott hitelemből nem fogják jóváírni a szocpolt, ergo másodszor is nagyon "megtámogatnak". (jelzem, 11 éve dolgozom, mindig be voltam jelentve...).

Megoldás: ha eladom az ingatlant és már házasként veszek egy másikat (persze itt jönnek be a többletköltségek az eladás, illeték, jogi díjak, stb...), amely cserén akár többszörösen is "elbukhatom" a szocpolt.

73. tapsiHun (válaszként erre: 72. - LTP ÁKOS)
2008. ápr. 15. 12:22
Igen, igen az 50-50%-ot hallottam én is. A méltányolható szobaszám megvan, mert a szomszédaim megkapták (megelőlegező szocpol). Irtam a MÁK-nak is, de már 2-3 hete válaszra sem méltatnak...no comment! Elindítottam egy banki vonalon is az info kérést, ott ahol felvettem a hitelt.
72. LTP ÁKOS (válaszként erre: 71. - TapsiHun)
2008. ápr. 15. 11:20

Most már nekem sem:) Annyit megtudtam, hogy 50-50%-ban kellene tulajdonosok lennetek, de ez nem volt meg a hiteligényléskor. Ha mégis működne: utólagosan ehhez banki engedély, ügyvéd, földhivatal, adó az eladott vagy elajándékozott fél lakás után, vagyonszerzési illeték a párodnak a megszerzett fél lakásra szerintem többe kerülne, mint a 900 ezer Ft-os tőkejóváírás.


Szocpolnak feltétele még a méltányolható szobaszám, és a méltányolható vételár is, kérdés, hogy ebbe belefértek-e.

71. tapsiHun (válaszként erre: 70. - LTP ÁKOS)
2008. ápr. 15. 10:49

Ákos,

akkor most még mindig nem tiszta előttem, hogy jár e, vagy nem jár? Azóta ismét elkeserítettek páran, hogy nem...Remélem nem kell majd eladnom a lakást, csak a szocpol miatt!!?

70. LTP ÁKOS (válaszként erre: 69. - TapsiHun)
2008. ápr. 11. 23:22

Egyik bank honlapján találtam:


Utólagos lakásépítési kedvezmény


Ha új lakásuk építéséhez / vásárlásához lakáskölcsönt vesznek igénybe, de gyermekük a költözést követően (még a törlesztési időszak alatt) születik meg, a kedvezmény utólag is megilleti Önöket, ha a hitelszerződés aláírásakor megfeleltek az akkor érvényben volt feltételeknek. Ebben az esetben a gyermek megszületésekor a kedvezményt a bank jóváírja hiteltartozásuk csökkentésére, vagy ha a 12/2001. (I.31.) Korm. rendeletben meghatározott határidőn belül igénylik a kedvezményt, akkor az Ön választása szerint az építési költség/vételár megfizetésére is felhasználható.

69. tapsiHun (válaszként erre: 68. - LTP ÁKOS)
2008. ápr. 9. 14:59
Igen, ezt szokták mondani a banki ügyintézők is ("hitelfelvételnél kellett volna igényelni"). Annal a banknál ahol felvettem a hitelt, sem tudtak megmondani (mondván, hogy egyedi eset ilyen még nem volt) sem fiók, sem központi szinten. Információim alapján útmutatást kérnek a minisztériumtól.
68. LTP ÁKOS (válaszként erre: 67. - TapsiHun)
2008. ápr. 9. 14:55
Éppen most böngészem én is a módosításokat, találtam olyat is, hogy ha új lakást vettél és van rá hiteled, utólag is meg lehet igényelni, meg olyat is, hogy hitelfelvételnél kellett volna igényelni.
67. tapsiHun (válaszként erre: 66. - LTP ÁKOS)
2008. ápr. 9. 14:40
Ez nagyon eszomorítana, hiszen nem latom hogy mi különbség van ha eladom és veszek egy másikat uennyiért. Irtam már a MÁK-nak is információt kérve, de még sajnos nem válaszoltak. Egyébként ahány banki ügyintézővel beszéltem annyi választ kaptam (nagyjából 50-50%-ban a jár és nem jár arányában). Hallottam már valami 2008.januári törvénymódosításról is, ha az asszony 50%-ban tulajdon részt szerez, akkor jogosultak lennénk...
66. LTP ÁKOS (válaszként erre: 65. - TapsiHun)
2008. ápr. 9. 14:15
Az igénylés pillanatában nem lehet a neveden ingatlan. Utólagos jóváíró szocpolt akkor vehettél volna igénybe, ha tudtál volna igényelni legalább egy meglévő gyerekre hitelfelvételkor, vagy házas lettél volna, és akkor megelőlegezőt, de ezek a feltételek nem voltak meg. A te esetedben, ha megszületik a gyerek, akkor járna csak, ha ezt a kecót eladod, és veszel egy másikat.
2008. ápr. 9. 10:29

Sziasztok!

Az a kérdésem, hogy tavaly vettem egy új építésű lakast, CHF alapú hitellel. A menyasszonyommal jövőre tervezzük a házasságot és a gyerkőcöt.

A gyermek születése után jár e a szocpol, vagy nem? (a lakásvásárláskor nem voltam jogosult,hiszen most is 100% tulajdonos vagyok és még nem házas)

Köszönöm a válaszokat!

64. LTP ÁKOS (válaszként erre: 61. - Zsuzsy31)
2008. ápr. 3. 14:43
Hülyeség, hogy csak forintos hitelhez van szocpol. Ha bővítésről van szó, nem minden banknak van bővítésre devizás hitele, érdemes másik bankot nézni, lehet devizás bővítési hitelhez szocpolt kérni, és egyidejűleg érdemes igényelni. Általában lebeszélnek róla, mert egyszerűbb egy szabfel hitel 1%-kal drágábban, előző nagyon sok papírmunkával jár, nem egyösszegben kapod, szakaszos folyós van, ált. 3x kijön a műszaki ellenőr, alkalmanként 15-30e Ft felülvizsgálatra, és ha minden OK., akkor kapod a következő részletet. Idegbeteg leszel, mire végigcsinálod:)
63. LTP ÁKOS (válaszként erre: 60. - Ritamoto)
2008. ápr. 3. 14:36
Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium honlapján vagy a 12/2001 I.31. törvényt ha előszeded, részletesen benne van.
62. ritamoto (válaszként erre: 61. - Zsuzsy31)
2008. ápr. 3. 08:43
Én úgy tudom, hogy az számít bővítésnek, ha a ház alapterülete nő, tehát hozzáépítetek, vagy emeletet építetek(2 gyereknél már lehet).A galéria nem tudom , hogy emeletnek számít e?
2008. ápr. 2. 20:28
sziasztok! Lenne egy kérdésem: most állunk házvásárlás előtt a bankban azt az infót kaptuk, hogy szocpol esetén csak forint alapú hitelt tudunk felvenni, ami nekünk nem jó, mert sokkal több havonta mint a deviza. Az megoldás lenne, ha most csak sima hitelt vennénk fel, és amikor ténylegesen bővitenénk akkor kérnénk ki a szocpolt? Vagy mi lenne a megoldás? A ház amúgy régi parasztház (vegyes), át akarjuk építeni. Az is bővítésnek számít, ha falat odébb rakunk, és átvariáljuk a belső helyiségeket?
60. ritamoto (válaszként erre: 59. - LTP ÁKOS)
2008. ápr. 2. 12:08

Köszi Ákos!

Akkor készíteni kell az egy szobával való bővítésre egy költségvetést és így megigényleni a félszocpolt? Mert az építési tervben szerepel a garázs, terasz stb.is.

Tehát az egy szoba költésgvetésének 70%-ával kell elszámolni.Jól értem? Ezt hol találom meg hivatalosan leírva?

59. LTP ÁKOS (válaszként erre: 58. - Ritamoto)
2008. ápr. 2. 11:19
nem csak a félszocpol 70%-ával, hanem a teljes költségvetés 70%-ával. Nyilván ebbe nem kell belevenni a garázs meg a terasz költségvetését, a bővítéshez kapcsolódó költségvetés 70%-a a lényeg.
2008. ápr. 1. 12:39

Lentebb már kérdeztem (47.h.sz), de megpróbálom újra, hátha valaki tudja a választ: ha félszocpolt veszek föl házbővítésre, de nem csak 1 szobával bővül a ház( ami a félszocpol feltétele)hanem mást is építünk: garázs,terasz, ablakcsere, szigetelés stb., akkor mekkora összeggel kell elszámolni? A teljes építési, felújítási költség 70%-ával, vagy csak a felvett félszocpol. 70%-ával?

Segítsetek....köszi!

57. Vaze (válaszként erre: 56. - LTP ÁKOS)
2008. ápr. 1. 09:26
Koszi a segitseget!
56. LTP ÁKOS (válaszként erre: 55. - Vaze)
2008. márc. 31. 12:00
igen, ha az igénylés pillanatában nincs a nevén ingatlantulajdon, megfelel a méltányolható szobaszám az ÚJ lakásban, ami 3 együttköltöző esetén min 1,5 max 3,5 szoba lehet. Használt lakás vásárlása esetén FOT akkor jár csak (félszocpol), ha 35 év alatti az igénylő.
1 2 3 4 5 6

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook