Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Depresszió! Hogyan alakul ki és mik azok a megnyilvánulások, amik már depresszióra utaló jelek? fórum

Depresszió! Hogyan alakul ki és mik azok a megnyilvánulások, amik már depresszióra utaló jelek? (tudásbázis kérdés)


14. Sensitiv (válaszként erre: 1. - Kriszti1212)
2011. jan. 7. 23:20

Az unipoláris depressziót a hangulati és az érzelmi élet zavara, a gondolkodás meglassulása és az aktivitás csökkenése jellemzi. Olyan állapot, amelyben az élet sivárnak, terhei nyomasztónak tűnnek. A hangulati élet zavarait testi tünetek jelentkezése kíséri. Elnevezésében az "unipoláris" azt jelöli, hogy a hangulat csak egy, méghozzá negatív irányban tér el, és nem kíséri időszakos felhangoltság

A depresszió okairól számos magyarázat született, amelyek mind más szempontból közelítenek a problémához. A biokémiai magyarázat a neurotranszmitterek egyensúlyának felborulását tartja elsődlegesnek. A neurotranszmitterek olyan agyi vegyületek, amelyek üzeneteket szállítanak egyik idegsejttől - neurontól - a másikig. A depresszió esetében a figyelem a noradrenalinra és a szerotoninra irányult. A vélemények megoszlanak a tekintetben, hogy ezek a vegyületek milyen módon hozzák létre a tünetegyüttest: egyesek szerint a noradrenalin- és szerotoninrendszer, illetve a többi neurotranszmitter-rendszer kölcsönhatása a fontos, mások szerint a szerotonin a "karmester" szerepét tölti be: alacsony aktivitása felborítja a kényes egyensúlyt, és depresszió alakul ki.


A depresszió egyik leggyakoribb tünete az alvászavar, amelynek mindhárom változata előfordul: az elalvás zavara, a gyakori felébredés és korai ébredés. A beteg akkor is fáradtnak érzi magát, ha a szokottnál többet alszik. Ugyancsak gyakori kísérő tünet az étvágyzavar, az emésztési zavarok, a székrekedés, a szédülés és a társult testi fájdalmak. A szexuális késztetés minden esetben csökken.


Meg kell említeni az atípusos depresszió tüneteit is: ebben az esetben az étvágytalanság helyett fokozott étvágy, ennek következtében hízás lép fel, illetve az alvászavart a fokozott alvásigény jellemzi. Gyakori, hogy a depressziós tüneteket szorongás és pánikrohamok fedik el, de az atípusos depresszióra a hangulati ingadozás is jellemző: a betegek képesek örülni bizonyos pozitív életeseményeknek. Előfordul a depressziónak olyan súlyos változata, amelyben a beteg már nem képes átélni a lehangoltságot (depressio sine depressione), ebben az esetben az érzelmi élet nagyon súlyos gátlása van jelen.

Lévén a hangulati élet zavarait szervi betegségek is előidézhetik, még a legenyhébbnek tűnő depressziós tünetekkel jelentkező beteget is gondos kivizsgálásnak kell alávetni. A diagnosztikai útnak a tüneti elemzésen túl ki kell terjednie a kórkép hosszmetszeti elemzésére is, amely így a betegség lefolyásának ismeretében nyújt támpontot a klinikusnak. A gyakorlatban megtalálható depressziós kérdőívek és skálák tájékozódó képet nyújthatnak, de a diagnózis felállítása pszichiáter vagy klinikai pszichológus feladata.


A major depresszív zavar kórisméjének felállításában a következő állapotok megléte nyújt segítséget:

a nap legnagyobb részéban rossz, levert hangulat

az érdeklődés és az öröm csökkenése

az étvágy változása, súlycsökkenés vagy súlynövekedés

alvászavar, álmatlanság vagy fokozott alvásigény

nyugtalanság, agitáltság vagy gátoltság érzése a mindennapi tevékenységekben

állandó fáradtság

értéktelenség érzése, súlyos bűntudat, nem igazolható önvádlás

csökkent gondolkodási képesség, összpontosítási és döntési képtelenség

visszatérő gondolatok a halálról.

Major depresszív zavar akkor diagnosztizálható egy betegnél, ha a depressziós epizód miatt legalább két héten át cselekvőképtelen, illetve a depressziónak legalább öt olyan - az előbbiekben felsorolt - tünete van jelen, amely nem tulajdonítható gyógyszerhatásnak. A depresszió visszatérő, ha a beteg egy éven belül legalább három epizódot élt át. A depresszió szezonálisnak számít, ha az évszakok változásának függvényében alakul ki; az őszi, illetve a téli jelentkezés különösen gyakori. Ha a depressziós tünetek között a lehangoltság uralkodik, akkor melankóliásnak, ha a mozgás teljes hiánya, akkor katatónnak nevezzük. Ugyancsak külön diagnózisnak számít a posztpartum depresszió, amely a szülést követő négy hétben lép fel.


Amennyiben a beteg állapota nem tesz eleget a fenti diagnosztikus feltételeknek, életvitele kevésbé befolyásolt, de hangulata nyomott, a disztímiás zavar diagnózist kapja. Az enyhe lehangoltság mellett megtalálható két-három depressziós tünet, és ezek nem ritkán két-három évig is fennállhatnak. Ha a disztímiás zavar major depresszióhoz vezet, kettős depresszióról beszélünk.

13. Bekomi (válaszként erre: 11. - Kriszti1212)
2010. nov. 20. 13:20
én ugyanígy vagyok, de sajnos annyira elszalad velem a ló ilyenkor, hogy sajnos nem tudom kontrollálni magam, és egyre mélyebbre kerülök:-((((
12. Bekomi (válaszként erre: 10. - Kriszti1212)
2010. nov. 20. 13:19

köszönöm,

sajnos, nem tudok túllépni, még ennyi év távlatában sem:-(((((

11. Kriszti1212 (válaszként erre: 8. - Fura)
2010. nov. 19. 21:52
Én néha nagyon elcsodálkozom saját magamon, hogy mennyire ki tudok fordulni :( Néha olyan dührohamokat kapok, meg hisztijeim vannak, hogy még én is meglepődöm. Tudom, hogy nem helyes az a fajta viselkedés, de elég egy kisebb dolog, amitől kiakadok és máris rombolok magam körül :(
10. Kriszti1212 (válaszként erre: 9. - Bekomi)
2010. nov. 19. 21:51
Ó, nagyon sajnálom :( Ezután nagy csoda lett volna, ha nem esel bele. És részvétem. Ehhez egy élet is kevés, hogy fel tudja dolgozni az anya :(
9. Bekomi (válaszként erre: 7. - Kriszti1212)
2010. nov. 19. 18:46

én nem, sajnos nekem meghalt a kislányom(lassan már 8 éve), meg volt utána méhenkívülim, meg vetélésem, és a mélybe estem......

Kezeltek, úgy tűnik jobb lett de újra visszaestem:-((((

8. fura
2010. nov. 19. 17:47
De gondolom ezeknek a tüneteknek nem mind egyszerre kell jelentkezniük, nemde? Bennem is megvan némelyik, bár még szerintem én sem a súlyos kategóriába tartozom. :)
7. Kriszti1212 (válaszként erre: 6. - Bekomi)
2010. nov. 18. 22:19
Remélem :) Miért, te nem?
2010. nov. 18. 22:00
akkor talán te megúsztad, ezt a ronda kórt:-)))
2010. nov. 18. 21:49
Köszönöm szépen. Kicsit megnyugodtam. Az utóbbi időben feltűnően sokat vagyok ideges és nem akarattal. Türelmetlen vagyok, ingerült, étvágytalanság is megvan. Hála az égnek az itthoni dolgokhoz még van kedvem.
2010. nov. 18. 21:30
Úgy érzi: értelmetlen az élet, nem szereti őt senki, nem tud szeretni senkit, menekül az emberek elöl, szeretne aludni, de nem tud; antiszociális magatartás; teljesítmény csökkenés munkahelyen; később már nincs kedve az otthoni teendőket sem ellátni. Kommunikációs zavarok.
2010. nov. 18. 21:26
depresszóra utaló jelek:hangulat változások, hajnali ébredés, és nem tudsz visszaaludni, étvágytalanság, sírás, bármilyen dolgon, bármilyen időben ....
2010. nov. 18. 21:26
Tartós rossz hangulat, letörtség, kedvetlenség, életuntság, közönyösség, érzékenység, gyakori sírás, fáradékonyság, kapcsolatok megromlása, alvás- és szexuális zavar. Súlyosabb esetben halálvágy.
2010. nov. 18. 21:22
Depresszió! Hogyan alakul ki és mik azok a megnyilvánulások, amik már depresszióra utaló jelek?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook