Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mi az a vírus? Kinek mi a véleménye erről? fórum

Mi az a vírus? Kinek mi a véleménye erről? (beszélgetős fórum)

5. vica009 (válaszként erre: 4. - 379974e955)
2011. jún. 18. 21:55
Én is ezt tanultam,de nem feltétlenül igZ
2010. nov. 17. 07:34

Vírusoknak nevezzük a legkisebb ismert mikroorganizmusokat, méretük körülbelül 20 és 400 nanométer közötti. Felfedezésük Ivanovszkij, orosz kutatóbiológus 1892-ben végzett kísérleteihez köthető. Kísérleteiben megbetegedett dohánylevelek nedvét baktériumszűrőn átszűrte, majd ezzel a szűrlettel egészséges növényeket tudott megfertőzni. Így jött rá, hogy a baktériumoknál kisebb kórokozók is léteznek, miket még az akkori fénymikroszkóppal sem lehet látni. Nevük a latin virus, azaz „méreg” szóból ered, mivel felfedezésük előtt egyes vírusos fertőzések baktérium-kórokozóit a kutatók nem találva, feltételezték, hogy e betegségeket nem sejtek, hanem csupán mérgező, élettelen, de valamiképp mégis bioaktív (fertőző) anyagok okozzák.


A vírusok láthatóvá tétele csak az 1931-ben felfedezett, de igazából csak a harmincas évek végétől kezdve elterjedő elektronmikroszkóp segítségével sikerült. Valójában a legnagyobbak közé tartozó himlővírusok virionjai speciális fénymikroszkópokkal is láthatóvá tehetőek, de a legtöbb vírus vizsgálatára a fénymikroszkóp alkalmatlan.


Élő és élettelen anyagra egyaránt jellemző sajátosságokkal rendelkeznek. Paraziták, önmagukban nem mutatnak életjelenségeket, nincs anyagcseréjük, önálló mozgásra képtelenek. Élő anyagként csak gazdaszervezetben, annak folyamatait felhasználva viselkednek. Így tehát nem egyértelmű, hogy élőlénynek tekinthetjük-e őket. Viszont semmiképp nem tekinthetők élettelennek, mivel bizonyos körülmények között - gazdatestben - életjelenségeket mutatnak. Ez, valamint az anyagcseréjük hiánya inkább magyarázható a nagyon speciális felépítésükkel, és inkább tekinthetjük őket az alkalmazkodás szép példának, mint hogy megkérdőjelezzük élő mivoltukat.


Általánosan elfogadott nézet szerint a vírus fertőzőképes genetikai információ, amely a genetikai információt hordozó nukleinsavból (DNS vagy RNS) és az azt körülvevő fehérjeburokból áll. A különálló, élő sejtet éppen nem fertőző vírus neve virion.


Egy vírus megfelelő sejtbe jutva, annak működését módosítva több százezer példányban is lemásolhatja magát, ezzel a gazdaszervezet megbetegedését, károsodását okozva. Az új vírusok felgyülemlenek a sejten belül, ami egy idő után felreped és elpusztul.


Sokszorozódásuk: 1. rátapad a sejtre → 2. befecskendezi az örökítőanyagát → 3. átszervezi a gazdasejt működését → 4. a gazdasejt a saját fehérjéjét felhasználva a vírussal azonos új vírusokat termel → 4. a gazdasejt elpusztul és az új vírusok kiszabadulnak, készen a további fertőzésre.


Mivel életükhöz szükség van gazdaszervezetre, nem lehettek a legelső élőlények. Valószínűleg sejtekből kiszakadt, elszabadult genetikai elemek

2010. nov. 16. 23:04
Az, hogy egy szenzációsan felépített "túlélőorganizmus" Képes alkalmazkodni, és bármilyen körülményhez igazodni. Érdekes. Némileg példát is vehetnénk :)))
2010. nov. 16. 23:04
Az a véleményem a vírusról, hogy jó lenne ha saját lábán megélne, és nem mi adnánk neki az életerőt.
2010. nov. 16. 23:01
A vírus egy kapszidréteggel (ragasztóanyag)kötődik a gazdasejthez,mely önmagába életképtelen,.Ha a gazdasejt "befogadja"=akkor,a vírus elkezd életképessé válni,és szaporodik,elfoglalva a a saját sejtjeinket ,mely szaporodik,,,,pedíg mi adtunk életerőt neki,hogy befogadtuk.Kinek mi a vélenyéme a vírusról,

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook