Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Tudja valaki, hogy a GYES-nek a 8 órás munka melletti megszüntetése pontosan milyen hatállyal lesz bevezetve? fórum

Tudja valaki, hogy a GYES-nek a 8 órás munka melletti megszüntetése pontosan milyen hatállyal lesz bevezetve? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
70. hpkati (válaszként erre: 69. - Kiraanyu)
2011. jan. 5. 16:59

Sajnos én is így kaptam... De azt tudom, hogy a december 23-án(vagy előtte egy nappali....) elfogadott költségvetési törvényben van benne.

Remélem tudtam segíteni!

69. kiraanyu (válaszként erre: 65. - Hpkati)
2011. jan. 4. 19:52

Szia!


Azt meg tudnád mondani, hg melyik törvényből van ez a leírás?

Anyukámnak lenne rá szüksége, mert a kistesóm tartósan beteg és hivatkozni szeretne, de nem találták a neten, nekem meg most nincs időm keresgélni.


köszönöm szépen előre is.

68. kiraanyu (válaszként erre: 67. - Zsanci79)
2011. jan. 3. 14:05
Köszi. Csak megerősítettél. :-(
67. zsanci79 (válaszként erre: 66. - Kiraanyu)
2011. jan. 3. 00:19

Igen. Most direkt megnéztem, nekem 23.-án született a fiam, és 24.-től vagyok jogosult a gyesre.

Sovány vígasz, de ha 31.-től élne a gyes, akkor is csak márc. 31-ig kapnád, ha 8 órában dolgozol mellette :((

2011. jan. 2. 23:39

Kérem, valaki válaszoljon.


Az Én kislányom 2008.dec.31-én született. Akkor elvileg 2011. január 1-től vagyok jogosult GYES-re, igaz? Nem aznaptól, vagyis dec.31-től.(?) Így rám már mindenképpen az vonatkozik, h csak 6 órában dolgozhatom GYES mellett???

Ugye jól gondolom.

Köszi.

65. hpkati
2010. dec. 28. 18:05

Nekem ezt küldték:


A képviselők 259 igen szavazattal, 69 nem ellenében, 43 tartózkodás mellett fogadták el az egyes szociális, gyermekvédelmi, családtámogatási, fogyatékosságügyi és foglalkoztatási tárgyú törvények módosításáról szóló előterjesztést. A kormánypártok támogatták, az MSZP és az LMP ellenezte az indítványt, a Jobbik tartózkodott.


A gyes három évre való visszaállítása vonatkozik azokra a gyermekekre is, akik 2010. április 30. után, azaz a gyes folyósítási idejét két évben meghatározó törvény hatályba lépését követően és e jogszabály hatályba lépése előtt születtek. A törvény 30 órában korlátozza a gyes mellett folytatható keresőtevékenység időtartamát.


Az elfogadott javaslat szerint a 2010. december 31-én még keresőtevékenységet folytató gyes-jogosultak egységesen legfeljebb 2011. március 31-ig még a korábbi feltételekkel, azaz munkaidőkorlát nélkül végezhetnek az ellátás mellett munkát.


A törvény kivételt is teremt, mert a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek gondozását ellátó jogosult a gyermekgondozási segély mellett - a gyermek egyéves korától - a napi munkaidő-keretre vonatkozó korlátozás nélkül végezhet munkát, valamint az ikrek utáni gyermekgondozási segély teljes munkaidőben történő foglalkoztatás esetén is jár, azonban a törvény értelmében csak egy gyermek után.


A gyes folyósítási idejének visszaállításával összhangban a gyermeknevelési támogatást újra a legkisebb gyermek hároméves korától lehet majd igénybe venni. A törvény bevezeti az örökbefogadói gyermekgondozási segélyt.



A törvénymódosítással változik a lakásfenntartási támogatás jelenlegi rendszere. A változtatás célja egyrészt a szociális gáz- és távhőtámogatás megszűnése miatt ellátás nélkül maradó jogosultak befogadása a lakásfenntartási támogatás rendszerébe, másrészt a támogatás célzottságának és hatékonyságának növelése.


A jogosultsági jövedelemhatárt a törvény az öregségi nyugdíjminimum 250 százalékában határozza meg a korábbi 150 százalék helyett, ugyanakkor eltörli a lakásfenntartási költségek jövedelmen belüli arányára vonatkozó előírást. A jövedelemszámítás alapja az egy főre jutó jövedelem helyett a háztartás fogyasztási szerkezetét jobban kifejező fogyasztási egység lesz. A lakásfenntartási támogatást elsősorban természetben kellene nyújtani a törvény alapján.


A törvény szerint 2011-ben az ápolási díj alapösszege megemelkedik. A jogszabály szűkíti az egyházi fenntartók fogalmát azzal, hogy kizárólag a kormánnyal szociális feladatok ellátására is kiterjedő megállapodást kötött egyházak tartoznak majd a törvényben meghatározott egyház fogalma alá. Emellett pedig megteremti az Egyházi Fenntartók Tanácsa működésének jogi alapjait. A tanács a szociál- és nyugdíjpolitikáért felelős miniszter véleményező, javaslattevő és tanácsadó szerveként működik a jövőben.


A rendelkezésre állási támogatás (rát) helyébe a bérpótló juttatás lép. Az általános szabályoktól eltérően a bérpótló juttatásra való jogosultság esetében nem kétévente, hanem évente történő felülvizsgálatot ír elő, azaz évente meg kell vizsgálni, hogy a jogosult legalább 30 nap időtartamban folytatott-e keresőtevékenységet, illetve részt vett-e munkaerő-piaci programban, képzésben.


A bérpótló juttatás szabályainak többsége megegyezik a rát szabályaival. Új elem azonban, hogy a jövőben az önkormányzat rendeletben előírhatja, hogy a juttatásban részesülő a lakókörnyezetét tartsa rendben.



A törvénnyel kibővül a közfeladatot ellátó személyek köre az intézményi ellátás keretében foglalkoztatott ápoló, intézményvezető ápoló, gondozó és szociális, mentálhigiénés munkatárs, továbbá a falu- és tanyagondnok személyével.


A települési önkormányzatok bölcsődés korú gyermekek napközbeni ellátásának biztosítására irányuló kötelezettségének - a bölcsőde működtetése mellett - családi napközi formájában is eleget tehet. A törvény 2011-től az általános iskola 8. évfolyamán tanuló és rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermekek számára is biztosítja az ingyenes gyermekétkeztetést.


A jogszabály szerint kizárólag a bölcsőde esetében növekednek az ellátásért fizetendő térítési díjak, a gyermekétkeztetés egyéb formáiban változatlanul az élelmezés nyersanyagköltségének egy ellátottra jutó napi összege a térítési díj alapja.


A törvény lehetőséget teremt a várandós anya férjének vagy élettársának a befogadására a családok átmeneti otthonába. Ezt azzal indokolják: a gyermeket váró anya helyzete indokolja, hogy a számára ebben az időszakban támaszt, segítséget jelentő személy mellette legyen.

2010. dec. 28. 17:52

Most akkor lett belőle törvény?Ki mit tud róla???

Kösz

63. maninka (válaszként erre: 62. - Zsanci79)
2010. dec. 9. 18:00

Igen, tudom. Nekünk tényleg szerencsénk van, hogy van nagyi.

Ráérünk 3 évesen közösségbe vinni Őket. Mostmár belátom, hogy jobb a családon belül megoldani.

Egyszerűbb is lesz nekem, mert a munkaköröm azért nem annyira rugalmas.

62. zsanci79 (válaszként erre: 61. - Zsanci79)
2010. dec. 9. 17:28
De akkor nem mehet bölcsibe, ezt tudod? Én is olvastam
61. zsanci79 (válaszként erre: 60. - Maninka)
2010. dec. 9. 17:27
Jó neked, van nyugdíjas nagyid. nekünk még nincs sajna
2010. dec. 9. 07:23

Megtaláltam az új, benyújtott törvénytervezetet. Megváltoztatták a nagyszülői jogosultság feltételeit. Az "új" szerint, ha a szülő dolgozik, akár 8 órában is, a nagyszülő igényelheti a gyest.

Remélem így marad, ez az utolsó reménysugár.

2010. nov. 29. 13:19

Sziasztok!

Olvasgatlak benneteket...engem is érint ez a változás és sajnos car lenne 1 óra plusz miatt elbukni a gyest,mert aki gyesen van tudja mi az a 25 ezer forint.Szerintem nem azért dolgozunk,mert baromira jól meglehet élni ezekből a pénzekből,csak hát igy nekem is kellemesebb,hogy én adok enni a gyerekeimnek,nem az állam.Most akkor hogyan tovább?

58. 0a969f72e1 (válaszként erre: 57. - Zsanci79)
2010. nov. 29. 12:27
Igazad van, bocsi! Utánna olvastam, a cikk nov. 8-án írodott és 25-én visszavonták a 6 órát.
57. zsanci79 (válaszként erre: 56. - 0a969f72e1)
2010. nov. 28. 21:55
A 6 órás még pár hete volt. Mostmár csak 4 óra. Tudod, így mennek a dolgok, minden nap húzunk egyet rajta.
2010. nov. 28. 19:11

A 40. hozzászólásomban már írtam ezt a honlapot: anyabarat.hu GYES, GYET változásai 2011.

Olvassátok el.

Mintha úgy vettem volna ki, hogy 6 órában lehetlesz dolgozni.

Sajnálom, de semmi okunk nincs reménykedni, hogy kimaradnánk belőle.

55. zsanci79 (válaszként erre: 54. - ElErIm77)
2010. nov. 28. 13:47

Teljesen igazad van. Akkor sem úgy volt, hogy x hónapos terhes vagy, vagy megvan a gyereked, de januártól ne számíts rá.

Amúgy ez, hogy visszaállítjuk a 3 éves gyest, nagy mézes duma csak. Hogy miért?

Csakis azért csinálták vissza, mert tudják, hogy nincs elég bölcsis hely, így az onnan kiszorult családokat csak nem hagyhatják 0 Ft-tal egy évig.

Aki meg visszamegy dolgozni, (és valljuk be sokan élnek ezzel, vagy inkább muszáj) attól szépen elvesszük a gyest, és így spóroltak ismét a kismamákon. Az egyik kezével ad, a másikkal meg elvesz, mint mindent.

Azt azért még jó lenne, ha valami okos elmondaná, hogy akkor most mi van a védettséggel? Az megmaradt, vagy az is elszállt, mint a győzelmi zászló?

mert ugye a mai világban egyikk nap még dolgozol, másnap már nem kellesz. Bárkivel előfordulhat. De így azért volt legalább 1 év biztonsága az anyának.

De gyanítom ez is el fog veszni.

54. ElErIm77 (válaszként erre: 44. - Zsanci79)
2010. nov. 28. 12:24

Én is abban reménykedte, h azért nem viszamenőleg érvényes,hanem mondjuk..akiket mostantol érint:(

mint anno mikor bevezették, h 2 év a yges,nem volt visszamenőleg érvényes,csak aki utána lett terhes...

53. 0a969f72e1 (válaszként erre: 52. - Zsanci79)
2010. nov. 28. 11:41

Hát szerintem az ország nagy része tiszta ideg ezektől az új rendeletektől.

De a lényeg, amit hangsúlyoznak, hogy mindenki jól jár!

52. zsanci79 (válaszként erre: 50. - 0a969f72e1)
2010. nov. 28. 11:37
Ja nem! Csak fel tudom húzni magam, pedig nem érdemes :)
51. 0a969f72e1 (válaszként erre: 49. - Botuska)
2010. nov. 28. 11:27

Januártól változnak a szabályok, ezt olvastam.

anyabarat.hu, babafalva.hu...stb oldalakon szoktam keresgetni.

50. 0a969f72e1 (válaszként erre: 48. - Zsanci79)
2010. nov. 28. 11:26

Hűha, úgy tűnik, mintha rám is dühös lennél! Elhiheted én sem örülök ennek az egésznek! Gyerekkel sem könnyű egy családban, hát még neked és sok más anyukának aki egyedül van!

Szóval én veled vagyok!

2010. nov. 28. 10:51

Sziasztok!

Akkor most januártól nem jár a gyes a meló mellett??Ez már biztos?????Hol olvashatok erről rendeletet?

48. zsanci79 (válaszként erre: 47. - 0a969f72e1)
2010. nov. 28. 10:19

Adókedvezményt, minimálbéresnek, egyedülállónak????? Na ne röhögtess már! Igen, aki több száz ezret keres, az ki is tudja használni, de aki átlagbér, vagy az alatt, az már nem, nem igazán.

Én pl. kemény 2 ezer Ft-tal kapok majd többet ebben a fantasztikus gyerekkedvezményi rendszerben. Egyedül nevelem a gyerekem, 82 nettó a fizum.

Örök hálám üldözni fogja Viktorékat, hogy ilyen fantasztikus nagy segítséget kaptam!

végül is megmondták, mindenki jól jár, az is aki havi 2-3 ezerrel keres majd kevesebbet, hisz egyzsrűen ki fogja tudni tölteni az adóbevallását. Másztam volna a cinikus képébe!!!!

Inkább nem megyek bele hogy miket művelnek, mert...ááhh

47. 0a969f72e1 (válaszként erre: 43. - ElErIm77)
2010. nov. 28. 09:55

Látod, a te esetedre találták ki az adókedvezményeket! Nem vagyok narancs, ezt poénnak szántam!

Sajnálom, hogy ilyen rossz helyzetben vagy, úgy gondolom azt a kis pénzt meghagyhatták volna mindenkinek.

46. 0a969f72e1 (válaszként erre: 44. - Zsanci79)
2010. nov. 28. 09:54
Csak 16%-os adó terheli :) :(
45. 0a969f72e1 (válaszként erre: 42. - Sajert)
2010. nov. 28. 09:53
2010. májusától élt a Bajnai féle 2 év. Ettől fogva visszamenőleg megváltoztatták a gyes rendszerét, vagyis már ők is 3 évig maradhatnak otthon, de a 8 óra munka elveszlik mindenkinek. 4-ben lehet dolgozni, sőt 8 órában is, ha a munkát otthon végzed.
44. zsanci79 (válaszként erre: 41. - 0a969f72e1)
2010. nov. 27. 22:01

Hurrá! Én kimaradok ebből, nekem már nem jár, most kezdtem tölteni a szabim, ezért bíztam benne, hogy aki elkezdte így az be is fejezheti, anyám lemaradt a 40 év nyugdíjról, a mnyp befizetésem elveszik, sőt ma mondták, hogy ha van hozamod rajta, akkor azt megadóztatják, gondolom egy 30-40%-kal minimum.

Legszívesebben elhúznék ebből az országból

43. ElErIm77 (válaszként erre: 41. - 0a969f72e1)
2010. nov. 27. 20:50

ÓÓÓ,tényleg???ilyen nincs...én szeptemberben mentem pont vissza:(

és számit a 26 ezer is, minimálon vagyok,s egyedül nevelem a fiam..hát ez szép:(

42. sajert (válaszként erre: 41. - 0a969f72e1)
2010. nov. 27. 20:40

Mennyi időre visszamenőlegesen? Itt is belép, hogy öt évre?


És csak azt olvastam, hogy heti 20 órát meghaladóan veszik el a gyest, már hat órát/napot se lehet majd dolgozni.


Nem elég hogy a nyugdíjamat (mit én nem élek meg, de legalább a gyerek örökölhette volna, nálam ez volt a lényeg!) ellopják...

2010. nov. 27. 20:12
Annyit sikerült kiderítenem, hogy januártól lép életbe a gyes mellett nincs 8 óra munka, visszamenőlegesen mindenkire fog vonatkozni.
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook