Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Miért nevezünk bizonyos könyveket 'ponyvának'? fórum

Miért nevezünk bizonyos könyveket 'ponyvának'? (tudásbázis kérdés)

1 2
2016. máj. 30. 12:51
2010. okt. 16. 21:04

Nem kell bocsánatot kérni, mert eltértünk a témától...szerintem :) örülök neki :)

csak így tovább...

2010. okt. 16. 21:03

Úha..lemaradtam :) Köszönöm a hozzászólásokat...

Csak hogy én is hozzászóljak kicsit :) :

Imádom Vavyan Fable könyveit...de nem vagyok elzárkódva más stílusoktól sem :) Szintén szeretem Leslie L. Lawrence könyveit is...sőt...szeretem a szépirodalmat, a történelmi könyveket is... sokmindent elolvasok...de nekem sem tetszik mindegyik :)

Mégegyszer köszönök mindent....és örülök, hogy ilyen sok hozzászólás is volt. :)

38. Burkuska (válaszként erre: 37. - K_nm)
2010. okt. 16. 12:20
oké,el fogom olvasni és megírom:)
37. k_nm
2010. okt. 16. 12:20

szivesen

Valóban nem sok...a könyv se hosszú. De nekem annál ütösebb volt. Ahogy ez a kissrác az életröl gondolkodik...hihetetlen...

Ha elolvasod, légyszi, írd meg a véleményed, kíváncsi vagyok! :-)

Mindenkitöl ezer bocs (meg egy anyamaci hozzá), hogy szétoffoltam a topicot! Bocsánat!!!!

36. Burkuska (válaszként erre: 35. - K_nm)
2010. okt. 16. 11:43

ez nem sok...mármint oldalban!

Köszi!

35. k_nm
2010. okt. 16. 11:16
nem, ez a könyv....
34. Burkuska (válaszként erre: 33. - K_nm)
2010. okt. 16. 11:10

Szia!


Ez egy részlet a könyvből?

33. k_nm
2010. okt. 16. 11:05

jó fözést :-))))

Az elöttem az életröl annyit, hogy valóban elég obszcén stílusú. De a története csodálatos...a vége...

[link]

fenn van a neten is...olvass bele, ha gondolod...

32. a0c1361e44 (válaszként erre: 31. - K_nm)
2010. okt. 16. 11:00

:)))

Nem, nem olvastam, mert azt olvastam róla, hogy aki nem szereti az obszcén szavakat az hagyja ki:) De lehet legyűröm ezt:)

Őket is szeretem, bár Ottlik nekem kicsit fárasztó stilusú. Izlések és pofonok.

Na mennem kell. Nem olvasom, de csinálom:)

Épp főzök:)))

31. k_nm (válaszként erre: 30. - A0c1361e44)
2010. okt. 16. 10:52

:-)))))

Nem feszegetni akartam, csak megfogott :-))) tetszett a válaszod :-)))

Isten örizz, nem akarok veszekedni, söt!

Az való igaz, hogy átlag feletti az olvasottságod!

Az ÉS-sel meg hát no...sikerült belenyúlni ;-)

ÉN mikoet olvasok? Paulo Coehlo, Csáth Géza, Mikszáth, Ottlik, Fable. Nem szeretem a sci-fiket, a "hogyan legyünk...." jótanácsos könyveket és az oroszokat sem nagyon csípem. Csehov kivétel. Férjem szokta nézni, hogy egy könyvet megeszek egy jó hét alatt...na igen...imádok olvasni...csak nekem eléggé lekorlátolt a stílusom, épp ezért akartam megtudni, milyen a nem ilyen ;-)

A szívem csücske könyv: Emil Ajar: Elöttem az élet. Imádom. Olvastad?

30. a0c1361e44 (válaszként erre: 27. - K_nm)
2010. okt. 16. 10:39

Hát persze, a gyógyszertan távol áll tőlem, mert az bizony csak annyira érdekel, amennyire szüksége van rá egy átlag embernek. Tehát megnézem, hogy az általam alkalmazott gyógyszerek mit tartalmaznak, milyen hatásuk lehet stb. erre irtam, hogy az ilyen jellegű könyveket, ugye nem regényszerűen olvasunk.

A csillagászatról szóló tudományos könyveket viszont már sokkal többet lapozom, olvasok cikkeket ehhez kapcsolódóan, valamint érdekel sok minden, de természetesen nem minden. Hogy a betegségnél maradjunk nem érdekel a bonctan sem.

És a borászat sem vonz.

Kiváncsi lennék rá, hogy te milyen könyveket olvasol.

Lehet, hogy ez nem mindenevősség, de azt gondolom, hogy az átlag felett van az olvasottságom, és a 21 éves fiamnak.

Egyébként belenyúltál:) Lehet van még itthon 1978-as Élet és Irodalom újságom:)

Persze, nem ugyanolyan lélekkel élvezzük a különböző könyveket, de ugye a lelkünk sem mindig ugyanolyan! Vannak időszakok, amikor csak véres, horror könyveket olvasok, és van, hogy a kezembe sem veszem azokat. Gondolom akkor vonz az ilyen műfaj, amikor hasonló cselekvésen képzelgek, de ugye nem teszem meg, igy elolvasom:)

Azt gondolom, hogy ennek a fórumnak nem arról kell szólnia, hogy én mennyit olvasok, igy feleslegesen feszegetjük ezt a témát.

És lehet igazad van abban, hogy nem vagyok mindenevő, mert a szakács könyveket nem nagyon szeretem:)

29. k_nm
2010. okt. 16. 10:32
ja, igen, hogy ne offoljam a topikot, bár a válasz már okafogyott: a ponyva eredete a 19. sz végére nyúlik vissza, amikor a kereskedöknek jobban megérte a már kiadott könyveket "ellopni" és egy olcsóbb kötésben megjelentetni...és ponyváról árultáköket, hogy lehessen funi, ha gubanc van...
2010. okt. 16. 10:28
Eredetileg a puha kötésú nem túl drága könyveket nevezték ponyvának...
27. k_nm (válaszként erre: 25. - A0c1361e44)
2010. okt. 16. 10:16

nekem egy barátom mutatta meg Vavyen Fable könyveit, mondván, hogy Lörinc L. László után ö a nagy kedvence...

A mindenevöségröl annyit, hogy szerintem egy könyvvel vagy az általa képviselt stílussal úgy kell bánni, mint a borral. Tisztelni, becsülni. A "mindegy, fiam, hogy mit olvasol, csak lapjai legyenek és bötükböl álljon" nekem azért nem helytálló, mert kell, hogy kialakuljon egy bizonyos stílus. Anélkül mit sem ér az egész. Hogyan lehet ugyanolyan lélekkel élvezni egy Vavyen Fable-t, és egy Gazdag Papa, Szegény Papa címü szakkönyvnek csúfolt valamit? Vagy egy Rejtö jenöt egy Esszék az ÉLet és Irodalom 1978-as kiadásának elemzö cikkjeiböl címü elég nehéz könyvet? Lehet, nem mondom, hogy nem...csak nem tudom elképzelni....Azért az más dolog, hogy a szakmai könyvekböl a saját szakmádba tartozókat elolvasod, az alap...de mondjuk a neked, mint közgazdásznak el kéne olvasnod egy Farmakológia könyvet, mihez kezdenél vele? Ez azért már nem férne bele "mindegy, mit" kategóriába...Nem? Cáfolj meg, nem vitatkozni akarok, csak nem értem a fogalmat...annak ellenére sem, hogy elég böven kifejtetted, mert abban csak azt láttam, mindenevö vagy, de egy bizonyos körön belül csak...

26. Burkuska (válaszként erre: 25. - A0c1361e44)
2010. okt. 16. 10:04

Nem,ne tűnjön kötekedésnek:)Jó olvasni,hogy milyen sokoldalú vagy! Ez igen! Most már behozom a lemaradásomat,ígérem:)))

Engem pl.nem érdekel a gazdaság...nem és nem:)


Mit olvasol most? Én "rákaptam" JOanne Harris könyveire...


Írhatsz privit is,nem szeretném szét offolni a fórumot!

Elnézést a többiektől:-)

25. a0c1361e44 (válaszként erre: 24. - Burkuska)
2010. okt. 16. 09:56

Pedig nagyon úgy tűnt:)

Köszönöm:) Mármint, hogy szuper nőnek tituláltál:))))

Igen, engem minden érdekel:)

Elolvastam a Háború és békétől szinte az összes orosz irodalmat is, valamint olvasok scifit is Alapitvány és társaitól a Nemere scifiig. És igen sok gazdasági könyvet olvasok, mert közgazdász vagyok, valamint szeretem a krimiket is (Edgar Allen Poe, Agatha Cristie) és bármi jöhet, valamint a történelmi könyvek is jöhetnek, és a szakkönyvek is. Harry Potter, Daren Shan. A romantikus is jöhet, de ott azért vannak kivételek. Nem szeretem Clair Kenneth-et, de több Tiffany "könyvet" is elolvastam. Szeretem Ken Folett-et is. Szoktam háborús könyveket is olvasni. Még Amerika borzalmát is elolvastam, amire azóta sem jöttem rá, hogy mitől olyan jó (Zabhegyező). Sport könyvek. Ezotéria csak regény szinten. Tudományos könyveket is olvasgatok. természetesen a szakkönyvek, történelmi, sport, tudományos könyveket nem regényszerűen olvassuk. És a meséket is a mai napig szeretem. Elolvastam az összes kötelezőt is, és nem azért mert kötelező. Manapság is előveszem őket. Szeretem az Egri csillagokat, a kincskeresőt is. És a már majdnem horror kategóriát is. Dean R. Koontz is nagy kedvencem, Stephen Kinggel együtt. Hellert is imádom. A Piszkos tizenkettőt sem csak filmen láttam, itt van a polcomon és többször el olvastam.

Vannak könyvek, amiből sosem elég:) Manderley ház asszonya, 22-es csapdája, Tövismadarak, Twist Oliver, 21 rémes történet, Anna Karenina és még sorolhatnám. Jöhetnek a vámpiros történetek is:) Kedvencem a nagyon régi kiadású Drakula gróf. Nekem egy kis alakú kiadásban van meg. Szeretem Tersánszky Józsi Jenőt. És Rejtő egy nagy kedvencem!!!! 10 évesen olvastam az első Rejtő könyvemet a Tizennégy karátos autót, aztán követte a többi.

5 évesen tanultam meg olvasni, mert nem birtam kivárni a hétfőket, amikor TV szünet lévén az apukám a Hatrongyosi kakasokból olvasott nekünk mesét:)

Én azt láttam, hogy a szüleim olvasnak, igy én is ezt tettem. Mindig figyeltem, hogy melyik könyvet teszik le és én is azt olvastam utánuk. 11 éves koromban olvastam a 21 rémes történetet. Ebben van a Biró, Madarak, Stb. Na ennél a könyvnél nagyon féltem:)

A gyerekemet is erre nevelem. Nézze, hogy kiirta, de ne ez alapján döntsön első sorban. Neki az első könyve a Rómeo és Julia volt, az eredeti. Annyira megszerette, hogy kivülről tudta.

Tehát igen. Mi úgy szoktuk mondani, hogy mindenevő vagyok:)))

Leslie l Lawrence-t azért emlitettem amellett, hogy nagy kedvencem, mert általában, aki őt szereti az nem szereti a Vivien Fable könyveket.


És nem vagyok egyedülálló ezen a területen. Sok ismerősöm szintén mindent olvas. Sőt kevesen vannak, akik csak kevés műfajt szeretnek. Lehet nem is ismerek ilyet....

2010. okt. 16. 08:19

"A lényeg az olvasás, az mindegy, hogy mit."

Véleményem szerint egyáltalán nem mindegy,hogy mit olvas valaki. Itt nem a ponyvával van bajom, sem más műfajjal,csak a mondattal...nekem (és szerintem az emberek 99százalékának)nem mindegy,hogy mit olvas...de szerintem neked sem mindegy. Azért nem mindegy,mert,mint írtad, Lőrincz L.László-t szereted,nos,ha ez így van,nem hinném,hogy ilyen mélységig el tudsz mélyedni egy teljesen más műfajban,azaz ne mondd,hogy teljesen mindegy,hogy milyen műfajt olvasol,mert nem az. Vagy téged minden érdekel? Gazdaság,krimi,ezoterika, sci-fi,romantikus,történelmi,szakkönyv stb.?Ezek mind jöhetnek?:) Akkor Te egy szuper nő vagy:)

Nem kötekedésből írtam,csupán túlzásnak vélem azt,hogy mindegy mit olvas az ember,csak olvasson....várom a kritikát:)

Szép napot!

2010. okt. 16. 00:02

Ne zavarjon, hogy szereted az ilyen könyveket:) A lényeg az olvasás, az mindegy, hogy mit. Én az ellentáborban vagyok:) Leslie L. Lawrence könyveket imádom:)

Igazi ponyvák. Szórakoztató, nem kell gondolkodni rajta, nem nehéz a nyelvezet. Igazi kikapcsolódás a rohanó világunkban:)

22. Nénje (válaszként erre: 21. - BizsuMelí)
2010. okt. 15. 22:35

Szia!

Örülök,hogy tudtunk segíteni neked,és grat.,hogy megtudtad írni!

2010. okt. 15. 19:39

Elolvasta, de még nem osztályozta le :) de azt moondta, hogy jó lesz, főleg mert sajátmagamtól írtam, nem pedig a netről másoltam :)

Köszönet érte ;)

20. 66e4640811 (válaszként erre: 1. - BizsuMelí)
2010. okt. 15. 15:18
Hogy sikerült a házi dolgozatod???
2010. okt. 11. 23:01

Üdv,

Hát, elmaradt az óra :( legközelebb pénteken lesz....én meg halálra aggódtam magam rajta...tiszta hihetetlen...majd írok pénteken, hogy ha kikapjuk :)

18. Nénje (válaszként erre: 17. - BizsuMelí)
2010. okt. 9. 19:43
Rendben,várjuk és sok sikert hozzá!
2010. okt. 7. 23:03

köszönöm, majd megírom, hogy hogy sikerült.

Jó éjt!

2010. okt. 7. 22:31
Ügyes legyél! Sok sikert!!!
15. BizsuMelí (válaszként erre: 14. - 66e4640811)
2010. okt. 7. 22:29
értem...:) köszönöm...mostmár megfogalmaztam, remélem jó lesz :)
2010. okt. 7. 22:20
Vavyan Fable,azaz Molnár Éva írónő. Fable rengeteg féle műfajban ír:krimi,fantasy, szerelmes regény, háborús regény.
13. BizsuMelí (válaszként erre: 12. - 66e4640811)
2010. okt. 7. 22:09

Nagyon köszönöm! Ezek után úgy érzem, illő lenne legalább azt elmondani, hogy kiről írok.: Vavyan Fable :)

Talán tényleg ponyva?Vagy nem? rossz dolog ha egy könyv ponyva...(???)

Köszi a segítséget!

2010. okt. 7. 22:00

A ponyvaregények szerkezete egészen egyszerű elem-csoportokra korlátozódik.Két principium kerül összeütközésbe,egyik a fenálló rend ,a Jó képviselője, a másik a Rossz, a renddel szembekerülő elem.Általában a végső csúcspont a ( kibontakozás): a Jó elve megsemmisíti a Rosszat,rendszerint fizikailag.A stílus,az irodalom legfontosabb elemi jegye a ponyvánál egyszerűen hiányzik.A mai ponyvairodalom mindig a fenálló társadalmi rend feltétlen kiszolgálója és támogatója.A ponyvaírók számára tabu a politika(kivéve talán a kémtörténeteket)


Remélem segítségedre lesz ez is.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook