Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Bio vagy nem bio? fórum

Bio vagy nem bio? (beszélgetős fórum)


1 2 3
2012. ápr. 1. 09:31

Mitől bio a bio?


Keresed a biotermékeket, de gyakran elbizonytalanodsz: a bio-feliratú címke garanciát jelent-e, vagy pusztán reklámfogás? A biotermékek előállításának teljes folyamatára szigorú előírások vonatkoznak, amelyek betartását a termőföldtől a boltba kerülésig objektív ellenőrzési és tanúsítási rendszer felügyeli.


Bio, öko, natúr, reform, alternatív – egyre megy?

Szigorú szabályok írják elő, milyen követelmények betartása esetén lehet egy élelmiszer „bio” jelölésű. Csak az előírásoknak megfelelően és ellenőrzési rendszerben előállított termékeket lehet így nevezni, aki ezektől eltérő feltételekkel használja a „bio” kifejezést, szabálysértést követ el.

A jogszabályok alapján nem ugyanazt jelenti a „bio”, mint a többi jól hangzó, de nem pontosan körülírt kifejezés.

•A „natúr” a természetességre, a kevésbé feldolgozottságra utal, ugyanakkor nem mindig jelent garanciát,

•a „reform” az egészségünk szempontjából egy adott időszakban különösen kedvezőnek tartott élelmiszert jelöli,

•az „integrált” a speciális környezetkímélő növényvédelemmel előállított termékre utal.

•Ugyancsak nem „bio” az „alternatív” és a „vegyszermentes” élelmiszer sem.


Mitől garantáltan „bio”?


•Az ökológiai kertészetekben megtermelt növények ízletesebbek, mert ásványianyag-, vitamin- és tápanyagtartalmuk nagyobb.

•Nem tartalmaznak vegyszer- és nehézfém maradványokat,

•és tovább elállnak, mert víztartalmuk alacsonyabb.

Mindez azért lehetséges, mert a biogazdálkodás az egyoldalú tápanyagpótlással és a magas hozamok hajszolásával szemben előnyben részesíti a sokoldalú, harmonikus tápanyag-gazdálkodást.

•A kártevők elleni védekezésben a különböző mesterséges ölőszerek használata helyett a megelőzésre épít, szükség esetén pedig csak olyan növényvédő szereket használ fel, amelyek nem kerülnek a növényekbe, és káros szermaradékokat nem hagynak.

•„Bio” minősítést csak akkor kaphat egy élelmiszer, ha a termőföldet, amelyben az alapanyagokat termesztették, legalább három éve nem kezelték vegyszerrel.

•A bio állattartásban nem megengedett az állatok rossz körülmények között tartása.

• Az állatok biológiai sajátosságát figyelembe kell venni a takarmányozás során, így pl. a kérődzőkkel tilos állati eredetű takarmányt etetni,

•a gyógyításukban pedig elsősorban gyógynövényeket, homeopátiás szereket, akupunktúrás eljárásokat és egyéb természetes kezelési módszereket használnak. Ha ezek nem hatékonyak, csak akkor szabad -korlátozott alkalommal-, egyéb megoldásokat igénybe venni.

•A növekedést serkentő hormonok, antibiotikumok, nyugtatók és hozamnövelők alkalmazása is kizárt.

•Bioélelmiszerek előállításához segéd- és adalékanyagok csak akkor használhatók, ha nélkülük nem készíthető el az adott élelmiszer, és garantáltan ártalmatlanok.

•A gyártás egyetlen szakaszában sem szabad genetikailag módosított szervezeteket és azok származékait felhasználni.

•A biogazdálkodásnak fenntarthatónak kell lennie, vagyis a következő generációk életlehetőségét nem korlátozhatja.

2010. nov. 12. 08:12
BIO
2009. júl. 30. 18:59
2008. jún. 28. 11:07
Bio
2008. jún. 27. 20:24
Bio!
2008. jún. 27. 20:21
Bio!
2008. jún. 27. 20:01
Én szeretem a bio termékeket, nagyon sokféle érdekes, finom étek közül lehet válogatni a bioboltokban. :) És sok biotermék ára a rendes élelmiszerboltok kínálatához hasonló, nem mind olyan drága, mint ahogy sokan gondolják..
2008. febr. 19. 08:03
A maszek biotermelőkkel én is szkeptikus vagyok, viszon a nagy cégek olyan ellenőrzésnek vannak kitéve, hogy azok nem tudnak simliskedni. Én mondjuk a Biopont termékekre gondolok, ott ismerjük a céget, és sokat tudunk róla. Tény, hogy tényleg nem olcsó. Sőt, mindenre azt mondják úgyis, hogy ez is árt, az is árt, úgyhogy szerintem nem a biocuccokon múlik az egészségünk.
59. Rockin
2008. febr. 5. 22:07
Bio:)
2007. dec. 18. 21:44
nekem az a bio amit a saját kertemből szedek, mivel nem tudom hogy kell permetezni :P, de amúgy se tenném, sajnos amúgy nálunk nincsenek olyan árusok akik bio temékeket árulnak, szóval ha akarnék se tudnék venni ilyet, inkább a kertemnél maradok
57. norci78 (válaszként erre: 56. - 5464505f6a)
2007. nov. 3. 20:03
én a sját szememmel láttam. de Mint lentebb is írták a magasabb árkategoria nem hagy még lehetöséget sem, hogy kipróbálják nagyon sokan! De ezen én már nem csodálkozom!
2007. nov. 3. 19:53
Nekem egy haverom bio cuccokat tenyészt. Hát, annyira nem kell bizni ezekben sem.
55. norci78 (válaszként erre: 14. - Erikpipi)
2007. nov. 3. 19:52

teljesen igazad van neked is!

De én a bio-sok pártjá állok. Most írtam a szakdogámat a bio termékekről, és végigkisértem az útját a termesztőtől az étteremben asztalra kerülésig. Rengeteg kutatásokat olvastam, mind pozítiv, mind negatív dolgot. Véleményem szerint igenis van értelme a bio dolognak még a táplálkozásunkkal megelőzhetünk,egyes betegségeket. Sőt javíthatunk állapotunkon. Ha érdekel ajálhatok egy pár könyvet, ami után én is elgondolkoztam.

De a te véleményed és én tiszteletbe tartom! :)

54. norci78 (válaszként erre: 6. - Erikpipi)
2007. nov. 3. 19:44

nem mindegy kitől és mit veszel!

De a márkás ruháknál is találkozunk hamisított darabokkal! Akkor mit várunk az élelmiszerektől!

SAJNOS

53. norci78 (válaszként erre: 5. - Mazsi-drazsi)
2007. nov. 3. 19:41
igen "jó pénz", de a bio-védjegyel ellátott termékek azok szigoruan ellenőrzott termékek! Még a tárolásuk sem mindegy! És elhiheted hogy sokkal több meló van vele mint a "hagyományos"társaival!
2007. nov. 1. 12:18

Pont te voltál, aki a következőket írta:

"a bió zöldség, gyümi.. hát.. meg se kostolnám és a családomnak se adnám.. soha!

-és hogy miért nem? mert ártalmasabb mint a sima, akár bolti "


erre kérdeztem meg később, hogy mitől ártalmasabb. Azt hittem, hogy egy fórum arra jó, hogy az érveket és ellenérveket normális keretek között meg lehet beszélni. Ráadásul ha tudomásod van arról, hogy milyen mérgekkel szennyezik a biot, amivel a nem biot nem és ezáltal a nem bio egészségesebb, akkor lehetnél segítőkész embertársaiddal, hogy tájékoztatod őket. Felvetettem a tartósítószerek, ízfokozók stb. kérdését, ami szerintem szintén jó téma lett volna, de úgy tűnik erről sincs senkinek véleménye.


A méregről pedig annyit, hogy hibák mindenhol becsúszhatnak, mert nem tökéletes a világ. Viszont a forgalmazó cég még mindig tisztességesebb volt, mert közölték a termék nevét és a lejárat idejét, hogy melyek voltak veszélyeztetettek. Ezzel szemben amikor itt az egyéb élelmiszerekkel botrány van, akkor az emberek azt kérdezgetik, hogy pontosan melyik gyártó élelmiszerébe került, de az 99%-ban soha nem derül ki és az embereknek még esélyük sincs, hogy az esetleges felhalmozott tartalékot visszavigyék valahova vagy kidobják.


Nem írtam olyat, hogy csak én fogyasztok biot (bár az látszik, hogy ebben a topikban kisebbségben vagyok és az bizonyított tény, ha valakinek más a véleménye egy közösségben, mint a többségnek, akkor azt támadják). Ezen a csóró témán meg nagyon nem tudtok túllépni, pedig nem mondtam, hogy mindenki aki nem vesz az azért, mert nincs pénze, nem nyilatkoztam lenézően és nem adtam lesajnáló válaszokat, mint itt egyesek. Elmondtam a véleményem, elmondtam, hogy mindenki egyébként azt eszik, amit akar, akár biot, akár házit, akár mosószerrel lemosott Tescosat. Részemről be is fejeztem ezt a topikot. Sziasztok, mindenkinek bármit is fogyaszt jó egészséget kívánok.

51. LoLiNa (válaszként erre: 26. - *Trixike*)
2007. nov. 1. 06:07

és hogy ellenőrzöd? mész mintát venni a talajból, vízből, levegőből, vagy épp a termésből és minden fogysztás elött bevizsgáltatod?

mert tudod.. írni mindent lehet.. és elhitetni is..

50. LoLiNa (válaszként erre: 30. - *Trixike*)
2007. nov. 1. 06:00

te mond, anyagi függőségben szenvedsz? rajtad kívül mindenki csóró? csak te engedheted meg magadnak? vagy épp aki nem eszi azt a húdeszupernek titulált szemetet, az csóró? hogy jön ide a pénz? az ember, ha kell valami neki, kigazdálkodja magának!! nem 100e ft-os tételről beszélünk..

a méreg a bio cuuccban biztos véletlen volt.. mitől lenne már olyan bio az a bionak nevezet cucc? esetleg mert rájöttek valamire, hogy hogyan lehet biová tenni (hogy annak nevezhető legyen) ? és a sok okos be is veszi? ehhe..

és csak úgy elárulom, hogy mindenben van méreg! még a saját termésben is! a levegő miatt, a föld miatt, a víz miatt! a te hirhedt bio vackod sem ússza meg.. könnyű a népet szédíteni "bio" néven..


"A Föld azért szerencsére nem egyszerre lett kizsákmányolva az ember által, így biztos vannak területek, amik soha nem láttak műtrágyát és ahogy a víz is tud tisztulni..."

ezt kötve hiszem.. ilyen mértékű és ilyen formájú környezetszennyezés mellett! a rovarok, a szél, a víz ugyanúgy viszik a mérgező, és szennyező anygokat... hidd el, ugyanúgy válogatják a bio cuccokból is a rosszat, mint a sima termésből;) kár az értelmetlen vita! de ha neked ez a jó, akkor élj vele! :)

49. *Trixike* (válaszként erre: 48. - Ec63a7fc29)
2007. okt. 31. 23:40
A Föld azért szerencsére nem egyszerre lett kizsákmányolva az ember által, így biztos vannak területek, amik soha nem láttak műtrágyát és ahogy a víz is tud tisztulni, (Masaru Emoto ezzel kapcsolatos példáit képekkel is nagyon jól bizonyítja könyveiben) ha nem szennyezik tovább, nyilván pihentetéssel és egyéb módszerekkel ez a földnél is elérhető. A bio fogalma Magyaroszágon az utóbbi pár évben kezdett fellendülni, de sok gazda van, akik már 10 -15 éve is ebben az irányban foglalkoztak a földműveléssel.
48. ec63a7fc29 (válaszként erre: 47. - *Trixike*)
2007. okt. 31. 23:26

Tudod, ez a BIO kérdés nagyon kényes.


Hol van olyan föld, ami soha nem kapott műtrágyát, s a közelében sincs ilyen hely?


Hol van olyan hely, ahol nem esik furcsa összetételű (savas, stb) eső?


Hol van olyan hely, ahol tiszta a föld, s a szomszédoké is?


Vegytiszta földben, vegytiszta vízzel öntözve....

s tartósítószerek nélkül, antibiotikumok, génkezelés nélkül nevelve...


Szerinted van ilyen hely?

47. *Trixike* (válaszként erre: 46. - Ec63a7fc29)
2007. okt. 31. 23:20
Nem vagyok ingerült, normálisan kifejtettem a véleményemet a bioról. Feltettem pár normális kérdést, amire választ nem kaptam, de már nem is várok.
46. ec63a7fc29 (válaszként erre: 42. - *Trixike*)
2007. okt. 31. 23:10

Ez egy portál. A házigazdát HOXA-nak hívják.

Az ő szabályai szerint szólunk hozzá.

Ha valakinek, akkor neki van joga ilyeneket írni -- szerintem. Ő nem tette ezt.


Ha ennyire pipa vagy, kicsit állj fel, sétálj egyet, igyál egy teát, s higgadj le.


Aztán szépen, nyugodtan akár folytathatod is.


Végigolvastam az összes hozzászólásodat, a lapodról indulva.

Nagyon ingerültnek tűnt mind. Tudunk valamiben segíteni?

45. *Trixike* (válaszként erre: 43. - 1a50c86bb0)
2007. okt. 31. 23:06
Semmi baj azzal, ha valaki nem szereti a biot, de ezt normálisan is meg lehet beszélni. Senkit nem biztattam és nem is hülyéztem le, ha nem azt fogyasztja, ellentétben itt pár hozzászólóval, akik eszetlennek meg hülyének tekintik, aki igen. Normálisan elmondtam a véleményemet, ennyi.
2007. okt. 31. 23:00
ha lehet, akkor bio, sőt, ha lehet, akkor olyan bio, ami fair trade-en keresztül érkezik
43. 1a50c86bb0 (válaszként erre: 42. - *Trixike*)
2007. okt. 31. 22:56

Leszallnal rola vegre? En ertettem, amit irt, de ha te nem, az a te problemad.

En sem osztom a magyar biopiacrol alkotott velemenyedet, de nem azert, mert csoro vagyok, ahogyan azt te vegigragoztad a hozzaszolasaidban.

42. *Trixike* (válaszként erre: 40. - Erikpipi)
2007. okt. 31. 22:52
Ha nem tudsz értelmesen kommunikálni, akkor inkább ne fórumozzál.
41. *Trixike* (válaszként erre: 40. - Erikpipi)
2007. okt. 31. 22:51
Nézd ha neked ez a nem válasz a válasz akkor, jó van. Ezen nem is lehet mit érteni, mert értelme sincs.
40. erikpipi (válaszként erre: 38. - *Trixike*)
2007. okt. 31. 22:46

Nem baj, ha nem érted. Semmi gond.:)

Szia

39. 984ff08d0b (válaszként erre: 36. - Erikpipi)
2007. okt. 31. 18:48
Gratulálok a párod üzletéhez, te meg nyiss bioboltot :)
38. *Trixike* (válaszként erre: 37. - Erikpipi)
2007. okt. 31. 18:39
Te írtad, hogy szégyelled, hogy a férjed jól keres. Ha megdolgozott érte, akkor miért kell szégyellned?
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook