Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Veszélyes lehet az epidurális érzéstelenítés? Milyen előnyei és hátrányai vannak? fórum

Veszélyes lehet az epidurális érzéstelenítés? Milyen előnyei és hátrányai vannak? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
2013. nov. 2. 09:06

Szerintem, nagyobb veszélye van annak, hogy az utcán elüt egy autó!

Mindárom gyerekem császárral szültem, epidurális érzéstelenítéssel, egyszer sem volt semmi mellékhatása.

2013. nov. 2. 07:31
igen veszelyes lehet.
2010. febr. 22. 16:24

Én 4,5 éve szültem a kislányom, teljesen jókedvűen, pozitívan álltam a szüléshez, este 11 kor mentünk be már elég sűrű fájásokkal, az éjszakát elég jól bírtam, még volt lelkesedé, reggel 7 kor jött a fogadott dokim, aki felajánlotta az EDA-t, én mondtam,hogy köszi nem, hallottam róla ezt is azt is, inkább nem, amire jött a válasz, hogy ne okoskodjak, én meg már csak azért sem. A szülésznőm nagyon nem volt szinpi, a doki megcsinálta a burokrepesztést és elment, onnan jött a fekete leves, olyan fájásaim voltak, hogy nem tudtam magamról, 9.30 kor megvizsgált a szülésznő és azt mondta, hogy ebből még este 9-re se lesz baba. Na itt szakadt el a cérna, akkor azt mondtam, hogy még 12 órát nem bírok ki és kértem az EDA-t, át kellett feküdnöm a szülőágyra felvenni a kórházi hálóinget és vártuk az aneszteziológust, aki jött is nemsokára.

A vicc: rámnézett, ahogyan vergődtem az ágyon, és hívta az ügyeletes orvost, aki ott a sz.nő és az ane. előtt (megvizsgált), azért zárójelben, mert szétnyitottam a lábam, és csak annyit mondott, azonnal hívják a fogadott dokim, mert már a haja lógott kifelé a lányomnak.

Ennyit a szülésznőről és az este 9-ről, a dokim épp hogy befutott, civil ruhába vezette le a szülést, mert annyi ideje sem volt, hogy felvegye a köpenyt.

2010. febr. 5. 15:25
Teljesen egyet értek misz-szel. Szuper dolog! Az elsővel kértem, és 1óra múlva megszületett! A 2.-al is kértem 20percre rá megvolt:) Így a harmadikkal is fogok kérni mindenképp! :)
85. misz
2009. dec. 22. 22:34

Nagyon okos ember volt, aki kitalálta az EDA-t, és én nagyon hálás vagyok neki ezért, akárki is volt.

A kisfiam januárban született. Sajnos a fogadott dokim, nem tudott ott lenni és a helyettese egy szadista volt. nem akarta engedni az EDA-t, mert, hogy nem kívánságműsor. Aztán amikor már összefolytak a fájások, és nem igen voltam magamnál a szülésznő könyörgésére, csak beadatta. Hát, az maga volt a megváltás! Minden fájást éreztem, de nem fájt! Egy óra múlva született meg a Kisfiam. A kitolás alatt is hatott még, de minden fájást éreztem akkor is, és tudtam mikor kell nyomni. Nem fájt semmi, de éreztem azt is, amikor kicsusszant a kis teste. Csodás dolog, hogy fájdalom nélkül érezhettem át a születése pillanatát.

A varrást nem éreztem, de amikor kiment a hatása, piszokul fájt a gátsebem. Az nekem egyébként is sokáig és nagyon fájt, de ez nem ide tartozik.


Semmilyen negatív mellékhatást nem éreztem. Én csak ajánlani tudom.

2009. dec. 11. 16:50
Én 2x is epidurálissal szültem,semmilyen rossz tapasztalatom nem volt.De úgy tudom fejfájás elő szokott olykor fordulni.Egy kismama mikor szültem epidurálist kért de nem tudták neki megcsinálni,nem sikerült a lumbálás és nem mondták hogy 24 órát feküdjön. Mivel felkelt,olyan fejgörcsei lettek hogy összepisilte magát szinte a fájdalomtól,felkelni se tudott szinte utánna,állandóan sírt.Közölték vele hogy nyugi 10 napon belül el fognak múlni a kellemetlen tünetek.Hát ez neki nem volt kellemes!
2009. júl. 21. 07:20
sziasztok.valóban a vajudás úgymond gyerekjáték volt-de amikor a tolófájások jöttek és már nem volt hatása akkor azok a 200as fájások a szinte semmiből iszonyú hírtelen jöttek és az a 15 perc hosszabnak tűnt mint bármi más-nekem szövődményem is lett.fél évig a karomat nem tudtam használni.ez nem rémisztás,csak tapasztalat.mindenki mérlegelje mert hát azért csak a gerinced mellett játszanak.csak megbízható rutinos és nagyon nagy tapasztalattal rendelkező anesztes orvossal csináltassátok!TÉnyleg-nagyon jó hisz az egész vajudás kb annyi mint egy menszeszes görcs...nem több.gyorsabb és elviselhetőbb lesz tőle minden.üdv.
2009. márc. 7. 18:09

Nekem is csak jó élményeim vannak ezzel kapcsolatban.Nagyon rettegtem a szüléstől,legjobban azért mert kimondhatatlanul alacsony a fájdalomküszöböm!!!!

Nem szóltam a vajúdásnál,maguktól ajánlották fel rögtön,de kértem volna egyébként is!Másodszorra sikerült a főorvosnak beszúrnia de csak azért mert elhúztam a hátam.Akkor még nem kaptam bele semmit-szólt a szülésznő h ha már nagyon fáj akkor szóljak.Szóltam-9órás vajúdás alatt három adagot kaptam.A legutolsónál már nem hatott eléggé-kérdeztem miért.Azt mondta a szülésznő mert már a végén járok és ilyenkor már nem hat úgy.És ez így természetes.Aztán a kitolásnál már mindent éreztem,és tudtam segíteni a babának rendesen.Aztán a varrásnál is kaptam egy adagot,és a doki még lentre is adott egy szurit biztos ami biztos alapon.Semmit nem éreztem a varrásból és a "tisztításból".Aztán fél óra alatt lett kész-két óra volt a megfigyelés.Pont a végére ment ki a hatása.Átültem magamtól a tolószékbe és átvittek a szobámba.Ott kb 2órát pihentem vagy még annyit sem és mentem zuhanyozni.Nekem azóta(10hónap) semmi problémám nincs,és nem is volt.

ÉS legközelebb is így tennék.A mellett h közben nem fogy el az összes erőm,még nevetni is tudtam,beszélgetni...a végére kellő erőm volt...minden tökéletes volt!Gyönyörű szülésem volt.

81. edicske (válaszként erre: 80. - Lucja)
2008. dec. 1. 15:52
Lehet, de rettegtem a császártól......
80. lucja (válaszként erre: 78. - Edicske)
2008. nov. 20. 18:48
Lehet, hogy epidurális nélkül nem ment volna simán.
79. katácskák (válaszként erre: 75. - Chewy)
2008. szept. 16. 11:50
én is igy éltem meg,ha legközelebb szülQk is igénybe veszem. Egyik Barátos nQm MAGÁTÓL mászott le a szülQ ágyról tQle nem fogadta el a segítséget- mint TE és én is. Utána magam zuhanyoztam le szintén. Egyszóval szerintem tök jó.
2008. aug. 31. 18:07

Első és egyetlen gyermekemet én is epidurállal szültem. Ezért nincs viszonyítási alapom hogy milyen is lehet a "sima" szülés. Amikor felfektettek a szülőágyra a doki megszúrta a gerincem de cuccot még nem kaptam. Amikor erősödtek a fájások jött a szülésznő az első koktéllal de ezt még nem kértem. Aztán egy óra múlva szóltam hogy indulhat a mandula. Ezután még egyszer kaptam. A tolófájásokat éreztem.


NAGYON BÜSZKE VAGYOK ARRA HOGY 5000 g-OS KISFIAMAT TERMÉSZETESEN TUDTAM MEGSZÜLNI!

2008. aug. 7. 13:27

Sziasztok!


Én is EDA-val szültem. Jó emlékem lett, de nekem azóta fáj a derekam.

Ahogy olvastam a hsz-t, látom, h. másnál is van. Akkor ezek szerint jól gondoltam.


Lehet ezzel valamit kezdeni??

2008. aug. 1. 09:27
nekem csak jó tapasztalatom van róla. Gyorsabb a szülés menete, nekem nem fájt utána se a fejem, se a derekam (sokan panaszkodnak ezekre a tünetekre). A szülőágyon gondolkoztam, hogy kérjem- e egyáltalán (mert én olyan kemény vagyok, hogy kibírom, gondoltam akkor). Aztán megérkezett az első 2perces fájás, amitől azt hittem kifolyik a szemem és ezzel együtt rádöbbentem, hogy nem is vagyok annyira kemény:))) Azonnal beadattam...nem bántam meg.
75. chewy
2008. máj. 30. 16:47
ja meg valami.Szules utn azonnal felkeltem es mentem zuhanyozni.A fiam delutan 3-kor szuletett es masnap 12-kor kiengedtek a korhazbol.Ma 4 honapos Billy.
74. chewy
2008. máj. 30. 16:37
Sziasztok!En is szeretnem megosztani a tapasztalataimat veletek.(azt sajnos nem tudom a derek fajasod mitol lehet)4 gyermekem van es 3-at szultem termeszetes modon 21,13 es 11 evvel ezelott.Az elso ketto szules tobb volt mint 20 ora a harmadik 9.Most januarban 42 evesen szultem a negyedik kisfiamat.37.-heten delutan 5-kor elfojt a magzatviz.Masnap reggelig itthon vartam de igazan 20 percnel nem surusodtek jobban a fajasok(mindenesetre iszonyu faradtan )reggel 8-kor bementem a korhazba.4 cm-re volt nyitva a mehszaj.Sajnos fekudnom kellett mert infuzioban kaptam penicillint es fajaserositot.Ekkor a nover azt mondta,hogy miert nem akarom kiprobalni az epiduralt,szerinte nagyon klassz dolog.Mondtam,attol felek hogy nem tudok segiteni a babanak ha nem erzem a fajasokat.Mindenesetre javasoltak beszeljek az aneszteziologussal.Igy kaptam meg minden fontos informaciot.O azt mondta,ugy adagolja az erzestelenitot,hogy a kitolasi szakaszban reszt vehessek aktivan es erezzem amit kell.Mindenesetre eleg keson,8 cm-nel dontottem ugy(mar hatalmas fajasok kozepette)hogy kerek epiduralt.Jol tettem.Amint hatni kezdett mar kezdodott is a kitolasi szakasz,ami nagyon sokaig tartott.Kisfiam valla beakadt a szulocsatornaba ...a szivhangok lassultak..a feje kinn es akarhogyan probaltam nem mozdult.Harom szuleszno egyszerre nyomta a hasamat teljes sulyukkal....mire vegre megszuletett a fiam 4180 grammal es 56 cm-el.Eleg rossz allapotban(6-os apgar ertekkel)nem is sirt es egeszen lila volt....Egy fel ora ora mulva azonban mar nagyon vidaman nezelodott.masnap mar otthon is voltunk.Szerencsere nem torte el a valla es minden kesobbi vizsgalat eredmenye rendben volt.Tunderi,mosolygos egeszseges baba.Osszegezve en az epidural mellett szavazok.(ameddig nem probaltam nagyon tiltakoztam)Ja es nekem nem volt fejfajasom,de a bokam egy hetig otszorosere volt dagadva.
2008. jan. 14. 11:03

Sziasztok!

Az epidurállal kapcsolatban lennének kérdéseim, nagyon-nagy segítség lenne, ha valaki tudna ebben segíteni nekem.

2 gyermekem van(4 éves fiú, 4 hónapos kislány), mindkettőt császárral sikerült a világra segíteni.

A nagyobbik gyereknél minden rendben indult, de aztán belázasodtam, és a dokinő nem kockáztatott.

Ott is kaptam epidurális érzéstelenítést, pár óra múlva fel kellett kelni, és azután semmi gond nem volt.

Mivel az első császár lett, így a másodiknál is nagy volt a valószínűsége, hogy nem tud megszületni rendes úton, sajnos így is lett, keresztbe feküdt a kislány, nem akart megszületni.

Bár az első tapasztalatai alapján nem is féltem tőle.

Most 4 hónapja született meg a kislányom.

Azóta egyre jobban fája hátam, ami előtte nem volt, és a szülést követően sem fájt egy darabig, viszont mostanra már aludni sem tudok tőle.

Szinte 99 %-ban biztos vagyok benne, hogy az epidurál miatt lehet./Mi mástól lehetne??/

Nappal jóformán semmi gond, amíg talpon vagyok, de ahogy lefekszem az ágyra este, és kicsit pihenek 1-2 óra elteltével annyira "beáll", hogy segítség, kapaszkodás nélkül már megfordulni sem tudok az ágyon./Mintha szétcsúszna a gerincem, és az idegeimen valaki hárfázna/.

Mivel még szoptatom a kislányomat eddíg minden orvos csak széttárta a karját,/maximum algopirint adott/ és nem tudott ebben segíteni.

Ezért aztán este igyekszem minél később lefeküdni, és reggel már 4-5 órakor ülök az ágy szélén, próbálom tornáztatni, már amennyire "beindul a mozgás", szép lassan.

Nagyon bízom benne, hogy találok valakit, aki tud nekem valami tanácsot adni, vagy volt hasonló tapasztalata, vagy van valami ötlete, mihez kezdjek.

Hallottam már olyanról, akinek fájt a feje, hosszú időn át is az epidurál után, de ilyen problémára senki nem tudott gyógyírt adni.

Mikorra múlik ez el(elmúlik-e)?

Mit tudok tenni, hogy ne fájjon ennyire?

Valóban jó-e a sejtésem, és az epidurál miatt van ez?

Kihez, hová fordulhatnék a problémámmal?

72. 58f68708d1 (válaszként erre: 71. - Cicka1)
2007. dec. 5. 11:10
erről van szó!így kell helyesen adagolni az epit)))
71. cicka1
2007. dec. 4. 22:55
Nekem az orvosom már a kisebb fájásoknál bevezette a kanült,és amikor jöttek az erősebb fájások,akkor benyomták az érzéstelenítőt.Rögtön hatott,de éreztem a tolófájásokat.Fél órán belül megszületett a kisfiam.És ez másodszor is ugyanígy történt.Nekem csak jó tapasztalataim vannak az érzéstelenítővel.
70. 58f68708d1 (válaszként erre: 65. - Katic)
2007. dec. 4. 21:28
ez hülyeség...mármint amit a dokid mondott.
69. 58f68708d1 (válaszként erre: 67. - Ezti)
2007. dec. 4. 21:27
szia.jól adták,csak már semmi értelme nem volt...későn szóltál h kéred.
68. 58f68708d1 (válaszként erre: 66. - Krizsanevi)
2007. dec. 4. 21:27

szia.-)

igen ez így van!-már leírtam ide párszor,de hiába..én is éreztem))

67. Ezti
2007. dec. 4. 20:39
Nekem mire bekötötték, már jöttek a tolófájások, 7 után megérkezett a kisfiam. Mindent éreztem, nekem nem jól adták be szerintem.
66. krizsanevi (válaszként erre: 65. - Katic)
2007. dec. 4. 19:38
Sziasztok! Én kértem epidurált, és éreztem a tolófájásokat!!!!! Ha jó az aneszteziológus, és csak annyit ad, amennyire szükséged van, érzed a tolófájásokat!!!!
65. katic
2007. dec. 4. 19:18

Szia! Én is így akartam szülni, de a dokim lebeszélt róla. Habár amint később kiderült, felesleges volt, mert komplikációk miatt császár lett a vége. :(

Szerinte nagyon nem jó, ugyanis nem érzed a tolófájásokat (sem), és ebből adódóan gondok lehetnek a szülésnél.

64. 58f68708d1 (válaszként erre: 63. - Mr.az)
2007. nov. 26. 13:05

sziamiauu.-)))-már azt hittem elvesztél.-O))

nagyon szívesen máskor is.-)))

63. mr.az (válaszként erre: 61. - 58f68708d1)
2007. nov. 26. 11:21

Szia,

Több mint kielégítő,köszönöm:))

Valahogy igy gondoltam én is,először egy tűvel megkeresik a csigolyák közötti rést,erre ráhuzzák a katÉter csövét,tűt kiveszik.Biztos éreztem,köszi mégegyszer.

2007. nov. 24. 20:05
de ajánlom mindenkinek a figyelmébe akinek kétségei vannak .-))
61. 58f68708d1 (válaszként erre: 59. - Mr.az)
2007. nov. 24. 20:03

szia.-))

itt a bőőő válasz a felmerülő kédésekre.-))

ha nem kielégítő,kérlek jelezd nyugodtan.-)))

2007. nov. 24. 20:02

Kevés olyan területe van az orvosi ténykedésnek, mely annyi tévhitet, hozzá nem értők szájából elhangzott véleményt és félreértéseket hordoz magában, mint a szülési fájdalom csillapítására használatos eljárás, az epidurális, illetve a döntően műtéti érzéstelenítésre (császármetszés, hüvelyi műtétek stb.) alkalmazott spinális érzéstelenítés.


A mérleg serpenyője

A fájdalomcsillapításnak több megoldása ismeretes, de nem vitatható, hogy leghatékonyabban az epidurális érzéstelenítés teljesíti az elvárásokat. Kétségtelen tény, hogy minden orvosi beavatkozás, így a legegyszerűbbek is rejtenek magukban kockázatot, melyeket mindig mérlegelnünk kell: a beavatkozástól várható előny jelenti a mérleg másik serpenyőjének legfontosabb "súlyát". Célszerű már az elnevezés körüli tévhitek eloszlatása is: gyakran hallani "gerincbe történő" érzéstelenítésről.


Az epidurális érzéstelenítést a gerincoszlop lumbális, azaz deréktáji szakaszán történő behatolásból végezzük, olyan magasságban, ahová a gerincvelő már nem ér le semmilyen körülmények között sem. Másfelől célunk a gerincet (és természetesen az agyvelőt is) burkoló kemény agyhártya (dura) körüli keskeny tér (epidurális tér) felkeresése, tehát optimális esetben csak a gerincet védő agyhártyarétegek körül lévő térbe hatolunk, és semmiképpen sem a gerincvelőig (az orvostudomány más területein ugyanis magasabban, tehát még a gerinc magasságában is alkalmazhatnak epidurális érzéstelenítést).


Igény szerinti adagolás

A beavatkozás lényege: az előbb említett epidurális térbe vezetett vékony műanyag katéteren, kis vékony csövön keresztül érzéstelenítőszert juttatva az itt futó érzőidegek működését gátoljuk, ezáltal az általuk vezetett érzések - s így a szülési fájdalom érzése - nem jutnak el az agyban lévő érző központba, s a fájdalomérzés megszűnik. A méh összehúzódásai továbbra is nagyjából változatlanul jelentkeznek, csak épp a hozzájuk tartozó fájdalom szűnik meg. A szülészeket az esetek jelentős részében nemcsak a fájdalom megszüntetésének szándéka vezeti, hanem gyakorta a szülés haladásában, a tágulási szak idejének lerövidülésében is előnyt nyerünk alkalmazásával, valamint koraszülések esetén a szülőcsatorna szöveteinek ellazulása által a születendő magzat esélyeit jelentősen javíthatjuk.


Maga a beavatkozás nem fájdalmas: a szülő nő oldalfekvő helyzetben, lábát felhúzva és hátát kidomborítva fekszik, a hát megfelelő területének sebészi fertőtlenítése és izolálása után a bőr és a bőr alatti szövetek érzéstelenítése után hatolunk be az epidurális térbe. Gyakorlott szakember kezében a katéter bevezetése néhány percet vesz csak igénybe. A fájdalom megszűnése az érzéstelenítő oldat beadását követő 15-20 perc múlva válik teljessé. A szülés kitolási szakaszában - amikor a szülő nő aktív közreműködésére, a hasprés alkalmazására van szükségünk - az érzéstelenítőszert általában már nem adagoljuk, s így a nyomási inger közel teljes egészében visszatér.


A gát szövetei azonban ilyenkor is ellazulnak, érzéketlenek, így egyrészt ritkábban szükséges gátmetszés alkalmazása, az esetleges gátsérülések kialakulásának esélye csökken, valamint ha mégis gátmetszés mellett döntünk, úgy annak elvégzése, illetve a szülés után ellátása fájdalmatlan lesz.


A terület nagysága befolyásolható

A spinális érzéstelenítés az epidurális érzéstelenítéstől több lényeges ponton eltér. Az érzéstelenítő oldatot az ún. spinális térbe, vagyis az agyvízbe adjuk be, legtöbbször egy dózisban. A szúrás technikai kivitelezése sokban hasonlatos az epidurális érzéstelenítésnél leírtakhoz, azzal a különbséggel, hogy spinális anesztézia esetén a beteg ülő testhelyzetben, hátát kidomborítva helyezkedik el, és nem kerül sor katéter bevezetésére sem, hanem a gyógyszert egy adagban juttatjuk be egy vékony tűn keresztül az agyvíz-térbe. Ezt követően az érzéstelenítő hatása perceken belül kialakul, és ami igen lényeges, nemcsak az érző, hanem a mozgató funkciót is gátolja a teljes érzéstelenítés időtartamára, ami többnyire 2-2,5 óra. Az érzéstelenítő eloszlása az agyvíztérben a gravitáció által befolyásolható, így a beteg műtőasztalon történő megdöntésével az érzéstelenítés "magassága", vagyis az érzéstelenített terület nagysága befolyásolható. Az érzéstelenítő hatás kialakulásával a vérnyomás átmeneti esése következhet be, melynek megelőzése céljából a műtétet megelőzően minimum 1,5 liter intravénás infúzió alkalmazása jelent megoldást. Császármetszésnél végzett spinális érzéstelenítés megelőzi a magzat altatószer okozta születés utáni légzési zavarát, illetve lehetővé teszi az "együttszülést" műtét esetében is, hiszen az édesapa jelen lehet a műtét során mindvégig ébren lévő, és a születés élményét ily módon átélő párja mellett. Kiknél nem javallt epidurális vagy spinális érzéstelenítés? Legfontosabb szabály: ha a szülő nő nem kéri, illetve ha orvosi javallat alapján terveznénk elvégzését, de a vajúdó nem egyezik bele, semmilyen körülmények között nem szabad alkalmazni. Milyen szövődményeket rejthet magában az epidurális érzéstelenítés? A lehetséges szövődmények leggyakrabban technikai problémára vezethetők vissza: az epidurális tér felkeresése nehézségekbe ütközik vagy egyáltalán nem kivitelezhető (szűk csigolyaközök, meszes gerinc), illetve az epidurális tér túlzottan szűk volta miatt a szúrás kapcsán a keményagyhártyán (dura) nyílást ejtünk. Ez utóbbi esetben néhány csepp agyvíz a tűn keresztül szinte mindig távozik, és ez egy-két napig fejfájást okozhat a szülés után, de más veszélyeket nem rejt magában. Elvileg előfordulhat, hogy a beadott gyógyszer az epidurális térben érpályába jut és általános tüneteket okoz: ennek kivédésére a beavatkozás során számos óvintézkedés szükséges minden esetben.


Biztonságos

Az epidurális, illetve a spinális érzéstelenítés - amennyiben személyi és tárgyi feltételei adottak - biztonságos és effektív módja a szülési, illetve a szülészeti műtéti fájdalom csillapításának. Legnagyobb előnyei közt tartjuk számon, hogy míg az anya fájdalmát csökkentik, addig a magzat keringésébe át nem jutva magzati káros hatásokkal nem kell számolnunk, sőt kifejezett előnyöket nyújtanak a születendő utódnak.


VIII. évf. / 12. szám

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook