Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Alzheimer-kór. Kezdő tünetek? fórum

Alzheimer-kór. Kezdő tünetek? (tudásbázis kérdés)


2013. jan. 14. 12:18
szisztok! anyukám 58 éves lesz idén.és valószínű hogy alzheimer kóros.Már nem tud főzni, mindent elfelejt.Most készülünk elvinni orvoshoz, de apám szerint nincs mit tenni, mert beszélt másokkal és nekik se segített semmi.De látom itt is azt irjátok hogy nincs mit tenni.Több helyen itt az interneten viszont azt olvasom hogy segíthet, akkor csak kamu?Ráadásul nekem van egy pici lányom és miatta sajnos nem lesz egyszerű orvoshoz cipelgetni anyámat.Igaz hogy tizenpár vizsgálatot csinálnak?
27. a14deb9047 (válaszként erre: 26. - Magnum1)
2012. jún. 6. 12:05
Sajnos, de nem.
2012. jún. 6. 11:54
Sziasztok! Nem tudtok valami olyan anyagot vagy terméket, amivel esetleg meg lehetne akadályozni vagy késleltetni, hogy egyáltalán kialakuljon az Alzheimer? Még fiatal vagyok ahhoz, hogy tüneteim legyenek, de azért jobb félni, mint megijedni...
2011. aug. 11. 13:05
sziasztok!szeretnék csatlakozni,4 éve elvesztett Alzheimeres édesanyámat ápoltam 6 éven keresztül.rengeteg erőt és kitartást kívánok mindenkinek aki kapcsolatban van a betegséggel.
2010. aug. 14. 10:31
Persze egy kis keringésjavító (infúziókúra, később Nootropil, szőlőcukor, fokhagyma) csak jót tesz neki.
2010. aug. 14. 10:29
Csak azért, mert elmúlt 60 nem emlékszik rövidtávú dolgokra, ez még nem Alz.
2010. aug. 14. 10:11

nem kirándulni megy,hanem bébicsősznek.Ott sem mozdul ki.Tavaly is volt.Sirt,hogy haza akar jönni.Most meg újból megy mert muszáj.

Attól félek nem lesz-e késő orvoshoz menni akkor ha megjön.Érdemes-e huzni -halasztani a betegséget,vagy hagyni a természetet "dolgozni"

21. a14deb9047 (válaszként erre: 20. - 52fd553855)
2010. aug. 14. 09:42
Egy külföldi kiruccanás még jót is tesz az ember idegrendszerének! Új érzések, hatások, élmények, infók, tapasztalatok! Ez balzsam a megfáradt, a mindennapi mókuskerékbe beleragadt embernek. Én is mennék - ha lehetne!
20. 52fd553855 (válaszként erre: 19. - A14deb9047)
2010. aug. 13. 20:36
Úgy gondoltam először négyszemközt kérek véleményt.Azután a mamival.A gond,hogy ősszel külfüldre utazik és csak jövőre jön haza.
19. a14deb9047 (válaszként erre: 18. - 52fd553855)
2010. aug. 13. 19:42
Elmondod a tüneteket. Már csak az a kérdés, hogy Édesanyád előtt, vagy inkább korábban négyszemközt az orvosnak előre. Néhány napos neurológiai kivizsgálás mindenképpen szükséges.
2010. aug. 13. 19:23

Most jöttem a munkából.Jégkrém a hütőben!(fagyasztó helyett.)

Háziorvossal akarok beszélni,viszont anyut is be kell vonni.Ő tagadja,hogy elfelejt dolgokat.Viszont az orvos nélküle nem tehet semmit?Hogyan beszéljek a dokival???

2010. aug. 13. 10:11
Ebben a helyzetben vagyok, és bizony napról napra megküzdök minden tennivalóval. De amíg tudod kontrolálni dolgokat, addig nincs gond.
16. Zsú1965 (válaszként erre: 15. - A14deb9047)
2010. aug. 13. 10:04

Talán még nincs gond, mert egy éve kezdtem (angolt)tanulni is, de ez a "nem jut eszembe" valahogy más érzés a fejemben (nem tudom máshogy kifejezni), mint mondjuk 20 évesen az "itt van a nyelvem hegyén" érzés.

Fura...

2010. aug. 13. 09:46

Ami nem jut eszedbe, írd fel. Amint eszedbe jut, azonnal írd fel! Igen, nagyon rossz érzés, a a tudom, hogy tudom... Szakember szerint nem szabad az embernek belovalnia magát, mert akkor tényleg leblokkol! Viszont nagyon jó és kellemes agytorna a rejtvényfejtés. Leginkább a Fannit veszem. De amint valami nem megy, azonnal le kell tenni, aztán mondjuk egy nap múlva újra elővenni. Tulajdonképpen az agy tudatos tornáztatása, dolgoztatása. A megjegyző képesség 50 után már fokozatosan csökken, de gyakorlással szinten tartható. És a korral az is együtt jár, hogy megtanulunk különbséget tenni az információk között és akaratlanul is szelektálunk. Nem kell minden ránk ontott információt megjegyezni.

Ajánlatos egy füzetet vagy naplót rendszeresíteni, amibe minden olyan dolgot beleírunk, ami előzőleg kérdéses volt. Az agy mindent tárol, amit már hallottunk, tanultunk, valamikor megjegyeztünk, csak valahol lent van az infó a bugyor mélyén. Ezt úgy is hívják, hogy passzív tudás. Amíg az ember tudja, hogy ez-az nem jut eszébe, addig nincs nagy gond. De ha nem, akkor kezdődhetnek a gondok. A korral meg kell tanulni együtt élni, de ez nem jelenti azt, hogy nem lehet tenni érte. Nevek, fogalmak, kifejezések stb. szinten tartása, memoriterként való alkalmazása szintén jó agytorna.

14. Zsú1965 (válaszként erre: 13. - A14deb9047)
2010. aug. 13. 09:29
Ez nagyon érdekes, köszi. Olyanokat én is tapasztalok, hogy ez-az nem jut eszembe, pedig tudom, hogy tudom. Nevek, kifejezések, stb. Még nem akadályoz, de néha aggódom...
13. a14deb9047 (válaszként erre: 9. - Zsú1965)
2010. aug. 13. 09:21

Először neurológus-ideggyógyász, EEG, utána MRI.

A Cavinton/Nootropil 2400, az évenkénti infúziós kúra segíti az agyi erek keringését. De a "betegnek" is dolgoznia kell: pl. 999-től egyenként visszaszámolni; a cédula és a ceruza mindig ugyanazon a helyen legyen, hogy azonnal felírja és feltűnő helyre azonnal tenni az emlékeztetőt. Pl. a kis ragasztócsíkkal ellátott irodai színes papírkákat használom, ami a bejárati ajtóra van rakva. A 7-8-9-es szorzótábla oda-vissza lassan, elmélkedve.

Sajnos manapság rengeteg inger, információ éri az agyat, melyet nem tud feldolgozni, ezért így védekezik, hogy blokkol. Én legalábbis ezt a magyarázatot kaptam. Később még írok...

12. a0c1361e44 (válaszként erre: 11. - 52fd553855)
2010. aug. 13. 09:13

Sajnos a tapasztalatom az, hogy semmilyen kezelés nem számit, sőt sok esetben rontottak anyósom állapotán. Az egyik kórházi kezelése eredménye lett, hogy többet nem hagyhattuk otthon egyedül. A gyógyszerek miatt a kórházban saját fiát nem ismerte meg, halucinált, és ráadásként pelenkázni kellet. Mivel nem én akartam a kivizsgálást, hanem a sógornőm, igy nem nagyon akartam beleszólni, de aztán már nem birtam, igy leállitottam a gyógyszereket, és akkor intéztük neki az otthont.

Szerintem ennek e betegségnek a kezelése inkább természetes legyen, mint gyógyszeres. A folyamatot egyik gyógyszer sem állitja, meg és nem is enyhiti a tüneteket. A cavinton az jó. Semmi rosszat nem csinál. Olvasson sokat, esetleg rejtvény fejtés, sokat kell velük beszélgetni, türelem, szeretet.

2010. aug. 13. 08:24

Köszönöm a tanácsokat.

67 éves múlt a mami.Zsóka54 sajna az első szakasz már megvan.Cavintont én is akartam iratni neki és ezt a fül orr-gégész is hiányolta,hogy nem kap.

Együtt él velünk és ő van többet a gyerekekkel,mert dolgozunk.Testvérem szólt,hogy "gyanús"anyu viselkedése.Kihagy,többször kérdezi meg ugyanazt rövid időn belül.Még recepteket is elfelejt,pedig már többször megfőzte.stb...

10. Zsú1965 (válaszként erre: 2. - 52fd553855)
2010. aug. 13. 08:22
Nézz utána a chikung v. csikung golyóknak. Én ilyet vettem az anyukámnak (magamnak is fogok), bár nincsenek ilyen panaszai, csak egy kicsit "lelassult". Még nem régóta használja, nem tudok tapasztalatokat írni.
9. Zsú1965 (válaszként erre: 3. - A14deb9047)
2010. aug. 13. 08:15
Milyen vizsgálatokkal, módszerekkel diagnosztizálják?
2010. aug. 13. 07:40

Egy tudományos cikkben olvastam nemrég, hogy a legújabb vizsgálatok szerint már a jellegzetes tünetek megjelenése előtt utalhat a betegségre a tájékozódási képesség változása, romlása.

Pl. a térképen való tájékozódás problémái: egy ismert hely, utca stb. térképen való megkeresése gondot okoz. Ez már felvetheti az Alzheimer-kór gyanúját is akár, ezért mindenképp érdemes rá odafigyelni, mint tünetre.

2010. aug. 12. 21:04

Anyósom alzheimer beteg volt. Amikor megismertem 60 éves volt, már akkor észrevettem rajta. A férjem is tudta, apósom is és mindenki, de ezt titoknak kezelték. Szedte a cavintont és ennyi. Semmit nem segitett. Évről évre egyre rosszabb lett.

A kis feledékenységek elmentek, de sajnos volt olyan, hogy vigyázott a gyerekemre, eszébe jutott valami, fogta magát és elvonult otthonról. A gyerekemet meg szomszédok próbálták nyugtatni ajtón keresztül. Aztán jöttek a keményebb időszakok. Amikor ránk fogott dolgokat. Mindig valamit elloptunk tőle, aztán már nem lehetett egyedül elengedni sehova, mert eltévedt, később már otthon sem lehett egyedül hagyni, mert különböző dolgokat dobált ki az ablakon, dörömbölt az ajtón, hogy be van zárva, stb. Otthonba kellett adnunk, mert ugye nekünk dolgozni kellett. Az otthonban azt hitte a szobatársára, hogy az anyukája, igy ott nagyon jól érezte magát, de sajnos kapott egy tüdőgyulladást és meghalt. Nem tudom mikor kezdődött neki a betegsége. 77 évesen halt meg. Sokszor bosszantó volt, bár igy utólag csak nevetgélünk rajta:)))

6. a14deb9047 (válaszként erre: 2. - 52fd553855)
2010. aug. 12. 19:15
Egyébként neurológus vizsgálja, MRI-vel kezdik, és nem kell ahhoz ilyen betegségben szenvednie, mert a rövid távú memóriája kevésbé működik.
2010. aug. 12. 19:10

Sajnos ez egy gyógyithatatlan betegség. Mennyi idős anyukád?

Orvosnál jártatok már a problémával?

4. a14deb9047 (válaszként erre: 2. - 52fd553855)
2010. aug. 12. 18:59
Diagnosztizálták, vagy csak erre gondolsz? Nem kell feltétlenül rögtön a legrosszabbat feltételezni.
2010. aug. 12. 18:58

Az emlékezetzavarokkal, beszédzavarokkal és egyéb tünetekkel járó Alzheimer kórnak négy szakaszát különíthetjük el. Ha bizonyos változásokat észlelünk családtagjainkon vagy akár saját magunkon, érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni!

Bár időnként mindenki elfelejt ezt-azt, kimegy a fejéből egy találkozó, vagy éppen keresgélnie kell a szavakat, érdemes figyelni arra, hogy ezek az emlékezetzavarok mennyire súlyosak, rendszeresek vagy éppen a hétköznapi, jól megszokott, rutinszerű feladatok elvégzését is zavarják.


Az Alzheimer-kór degeneratív, gyógyíthatatlan idegrendszert érintő betegség; presenilis típusa a 65 évnél fiatalabbaknál, míg a senilis típus 65 évnél idősebbeknél jelentkezhet. Az Alzheimer-kórra már a betegség megjelenése előtt is utalhatnak jelek: kisebb memóriazavarok, a figyelem kiesése, apróbb kommunikációs nehézségek.


Bizonyos komplex feladatok a korábbinál nehezebbnek tűnhetnek, tovább tart megoldani ezeket. Gyakran a személyiség is változik: a korábban szelíd embernek egyre több az agresszív reakciója, vagy folyamatosan zárkózottá, kedvetlenné válhat. Minél korábban ismerik fel a betegséget, annál hatékonyabban tudják azt kezelni; a kezelések pedig lassíthatják a betegség továbbromlását.


* Első szakasz (Preszimptomatikus demencia)

Az első szakaszban egyre gyakoribbá válnak a memóriazavarok, a beteg gyakran elfelejti, hogy egy-egy kérdést már feltett, vagy arra már válaszolt. Az írásban, az eszközhasználatban is lehetnek nehézségei. A beteg viselkedése is megváltozhat, hajlamosabbá válhat a depresszióra, a visszahúzódásra, az érdektelenségre.


* Második szakasz (Incipiens demencia)

A második szakaszban a korábban tapasztalt tünetek súlyosabbá válhatnak, a memóriazavarok sem csak időnként, hanem szinte folyamatosan fennállnak, és egyre jobban befolyásolják a mindennapokat. A beteg gyakran még a legismerősebb helyeken is eltéved, keveri a múltat és a jelent, időnként már a közeli családtagjait sem ismeri meg. Érzelmi életében és viselkedésében újabb változások következnek be, fáradékonyabb, zárkózottabb lehet, mint korábban. A mozgás koordiánálatlanabbá válása miatt a beteg lassabb, bizonytalanabb, egyre több törődésre, fizikai és lelki támogatásra van szüksége.


* Harmadik szakasz (Definitív demencia)

Médiatár főoldal

videó


Mire számíthat, ha demens beteget ápol?

Mire számíthat, ha demens beteget ápol?

lejátszás

A beteg memóriája tovább romlik, már a közelmúlt eseményeit sem tudja felidézni. A mindennapi teendők ellátása is nehezen megy neki: nemcsak szellemileg nem tud olyan alapvető cselekvéssorozatokat elvégezni, mint az öltözködés vagy az evés, de az ügyessége is cserben hagyja. Gyakran eltéveszti a szavakat, egyre kevésbé tudja kifejezni magát, döntései logikátlanok. Érzelmileg nyugtalanná, szorongóvá válhat.


* Negyedik szakasz (Súlyos demencia)

A beteg szellemi leépülése ekkor már súlyossá válik: alig vannak tiszta pillanatai. Szinte folyamatosan összekeveri a múltat és a jelent, egyáltalán nem ismeri meg a közeli családtagjait. Nem tud saját magáról gondoskodni, és a beszéd képességét is szinte teljesen elveszíti. Mozgásában is korlátozottá válik, és olyannyira bizonytalan, hogy gyakran esik el. A nyeléssel, a vizelettartással is gondjai lehetnek, teljesen mások gondoskodására szorul. Egyre súlyosabb pszichiátriai tünetek jelentkeznek nála: hallucinál, téveszméi vannak.

2010. aug. 12. 18:55

Édesanyám egy ideje már nem emlékszik dolgokra,beszélgetésekre.Régi emlékek tisztán élnek,csak a közelmúlt homályos.

Tudnátok segíteni a tünetekben?Mire figyeljek?

Esetleg más lehet az oka?..

2010. aug. 12. 18:53
ALZHEIMER-KÓR.Kezdő tünetek?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook