Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Milyen jogai vannak annak az apának, akinek a neve szerepel az anyakönyvi kivonaton, de az anya egyedülállóként neveli a gyermekét/keit? fórum

Milyen jogai vannak annak az apának, akinek a neve szerepel az anyakönyvi kivonaton, de az anya egyedülállóként neveli a gyermekét/keit? (tudásbázis kérdés)


1 2
49. szrencsi_shpirt (válaszként erre: 48. - A0c1361e44)
2010. aug. 12. 13:59

Szia!


Nem, egyáltalán nem kellett már győzködni, de azért fontosnak tartottam egy hivatalos véleményt/tanácsot is meghallgatni a végső döntésem előtt.

Igazából, amit Kotenyhas leírt, azt a gyámügyis nő is elmondta nekem.

Illetve egy pozitív és egy negatív kimenetelű személyes köreiből ismert történetét is megosztotta velem, ahol szintén arab apák léptek fel a magyar anyukákkal szemben a közös gyermekeikért. Ezt azért tartotta fontosnak, hogy ne feltétlen befolyásoljon engem, mert nem minden arab, olyan arab, mint amilyennek a sztereotípiák lefestik őket. De a többség mégis..

Ezután azt azért elmondta, hogy a magyar törvény ilyen esetekben a gyerek érdekeit tartja mindig szem előtt, tehát ha az anyakönyvi kivonaton szereplő apa, aki legyen most arab állampolgár, de a gyerek magyar, akkor legálisan nem viheti ki az országból a gyereket csak az anya hozzájárulásával! Illegálisan pedig bárki elviheti, lehet az akár magyar is vagy bármilyen más nemzetiségű.

Az már más kérdés, hogy ha arab területre tévednek akár együtt is, de papír szerint is ő az apa, akkor náluk automatikusan az iszlám törvények lépnek életbe, azaz sajnos ott már az apa az "úr" és a nő nem tehet semmit a gyerekekért.

Igazából sok mindent elmondott a nő, nekem ez volt a fontos, leginkább ez maradt meg bennem.

48. a0c1361e44 (válaszként erre: 46. - Szrencsi_shpirt)
2010. aug. 11. 16:03

Mit mondott a gyámügyis?

Megirod? Azért szerintem sokunkat érdekelne egy hivatalos vélemény is, azaz, hogy mivel győztek meg, bár biztos nem nagyon kellett győzködni:)


Örülök, hogy sikerült azért döntened:)

2010. aug. 11. 14:41
Hát igen. Ahogy írtam, ha nem kerül fel a neve, akkor későbbi férjed a házasságkötést megelőző eljárás keretében egy teljes körű apai elismerő nyilatkozattal "nevére veheti" a kőcöket, és onnantól vissza se tudja a vér szerinti apa követelni őket.
2010. aug. 11. 13:56

Ma volt egy gyámügyis illetővel találkozóm, mert szerettem volna világosan látni a dolgokat mielőtt döntök és mostmár teljesen biztos vagyok benne, hogy nem lesz a vérszerinti apa bejegyezve apaként.

Bár már tegnap megerősítettek az itt olvasottak is a döntésben.

45. szrencsi_shpirt (válaszként erre: 37. - A0c1361e44)
2010. aug. 11. 13:52

Szia!

Igen, az volt a kérdésem, hogy a vérszerinti apa neve kerüljön-e az anyakönyvibe, illetve ha igen, akkor milyen jogai lesznek ezáltal?

Persze, tudja, hogy Ő az apjuk, ezidáig nincs is semmiféle probléma Vele, mert támogat minket minden téren, anyagilag is, imádja a Lányokat, de a baj ott van, hogy nagyon messzire vagyunk egymástól, én visszamenni nem fogok két picivel, Ő ide nem jön, mert a nyelvet sem beszéli és kezd így kihűlni a kapcsolatunk.

Tehát azt szerettem volna megtudni, hogy ha egy nap különmegyünk és az Ő neve szerepel apaként a papírokon, akkor lenne-e joga a Lányokhoz?

Köszi Neked is, hogy írtál! :)

2010. aug. 11. 07:27
Gyámhatóság (ha kell szakértő bevonásával) tesz igazságot a gyerek felett vitázó szülők közt.
43. szimba
2010. aug. 10. 21:18
Bocsi a sok kérdésért! :) Megnéztem a törvényt, sok minden már világos. Köszi a válaszokat!
42. szimba (válaszként erre: 40. - 0f9ff9f450)
2010. aug. 10. 21:05

És mi van abban az esetben, ha nem tudnak megegyezni?

Nálunk az történt, hogy a kisfiú elkezdte az 1. osztályt egy "normál"iskolában, majd év végén anyuka úgy döntött, hogy átíratja egy alternatív iskolába. (Sajnos nagyon visszafejlődött a gyerek. :()

Ehhez volt-e vajon joga az apuka akarata ellenére, vagy ha nem, mit lehet még ilyenkor tenni,

2010. aug. 10. 20:57

GYERMEK KÜLFÖLDRE VITELE ÉS OTT TARTÁSA EGYÜTTÉLŐ és különélő szülők esetében (részletesen lásd alant)

- együttélők közös beleeegyezésével

- különélőknél aki a felügyeleti jogot gyakorolja, ő 1 évi tarthatja külföldön a gyereket, a másik nem viheti ki magával


részletesen:

Együtt élő szülők esetében, amikor a szülői felügyeletet a magyar családi jog szabályainak megfelelően együttesen gyakorolják, jogellenes a gyermek külföldre vitele, ha az egyik szülő a másik szülő hozzájárulása nélkül viszi el a gyermeket.

A szülők egyetértésének hiányában lehetőség van azonban arra, hogy a gyermek külföldre vitelének, illetőleg külföldön tartásának kérdésében a gyámhatóság döntését kérjék. Ha a gyámhatóság döntése alapján a gyermek külföldre vitele vagy külföldön tartása a másik szülő hozzájárulásának a hiányában sem lesz jogellenes.


Különélő szülők esetében:

Ha a szülő a nála elhelyezett gyermekkel egy évnél rövidebb időre távozik külföldre, a gyermek elvitele nem jogellenes, és a belföldön maradt másik szülő a gyermek visszaadását csak abban az esetben kérheti, ha előbb a gyermek elhelyezésének megváltoztatása iránt pert indít, és a bíróság a gyermeket nála helyezi el.

Ahhoz viszont, hogy az a szülő, akinél a gyermeket elhelyezték, egy évnél hosszabb ideig tarthassa a gyermeket külföldön, vagy a belföldön maradt szülő hozzájárulása, vagy a tartózkodási hely kijelölése kérdésében megengedő bírósági döntés szükséges. A szülő hozzájárulása vagy a bíróság döntése nélkül tehát a gyermek külföldön tartása jogellenes lesz.

40. 0f9ff9f450 (válaszként erre: 39. - A0c1361e44)
2010. aug. 10. 20:53

Nem automatikusan a férj nevére, mert házasságkötéskor, ha az anya nem veszi fel a férj nevét, akkor nyilatkozniuk kell, hogy születendő gyermekeik kinek a vezetéknevét kapják.


Tévedésben van, aki azt hiszi, hogy akinél a gyerek felügyeleti joga, gyakorlatilag csak az ő döntésén múlik a gyerek sorsa.


Részletesebben:


A szülő joga és kötelezettsége a gyermek:

- gondozása, nevelése;

- vagyonának kezelése;

- törvényes képviselete;

- gyámnevezés és gyámkizárás [Csjt. 71-75. §].


A szülői jogok, kötelezettségek megszűnnek:

- a gyermek vagy mindkét szülő halálával,

- az apaság - esetleg az anyaság - vélelmének megdöntésével,

- a gyermek nagykorúságával,

- az örökbefogadással megszűnik a vér szerinti szülők szülői felügyelete, az örökbefogadás megszűnésével meg szűnik az örökbefogadó szülő felügyelete,

- ha a bíróság megszünteti a szülői felügyeletet.


ITT A FONTOS RÉSZ:

A szülői jogokat a szülők együttesen gyakorolják, akkor is, ha már nem élnek együtt; ez alól kivételt jelent, ha csak az egyik szülő él, akkor ő gyakorolja a jogokat [Csjt. 72. § (1)].


Ilyen szülői jog pl: A gyermek nagykorúságáig a szülők és a gyermek együttesen döntenek a gyermek életpályájáról, továbbtanulásáról, akkor is ha a szülők külön élnek.

Együttes engedéllyel kaphatnak a gyerekek útlevelet.

Különőélő szülővel a költözést is meg kell beszélni, és a bíróság által meghatározott láthatást tilos akadályozni (felügyeleti jog megvonás is járhat érte súlyos esetben). Tilos a gyereket a különélő szülő ellen hangolni, stb.

Ezt mind mérlegeli a bíróság.

2010. aug. 10. 20:24

Attól, hogy nem házasok még a jogok megilletik az apát és anyát is.

A különbség annyi, ha házasok, akkor automatikusan a férj nevére kerülnek a gyerekek, ha nem házasok, akkor külön kell elintézni, addig az anya nevét viselik a gyerekek.

2010. aug. 10. 20:20
És akkor milyen jogai vannak ha az anyakönyvi kivonaton ő az apa, de nem voltak házasok, még élettársak se?Egyik ismerősöm most ment szét a párjával és mondta a volt párja hogy majd kisorsolják mikor kinél legyen a gyerek, most lesz egy éves. És ilyenkor kell fizetnie gyerek tartást?
2010. aug. 10. 20:16

Itt nem a hozzájárulásról van szó!!!!!

Azt kérdezted, hogy milyen nevet irass a születési anyakönyvi kivonatba, ugye?

Ha van rá lehetőséged, akkor iras egy fiktiv nevet be. Ha össze vagytok házasodva, akkor nehezebb. Tudja az apa, hogy apa? Én ezt eltitkoltam volna.

Sajnos, attól, hogy 1700 km-re van, vannak jogai. Ne könnyitsd meg a helyzetét! Fiktiv név és kész. Ha akar valamit úgy is utána jár majd, de reménykedjünk benne, hogy nem akar semmit.

36. szimba (válaszként erre: 35. - Children)
2010. aug. 10. 19:37
Hát erre akkor én is nagyon kíváncsi lennék.
35. children (válaszként erre: 26. - Rudyvica)
2010. aug. 10. 19:29

Mi 2 éve váltunk el,de még soha sehova nem kérték az apa hozzájárulását. Én vagyok a törvényes gondviselőjük,így én döntök mindenben ami velük kapcsolatos.

Ez nem mindenkinél így van?

34. andi6020 (válaszként erre: 33. - 0f9ff9f450)
2010. aug. 10. 15:28

"arab figura"


Ez tetszik :-)))))))

2010. aug. 10. 15:26

ami kimaradt:

ha netán házasok vagytok az arab figurával, akkor viszont az apasági vélelem alapján ő a gyerekek apja. de gondolom, hogy ez nem áll fenn, mert akkor a gyámhatóság nyilván a házastárs nevére anyakönyvezte volna a kőcöket.

32. andi6020 (válaszként erre: 31. - 0f9ff9f450)
2010. aug. 10. 15:18

Így van.


Azt nem tudom, hogy egyesek mi a fenének állítanak ilyen meggyőzően hülyeségeket!

Befirkantja ide, hogy az apának semmi joga, aztán, mint aki jól végezte dolgát, továbbáll, közben halvány lila fingja nincs az egészről!!

2010. aug. 10. 15:11

Na még egyszer:

- ugyanolyan jogai vannak a MAGYAR JOGSZABÁLYOK ALAPJÁN, mint neked (aki azt mondja, hogy nincsenek jogai, az olvasson Ptk-t)

- az iszlám tv-eket ne soroljuk ide...ugyebár, az alapján bármit el lehet képzelni,

- ha marad a te neveden a gyerek, ám a férfi apasági keresetet indít, megnyeri és hivatalosan gyermekelhelyezési pert indíthat (ha fény derül rá, hogy ő az apa), azaz legálisan is megszerezheti a kőcöket.

- ha a nevére íratod őket, azaz ő teljes jogú apai elismerő nyilatkozatot tesz bíróság előtt, akkor hivatalosan útlevél csináltatás, külföldi tartózkodás (3 hónapnál több) s egyéb esetben az ő hozzájárulása is kell, s az útlevéllel ő is kiviheti a kőcöket külföldre, teljesen legális, ha 3 hón belül vissza is hozza őket

- ha a neveden marad, megnehezíted a dolgát kissé

- ha arab országokba mégy vele, nem árt kissé tartani attól, hogy esetleg ott kell maradnod a továbbiakban.

30. szimba (válaszként erre: 28. - Rudyvica)
2010. aug. 10. 15:01

A volt felesége úgy költözött el több száz km-re, hogy az utazási költség így havi +20 ezer forint, plusz olyan iskolába íratta át első osztály után a gyereket, ami ellen határozottan tiltakozott a férjem - és semmihez nem kért engedélyt.

Lehet, hogy kellett volna, csak ő ezt nem közölte?

2010. aug. 10. 14:59
Köszi még egyszer minden választ, segítettetek dönteni, azaz megerősítettetek a döntésemben, mert én is úgy gondoltam, hogy jobb nem beleíratni Őt az anyakönyvibe, ki tudja mi lesz velünk a továbbiakban, de a Lányaim sorsát nem akarom kockáztatni.. :S
2010. aug. 10. 14:58
Fura... akkor attól függene kihez kerül az ember? Nekem nem engedték, hogy velem "költözzön" a kislány egy másik lakásba, beleegyezés nélkül
27. szimba (válaszként erre: 26. - Rudyvica)
2010. aug. 10. 14:54
az én férjem viszont havi 50e forint gyerektartást fizet az előző házasságából származó gyereke után (és természetesen tartja a kapcsolatot is), és sehol nem kérik :(
2010. aug. 10. 14:50

vannak jogai sajna


ex férjemmel mikor elváltunk a kislányom eyértelmüen hozzám itélték, de nem vették el töle a nevelési jogot. igy bár, se gyerektartást nem fizet, sem nem láttuk már öt 7 éve, mindenhol kérik az ö beleegyezését is.. még a költözéshez, ovihoz, sulihoz is..

25. andi6020 (válaszként erre: 23. - Szrencsi_shpirt)
2010. aug. 10. 14:42

Na erre én is kíváncsi vagyok.

Mi van akkor, ha pl a saját hazájában nyújt be egy keresetet. Az anyakönyvi kivonatokon szerepel mint apa. Ne mondjátok már, hogy nincsenek jogai??!!

24. andi6020 (válaszként erre: 21. - Szrencsi_shpirt)
2010. aug. 10. 14:40

Persze, illegálisan elviheti papír nélkül is, de legalább a jogot ne add meg neki, hogy legálisan tehesse.

Tudod mi van, nem részletezem, ismered Te is a mentalitásukat...

2010. aug. 10. 14:40
Akik azt írtátok, hogy semmi joga sincs, Ti ebben biztosak vagytok vagy csak gondoljátok?
22. b2076ec79b (válaszként erre: 21. - Szrencsi_shpirt)
2010. aug. 10. 14:40
Ahogy mondod!
21. szrencsi_shpirt (válaszként erre: 18. - Andi6020)
2010. aug. 10. 14:38

Sajnos nekem is volt már dolgom nem egy arabbal és rengeteget ismerek is.

A nevére semmiféleképpen nem íratnám Őket, maradnának továbbra is az enyémen.

A jogok érdekeltek kimondottan, mert ha elakarja lopni Őket (ne fessük az ördögöt a falra!!!!!!), akkor azt akár anélkül is megtehetné, hogy papíron az Ő neve is szerepel, nem?

De ha joga is van hozzá, hogy elvigye Őket, akkor nincs is több kérdésem ezek után!

20. b2076ec79b (válaszként erre: 16. - Szrencsi_shpirt)
2010. aug. 10. 14:36
Akkor meg semmi gond :) Ne írasd őt rá, nehogy később bajotok legyen. Tényleg annyi hülyeség történik mostanában ilyenekből kifolyólag. Ha meg tudod akadályozni még most, akkor tedd meg. Szerencse, hogy így előre gondolkozol :)
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook