Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » A kivétel miért erősíti a szabályt? fórum

A kivétel miért erősíti a szabályt? (tudásbázis kérdés)

1 2
2011. jan. 8. 21:05
Más magyarázat: Erre az elvre, miszerint ha törvénybe van foglalva egy kivétel egy szabály alól, az bizonyítja, hogy létezik maga a szabály is, és nem kivételes esetekben az az irányadó, a középkori jogi szövegekben exceptio probat regulam in casibus non exceptis (a kivétel bizonyítja a szabályt a nem kivételes esetekben) néven hivatkoztak, ennek rövidült változata a mai mondás.
2010. szept. 4. 13:39
Rosszul fordították a szólást, ennyi. A kivétel próbára teszi a szabályt: "exceptio probat regulam". És így már van értelme. ))
56. IEnergiaI (válaszként erre: 53. - Ragacsa)
2009. dec. 25. 03:02
Ragacsa pont,hogy megcáfoltad az állítást azzal,hogy mivel az előző szabálynál volt kivétel ezért változtatni kellett a szabályon (büntetésből erősebb lesz az ellenőrzés)azért,hogy ne legyen kivétel és ez által erősebb lesz a szabály.
55. IEnergiaI (válaszként erre: 47. - Bucimacilaci)
2009. dec. 25. 03:02

Mi is az a kivétel:1.a kivételt a rossz szabályoktól jön létre. A rossz szabály attól rossz,hogy minél kevesebb ismerettel rendelkezel abból a témából amiből szabályt akarsz felállítani,annál több lesz a kivétel.

2.tudatos kivétel.Pl:aki az úttesten közlekedik a piros lámpánál nem hajthat át, de a (pl:mentő) kivétel ez alól.A tudatos kivétel se nem erősíti se nem gyengíti a szabályt inkább csak szükségszerű,bizonyos esetekben meg önző érdek.

54. IEnergiaI (válaszként erre: 4. - 754c7e07c3)
2009. dec. 25. 03:01

Kata is megcáfolta az állítás,hól ott nem ez volt a szándéka.

(Mivel ritka, nem számottevő,)tehát ő is egyetért vele ha minél kevesebb a kivétel annál erősebb a szabály.

2009. márc. 23. 08:57
Nos az én logikám szerint, ha van egy szabály, (mondjuk 10-re be kell érni a kollégiumba) amit egy ember kivételével mindenki betart, és az az egy megbukik, akkor a többieknek büntetésből erősebb lesz az ellenőrzés. Tehát erősítik a szabályt.
52. Bucimacilaci (válaszként erre: 51. - 00daeee455)
2008. dec. 18. 23:05
Csak most, eddig nem vettem észre.
51. 00daeee455 (válaszként erre: 49. - Bucimacilaci)
2008. dec. 18. 22:55
Olvastad a privimet?
50. 00daeee455 (válaszként erre: 49. - Bucimacilaci)
2008. dec. 18. 22:55
Igen. :)
49. Bucimacilaci (válaszként erre: 48. - 00daeee455)
2008. dec. 18. 22:51
Szerintem attól még lehet ugyanúgy szabálynak hívni azt is, de a lényeg, hogy a fontos kérdést illetően most már egyet értünk. :)
48. 00daeee455 (válaszként erre: 47. - Bucimacilaci)
2008. dec. 18. 22:42

Én értem a logikádat. :)

De ha túl sok a kivétel, akkor az már nem szabály, hanem inkább egy általános megállapítás.

47. Bucimacilaci (válaszként erre: 43. - 00daeee455)
2008. dec. 18. 22:39
Pityke. Nem írtam, hogy kivétel nékül gyenge egy szabály. Csak azt írtam, hogy a kivétel megerősíti a szabályt. Nem tudom érted-e. Gondolj már bele. Van egy kivétel. De mégis hogy létezhet kivétel, ha nincs ami alól kivétel legyen? Ha van kivétel akkor kell legyen szabály, mert így létezhet hozzá kivétel. Ezt nem tudom egyszerűsíteni. Ha azt nem érted meg hogy szabály nélkül nincs kivétel akkor nem tudunk elhaladni.
46. 00daeee455 (válaszként erre: 45. - Bucimacilaci)
2008. dec. 18. 22:37
:DDD
45. Bucimacilaci (válaszként erre: 44. - B9662b68b3)
2008. dec. 18. 22:35
"Én vagyok" szeretlek. De komolyan. Értelmes vagy, ezért a ritka kivételhez tartozol, és a ritka dolgokat mindig drágán adják. Na mind1.
2008. dec. 18. 17:52

"A kivétel miért erősíti a szabályt?"

mert kivétel nélkül nincs szabály sem....

2008. dec. 18. 16:52

Bucimacilaci, olyan dolgot próbálsz megmagyarázni, ami fordítási hiba eredménye?

Ha egy szabály alól több kivételt találsz, akkor az nem szabály!

"Szabály: Minden ember el tud számolni tízig.

Kivétel: Buta emberek."

Kivétel: kisgyerekek... Túl sok a kivétel, vagyis nem igaz az a szabály, hogy minden ember el tud számolni 10-ig.


Bár a te állításod szerint, most ez a szabály rohadt erős lett, mert sok a kivétel...? :D LOL


"ha létezik kivétel, bizonyosan létezik egy hozzá tartozó szabály is, ezért nyilvánvalóan a kivétel csakis erősítheti a szabályt, annak létezését bizonyítja be"


"Szabály: Minden holló fekete."

Ha nem találsz kivételt, akkor szerinted ez egy gyenge szabály? :D LOL


UGYE EZEKET NEM ÍRTAD KOMOLYAN?!

42. Bucimacilaci (válaszként erre: 39. - ~°°*Lill*°°~)
2008. dec. 18. 08:56
"Szabály: Minden holló fekete." Te írtad! Most akkor kérek szépen ugyanígy egy kivételt is. De komolyan, nem fogsz tudni írni, mivel a kivétel nem létezik a te elméletedben. Én nem mondom, hogy amit mondok az jó, viszont elképzelhető. Amit viszont te mondasz az lehetetlen, mivel nem létezik az elméletedben kivétel. A kivétel definiálását mindig megkerülöd, vagy elmondod róla, hogy mi nem kivétel. Azt mondd el mi a kivétel, és egy példát is kérnék hozzá tisztelettel.
2008. dec. 17. 22:05
Vagy a kivetel probara teszi a szabalyt. Kicsit felreferditettek magyarul
2008. dec. 17. 21:35
eredetileg így szól: "a kivétel gyengíti a szabályt."
2008. dec. 17. 21:00
A kivétel nem egyenlő a valószínűséggel, hanem maga az oka.
38. Bucimacilaci (válaszként erre: 37. - ~°°*Lill*°°~)
2008. dec. 6. 08:28
Akkor elkezdtünk arról vitatkozni, hogy mi az a szabály. Ha a kedvesednek igaza van, és a szabály valóban az aminek ő mondja, akkor mi a kivétel? :) Arra lennék csak igazán kíváncsi, hogy arra mit mond. Mert ha igaza van a szabályról, akkor olyan, hogy kivétel, egészen konkrétan nem létezhet. Szerintem.
2008. dec. 5. 21:37

Kedvesem ezt mondta:


"Ha a szabály alól van kivétel, akkor az már nem szabály, hanem valószínűség."


:D

2008. dec. 5. 21:33
Az lehet szabály, ami tudományosan alátámasztható.
2008. dec. 5. 21:25
d
2008. dec. 5. 21:25
Minen holló fekete.
2008. dec. 5. 21:18
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥*♥♥♥♥♥♥♥
32. ~°°*Lill*°°~ (válaszként erre: 31. - Bucimacilaci)
2008. dec. 5. 21:14

Nem mondtam, hogy ami szabály, az nem kijelentés! Csak annyit, hogy ez nem jó példa.

Sem azt, hogy nem tetszik a kijelentésed - legrosszabb esetben is csak nem értek egyet vele.:D


De, igazából ez az almás sem jogos ám! :)


És nem cáfollak, kíváncsi vagyok a véleményekre! Attól még mondom a magamét is! :D

31. Bucimacilaci (válaszként erre: 29. - ~°°*Lill*°°~)
2008. dec. 5. 13:47
Lill, ezt mintegy cáfolatnak szántad? Ha valami szabály akkor az nem lehet kijeletés? Vagy ezt hogy kell érteni? Egyszerűbben mondom. Gondolj egy szabályra és gondolj egy hozzá tartozó kivételre, és játszd le velük ugyanúgy mint ahogy lejátszottam én a sajátjaimmal, hamár neked nem tetszik az én szabályom. Én azt mondtam, hogy piros az alma, te meg azt, hogy nem is piros, hanem finom.
30. ~°°*Lill*°°~ (válaszként erre: 27. - Supin)
2008. dec. 5. 11:47
:-D
2008. dec. 5. 11:42
Ez nem szabály! Ez egy kijelentés.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook