Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Miért lehet a körmeimet felfelé lapozni? :) Kinek mi szüntette meg? fórum

Miért lehet a körmeimet felfelé lapozni? :) Kinek mi szüntette meg? (tudásbázis kérdés)


2010. júl. 2. 21:19
Köszönöm mindenkinek!
19. 43bee68010 (válaszként erre: 17. - A14deb9047)
2010. júl. 2. 21:19

Hűha ez aztán kimerítő válasz! Köszönöm szépen.

Egyenlőre mindebből én azt szűrtem le,hogy mivel mostanában sokat sika-mikáztam,lehet,hogy annak köszönhető,(vegyszerek),vagy a gyakori lakkozásnak.Meg,hogy eltértem a megszokott lakkomtól.

Remélem nem több.

18. 43bee68010 (válaszként erre: 14. - NataliaWeiss)
2010. júl. 2. 21:14

Nem mondom,hogy sokszor,de eszem húst rendszeresen.

Tejet viszont nem vagyok hajlandó,mert borzasztó egészségtelen,csak a bociknak való :)Ragacsos mázt képez a beleken és nem engedi felszívódni a hasznos dolgokat sem.Elnyálkásítja a beleket és puffadást okoz.Köszi azért,a húst növelni fogom.

2010. júl. 2. 19:45

A szervezetben lejátszódó szinte valamennyi folyamat, működési zavar nyomot hagy a körmök növekedésében, illetve képződésében. Láthatók az öröklési hibák, sajátosságok, alaki elváltozások, súlyosabb betegségek, vérellátási zavarok és a helyi károsodások egyaránt.


Dobverő ujj és kanál köröm


Nagyon sok olyan fejlődési rendellenességet ismerünk, amiknek részjelenségei a körmök alaki elváltozásai is. Hiányozhatnak a szarulemezek vagy csak részben fejlődnek ki. Olykor a szarulemezek felpúposodva a "dobverő ujjak”-ra hasonlítanak. Főleg a nagylábujjak körmén gyakori a szarulemez jelentős megvastagodása, és az ujjak felé kanyarodása. Ha nem vágják, a madarak karmaihoz hasonlíthatók. Idős, gondozatlan embereken észlelhetjük. Kisgyermeken ritkán látható a körmök szarulemezének, középső részének bemélyedése, ellapulása, az úgynevezett "kanál köröm". Többnyire öröklődik, de hátterében vashiányos állapot is előfordulhat. A körmök ujjbegyi lemezén, főleg kis- gyermekkorban vesszük észre a körmök törékenységét és lemezes felrostozódást. E jelenség a felnőtt nőknél is gyakori. Hátterében mindig található kisebb-nagyobb szervi eltérés, jó, ha a szakorvos segít rendezni.


Betegségre utalnak


Ha a körmök állományába beivódott, fehéren áttetsző vízszintes vonalakat látunk, akkor egyesek a cink hiányára gondolnak. Sötétbarna hosszanti vonal látható a körmön a pajzsmirigy betegségében. Zölden színeződik el a körömalja egy bizonyos baktérium elszaporodása következtében. A vegyi anyagok, a fixirsók és egyéb vegyszerek is elszínezhetik a szaru állományát. Igen ritkán fekete vagy sötétbarna pigmentet is találunk egy-egy körömlemez alatt. A nagyobb ütést követően vérömleny gyűlik össze a szarulemez alatt, ha nem fertőződik be, akkor folyamatosan lenő a körömágyról. Súlyos májbetegségben sárgára színeződnek a körömlemezek is. Bizonyos bőrbetegségekre jellemzőek lehetnek a körmök elváltozásai is. A belsőeredetű ekcémás kisgyermek körmein vízszintes barázdák váltogatják egymást. Olykor apró tűszúrásnyi pontok jelennek meg a szarulemezen, ami a pikkelysömör egyik kísérő tünete is lehet. Felnőtt-korban szintén a psoriásisban a szarulemezek alatt alakulnak ki a szürkés-sárga foltok, amiket "olajfolt" tünetnek szoktak nevezni. Az alapbetegség javulását a körömlemezek egészséges növekedésén lehet legjobban lemérni. Igen kellemetlen és hosszadalmas betegség a benőtt köröm, amit legtöbbször a szűk lábbeli okoz. Serdülőknél igen gyakori, ne hagyjuk, hogy a gyerek vagdossa, keressünk szakorvost a végleges gyógyulás érdekében. Gyakori a körömrágás. Igen csúnya látvány. Általában feszült idegrendszerű, magukba fordult személyiségek "levezető elfoglaltsága", belső szorongásuk oldója. Már a gyermekkorban kellő odafigyeléssel, nem parancsolóan, biztosan leszoktatható róla a kicsi. Ugyancsak gyakori rossz szokás a körömsáncok letépkedése vagy visszatologatása is, sérülése mindig kisebb körömágy-gyulladáshoz vezet. Körömágy-gyulladást okozhatnak a sérülések és a sérüléseket követő vírusos, bakteriális és gombás fertőzések is.


A leggyakoribb körömbetegségek


A leggyakoribb körömelváltozást a lábujjak körmein találjuk. A népesség majdnem 30 százalékánál látható valamiféle körömbetegség. A magukkal nem sokat törődő serdülők kezein, sőt a körömágyak körül is látunk elhatalmasodni vírusos szemölcsöket. Kellő és kitartó kezeléssel eredményesen, szépen gyógyítható. Nem ajánlott a szabadon beszerezhető szerek házi alkalmazása, hisz olykor még a szakorvosnak is gondot jelenthet a teljes tünetmentesítés. Az antibiotikumok korában már alig találkozunk a körmöket is elroncsoló, gennykeltők okozta körömágy-gyulladásokkal. Kerti vagy földmunkák végzése után gondolni kell e súlyos fertőzés lehetőségére is. A körmök gombás elváltozásai ma már igen hatékonyan kezelhetők a korszerű gombaellenes tablettákkal, gyógyszerekkel. A gombás fertőzés miatt nem szabad levetetni a körmöt. Mielőtt valaki felírná a körömgomba elleni tablettákat, kérjük ki a gyakorlott szakember véleményét is. Ezek a készítmények igen hatásosak, de alkalmazásukhoz pontos diagnózis szükséges. A körömből vett minta, annak szakszerű vizsgálata biztossá teszi a diagnózist, lerövidíti a gyógykezelési időt, és egyben kevesebb költséget is jelent. (Kb. három hónapig kell szedni a gyógyszert.)


Amiről a köröm árulkodik


A szervezetet megbetegítő gombák száma ma már kb. 300 félére tehető. A leggyakoribb kórokozó gombák a sarjadzó gombák és a penészgombák. E gombafélék általában a körömszéltől befelé haladva egybefüggő, folyamatosan terjedő foltban károsítják a körmök alatti szövetet. A fonalas gombák jobbára hosszanti csíkok formájában terjednek a körmök állománya alá. A cukorbetegek, a keringési betegek, az érszűkületben szenvedők körömbetegségei szinte árnyékként követik a klinikai állapotot. Kellő értágítókat alkalmazva, a sikeresen visszatérő keringés következtében, szinte gyógyszer nélkül kinő az összes sérült köröm.

2010. júl. 2. 13:11

A bőrből kialakuló elszarusodott köröm nemcsak védi az ujjvéget, hanem részt vesz a tapintásérzésben és a tárgyak megragadásában is. Alakjának, színének és állagának a megváltozása fontos jelzés az orvos számára, hiszen a sérülésektől az örökletes és általános betegségeken át a fertőzésekig számos bajra hívja fel a figyelmet.


A minden irányban rostokkal átszőtt körömágy az embrionális élet tizedik hete táján jelenik meg, s öt héttel később már a körömlemez is alakulni kezd, ám végleges formája csak a születés tájára fejlődik ki. Az elszarusodott hámsejtekből álló körömlemezt fehérjerostok rögzítik az alatta levő szövethez. Ezt a vérerektől rózsaszínű bőrfüggeléket a tövénél levő, halványabb színű félholdacska alatti sejtek osztódása növeszti. Havonta átlagosan három millimétert nő a köröm, de a növekedés sebessége függ a helyétől, a nap- és évszaktól, s attól is, hogy egészséges-e az ember. A mérések kimutatták, hogy a kézkörmök gyorsabban nőnek, mint a lábujjakon levők, a nagyobb ujjakon gyorsabban nő a körömlemez, mint a kisebbeken, s nappal és nyáron sebesebb a körömnövekedés, mint éjszaka és télen. A sérülés és a vágás-rágás fokozza, míg a betegségek általában lassítják a körmöt növesztő sejtek osztódási ütemét.


Fehértől feketéig


Minthogy fejlődési rendellenessége minden testrészünknek lehet, ujjhiány esetén magától értődően körmök sem fejlődnek, ám az is előfordul, hogy csak egyik-másik ujjról hiányzik a köröm, vagy csupán részlegesen fejlődik ki. Ilyen például az örökletes köröm-térdkalács tünetegyüttes, amelyben a körmök hiányoznak vagy csökevényesen fejlődnek, s a térdkalács fejlődésében is zavar támad, amely miatt a beteg bizonytalanul áll és jár. Ennek éppen az ellenkezője, amikor a körömlemez megvastagszik, s esetenként el is görbül. Ezt gombás fertőzés ugyanúgy okozhatja, mint az A-vitamin-hiány miatti fokozott szarusodás (például a Darier-betegségben) és a pikkelysömör.

Gyakran előfordul, hogy a köröm lemeze felrostozódik vagy leválik a körömágy kisebb-nagyobb részéről. Az előbbi főleg sérülések után következik be, de a körömlakk is kiválthatja, míg az utóbbit elsősorban különféle bőrgyulladások, vérkeringési elégtelenség és mechanikai hatások idézhetik elő.

A körmön tűszúrásnyi gödröcskék, valamint hosszanti és harántbarázdák is előfordulhatnak. A gödröcskék pikkelysömörrel, foltos hajhullással és bőrgyulladással társulhatnak, a hosszanti barázdák vérkeringési vagy fejlődési rendellenességre vagy a már említett Darier-betegségre utalhatnak, míg a haránt-, más néven Beau-féle barázdák a helytelen körömápolástól a bőr és körömágygyulladáson, ekcémán és fertőző betegségeken át a koszorúér-trombózisig többféle bajt jelezhetnek.

Sok mindenről árulkodik a köröm színe is. Fehér pontok-foltok vagy harántcsíkok örökletes ok miatt is megjelenhetnek rajta, de szerzett betegségeket, például arzénmérgezést is jelezhetnek. A teljesen fehér köröm májbetegséggel szokott együtt járni, a tövénél rózsaszín, míg az alsó felén fehér köröm pedig veseelégtelenségre és húgyvérűségre utal. Muehrcke-vonalaknak nevezik az orvosok azokat a fehér harántsávokat, amelyek a köröm növekedése (lenövése) ellenére a helyükön maradnak, ilyenkor az alattuk levő körömágyban van a baj forrása.

A különböző festékek és gyógyszerek a legkülönfélébb színűre varázsolhatják a körmöket. Ami az utóbbiakat illeti, az ezüsttartalmú készítményektől palaszürke, a tetraciklintől sárga, a minociklintől és az atebrintől kék, a klorokintól és a doxorubicintől kékesbarna, a bleomicintől és a ciklofoszfamidtól barnásfekete vagy fekete lesz a köröm. Az AIDS elleni zidovudintól pedig hosszanti sötét csíkok lesznek rajta, ám kezelés nélkül erre a betegségre a sárga köröm jellemző. A hosszanti barna-barnásfekete csíkok azonban anyajegy és rosszindulatú festékes daganat miatt is kialakulhatnak.

Elszínezhetik a bőrt bizonyos betegségek is. A pikkelysömör és a foltos hajhullás sárgás-barnás, a baktériumos fertőzések általában sárga (kivéve a pszeudomonasz okozta fertőzéseket, amelyek zöldesre színezik a körmöt), a gombák pedig fehér, sárga, barna vagy fekete körömszínt idéznek elő. S ne felejtsük ki a dohányzást sem, amely sárgássá-barnássá teszi a körmöt, míg a körömágybeli sérülés miatti vérzéstől előbb vörös csíkok vagy foltok jelennek meg a körmön, s azok később megfeketedhetnek. Gondoljunk csak arra, amikor valaki kalapáccsal ráüt a körmére, s az nemcsak fáj és bevérzik, hanem a megfeketedő köröm le is válhat. Ez jórészt megelőzhető, ha a bevérzett körmöt csírátlanított (például vörösre izzított és lehűtött) tűvel átszúrjuk, s leeresztjük alóla a vérömlenyt.


Óraüveg és kanál alakú


Az egészséges köröm előlről nézve enyhén íves, míg oldalról a körömlemez töve és a mögötte levő körömsánc között körülbelül 160 fokos szög figyelhető meg. Ez úgy is észlelhető, ha a két kéz egymásnak megfelelő ujjait szemből összeillesztjük – ilyekor a körmök töve között deltoid alakú rés marad (ennek Schamroth-ablak a tudományos neve). Amikor az ujjvégek dobverőszerűen kiszélesednek, s a körmük megnagyobbodik és óraüvegszerűen domborodik, ilyen rés nem látható az ujjak között.



Az ujjvég metszete


Dobverőujj és óraüvegköröm jó néhány örökletes és szerzett betegségre jellemző. A légúti betegségek közül a tüdő- és a hörgőtágulat, az idült hörghurut, a tébécé, a tüdőgennyesedés (-tályog) és -daganat, míg a szív- és keringési betegségek közül a szederjes bőrrel társuló veleszületett szívbaj, a szívbelhártya-gyulladás és a vörösvérsejtek megszaporodásával járó állapot a legismertebb. Ezeken kívül a májzsugorodás, az epeutak elzáródása okozta sárgaság, a fekélyes vastagbélgyulladás, a pajzsmirigy túlműködésével járó mérgezéses állapot és a mirigyek kivezetőcsövét eltömő sűrű váladékkal jellemezhető betegség (ennek cisztikusz fibrózisz vagy mukoviszcidózisz a tudományos neve) miatt is óraüvegszerűre domborodhat a köröm.

Jellegzetes körömelváltozás a kanál alakú köröm. Újszülötti és csecsemőkorban ez (elsősorban a nagylábujjon) mindenféle baj nélkül is elfordulhat, amelyet kinő a gyermek, azaz a körme rendes alakúvá válik. A felnőttkorban azonban általában betegségek gyanúját kelti (különösen ha a köröm vékonnyá és törékennyé is válik), amelyek közül a vérszegénység és a pajzsmirigy működési rendellenessége a leggyakoribb, de sérülés és a már említett köröm-térdkalács tünetegyüttes miatt is ilyenné válhat a köröm.


Fertőzés, benövés


A köröm elszíneződésekor már szó esett a kórokozókról, amelyek közül a gombák okozzák a legtöbb körömelváltozást. Az igen gyakori lábgombásodás ugyanis nemcsak a lábujjak között alakul ki, hanem előbb-utóbb ráterjed a körmökre is. A lábat elsősorban a vörös gomba (a Trichophyton rubrum) és az epidermofitonok támadják meg, míg a kéz körmeire az élesztőgombák közé tartozó kandidák jelentik a nagyobb veszélyt. Például akkor, ha a gyermek rendszeresen szopja az ujját, mert a felázott, felpuhult bőrt és körmöt könnyebben megtámadják ezek a kórokozók.



Dobverőujjak óraüvegkörömmel


A körömszél körüli gennyes gyulladást ellenben baktériumok (főleg a Staphylococcus aureus) keltik. Ilyenkor a köröm gennyes környéke kipirosodik és fáj, s enyhülést csak az antibiotikumos kezelés vagy a seb kitisztítása hoz. Heves fájdalommal jár a herpesz szimplex vírus okozta köröm körüli gyulladás is. A fájdalom hideg vizes borogatással és fájdalomcsillapítóval enyhíthető, míg a vírus ellen a szaporodását gátló, orvos felírta gyógyszer válik be.



Pszeudomonasz-fertőzéssel járó zöldeskék körmök


Vírusos eredetű a köröm szegélyen felbukkanó szemölcs is, amely nem szokta megtámadni a körmöt, ám nyomhatja és kimozdíthatja a helyéből. Régebben többféle módon igyekeztek megszabadulni tőle, újabban azonban a lézeres beavatkozás látszik a legcélszerűbbnek.

Gyulladással és fájdalommal járhat az is, ha a köröm benő a mellette levő lágy szövetbe. Ez főleg a nagylábujj körmével fordul elő, ha a körmöt nem megfelelően vágják, s a szűk cipő valósággal rányomja az ujjvég szomszédos lágy részét. Ha a körmöt nem vágjuk ki túlságosan, s olyan cipőt hordunk, amely nem nyomja az ujjakat, nem kell a bajt műtéttel orvosolni.


Dr. B. E.

2010. júl. 2. 07:35

Nemcsak A vitamin hiány lehet, hanem ásványi-anyag vagy nyomelemhiány is, pl. vas, calcium, cink.

De ugyanígy oka lehet a szervezet belső problémája, vagy valamilyen külső vagy vegyi ártalom, pl. a köröm kiszáradása a vízzel, mosószerekkel, vegyszerekkel való tartós vagy gyakori érintkezés miatt, a gyakori lakkozás, és lakklemosás.

2010. júl. 1. 21:28
Kevés húst és tejterméket eszel. Ez ettől van. Próbálj több húst beiktatni és naponta egyél meg egy tejterméket. Egy pohár tej is jó vagy joghurt. Ebédre pedig most egy darabig húst. El fog múlni, akár egy héten belül is.
13. 43bee68010 (válaszként erre: 12. - A0c1361e44)
2010. júl. 1. 21:05

Igen szoktam répát enni,a körömlakkot meg most cseréltem vissza a régi megszokottra ,mert egy ideig másfajtát használtam.

Lehet,hogy tényleg van összefüggés.

Köszi

2010. júl. 1. 20:48
Igen, fel kell iratni, de szerintem az a legjobb rá, hiszen, amiket veszel kencéket innen-onnan pont azt okozzák, mint amire akarod használni. Sok répát egyél még. Abban is sok az A vitamin, de elsőre a körömlakkot cseréld le másmilyenre!
11. 43bee68010 (válaszként erre: 9. - Starmama)
2010. júl. 1. 20:26
Ez jó ötlet tényleg,köszi:
10. 43bee68010 (válaszként erre: 8. - Rochlitz Szilveszterné)
2010. júl. 1. 20:23
Nekem is úgy rémlik,hogy fel kell íratni.
2010. júl. 1. 20:20
Van direkt hajra, körömre való vitaminkészítmény. Lehet, azt kellene kipróbálni. De ha egy jó gyógynövényboltba bemész, ott is tudnak ajánlani dolgokat szerintem.
2010. júl. 1. 20:17
Szerintem az A vitamint fel kell íratni. Az A vitaminos krémet is csak receptre adják.Ez viszketés ellen jó.
7. 43bee68010 (válaszként erre: 6. - Krinya5)
2010. júl. 1. 20:01
Biztos nem kenegetném rendesen :) Főleg,hogy mindig lakkozva van.Valahogy belsőleg kéne ezt megoldani úgy érzem .
2010. júl. 1. 19:55
Az Avonnak volt régen gyémánt, és grafit tartalmú körömerősítője. Az is jó. Már ha még kapható
5. 43bee68010 (válaszként erre: 3. - A0c1361e44)
2010. júl. 1. 19:52

A vitamint lehet recept nélkül kapni?

Egyébként szedek vitaminokat rendszeresen.

2010. júl. 1. 19:50

Nem olyan szörnyű ez mint ahogy hangzik:)

Nekem mindig lakkozva van és mindig megnövesztve,csak most már ott tartok,hogy szinte mindegyikkel ez a helyzet.

Nem tudom ez milyen hiányállapot...stb

Mit tehetnék ellene?

2010. júl. 1. 19:46

Ketté válik?

A vitamin. Lakkozod? Nem jó a lakkod, vegyél másikat. Én régen, amikor volt ilyenem, akkor szedtem A vitamin tabelettát, és A vitamin olajjal kenegettem.

2. a9986bef96 (válaszként erre: 1. - 43bee68010)
2010. júl. 1. 19:45

Jajj...Szegény...Én a vizualizálásától már rosszul vagyok.

De kicsit ráközelítve a témára: egészen a 20-as éveim közepéig (kb) nekem is iszonyú gyengék voltak.Nem tudtam növeszteni,meg ilyenek.Aztán pár éve meg már olyan erősek,hogy csak akkor lehet levágni normálisan őket,ha fürödtem előtte...:)

Igaz,most meg ha lakkozni próbálnám,akkor meg elkezd lemezesen töredezni,szóval...Még mindig tövigvágva hordom...:(((

Nagyon nőies...:(((

2010. júl. 1. 19:41
Miért lehet a körmeimet felfelé lapozni? :) Kinek mi szüntette meg?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook