Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Tudja valaki mitől csíkos a focipályán a fű? fórum

Tudja valaki mitől csíkos a focipályán a fű? (tudásbázis kérdés)

30. rolben
2011. febr. 21. 13:44

A futballpályák gyepének mintázása, a jellegzetes keresztirányú csíkozottság kialakítása nem nagy ördöngösség. A világosabb és sötétebb sávok váltakozásából álló rajzolatot érdekes módon nem a gyep speciális nyírásával, hanem a fűszálak adott irányba történő hengerelésével, préselésével alakítják ki. Időnként látható a futballmérkőzések közvetítése során, amint még röviddel a meccs megkezdése előtt egy fűnyíró traktorhoz hasonló jármű oda-vissza szeli át keresztirányban a pálya gyepét, és létrehozza a sötét és világos csíkokat.

Az optikai trükk rendkívül egyszerű: a focipályák gyepét alkotó fűszálak két oldala eltérő színű. Míg a levél színe sötétzöld és fényes, addig a fonákja világosabb árnyalatú, matt. A szóban forgó mintázatot úgy érik el, hogy a levelek egyik illetve másik irányba történő préselése során vagy a sötétebb, vagy pedig a világosabb oldal kerül döntő mértékben a felszínre.

29. 9a8fb70e4a (válaszként erre: 15. - 8ee31e318f)
2010. dec. 6. 21:17
Nekem csinál csíkot a fűnyíróm. Biztos bennem van a hiba, na meg a fűnyírómban, és a dőlésszögben. :)
28. globus
2010. dec. 6. 21:13
Egy csík nyírása felfelé, egy csíké lefelé... :D
27. ripi52 (válaszként erre: 24. - TündérHugi)
2010. dec. 6. 20:36
Azért, mert így nyírják, a les meghatározásának szempontjából.
26. f111b04f6f (válaszként erre: 24. - TündérHugi)
2010. júl. 27. 14:33

Az igaz a lest így könnyebb megállapítani.

De mi van, ha nem hengerelnek a pálya hosszára merőlegesen? Ah... hagyjuk. Plusz minusz fél méter ide vagy oda.


Különben fogalmam sincs az esztétikán kívül ez mire jó. Talán a focistáknak segítenek, hogy ne kelljen annyit erőlködniük a fű letaposásával...

Vagy esetleg amikor már alig van erejük focizni ne vonjon el tőlük sok energiát a fűszálak elgörbítgetése.

Más ötlet....

2010. júl. 23. 03:04
nem könnyebb megfigyelni a lest ha van valami támpont a vonalak de ez csak tipp
2010. júl. 22. 23:21
De amúgy mire szolgál?? vagy csak sima esztétikai okokból csinálják így? csak nem... :)
2010. júl. 15. 13:27

Egy kis töprengés után rájöttem annak adok igazat aki azt állítja:

1. azért csíkos a gyep, mert hengerlik és...

2. azért csíkos a gyep, mert a fűnek egyik fele

fényes a másik fele pedig nem és...

3. még azért csíkos a gyep (szerintem), mert

a fűnek kell hogy legyen egy olyan

tulajdonsága, hogy képes valamennyire a

nap irányába fordulni

Különben ha csak úgy véletlenszerűen,

rendetlenűl nőnének a fűszálak nem

alakulhatna ki ez a mintázat, hiába

hengerelnék a gyepet.

Lehet hogy igazam van?!

22. f111b04f6f (válaszként erre: 21. - 66e65cbab0)
2010. jún. 30. 10:44

Még egyszer nekifutok, de tényleg röviden.


Önmagában a hengerelés nem okozná a csíkosságot, ha a fűnek nem lennének olyan tulajdonságai, amiket nem akarunk figyelembe venni.


Akinek elég amagyarázat, hogy azért mert ellenkező irányba hengerelnek, igaza van.

Valóban ettől csíkos.


Akinek valamiért nem tetszik ez az érvelés az vizsgálja meg közelebbről a fű szerkezetét és egy részletesebb, pontosabb választ fog kapni.

Neki is igaza van.


Hurrá mindenkinek igaza van, mehetek aludni.

Mi??? Korán van!

Nem baj. Szunya.

2010. jún. 30. 09:50
A hengereléstöl.
20. f111b04f6f (válaszként erre: 19. - F111b04f6f)
2010. jún. 30. 09:00
Igazából a HEURÉKA előtti mondat az ami magyarázatot ad a focipálya csíkosságára.
19. f111b04f6f (válaszként erre: 15. - 8ee31e318f)
2010. jún. 30. 08:56

Szerintem nincs teljesen igazad és még goromba is vagy, de nem indoklod meg miért ellenkezel!

No ezek után gondolom nagy haverok leszünk.


Véleményem szerint a hengerlésnek van szerepe ebben a dologba, de a cikkíró elfejtett egy fontos dolgot a fűvel kapcsolatban.

Most okostojás leszek, de bánja a fene.

Ha megvizsgálunk egy fűszálat és fölülről lefelé húzzuk újjainkat egy reszelős, érdes érzetet tapasztalunk. Ha fölfelé tesszük ugyanezt simább érzetet érzékelünk, aminek oka a fű lefelé érdes, hogy a harmatcseppek ne vesszenek kárba.

Így gyűjti össze kis mértékben a vizet ha csapadékszegény az időjárás.


A másik része pedig fizika: nem mindegy ha a fény kis felületen(érdesség nélkül-alulról felfelé) vagy érdes felületen(felülről lefelé) súrol egy tárgyat.

És HEURÉKA: arra is rájöttem miközben kifejtettem az előbbi okostojás gondolatomat, hogy azért is előnyös a fűnek ez a felülről lefele érdesség, mert több fényt is csapdába tud ejteni a fotoszintézishez.

18. lilo7 (válaszként erre: 12. - Zarahell)
2010. jún. 26. 08:03
Ez nemis rossz ötlet...:)))
2010. jún. 25. 20:48

nekem anno ugy magyarázták h nem egyszerre vágják le a füvet hanem időeltolással


na ezt másképp nem tudom leírni

16. 00495ec28d (válaszként erre: 12. - Zarahell)
2010. jún. 25. 20:41
Vagy ott is megjelenhetne a közkedvelt,és divatos káróminta....vagy lenne franciakockás mint a füzet:-)))))))))
15. 8ee31e318f (válaszként erre: 5. - 6bdce19b3c)
2010. jún. 25. 20:40

es mond az en kertemben a funyiro miert nem csinal csikokat te okos tojas :P


ez a hengerles tudomanya koze nincs a funyirohoz :D

14. Imo
2010. jún. 25. 20:34
2010. jún. 25. 20:30
:)
2010. jún. 25. 20:29

...Ez semmi! De a kockás fajtát láttad??? Az a nem semmi!

Arra várok, hogy a divatdiktátorok feltalálják a virágmintásat, vagy a pöttyöset.

11. mfv83
2010. jún. 25. 20:25
attól, hogy ellentétes irányba nyirják.
10. 00495ec28d (válaszként erre: 1. - Lilo7)
2010. jún. 25. 20:17

:-DDDDDDDDDDDDD

Édes kérdés!!!

Régebben engem is érdekelt egyébként...

Apukám elmagyarázta mikor kicsi voltam:-)))))))

2010. jún. 25. 20:15

Ja és csak hogy teljes legyen:



Az optikai trükk rendkívül egyszerű: a focipályák gyepét alkotó fűszálak két oldala eltérő színű. Míg a levél színe sötétzöld és fényes, addig a fonákja világosabb árnyalatú, matt. A szóban forgó mintázatot úgy érik el, hogy a levelek egyik illetve másik irányba történő préselése során vagy a sötétebb, vagy pedig a világosabb oldal kerül döntő mértékben a felszínre.

2010. jún. 25. 20:15
Dőlés szöge miatt....egy csíkot erre,egy csíkot arra nyomtatnak le:)
2010. jún. 25. 20:14
Köszi a gyors válaszokat mindenkinek :) Most már ezt is tudjuk :D
6. lilo7 (válaszként erre: 3. - 13c32dc80a)
2010. jún. 25. 20:11
De akkor ahogy fociznak rajta miért nem tapossák le??
2010. jún. 25. 20:10

a fűnyírótól..fű dőlési szöge más..


vagy a fehér csíkra gondolsz?:DDDDDDDDDDDDD


jajjj de okos kérdés ma is:)

2010. jún. 25. 20:10
A futballpályák gyepének mintázása, a jellegzetes keresztirányú csíkozottság kialakítása nem nagy ördöngösség. A világosabb és sötétebb sávok váltakozásából álló rajzolatot érdekes módon nem a gyep speciális nyírásával, hanem a fűszálak adott irányba történő hengerelésével, préselésével alakítják ki. Időnként látható a futballmérkőzések közvetítése során, amint még röviddel a meccs megkezdése előtt egy fűnyíró traktorhoz hasonló jármű oda-vissza szeli át keresztirányban a pálya gyepét, és létrehozza a sötét és világos csíkokat.
2010. jún. 25. 20:10
Attól, hogy először jobbról balra, aztán balról jobbra nyírják. :)
2010. jún. 25. 20:09
gondolom a fűnyírótól
2010. jún. 25. 20:08
Tudja valaki mitől csíkos a focipályán a fű?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook