Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Van alföldi felhasználó közöttünk? fórum

Van alföldi felhasználó közöttünk? (beszélgetős fórum)

1 2 3 4
106. vica009 (válaszként erre: 105. - A14deb9047)
2010. jún. 13. 21:13
Én is tudom,hogy milyen a Magyar,és a nemtomhonvaló paradicsom között a különbség!A mi paradicsomunkat 2 "pofára tudnám enni simán ,minden nélkül"De a nemtomhonnanvalót,még lenyelni,sőt megrágni se lehet,mert valamilyen fóliaszerűvé génmanipulálták a héját!
105. a14deb9047 (válaszként erre: 102. - C1e9612cd3)
2010. jún. 13. 21:00
Ha csak lehetséges, ezért vásárolok én is kint a piacon, lehetőleg 11 óra körül és csak idős nénikéktől. Inkább megveszem az utolsó 2-3 szál zöldséget, a gyümölcsöt, mert tudom, hogy ő nem használ vegyszert. Amikor egyszer vettem a spr-ban januárban 1 szem paradicsomot, mert nagyon megkívántam a zsíros kenyeret paradicsommal és néhány perc múlva ömlött az ínyemből a vér, azóta nem kívánom...
104. c1e9612cd3 (válaszként erre: 103. - Vica009)
2010. jún. 13. 14:00

tudod mi a röhej? A magyar "paraszt" meg is termel mindent. Viszont, mire tőle eljut hozzánk, fogyasztókhoz az áru, akkora árrés keletkezik, h döbbenet! Nálunk a faluban "mindenki" spárgát termeszt. Ideális a talaj, a klíma, a minden hozzá, ezért az az egyik fő bevételi forrása a családoknak. Van, aki tulaj, és van, aki részesedés fejében bérbe szedi. Pár hete láttam a piacon, hogy milyen spárgát, mennyiért árulnak. Hát no comment! Volt, ami nemcsak, h sípos volt (emiatt már így is jócskán értékcsökkent, uhopgy potom pénzért veszik át a termelőtől), henem mellé még a nem megfelelő tárolás miatt fonnyadt, és lila is volt. Egyszóval olyan, amit a termelőtől a kutya át nem vesz! És a piacon mégis kb. 500 Ft/ kg áron árulták! Hát nem röhely????? A szóló spárga kilója (olyan szóló, amivel nekem még a hazai piacokon nem volt szerencsém találkozni), pünkösd környékén termelői áron 300 Ft körül mozgott. És ez, ahogy ment ki a spárga a szezonjából, úgy esett. Szóval anyuéktól ennyiért vette át a kereskedő. Azt a lila spárgát (már az is annak számít, ami egy picit is rózsaszín fejű, termelői szinten), amit a zöldségesnél/ piacon szólóként árulnak, kb. 150 Ft-ért veszik át. És mennyiért árulják???? Minimum duplája, ha nem több....

És ez csak 1 dolog!

Bnőmék (akit már emlegettem itt) szintén mezőgazdaságból egészítik ki a havi appanázst. Tavaly fűszerpaprikát is termesztettek. Az első 3 szedést, még viszonylag "jó áron" tudták eladni (már amennyire a 70-50 Ft körüli ár jónak számít kilónként), azonban az utolsó szedést már csak 25 Ft-ért akarták megvenni tőlük. Erre már beintettek, és azt mondták, h kiszárítani, darálni ők is tudják, akkor az marad, és eladják őrölt paprikaként. Még őrölt formában is a nyakukon maradt rengeteg. És a boltban mennyiért is kapunk egy kevéske őrölt paprikát????

Na ez a gáz!

Szerencsétlen emberek tavasztól őszig güriznek, nem számít, h esik, fúj a szél, tűz a nap, és nincs értéke annak, amit csinálnak. Egész egyszerűen nem fizetődik meg.

Csak azok tudnak ebből megélni, akik hatalmas földekkel rendelkeznek, és kapják a külömböző támogatásokat rá. Aki kistermelő, az vagy csak kiegészítésként csinálhatja (de még így se biztos, h megtérül), vagy felkopik az álla...

103. vica009
2010. jún. 13. 13:27
Magyarország,hiszen egy virágzó völgy(lenne),aki el tudná magát látni bőségesen!(DE ITT VALAMI BAJ VAN)
102. c1e9612cd3 (válaszként erre: 95. - A14deb9047)
2010. jún. 13. 08:50

hát, én pont ezért is járok ahhoz a zöldségeshez itt Pesten vásárolni, ahova, mert egyszer beszélgettünk vele, és kiderült, hogy domaszékiu beszállítója van. Domaszék is ott van tőlünk egy köpésre, tudom, h a környékünkről milyen zöldség/ gyümölcs kerül ki a termelők kezéből, így aztán vhol tojok rá, h 100 Ft-al drágább, mint a kínai/ görög/ akármilyen ízetlen f...s, inkább az otthoniakat támogatom a magam kis mennyiségeivel is! Ha pedig bevásárló központban veszek ilyesmit, akkor Mórakerteset választok mindenképp, mert azt is az enyéim termesztik! Ha másképp nem is megy részemről a dolog, én így megpróbálom támogatni a földieim.

Nem nagy vmi, de mégis...

101. bibirc
2010. jún. 12. 19:26
A legnagyobb baj,hogy több a nyugdíjas mint a kereső.Így nem lehet eltartani egy országot.Már a mi időnkben sem igazán vállaltak két gyereknél többet,de most jó,ha egy gyerek születik a családokba.Egyszerűen nincs miből eltartani őket.Lassan elöregszik az ország,és kihalunk.
100. vica009
2010. jún. 12. 12:22
JÓL MEG REFORMÁLTÁK ezt az országot,a nagyokosok!!!!!!!!Megszüntették a munkahelyeket,emelték az árakat,a ft. vásárló ereje csökkent,és most csodálkoznak,hogy nincs aki eltartsa a nyugdíjasokat!(nagyon előrelátóak voltak a tanult emberek ott fenn ,a Parlamentbe!
99. bibirc (válaszként erre: 96. - Vica009)
2010. jún. 11. 22:41
Igen ez így van!Én kint vagyok már pár éve németországban,de ha hazajövök mindig szörnyülködök az árakon.Nem hiszem el hogy ilyen drágán kell adni ami itt potom pénzbe kerül.
98. Brygy (válaszként erre: 95. - A14deb9047)
2010. jún. 11. 22:31

Igen, a földek parlagon, vagy ugaron. Sajnos minden hozzá nem értő visszakövetelte anno, most pedig már nem tud vele mit kezdeni. Amíg azok művelték akik értettek is hozzá, addig teremtek a földek, mert nem mindegy mit hová vet a paraszt és hogyan műveli.

És igen, ami megterem, itt kellene értékesíteni, mert akkor biztosan tudnánk mi az amit megeszünk. Nem úgy mint a külföldi paradicsom, ami földet sem látott. Azért nincs íze... Hát amit elronthattak, azt el is rontották....

2010. jún. 10. 20:22
Tavaly márciusban kint voltam Angliában a fiamnál. Londontól délre egy órányira lakik egy gyönyörű több száz éves kisvárosban fönt a dombtetőn. Kb. 240,-Ft volt a banán, amit nálunk a Sparban akkor 499-ért árultak! Az az ágynemű, amit én szeretnék nagyon, nálunk a neten 8.300,-Ft, ő kint kb. 3.500,-Ft-nak megfelelő fontért megrendelte nekem.
96. vica009 (válaszként erre: 95. - A14deb9047)
2010. jún. 10. 20:12
Van egy magyar idős bácsi ismerősöm,aki Nénetországba él 72 óta.Évente 4-5 ször hazajön nyaralni a legjobb gyógyfürdőhelyekre 2-3 hétre alkalmanként.El van képedve,hogy mi történik itt MO.-n!(oda kiviszik a magyar árukat,ami olcsóbb náluk kinn,pl.mint minálunk!amikor nálunk 600 ft a paradicsom,addíg néluk 1 euro,a magyar paradicsom
95. a14deb9047 (válaszként erre: 94. - C1e9612cd3)
2010. jún. 10. 13:15

Igen! Az alföldi nagy tanyavilág adta az ország élelmezésének nagy részt - magam is ebben nőttem fel! Szétverték, és most még 20 év után sem tanították meg az embereket megélni. Megdöbbenve látom, amikor a 3/4 Alföldet végigutazom, hogy csak magyar ugar van: nincs búza, rozs, kukorica, szőlő, nincs birka v. marha legelő... csak a parlag. És közben vesszük a külföldi zöldséget, gyümölcsöt, ami nálunk is megteremne. Kell nekünk szlovák paradicsom és francia karfiol meg kínai fokhagyma??

Letűnt világ - és nekem fáj a szívem... pedig kényelemben élek.

94. c1e9612cd3 (válaszként erre: 28. - A14deb9047)
2010. jún. 10. 03:32

Te szinte földim vagy! :)

Én Öttömösről származok. Kkhalastól kb. 30 km csupán Csongrád megye csücskében.

Hát, valóban nem jó a helyzet. Az én generációm volt az utolsó az ált. suliban, akik még 20 fővel tudtak egy osztályt (pedig nem ma volt már). Ma már örülnek, ha 5 elsős összejön.... A sulit össze is vonták az ásotthalmi iskolával...

Lánykori bnőm a faluban telepedett le a férjével, ott vettek házat annó, oda alapítottak családot. Már bánják. Karácsonykor, amikor utoljára voltam náluk, csak annyit mondott, h "ha el tudná vontatni a házát, már régen nem ott élne". Csak azért nem adják el, mert a hitel a nyakukban, és már annyi pénzt hajszoltak bele, hogy a saját ízlésüknek a leg megfelelőbb legyen, h már esélytelen az, h megfelelő árban eladják.

Gyerekkorom egyik leg meghatározóbb emléke a hatalmas tanyavilág, ami talán az ország más részére nem is jellemző. Egymást érték a tanyák, 1-200 méterenként álltak a házak, amik mondhatni évszázadokat kibírtak. Mára nagyrészük romhalmaz. Mára már tényleg csak pár száj emlegeti csak a Kisasszonyokat, a Papok- bukrát, a Léder-sort, Átokházát/ Petrócz-ot, stb. Pedig mamám nekem is mennyit mesélt róla. Kiadtak egy monográfiát, amiben szerencsére idősek elmesélik a sztorikat, és akad néhány író (Tömörkény, Móra F., stb.) is, aki megörökítette ennek a vidéknek a sajátos nyelvjárását, életvitelét, stb. Mert valóban sajátos.

Kihalóban lévő vidék, amivel Mo. elveszíti egy részét, vele együtt a kultúrájának egy részét.

A fiataloknak nincs miért maradniuk. Vagy mezőgazdaság van (ha napszám, akkor röhejes pénzért), vagy a helyi ÁMK, ill. az élelmiszer bolt. De el lehet képzelni, h egy párszáz fős településen hány embert foglalkoztat az ÁMK, és a bolt. Ja, és vannak a kocsmák :) De az több is! :)))

Szegedre bejárni dolgozni?... Nem fizetik a bérletet ki a munkáltatók. Vagyis, fel sem veszik az ennyire távol élőt, hisz kap 20 közelebb lakót/ helyit is helyette. Vagyis marad az urbanizáció....

93. bibirc
2010. jún. 8. 20:17
Köszi!
2010. jún. 8. 20:08
Persze bármikor.
91. bibirc
2010. jún. 8. 14:04
Sziasztok!Lehet még jönni?Én is alföldi vagyok Kecelről.
90. Brygy
2010. jún. 7. 22:15
Egyetértek!
89. vica009 (válaszként erre: 87. - A14deb9047)
2010. jún. 6. 14:51
Igen igen így van.
88. a14deb9047 (válaszként erre: 84. - Brygy)
2010. jún. 6. 14:39
Még a közgázban azt mondta a történelem tanárunk, hogy a történelem nagy részét mindig az uralkodó rendszer írja... Lásd '56 megítélése, márc. 15-e "ünneplése". Ha így haladunk a német neonácik Auswitzba mennek megemlékező gyászszertartást tartani...
87. a14deb9047 (válaszként erre: 85. - Vica009)
2010. jún. 6. 14:37
Ha ketten vagy hárman összejöttök az én nevemben, ott vagyok közöttetek...
2010. jún. 5. 22:12
HELLO!csak eddíg tart a véleményetek? Pedíg azt tudtam ,hogy
2010. jún. 5. 21:26
Zsóka! valami ilyesmit mondd a BIBLIA.(ha 2-en vagy3-an összefogtok az ÉN nevembe,ot vagyok veletek.)
84. Brygy
2010. jún. 5. 21:25
Meg lehet tanulni a történelmet, de minek? Igazatok van, a fele sem igaz. Ezért voltam én csak 3-as belőle a gimiben. Biztosan már akkor sejtettem, hogy turpisságok vannak a könyvekben!:)
2010. jún. 5. 21:20
Enyhe kifejezéssel. Ahogy a viccben van: Nem Moszkvában, hanem Leningrádban, nem osztogatnak, hanem fosztogatnak. A többi stimmel.
82. Brygy
2010. jún. 5. 21:19
Gondolom Ő is másként látta a dolgokat mint ahogy le vannak írva!
2010. jún. 5. 21:13
'47. júl. 4-én ért vissza Mo-ra az utolsó transzporttal.
80. Brygy
2010. jún. 5. 21:12
Meddig volt hadifogoly?
2010. jún. 5. 21:12
Az egyik tanárunk azt mondta, hogy a történelem olyan, mint a női bikini. Sokat mutat, de a lényeget takarja.
2010. jún. 5. 21:11
(valahogy be kéne férkőzni a Vatikán irattárába)
2010. jún. 5. 21:09
Édesapám volt hadifogoly a Kaukázusban. '45. ápr. 3-án fogták el az utcán civilként.
1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook