Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Hány lóból áll egy ménes? fórum

Hány lóból áll egy ménes? (tudásbázis kérdés)

5. mamcili (válaszként erre: 4. - Cicus183)
2010. jún. 1. 11:01
Gyerekkoromban sokat ettünk, ha tudnád, hogy most miket eszel felvágott gyanánt, lehet azt sem ennéd meg.
2010. máj. 31. 06:08
Gratula. Igen kimerítő a válasz és a honlapon igen elidőztem,mert nagyon szeretem a pacikat.Valahol láttam ló kolbászt.Rosszul lettem.Meg nem enném. Szép napot mindenkinek.
2010. máj. 30. 23:35

[link]


de nézd meg ezt is...

2010. máj. 30. 23:32
az egész évben heverő tenyészlovak és csikók, amelyeket nyáron a legelőn együtt tartanak és csikós által őriztetnek. Megkülönböztetnek csikó- és anya- vagy kanca-M.-t; továbbá szilaj, félig szilaj és szelid M.-t. Szilaj M. az, melynél a kancák és mének egész évben együtt vannak a legelőn, istállót egyáltalában nem látnak, mesterséges takarmányt nem kapnak s a csikók oly vadak, hogy mielőtt használatba vétetnének, nagy fáradsággal szelidíthetők csak meg; ilyenek p. a délamerikai M.-ek. A félig szilaj M. télen némileg már istállóban mesterséges takarmánnyal tartatik, de a mének nyáron a kancákkal együtt vannak a legelőn; ilyen az orosz M.-ek nagy része. A szelid M. télen már rendszeres etetés és ápolásban részesül s a hágatás kizárólag csak kézből történik; ilyenek jelenleg nálunk és Nyugat-Európában a M.-ek. A tulajdon és cél szerint megkülönböztetnek állami M.-t, mely főleg az ország lótenyésztésének javítására szolgáló apaállatok előállításával foglalkozik; udvari vagy fejedelmi M.-t, mely főleg az uralkodó udvartartását látja el lovakkal; katonai M.-t, mely a lovasság számára tenyészt lovat, s községi és magán M.-t. A lóanyag minősége szerint van közönséges, félnemes és nemes M., tiszta vérü s kevert vérü M., félvér s telivér M. Állami M.-ek csak oly nagyobbmérvü lótenyésztéssel foglalkozó országokban vannak, melyekben a lótenyésztés magától még nem fejlődött annyira, hogy a hadsereget elegendő jó lóval látná el; ilyen a legtöbb európai állam. Nekünk 4 állami M.-ünk van, u. m. a mezőhegyesi (Csanád), alapíttatott 1785., kiterjedése 30 106 kat. hold, lólétszáma 2300 db., a lovak 3 törzsre osztatnak, u. m. Gidránra (l. Arab-angol), Noiusra, mely az 1816. dekerült ilyen nevü normandiai eredetü mén s eltérő vérü kancák után alakíttatván, kis és nagy Noniusra osztatik; előbbi hintós, utóbbi kocsi- és paripaló; a harmadik törzs angol félvér. Bábolna (Komárom), alapíttatott 1789., kiterjedése 7106 kat. hold, lólétszáma 450 db., a mult sz.-ban Mezőhegyes fiók-M.-e volt, de most önálló s telivér s félvér arab lovakat tenyészt. Kisbér (Komárom), alapíttatott 1853., kiterjedése 11 256 kat. hold, lólétszám 500 db., angol telivér és félvér lovakat tenyészt. Fogaras a Királyhágón tul, alapíttatott 1874., lólétszám 401 db., lippizai lovakból alakíttatott és most még ott ily vérü anyag tenyésztetik.
2010. máj. 30. 23:31
Hány lóból áll egy ménes?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook