Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Vegyes csoport vagy egykorú a jobb oviban? fórum

Vegyes csoport vagy egykorú a jobb oviban? (beszélgetős fórum)


1 2
2013. márc. 20. 12:26

Saját döntésemre jár a fiam vegyes csoportba, és szégyenletesnek tartom hogy óvodaválasztáskor nem láttam a sorok között a lényeget. Azt olvastam olyan mint egy család, csak épp nem gondoltam át hogy a valóságban egy család sem 25 fős és nem fog idő jutni a gyerekemre.

Kiscsoportosként gond volt hogy nem volt bölcsis és nem olyan önálló mint akinek volt tesója vagy bölcsiben már önállóan kente magára a főzeléket. Középsősként sem jut több figyelem rá, van új beszoktatós, meg egy autista és egy élelmiszerallergiás. Logopédiaszűréskor közölték hogy sajnos van sokkal több súlyosan lemaradt gyerek és majd visszatérünk a fejlesztésére jövőre, elláttak szakanyaggal hogy önállóan hogyan haladjunk.

Kezdek berendezkedni arra, hogy az iskolai felkészítésére magamnak kell nekirugaszkodni, és fogadom hogy egy nappal sem lesz többet az oviban mint muszáj.

Igen, a fiam tanul a nagyobbaktól, leginkább olyat aminek otthon nem örülünk.

Az ovónénik idősek és csak azt mondják minden nap: "mi már harminc éve" gyakorlattal rendelkezünk ebben.

A mai gyerekek okosak és gyorsak, több figyelmet igényelnének és ez a vegyes dolog talán úgy működhetne jól ha 6-8 gyerekre jutna egy felnőtt.

Figyeljetek mit vártok el és mi a valóság. Jó szívvel osztottam meg álmodozó butaságon történetét.

32. tündér74 (válaszként erre: 31. - A26b2a1b7e)
2010. máj. 28. 23:41

Nem mindegy, hogy óvodáról vagy bölcsiről van szó. Óvódába 3-4 évet járnak a gyerekek, /bölcsibe jobb esetben csak egyet/. A gyerekek óvodáskorban kezdenek legjobban érdeklődni egymás iránt, ekkor kezdenek kialakulni kis barátságok, játszótársak. 24 fős azonos korú csoportban nagyobb az esély, hogy barátokra lel, mint vegyes csoportban, ahol mondjuk van 5 fő azonos korú.

Hosszú távon nem mindegy.

31. a26b2a1b7e (válaszként erre: 30. - Tündér74)
2010. máj. 28. 20:15
Miért kell, hogy huszonvalamennyi vele egykorú gyerek legyen? Az én fiam most bölcsibe jár, és hatan vannak egy csoportban. Akkor az nem jó, mert csak öt gyerek közül tud választani barátot?
30. tündér74 (válaszként erre: 28. - Anna Kedves)
2010. máj. 27. 15:08

Valóban személyfüggő is.

Viszont egy 3 éves gyermeknek nagyobb az esélye, hogy hosszú távon könnyebben talál magának egy kis játszótársat. 24-26 gyerekből jobban tud választani barátot, mint vegyes csoportban, ahol feleannyi vagy még kevesebb a vele egykorú.


Egy 3 éves és egy 6-7 éves gyermeknek annyira eltérőek az igényei. A nagyobbaknak több és hosszab foglalkozásra van szükségük, amit nem lehet úgy megtartani rendesen, ha a kicsik közben zavarják a foglalkozást, ami természetes.

Sok olyat kell megtanulni az iskolába lépés előtt, amit a 3 évesek között szerintem lehetetlen. Persze a kérdés az, hogy az óvoda milyen szinten akarja felkészíteni az iskolába készülő gyerekeit.


Biztos, hogy van, de sajnos kevés az olyan igazi óvónő, aki szívvel-lélekkel végzi a munkáját, intelligensen képes kezelni a kicsiket és erősíteni a nagyobbacskákban a kicsikre való figyelést és sokat dícséri őket.

2010. máj. 27. 11:43

Igen, teljesen gyerekfüggő szerintem is. Én nem félek attól, hogy a fiam visszafejlődne az óvodában a vegyes csoport miatt a későbbiekben, mert elég sokat foglalkozunk Vele otthon.

A bölcsiben is például vegyes csoport van nálunk. 11 hónapostól 3 évesig vannak a gyerekek.

De az én fiam, már kétévesen is egynémelyik három évesnél fejlettebb volt.

Mivel nálunk a fiam egyke, és valószínűleg az is marad, én fontosnak tartom a vegyes csoportos szocializációt abból a szempontból, hogy tudjon a kisebb gyerekekkel is majd bánni.

Én otthon nem tudok Neki segíteni a szocializációban, csak minimális szinten. Én ebben várom az óvoda segítségét, és abban reménykedem, hogy a vegyes csoport segít az alkalmazkodóképessége kibontakoztatásában.

Az esetleges intellektuális "visszafejlődéseket" szerintem tudni fogom orvosolni, ha esetleg előfordulnak, mivel otthon tényleg rengeteget foglalkozunk Vele ilyen téren.

Akinek viszont nincs annyi ideje, hogy otthon többet foglalkozzon a picúrral, vagy esetleg több testvér is van otthon, vagy a gyerek visszahúzódóbb, vagy akármi, annak lehet, hogy tényleg jobb a külön csoport.

És persze az sem elhanyagolható szempont, hogy a gyerek hogyan érzi magát az óvodában. Mert ez a kor nagyon meghatározó az érzelmi fejlődés szempontjából szerintem.

2010. máj. 27. 05:53

Szóval bocsánat a közbe kotyogásért, de ez is személyfüggő, mint minden, ami emberekkel függ össze!!

Én vegyesben dolgozom, és szerintem a nagyoknak is jó, és nem csak szocializációs fejlődésük miatt!!!

Én nem fáradok el, és nem vagyok türelmetlenebb, mint tiszta csoportban!

27. zretyi
2010. máj. 25. 08:19
Hát köszönöm mindenkinek. Hétvégén mi is átbeszéltük a dolgot párommal és úgy döntöttünk az egykorú csoportba íratjuk be. További szép napot mindenkinek!
2010. máj. 24. 14:41

Rokonságunkban van óvónő, megkérdeztem mi a véleménye a csoport összetételről, mivel ő már tapasztalta mindkettőt. Azt mondta, hogy vegyes csoportnál a nagyobb gyerekektől tényleg sok mindent megtanulnak a kicsik, sajnos főleg rosszat. Az ilyen csoportösszetételnél sokkal nagyobb a teher az óvónőkön, és ő is hamarabb kifáradt, türelmetlenebb lett.

Azt mondta, hogy megvalósíthatatlan feladat elé kerülnek az óvónők azzal, hogy egyszerre kell három korosztállyal foglalkozniuk. Azt javasolta nekem is, hogy keressek mindenképpen olyan óvódát, /ami sikerült is:)/ ahol korcsoportonként vannak a gyerekek, mert itt nagyobb a valószínűsége annak, hogy a fiam védettebben tud nevelkedni.

2010. máj. 24. 09:50
Az iskolába menőknek a tiszta csoport sokkal jobb. Az 5-7 éves gyerek már egész mást igényel, mint a kisebbek. Rengeteg olyan közös nyelvi játék van, ami a nagyokat fejleszti, a kicsiket nem érdekli, untatja. Pszichológusoktól, logopédusoktól sem hallottam még más véleményt. Vegyes csoport mellett azt szokták felhozni, hogy a kicsik milyen sokat tanulnak a nagyoktól. Ez igaz, de a nagyok? A szociális téren csiszolódnak, mert a segítőkészségük nő, de ez kevés lesz az iskolához. Kortárscsoportban kialakul egy egészséges versenyhelyzet, egymást túl akarják szárnyalni és ez jó húzóerő.
24. Ildi^^
2010. máj. 24. 09:41

sziasztok!

nálunk eddig vegyes volt, de szeptembertől áttérnek a külön csoportozásra. nekem tetszik is csak valaki fél hogy az eddig megszokott és megszeretett ovónő helyett mást fog kapni, meg esetleg a társát is áthelyezik.

Az ovónők kérték ezt a szétszedést mert nem tudnak ennyi különböző gyerekkel foglalkozni: felkészíteni a nagyokat, kirándulni, versek, mesék mind más-más az érdeklődés, a nagyok verik a kicsiket,stb.

én remélem hogy nem lesz nehéz újra átszoktatni.

de ez a variáció sokkal jobban tetszik.

23. zretyi
2010. máj. 24. 09:25

Hűha!

Van jó és rossz vélemény egyaránt mindkettőre.

Nem egyszerű dönteni de mindenkinek nagyon köszönöm a véleményeket!!! Azthiszem maradok a sima csoportnál és majd meglátjuk úgyis az idő dönti el hogy jól döntöttem-e?!

További szép napot mindenkinek!!!

22. Sicike
2010. máj. 23. 21:44

A fiam vegyesbe járt.

A lányom szeptembertől kezd simába.

Októberben választ adok.

2010. máj. 23. 13:30

elsősorban gyerektől függ. Ezt neked kell eldöntened, figyeld a bébit.

Én vegyesbe iratom a lányomat, mert imád utánozni másokat, és remélem, sokat fog majd tanulni a nagyobbaktól. Illetve, kicsit talán fejlettebb is a koránál.

Azért nem akartam kiscsoportba iratni, mert félek, hogy a többi gyerek, akivel esetleg otthonnem foglalkoztak anniyt, vagy más mentalitású, visszahúzza.


És, mire nagyobb lesz, tehát mire lesznek nála ksiebbek is, addigra beszokik az oviba, és remélem, nem a kicsiktől fog tanulni, hanem ő lesz a nagy, aki példát mutat és gondoskodik:-))

2010. máj. 23. 10:34
az én lányom vegyes csoportba jár, és szerintem sokkal jobb.. én örülök neki, amíg kicsi volt, sokat tanult a nagyoktól, most meg sokat tanul a kisebbek segítése, gondoskodása terén... A barátnőim gyerekei egykorú csoportba járnak, és sokkal több a panasz. Az én lányom egyszerűen imád oviba járni, és ez nagy nyereség...
19. nanettike (válaszként erre: 12. - T.timi19)
2010. máj. 23. 08:53

sziasztok..

ez igy szép is lenne...de sajnos nekem más a tapasztalatom, hosszabb távon...a nagyobbik lányom aki most 5.osztályos még az egykorú csoportba járt, és nagyon jó volt , nagyon jó kis összetartó osztály lett belőlük és a szülők is nagyon jól összeszoktak, viszont a másik lányom már vegyes csoportba járt , most elsős, ami abból a szempontból nagyon jó, hogy segitenek egymásnak, de a kicsik lehúzzák a nagyokat, és sajnos nálunk nincs különösebb iskolaelőkészités....és sajnos mivel több csoportból jött ki az osztály igy nincsenek összenőve, és a szülők is széthúznak....

én nekem ez a tapasztalatom, de ez falun van , ahol egy ovoda és egy iskola található és választás sajnos nincs, városban biztos más a helyzet:))


de igazából nekem az esett rosszul, hogy minket szülőket még csak meg sem kérdeztek a vegyescsoport bevezetéséről, pedig ha mi nem vinnénk a gyerekeinket akkor szépen becsődölnének:((

2010. máj. 23. 08:47

Sziasztok!

Kisfiam szeptemberben kezdi meg az ovit. Ebben az oviban nincsenek vegyescsoportok, azért is írattam ide. Vezető óvónő azt mondta, hogy így könnyebben el tudnak pl. menni a nagycsoportosokkal bárhová, a kicsikre jobban oda tudnak figyelni beszoktatásnál, a gyermekekkel való foglalkozás eredményesebb, ha azonos korcsoportban járnak.

Ismerőseimtől, akiknek vegyes csoportban járnak a gyerekeik, sajnos sokszor hallok olyan dolgokat is, hogy pici gyerekeik játszani akartak a nagyokkal és a nagyobb gyerekek jól fellökték a piciket, /persze megértem, hogy a nagyok a saját korosztályukkal játszanak inkább/ sokszor bízzák a nagyokra a piciket, amíg az óvónők pletykálnak, vagy kávéznak, ők kísérik wc-re a kicsiket, de persze azt senki nem tudja valójában hogyan bánnak a nagyok a kiscsoprtosokkal, mert nem mindig van ott az óvónő. Persze tudom vannak okos, segítőkész nagyok is, de sajnos sok a durva nagycsoportos is.

Biztos van előnye is a vegyes csoportoknak, de szerintem több a hátránya.

17. tücsimücsi (válaszként erre: 12. - T.timi19)
2010. máj. 23. 08:45

Kedves Óvónéni!


Addig nálunk se volt semmi probléma amíg a lányom volt a kicsi. De amikor volt 6 iskoláskorú (6-7 éves) és a zöme 3-4 éves volt, akkor a nagyobb gyerekek kezdtek visszafejlődni...nemcsak az enyém.

És nekem ne mondja senki, hogy a picik mellett a nagyokat fel lehet készíteni a sulira.

Az egyik picinek az orra csorog a másik valamiért sír, a harmadikat ki kell vinni a wc-re, a következő kis vigaszra vágyik, nem is folytatom.


Csak még annyit, hogy a fiam az ovi első évében többet tanult az azonos korcsoportú oviban ,mint a lányom 3 év alatt a vegyes csoportban.


Persze valakinek bejön a vegyes csoport, főleg akinek nincs összehasonlítási alapja. Nekem van.

16. bared
2010. máj. 23. 08:45

az unokaöccse alányomnak tegnap ballagott el... szerintem nem elég érett az iskolára, pedig okos gyerek egyébként... anno a lányom vegyes csoportba akartam íratni, a vezető óvónő beszélt le róla...

jól tette.....

amit az utóbbi 3 évben tapasztaltam a gyereken /unokaöccs/ egy életre meggyőzött arról, hogy nem járható út..


a lányom 1040 grammal született, és abban reménykedtem,majd a vegyes csoportban a nagyok húzzák magukkal.. az óvónő meglátása az volt: egy darabig, aztán a kicsikkel majd eljátsza az időt, és nem fejlődik, ahogyan kellene...

ma már igazat adok neki, akkor voltak kétségeim...

2010. máj. 23. 08:39

Sziasztok!

Nálunk az oviban vegyes csoport van, semmi problémánk nincs vele.

Előnye, hogy az óvónéniknek nem kell egyszerre sok picit beszoktatni, hanem csak mindig az aktuálisan érkező új kis ovist, a nagyobb gyerkőcök sokat segítenek a kicsiknek (legalábbis nálunk) a beilleszkedésben, a szokások átvételében, és az óvónénik is erre buzdítják a nagyokat.

A foglalkozások során differenciálnak, ami szerintem nem baj, kisebb csoportokban foglalkoznak a gyerekekkel.

14. zretyi
2010. máj. 23. 08:35
A rosszhír az hogy az említett óvónő már hat évet dolgozott egy másik településen tehát itt az idő már nem megoldás!!!!
13. zretyi
2010. máj. 23. 08:33

Hát ez az. Nincs jó döntés most legalábbis így érzem.


Elolvastam a másik fórum minden cikkét de nem tudom mit tegyek és jó egy kicsit beszélni róla.

Köszönöm mindenkinek a tanácsot most mennem kell ébred a családom de majd este még jelentkezem.

2010. máj. 23. 08:31

Az én véleményem, mint óvódapedagógus, mindenképpen ajánlani tudom a vegyes csoportott, mert a nagyobbakra és a kisebb gyerekekre is jó hatással van ez a csoportösszetétel..., csak néhány pl: nagyok sokkal türelmesebbek és odafigyelnek a kisebbekre, itt nemcsak a lányokra gondolok a nagycsoportos fiúk is segítenek a kiscsoportosoknak az öltözködésben vagy éppne figyelmeztetik őket a csoport szabályaira...

A kiscsoportosaink pedig sokkal több információval és tapasztalattal rendelkeznek, mint a mellettünk lévő tiszta kiscsoportosok, ők már vállalnak naposi munkát, szeretnének társasjátékozni és próbálkoznak is vele, és a rajzaikban így év végére már nemcsak irkafirka jelenik meg, próbálkoznak tárgyakat sőt emberkéket megjeleníten... ez csak néhány példa.

hozzáteszem fiatal óvónő vagyok 3 éve dolgozom, és mint kezdő nem egyszerű beilleszkedni egy csoportba, szóval arra kérlek benneteket adjatok időt a fiatal óvónőknek, jó a kiabálás és ráncigálás nem az én módszerem, de valószínű akiről itt írtatok még nem illeszkedet be és mindenképpen próbál fegyelmet tartani, de nem a legjobb eszközökkel...

11. ff36256613 (válaszként erre: 8. - Zretyi)
2010. máj. 23. 08:25

Hát, ez így elég nehéz:( Nincs rosszabb egy rossz pedagógusnál-pláne oviban. Nagyon sok múlik az óvónéniken-egy életre megutálhatja miatta az ovit:(

Nem tudok tanácsot adni, sajnálom. Mindenesetre szorítok nektek!!

2010. máj. 23. 08:25

már van ilyen fórum...


egyébként nem jó a vegyes csoport, az én lányom olyanba járt, meg is látszott.

A fiam azonos korcsoportúba, össze sem lehet hasonlítani a kettőt...

2010. máj. 23. 08:16
Az én lányom vegyes csoportba járt és nincs jó véleményem róla,de a keresztlányom nem vegyesbe járt és azt sokkal jobbnak tartottam és sokak szerint is jobb az egykorúakkal lenni.
2010. máj. 23. 08:15

Nálunk az helyzet hogy van nővére aki 6,5 éves és most kezdi az iskolát. Ő korosztályos csoportba járt de a négy év alatt az egyik óvonéni állandó volt de a másikból 4 is jutott nekünk. Fél évenként búcsúztunk tölük. Nagyon megviselte a gyerekeket és a szülőket is. Kisebbik lányom most ebbe a csoportba kerülhetne és itt csak mini-kicsi csoprt lenne de aki most az állandó óvónéni párja lett az "rénálom"! Nagyon fiatal és azt gondolná az ember hogy új szellemiséget hoz a csoportba ehelyett üvöltözik fület ráncigál és stb.! Kislányom nagyon jó magaviseletű és nem elfogultságból mondom. Eddig még senkinek nem volt panasza rá sőt! Az új ovónéni viszont még vele is kiabál teljesen jogtalanúl mint kiderült.

Szóval nem szeretném ha ehhez az óvónőhöz kerülne a kisebbi lányom mert egyáltalán nem tartom jó pedagógusnak. Sajnálom az állandó óvónéninket és a dadust. Ezen problémák miatt merült fel hogy másik csoport de az meg vegyes lenne. Nem tudom mi a helyes.Sokat tanúl a nővérétől már számol 100-ig felismeri a betűket és némelyiket le is írja. Nem biztos hogy a vegyes csoportban a korának megfelelően jászana lehet hogy a nagyokkal lenne mndíg. Hú zagyválok itt mindent de nagyon tanácstalan vagyok!!!!!!!!

2010. máj. 23. 08:12

szerintem is vannak előnyei és hátrányai...

mi is szeptemberben kezdjük az ovit, kiscsoportba....


én azt nem értem h egy csoportban hogy tudnak mindhárom korcsoportnak megfelelő gyerekkel foglalkozni?

vagy a nagyon unatkoznak vagy a kicsikkel nincs foglalkozva... nem?

el se tudom képzelni....


olyat is hallottam h a nagyok elnyomják a kicsiket..

mondjuk nálunk 29-33 fős csoportok vannak, fel se fogom h egy ovonő hogy tud mindre figyelni....

pláne ha nem is egy korcsoport

2010. máj. 23. 08:06

Szerintem, pedig nem véletlen, hogy az oviban 3 csoport van, ahogy a nevük is mutatja. Ez adja a különbséget is, hiszen mind a 3 csoport más korú gyermekeket foglalkoztat. Legalábbis, régen, így volt. Ma már sok helyen van vegyes csoport, ez igaz, és csatlakozom egyik véleményhez, miszerint vannak előnyei, és hátrányai a vegyes csoportnak.

Én úgy gondolom, minden korcsoportot a saját kis értelmi szintjén tanítanak, okítanak-én attól félnék, ha egy idősebb gyermek bekerül egy "kisebb" csoportba, estleg "viszafelé" fejlődik...

Aztán, mint itt példák mutatják, nem mindig,van így:)

2010. máj. 23. 07:49
Nekem mindkét gyerek vegyes korcsoportba járt, és nagyon meg voltunk elégedve. Egyedül attól féltem, hogy talán nem fogják rendesen felkészíteni a sulira, de még ebből a szempontból is jobb volt, mert kevesebb gyerekkel kellett foglalkozni.
4. wanda2 (válaszként erre: 3. - Wanda2)
2010. máj. 23. 07:49
És tényleg, valószínű, hogy a barátkozósabb gyerekeknek ez nem fog gondot okozni...
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook