Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mióta használjuk és honnan került a magyar nyelvbe a "CSAJ" szó? fórum

Mióta használjuk és honnan került a magyar nyelvbe a "CSAJ" szó? (tudásbázis kérdés)

2008. ápr. 11. 20:20

Szívesen!

Te egy állat vagy :-)

Vagy magyartanár?

Bírlak :-)

Na megnézem az adatlapodat!

Kíváncsi lettem rád!

:-)

20. Zelma (válaszként erre: 19. - Zelma)
2008. márc. 12. 13:30
Mert hátha én tévedek, és már nem Mo-n vagyok.
19. Zelma (válaszként erre: 18. - 996d3b2ccc)
2008. márc. 12. 13:28

Semmi baj, köszönöm a kritikát, mely mindig jól jön, akárkitől is ered...

Magyarországon magyar beszédre biztatni embereket parasztság... Gondolkodni fogok rajta, hátha igazad van.

18. 996d3b2ccc (válaszként erre: 17. - Zelma)
2008. márc. 11. 22:34

Zelma!?

Igazad van!

Igaz, hogy offolsz, de igazad van!

Kicsit parasztnak tűnsz, de gondolom csak szeretnél segíteni, hogy tudjunk-tanuljunk!

Köszönöm!

Elnézést az offolásért.

17. Zelma
2008. febr. 18. 21:42
Roma eredet.... nem értem ezt a kifejezést. Cigány eredet. Elvégre nem mondjuk hogy italiano eredet, nem mondjunk hogy english eredet, nem mondjuk hogy espanole eredet, stb. stb. Akkor miért mondjuk, hogy roma eredet?
16. Zelma
2008. febr. 18. 21:40
A cigányoktól. A csaj, és a roma cigány szó, tehát beszéljünk magyarul, Magyarországon vagyunk.
2008. jan. 21. 20:17
Hát a csájééééé!! Győzike alkotta.
14. Donyta
2007. dec. 2. 11:09
Gondolom, igazából a 60-as 70-es években jöttek be ezek a "szakzsargonok", a nagy "változások" idején.
2007. nov. 27. 04:21

A bűnözésből került át köznapi használatba a romáktól. A "Csaj" az a lány, aki betöréskor a sarkon (mikor-hol) figyel és jelez, ha jönnek a háziak vagy valaki. Biztosan nagyra értékeltek egy "jó csajt", aki türelmes, szép, okos, éleseszű, bevállalós és fifikás kellett legyen, hogy kezelje a néha igen meredek szitukat.

Akár megtisztelő is lehetett Jó Csajnak lenni :-)

Max 50éve használjuk - bár szerintem az elején pejoratív értelme volt, az eredeti argó jelentés ismerete miatt.

/Ezek inkább ködös emlékek :-) és következtetések, úgy olvasd/

2007. okt. 7. 00:14
Azt nem tudom hogy mióta használhatjuk, csak azt hogy a cigány nyelvből vettük át. Az öcsém barátnőjét is hívom általában, de őt egyátalán nem zavarja! Van olyan is néha hogy nem a nevén szólítom az egyént hanem azt mondom neki hogy CSAJ!!
11. anngi
2007. szept. 9. 20:54
regota
2007. aug. 23. 15:49
hát, már nem magyar a magyar...
9. Loni
2007. aug. 14. 14:23
Cigány szó, a csávó (fiú, legény) nőnemű párja.
2007. aug. 14. 12:05

Sziasztok!

A magyarországi cigány nyelvjárások (lovári, beás stb.) igen sok szót adtak át a magyar nyelvnek, és viszont. Mivel ezek a nyelvek igen szegény szókinccsel rendelkeznek (600-1000 db szó) kénytelenek átvenni funkcionálisan használni szavakat, pl: állomásovo, programo, finánco stb.

Mivel évszázados a kapcsolat a magyar és a cigány nép között, áramlanak a kifejezések, és a félrehallásokból alakulnak ki a közösen használt szavak változatai. Ilyen a 'csaj' is, ami a cigány 'shej'-lány sz magyarosodott változata. Vagy ilyen a 'csávó' ami a cigány 'shavo'-fiú, gyerek szóból jött. Van még ilyen sok, ha érdekel benneteket más is a cigányságról, írjatok nyugodtan, én néprajzosként tudok egy pár dologról mesélni.

Üdv

2007. aug. 7. 14:00
V.melyik cigány nyelvből vettük át ezt a szót csaj = lány ,,magyarul":-)
2007. júl. 4. 16:28
Nem tudom,de lehet,hogy a romáktól.
2007. júl. 1. 17:10
Szerintem roma eredetű szó..., de utánanézek....
2007. jún. 10. 15:57

Ezt találtam a Wikipediában:

A romák közül a romungrók („magyar romák”) élnek a legrégebben a Kárpát-medencében, őseik a 15. században érkeztek. A 18. században Mária Terézia igyekezett erőteljes törvényi szabályozással letelepíteni őket – részleges sikerrel. A 18-19. században áttértek a magyar nyelv használatára. A magyar anyanyelvűvé vált romungrókból alakult ki tehát a magyar cigányok hagyományos nagy csoportja. A 20. század óta azonban mindtöbb oláhcigány és beás származású roma is a magyar cigányság részévé válik.

A romungró származású magyar cigányok ma magyarul beszélnek. A közhiedelemmel ellentétben azonban még ma is vannak közöttük olyanok, akik beszélik romungró őseik roma nyelvét. Akik a roma nyelvet nem beszélik, azok is számos roma szót megőriztek. A romungrók eredeti nyelve az úgynevezett kárpáti cigány dialektus vagy más néven paibánó nyelv. A magyar nyelv ebből a dialektusból kölcsönözte cigány jövevényszavait. Ilyenek például a következők: kaja, pia, uzsgyi, ácsi, purdé, csávó, csaj, hóhányó stb.

2007. jún. 10. 15:53
Így tudom én is, hogy vmelyik cigány nyelvből.
2007. jún. 10. 10:19
Nem tudom, mióta használjuk, de úgy tudom, valamelyik cigány nyelvből került be a magyarba, abban nem vagyok biztos, hogy a beásból, a lováriból, vagy másikból....
2007. jún. 9. 22:13
Mióta használjuk és honnan került a magyar nyelvbe a "CSAJ" szó?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook