Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Székelyföldi szállásajánlatok fórum

Székelyföldi szállásajánlatok (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5
2010. máj. 31. 17:07
Megvan a szállás:a gyergyószentmiklósi Teke panzióban! Lefoglalva-visszaigazolva!
2010. máj. 27. 20:28
Én a szekelyszallas.hu oldalon kértem egy foglalást augusztusra a gyergyószentmiklósi Teke panzióba, de arra se méltattak, hogy visszajelezzenek. Majd keresek másikat!
2010. máj. 24. 08:09
Mi készülünk ki a nyáron,ha meg tudom pontosan hol és mennyi lesz a szállás megírom.Ugyanis mivel többen megyünk ,nem mi intézzük.
125. margareta51 (válaszként erre: 129. - Kefekötőke)
2010. máj. 24. 08:07
Sajnalom,hogy nincs idom elolvasni,de egy kesobbi idopontban fogom potolni.Minden esetre az elet nalunk szep csak nehez egy panelhoz viszonyitva,itt a gyerekek nagyobb resze ki is veszi reszet a munkabol kesobb van meg a haszna amikor az eletben kilep es feltalalja magat,na de ne papoljak.
124. kefekötőke (válaszként erre: 130. - Gyzozo)
2010. máj. 21. 10:29
Az a helyzet én is panelpatkány vagyok,utálom is eléggé,a 40 lakó közül 1 éppen most kapcsoltatja be a távfűtést ,mert ő fázik a többi 39 meg fizessen pótfűtést.
2010. máj. 16. 21:57
Nincs idom vissza olvasni,Szovatafalun jartam tenyleg a mi videkunkhoz kepest koltsegesebbek az ellatasok,de lehet masok a szolgaltatasok???Parajdon nem jartam pedig csunyan mondva kopesnyire voltam/altalaban kutyafutaban jarok nem mint turista/azt hiszem mi ezt sose fogjuk ezen a modon megtenni ido hiany miatt.Videkeink gyonyoruek csak nincsenek kihasznalva turisztika szempontjabol.Hozzam evente ketszer jonnek olaszbol/egyhazialapon/na elvannak ajulva a videkkel en meg egyett pestalom ez nalatok is van,mi a kulombseg???a leanyomek voltak a velencei karnevalon annyit mondtak anyuci gyonyoru nem a mi zsebunkhoz van szamlazva semmi/ezek szerint mi sokkal olcsoban kinalunk mindent csak nem okosan?/
2010. máj. 16. 18:29

még nem kezdődőtt el a nyári szezon..a kirándulások ideje..


máskülönben biztos forrásból hallottam.. hogy Parajdon nagyon drágák a szállások!

121. kefekötőke (válaszként erre: 120. - Eabd6ac2a7)
2010. máj. 16. 18:25
Már nem kíváncsi senki rá((((
2010. máj. 16. 18:24
Senkinek semmi beszámolója mostanában?
119. névjegy82 (válaszként erre: 116. - 9bbaa658f2)
2010. máj. 6. 13:03
Sziasztok! igen, tényleg nagyon finom ;)!
118. 9bbaa658f2 (válaszként erre: 117. - D57f965cbe)
2010. máj. 3. 20:13
Oké köszönöm.:D))
117. d57f965cbe (válaszként erre: 116. - 9bbaa658f2)
2010. máj. 3. 19:11

szia!

há' hogyne..


nézzd meg a g--be .. bizti megkapod..

kis kolbászkaformák... darált húsból..

grillen, rácson, szénen sütik..

Mi készen kiformálva szoktuk venni..s van amikor itthon süssük meg tepsiben..:)

116. 9bbaa658f2 (válaszként erre: 127. - Derilla)
2010. máj. 3. 18:56
Erika mi az a mics?Tényleg finom?Ismered?
115. kefekötőke (válaszként erre: 114. - D57f965cbe)
2010. máj. 1. 09:54

"a boglyát rakják!..:))) "


Igen erre mondták régen,talán ma is érvényes:

A suszter maradjon a kaptafánál.


Leírtam itt a magam egyszerű módján utazásaim során megélt élményeimet.Attól élmény ,hogy a hétköznapokban mással foglalkozom.

Látszik is ,hogy nekem a boglyarakás az építés.

Lehet,hogy a szívemből neveztem el így?

Mert másnapra nem dőlhet ám ösze,mint némelyik rosszul megépített híd.)))

Ebből a megfontolásból nálam mindennek műszaki magyarázata van.Például:


A kaszálás = függőlegesen fejlődő takarmánynövények tarvágása vízszintes erőirányú dinamikus humán nyíróerő alkalmazásával.)))


Hú de jól megfogalmaztam,még nekem is tetszik.

Ha Nektek nem tetszik,akkor valami más tételt húzzatok ,ha az agrártudományi egyetem géptan szigorlatán vizsgáztok!))


Evvel a humorbonbonnal búcsúzom ettől a topictól,mert úgy láttam ,elhalóban van.

Mindenkinek köszönöm, aki csak úgy inkognítóban olvasott,és aki nyomot is hagyott.

114. d57f965cbe (válaszként erre: 111. - Kefekötőke)
2010. ápr. 30. 18:02

szia!


a boglyát rakják!..:)))


a mondást .. ismered-e:

"Rendben vagyunk..csak fel kell takarni"...!:)


és a viccet.. ? amikor a székely geyerek elmegy városra tanulni..s mimor hazamegy.. nézi a fészerben a gereblyét...s kérdi.. :" mi ez a figes-fofas? "


az apja csóválja a fejét ,,s mondja.. Ejnye fiam.. hát elfelejtetted....:((((


Később a mezőn a fiú rálép a gereblyére.. a nyele fejbe csapja..

erre azt mondja a fiú:

az istókát ennek a gereblyének!


.Na , fiam..eszedbe jutott?

113. d57f965cbe (válaszként erre: 112. - Fortuna79)
2010. ápr. 30. 17:54

a következő hozzászolásban javítottam: Pásztor..


Közel vannak a betöü..

nekünk nincs magyar billentyüzet.. .. érzésből.. irok..


a román betük vannak a magyar ékezetes betük helyet.., csoda-e ha elirom.. ha sietek?

112. Fortuna79 (válaszként erre: 105. - D57f965cbe)
2010. ápr. 30. 12:39
Mi az a pűsztpor? Még soha nem hallottam :)))))
111. kefekötőke (válaszként erre: 110. - Margareta51)
2010. ápr. 29. 23:03

Igen valószínű ,mert kaszálni nem tudok,nem mintha boglyát építeni annyira tudnék.

De egy ilyen kalandom az volt.

110. margareta51 (válaszként erre: 109. - Kefekötőke)
2010. ápr. 29. 23:00
Meg szerencsed volt hogy a szenagyujtesnel vetel reszt es nem a kaszalasnal,forgatasnal szaritasnal.
109. kefekötőke (válaszként erre: 108. - Kefekötőke)
2010. ápr. 29. 22:47
Majd elfelejtettem,még volt egy emékezetes kalandom egy fáradt utazás utáni szénaboglya építés és szénagyűjtésről.
108. kefekötőke (válaszként erre: 107. - Fortuna79)
2010. ápr. 29. 22:45

Örülök hogy,érdekelnek bennetekt, vagy bárkit is az egyszerű történeteim.


Látjátok nem 5 csillagos szállodákról ,és welness élményekről beszélek,csak az egyszerű hétközbapokról.

107. Fortuna79 (válaszként erre: 104. - Kefekötőke)
2010. ápr. 29. 22:39

Remélem lesz másik történet is :)


Képeket nem tervezel feltenni a naplódba? Gondolom nem csak én lennék kíváncsi rá :)


Egy asszony meghívott magához egy embert, és az az ember megosztotta velünk a történetét, elmesélte milyen tájakon járt, milyen szeretettel fogadták őt és ez az asszony nem is tudja, hogy tulajdonképpen nem egy emberrel tett jót, hanem mindazokkal akik ezt a történetet olvasták, és így lett a mi Erzsi mamánk is :)

106. d57f965cbe (válaszként erre: 105. - D57f965cbe)
2010. ápr. 29. 20:06

bocs az elírásokért


pásztort akartam irni...)

105. d57f965cbe (válaszként erre: 104. - Kefekötőke)
2010. ápr. 29. 20:04

szia!


milyen szép , részletes beszámolót irtál..!

Aki életében nem látott ilyesmit, az is maga elé tudja képzelni!:)


Én városon lakom..sőt megyeszékhelyen.. !

de nálunk is a városszéli utcákban tartanak állatot.. tehenet, disznót , juhot..

Reggel nálunk is kimegy a csorda a legelőre. A város széle felé haladva.. gyűl össze a csorda.. általában 2 pásztor vigyázz rájuk..

Reggek kimennek a város környéki legelőre, erdőszélre, este jönnek haza.. ki-ki a saját portájára..

A juhok.. azok pedig tavasztól.. késő őszik .. kinnlaknak a legelőn, mezőn.. van karám, esztena nekik.. kutyák.. pűsztpor , meg minden ami kell..

Mi elég közel lakunk a város széléhez.. a legutolsó tömbház után, már rögtön a domboldal kezdődik.. , kicsitt meszébb az erdő..

Mikor kirándulni megyünk.. illetve gombászni.. mindig megnézzük merre vannak a juhok.. mert mi se szeretnénk közelebbről megismerkedni a kutyákkal.. :)

Volt részünk ilyenbe is.. árkon--bokron keresztül szaladtunk az erdőben..


Pl.. ha Bükszádtól gyalog akarunk felmenni a SZent -Anna tóig.. megbeszéljük.. melyiket válasszuk.. A kutyákat.. vagy a medvét?

Medvét szerencsére még nem láttunk közelről.. csak a friss nyomát.. a kutyák...azok meg megtámadtak.. és az árokban köttünk ki.. hogy megmeneküljünk..

A tavaly már nem mertük bevállalni a Szent Anna ..túrát.. mert nagyon sok a medve errefelé!

2010. ápr. 29. 18:23

Mivel többen várják, a 77.-től itt folytatom.


A kis epizód pontos értéséhez,és a kontraszthoz leírok előzményként néhány dolgot az itthoni munkahelyeimről.Élelmiszer ipari egyedi gépeket gyártunk.

Fontos ,hogy az edények,tartályok nem lehetnek sarkosak,csak kerekítettek a sarkoknál,éleknél.Az éles sarkokban a baktériumok megtelepednek és tisztítófolyadék nem tudja elsodorni.

Egy túrórudi gyártó üzemben gyártottunk sok berendezést.Fehérköpenyes laboránsok ,-ott úgy mondják:-hyginiékusok-óránként járnak egy kis ládával benne kémcsövekkel.Bakteorológiai mintákat vesznek minden összetevőböl,a túrótól a kakaóvajon keresztül a csokin át a használt mosogatóvízig.

Ha bárhol baktériumot találnak azonnal leáll a termelés.Egyszer többnapon át keresték hol a fertőzés kiindulóponja míg kiderült,egy a cégünk által végzett hibás csőhegesztés okozta a bajt.


A bevezető után visszamegyünk Erzsi mama portájára.A faluban amint már írtam "120 füst van"

Majdenem minden háznál az egyéb állat mellet tartanak juhot is ki kettőt,ki hatot,ahogy teheti.A juhok fejése mindig más család dolga,olyan gyakran, ahogy a birkái száma engedi.

Az aznapi tejmennyiség azé, akire aznap került a fejés.Ilyenkor nagy készülődés van a családnál mert egyész napi étellel el kell látni a juhászt, a bojtárgyerekeket,de még a kutyának is csomagolni kell élemet egész napra valót.Az előkészítés már előző nap kezdődik.Kenyér,szalonna,ha van kolbász,egy üveg bor is jut a kosárba.Másnap induláskor fazékban a főtt étel is a kocsira kerül.

A kutyáknak ugyanilyen gondossággal csomagolják az ennivalót.Készülődés persze elveszi az időt a gyártósortól.A gyékénytárgyak gyártásáról van szó.

Hát persze a gyékényszövés most megállt ,ezt majd be kell pótolni amig a tejkülönítmény a bevetésen lesz.Mindig lekiismeretfúrdalásom volt ,mert minden perc amit Erzsi mama ránk pazarolt ,az hiányzott az Ő termelési idejéből.

Csodálatos szervezőkészséget láttam az egész életükben.Miközben kutyakaját csomagolt bekiabált valaki az utcáról:

"Erzsiiii!Mindjárt hozom az ejróót!"

Erzsi néni vissza:"Majd késebb gyere bé mert én nem megyek Magyarba mostan,mert vendíg van,vidd a pénzt a Lajkóhó azok mennek átal"


Az " ejro"az 500 euro volt,amit a faluban kézről kézre adtak,épp annak aki Magyarországra akart menni.Csak 500 euro (ha jól emlékszem) készpénzzel léphették át a határt.

Ez az 500 Euro olyan volt,mint a benzinkútnál a WC kulcs,akinek kellet az elkérte.

Elbeszélésem elején említettem az udvarban balra volt egy valamikor rózsaszín,napszítta műanyag edény.Most jött el az ő ideje,megjött a ház elé egy lovas szekér.

Aki nem látott volna még ilyent,leírom:egy alacsonyépítésű kisgumikerekes egylóvontatású szekér.Erdély útjai tele voltak velük.

Felkerült a szekérre az edény,szűrő,az étel adagok.

A kis Izabella kérően a mama felé:Mama elmehetnék?Menj de vigyázz ám öregapádra!Ő boldogan rámnézett és utasítást adott:A messzinéződet is hozd!A távcsövemre gondolt.


Méghogy a meszzinézőt vigyem,nemcsak azt vittem.

Ilyen kirándulásokon úgy nézek ki mint egy optikai áruk kiállításán a félbehagyott polc.

Az egyik vállamon fényképezőgép nagy táskában,a másikon videokamera ,táskában és persze parancsba kaptam kis barátnőmtől: a meszzinéző.

A Jármű főhelyén, a bakon foglalhattam el helyemet a kocsis mellett.Ezt kitüntetésnek vettem,mert a gazda és Iza hátul a saroglyába lógatták a lábukat a föld felé.

Nagy élmény volt már ahogy vonultunk végig a falun ,balra a kanális ,jobbra a házak.Egyszer csak megálltunk . Egy kút volt ott ,sietve leemelte Misi bácsi a műanyag edényt és a kúthoz vitte.Én is kíváncsi voltam ,leszálltam és közelről is megnéztem.Belenéztem a "kútba" tőlem kb.másfél méterre volt a vízszint,némi zöld békanyál,falevelek úszkáltak a víz tetején.Vödörrel vízet húztak,kiöblítették a 40 liter körüli edényt,és félig töltöttek is bele.Ezt vittük magunkkal ,mint később láttam a Birkalegelőn is néha vízre szükség van,ha nem esik az eső.

Elindultunk ,de már előtte a videót előkészítettem,a látnivalók rögzítésére.

Felültem a bakra, videóra vettem az elhaladó házakat,fákat.Közben lassan elhagytuk a falu határát.A videó még forgott,a fülembe csak a ló lépéseinek szabályos ritmusa hallatszott.

A szemem a video keresőjének gumisapkájára tapadt.A térdem előtt alig 40 centire a ló két farának emlkedéseit láttam.Filmeztem is a mozgás harmóniáját,és közben azt láttam,hogy valami megbontja a ló lépegetésének és vizuális képének összhatását.A ló két farpofája elkezdett nyílni.

Egyre nagyobb ,és nagyobb kört alkotott ,én a videón megnyomtam a zoomot,még közelebb hozva ezt a természeti jelenséget,és a körben megjelent az első zöld óriási gömb, aztán még több.

A kocsis megszólalt:" na kiértünk a faluból" Megmagyarázta. Ez a ló tudja az illemet,nem piszkítja össze a falu utcáját,csak ha kiér a faluból és mindig itt,ennél a bokornál szokta.

Nyílván a lónak a bokor azt jelenti itt van a WC.


Kiértünk a birkákhoz.

Ahogy közeledtünk ,a kutyák már rohantak felénk.Talán még azt is érezték ,van itt valaki akinek nincs itt dolga.A domb tetején állította meg a lovat a kocsis.A ló nyakába abrakos tarisznyát akasztott,és elindultam az ottaniak fedezékében a birkakarám felé.Nem szerettem volna ,ha a kutya mintát vesz belőlem.

Ahogy közeledtem ,egyre erősödő,furcsa hangot hallottam.A legelőn található rengeteg fekete golyócskával már nem is törődtem.Ha belenyomódik a cipőtalpamba ,hát nyomódjon.

A tűzö nap fent állt a fejünk felett.Nemcsak a nap állt, a levegő is.Nem mozdult sehova,szinte remegett a levegő a déli forróságban.

A birkák egy fakorlátokkal körülvett területen álltak olyan szorosan egymás mellett ,mint ha egyetlen óriási subaszőnyeg lett volna leterítve.Talán 300 vagy 330 darab birka lehetett.Ez az óriási szőnyeg mintha vezényszóra csinálta volna ,egyszerre mozgott,lihegve vette a levegőt.

Le-fel ,le-fel,le-fel.Ezt a gigantikus lihegést hallottam már messziről.Valószínű amelyik meteorológus kitalálta a bárányfelhő elnevezést,ilyen juhtömeget látott valahol,mert felülről nézve úgy nézett ki ,mint ha 10 ezer méter magasból a felülről néznénk egy repülőből.


A karám egyik végén ,középen volt egy barkácsolt ajtó,előtte két hosszú póznán egy vászon volt kifeszítve.Az ajtó két oldalán egy egy deszka ülés,a ponyva alatt a kerítéslécek tetején felakasztva a juhászok tarisznyái,egy levert zománcú talán valamikor fehér fogantyús lemezbögre,egy görbe bicskaszerű kés,horganyzott vödrök,fedeles kanna.Nálunk úgy mondják, ceglédi kanna.

(én csak kétmanuálos hangszernek szoktam hívni mert van ahol ritmushangszernek használják)))

A Fejés elkezdődött.

Misi bácsi a gazda egy bojtár gyerek az egyik padon,az aztó másik oldalán a vezetőjuhász és a másik bojtár ült.Mindenki egy horganyzott vödröt szorított a térdei közé.Az ajtót kinyították egy birkát ahogy kifele akart menekülni a hátsó lábánál fogva elkapta aki az ajtó mellet ült és átadta amellette ülő segédnek,közben a másik oldal ugyanezt csinálta amig mindenki fogot magának egy juhot hátulról.

A hátsó lábánál a vödör fölé húzták a birka tőgyét és elkezdődött a művelet.Mindenki három újját összefogva a saját birkája tőgyét húzkodta és csak azt lehetett hallani:sprricc,sprricc.Ha már enm jött több tej a farára csaptak és boldogan, terhétől megszabadulva ment a szabadba legelészni.

Ajtó nyítni,birkát elkapni,továbbadni,közel húzni,kifejni,elengedni.Ez így ment ,én videóra vettem a műveletet.

Néha némelyik birka nem akarta amit a fejő akart .Rúgdalózott,kapálózott,harcolt valamiért.A harc közben a combja hozzádörzsölődött a vödör felső széléhez,és bizony a rászáradt bundaborítás,magyarul kell leírni:a szar mint a gyaluforgács hullott bele a tejbe.Amelyik birka nagyon kűzdött azt elengedték és azt mondták neki na ma megúsztad menj!Elmagyarázták a birkáéknál is vannak "nehéznapok",és nem akar tejet adni,vagy valami ilyesmi.

A videó mindent rögzített,néha láttam,a bojtár fejés közben ritmust vált és villámgyors mozdulattal belekap a tejbe és kivágja felgyülemlett felesleges " tejadalékot"

Néha csak úgy belekapott a tejbe látszólag semmi céllal ,én nem láttam semmi úszadékot .Meg is kérdeztem mi volt a célja a belenyúlásnak.Hát az újjaknak mindig nedvesnek kell lenni, mert száraz újjal megsérti a birka tőgyét.

Ezért mondják :mindig lehet tanulni.

A karámból lassan elfogyott a 320 birka és már legelésztek a mezőn.A juhász és segítői elégedetten álltak fel,a gazda is elégedett volt a mennyiséggel, ez mind az övé máma.

Arra kértek a juhászok ,fényképezzem le őket csoportban.

Én imádok fényképezni,témát beállítani,vacakolni a háttérrel,az arcot beállítani, hogy a megvilágítása jó legyen.Több fényképet csináltam a bojtár fiuk nagyon élvezték,még a bicskájukat is elővették a fényképen, az is legyen ám rajta.

A tejes edény úgy 3/4- éig volt tejjel,tetején néhány fekete nem odavaló is úszkált.

A juhász odament a kerítéshez,leakasztotta a füles bögrét és a szűretlen tejbe mártva telemerítette,és kezembe nyomta a frissen fejt birkatejet.

Azt tudtam, hogy ez kitüntetés, én kapok a tejből először amikor ez családok megélhetését biztosítja.

El kell fogadni,nem elfogadni,finnyákolni sértésnek számít.

Nehéz dilemma előtt álltam. Vendég vagyok,tejet kapok,a tej meleg és úszik a tetején valami.

Forróság van,folyadékot pótolni kell ,

na hajrá,elvettem a poharat,szemem becsuktam és egy slukkal kiittam.

Utána aztán leszűrték ott a tejet.

Ajándékba még egy nagy gomolyát is kaptam.Amikor végleg hazaértem a szabadságról,azonnal megcsináltattam a fényképeket és küldtem levélben.


Hazaérve Erzsi mama azonnal beoltotta tejet.

A tejiparban, ahol dolgozom ezt úgy hívják :kúltúra

Lekerült a ruhaszárítóról egy szűrő szövet és az összes tejet átszűrte,fellógatta ,a savót,- úgy hívják bálmos-,is felhasználják.


Ezt a történetet itthon elmeséltem és tejipari főnököknél nagy tetszést aratott.


Persze, majd óránként laboratórium ,meg rozsdamentes edények,gyártás előtti mosatás,meg tetőtől talpig védő ruha a termelő csarnokban,

mikor ilyen egyszerűen is sajt a sajt.


Hát neeem?


Másnap reggel tovább utazást terveztünk.Nagyon meghatódtunk Erzsi mama gondoskodásán.Az útra csomagolt nekünk mindenféle útravalót, kis házitejfől,szalonna,természetsem gomolya az nem maradhatott ki ,és még egy üveg bort is ,ha jól emlékszem.Mintha saját gyerekei lettünk volna és a harcmezőre, a frontra mentünk volna.

Nehéz volt a búcsuzás .bár Erzsi mama biztos sóhajtott eggyet,mikor a lemosott ,újra piros suzuki eltünt a híd után a kanyarban.


Mert a vendégnek kétszer örülnek:mikor jön és mikor végre elmegy.)))

Erzsébet asszony kivétel,és az úticél:Szováta

Viszontlátásra.

103. eabd6ac2a7 (válaszként erre: 96. - Kefekötőke)
2010. ápr. 29. 18:15
Persze, hogy írhatod, hisz látod mennyien várjuk , ezt a beszámolót!
102. d57f965cbe (válaszként erre: 99. - Kefekötőke)
2010. ápr. 29. 18:01
mondtam én.. : titokban Író vagy..:))
101. d57f965cbe (válaszként erre: 99. - Kefekötőke)
2010. ápr. 29. 18:00

szia!


arra gondoltam ma , legalább a naplódba másold be!

ne csak itt a fórumon legyen nyoma az emlékeidnek, élményeidnek!

100. Fortuna79 (válaszként erre: 99. - Kefekötőke)
2010. ápr. 29. 09:23

Ez az amiről írtam, hogy nem csak a történet számít,hanem az is ahogyan az alkotó leírja. Belecsempészi a saját érzéseit is és ezt a feleséged is megérezte :)


Várom a folytatást...


Tényleg, miért nem írsz?

Érdemes lenne, verset, novellát.

99. kefekötőke (válaszként erre: 97. - Fortuna79)
2010. ápr. 29. 08:31

Danke für kompliment ,ahogy a német mondja.Köszönönóm a bókot.

Valami baj lehet mégis mert:

Tegnap este kérdi a felségem :elvashatom amiket írtál a neten?

Persze de az elejétől ,hogy lásd az összefüggéseket is.Az elejéről elolvasta a ,a végére érve alig hallhahatóan azt mondja :ügyes vagy.


De miért? Kérdem.


Most már elcsukló hangon szipogva mondja :

Mert megrigattál.

Ezt már nem szabadna nem igaz?

Most mennem kell dolgozni ,délután birkát fejünk.

1 2 3 4 5

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook