Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Norvégiában élők ide! Milyen az élet Norvégiában? fórum

Norvégiában élők ide! Milyen az élet Norvégiában? (beszélgetős fórum)

269. Hagl
2015. ápr. 13. 22:26

Hehe ingatlanárak.Hát az igazán nem veszélyes:-)))))

2.5 től indulva átlag 3-4-5-6 mill kr.

Index fórumon sok mindent olvashatsz a havi költségekről,de amúgy ez mindenkinél úgyis különböző.Nem szabad magyar viszonylatban gondolkozni,sem kiadás,sem bevétel vonalon.

268. Tom68 (válaszként erre: 267. - Trapiti)
2015. ápr. 12. 19:58
Köszi!
267. trapiti (válaszként erre: 266. - Tom68)
2015. ápr. 12. 19:57
Ilyesmiben nem tudok segíteni. Állásokat a finn.no-n lehet keresni.
266. Tom68 (válaszként erre: 261. - Trapiti)
2015. ápr. 12. 19:51

Köszönöm a válaszod!

Esetleg munkában tudnál segiteni?

Szobafestő,AWI hegesztő,nehézgépkezelő szakmáim vannak.

2015. ápr. 11. 20:36

sziasztok!

Köszönöm a hasznos és segítőkész válaszokat! Októberben kezdem a Busz tanfolyamot a korhatár miatt :) azzal körülbelül mekkora fizetésre lehet számítani, körülbelül 15-20000? Barátnőm kezdésnek titkárnői illetve adminisztratív munkában gondolkozna ha a lehetőségek engednék. Esetleg azt még leírnátok hogy családalapítás esetén milyen szociális juttatásokra lehet számítani? lehet egyáltalán?

munkavállalás esetén a 8 óra az 8 órát jelent, vagy mint itt nálunk inkább 10-et? a havi költségek például 2 ember esetén mekkora összeget tesznek ki? gondolva itt a közüzemekre és az élelmezésre. ingatlan árak vásárlás esetén körülbelül mekkorák mert még közelítőleg sem tudom.

Köszönöm a korábbi válaszaitokat nagy segítség a tisztánlátáshoz!

264. Hagl
2015. ápr. 11. 16:20
Szia! Szívesen látják a külföldieket? Nah talán inkább rá vannak utalva a hiányszakmákban,amit a helyiek nem vállalnak el pl.a stressz.vagy a rossz fizetés miatt.Lakhatás függ hol laksz így egy lakás 6-12000 kr között ,a ház 10000-fölfelé bármeddig,átlag 14-15000,persze eldugott helyen lehet olcsóbb,de ott találsz e munkát?.Mivel az albérlet baromi drága ,itteni fzetést is keményen megcsapolja,ha sajátban gondolkozol mindenképp kell a párod fizetése is ,hogy ne 100 évig gyűjtsél.Egyre nehezebb hozzájutni a kölcsönhöz is biztos fizetések és önerő is kell hozzá.A CE vel ,ha belföldizni akarsz,majd fogod látni jó norvég ill. folyékony között az elvárás a nyelvet illetőleg,Mármint norvégul.Az angol jó ,kiegészítésnek ,ha valamit nem értesz,de kb.ennyi.Persze gyakorlat is kell,érdemes amíg otthon vagy letenni a buszra is,feltéve ha bírod a gyűrődést az emberekkel:-).Ha targoncázni akarsz itteni modulvizsga kell ,az otthoni okj-ra nekem semmi eredmény nem volt,de ne vedd ezt szentírásnak.A párod végzettsége itt nem tudom mire jó ,más szabályok vannak,meg lehet baromi jó nyelvtudás kéne hozzá.
263. trapiti (válaszként erre: 262. - Kopirnyo)
2015. ápr. 11. 13:49

Nehéz szerintem ezekre a kérdésekre válaszolni.

Általánosságban az angol nem elég (nagyon kevés kivételtől eltakintve mint pl. olyan mérnökök akik valami nagyon speciális területen dolgoznak, amihez kevesen értenek és nagy az igény rá). A legtöbb cégnél középszintű norvég nyelvtudás szükséges. Buszos cégről, taxivállalatról konkrétan tudom pl. hogy írásbeli majd szóbeli nyelvvizsgával kezdődik az állásinterjú.

Fizetés: sokmindentől függ, délen kevesebb, északon több. Az élet a nagyobb városokban drágább, de a munkalehetőség is több. A fizetések mondjuk 15.000-40.000kr között mozognak az alapján amit itt tapasztalunk. 15.000-t keres mondjuk egy norvégul alig beszélő kozmetikus ismerős (de őt másik magyar vitte a céghez, alapból így nem lehet munkát találni). 30-40.000 között mondjuk egy tanár, mérnök stb.


Gazdasági vonalon szerintem nehéz elhelyezkedni, részben mert országon belül is sokan tnaulnak ilyen területen, gazdasági szakemberből nincs hiány. Főleg ha nem is itt tanulja, és nem ismeri az itteni szabályokat. Viszont ha tud norvégul akkor vannak területek ahol talán el lehet helyezkedni, sokan kezdenek szállodákban szobaasszonyként, vagy óvodában, de van pl. egy spanyol régész lány ismerősöm aki nemrég kezdett taxisofőrként. Valószínűbbnek tartom hogy a te szakmáiddal könnyebb találni valamit, és amikor itt vagytok akkor tud a barátnőd is keresni.


Ami fontos: tanulni a nyelvet és félretenni amennyit csak tudtok, mert az indulás nem olcsó.

2015. ápr. 10. 14:52

Sziasztok!

Én és a barátnőm 20+ évesek vagyunk és nem szeretnénk Magyarországon leélni az életünket. Másfél év múlva tervezünk kiköltözni és Norvégiát néztük ki magunknak és ezzel kapcsolatban van pár kérdésünk.

Én C+E kategóriás jogosítvánnyal rendelkezem mellette földmunkagép kezelő rakodógép kezelő emelőgép kezelő és targoncagép kezelői OKJ-vel is. (nemsokára lehet gumiszerelői végzettség)

Barátnőm addigra szerzi meg a közgazdász mesterdiplomáját (pénzügyi számvitel vállalkozás fejlesztés)+ projekt kontrolling tanfolyam. Ilyen végzettségekkel lenne esélyünk elhelyezkedni kint úgy hogy nekem ne kelljen minden áron nemzetközi kamionozást vállalnom? Mik a valós fizetések? Mekkora támogatásra lehet számítani családalapítás esetén? az ingatlan árak lehetővé teszik hogy az ember kikerüljön az albérletből? Egyáltalán mik a valós lakhatási költségek? Nem meggazdagodni szeretnénk csak egy olyan helyet ahol kényelmesen nyugodtan lehet megélni. Még mindig szívesen látják kint a külföldieket? Egyenlőre a déli partvidéket néztük ki magunknak. Úgy tervezzük, hogy ha van lehetőség kimenni akkor most lenne több mint 1 évünk egy kicsit megtanulni a norvég nyelvet alapszinten. Angolul mindketten rendesen beszélünk.

Válaszotokat előre is köszönjük.

261. trapiti (válaszként erre: 260. - Tom68)
2015. márc. 31. 19:00
Létezik de semmiképpen nem EU tagország állampolgárai számára. Ha találsz itt munkát akkor lehet jönni, de menekültként nem, arra semmi okod nincs.
260. Tom68
2015. márc. 31. 13:12

Sziasztok! Szeretnék egy kis segitséget kérni tőled.Létezik Norvégiában menekült státusz? Ugyanis elvettem feleségül egy roma származású nőt. Aki nagyon rendes. De a családjaink nem nézik jó szemmel. Ezért szeretnénk elmenni Magyarországról. Nekem több szakmám van.(festő,awi hegesztő,nehézgép kezelő) A feleségem szakács.

Előre is köszönöm,ha tudnátok valami pozitiv információval szolgálni.

259. Joshx
2015. márc. 31. 01:13
Van valakinek ralatasa,hogy hol jobb munkat keresni Svedorszag vagy Norvegia? (Göteborg eller Oslo)
258. Zsuzsus mama (válaszként erre: 255. - 229cf4ff58)
2015. márc. 4. 08:56

Szia kjottkaker!

Gyermekeim 2 unokámmal együtt július végén indulnának Norvégiába lakóbusszal. Privát levélben feltehetnék-e egy pár kérdést? Elsősorban élelmiszer árak, útdíjak, üzemanyag ár érdekelne. Nagyon örülnék, ha tudnál nekik segíteni. Válaszodat előre is köszönöm.

2015. febr. 3. 10:32

Szervusztok!


Kérlek ha infóval tudtok segítsetek!


42 éves gépészmérnök vagyok. 18 éves munkaviszonyom alatt terveztem (3D-s CAD programokkal) luxus kamionokat, lemezből készült építőipari elemeket, gyártógépeket, célszerszámokat, programoztam lemezkivágó és maró CNC gépeket. Jelenleg Dániában dolgozom fél évig, mert az anyacéghez volt lehetőségem kijönni Magyarországról. Már 5 éve, hogy hosszabb-rövidebb időre néha ki kell jönnöm. Próbálnék kint állást találni ami állandó lenne, de sajnos eddig nemleges válaszokat kaptam. Már Norvégia felé is kacsingatok, mert annyi jót olvastam róla. Ott is nézegettem álláslehetőségeket. Angollal nincs gond, persze a norvég nem megy.


A kérésem az lenne tőletek, ha tudtok esetleg számomra valami releváns melót, esetleg olyan munkahelyen dolgoztok stb. akkor kérlek benneteket írjátok meg. Gyakorlatias vagyok, nem félek a kétkezi munkától sem, nem irodakukac vagyok.


Előre is köszönöm ha írtok itt, vagy e-mailben: almasi.rezso@hotmail.com!

256. Frenky
2015. febr. 1. 16:02
Sziasztok! Érdeklődnék hogy van köztetek olyan akinek van tapasztalata høyfjellshotel-el kapcsolatban, aki már dolgozott ott vagy dolgozik ott? Milyen tapasztalatai vannak? Előre is köszönöm :)
2015. jan. 31. 20:28

sziasztok,

akit erdekel barmilyen informacio norvegiarol szivesen segitek..9 eve itt elek

254. Nordlys (válaszként erre: 252. - Trapiti)
2015. jan. 25. 22:57
Köszönöm szépen!
253. trapiti (válaszként erre: 250. - Szkata78)
2015. jan. 25. 10:17

Az biztos, hogy tanárként nem elég a középfokú nyelvtudás. Eleve tanárok nem is nagyon vannak külföldiek, mert a tanári szakma itt is nagyon népszerű, a norvégok is versenyeznek az egyetemi-főiskolai helyekért, és az állásokért is.

Akik külföldiek, azok az anyanyelvi oktatásban részt vevő tanárok, de nekik viszont felsőfokon vagy még jobban kell tudni norvégul, és elég kevés is kell belőlük, mert a magyar bevándorlók nincsenek túl sokan. Ők a legtöbbször már régóta itt élő magyarok, vagy akár második generációs bevándorlók, mert ők azok akik elég magas szinten tudják ehhez a norvégot.


Tanári, pedagógiai diplomával sokan óvodákban kezdenek asszisztensként, de azokért az állásokért is nagy a verseny. Legtöbbször kevesebb nyelvtudás is elég, de olyanok kapják akik már előtte itt élnek, sokan önkéntes munkát vállalnak az óvodákban és miután megismerték őket, akkor kapnak állást. Sokan járják az óvodákat és érdeklődnek személyesen, úgyhogy ezt Magyarországról intézni szinte lehetetlen. Ez is egy olyan terület ahová nagyon sokan jelentkeznek helyben is, így nem fognak külföldi munkavállalót emiatt behozni.

252. trapiti (válaszként erre: 248. - Nordlys)
2015. jan. 25. 10:10
251. trapiti (válaszként erre: 249. - Szkata78)
2015. jan. 25. 09:44

Kedves Kata és mindenki!


Nincsenek információim arról, hogy milyen szakma mennyire keresett itt. Nagyon kevés kapcsolatunk van az itteni magyarokkal, ami volt azt is szeretném a minimumra csökkenteni, sok rossz tapasztalatunk volt.

Amit tanácsolni tudok: a finn.no-n kellene nézegetni az álláshirdetéseket, abból kb. kiderül mire van kereslet.

Sajnos az a gyanúm hogy ezekkel a szakmákkal nem lesz könnyű. Amire biztosan nagy igény van az a mérnök (vagy nagyon speciális szaktudással, akkor elég az angol, vagy norvég nyelvtudással), az orvos (többféle szakterület de norvég nyelvtudással), és ami itt Bergenben folyamatos lehetőség, az a buszvezető, de ehhez is jó kommunikációs szintű norvég nyelvtudás és természetesen buszra érvényes jogosítvány kell.

Ennél többet sajnos nem tudok. Általános irányvonal az, hogy a gyakoribb szakmák itt is gyakoriak, mind bevándorlók mind a norvégok között. A nem túl sok tanulást igénylő munkákat pedig nagyon gyakran a Norévgia által befogadott menekültek kapják, mert az állam érthető módon nagyon támogatja az ő munkavállalásukat (gyanús hogy a targoncavezető ide tartozik). Ezen kívól tudni kell, hogy a lengyel bevándorlók sokkal korábban indultak el Nrovégia felé, sokkal-sokkal többen vannak mint a magyarok, ráadásul a magyarral szemben összetartó közösséget alkotnak. Építőipari, takarítói és kozmetikus és hasonló szakmák vonalán nagyon sok a lengyel munkavállaló és vállakozó is, akik értelmeszerűen a lengyeleket részesítik előnyben.


Amit én látok az az, hogy általában azok tudnak kijutni akiknél legalább a család egy tagja olyan speciális tudással rendelkezik amiért az adott cég akár külföldről is hajlandó embert felvenni vállalva az ezzel járó plusz terheket. A másik, szerintem ez a ritkábban sikeres út, ha már itt dolgozó magyar segít állást találni, építőiparban, kozmetikában, buszosoknál hallottam ilyet, de általában nem szokott sima lenni az ügy, sok az átverés, és sokan hasznot is próbálnak húzni az ilyen jellegű segítségből, úgyhogy jobb óvatosnak lenni. EGy biztos, nem egyszerű vállalkozás ide kiköltözni, mert Norvégia egyáltalán nem akarja válogatás nélkül beengedni a bevándorlókat és ezt elég hatákonyan teszi...

250. szkata78 (válaszként erre: 246. - Trapiti)
2015. jan. 25. 09:34

Kedves Trapiti!


Ne haragudj, szeretnék mégvalamit kérdezni...nekem van egy középiskolai informatika tanár diplomám, ha a norvég menne egy erős középfokon, lenne ott ezzel lehetőségem?

Köszönöm!

249. szkata78 (válaszként erre: 246. - Trapiti)
2015. jan. 25. 08:50

Kedves Trapiti!


Ne haragudj, hogy a kérdésemmel hozzád fordulok, de nem találok válasz arra, hogy egy kéz- és lábápoló,és műköröméptő szakmával valamint targoncavezetőivel mennyire lehet elhelyezkedni Norvégiában? Van-e ezekre kereslet?

Családunkkal tervezzük, hogy kiköltöznénk, de nem tudjuk, ezeknek a szakmáknak van-e létjogosultsága.

A norvég nyelvtanulás folyamatban van, angolul tudunk, nem nyelvtudás nélkül mennénk.

Előre is köszönöm a válaszod.

Kata

248. Nordlys
2015. jan. 25. 00:01

Sziasztok!

Innen, Magyarországról egyszer csak beleszerettem Norvégiába. Egyelőre nem reális, hogy eljussak oda, de talán majd egyszer. Azt szeretném kérdezni tőletek, hol találok olyan fórumot, ahol minél többet megtudhatok Norvégiáról? Minden érdekel: az emberek, a mentalitás, a hétköznapi élet, az éghajlat (pláne, hogy tudom, hogy sokféle van az országban), hogyan állnak hozzá az emberek a hosszú sötétséghez, vagy hogyan oldják meg a hideget... Szóval főleg a hétköznapok, emberek, ottani élet érdekelne. Lelkesen rákerestem a neten Norvégiás fórumokra, de lelombozott, hogy mindegyik tele van azzal, hogy "sziasztok! Ki akarok menni Norvégiába! Hol találok állást? Mennyit lehet keresni?" Megértem, hogy erre is szükség van, és ha egyszer sikerül kijutnom néhány évre, nyilván nekem is dolgoznom kell majd, hogy megéljek. Csak szomorú, hogy minden fórum ezzel van teleszórva, és akit maga az ország érdekel, és nem a gazdagsága, az alig talál magának információt. Szóval tudtok esetleg olyan fórumot vagy olyan honlapot, ahol erről lehet olvasni, esetleg beszélgetni? Magyarul lenne a legjobb, de tudok még németül is.

Ha valaki tudna segíteni, örülnék neki!

Ja, és esetleg norvég nyelvű honlap is szóba jöhet, most még ugyan nem tudok, de előbb-utóbb meg fogok tanulni. Ami meg nagyon érdekel, azt berakom a google-fordítóba, hogy tegye át németre, két germán nyelv között talán nem produkál olyan hajmeresztő fordítást, mint magyarra szokta...

Előre is köszönöm, ha valaki tud segíteni!

247. ksav
2015. jan. 22. 18:41

Sziasztok!

Én jövő év tavasszal szeretnék kijutni Norvégiába.

Mint hegesztő van esélyem munkát találni szerintetek?

A norvég nyelvet most kezdem el tanulni.

Köszönöm.

246. trapiti (válaszként erre: 245. - Ke84hu)
2015. jan. 19. 07:48

Nyelvtudás és olyan szakma nélkül amire van kereslet nem fog menni. A képesítést nem igénylő munkákat általában elvégzik a menekültek akik addigra nagyjából norvégul is tudnak. EU tagállamból csak a képzett munkavállalóknak van esélye Norvégiába jönni.

Első az angol középfokon minimum, és a norvég alapfokon. Meg nem árt egy jó szakma, pl. most nagy hiány van buszsofőrből, de ahhoz is kommunikálni kell tudni,az állásinterjú nyelvi teszttel és elbeszélgetéssel indul, amíg az nem megy nem állnak szóba senkivel.

245. ke84hu
2015. jan. 17. 11:26

Sziasztok!

Légyszi segítsetek! Fontos lenne!

Szeretnék Norvégiába kimenni, itthon semmi munka lehetőség nincsen. Minden munka érdekelne. Kint lévő magyarok segítségét szeretném kérni, hogy hogyis induljak el az "úton". Sajnos norvégul nem tudok, de idővel megtanulom, angolul is csak egy kicsit, de rajta vagyok. Ha szezon munka egyenlőre az sem baj, de nagyon fontos lenne. Várom, hogy írjatok! Köszönöm!

244. ke84hu
2015. jan. 15. 15:38

Sziasztok!

Norvégiában, Trysil-ben szeretnék dolgozni. Egyenlőre csak valami szezon munkát. Norvégul sajnos nem tudok, angolul is csak alapfokon. Ha lehet, akkor egyenlőre magyarok között.

Segítséget szeretnék kérni, hogy hogy kezdjem, mint kezdjem. Hol jelentkezzek munkára? Milyen papírokat intézzek?

Előre is köszönöm.

2015. jan. 5. 17:56

Sziasztok,

44 éves sportos,vidám,srác vagyok. Lilehammer-ba készülök februárban.Van esetleg egy klub, vagy hely ahol lehet találkozni hasonló gondolkodású magyarokkal?

242. trapiti (válaszként erre: 241. - Guruljka)
2014. dec. 12. 00:13
Nedves, az igaz :) én szeretem a vizet...
2014. dec. 11. 23:42
Én -bárhol legyen is- a picivel kevésbé vizes tájat szeretem. Nekem jó lenne beljebb is a tengertől... :D A fantasztikus hegyek között is akár.
240. trapiti (válaszként erre: 239. - Guruljka)
2014. dec. 11. 23:18
Tényleg gyönyörű :) Bergen klímáját én pl. kifejezetten szeretem.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook