FőoldalDiéta & FitnessBabák & MamákSzex & PszichéSzépség & EgészségHobbi & OtthonEgyéb témák
CikkekNaplókFórumokTudásbázisSzavazásokKépgalériaApróhirdetések
KépeslapokReceptekKlubokJátékokFórum játékokBannereinkFacebook
Belépés | Regisztráció | Elfelejtett jelszó

Fórum - Norvégiában élők ide! Milyen az élet Norvégiában?

Kategória: Összes fórumtéma » Egyéb témák » Minden más

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned!

Amennyiben még nem regisztráltál nálunk, itt megteheted, ha pedig már van azonosítód, lépj be itt!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
294. Guruljka2015-08-31 14:09
Én csak szimpatizáns vagyok, nem élek kint.
Levelezőként germanisztikát hallgatok az egyetemen, és tanultunk az önkéntes munkáról. Már Németországban is más a megbecsülése, mint nálunk. Sokan magasabb állásokban dolgozva is fontosnak tartják, hogy évente önkéntes munkát is végezzenek.

293. Nocturne2015-08-31 14:06
értem:) majd még lesz pár kérdésem a mai nap folyamán:D
(válasz Guruljka 292. hozzászólására)

292. Guruljka2015-08-31 13:57
Szerintem az önkéntes munkát inkább becsülik. Az egész elképzelésed pedig mutatja a szilárd elhatározást, a célkitűzést és a cél követését, és ez egy munkáltató számára inkább pozitív.
(válasz Nocturne 291. hozzászólására)

291. Nocturne2015-08-31 13:55
csak attól félek, hogy nehezebben találok majd normális állást, hogyha megmondom, hogy önkénteskedek jelenleg. hazudni meg nem akarok, de ha muszáj...:D

290. Nocturne2015-08-31 13:54
neten:D angolt is így tanultam (no meg a játékok)
most a norvégot úgy tanulom, hogy van ez a duolingo cucc+ az NRK-ról fordítom a híreket, hallásra meg az NRk P3-t és P1-et hallgatom:D
(válasz Guruljka 289. hozzászólására)

289. Guruljka2015-08-31 13:49
Remek!:D
Hogyan tanulod a nyelvet? Órára jársz, vagy a neten?
(válasz Nocturne 288. hozzászólására)

288. Nocturne2015-08-31 13:44
sziasztok!
minden álmom Norvégia. azt tervezem, hogy miután meg lett a CNC szakmám (még 2 év), 1 év önkénteskedésre kimegyek. 0 fizetés ugye, de nem kell költeni szállásra és kajára. ezalatt pedig tudom rendezni a dolgokat (rendes meló az önkénteskedés után, albérlet keresése stb.). a nyelvet tudni fogom, mire kimegyek:)
szerintetek ez így jól hangzik? Bergenbe, Trondheimbe (Nidaros:D) vagy északabbra szeretnék költözni majd.

287. trapiti2015-08-14 16:51
Svédországban jól, norvégiában semennyire :)
(válasz Zozi7 286. hozzászólására)

286. Zozi72015-08-14 13:29
Sziasztok! Szerintetek svéd és angol nyelvtudással mennyire lehet elhelyezkedni health care területen?
Gondolok itt ápoló,műtős asszisztens,live in care
Előre is köszönöm a választ/válaszokat :)

285. Bakela2015-08-01 14:53
Koszi a tanácsokat! Most még úgysem aktuális, de legalább tudjuk, hogy nem lehetetlen célt tűztünk ki. Akkor ezek alapján tervezzük a jövőt. Üdv!

284. trapiti2015-08-01 14:49
Szerintem az a realitás, ha a férjed fél-egy évig egyedül lenne kint, ha ezt tudjátok vállalni. Ebben az esetben nem kellene egy teljes lekást bérelni, elég lenne csak egy szobát (sok olyan lehetőség van ahol több embernek adnak ki egy laksát közö könyha-fürdő használattal).

Albérletet egyébként nem fogtok addig kapni amíg legalább egyikőtöknek nincs állása és regisztrációja, tehát a buszsofőr állást mindenképpen Mo-ról kellene intézni.
(Ha lakást szeretnél kivenni, ahhoz mindenképpen kell munkaszerződés hogy leinformálhassanak, bankszámla, ezekhez viszont kell itteni regisztráció, személy szám). A próbaidő általában 3 hónap a buszos cégeknél, addig semmiképpen nem szabad lakást bérelni, csak szobát szerintem.
Kb. 4-8.000kr/hó áron vannak ezek a lehetőségek, kb. 3-5.000kr kaucióval, míg egy lakás 10.000-12.000-nél kezdődik, 20-30.000kr kaucióval, persze eltérések lehetnek várostól és helytől függően.
Albérleteket itt tudsz nézni, ebből kb. kiderülnek az árak is:
[link]
(a "bolig til leie" a kiadó ingatlanok)
(válasz Bakela 283. hozzászólására)

283. Bakela2015-08-01 14:25
Koszi, hogy írtál! Hiába tanulnánk meg a nyelvet hamarabb, nem lenne elég pénzünk, az albérletre... Akkor érdemesebb már kint próbálkozni az álláskereséssel? Annak örülök, hogy az asszisztensi állás nem elérhetetlen. Szép napot!
(válasz trapiti 282. hozzászólására)

282. trapiti2015-08-01 10:11
Szerintem reális lehet. Amit tanácsolnék: minél intenzívebb nyelvtanulás, így akár egy év alatt is el lehet jutni olyan szintre hogy próbálkozzon az állással, a buszsofőröknek kb. középfokú nyelvi teszt van. Nem mindig sikerül elsőre de lehet többször próbálkozni.
A ped. asszisztensi állás nem irreális sokszor már kevesebb nyelvtudással is, de általában már itt élőket alkalmaznak.

Amit tanácsolnék: több városban is próbálkozzatok, ne csak Stavangerben, pl. Bergenben is folyamatosan keresik a buszsofőröket.
(válasz Bakela 281. hozzászólására)

281. Bakela2015-08-01 09:11
Sziasztok! Elsősorban azokat szeretnem kérdezni, akiknek mar sikerült Norvégiában állást találni. A kérdésem az, hogy reálisak-e a terveink a jövőt illetően? 32 évesek vagyunk, ferjem másfél, két év múlva tervez kimenni dolgozni. Stavangert celoznank meg elsősorban. 7 éve dolgozik buszsofőrként, ebben a szakmában helyezkedne el kint is. alapfokon beszél angolul, amit addig erősítene illetve tanulna norvégul is. Addig félre tudnánk tenni annyi pénzt, ami elég lehet akar három havi lakbérre, kiutazásra , stb. En es a gyerekek csak akkor mennénk utána, ha mar mindannyian ki tudunk jönni a fizetéséből. Aztan en is megpróbálnék állást találni. Persze addig en is tanulom a nyelvet. Tanítóként dolgozom jelenleg. Asszisztensi állásra gondoltam. Azzal tisztában vagyunk, hogy nyelv nélkül már senkinek nincs esélye, azzal is, hogy csak akkor éri meg kint próbálkozni, ha mindketten dolgozunk, egyébként ott tartunk, mint itthon. Szerintetek ez jarhato út lehet, realisak a terveink? Ha nem, orulnek tanácsoknak, mert az az igazság, hogy itthon nem nagyon lehet boldogulni... Nem látok semmi biztatot a jövőt illetően. Azert gondolkodunk ezen, mert ha sikerül is valahogy kikeveredni a hitelből, nem akarok újabba beleesni, anélkül meg szinte lehetetlen... Koszonom, ha valaszoltok!

280. Bonomo2015-07-29 13:07
Sziasztok fórumozók!

Szeretnék tőletek segítséget kérni egy kis információátadásban, hátha valakinek még friss az élmény vagy egyszerűen csak tudja! :) A férjem 1 éve dolgozik itt Bergenben (rendelkezik fix szerződéssel is), mi két hete költöztünk ki 2 fiúcskával, a kicsi 2 éves, a "nagy" 6 éves. A hivatalos ügyintézést még nem kezdtük meg. Az otthoni szociális juttatásokat lemondtam indulás előtt, hogy ne kavarja be az itt megigényeltet.
Egyik kedves barátunk segítene nekünk és szabad óráiban elkísérne az adott intézményekbe, csak hogy ne fussunk feleslegest kört, aki tudja a jelenlegi rendszer csínnyát-bínnyát, kérem ossza meg velünk az értékes infót! Köszönöjük előre is!

279. XHoneyX2015-07-29 12:36
Sziasztok
Norvegiaban szeretnek elhelyezkedni valutapenztaroskent.
Van erre esely?
Europass-sal.
Koszi

278. hrigyina2015-04-27 15:31
köszi szépen
(válasz trapiti 272. hozzászólására)

277. Hagl2015-04-26 20:07
Hát kinek mi a sok.Kicsit dolgoznának nálunk is, akkor lenne csak sokkkk.:-))).Minden relatív.

276. trapiti2015-04-26 19:36
Az biztos. De legalább van értelme sokat dolgozni.
(válasz Gizella11 275. hozzászólására)

275. Gizella112015-04-26 18:02
Volt norvég ismerősöm,azt mondtajól élnek de nagyon sokat dolgoznak érte..

274. trapiti2015-04-26 17:37
Az ingatlan árakat szerintem nem kiköltözés előtt kell nézegetni. Két keresetből kb. 5 év alatt reális lakást/házat venni olyan hitelre aminek a törlesztője már kevesebb mint a bérelt lakás bérleti díja.
(válasz kopirnyo 273. hozzászólására)

273. kopirnyo2015-04-26 15:14
Köszönöm rengeteget segítettetek! Az ingatlan árak azok földhöz vágtak mert nem szeretnénk albérletben megöregedni. De nagyon tetszik nekünk Norvégia. Esetleg később ahogy közeledik a tervezett kimenetel időpontja, még pár kérdést írok ide ha nem zavar titeket. Addig is olvasom a Fórumot hogy okulhassak a többi kérdésből és válaszból. :)

272. trapiti2015-04-24 12:22
A Facebook-on keresd meg a bergeni magyarok csoportot, hátha akad valaki.

A másik, a finn.no-n szoktak hirdetni rövid távra is kiadó szobákat.
(válasz hrigyina 271. hozzászólására)

271. hrigyina2015-04-24 12:09
Helló Mindenki!
Bergenben szeretnék szállást találni,kb egy hétre május végén,van valaki aki tudna segíteni, útbaigazítani vagy információval szolgálni? Hol keresgéljek?Hosteleket már néztem.Esetleg valakinél van egy szoba vagy ágy kiadó?
Köszönöm előre is

270. trapiti2015-04-14 00:08
Inkább az arányokra érdemes figyelni. Nálunk pl. 3 tagú család, egy mérnök fizetésének 2/3 része fedezi a teljes lakhatást (3 szobás teljesen gépesített, szép lakást bérelünk), közlekedést, telefont, és a havi étkezést. A maradék 1/3 részből nyelvórák kettőnknek, napközi és sport a gyereknek, időnként mozi-színház stb., hazautazás repülővel évi 2x, 3 hét nyaralás a Balatonnál, és még teszünk is félre. Nem mondom hogy nem nézzük meg mire költünk, de egy fizetésből szépen kényelmesen megélünk. Nyilván ahhoz hogy lakást/házat vegyünk hitel és két fizetés kell majd, de pár évig még bőven ráér.
(válasz Hagl 269. hozzászólására)

269. Hagl2015-04-13 22:26
Hehe ingatlanárak.Hát az igazán nem veszélyes:-)))))
2.5 től indulva átlag 3-4-5-6 mill kr.
Index fórumon sok mindent olvashatsz a havi költségekről,de amúgy ez mindenkinél úgyis különböző.Nem szabad magyar viszonylatban gondolkozni,sem kiadás,sem bevétel vonalon.

268. Tom682015-04-12 19:58
Köszi!
(válasz trapiti 267. hozzászólására)

267. trapiti2015-04-12 19:57
Ilyesmiben nem tudok segíteni. Állásokat a finn.no-n lehet keresni.
(válasz Tom68 266. hozzászólására)

266. Tom682015-04-12 19:51
Köszönöm a válaszod!
Esetleg munkában tudnál segiteni?
Szobafestő,AWI hegesztő,nehézgépkezelő szakmáim vannak.
(válasz trapiti 261. hozzászólására)

265. kopirnyo2015-04-11 20:36
sziasztok!
Köszönöm a hasznos és segítőkész válaszokat! Októberben kezdem a Busz tanfolyamot a korhatár miatt :) azzal körülbelül mekkora fizetésre lehet számítani, körülbelül 15-20000? Barátnőm kezdésnek titkárnői illetve adminisztratív munkában gondolkozna ha a lehetőségek engednék. Esetleg azt még leírnátok hogy családalapítás esetén milyen szociális juttatásokra lehet számítani? lehet egyáltalán?
munkavállalás esetén a 8 óra az 8 órát jelent, vagy mint itt nálunk inkább 10-et? a havi költségek például 2 ember esetén mekkora összeget tesznek ki? gondolva itt a közüzemekre és az élelmezésre. ingatlan árak vásárlás esetén körülbelül mekkorák mert még közelítőleg sem tudom.
Köszönöm a korábbi válaszaitokat nagy segítség a tisztánlátáshoz!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10