Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Szakdolgozatban jártasak tudnátok segíteni, hivatkozással kapcsolatban? fórum

Szakdolgozatban jártasak tudnátok segíteni, hivatkozással kapcsolatban? (tudásbázis kérdés)

18. 021a029148 (válaszként erre: 17. - 021a029148)
2010. márc. 30. 07:10
idézőjelbe - ezt akartam írni előbb. :)
17. 021a029148 (válaszként erre: 12. - Ataner87)
2010. márc. 30. 07:09

Ha egy szövegrészből tartalmilag veszel át, tehát nem szóról szóra írod ki, de a lényege ugyanaz, akkor tartalmi hivatkozásról van szó.

Ilyenkor nem kell időzelbe tenned a szövegrészt, de erre is ugyanúgy hivatkozni kell, hiszen nem a saját gondolataidat írod le, hanem azt, amit valaki egyszer már megírt, megfogalmazott.

Tehát ha lábjegyetes hivatkozásokat használsz a szakdolgozatban, ugyanúgy sorszámozod, mint a többit (a következő folyamatos sorszámot kapja), és a lábjegyzetbe pedig beírod a forrásadatokat.


Van, ahol úgy kérik, hogy a ld. (lásd) rövidítéssel jelöljék, hogy csak tartalmi hivatkozásról van szó. Ezt szintén a formai követelményekben nézd meg.


Az irodalomjegyzékben is fel kell tüntetni a művet (pontos adatokat), amit használtál.

16. ataner87 (válaszként erre: 15. - Rinike)
2010. márc. 29. 22:21
Köszönöm! :)
15. rinike (válaszként erre: 14. - Ataner87)
2010. márc. 29. 21:55
Az utolsó mondat mögé.
14. ataner87 (válaszként erre: 13. - Rinike)
2010. márc. 29. 21:12
Ez esetben a lábjegyzet számot hova rakjam? A kifejtendő rész címe mögé, vagy az utolsó mondat mögé, vagy esetleg máshova!?
13. rinike (válaszként erre: 12. - Ataner87)
2010. márc. 29. 20:47
Szerintem ezt ugyanúgy lábjegyzetben kell hivatkozni. Ha felhasználod valakinek az elméletét, vagy eszmefuttatását, de nem hivatkozol rá a lábjegyzetben, az olyan, mintha "loptad" volna. Ugyanakkor meg hivatkozni bármire nem másolás és ciki dolog, hanem a tudományosság ismérve, jó pont, hogy ismered a vonatkozó szakirodalmat, illetve a téma szakembereinek munkásságát.
2010. márc. 29. 20:02
Még egy kérdésem lenne. Ha nem egy mondatot idézek, ill. átfogalmazva írok le, hanem egy szövegrészt átírva (máshonnan egy-két mondattal kiegészítve), akkor arra hogyan kell hivatkozni? Csak az irodalomjegyzékben kell feltüntetni a könyv címét,szerzőt stb.?
11. 021a029148 (válaszként erre: 10. - Plum)
2010. márc. 29. 07:34
Ez is olyan, amire nincs szigorú szabály. Vannak különböző ajánlások, de mindig az iskola által meghatározott formai követelményeket kell figyelembe venni. Ebben a példában is a lényeg ott van: az internetes oldal pontos címe, és a dátum.
10. plum
2010. márc. 28. 11:25

Én úgy tudom, hogy internet hivatkozásnál az URL mögött kapcsos zárójelben kell megadni az elérés dátumát, és azt kell odaírni, hogy megtekintve. pl.

[link] [Megtekintve: 2010.03.27.]

2010. márc. 27. 21:20

És még valami: ha lábjegyzetes vagy szövegközi, folytonos hivatkozásokat kérnek, akkor nem kell külön hivatkozási jegyzék a végére, de az irodalomjegyzékbe (ahol felsorolsz minden felhasznált anyagot), szerepelteni kell.


Az előbbi hsz.-ban írtam 2 példát. Az első példa a szövegkörnyezetbe ágyazott hivatkozás, a másik pedig egy lábjegyzetes hivatkozás. A lábjegyzetesnél folyamatos sorszámozást kap a lábjegyzet.

A különbség a két példánál azért van, mert a két intézmény kétféleképpen kérte a hivatkozásokat.

2010. márc. 27. 21:14

Ha internetes forrásból dolgoztál, akkor ugyanúgy kell hivatkozni, mint minden más online forrásra. Ezt a formai követelmények rögzítik.


A honlap nevének, pontos elérhetőségének (URL címe), a letöltés dátumának mindig szerepelni kell, de a formai szabályokat (lábjegyzetbe, szöveg közé folytonosan, hivatkozási jegyzékbe kell-e tenni)a suli adja meg.


Néhány példa:


Complex Kiadó, 1986. évi II. törvény a sajtóról 4. § (2009) [link]


Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsának Magyar Egyesülete. Online: [link] (2008.09.15.)

7. ataner87 (válaszként erre: 6. - Rinike)
2010. márc. 27. 20:33
Óóó értem, szóval a felhasznált irodalom mögé kell csinálni azt a főcímet. Kicsit kimerült vagyok már, és másképp értelmeztem:D Az úgy tényleg jó lesz, és az valóban nem számít bele az oldaszámba. Nagyon szépen köszönöm!! :)
6. rinike (válaszként erre: 5. - Ataner87)
2010. márc. 27. 20:28
Én csinálnék neki új főcímet, legfeljebb (ha ennyire spórolni kell az oldalakkal) ne írd új oldalra, hanem következzen közvetlenül a felhasznált irodalom után. Egyébként én több suliba is (főiskola, egyetem, továbbképzés) írtam szakdolgozatot, és nálunk mindenhol úgy volt, hogy nem számított bele az oldalszámba a "sallang", hanem csak az számított bele, ami ténylegesen a témát fejti ki. Persze lehet, hogy nálatok másként van, mert nálunk maximum nem is volt megadva, csak a minimum terjedelem volt kikötve.
5. ataner87 (válaszként erre: 4. - Rinike)
2010. márc. 27. 20:17
Pont emiatt kérdeztem rá, hogy az olyan furcsa a felhasznált irodalom hivatkozások között. Köszönöm a segítséget. Az nagy gond, ha csak a jogszabályokat felsorolom és nem csinálok neki új főcímet? (ugyanis úgy már túllépném a megengedett oldalszámot, és a dolgozatom csak egy kis részét képezik a szabályozások)
4. rinike (válaszként erre: 2. - Ataner87)
2010. márc. 27. 20:06
A szakdolgozat értékét növeli, ha minél több hivatkozás van benne. A jogszabályokra azonban nem a felhasznált irodalom cím szó alatt kell hivatkozni, hanem külön kell csinálni egy felhasznált jogszabályok, vagy hibatkozott jogszabályok fő címer, és az alatti részben fel kell sorolni az összes vonatkozó és felhasznált jogszabályt. Nem baj ha sok. Az internetes hivatkozás szerintem nem jó akkor, ha csak a jogszabályok vannak ott felsorolva. Más esetben lehet internetes címre hivatkozni, ilyenkor a pontos elérhetőséget be kell írni, úgy hogy azt beírva már a kívánt aloldalra mutasson, és pluszban oda kell írni az elérés dátumát.
2010. márc. 27. 20:02
Én szívesen segítek, ha tudok.
2010. márc. 27. 20:02
Az internetes vásárláshoz kapcsolódó jogszabályokat felsoroltam. Kifejteni még rövidítve is jó pár oldal lenne. Az lenne a kérdésem, hogy az úgy jó-e, hogy lábjegyzetben megadok egy honlap címet, ahol a törvények megtalálhatóak?
2010. márc. 27. 20:00
Szakdolgozatban jártasak segítségét kérném, hivatkozással kapcsolatban

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook