Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Öröklés?Hogy is van ez? fórum

Öröklés?Hogy is van ez? (tudásbázis kérdés)

1 2
2012. febr. 23. 19:26

Sziasztok!

Én abban kérném a segítséget, hogy unokatestvéreméknek tavaly hunyt el az apukájuk. Magánnyugdíjpénztár tag volt és Önkéntes magánnyugdíjja is volt. Ketten örökölték. Kell nekik ezután adózniuk? Ill. az adóbevallásba valahol feltüntetni?

Várom válaszotokat!

Köszönöm!

2010. nov. 5. 09:44

Öröklési és ajándékozási illetékmentesség egyenes ági rokonok között

2010.11.05 Forrás: APEH.hu

Szerző: APEH Hírek

Hírkategória: gazdálkodás, adózás


[link]

2010. nov. 5. 09:40

'az öröklési szerződéssel lekötött vagyontárgyak nem tartoznak a kötelesrész alapjához. Ez azt jelenti, hogy ha az örökhagyónak vannak törvényes örökösei, akik esetlegesen nem örökölnének semmit, a szerződéses örökösökkel szemben ők nem érvényesíthetnek semmilyen követelést, ami abból a vagyonból fakad, amit a szerződés alapján örökölnek.'

[link]

44. fanny30 (válaszként erre: 21. - 3ce435daf3)
2010. ápr. 23. 14:36
Szia! nálunk most pont ilyen helyzet van a családban.Anyámnak volt egy élettársa 10 évig,aki 2 éve meghalt.Ők sem voltak egy lakcímen bejelentve,de a haláleset után tanukkal igazolta anyám hogy együtt éltek.Most megy a pereskedés a hagyatékon a 2 gyerek(az örökösök)meg anyám között,mert amik az örökség tárgya(autó,horgásztanya...stb)azok már közösen szerzett vagyon.Főleg hogy a törlesztő részleteket a mai napig anyám fizujából vonják.Szóval nehéz ügy az ilyen.
43. 3ce435daf3 (válaszként erre: 42. - Tempest)
2010. márc. 18. 18:52
Gyere máskor is segítünk :)
2010. márc. 18. 17:04
köszi mindenkinek
41. Mandula71 (válaszként erre: 39. - Tempest)
2010. márc. 17. 22:36
Amennyiben végrendelet készül, a törvényes örökös akkor is örököl, konkrétan a felét annak, amit egyébként örökölt volna.
40. 3ce435daf3 (válaszként erre: 39. - Tempest)
2010. márc. 17. 22:20
Végrendeletben ki lehet zárni, de én úgy tudom,ha vérszerinti leszármazott köteles rész akkor is jár. Ennek viszont nem tudom én sem a mértékét.
39. Tempest (válaszként erre: 38. - Mandula71)
2010. márc. 17. 20:05
Nem tudom, hogy van -e végrendelet, de abban ki lehetne zárni a fiamat??
38. Mandula71 (válaszként erre: 36. - Tempest)
2010. márc. 16. 21:01
Teljesen mindegy, hogy hányadik házasság és hány gyerek van, a gyerekek egyenlő részben örökölnek. Tehát a ti esetetekben az apai örökségen négy gyermeknek kell osztozni egyenlő arányban (amennyiben nincs végrendelet).
2010. márc. 16. 20:51

Szia Mindenki!

Köszi a sok választ!

Szóval rengeteg APEH saram van,amit nem tudok rendezni.Ha én örökölnék,akkor arra rögtön rátenné a kezét az apeh,DE ha a gyerekem lesz helyettem az örökös,akkor nem viheti el az apeh,viszont a kiskorú vagyonkezelőjeként nyugodtan használhatom a házat!

Ezért tettem fel ezt a kérdést,hogy örökölhet e helyettem a gyermekem?

2010. márc. 16. 20:11
A gyermekem apjának a korábbi házasságából ( azóta felbomlott ) van három gyermeke. Az én fiam a negyedik gyermeke, de nem élünk együtt a kapcsolatot sem tartjuk, a fiam már 14 éves az apját sosem látta. ( a gyermeket egyébként apai elismerő nyilatkozattal még a születése elött a nevére vette. ) A másik 3 gyermeke már felnőtt mind 20 körül vannak már, és a negyedik "féltestvérükről" nem tudnak. Mi a fiam helyzete, ha öröklésre kerül a sor??
35. 3ce435daf3 (válaszként erre: 34. - Mandula71)
2010. márc. 16. 11:52

Nem indiszkrét a kérdésed :)

Az apukám barátnője annyi idős, mint a bátyám. 20 év a korkülönbség apum és a hölgy között. régebben voltak nagyobb balhéink, ma már kicsit nyugodtabb a helyzet. De kijelentette nem egyszer, hogy addig nem nyugszik, amíg az övé nem lesz minden. Csak jogilag kiváncsi vagyok, hogy ezt megteheti-e? Szerintem sem számítanak hivatalosan élettársnak, ha nem egy bejelentett lakcímük van, hiába élnek együtt. A másik, hogy apum megvett neki egy kis önkormányzati garzont, így nem szorul rá, hogy mondjuk abban a lakásban éljen, amiben eddig közösen. Persze, nálatok más a helyzet, mert együtt tettetek meg mindent a lakásért, gyerekekért, stb. De a hölgy már "beleült" a készbe. Azon kívül, hogy házimunkát végez egy forintot nem rakott a lakásba..de mindegy majd kiderül akkor. Rossz, hogy ilyenen kell agyalnia az embernek. :(

34. Mandula71 (válaszként erre: 32. - 3ce435daf3)
2010. márc. 15. 21:57

Egyébként ha nem vagyok indiszkrét, akkor mióta élettársak? Neked valami bajod van a hölggyel, hogy ennyire megpróbálsz már most utánajárni ennek a kérdésnek?

Komolyan érdekelne, mert én is élettársi kapcsolatban élek és a páromnak van egy kislánya (na jó, nagylánya, mert nem sokkal fiatalabb, mint te:D). Mondjuk nálunk egy kicsit más a helyzet, mert mi közösen vettük a lakást és azóta született két közös gyermekünk is.

33. Mandula71 (válaszként erre: 32. - 3ce435daf3)
2010. márc. 15. 21:52

Ezt találtam az fmh oldalán:

Az új Ptk. családjogot tartalmazó könyvében alapvetően nem változtak a házasság szabályai, az élettársakra vonatkozóan azonban a törvény a jelenlegi egyetlen - közös szerzésre vonatkozó - paragrafus helyett jóval részletesebb szabályokat állapít meg.

Ezek tartalmazzák például azt, hogy tartásra jogosult az élettársi kapcsolat megszűnése után, aki tartásra rászorulóvá vált, ha az élettársi kapcsolat legalább 10 évig tartott, illetve, ha van közös gyermek, akkor legalább egy évig. Ugyanezen feltételek megléte esetén lakáshasználati jog is megilleti az élettársat a volt élettársa tulajdonában lévő ingatlanban, amíg erre rászorul, kivételesen indokolt esetben még kizárólagos is lehet ez a jog, de természetesen a bíróság dönthet osztott lakáshasználat mellett is. Az élettársat 10 éves folyamatos életközösség után a korábban közösen lakott lakáson és felszerelésén holtig tartó használati jog illeti meg.


Ezután még írnak másról is, de a végén az szerepel, hogy 2011. januárjától lépnek életbe a változások.



Az örökléshez nem is kell, hogy közös néven legyen bármi is. De szerintem élettárs nem lehet úgy, hogy nem egy fedél alatt laknak. Ha meg egy lakásban élnek, akkor oda kellene bejelentve lennie. szerintem.

32. 3ce435daf3 (válaszként erre: 31. - Mandula71)
2010. márc. 15. 21:40

Igen, ebben igazad van, ebben az esetben elég nehéz is bizonyítani az élettársi kapcsolatot szerintem. Elvileg semmi nincs a nevükön, ami közös lenne..vér szerint pedig én vagyok egyedül..

Hát remélem nem lesz harc, mert elég lesz átvészelni édesapám elvesztését, ha majd úgy alakul.

31. Mandula71 (válaszként erre: 30. - 3ce435daf3)
2010. márc. 15. 21:38

Nekem elég kuszának tűnik az a fórum. Nem tudom, hogy ki honnan vette az értesülését, mennyire megbízható a forrás? Na meg nincs kifejtve bővebben az a rész, ami téged érintene.

Én egyébként arra tudok gondolni, hogy ha változtatnak, akkor esetleg abban, hogy 10 év élettársi kapcsolat után max. ugyanannyi joggal rendelkeznek majd, mintha házastársak lennének. Tehát továbbra is a gyerek örökli tulajdont, az élettárs meg a haszonélvezeti jogot. (Bár mint tudjuk, ez nagyobb jog, mint a tulajdonjog.)

Mondjuk számomra az kérdéses, hogy hogyan nevezhető valaki élettársnak (mármint hivatalosan), ha nem azonos a két ember lakcíme?

30. 3ce435daf3 (válaszként erre: 29. - Eperke9)
2010. márc. 15. 21:30
Nincsmit. Kíváncsi vagyok, hogy ez változtat-e a dolgokon, amiket írtatok?!
29. Eperke9 (válaszként erre: 28. - 3ce435daf3)
2010. márc. 15. 21:28
Köszi
2010. márc. 15. 21:24
azt hiszem a címe az öröklési törvény változása kedvez neked?...
2010. márc. 15. 21:23
26. Eperke9 (válaszként erre: 25. - 3ce435daf3)
2010. márc. 15. 21:22
Mi a topic neve?
25. 3ce435daf3 (válaszként erre: 24. - Mandula71)
2010. márc. 15. 21:20

Csak az új törvény miatt kérdeztem, ami elindított egy másik topicot itt, nézzétek meg. Elvileg májustól lép életbe...

Köszi a választ.

24. Mandula71 (válaszként erre: 21. - 3ce435daf3)
2010. márc. 15. 21:19
Élettárs semmit nem örököl. Házastárs is csak özvegyi haszonélvezeti jogot kap az ingatlanra.
23. Mandula71 (válaszként erre: 10. - Sundance hair)
2010. márc. 15. 21:18

Valamit keversz. Most amit így hirtelenjében találtam az ági öröklésről:


Az ági öröklésnek négy együttes törvényi feltétele van:


1. az örökhagyó a vagyonáról nem végrendelkezett (tehát a törvényes öröklési rend érvényesül);

2. az örökhagyónak nincs leszármazója (azaz vele a családi ág megszakad);

3. a hagyatékon belül az örökhagyó által szerzett (szerzeményi) vagyon mellett van ági vagyon is;

4. van ági örökös, aki az ági vagyonra igényt tart.


Magyarul ha az örökhagyónak van gyermeke, már nem beszélhetünk ági öröklésről.

22. Eperke9 (válaszként erre: 21. - 3ce435daf3)
2010. márc. 15. 21:18
Szerintem élettárs nem örökölhet.
2010. márc. 15. 21:15

Sziasztok!

Ha apukámnak van egy élettársa, akivel együtt élnek, de nem egy állandó lakcímre vannak bejelentve, akkor ő élettársnak számít öröklés esetén? Nincs közös gyermek. Apukámnak csak én vagyok. Előre is köszi

20. Mandula71 (válaszként erre: 15. - Sundance hair)
2010. márc. 15. 21:11
Hát én elhiszem neked, hogy te ezt most nyálaztad át egy ügyvéddel, de akkor légy szíves paragrafust is mondjál hozzá. Ez ugyanis nagyon vadnak tűnik így nekem...És nem nagyon akaródzik elhinni, hogy ez így van.
19. zebracsikó (válaszként erre: 17. - Sundance hair)
2010. márc. 15. 21:11
nocsak! ez nekem teljesen új.
18. Sundance hair (válaszként erre: 16. - Eperke9)
2010. márc. 15. 21:09
Hibás. Nézz utána. Nem ilyen egyszerű.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook