Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » A beszédészlelés és beszédmegértés fórum

A beszédészlelés és beszédmegértés (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: A beszédészlelés és beszédmegértés

1 2 3 4 5 6
163. zebracsikó (válaszként erre: 161. - Alma-Alma)
2017. dec. 20. 17:34
Nehogy elkezd neki javítani az F hangját! És semelyik másikat sem. Örülj, hogy grammatikailag jól beszél.
162. zebracsikó (válaszként erre: 161. - Alma-Alma)
2017. dec. 20. 17:33

21 hónapos gyermeknek élettani a "beszédhibája", tehát ez nem is beszédhiba, teljesen normális ebben a korban, hogy több hangzót nem ejt tisztán.

Nyilván R hangja sincs még, (meg akár több hangzó sem teljesen tiszta) de nem is kell, hogy legyen

2017. dec. 19. 21:16
Az f betű rossz ejtése mennyire tipikus beszédhiba 21 hónapos kórban ? Egyébként szépen választékosan beszél a kicsi . Köszönöm a választ.
160. zebracsikó (válaszként erre: 156. - Ketryn66)
2011. aug. 1. 20:55

Logopédus vagyok, és a következő a véleményem:


nagyon gyorsan el kell vele kezdeni a megkésett beszédfejlődés terápiáját.

Keresd fel az óvoda logopédusát szeptember legelején (ne később, mert akkor már fix az órarendje, s nem fogtok beférni).


Vagy ha ott nincs logopédus, vagy nem tudja vállalni, akkor a helyi Nevelési Tanácsadóban kérj egy vizsgálatot!


Ne veszíts több időt.

A védőnőkről meg megvan a véleményem.

159. Lullaby70 (válaszként erre: 156. - Ketryn66)
2011. júl. 28. 14:47
Ezzel 3 éves kor után nem szabad tovább várni, irány a helyi nevtan, vagy a beszédjavító intézet vagy a szakértői bizottság. Mindhárom helyen kaphatsz szakszerű segítséget, de magánban is kereshetsz logopédust.
158. szoszilvi81 (válaszként erre: 156. - Ketryn66)
2011. júl. 28. 14:43

Az oviban mit mondanak? Ott már el kellett volna küldeniük nevelési tanácsadóba, és a szakvélemény után pedig kiírják, hogy logopédiára kell hordani. Papírforma szerint.

Az én fiam szintén 4 éves múlt, kb. 3 éves koráig 10-15 szót ha használt, mindent tökelétesen el tudott mutogatni. Nálunk hozzátartozik a történethez, hogy amikor 1 éves volt külföldre költöztünk, gyerekekkel alig volt kapcsolata, amig nem került oviba. Az oviban kapott fejlesztőpedagógust, ami el indított nála valamit. Mindemellett meg kell küzdenie a német nyelvvel. Tavasszal új helyre költöztünk egésznapos oviba jár, és azóta rengeteget fejlődött. Még nem beszél úgy mint a 4 évesek, de nagyon sok mindent mond. Igaz fele magyar, fele német, de már beszélget, és nagyon boldog vagyok. :)

Egy jó fejlesztőpedagógus kellene a kisfiadnak, minél hamarabb annál jobb.

157. egypt (válaszként erre: 156. - Ketryn66)
2011. júl. 28. 13:50
Én nem vagyok szakember, de anyósom a nevelésiben dolgozik logopédusként. Ez erősen megkésett beszédfejlődés, nem értem a védőnőt. Minél előbb vidd el nevelési tanácsadóba.
2011. júl. 28. 13:08

SZIASZTOK! EGY ELKESEREDETT ANYUKA VAGYOK, ÉS NAGYOON SZERETNÉK SEGÍTSÉGET KÉRNI EBBEN A TÉMÁBAN!


AKI CSAK EGY KICSIT IS TUD KÉREM SEGÍTSEN MIND TANÁCSOT SZIVESEN VESZEK.


A KISFIAM ELMÚLT 4 ÉVES, DE ALIG BESZÉL, EDDÍG CSAK A BABANYELVET HASZNÁLTA, TALÁN MOST VAN OLYAN SZÓ IS AMIT MÁR ELÉG JÓL MEGLEHET NÁLLA ÉRTENI, DE HA GYORSAN AKAR VALAMIT ELMONDANI AKKÓR CSAK A HALNDZSA SZÖVEG JÖN KI BELŐLE, A HALLÁSA KITÜNŐ, MESSZIRŐL IS NAGYON JÓ HALL. MINDENT MEGÉRT, OKOS SZÓFOGADÓ KISGYEREK. A VÉDŐ NŐ SZERINT MÉG NEM KOROS JELENSÉG, DE ÉN NAGYON AGGODOM. HA VAN VALAKINEK HASONLÓ TAPASZTALATA KÉREM IRJON NEKEM . KÖSZÖNETTEL VÁROK MINDEN HOZZÁSZÓLÁST!

155. zebracsikó (válaszként erre: 151. - G.aniko)
2010. jún. 10. 22:43

Elég sokat meséltél itt a fiaidról, sok tanácsot is kaptál, sokan próbáltak segíteni.

Igazán nem akarok követelőző lenni, de ha már így beavattál bennünket azéletedbe, mivel sokan kíváncsiak, mi is van Veletek, írhatnál pár sort, hiszen azóta már többször beléptél a portálra.

154. bige (válaszként erre: 151. - G.aniko)
2010. máj. 6. 22:29

Mi újság van? Mit mondtak? Hogy bírták a fiúk?


(a háttérből én is szorítottam Nektek. mostanában nem nagyon gépezek, mert hamarosan lesz a szakvizsgám, és minden percemben próbálok tanulni. néha olvasgatok csak. )

153. g.aniko (válaszként erre: 152. - Zebracsikó)
2010. máj. 6. 06:52
köszönjük!!!
152. zebracsikó (válaszként erre: 151. - G.aniko)
2010. máj. 5. 22:41
köszi a híreket, én is szorítok Nektek és várom majd a beszámolódat!
151. g.aniko (válaszként erre: 150. - Zebracsikó)
2010. máj. 5. 21:51

Szia

2 hete hallottunk hogy Hm-en indulna egy logopédiai osztály.Át is mentünk az iskolába és beszéltünk az ottani igazgatóhölgyel, és azt mondta hogy ha Bp-ről olyan papírt kapunk melyel abba az iskolába mehetünk akkor ő felveszi a fiúkat.(mert úgy fogalmazott hogy:oda csak Bp-ti Szakértői Bizotságos papírral vehet fel(minket)).Az iskola beíratás azért történt meg mert különben megbüntetek volna minket!Normál Általános Iskolába írattuk őket.Bizok benne hogy lesz rá módunk, mert még annyit mondot nekünk az ottani ig.hölgy hogy év közben is lehet gyerekeket át íratni oda!(remélem sikerül!!)Holnap:május 6-án megyünk. Az egyik kisfiam időpontja:13:30,a másik kisfiamé meg 14:00-kor van!Busszal megyünk.Remélem nem nagyon fogunk addigra elfáradni mert akkor nem úgy teljesítenek majd!De már így is menden elő jött már rajtam.idegeskedés,gyomorgörcs!De nagyon sok biztatást kapunk,ovónők is holnap szorítanak nekünk meg velünk együtt reménykednek hogy minden rendben menjen!

150. zebracsikó (válaszként erre: 149. - G.aniko)
2010. máj. 5. 06:47

Félig-meddig múlik csak rajtuk, milyen iskolába mehetnek a gyerekek:


Egyrészt, hogy van-e a közeletekben speciális iskola (mondjuk logopédiai suli)


Ha nincs ilyen, akkor úgysem tudnak mit tenni,

ilyenkor jön az, hogy intenzív logopédiai fejlesztést írnak elő, aztán az iskola meg vagy tudja biztosítani, vagy nem.


(esetleg utazó gyógypedagógust/logopédust kérhetnek melléjük, de nem biztos, hogy felétek van ilyen hálózat)



Másrészt az iskolai beíratások megtörténtek, tehát az iskola kijelölése már elkésett, a beíratások előtt kellett volna enne a vizsgálatnak megtörténnie.

Persze különleges esetben lehet, hogy van mód átíratásra, ha szükséges és lehetséges.


Mikor jöttök Pestre a Beszédvizsgáló Bizottsághoz?

149. g.aniko (válaszként erre: 150. - Zebracsikó)
2010. máj. 4. 22:45

Szia,

A Tanulás Képességet Vizsgálótól csak olyan papírunk jött amiben ez áll:A diagnózis meghatározásához a Beszédvizsgáló Országos Szakértői és Rehabilitációs Bizottság vizsgálatát javasoljuk. A gyermekek vizsgálata folyamatban van! Ennyi álll a papírunkban!Hogy Bp. fogad és várnak az eredményre!!Tehát most a Szegediek konkrét diagnózist nem adtak!Köszönöm a választ amit adtál,nagyon jö olvasni olyat hogy kedves emberek lesznek ott!(és nagy tudásúak.)De még mindig nagyon tartok ettől az egésztől,mert minden rajtuk múlik!(hogy milyen iskolába mehetnek a fiúk!)Egyre idegesebb vagyok hogy mindent meg tudnak e mutatni a fiuk a tudásukból!Meg hogy mi mint szülők tényleg jól látjuk e a dolgokat!Hamarosan úgy is meg tudjuk mert 1-2nap és ott leszünk!(az oroszlán barlangjában:-)))

148. egypt (válaszként erre: 147. - Zebracsikó)
2010. ápr. 15. 18:38

Köszi szépen!

Állathangokat utánoz párat, a járművek és gépek hangjait pedig profi módon (pl. mosógép különböző mosási fázisai).

Próbálok mindig változatosan beszélni hozzá és nem gügyögni, hogy bővüljön a szókincse. Az értéssel amúgy nincs is gond.

Mondókázni is szoktunk.

A könyvre majd rákérdezek.:)

147. zebracsikó (válaszként erre: 146. - Egypt)
2010. ápr. 15. 18:34

Szerintem az nem megoldás, ha eljátszod, hogy nem érted meg, amit mondani szeretne, hátha akkor "emberi nyelven" mondja.


Kicsit megkésett a beszédfejlődése, de egyáltalán nem vészesen, s ha belevesszük a komoly kezelést igénylő , hosszú betegségét, szerintem sincs itt nagy galiba.


Én hangutánzásokkal kezdeném, állathangok, járművek hangjai....

AZtán az alapszókincs bővítésével, a megértés terén és a beszéd terén is.


Nagyon jó könyv az Én is tudok beszélni (kérd el anyóstól, nézd át, vedd meg):

alapszókincset tanít, és a grammatikai rendszer első lépéseit.


És sok mozgásos mondóka is jó hatású, a ritmuson keresztül is fejleszt.

146. egypt
2010. ápr. 15. 12:58

Sziasztok!


Látom, sok szakember van itt, hátha tudtok segíteni...

A kisfiam 2,5 éves lesz május végén, és még nem beszél.

Tíz hónaposan egy veleszületett immunbetegség miatt csontvelőátültetésen esett át, kb. fél évig voltunk kórházban, és nagyon sokáig kizárólag maszkban lehettünk mellette, tehát a szájmozgást nem láthatta. Nyilván ez nagyban közrejátszott a késésben na meg az egész trauma, amin átment. Közösségbe nagyon sokáig nem vihettük, igazából most kezdett el gyerekek közé járni (szomszég gyerekek+játszótér), de bölcsibe, oviba még nem mehet. Írtam már Ranschburg Jenőnek is emiatt (meg más dolgokban is vannak gondok, pl. evés), azt írta, ez természetes, és hagyjuk békén, majd egy-két év alatt behozza a lemaradást. De biztos lehetne valahogy segíteni, hogy elkezdjen beszélni.

Néhány szót mondogat (baba, huhu, nyanyan, páppa (lámpa), gágá, ciccic, stb...), emelett vannak saját szavai, pl. "bó", ezt rengeteg dologra használja: apa, papa, mama, kavics, pocsolya, mosógép, stb... Rám azt mondja "ojjoj", ezt szokta az aranyos dolgokra mondani vagy ha megszeretget valamit.

Sokszor mondogat értelmetlen dolgokat, pl. ludliludli, dumbuli, mert tetszik neki.

Viszont remekül kommunikál, mindig megérteti magát. Elképesztően fejlett jelrendszere van, állítom, több kézjelet használ, mint a siketek.

Anyósom logopédus egyébként. Azt mondja, a maszk nagyon hátráltatta a beszédfejlődést (ezt magamtól is tudtam), és 2,5 éves korig fiúknál amúgy sincs szó megkésett beszédfejlődésről. Szerinte nem kéne megértenünk, amit mond, de ez egyszerűen lehetetlen. Néha próbálunk úgy tenni, mintha nem értenénk, de olyan kifejezően és sokféleképpen mutogat, hogy nem nézhetjük hülyének, na meg ki értse meg, ha nem az anyja?

Úgy látom, nem is akarja utánozni a szavakat, ő így remekül elvan. Anyukám szerint azt hiszi magáról, hogy ő beszél.

A hallásával egyébként semmi gond (ezt transzplantáció előtt vizsgálták is és amúgy is látjuk, mert minden kis neszt meghall), és az értelmével sincs, szerintem nagyon okos kisfiú, bár én ugye elfogult vagyok.

Anyósom foglalkozik neurofeedbackkel, ami beszédindításra remek lenne, de semmi esély rá, hogy a gyerekem hagyná, hogy elektródákat tegyenek a fejére és fél órán át nyugodtan üljön, na meg ugye rendszeresen ismételni is kéne a kezelést.

Már gondoltam rá, hogy elviszem szakemberhez, dehát anyósom is az...

Nincsenek esetleg módszerek, amivel segíthetnék?

Köszönöm előre is a segítséget!!

145. zebracsikó (válaszként erre: 143. - G.aniko)
2010. ápr. 14. 16:22
a SZakértői Bizottság még mindig nem küldte el a szakvéleményt????
144. bige
2010. ápr. 13. 22:05

...és írtak elő neki fejlesztést?


esetleg kérdezzetek rá telefonon, hogy mikor kaptok időpontot

143. g.aniko
2010. ápr. 13. 20:58
szia!Szegedről már kaptunk olyan papírt melyel be iskoláztatuk az ikreket.(normál ált.iskolába).De diagnózis nem volt rajta.Budapestről még mindig nincs semmi hírünk!(pedig már levelet is írtunk!!)
142. bige (válaszként erre: 141. - G.aniko)
2010. ápr. 12. 22:45

szia!


tudtok már valamit? kaptatok papírt, időpontot?

141. g.aniko
2010. ápr. 2. 18:42
Szegedről talán a jövő héten már jön egy olyan papír mely álltal normál iskolába be tudjuk íratni őket,de Budapestről még nem jött vissza jelzés hogy mikor mehetük!
140. zebracsikó (válaszként erre: 139. - G.aniko)
2010. ápr. 1. 23:04

jó,hogy írtál!


Szakmailag (és természetesen emberileg is)nagyon érdekel a gyerekek sorsa, :ez nagyon speciális eset, logopédusként sosem hallottam még ilyesmiről (legalábbis, hogy ikernyelv ilyen hosszú ideig fennállna a gyerekek közt).

Kíváncsi vagyok, milyen diagnózist kaptok, illetve az egyezik-e majd az én általam feltételezettel.



Még semmi papírt nem kaptatok a vizsgálatról?

139. g.aniko (válaszként erre: 137. - Bige)
2010. ápr. 1. 20:58
szia! Nem tudom másként írni csak így :csak beszéd terén van az hogy be zárkoznak.(már ha ez a meg felelő szó rá).Az idegenekkel iker nyelven vagy sehogy nem komunikálnak.(ember függő,úgy értem hogy ha mosolyog az illető meg kedves akkor többnyire megnyilnak,de volt már olyan ember aki a kezdetektől kimért volt és ő vele nem is komunikálta semmije nyelve)(abszolut egyáltalán egy mukot sem mondtak).Akiket visszont ismernek ikernyelven ,mutogatva meg amit tudnak mondani azt modják magyarul!(csak néha rájuk kell szólni hogy de tudod mondani és tessék mondani szépen).Például ma volt megint egy olyan szitu kettőjük között hogy az egyik kisfiam tanitgata a másika:mond apa 1-nek azt mondta hogy papa de aztán addig mondta a másiknak hogy végül sikerült ki mondania hogy apa!!(volt öröm a családban).Nem tanuljunk meg az ő nyelvezetüket mert én már egyszer vissza mondtam azt amit a kisfiam mondot ikernyelven és sírva fakadt!(fogalmunk sincs hogy miért vagy hogy mit jelentet.)Igen próbáltuk már azt a megoldást is hogy nem értjük meg és mond szépen de egy idő után sírás lett a vége!(a gyerek mondta a maganyelvén mutogatot kézzel lábbal már a végén!Aztán elszakadt a cérna és sírtak őkis meg én is a végén)Nem egyszerű feledat.Mi járunk a Klinikára évente 1-szer ott volt nekünk logopédia fejlesztés meg testmozgás meg pszichológus is!A legkissebb jele sincs autizmusnak.Még értelmi fogyatékosságra se!Orvosok szakvéleménye szerint meg szerintük sem!Velünk is ikernyelven beszélnek meg amit tudnak mondani azt mindig kicsikarom belölük!!A költözést még nem beszéltük a párommal mert ezek az iskolák bent lakásosak meg nekünk azt mondták hogy a fiúknak pont az kellenne hogy külön legyenek osztályban meg olyan emberek között akik nem értik meg őket!Mert az oviban külön csoportban vannak de itthon együtt mert keresik a másikat ,van mikor külön játszanak de mindig odanéznek a másikra hogy merre jár mit csinál!Vagy a legújabb amit az egyik kisfiam mondogat már hogy ha nem találja a másikat:hol van imi? vagy még amit mondd:hol van apa?Sőt mostanság vesszük észre azt hogy mintha utánmondást mondanánk!Ami idáig nem volt jellemző.Ugyhogy még mindig bízunk abban hogy hamarosan gyönyörűen és érthetően fognak beszélni!
138. zebracsikó (válaszként erre: 137. - Bige)
2010. márc. 31. 06:40

az ikrek augusztusiak, erre emlékszem, pont azért, mert nekem is eszembe jutott ez a lehetőség, amiről írsz.

De sajnos ez nekik nem járható út.

137. bige (válaszként erre: 131. - G.aniko)
2010. márc. 30. 23:51

szia!

2 dolgot szeretnék: az egyik, hogy ha szeptember 1 és december 31 között töltik be a 7. évet az ikrek, de papírt kaptok az iskolából való felmentésről, akkor nem kell elkezdeni a sulit.


a másik, ami érzés bennem volt, de amíg nem érdeklődtem nem akartam mondani.

Ugye írtam, hogy szerintem mindenképpen szükség lenne pszichológus bevonására, ha ennyire bezárkóznak a saját kis világukba. ( bár azt nem mondtad meg, hogy végül is Veletek, a testvérrel, az óvónőkkel, az ottani gyerekekkel hogyan kommunikálnak. mutogatnak? vagy megtanultátok az ő nyelvüket? próbáltátok-e, hogy nem értitek meg, amit nem magyarul mondanak el? rengeteg kérdés, amit nagyon nehéz így neten át, hiszen egyik információ vonzza a következő kérdést. )


Ma beszéltem a munkahelyemen a pszichológussal, és kérdeztem tőle a fiúkat. Az első kérdése az volt, hogy nem autisták? hiszen az autistákra jellemző a saját világba való bezárkózás.

Persze kérdés, hogy Benneteket mennyire engednek be oda. Ha Veletek is a saját nyelvükön beszélnek, akkor beengednek, de ha nem, akkor mindenképpen van valami, amit fel kell deríteni.


szóval számos kérdés, és nagyon kíváncsi vagyok, hogy hogy alakul a sorsotok.


ha esetleg nagyon messze találtok iskolát nekik, akkor költözni is tudnátok?

136. ircsi73 (válaszként erre: 135. - Bige)
2010. márc. 29. 17:04
Köszönöm!Pár hete kezdtük, de ezt én derítettem ki, nem mondta sem a gyógypedagógus, sem a logopédus hogy jó lenne ilyenre vinnem őket.Pedig tudják mi bajuk a fiúknak, papírunk van.Utánaolvastam és ajánlják mindenhol, de jó így olvasni tapasztalatokat is:)
135. bige (válaszként erre: 133. - Ircsi73)
2010. márc. 29. 16:59

nagyon fontos a mozgásfejlesztés. látni fogod Te is a változásokat. Azonban azt nem lehet előre megmondani, hogy kinek mennyi időre lesz szüksége. A szakember a gyerekeket látva biztosan meg mondja majd, ha már nem kell többet mennetek. Viszont az biztos, hogy nem egy rövid folyamat.

Jó úton vagytok, türelem:)

Nagyon gondos, figyelmes anyuka vagy!

134. pocsikne (válaszként erre: 133. - Ircsi73)
2010. márc. 29. 12:51

Szia!

Az én kisfiam 5 és fél éves. 5 éves volt, amikor kiderült, hogy beszédészlelési zavara van. Hordjuk logopédushoz és mozgásterápiára. A mozgásterápiának köszönhetően elementális változásokat észlelek rajta, szorongó gyermekből egy nyitott,kiegyensúlyozottá vált, megeredt a nyelve, sokat beszél, így a logopédiai fejlesztés is könnyebb. Bekapcsolódik a játékokba, énekel, bábozik a többi gyereknek, ami eddig elképzelhetetlen volt. Csodálatos változáson megy át. Mi otthon is gyakoroljuk a feladatokat, nekünk azt mondta a gyógytornász, hogy mindenképpen szükség van a szülő segítségére is. Nem túl sokáig, 20 percig, de rendszeresen végezzük a gyakorlatokat. Ha módod van rá tedd meg.

1 2 3 4 5 6

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook