Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Kötelességtudatra nevelés - ki, hogyan csinálja? fórum

Kötelességtudatra nevelés - ki, hogyan csinálja? (beszélgetős fórum)


1 2
53. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 51. - 2c2de63135)
2010. febr. 17. 20:57
Mindig más, amire a gyerek vágyik lehet az egy csomag kártya, könyv, dvd, mez. A lényeg azért ne esssünk ezzel sem túlzásba anyagilag.
52. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 50. - 2c2de63135)
2010. febr. 17. 20:52

Mennyivel több a mosoly, vagy a szomorújel.

Egyszer kellett csak a büntetés az a foci szüneteltetés volt. Jutalom mondjuk volt már a kedvec X-BOX játék, de volt egy jó családi kirándulás. /félre ne érts nem azért megy el a család, hogy jutalom :) / Csak ez egy más költségesebb kirándulás, mint említettem bobozás, lovagolás stb./

Iskolában is nagyon ösztönző tud lenni.

Elsőosztályban a tanítónő tett fel egy táblát a falra. A tábla fejlécén ki volt írva /Cél a tudás/ táblán az összes gyerek neve, a nevek mellett egy-egy mozdony. A lényege az volt amelyik gyerek aktív volt, jól felelt annak a mozdonya előrébb lépett.

Természetesen minden gyerek azon drukkolt az ő mozdonya érjen célba előbb. A "befutók" kaptak utána dicséreteket. Nagyon ösztönző volt :)

51. 2c2de63135 (válaszként erre: 49. - 9b10f3d7ff)
2010. febr. 17. 20:41
még egy kérdés: mi a jutalom hónap végén? (pl ha sok a mosolygós fej? )
50. 2c2de63135 (válaszként erre: 49. - 9b10f3d7ff)
2010. febr. 17. 20:39

szia! én egyáltalán nem mondtam, hogy rossz az ötlet, sőt mondtam is, hogy az ötlet jó! viszont így már másként hangzik, hogy egyenes szájú figurát kap az aznapi dolgokért, amiben volt jó és rossz egyaránt. Csak én úgy értettem, hogy 1-1 jó illetve rossz esetén a rossz kerül előtérbe és szomorú jelet kap, bocsi, de így már érthető.

még egy kérdés: a hónap végén mihez képest értékelitek is? pl hogyha több a mosolygós fej, akkor nincs büntetés, ha a szomorú a több, akkor van, avagy a tesóval kell "versenyezni"? ezt még nem értem benne. (vagy nem olvastam el pontosan?)

amúgy tényleg jónak hangzik, lehet mi is bevezetjük:)

49. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 40. - 2c2de63135)
2010. febr. 17. 16:22
Szia! Ez az ötlet nem világmegváltó. Van akinél működik van akinél nem. Mi azért tartjuk jónak, mert este van idő megbeszélni a gyerekkel, gyerekekkel az aznap történteket. Három jel van, és nem kettő. Van a mosoly az egyenes(köztes)és a szomorú jel. Természetesen amikor napértékelő van akkor a példánál maradva az ötös is szóbajön és azért szóban megkapja az elismerést, de mivel rosszat is tett aznap nincs mosolyjel marad akkor a köztes egyenes száj. Mi úgy gondoljuk pont ez a következetesség. Előfordult, hogy egy hónapig nem mehetett focizni a tanulmányi eredménye miatt,pedig bevolt fizetve. Mindenki sajnálta a gyereket /meg a kidobott pénzt az edzésre :)/, de hatott.
48. 3a0842d373 (válaszként erre: 47. - 3a0842d373)
2010. febr. 17. 15:44
Bocsánat a hibákért, valamiért be-beragad a billentyűzetem, na meg vaksi is vagyok :)
2010. febr. 17. 15:29

Még az ajándékokról egy pár szót: egyke lévén a közeli és távoli rokonságban mindenki a leányzónk kegyeit keresi. Ilyen mennyiségű játék rajtunk kívül valami jólmenő árvaháznak lehet. De meégis mindig van valam, ami aktuálisan nélkülözhetetlen egy ilyenkoró kishölgy életében. Most azt találtuk ki, hogy a megtakarított pénzen ÉLMÉNYT veszünk. Valami nagyon áhított színdarabra megyünk el. (így láttunk családostól a Macskákat, most jön a Dzsungel könyve és még folytatjuk.) Mindennél nagyobb élmény látni azt, hogy keresgéli a videomegosztó oldalakon az adott darab részleteit, kikeresi a dalok szövegét a neten és tanulja énekelni (ének-zene szakos).

Ez beválni tűnik nálunk :)


Ide vonatkoztatva pedig ha rendet rak, rendet tart a szobájában, dícséreten kívül nem kap mást.

Csak az az átkozott sulitáska meg a leckék!

46. 3a0842d373 (válaszként erre: 35. - F111b04f6f)
2010. febr. 17. 15:22
Hát sejtheted, én is fázom tőle, nem hinném, hogy tanácsos még egy év laufot adni, hogy még mélyebbről kelljen elkezdeni.
45. 3a0842d373 (válaszként erre: 41. - D949b00de0)
2010. febr. 17. 15:20

:)))))

köszi, ez aranyos volt :)))

44. H.Ancsi (válaszként erre: 43. - 48f0ed6e16)
2010. febr. 17. 14:21
ebben is van valami, de nem teljesen értek veled egyet, természetes, hogy nem kell minden ugymond nekünk természetes kötelességért ajándékot adni, a dicséret is elég, sőt. De!!! Bizonyos dolgok, gondolok itt mondjuk az oviba való beszoktatás, ami tulajdonképpen ugye kötelesség, de azért minden gyerek életében egy nagy lépés. Nekem a fiam, anno ugy tiltakozott, hogy nem volt hajlandó kommunikálni senkivel az oviben, nem evett, nem aludt, csak volt. Akkor nálunk bejött, hogy azt igértem neki, ha rendesen eszik és válaszol az óvónéninek akkor kap valami apró -apró!- meglepit. Ez kb két napig volt, igy utána már áttértünk a plusz egy mesére és szépen lassan természetessé vált, hogy aktiv ovis legyen.
2010. febr. 17. 13:57
A szabályok betartásáért, a jó viselkedésért adott tárgyi jutalmak kifejezetten kerülendők. Örüljünk tiszta szívből, dicsérjük meg, fejezzük ki megelégedettségünket, de ne osztogassunk jutalmakat, és a gyereket is tartsuk vissza az ilyenfajta kunyerálástól, alkutól. Ha a szabályok betartását magától értetődőnek tekintjük, akkor nyilvánvaló, hogy nem ezt kell dicsérnünk, jutalmaznunk, hanem a gyermek kitartását és erőfeszítését, ha valaminek a megvalósítása nehéz a számára. Ez azt is jelenti, hogy – mivel az elvárások köre folyamatosan bővül, ahogy a gyermek növekszik -, egy idő után már az is természetessé kell, hogy váljon, amiért esetleg korábban dicséretet kapott.
42. Sicike
2010. febr. 17. 13:44

Jaj,mivel már írtam hogy következetesség terén elég gyengén állok,időnként amikor szakad a húr,próbálom gyakorolni.Az ajándékozással annyi problémám van,hogy idő múlásával feltétellé válik:azaz pl. akkor viselkedik majd jól,hogy ha tudja hogy kap majd valamit.Ezzel az a bajom,ha felnő és kikerül a nagybetűs életbe kitől kap ajándékot pl. amihez hozászoktattuk?

Ezt a kicsivel kapcsolatosan látom,hogy időnként már tök mindegy neki mit csinál stb. az ajándékot kéri.

A jó szó,a dícséret nálam is nagyon fontos.

Az tény,hogy anyának lenni néha nagyon nehéz,következetesnek és vajszívűnek egyaránt.

2010. febr. 17. 13:34

[link]


...és 10 százalék fegyelem!!!


Ebben rejlik a nagy titok! :)

40. 2c2de63135 (válaszként erre: 32. - 9b10f3d7ff)
2010. febr. 17. 13:14

szia! ezzel csak az a baj, hogy azt nem ismered el, amikor a gyerek "jól" teljesít. pl hoz egy ötöst, azért nem kap dícséretet, mert megverte a tesót, a kettőt külön kell választani! kapjon egy mosolygós fejet az ötösért, és dicsérd meg, és kapjon egy legörbülő szájú fejecskét a verésért, hiszen ebből fogja tudni, mit miért kapott. a 2 esemény közé nem lehet párhuzamot tenni, ez olyan, mintha te a munkahelyeden aznap jól teljesítettél volna, majd otthon nem főztél volna vacsit és emiatt az egész napod egy nem mosolygós szájú fejecskét ér? nem hiszem!

amúgy az ötlet nagyon jó, de amiért szépen "teljesít" egy gyerek, azért mindig meg kell jutalmazni, különben, ha nagyon komolyan veszi ezt a játékot, vagy egész nap szorongani fog, nehogy hibát kövessen el, mert akkor negatív jelet kap, vagy pedig egy idő után "feladja", mert túl nehéz számára egész nap "tökéletesnek" lennie...és gondoljunk bele, mi felnőttek sem élünk egész nap "hibátlanul", szerintem ez egy gyereknek magas mérce...(mármint, hogy az egész napi "teljesítményét" nézed egybe..ja és a lányok teljesen mások, mint a fiúk...)

39. H.Ancsi (válaszként erre: 32. - 9b10f3d7ff)
2010. febr. 17. 11:39
ez nagyon jó, be is vezetem, ez nálunk eddig is hasonlóan müködött, de igy látványosabb lesz, most nálam vannak átmenetileg a tesóm gyerekei, tehát négy oszlop lesz
2010. febr. 17. 11:34

tanulságos...fogadni mernék ki meri végighallgatni! :DDD


[link]

37. Sicike (válaszként erre: 11. - 3a0842d373)
2010. febr. 17. 11:32

Együttérzek mélységesen.

A határozottság nekem sem megy.....

36. Sicike (válaszként erre: 7. - H.Ancsi)
2010. febr. 17. 11:31

Nálunk ez fordítva van,a nagyra jobban kell figyelni.

NEm vagy rossz anya,sőt.

Én a másik eset vagyok,aki mindent megcsinál.....és ez időnként vissza is üt.

35. f111b04f6f (válaszként erre: 33. - 3a0842d373)
2010. febr. 17. 11:08

"Fejlesztő pedagógus ismerősöm azt mondta, hogy "


Igaz magam nem vagyok fejlesztő pedagógus, inkább pszichológiai jellegű, de nem értem miért is nem kell foglalkozni ezzel a dologgal?

34. 3a0842d373 (válaszként erre: 33. - 3a0842d373)
2010. febr. 17. 10:27
eBBe kell .....
2010. febr. 17. 10:27

Fejlesztő pedagógus ismerősöm azt mondta, hogy idén még ne foglalkozzak vele, ő hajlamos kismértékű iskolaéretlenségnek felfogni ezeket a dolgokat. Na meg A és B hetet nézve egyetlen napon van öt órájuk. A többi napon 6 van. Nagyon fáradtak lehetnek. A napközi után fennmaradó időben igyekszem érzelmi pluszt adni, és bizony emiatt el-elmarad kötelesség. De az én részemről is. Bár az, hogy csak holnap reggel mosogatok el, az én olvasatomban nem nagy bűn. Az ő olvasatában a mosogatás megfelel a környezetfüzetnek.

Nehéz okosnak lenni. A szívemmel sajnálom őt, az eszemmel meg azt látom, hogy nagyon rossz vége lesz, ha a tanszert anya készíti be még hetedikben is.

Naponta másfél-két órányit vagyunk együtt lefekvésig. Ebe kellene beleférni a gyengédségtől a következetes gyereknevelésig.

Erre varrjak gombot!

2010. febr. 17. 10:15

Szia! Nagyon nehéz témát vetettél fel. Két gyereket neveltem szerintem ua. felfogásban elvárással. Akkor sem reagáltak ua.módon.

Azért az én véleményem az következetesen kell nevelni őket és muszáj,hogy legyenek kötelességeik.

Az iskolatáska másnapi bepakolása eleinte legyen közös, aztán a későbiekben néha ellenőrizze a szülő. Ue. a helyzet a rendrakással stb.

Jutalom: szerintem aranyos/szerintem / Készíts egy nagyobb táblát négyzetrácsozd be a hónap összes napjával.

A gyereket ne egy-egy cselekedete alapján értékeld, egy egésznapot nézzetek át. Következő a szisztéma: Megbeszéled a gyerekkel, gyerekekkel,hogy milyen volt a napi teljesítményük, mit tettek és mit nem. Amikor kielemeztétek a napot akkor mindeneste rajzoljatok a rublikába egy legörbölű szájú,egy egyenes és egy mosolygós jelet. Hiába hozott haza ötöst pl,ha megverte a testvérét nem kap mosólyt.

Hónapvégén lehet összesíteni kinek hány jelből van több. Ha sok a szomorú arc esetleg még a kedvenc spotjától is ellehet tiltani 1 hétre 1 hónapra, vagy kinél mi jön be. minden gyereket mással lehet megfogni.

Amennyiben a szülők következetesek akkor a gyerek rájön jobb teljesíteni a kötelességeit,mert a jutalomnak sem szabad elmaradni. Egy régen várt film,bobozás,könyv,játék stb. na ezeket nem részletezem ez is mindenkinél más, érdeklődés és pénztárca függő.

2010. febr. 17. 10:09
Igen. annyira, hogy később afféle Pavlov reflexként automatikusan jutalom nélkül is működött. Ebben az esetben egyszerű fogmosásról volt szó. Azt ugyan már nem tudom a gyerekek kérték-e, hogy hagyjuk a jutalmazást, vagy magam említettem, de lényeg elérte a kívánt célt.
30. becseiagi (válaszként erre: 29. - F111b04f6f)
2010. febr. 17. 10:03
És akkor nálatok bevált?
29. f111b04f6f (válaszként erre: 28. - Becseiagi)
2010. febr. 17. 10:01
Hasonlóval már magam is próbálkoztam, jó pár évvel ezelőtt. Ma már valószínűleg nem használnám ezt a módszert, de nincs is rá már lehetőségem, már nagyok a gyerekeim. Csak azt akarom kinyögni, én úgy találtam ki a jutalmazás, jutalmazáselvonás rendszerét, hogy a jutalmazás vonzóbb legyen. Jutalomelvonásnál 2x annyit vontam el. .......
28. becseiagi (válaszként erre: 26. - H.Ancsi)
2010. febr. 17. 09:50

Hát nem sokat változott. :) És soha nem fogom feladni!!! :D


Most azon gondolkozok, hogy jutalom rendszert vezetek be. Lesznek gyűjthető dolgok (még nem tudom pontosan mik), és ha bizonyos számot összegyűjtött, akkor kaphat 1/2 óra TV-zést, vagy valamit. Gyűjteni meg házi munkával tudják majd, meg ha segítenek, vagy rendet tartanak, vagy éppen ügyesek voltak. Elveszteni is tudják meg a gyűjthetőket, ha irigyek, vagy hisztizik, vagy nem ért a szóból és ezért nyavalyog órákon át.

27. f111b04f6f (válaszként erre: 22. - Becseiagi)
2010. febr. 17. 09:38
Ilyen esteben fontosnak tartom a következetességet, amiért már kaptam itt a HOXA-n a fejemre. Ha csak egy ember is kilóg a sorból, rögtön észreveszi a gyerek. Ugyan nem tudja még megfogalmazni, de a TUDATában (kötelességTUDAT) ott van,megjelenik: ha másnak lehet, akkor én miért tegyem.
26. H.Ancsi (válaszként erre: 22. - Becseiagi)
2010. febr. 17. 09:36

szia, ezek szerint nem változott a helyzet:DD

hát ez a legnehezebb, megtalálni a kényes pontját, de ne add fel:D

25. H.Ancsi (válaszként erre: 19. - 3a0842d373)
2010. febr. 17. 09:35
próbálj ne tiltani ha nem, hanem adni valamit ha igen, biztos van valami amit nagyon szeretne és itt nem extra játékra vagy ilyesmire gondolok, például akkor odabujsz mellé este és mesélsz neki, mint amikor még icipici volt, vagy valami ilyesmi:)
24. f111b04f6f (válaszként erre: 20. - 3a0842d373)
2010. febr. 17. 09:32
Ebben az esetben nem szabad egy fontos dologról megfeledkezni! Mennyit van a gyerek a szülei közvetlen közelében. No nem az órákhosszat tartó számítógépezésre gondolok. Az iskola ingerei érik mondjuk 6-8 órán keresztül. Mi foglakozunk jobb estben 2-3 órát, vagy még ennyit sem. Az a kevés idő nem fogja tudni "felülírni" a 6-8 óra ingereit, akármilyen eszményi. Különös hangsúly lenne ezért a hétvégeken. Ezekből rengeteget töltődhet a gyerek. Egy hétvége erős impulzusai sokáig "felülírhatják" a környezeti hatások negatív ingereit.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook