Mandula (beszélgetős fórum)


26. c1e9612cd3 (válaszként erre: 24. - 0c1bce0a32)
2010. febr. 11. 17:28

aha, lehet nem ér még össze, viszont nekem annó a tüszőkből lett 1 jófajta tályog, ami perforált, és míg nekem szerencsém volt, mert a garat felé lyukadt, apámnak tini korában, már nem mondhatni, h az volt. Neki befelé fakadt ki, és ráhúzódott a központi idegrendszerére. 1kg cukrot nem tudott megfogni.... Nem túl jó emlékei vannak a lumbálásról, és társairól.

Kell ez valakinek?

25. c1e9612cd3 (válaszként erre: 22. - D6b9aea69c)
2010. febr. 11. 17:19

engem se altattak annó (7-8 éves voltam), viszont én bosszút álltam a dokin a vérengzésért :)

Amikor kérték, h köpjek, szemközt köptem a dokit, aki szemben ült velem egy széken :) ( műtős szék volt, és csak a végtagjaimat rögzítették)

Hát Istenem, ha nem mondták, hogy a vesetálba! :))))

Azért halk kacaj volt rá a reakció, nem dorgálás :)

Engem akkor egy tünemény doki műtött, és meg se kottyant a dolog!

2010. febr. 11. 14:37
Sziasztok.Köszönöm a sok választ tanácsot.Jövőhéten megyünk fül orr gégészetre majd ott meg mondják.Reménykedek benne,hogy bent marad neki a mandula,mert egy évbe egyszer van neki tüsző mandula gyulladása.Látszik,hogy be volt sokszor gyulladva,de még nem ér ősze.Tudom ez nem mérvadó a kivételhez.Egyszer mondta nekem,egy fül orr gégész,hogy ha onnan ki kerül nincs ami meg fogja a bacikat és a bacik hörgőkre tüdőre is mehet.Amíg nem okoz nagyobb problémát addig maradjon ott.Ezért félek én ki vetetni,mert nem biztos,hogy utána is meg oldódik a problémánk.
2010. febr. 11. 12:14

Sziasztok!

Nekem az orr és a garat mandulámat is kivették 3 illetve 4 évesen. A garat mandulámat azért ellett kivenni,mert sokszor be volt gyulladva és ha nagyon bedagadt volna,akkor megfulladok tőle (majdnem összeért normál állapotban). Nem vészes a műtét, egy éjszakát kellett bent lenni a kórházban,altatással végzik. Utána lehet sok-sok fagyit enni. Arra nem emlékszem,hogy sokat szenvedtem volna a műtét után. Azóta egy kezemen meg tudom számolni,h hányszor volt torok gyulladásom. Barátnőmnek 17 évesen vették ki a manduláját,ő nagyon sokat szenvedett. 4 nap kórház,haza engedték, még aznap éjjel vissza a kórházba,mert felszakadt a seb (alvás közben,majdnem meg is fulladt a vértől), + 1 hét kórház. És még utána is napokig szenvedett.


Kicsit hosszú lett.

22. d6b9aea69c (válaszként erre: 19. - A376eeda54)
2010. febr. 11. 12:04

Az én orrmandulámat kétszer vették ki, ötévesen és tízévesen.

Egyszer sem altattak, és emlékszem - sajnos - minden egyes véres pillanatra, úgy ahogy itt előttem is írta már valaki... :-(


persze manapság már biztos altatásban csinálják....

2010. febr. 11. 09:32

A lányom orrmandula műtéte idején volt a kórteremben egy kislány,akinek a torokmanduláját vették ki.Elég volt látni szegényt,hiába altatták,mikor felébredt nagyon kínlódott.Elég fájdalmas is lehet,és ráadásul nem 1-2 napig fáj.

A torokmandulát a lányom dokija is ki akarta venni-"egy füst alatt"-de szó se lehetett róla.Főleg hogy 5 év alatt 3-szor volt torokgyuszija.Nem véletlenül van az ott.

Sokszor a dokik is úgy állnak hozzá,hogy egyszerűbb kikapni,mint megkeresni a megfelelő kezelési módot,sajnos :-(

Persze van hogy ez a megoldás,akkor nincs mit tenni.Érdemes több orvost kérdezni,úgy azért objektívebben lehet látni a helyzetet.

20. a376eeda54 (válaszként erre: 19. - A376eeda54)
2010. febr. 10. 23:30
de persze nekik se jobb,szegenykek
19. a376eeda54 (válaszként erre: 17. - Kitrákotty)
2010. febr. 10. 23:29
a kicsiket ha jol tudom altatjak...
18. kitrákotty (válaszként erre: 1. - 0c1bce0a32)
2010. febr. 10. 22:43

Először is neked/nektek kell eldönteni, hogy akarjátok-e a műtétet?

Mert ha nem, sok mindent lehet tenni, hogy elkerüljétek! El lehet kerülni, ha tényleg ezt akarjátok, méghozzá úgy hogy nem térnek vissza a tünetek, vagy nem olyan súlyosan, nem olyan gyakran, meg kell tanulni a kezelést.


Könnyen írják itt többen is, hogy engedd csak hogy kikapják!

Hát a kicsi gyereknek ez nem egy "csak kikapják", hanem komoly trauma, már egy vizsgálat is az lehet, ha nem megfelelően végzi az orvos (tapasztaltam ilyet, a kislány hónapokig minden fehérköpenyestől félt, pedig már 4 éves volt, mégis elég volt egy durva fül-orr-gégész :-S).

17. kitrákotty (válaszként erre: 16. - A376eeda54)
2010. febr. 10. 22:40
Nekem ugyanez kiskoromban történt, 11 voltam, mégis így emlékszem, ahogy te leírtad. Nem hiszem, hogy kicsiként jobb ezt átélni!!
16. a376eeda54 (válaszként erre: 14. - 18ba5935e0)
2010. febr. 10. 16:27
minden honapban kb 2hetet kilodtam mert begyulladt,aztan mire helyrejött a gyogyszerektöl amit adtak,ujra begyulladt...aztan utanna meg alladnoan tüszös mandula gyulladasom volt!gyennyes volt,,köpködtem ki a genny darabokat a szambol szo szerint ami lejött a mandulamrol!kellemes volt mit ne mondjak!20evesen ahogy irtam hat az egesz mütett borzalmas volt,en is öklendezem ha turkalnak a szamba..pedig nem menözesbol mondom de nem vagyok egy nyapic tipus!beültettek a sarokba a mütöszobaba ,lidokainoztak a torkomat ami persze nem hatott semmi aztan bele nyomtak az injekciós tűt a torkomba egyet balra egyet jobbra,nem kicsi tüvel!aztan nekem ugrott a doki ahh nem is folytatom kegyetlen brutal ez az egesz..egy talat kellet tartanom a kezemben abba raktak elem a mandulamat,klasz volt!csupa ver volt az arcom!ha mar meg kellet hogy tegyek örültem volna ha mindez kiskoromban törtenik!mert ezt soha nem fogom elfeljteni majdnem sokkot kaptam esküszöm!anyu eljott velem aznap,hat ö is sirogörcsöt kapott ami ott volt..ennyibocsii
15. c1e9612cd3 (válaszként erre: 13. - Wenta)
2010. febr. 10. 15:41

a mandulán kívül bőven elég nyirokszervünk/ csomónk van még!

Nem felesleges, de bőven mellőzhető, és nem létfontosságú!

Sőt! Tényleg sok, és súlyos bajt tud csinálni, ha beteg!

14. 18ba5935e0 (válaszként erre: 5. - A376eeda54)
2010. febr. 10. 15:36

Mit jelent, hogy sokszor volt begyulladva?


Azért kérdezem, mert engem általános iskolás koromban évekig "kergetett" a gyerekorvos, hogy ki kéne venni a mandulámat, de én ezt mindig megtagadtam és így nem is vették ki.


Azóta viszont nem volt mandulagyulladásom. Ez azt jelenti, hogy akkor nem kell hozzányúlni?


Sajnos én még azt se nagyon birom, mikor a faspatulával lenyomja az orvos a nyelvemet, hogy megnézhesse a torkomat, mindig elkezdek öklendezni. El sem tudom képzelni, hogy bírnék ki akkor ébren egy mandulaműtétet. Ráadásul a többhetes felépülési idő... állandóan csak arra gondolnék, mikor vérzik be a garatom... :-(

13. Wenta
2010. febr. 10. 15:14
De csajszik az a mandula nem véletlen van ott, véd mondjuk ha sokat tüszős akkor kivét.
12. a376eeda54 (válaszként erre: 9. - C1e9612cd3)
2010. febr. 10. 15:09
hat igen..
2010. febr. 10. 15:08

bar mondjuk ez csak a sajat velemenyem amit irtam!meg azt mondta a doki hogy a szivizmomnak is baja lehet..!több orvos velemenyet is megkerdezhetned ha nem tudod mi tevö legyel!

amugy nekem azota miota kivettek semmi bajom,de komolyan! :)

10. moonlight1984 (válaszként erre: 1. - 0c1bce0a32)
2010. febr. 10. 15:04

Nálunk az orrmanduláját vetették ki...semmit nem javult a helyzet,hiába mütötték.Így utólag nem túl sok értelmét látom.

Nekünk a BronchoVaxom vált be.Érdemes kipróbálni.Az idei télen egyszer sem volt lázas,max kicsit náthás.Neki gyakran van makacs orrfolyása,meg van vastagodva a orrnyálkahártyája,de ezen is sokat segít e a szer.

9. c1e9612cd3 (válaszként erre: 1. - 0c1bce0a32)
2010. febr. 10. 15:03

hagyd, hogy kikapják azt a fránya mandulát! Kevesebb nem lesz tőle a gyerek, és most még, ebben az életkorban egyáltalán nem viseli meg! Aztán meg, ha iskolás korú lesz, csak kárát látja annak, ha most nem veszik ki neki, és akkor is folyton beteg lesz. Lemarad a többiektől, folyton pótolnia kell, még a tanulást is meg útálhatja, ha ezek miatt folyamatos kudarcok érik!

Arról ne is beszéljünk, hogy egy beteg mandula miminden csúfságra képes....

8. szanád (válaszként erre: 7. - Szanád)
2010. febr. 10. 15:02
egyébként nem is értem hogy miért vannak olyan sokan akik idegenkednek a kivételtől, főleg úgy hogy visszatérő problámákat okoz, miért kell kínozni feleslegesen a gyereket ?A műtét nem olyan nagy dolog , és hamar rendbe jön....
2010. febr. 10. 15:00

Nekünk annak idején bronho vaxom-ot írták ki, a lányomnak használt a fiamnak nem.

De ha sokszor van mandula gyulladása a gyereknek akkor jobb ha minél előbb kiveteted neki,sok gondtól megszabadulsz.

6. Wenta (válaszként erre: 1. - 0c1bce0a32)
2010. febr. 10. 15:00
Nálunk a helyzet a következő kisfiam 3.5 éves a torka sokszor piros de mikor dokinénihez kerűl akkor köhögős. Ha reggel köhögsz a te torkod is kipirosodik nem. A dokinéni mandulakivét párti, mi nem igazán gondoljuk, most hezitálunk. Ritkán beteg kb éven 3-4 alkalom. Fül orr gégészhez még nem vittem, ja és étel allergiásak vagyunk a gasztrós proff 5 éves korig nem javasolja a mandula kivételt, ha csak nem tüsszősödik el. Tehát mi is hezitálunk, a férjem nagyon kivét ellenes. Nekem 3 éves koromban kivették/ 70-es évek sztender/. Vidd el több fül-o-g hez és ha többen a kivétete ajálják akkor vágj bele.
2010. febr. 10. 14:57

szerintem ha azt mondjak hogy kikell venni akkor engedjed


en 29eves vagyok..,kiskoromban nekem is kiakartak venni,mert sokat voltam beteg a mandulam miatt!anyu nem engedte merthogy annak ott kell lennie stb...meg feltett ö is!aztan 20 eves lettem addig mindig vissza vissza tert a problema!es vegül kivettek,mert tönkre ment volna a vesem meg stb..a sok gyulladastol meg ilyesmi!de szörnyü volt felnöttkent megelni a mandula mütetett,föleg hogy ilyenkorban mar nem is nagyon szeretnek alatatni,csak vegszükseg eseten altatnak!szerintem ha megkell tenni akkor meg kell,es emlekezni se fog a mütetre..

2010. febr. 10. 14:51
Szia!Igaz én egy nagyi vagyok de van 4 unokám és már sok mindent megéltünk.Az én 4 éves kis unokám is nagyon sokat volt beteg,nagyon komoly tüdőgyulladása volt,2 hét kórház.Aztán megerősödött,most már nem olyan beteges.Kapott sokféle immunerősitőt,de hogy melyik használt nem tudom.A legidősebbnek kivették az orrmanduláját,de visszanőtt.Utánna is sokat volt beteg.Ahogy nagyobb lett erősödött meg az immunrendszere.Mindenki másra esküszik.A mandula műtétet beszéld meg több orvossal.Azt mondják akkor kell ha sokszor van tűsszös mandulagyulladása.Most hallottam egy immunerősitőről Flavon lekvár,ismerősöm gyermeke november óta szedi,azóta nem volt beteg.A neten megnézheted.Bocsi,hogy hosszú voltam.
2010. febr. 10. 14:47
Nálunk is addig volt sok gond,amíg ki nem vették az orrmanduláját.Ez 5 évesen volt és azóta rittkábban beteg.Sőt az idén már nem is hiányzott a suliból.
2010. febr. 10. 14:45

szia! az én kisfiam is beteges volt, oviban, és mindenféle vitamint, meg immunerősítőt kipróbáltunk. nálunk sokszor az orrmandulájával volt baj, nem a garattal. 4 évesen kivették az orrmanduláját, azóta kb. egy évben 2x beteg...

én nagyon féltem a műtétől, főleg az altatástól, de szerencsére nem volt semmi probléma!

2010. febr. 10. 14:42
Tudd valaki nekem segíteni.Két hetente beteg négy és fél éves fiam,óvodás.Szedünk vitamint.Doktornő pihenést írt elő,vagyis egy jó darabig ne menjen óvodába.Meg ki kell venni a manduláját mert lehet,hogy az okozza.De én valahogy idegenkedek a mandula kivételétől.Ki mit adott gyermekének,hogy ne kapjon el ennyi betegséget.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook