Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Adósságöröklés!? fórum

Adósságöröklés!? (beszélgetős fórum)

27. beuc
2012. ápr. 16. 14:06
Nem mondhatom el senkinek,elmondom hát mindenkinek.Remélem sikerül újraéleszteni a fórumot és lesz valaki,aki ír,válaszol,SEGÍT hogy mit tegyek.Igyekszem a lehető legtömörebben.Fiatal házaspár vagyunk egy 1,5 éves kisgyerekkel.Tavaly vettünk lakást hitelre,ami vállalható,fizethető,havi 40 ezer Ft.Nem vállaltuk túl magunkat,ezt minden hónapban KELL tudnunk fizetni.Minden pénzügyi döntésünk megfontolt,ha kértünk is valaha kölcsön,azon voltunk,hogy minél előbb visszafizessük.Ha ez azzal jár hogy nem veszek habfürdőt,kávét,papírtörlőt,nem tankolom az autót akkor ez van.A kölcsönt kell sos visszafizetni,a mi terhünk a mi problémánk,nem másé.Anyukám viszont ennek gyökeres ellentéte,szeretem nagyon,de mondjuk ki racionálisan:egy csődtömeg.Hárman vagyunk testvérek,én vagyok a legidősebb,a középső most állt munkába,vegyük úgy innentől ő is sínen van,a kisebbik középiskolás.Anyu 2 rossz házasság után most egy 3.kapcsolatban él.Felvett anno szocpolos lakáshitelt,amiből még 10 év,5 millió van hátra.Az értelmes diplomás szakmájában volt egy vállalkozása,ami egyre kevesebb pénzt termelt,más források felé kellett néznie.A vállalkozás becsődölt,tisztán jutalékos rendszerben kezdett(állítása szerint volt kénytelen ) dolgozni.A párja detto ennél a cégnél van.Együttes bevételük a nulla és a fogalmam sincs mennyi között mozog.A pasinak kb 20-25 milliót érő háza van,amit közüzemi,stb ilyen olyan tartozások miatt elvett volna a bank.Ami az élete,a mindene.(Ki nem sza...le).Hogy ne bukja a házat,anyu nevére került az ingatlan,ezzel együtt 14 millió hitel.A pasinak papíron semmije nincs.Értékrend a következő:1000 Ft/l szörp,napi 1 doboz cigi.A Bahamákon nyaralnak,miközben a húgomnak nem volt 2 hétig melegvíze,mert tönkrement a bojler,nálunk fürdött.Anyu csont és bőrre fogyott,próbál munkát találni,de a pasi lelki terrorban tartja,tervezget,hogy majd ilyen Jaguárt vesznek,meg ide,oda mennek nyaralni.Pszichiátrián kezelték többször is,pánikrohamok miatt,meg tömegiszony,mit tudom én.Lényeg,hogy állandó felügyeletre szorul,be kell vásárolni helyette,anyu telefonálgat helyette,hogy aztán együtt elmenjenek tárgyalni(ha a pasi éppen hajlandó felkelni az ágyból).A pasi fizeti a hitelét,anyuét a szülei fizetik.Anyu nem hagyhatja ott a pasit,mert akkor megmakacsolja magát,elhagyja magát,és nem fizeti a hitelt.Anyu fél,eladhatná a házat,hiszen papíron az övé,de a pasi kiszámíthatatlan,meg is ölné.Így viszont lassan anyu lesz öngyilkos.Ja és van egy közös vállalkozásuk, ott meg a tulajdon viszonyok miatt valahogy balhés szintén a dolog,több millió Ft lebeg a levegőben.Féltem anyut,a családomat,az életünket.Ránk ez lehet anyagilag bármilyen hatással?MIT TEGYEK???HOGYAN SEGÍTSEK???Légyszi ha valakinek van ötlete,kérem írjon.NAGYON megköszönném!!!!
26. omaja
2011. szept. 29. 11:02
így van! ha az örökségről teljesen lemondasz, az adósságot sem öröklöd!
2010. febr. 9. 23:50
mindent vagy semmit elv.
24. agnes89 (válaszként erre: 20. - Szabina1984)
2010. febr. 9. 14:52
Én nem is mondtam olyat, hogy rá nem lehetsz büszke. És mondom, nem egy lakáshitelről van szó, hanem arról, ha valaki kölcsönt kölcsönre vesz/vett fel. Az nem gondolta végig, hogyan is fogja mindet törleszteni.
2010. febr. 9. 14:51
Persze lemondhat szerződésben az öröklésről
2010. febr. 9. 14:49
Amennyiben bármit alá akarnának íratni a leendő örökösökkel, ne írja alá, mert a nagykorú sajnos vállalhatja, hogy helyt áll a tartozásokért. A kiskorúnál, ha a szülő az ellenérdekelt fél, akkor a gyámhatóság dönt. Már pedig az nem fogja a gyerek helyett bevállalni.
2010. febr. 9. 14:47

Megnéztem a törvényt és aszerint pontosan két jogintézmény van ezzel kapcsolatosan az öröklésnél. Még pedig a lemondás az öröklésről és a az örökség visszautasítása.


A kettő abban különbözik, hogy a törvényes örökös lemondhat az öröklésről egy szerződés keretén belül, amit az örökhagyóval kell kötni.


A másik esetben az örökhagyó halála esetén utasíthatja vissza akár a tv-i, akár a végrendeleti örökös az örökséget.


Ha mindenki visszautasítja az örökséget, akkor végső soron az állam örököl, amely nem utasíthatja vissza az örökséget, akármi legyen is az

2010. febr. 9. 14:44

tudod, csak attól, hogy apukám rám is csak adóságot hagyott, amiről sajnos nem igen ő tehetet, nem azt jelenti, hogy nem vagyok rá büszke. Sőt...

nála fantasztikusabb embert nem is ismertem, a pénz nem minden.

19. agnes89 (válaszként erre: 18. - Szabina1984)
2010. febr. 9. 14:43
Én nagyon is örülök, és örökre hálás leszek. Remélem majd az én gyermekeim is büszkék lesznek ránk, mi is előre szeretnénk gondolkozni.
2010. febr. 9. 14:41

azért nem feltétlenül a felelőtlenségen alapszik az adóság....

örülj neki, hogy te ilyen szerencsés vagy..:-)

17. agnes89 (válaszként erre: 15. - Globus)
2010. febr. 9. 14:41
Én azt mondom, hogy a bankok a legfelelőtlenebbek. Lásd válság, miért kellett ennyi embernek ennyi kölcsönt adni, ráadásul úgy hogy nem számított, ha a másik banknál már van két kölcsön, a harmadiknál megint kettő, megkapta a sokadikat is. Persze az emberek is hibásak, de szerintem ezt nem szabadott volna engedni, hogy idáig fajuljanak a dolgok. És itt nem egy lakáskölcsönről beszélek, azt sajnos ritkán lehet elkerülni...
2010. febr. 9. 14:37

Szerencsére nem az én szüleimről van szó. Én nagyon büszke vagyok rájuk, semmi adósság, ötmillió kezdőtőkét kaptam, saját jól menő cég, gyönyörű ház, három gyerek, nagyon szerencsés vagyok ebből a szempontból.


Párom már kevésbé, az ő szülei ilyen felelőtlenek... Sajnos

15. globus
2010. febr. 9. 14:33
Azért valamilyen szintű behajtásnak kellene lennie, hiszen ez értelemszerűen arra ösztönöz, hogy életünk során valagára vágjunk mindenünknek, plusz annál többnek is, nem?
14. gne2 (válaszként erre: 4. - Agnes89)
2010. febr. 9. 14:32

Ha tényleg csak az adósságot örökölted, akkor a hagyatéki tárgyaláson a közjegyző előtt le kell mondanod az örökségről, akkor nem terhelhetik rád az adósságot sem, mert mindenről lemondasz.


De tényleg nagyon figyelj, hogy ne írj alá semmit gondos áttanulmányozás nélkül! Ügyvéd biztosan tud segíteni. Remélem, hogy jól kerültök ki a dologból!


Elképesztő, hogy ilyen felelőtlen szüleid vannak... 12M adósság?! Még kimondani is rengeteg, bár biztosan csak én vagyok vele így.

2010. febr. 9. 14:31

Szia, igen, adóságot is lehet örökölni...

Én örököltem.

Apum meghalt, utánna nagyon sok adóság maradt. De úgy lehetett megoldani, hogy lemondtunk róla anyum javára, így ő törlesztette vissza az adóságot, nem a gyerekek.

2010. febr. 9. 14:31
ááá duplán ment bocs. befagyott a netem :(
2010. febr. 9. 14:31
Persze még ez az eset sincs az öröklésnél. De azért jobb mindenre felkészülni. De azért jó olvasni, hogy nagyjából mindenki ugyanazt a verziót ismeri.
10. giga455 (válaszként erre: 1. - Agnes89)
2010. febr. 9. 14:30

adósságot a szó szoros értelmében nem lehet örökölni, én úgy tudom.

Csak akkor ha valami vagyont is kap, pl. lakást, vagy más értéket. Tehát "mínuszba" nem lehet lemenni, csak annyi adósságot örököl, amennyi az értéke az egyéb örökségnek, és max így 0. lesz az öröks

9. giga455 (válaszként erre: 1. - Agnes89)
2010. febr. 9. 14:29

adósságot a szó szoros értelmében nem lehet örökölni, én úgy tudom.

Csak akkor ha valami vagyont is kap, pl. lakást, vagy más értéket. Tehát "mínuszba" nem lehet lemenni, csak annyi adósságot örököl, amennyi az értéke az egyéb örökségnek, és max így 0. lesz az örökség :S

2010. febr. 9. 14:27
Szerencsére még nem járunk az örökségeknél, de mire odakerülünk az még minimum 20-30 év (remélem) és én attól félek, hogy addigra módosítják a dolgokat!! :S
2010. febr. 9. 14:26
Én úgy tudom, hogy olyan arányban öröklöd a kötelezettségeket, ahogyan a javakat is. Vagyis ha a szülők örökölhető vagyona 100-at ér, de van 350 tartozásuk, akkor te 100 vagyont és 100 tartozást örökölsz. A maradék tartozást bukták a kölcsönadók. Ezért kötelez pl. a bank hitelnél életbiztosításra.
6. Noncsi18 (válaszként erre: 1. - Agnes89)
2010. febr. 9. 14:25

Szia.

Sajnos én teljesen ugyanebben a cipőben járok :S:S :(

Szüleim elváltak. Apum külföldön, anyum öcsémet neveli tehát nem dolgozik. Több tízmillió forint adósság.....

Anyumnak mondta az ügyvéd, hogy ha el is menne dolgozni nagyon sokat levonnának és egy élet is kevés arra, hogy kirendezze, mert kb amennyit vonnak annyi a kamat.


Én is megijedtem mikor meghallottam, hogy lehet örökölni. De szerencsére nem.

Vagy is úgy van, hogy ha kéred az örökséget, akkor örökölsz mindent. És van az a variácó, hogy lemondasz az örökségről.

Ez mondjuk úgy van, hogy van pl anyudéknak egy 20 milliós házuk, meg 12 millió kölcsön, akkor kéred az örökséget, de akkor ki kell fizetned a kölcsönt.

Vagy nem kérsz semmit.

Remélem érthetően írtam :)

5. agnes89 (válaszként erre: 3. - Ókidli)
2010. febr. 9. 14:24
Nagyon nagyon megköszönném a drága ismerőseim nevében is:).
4. agnes89 (válaszként erre: 2. - Gne2)
2010. febr. 9. 14:22

Értem, remélem így van. Azért ez elég korrekt lenne. De mivel nincs szó javakról, ezért elég egyértelmű a válasz gondolom:).


Köszönöm!

3. ókidli (válaszként erre: 1. - Agnes89)
2010. febr. 9. 14:21
Több lehetőség van, de az általános szabály szerint az örökös a terheket is örökli az örökhagyótól. Persze ez alól vannak kivételek. Általában le lehet mondani az örökségről a tv. szerint, ebben az esetben mindenről lemond, de így a terheket sem kell viselnie. Ennek pontosan utána kell néznem, mert nincs pontosan az összes jogszabály itt a fejemben:))
2. gne2 (válaszként erre: 1. - Agnes89)
2010. febr. 9. 14:20

Szia!


Én úgy tudom, hogy csak akkor öröklik, ha elfogadják az örökséget. Tehát, ha a javakat kérik, akkor mindent, azt adósságot is vállalniuk kell. Egyébként szerintem nincs ilyen kötelezettségük.


Védekezni ellene? Ne írjanak alá semmit, amíg rendesen, esetleg ügyvéddel át nem olvasták.

2010. febr. 9. 14:16

Ha a két szülő elvált, se vagyona, se bevétele, se munkája nincs, csak két gyerek (abból egy még fiatalkorú) és évek során felhalmozott adósságok, tartozások (sajnos az anya és az apa részéről együtt több millióról van szó). Ha ez a továbbiakban nem változik, tehát továbbra sem törlesztik ezeket az adósságokat (amikre ugye évente jön a szép kamat), akkor az adósság öröklődni fog a két gyerekre? Tudom, hogy vannak kezesek, meg esetleg pár kölcsönnél a bank belekalkulál halál esetre biztosítást, de pl a kezesek beperelhetik az adóst, hogy visszakapják a pénzüket. Sajnos hallottam már több variációt is! Szóval a tényleges kérdés, örökölhető-e az adósság (persze egyértelmű, hogy abból a pénzből a két gyermek semmit nem látott...)!?


Van esetleg valaki aki (sajnos) érintett ilyen témában, hogyan lehet ez ellen védekezni. A gyerek nem tehet arról, hogy milyen felelőtlen szülei vannak, ő törleszthet egész életében?


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook