Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Tudja valaki, hogy a Zabhegyező c. könyv miért szerepel sokat az olyan amcsi filmekben amikben sorozatgyilkosok meg dilisek vannak? fórum

Tudja valaki, hogy a Zabhegyező c. könyv miért szerepel sokat az olyan amcsi filmekben amikben sorozatgyilkosok meg dilisek vannak? (tudásbázis kérdés)

1 2
2013. márc. 1. 20:34

Én sajnos nem tudok tényleges magyarázatot adni a kérdésre, de nem is értem miért tartják a regényt "károsnak"? Hasonló kérdéseimre én is csak zavaros válaszokat kaptam, és bármelyik említett bűnöző olvashatott mást is. Megjegyzem, én a hatvanas évek elején olvastam a könyvet, a főszereplővel kb. azonos korban. Nagy hatással volt rám, csodálkoztam, hogy mennyire más módon is lehet élni, mint ahogy mi éltünk akkor. Talán sejthető, hogy maradandóan hatott rám, de mostanában elolvasva már (sajnos) ezt nem mondhatom el.

Üdv, Nektek!

Zabhegyező

2013. jan. 7. 19:52
Te most előre hoztál egy topikot azzal a kijelentéssel, hogy "topik zárható!" :D
2013. jan. 7. 19:42

Naaa, ezt is Lmagyaráztuk

Topik zárható!

28. 5146e98818 (válaszként erre: 1. - 416b7aa963)
2013. jan. 7. 16:29
Mert Jonh Lennon gyilkosa is azt olvasta.
27. kristo_f (válaszként erre: 24. - 96b333ee98)
2013. jan. 7. 16:17

"Itt az ideje" - ezt mondta"


Tiszteltetem, de tévedett, várhatott volna még vele

:)


Egy rakás hülyeség

Azért kapták fel mert "menő" volt a szabadszájuságával és az 50es években már kezdődött az ameriai fiatal életérzés.

A lázadás, James Dean, a motorozás, a motoros gangek, száguldás, éjjeli autóversenyek, majd a hippiség


Ekkor a műveltebbek felkapták és sikk volt belőle idézni

2013. jan. 7. 15:38

Ja, és most látom az eredeti cím: Catcher in the Rye



Szal a zabhegyező csak egy béna, magyar fordítás, de mondjuk a zabhegyről is van a könyvben, amikor a kissrác megy az út szélén és énekli azt a "elmegyek zabot hegyezni" szöveget. Arról elmélkedik Holden vagy fél órát, hogy mennyire szereti az olyan kissrácokat.


Na szal Catcher in the Rye, fogó a zabban, és ennek is megvan a maga értelme (könyvbe leírja).

2013. jan. 7. 14:18

„Öregem, ott ücsörögtem abban az átkozott bárban legalább egyig, úgy berúgtam, mint egy ló. Alig bírtam a szememet egyenesbe tartani. Egyre vigyáztam csak, hogy ne legyek hangos, vagy mit tudom én. Nem szerettem volna, ha valaki felfigyel, és megkérdezi hány éves vagyok. De öregem, alig bírtam egyenesen nézni. Mikor már igazán részeg voltam, akkor újra elkezdtem azt a baromságot a golyóval a hasamban. Én voltam az egyetlen a bárban, akinek golyó van a hasában. A kezemet a jakóm alatt tartottam, a gyomromon, nehogy mindent összevérezzek, meg minden. Nem szerettem volna, ha észre veszik, hogy meg vagyok lőve. „


Véleményem szerint egy idióta ez a Holden. Szerinte Jane a legjobb lány a világon, akire mindig vágyik, és mindig fel akarja hívni, de aztán meg meggondolja magát. És inkább másik lányt tárcsáz. Ismerem milyen ez...

2013. jan. 7. 14:05
Nekem nagyapám adta a kezembe. "Itt az ideje" - ezt mondta. nekem tetszik. Nagyon érzelemgazdag, egyedi stílus, meg minden! Tulajdonképp eszementjó. Egy csomó "rácsodálkozós" pillanatom lett tőle. majd idézek asszem.
23. Re87 (válaszként erre: 22. - 07c4794583)
2011. aug. 28. 18:10

Nem azt mondtam,hogy nem értettem meg.

Főleg ahhoz képest kaki,amennyire sztárolja mindenki.Nagy csalódás volt.

22. 07c4794583 (válaszként erre: 21. - Re87)
2011. aug. 28. 18:07
nem minden kaki, amit nem ért meg az ember
21. Re87
2011. aug. 28. 18:00
Én elolvastam nemrég,nagyon kaki....:(
2011. aug. 28. 03:35
Legyen egy könyv bármilyen jó, mindenkinek akkor sem tetszik. Valamikor 22-23 évesen olvastam először és rám óriási hatással volt,megváltoztatta az emberekről alkotott véleményemet. Holden Caulfield egy nagyon érzékeny gyerek aki ezt a képességét nem tudja használni.Nagyon jók az ösztönös megérzései de a problémák megoldásában örökké vívódik az ösztön és a józan ész.Az emberek mindig ösztönösen cselekszenek csak azután gyártanak hozzá logikus magyarázatot. A könyv megtanított bízni az ösztönös megérzéseimben,és az emberekkel való kapcsolataimon sokat javított.
19. jezy (válaszként erre: 14. - 416b7aa963)
2011. ápr. 7. 18:08

Talán én tudok segíteni.

Próbált úgy nézni a könyvet, mint egy pszichologiai kivonat egy elborult elme működéséről.

Egy olyan személyiséget mutat be, amegy a mai napig a társadalomban is jelen van. Maga a könyv elsősorban a vulgáris közlése miatt vállt kedvelté. Késöbb kultikussá vált, a gyilkosságok miatt is. Az akkori emberek úgy tekintettek Holdenre, mint a kor lázadójára. Ma pedig úgy tekintünk rá mint egy elveszett gyerek a jelen kor problémái között. Ha megfigyeled a könyv nem köt időhöz. Ugyan úgy valós lehetne a mai korban. Remélem segítettem valamit.

18. jezy
2011. ápr. 7. 18:00
Az igazat megvallva a Zabhegyező c. könyv, egy eléggé összetett mű. A fő kérdésre igazából Holden adná meg a választ. Egy antiszociális ember viselkedése. Tudniillik a sorozatgyilkosok zöme, nem tud beleilleszkedni, a világba, így a gyilkosságok által emelkedik följebb az átlag világnál, bele a saját elképzelt fanatikus világában. Maga a könyv is erről szól. Holden az antiszociális személy aki csak vergődik a világban. Az ilyen emberek rendszerint nem tesznek külömbséget a fantazmagória és a fizikai valóság között. Így nem is érzi magát effektíve bűnösnek, ha tesz valami törvénybe ütközőt. Ez az én véleményem.
2010. aug. 8. 23:25
Illetve Ronald Reagan merénylőjének a lakásán is találtak egy példányt a könyvből, valamint egy nálunk nem igazán ismert amerikai színésznő Rebecca Schaeffer gyilkosa szintén egy példányt hagyott a helyszínen.
16. Beathryche (válaszként erre: 15. - Pndi)
2010. aug. 8. 23:18
Igen, valóban a Lennon gyilkossághoz van köze. David Chapman, John Lennon gyilkosa útban a gyilkosság helyszínére még betért egy könyvesboltba és megvette a Zabhegyezőt, ráadásul az első oldalra még le is jegyezte, hogy "Ez a vallomásom.". Miután lelőtte Lennont a helyszínen maradt, megvárta a rendőröket és közben a Zabhegyezőt olvasta.
15. Pndi
2010. aug. 8. 19:05
Ha jól tudom, a Lennon féle gyilkosságnak volt a szereplője. Talán a gyilkos a helyszínen hagyta, vagy csak rajongott érte, már nem tudom.
14. 416b7aa963 (válaszként erre: 12. - Ágibaba1982)
2010. jan. 30. 20:21
jaja nagyon rövid és nálam is iszonyat nagy csalódás volt, én még mindig nem értem az apropót amiért istenitik:( azt hittem itt kiderül valami.
13. doxikri (válaszként erre: 6. - Re87)
2010. jan. 30. 19:20
Ebben azért nincs igazad! Szerintem....csak egy más világ!!
2010. jan. 30. 14:07
Egyébként fél nap alatt el lehet olvasni,nagyon rövid! Bár még egyszer hozzáteszem,nálam abszolút csalódás!:S
11. Matica
2010. jan. 30. 14:03
Hát ha úgy vesszük, sok Holden rohangál a világban. Mama-gold jegyzete szerint, a lelki mélységet meg lehet érteni. De aki ettől sorozatgyilkos lesz, az nem hiszem, hogy megértette a könyv lényegét. Bár én még nem olvastam hozzáteszem.
2010. jan. 30. 13:47

Egy meg nem értett fiúról szól aki csalódott a világban és az emberekben.

Azért hivatkoznak erre a "általában" a gyilkosságot elkövetőkkel szemben mert őket is meg nem értett egyéneknek titulálják.

Csalódott valamiben vagy valakiben és önmagát látja Holden-ben.

Így próbál szabadulni a kötöttségektől a skatulyától.

Szerintem.

2010. jan. 30. 13:42

én sem olvastam még a könyvet, de nagyon híres, évek óta tervben van. Írója épp mostanában hunyt el:(


Tartalom: A regény egy furcsa, a rideg, szeretettelen világgal ismerteti meg az olvasót, melynek hátterét az '50-es, '60-as évek Amerikája adja.

Holden Caulfield 16 éves amerikai gimnazista, akit immár a negyedik iskolájából rúgtak ki, de mielőtt hazamenne, eltölt pár napot egyedül New Yorkban.Az 50-es 60-as évek Amerikájában járunk. A II. világháború után a társadalom nyugodt, gondtalan jólétben él, de a felnövő generáció fuldoklik. gyönyörű sportkocsikon száguldoznak, coca-colát isznak, twistelnek, rock and roll-t járnak még sem találják helyüket a világban. Ezek a fiatalok az tudják, mit nem akarnak.

Nem akarják szüleik kiüresedett életét élni. A főszereplő nagy hatást gyakorolt a világháborút követő "beat" nemzedékre, személyében a XX. sz. második felének kamaszodó ifjúsága kultuszfigurát lelt, rengeteg amerikai fiatal azonosította magát vele, és gondolkodott, cselekedett ennek megfelelően. Pl. John Lennon gyilkosa is erre hivatkozva követte el a merényletet.

Holden egy magányos, a világgal szembenálló kamasz, akinek személyén keresztül betekintést nyerhettünk a Kelet és Közép- Európainál jóval "szabadabb" nyugati világba. Természetesen ez a generáció is megteremtette saját bálványait, példaképeit. Például James Deant, akibe minden lány szerelmes volt, és minden fiú hasonlítani szeretett volna hozzá, olyan bőrdzsekiben járni, olyan kocsit vezetni, mint ő. Vagy olyan hidegfejű, bátor, céltudatos, ifjú amerikaivá válni, mint a másik nagy ideál, Marlon Brando. Azonban nem lehetett mindenkiből bálvány, így Holdenből sem.

Holden képtelen a társadalmi konvenciókat megérteni és gyakorolni, pedig mindent megpróbál, hogy a világgal, az emberekkel normális kapcsolatot alakítson ki, de sikertelenül. Menekül az emberek elől, de mindenütt hazugságokba, kancsal szabadságokba botlik. Hétéves húga, Phoebe az egyetlen, akivel őszintén beszélhet, aki meg is érti őt. Háromnapi ténfergésének történetét végül egy ideggyógyintézet lakójaként meséli el, egyes szám első személyben. Szókimondása kapcsán megismerhetjük egy tizenéves amerikai fiú érzelemvilágát. A lelke sérült, a szíve nagyon sebezhető. Bizonyos helyzetekben "nagyfiú" próbál lenni (alkohol, sex), máskor előbukkan belőle az álmodozó, szerelmes, féltékeny fiú. Vagány szövege, lazasága ellenére nagyon mélyen érző srác. Mindig mindenről véleménye van, semmit és senkit nem hagyna kommentár nélkül.

A világ elől betegségbe menekülő Holden számára a zabhegyezés bizonyul követendő példának, ez az a pozitív tartalom, mely a világban maradást indokolja. A zabhegyezés a tisztaság megőrzését jelenti, de nemcsak önmaga, hanem gyermektársai számára is. Érezhető némi keresztény szemléletmód is a regényben, itt-ott pedig a zen-buddhizmus tanításait is érinti. De nem térítő jelleggel, csak finoman, akár a regény stílusában a szleng és a közönséges fordulatok, melyek a hős szájából teljesen helyénvalóan, már-már megnyerően hangzanak. A szerző pedig azóta letette a tollat, vidéki magányba vonult, zabot hegyezni.


bocsi, ha hosszú voltam.

2010. jan. 30. 13:42
Éppen a napokban hunyt el, 91 éves korában az író: J.D. Salinger.
2010. jan. 30. 13:38
Mert az elolvasása után rádöbbensz, hogy sorozatgyilkos vagy, vagy zsaru. :)Bár én sem értem, miért annyira nagy cucc.
6. Re87
2010. jan. 30. 13:36
Mert az amcsik nem sok íróra és művére lehetnem büszkék:)
5. 16d1dd6891 (válaszként erre: 2. - 416b7aa963)
2010. jan. 30. 13:35
egyrészt mert "kötelező olvasmány" a középiskolákban, másrészt mert egy olyan személyiségről szól, aki nem viseli el a korlátokat, és csak önmaga akar lenni.
2010. jan. 30. 13:34
Én is elolvastam,mert mindenki úgy istenítette..hát én egyáltalán nem voltam odáig érte...nem is értem minek ez a nagy felhatás ezért a könyvért....Szóval remélem itt kiderül valami, és vki el tudja magyarázni...
3. simple (válaszként erre: 2. - 416b7aa963)
2010. jan. 30. 13:32
Miről szól? Én még nem olvastam.
2010. jan. 30. 13:32

Mármint több film volt olyan hogy kereték a tettes és a lakásán megtalálták a Zabhegyezőt és akkor ebből tudták biztosan, hogy ő a tettes mert beteg az agya ha ezt olvassa.

Én elolvasta és vártam a nagy csodát és nem jöttem rá.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook