Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Hogyan tudnám megtanítani a balkezes kisfiamnak a betűk írását? fórum

Hogyan tudnám megtanítani a balkezes kisfiamnak a betűk írását? (tudásbázis kérdés)


1 2
2010. júl. 27. 16:01
Én balkezes vagyok, és én is megtanultam írni. A tanítónéniknek is egy kis nehézséget okozhat a balkezes gyerek tanítása. Egyébként javaslom, hogy "legyél Te a tükör". Ha egymással szemben álltok és együtt, egyszerre az ujjatokkal a levegőbe írjátok a betűket, könnyebben rögzül. Először nagyobbakat(egész karral), majd kisebbeket (könyékből), aztán kicsit (csuklóból) így tornáztok is gyakoroljátok a finom mozgást, és élvezitek is a levegőbe írást. (Vigyázz, hogy neked jobbról balra kell írnod). Vagy vezesd a kezét a tükör előtt. Majd gyakorolhattok papíron. Pontozd ki a betűt és a gyerek összekötheti, majd többször átírhatja. Majd mehet a betűírás a csíkos füzetbe...
2010. júl. 25. 18:01
Nekem volt egy balkezes testvérem /húgom/, akit nem tanítgattunk, mégis megtanult írni. Nem tudom,hogyan,de megtanult. Solyomnak van igaza, nem kell erőltetni a gyereket, megtanulja ő magától is, amit meg kell tanulni. Azt tanácsolom, hogy ne is figyeljen a gyerekre, csak úgy, ahogy egy jobbkezesre szoktak figyelni. Semmi rendkívüli nincs abban, ha a gyerek balkezes.
53. marcsix (válaszként erre: 52. - Misz)
2010. jan. 23. 20:48
okéé:)) köszi a tippet :)
52. misz (válaszként erre: 51. - Marcsix)
2010. jan. 23. 18:40
Rajzolj ábrákat neki. Csigavonal, háromszög, mosolygós napocska, ilyesmi. Másolja azt, ha mindenképp "írni" akar.
2010. jan. 22. 13:45
Persze közben tegnap óta rajzolja magától a betűket, amikor csak eszébe jut, hozza a papírt, és ceruzát, és nekiáll az abc-nek nagy nyomtatott betűkkel. MOndja, hogy apa ezt írta tegnap meg ez az A betű stb. ... este is írni akart tegnap, mondtam neki, hogy majd ma reggel, de nekiállt hisztizni, és mondta, hogy nem ő este akar még tegnap. Na ezt oldjam meg.Átszokatni véletlen sem akarom, sokat olvastam róla, hogy nem szabad.
50. 274c9996b8 (válaszként erre: 3. - Marcsix)
2010. jan. 22. 13:25
Ne segits neki sehogy ,evvel csak megzavarod a gyereket ! En balkezes vagyok es az 1-ik gyermekem is a 2-töböl , mind a 2-en nagyon jol megtanultunk irni,rajzolni stb minden segitseg nelkul :)
49. misz
2010. jan. 22. 13:20

Tanító néni vagyok. Ne tanítsd írni semmiképp a kisfiadat! Ahogy Zebracsíkó írta a kezecskék csontosodási folyamata 7 év körülre tehető, főleg a fiúknál. Nem szabad feleslegesen terhelni. A finommotorikája is alkalmatlan még az íráshoz. Több kár lenne belőle, mint haszon.


Az iskolában a tanító azért van, hogy megtanítsa írni, olvasni, számolni a gyerekeket. Én 10 éve vagyok a pályán, kb. 120 gyereket tanítottam magyarból, és mind megtanult írni. Pedig nem kevés volt köztük a balkezes. Volt diszlexiás, diszgráfiás, beszédhibás, és mind tud írni, olvasni.

Amiket írtál a b-d betűkről, meg a tükörképes írásról, az lehet a későbbiekben diszlexiára utaló jel. Mondom, csak lehet! Hisz 4 évesen még semmit nem kell tudniuk a betűkről. De ha ne adj Isten mégis az lenne, a a korai írástanítással még több későbbi nehézséget okozol neki.


Gyurmázzatok, hajtogassatok, tépjetek, vágjatok, ragasszatok, fűzzetek gyöngyöt, vegyél neki formakereső játékot, puzzle-t, színezzetek, fessetek, figyeljetek a minél szebb és pontosabb kidolgozásra. Ezek mind fejlesztik a finommotorikát és a gondolkodási műveletekben is ügyesedik, ami elengedhetetlen lesz később az iskolában.

A nagymozgásokat is gyakorolhatjátok, ugyanis az is hatással van a finommotorikára. Csináljatok sok keresztirányú, ellentétes oldali mozdulatot (pl. könyök-térd érintés, indiánszökdelés)

És ami még nagyon fontos, ne szoktasd át a jobb kezére akarata ellenére.


És a lényeg: Ne izgulj! Meg fog tanulni mindent, amit a többiek, és nem is biztos, hogy lassabban, csúnyábban. Még van 2 vagy 3 év. Az alatt rengeteget fog fejlődni.

Végül, volt egy bal kezes kislány tanítványom, aki az 5 osztályos évfolyamon megnyerte a szép-és helyesíró versenyt.


Minden rendben lesz. :) Adj időt neki és játssz vele sokat. Az iskola meg a tanító néni majd megtanítja.

2010. jan. 21. 20:03
Szia.Én is nagyon féltem ettől,mert a lányom most ment elsőbe,és bal kezes./viszont jobb szemes és jobb lábas,ami nehezíti a dolgot a keresztdominancia miatt/.A lényeg,hogy ne erőltesd az írást,meg fogja szépen tanulni,de egyet jegyezz meg.Mindig mellé ülj,és soha ne vele szembe,mert ő mindent tükrösen lát.Tehát ha színez is,mellé ülj,és úgy segíts neki.Az én lányomnak elég sokára alakult ki,hogy konkrétan bal kezes.Viszont jobb kézzel fogja az ollót,és gyönyörüen vág.Vagy pl. a számítógép egerét is jobb kézzel kezeli,és eszembe se jutott,hogy nehéz neki,csak egyszer kapcsoltam.De ő azt mondta,hogy így jó neki.Úgyhogy nyugi.
47. marcsix (válaszként erre: 46. - Giga455)
2010. jan. 21. 19:36
oké, köszi
46. giga455 (válaszként erre: 40. - Marcsix)
2010. jan. 21. 19:19

4 évesen már nagyon okosak (az unokaöcsémből kiindulva)

Mondd neki, hogy azzal a kezével rajzoljon, amelyikkel kényelmes neki. Az "ügyesebbikkel", és nem baj ha nem ugyan az a keze ügyes, mint neked.

Szerintem ő maga meg fogja találni a helyes tartást.

2010. jan. 21. 19:19

Mint irtam mind a ket fiam balkezes.A lanyaim jobb kezesek.A fiatalabbik lanyom,amikor elsobe ment,mar az egyik kisfiu osztalytarsa tudott irni.

De szegeny hiaba tudott,ott egesz maskepp rajzoljak a betuket.Szegenynek megkellett tanulni,ahogy a tanito neni megkovetelte toluk.

En nem eroltettem egyiket sem.Ugy nez ki,hogy a 3 eves kisfiu unokam is balkezes lesz.

44. zebracsikó (válaszként erre: 40. - Marcsix)
2010. jan. 21. 19:18

ami még nem hangzott el:

a kéztő csontocskái 7 éves korig vándorolnak, majd letapadnak a végleges helyükre.

Ezért nem ngyon szabad kényszeríteni a szépírást, mert nem minden gyerek képes rá eleinte anatómiailag.

43. zebracsikó (válaszként erre: 25. - Szélike)
2010. jan. 21. 19:15
pontosan úgy van, ahogy Szélike leírta
42. zebracsikó (válaszként erre: 23. - Marcsix)
2010. jan. 21. 19:15
nem attól lesz buta, ha 4 évesen még nem tudja a betűket leírni!
41. zebracsikó (válaszként erre: 7. - Marcsix)
2010. jan. 21. 19:13
de még mennyire korai betűket íratni!!!
40. marcsix (válaszként erre: 38. - Giga455)
2010. jan. 21. 19:08

aranyos vagy! köszi.


Most jövök rá, hogy én nagy hangsúlyt fektettem az írás szóra, miközben megfogalmaztam, de hozzá kell tennem, a rajzolásra és színezésre is gondoltam ezzel, mivel ezeket én mind jobb kézzel csinálom. Igazából azért kértem a tanácsokat :)


köszi-köszi mindenkinek a segítséget

39. marcsix (válaszként erre: 36. - Katinkaboszi)
2010. jan. 21. 19:05

:))


dehogyis. Tudom, hogy amelyikkel jobb neki, azzal kell írnia! :)

38. giga455 (válaszként erre: 30. - Marcsix)
2010. jan. 21. 18:51

szerintem hagyd a saját útján járni.

Az enyém 1,5 éves de a kanalat mindíg balkézben fogja, habár lehet hogy azért, mert szemben van velem és ugye ő még utánoz.

A párom viszont bal kezes volt, csak átszoktatták, és nagyon sok problémát okoztak neki ezzel.(tanulási nehézség, diszlexia, diszgráfia ) Szóval szerintem nagyon vigyázz ezzel, majd saját maga ki fogja tapasztalni hogy kényelmes a ceruzát fogni, hogy nem maszatol a keze alatt. A betük írását meg legkésőbb 7 évesen megtanítja neki a tanító néni, ő biztosan tanulta hogyan kell bánni egy balkezes gyerekkel. (legalább is remélem hogy tanulta... :S )

2010. jan. 21. 18:37
Ne eroltesd,hogy melyik kezevel irjon.En is balkezes vagyok,es a szuleim nem engedtek csak jobb kezel irni.Igy jobb kezzel irok,de minden mast balkezzel csinalok.Nekem,mind a ket fiam balkezesk,azzal is irnak,furcsa ahogy irnak,de ok ezt szoktak meg.Nagyon sok ember balkezes.
36. Katinkaboszi (válaszként erre: 35. - Marcsix)
2010. jan. 21. 18:20
és nem szólunk rá a gyerekre, hogy a szebbik kezeddel csináld :)
2010. jan. 21. 16:04
mindenkinek köszönöm, hogy hozzászólt. Ha esetleg odajutunk, hogy a betűket tanulják vagy elkezdi érdekelni a betűk írása akkor azért majd kéne neki egy kis segítség. Megpróbálkozom, az itt elhangzott egy -két tanáccsal, de ha valaki azért tud újat, nyugodtan írhat majd. :)Addig pedig rajzolgatunk, legózunk, szinezünk.
34. amaal
2010. jan. 21. 12:58

Feleslegesen stresszeled a gyereket. Nekik magától értetődő a balkezesség, majd szépen megtanul írni, mint bárki más. Nem fogja minden jobbkezenek se anyuka a kezét, mégis megtanulnak írni.


Nekem a második fiam balkezes, előtte senki nem volt az a családban. Én mondjuk sok dolgot csinálok a bal kezemmel, de írni, enni a jobbal tudok csak. A balkezes fiamnak meg néhány dologban ügyesebb a jobb keze. Ja, és tíz éves, és tud írni. :-)

2010. jan. 21. 12:54

onnan lehet megtudni, hogy milyen kezű lesz egy gyerek, hogy középre elébe kell tartani valami kedvenc játékot és amelyik kezével többet nyúl érte, az olyan lesz :)


az enyém folyamatosan a ballal nyúlt érte :)

enni viszont rendesen, ahogy mi eszünk, úgy szokott, meg ollóval vágni is :)


például én tudok jól bal kézzel több mindent.

32. lobo1
2010. jan. 21. 12:47
A nagyobbik fiam is bal kezes, eleinte mindig fordítva írt egy két betűt és számot. De ezt szépen elhagyta. Most nagycsoportos és lehet, hogy idén megkezdi az elsőt. Nagyon sokat fejlődik még addig és ne aggódj nem lesz semmi gond. Tanítanod meg nem érdemes én jó fél éve látom azt, hogy érdeklik a számok és a betűk.
31. 57aa4ea1e8 (válaszként erre: 30. - Marcsix)
2010. jan. 21. 12:32

Hát 4 évesen még jó, hogy suta :)

Ahogy itt mondták alattam, gyurmázzatok, krétával lehet rajzolgatni az aszfaltra (ha nincs rajta hó), lehet ragasztgatni színes papírokat, meg hasonló dolgok. Ezzel jobban fejleszted, mintha belé akarnád "súlykolni" a betűket, amihez még nem elég érett.

2010. jan. 21. 12:30
Lehet tényleg korai. Olyan kis sutának látom, mostmár egyre inkább balkézzel csinál mindent. Enni is ballal eszik. Viszont szépen fogja a ceruzát, és pár betűt nagyon szépen leír már. Legózni is szeret, sokat épít.
29. Hirtelencsiga (válaszként erre: 26. - Szélike)
2010. jan. 21. 12:23

Egyetértek veled. Kényszernek fogja majd fel, nem pedig játéknak. Ezzel lehet, hogy többet ártasz neki, mert elveheted a kedvét az egésztöl.

Egyébként, ne aggódj, nagyon sok bal kezes embert ismerek és mindegyik ügyes, söt néha kreatívabbak is. :-) Hagyd, hogy fejlödjön a maga módján.

28. diorissimo88 (válaszként erre: 19. - Diorissimo88)
2010. jan. 21. 12:19
Ezt persze csak akkor, ha már tényleg suliba megy!
27. diorissimo88 (válaszként erre: 25. - Szélike)
2010. jan. 21. 12:18
Így van! A gyurmázás nagyon jól fejleszti a finommotorikát.Szerintem is inkább ilyesmivel próbáld felkészíteni.
2010. jan. 21. 12:16
A fejlesztést ne vidd túlzásba mert már most utálni fogja az egészet.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook