Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mindenképpen járnom kell a védőnőhöz kisbabámmal? fórum

Mindenképpen járnom kell a védőnőhöz kisbabámmal? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
64. Agibabus (válaszként erre: 63. - G1977g)
2012. okt. 31. 13:42
Igen.Ha el van mulasztva, Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV törvény 84 (3) paragrafusa alapján az egészségügyi államigazgatási szerv a szűrővizsgálatot határozattal rendeli el. Ha ez sem teljesül, szabálysértési eljárás indul a szülő ellen, és a családgondozó és a gyámhatóság értesül az elhanyagolásról. Szerintem egyszerűbb elvinni, sokszor óvodai szünet, nyári szünet, betegség adhat rá lehetőséget. Rugalmasnak kell lenni.
63. g1977g
2011. máj. 26. 14:04
Sziasztok! Az évenkénti státusz/szűrővizsgálat az kötelező?
62. renata314 (válaszként erre: 52. - 5e48d37001)
2010. júl. 1. 12:24
Nem tilos, csak felesleges olyankor a K-vitamin
2010. jan. 15. 13:34
Köszönöm mindenkinek a hozzászólást. LB, sokat segítettél az utolsó hozzászólásoddal. Köszi neked is.
60. LB_08
2010. jan. 15. 10:57

Beszéltem a körzeti védőnőmmel (mivel barátnőmnél terhes gondozáson merültek fel hasonló problémák és megígértem neki, így erre is rákérdeztem). Azt mondta, hogy 1, 3, 6 és 12 hónapos valamint 2, 3, 4, 5, 6 éves státuszfelméréseket most mindenképpen a körzeti védőnő csinálja. Így neki pl van olyan óvodása, akit 1-2 éve már nem látott és most újból ment hozzájuk vagy jöttek hozzá. Ez azért van, mert oviban, bölcsiben már csak tisztasági vizsgálatot csinálnak a védőnők. Azon túl, ha a választott gyermekorvos körzete nem esik egybe a védőnőjével, akkor ajánlott a gyermekorvos tanácsadására járni a körzeti védőnőjéé helyett. Eleve a tanácsadásokon ma már orvos és védőnő együtt van és orvos is vizsgál, nem csak súlyt és hosszt mérnek, tehát mindenképpen látnia kell orvosnak is. 1 éves korig, ha nincs semmi probléma, akkor havonta kell menni. Ilyen esetekben (azaz nem a körzetbe járunk tanácsadásra) általában a státuszvizsgálatokon illetve telefonon szoktak a körzeti védőnők beszélni az anyukával, a súly és hosszfejlődést követni illetve a kötelező szűrővizsgálatok (6 hetes, 3 hónapos, önálló járás utáni ortopédia, hasi és koponya UH illetve hallásvizsgálat) és kötelező oltások adatait rögzíteni. Az oltásokról az ÁNTSZ is küld papírt a védőnőnek, ha a körzetébe tartozó gyermek megkapta az oltást, így erre ez alapján is tudnak figyelni, mert ez még hozzájuk tartozik. Mindez nem zárja ki, hogy ha más a választott orvos, akkor menjen az anyuka a körzeti védőnőhöz is a gyermekkel havonta, de adott esetben felesleges lehet, mivel egyrészről a választott orvos védőnőjével is rendszeresen találkozik valamint a felmerülő egészségügyi kérdésekre eleve az orvos válaszol. „És teljesen felesleges szegény gyereket állandóan ráncigálni, hogy méregessék, vizsgálgassák…” Amúgy ő személy szerint az első néhány hónapban az első gyermekes szülőket gyakrabban szokta telefonon keresni, hogy kimenjen-e látogatni, mert ott több olyan kérdés lehet, amire ő is tud válaszolni vagy segíteni (köldök tisztítása, begyulladt mell masszírozása, fejése), de utána már egyre ritkábban, mert ennyi idő alatt fel lehet mérni, hogy hol mire van szükség. Illetve addigra már a szülők is bátrabban telefonálnak, ha valami kérdésük van.

Ennyit tudtam kideríteni, hátha segít valamit.

59. Gavrilo1 (válaszként erre: 57. - LB_08)
2010. jan. 13. 22:17
A nagy baba is viszonyítás kérdése. Ha a statisztikákat néznénk, akkor valszeg kiderülne, hogy nem is olyan sok a nagy baba, és inkább alakat kérdése hogy kinek milyen babája születik, nem a fehérjebevitelé. pl.vegetáriánus barátnőmnek majd 5 kg-os gyermeke született, pedig arányaiban jóval kevesebb fehérjét fogyaszt mint az átlag. nekem, ha a fejem tetejére állok akkor sem lesz nagyobb 3 kg-nál. És talán pont a jelenlegi sajnálatos étkezési szokások miatt ajánlatos addig csak szoptatni ameddig csak lehetséges- legalább addig kevesebb méreganyag kerül a baba szervezetébe.
58. 5e48d37001 (válaszként erre: 57. - LB_08)
2010. jan. 13. 19:21
Szia!Én is megerősítem,végig szedtem az Elevitet vassal, és a babám 2950 grammal született,pedig leginkább ma már 3000gramm felett születnek a babók.És a fej körmérete 31 cm volt,olyan pici..a doki szerint "átlag" alatt.Pedig mindenki ijeszgetett,hogy majd óriáscsecsemőt szülök a terhesvitamintól:)Az riogatók hozzáteszem nem szakemberek voltak.
57. LB_08 (válaszként erre: 56. - Gavrilo1)
2010. jan. 13. 19:11

Félreértés ne essék, nem vagyok szoptatás ellenes. Én is szoptattam amíg tudtam, a héten hagytuk abba és csak azért, mert olyan gyógyszer szedését kell elkezdenem, ami mellett nem lehet szoptatni és tovább nem húzhatom a dolgot. Továbbá senkit nem akarok meggyőzni arról, hogy csináljon bármit máshogy, mint ahogy legjobb meggyőződése és tudása alapján teszi. De azt nem tartom jónak, hogy alaptalanul okoznak bűntudatot anyukáknak azzal, hogy rosszat tesznek a csecsemőjüknek (ha nem szoptatsz 6 hónapig, vagy jelen esetben, ha nem csak tápszert adsz stb.)

Amúgy meg lehet nem véletlen, hogy ismét azt mondják, mindezek ellenére, hogy adjunk előbb. De az orvoslás nem egzakt tudomány, nem olyan mint a matematika. Azt mondhatjuk, hogy mai legjobb tudásunk szerint ez a jelenlegi javaslat.

Ugyanakkor nem szabad a mai gyerekeket összehasonlítani azzal, hogy mi mit kaptunk, ettünk, mozogtunk, fejlődtünk csecsemőként. És ezt védőnők mondták egy szülésre és anyaságra felkészítő tanfolyamon (védőnőm kötelezően küldte a kismamáit). Azt mondták többek között, hogy a mai nagy babáknak pl a tévhittel ellentétben nem a terhesvitaminok a legfőbb okai, hanem pl az, hogy fehérjedúsabban étkezünk, mint 25-30 évvel ezelőtt...

Azért gondoltam, hogy leírom ezeket az információkat, mert számomra hiteles forrásból származnak, és ha valakinek fontos, akkor a megfelelő helyen utána tud kérdezni, keresni.

2010. jan. 13. 18:36

egyébként a védőnői rendszer nagyon jó (akkor is ha néha fölösleges tehernek érezzük) Én töb olyan országban is éltem és most is olyan helyen vagyok ahol nincs. Az rendben hogy nekem nincs is szükségem rá, de bizony sokan vannak akiknek lenne ezt tapasztalom itt is a környezetemben. Némelyik anyuka annyi hülyeséget csinál, hogy észveszelytő. És mi lenne az országunkban lévő hatalmas nagy kisebbséggel, ha nem keresné fel őket rendszeresen a védőnő és fighyelmeztetné akár ezerszer is a hiányosságokra.Meséltek néha a védőnőim égbekiáltó dolgokat anyukákról.


A hozzátápláláshoz. Még mindig nem értem mi szüksége lenne egy jól szopizó babának bármi másra, miért kellene megterhelni a gyomrát. Anyáink adtak nekünk mindenféle földi jót már 3-4 hónapos korban- és lehetséges hogy éppen ezért van manapság annyi allergiás felnőtt.

55. ében11 (válaszként erre: 54. - LB_08)
2010. jan. 13. 18:23
elhiszem.de azt a tényt is amit szintén gyerekorvosok mondanak hogy nem termelődnek még bizonyos enzimek-és azt érdemes megvárni+ha később adok neki gyümölcsöt főzeléket megóvom őt hogy esetleg valami olyat is kap amit nem kellene-permet és egyebek.én inkább ez utóbbi miatt húztam vártam ki az időt.
54. LB_08 (válaszként erre: 44. - Ében11)
2010. jan. 13. 15:46

Nem olvastam. A glutént decemberi tanácsadáson a gyermekorvos mondta, hogy már mehet, mert a 4 hónapos a legújabb ajánlás és mi már a 6 hónapot töltöttük. A többit pedig aktuálisan az adott hónapokban, hogy kezdjük el 4 hónaposan, 5 hónaposan jó lenne egy étkezés főzelék stb. Illetve decemberben ismét megemlítette, hogy az új ajánlások szerint 4 hónapos kortól kezdjük a hozzátáplálást is. De most is csak egy főzelék és egy tejpép van, a többi anyatej illetve tápszer. Napi egyszer javasolt még kevéske gyümölcs, ha kéri tej előtt vagy után. Nekünk ez a rendszer kiválóan működik is, szóval annyira nem is kérdezgettem, hogy miért, miért.

Jó, elismert orvosunk van, továbbá az egyetemen témavezető és mentor, valamint rendszeresen jár továbbképzésekre belföldön és külföldön is. Amúgy én inkább orvosnak, mint WHO-nak hiszek.

De ez már szerintem nem tartozik szorosan a fórum eredeti témájához...

53. 5e48d37001 (válaszként erre: 52. - 5e48d37001)
2010. jan. 13. 14:17
Ja azt kihagytam,hogy természetesen az Ő tanácsára,pedig nagyon jól tudta,hogy nagyon kevés tejem van és ezért az elején tápszert kapott.
52. 5e48d37001 (válaszként erre: 47. - Ében11)
2010. jan. 13. 14:16
Van persze,csak Én személyszerint még nem találkoztam egyel sem Sajonos.1 hétig adtam a gyerekemnek a K vitamint,miközben tilos lett volna mert ő az anyatej mellett még tápszert is kapott.
51. pemete (válaszként erre: 30. - Ében11)
2010. jan. 13. 13:59
Én másik városba hordom a gyereket ovoshoz, és ott van a régi védőnőm is. Azzal aki itt lakik nem tartom a kapcsolatot, annyi, hogy a kötelező 2 éves vizsgálatra elmentünk hozzá, és kész. Nem krédeztem tőle soha, nem kértem a segítségét semmiben, minden gondommal a gyerekorvoshoz fordultam. Ezt a nőt mindig úgy látom, hogy vagy a kocsmába megy, vagy onnan jön, vagy a boltban röviditalt vesz...
50. xti_
2010. jan. 13. 13:21

nem igazán értem, mi szükség rájuk. oké, talán régen, mikor még nem volt telefon, internet... a kis bajt megoldjuk, a naggyal orvoshoz fordulunk.

egyébként is viccesnek tartom, hogy éretten, a harmadik gyereknél egy 20 éves, gyermektelen védőnő mondja meg nekem a frankót.

2010. jan. 13. 12:14
Lehet már mondtam, de nálunk két külön helyen van az orvos is, meg a védőnő is. Egyszer sem voltam úgy tanácsadáson, hogy ott lett volna valamelyik védőnő.
48. Kriszti1212 (válaszként erre: 47. - Ében11)
2010. jan. 13. 12:13
Persze, tényleg sok jó védőnő van, de nem olyan, aki mindenben a papír után megy. Ez pont olyan dolog, hogy nem lehet gyereket könyvből nevelni (nem csinálhatod egy útmutató szerint, mert gyerek, nem használati cikk). Nekem volt jó védőnőm is és van ez a kevésbé jó. Eddig miatta kétszer rohantam a gyerekorvoshoz, mert annyira megijesztett. A doki pedig megnyugtatott. Most azon gondolkozom, hogy milyen taktikát tudnék kitalálni arra, hogy el is mondjam neki amire kíváncsi, de közben nekem se essen.
47. ében11 (válaszként erre: 46. - 5e48d37001)
2010. jan. 13. 11:27
ez azért nem igaz, nagyon sok jó védőnéni van!
46. 5e48d37001 (válaszként erre: 38. - Bokatica)
2010. jan. 13. 11:16

Nem hozzá mentem hanem a gyerekorvoshoz,ő csak megmérte a gyereket.Nálunk a gyerekorvosnál vannak a védőnök is.

De mondok egy példát:Azt mondja a védőnŐ,ne töröljem ki a gyerekem punciját,nem szabad belenyúlni.Erre meg kiszól a gyerekorvos,hát ezt meg hol hallottad? Ki kel törölni neki puha kis törlővel sima langyos vízzel.Vagy te mit szólnál hozzá,ha nem mosnád meg odalent magad hónapokig?

Szóval mivel a gyerekorvos és védőnök együtt vannak a tanácsadáson ezért valamilyen kontaktust létesíteni kell vele,hiszen Ő méri meg a gyerekem,de ebből is látszik,hogy nem sok használható tanácsot adnak.

2010. jan. 13. 10:56

Nekem 10 hónapos lesz a kisfiam. eddig minden hónapban jött a védőnő, vagy mi mentünk. ha nem is értek egyet vele, amit mond, akkor is bólintok, aztán le van tudva... Én meg csinálom, ahogy jobbnak látom...


Volt hogy ugyan arról a dologról a gyerekorvos mondta így, a védőnő úgy. Pedig egymás mellett dolgoznak...Ekkor megintcsak nekem kellett eldöntenem, hogy melyikre hallgassak...

44. ében11 (válaszként erre: 39. - LB_08)
2010. jan. 13. 08:48
ezt hol olvastad?mert én bármelyik gyerekorvos-babapatika pl. azt olvasom hogy az emésztés 5-6 kórtól működik teljesen-akkor indulnak be az enzimek ami segít a tejen-tápszeresn kívül mást is emészteni, vagy hogy ezeken kívül más ételből felszívódjon a tápanyag stb.-ezt nem kitalációnak gondolom hanem ténynek.mindegy hogy tápis vagy anyatejes.
43. M_Marcsa (válaszként erre: 40. - Gavrilo1)
2010. jan. 13. 07:43
A WHO szt a szopis babáknál hozzátáplálás 6 hónapos kortól van.
42. Kriszti1212 (válaszként erre: 39. - LB_08)
2010. jan. 13. 07:38

Köszönöm a te hozzászólásodat is.


egyébként én régen, amikor a húgom kicsike volt (most 8éves), akkor még 3 hónapos kortól voltak a boltban a bébiételek is. Most olyat még nem lehet kapni.


Azt hiszem ebben a kérdésben soha nem lesz kiegyezés.

41. LB_08 (válaszként erre: 40. - Gavrilo1)
2010. jan. 12. 22:48
Nem csak tápszeresekre, pont ez változott. De én nem vagyok orvos, csak azt írtam le, amit nekünk mondott a gyermekorvos. Ezt is csak arra reagálva, hogy az említett védőnő szerint ne kapjon zöldséget, gyümölcsöt csak tápszert. A miértet nem tudom, annyira nem is kérdeztem, mert sajnos más problémánk volt akkor.
40. Gavrilo1 (válaszként erre: 39. - LB_08)
2010. jan. 12. 22:23
És mi van azokkal akik szoptatnak??? Miért adjon már 4 hósan mást? Vagy ez csak a tápszeresekre vonatkona?
39. LB_08
2010. jan. 12. 22:20

Elvileg most változott a rendszer és bizonyos felméréséket kötelezően a védőnőnek kell végeznie, amiket eddig pl óvodában vagy gyermekorvosnál végeztek. Ennek oka, hogy a védőnő nem választható, lakhely szerint kötelezően tartoztok valakihez és elvileg így senki nem csúszik ki a rendszerből. Mert gyerekorvost, óvodát választhatsz... De ha jól emlékszem 6 hónaposan majd 1 évesen azután pedig évente van csak ez a kötelező felmérés.


Amúgy a hozzátáplálással kapcsolatban is most változtak a Magyarországon általánosan elfogadott irányelvek. A gyermekorvosunk mondta, hogy a legújabb eredmények alapján zöldség és gyümölcs bevezetése 4 hónapos kortól javasolt. 5 hónaposan egy étkezés már ajánlottan főzelék. És búzaliszt is adható már 4 hónapos kortól, mivel nem találtak összefüggést a gluténallergia és a glutén tartalmú ételek bevezetésének ideje között, viszont sok benne a vitamin (nem emlékszem melyik) így több az előnye, mint az esetleges hátránya.


Remélem sikerült kb érthetően írnom a dolgokat és talán segít.

38. Bokatica (válaszként erre: 32. - 5e48d37001)
2010. jan. 12. 20:31
Akkor mi értelme oda menni, ha nem tetszik amit mond? Akkor inkább elmegyek egy könyvesboltba, vagy utánanézek könyvekben vagy a neten a dolgoknak. Én ilyen "csak hallgatok"-ra nem pocsékolom az időmet!!
2010. jan. 12. 20:21
A védőnői szolgálatatás NEM KÖTELEZŐ!! (legfeljebb hasznos, aki jót fog ki) Egy egyszerű nyilatkozattal le lehet mondania szolgálatairól. Ez tuti, én utána jártam... Arra azonban figyelni kell, hogy bizonyos juttatásokhoz legalább 4 bejegyzésnek kell lennie a kiskönyvbe!!!
2010. jan. 11. 21:13

Nekem most ez a második védőnőm van, mert elköltöztünk két utcával arrébbra és kikerültünk az első körzetéből. Aki először volt, ő kb. 3-4szer volt kint nálunk amíg terhes voltam, utána 3szor, amikor már otthon volt Jocó is.

Ez a védőnő 3hónaposan látta a kisfiamat itthon, azóta nem volt. Most ugye mi járunk hozzá. Múltkor például szakadó hóban mentünk, ami egyébként nem zavart. Ja és nem tudom szokás-e bejelentkezni, hogy jönni akar, de amikor meglátogatott minket itthon, akkor kellemetlen volt nagyon, mert nem telefonált előre, és amikor csöngetett a kaputelefonon, akkor éppen félig volt bepelenkázva Jocó, ugyanis akkor csinált nekem egy csomagot és nehéz volt egyszerre kétfelé ugrálni, nem beszélve a kellemetlen pelenkaszagról, amit nem tudtam kiszellőztetni, mire a védőnő felért. Szóval nem tudom, hogy volt-e valami ami nem tetszett neki, hogy azóta sem jött ki egyszer sem.


Na meg nálunk sajnos a védőnői szolgálat ellenkező irányban van, mint a gyerekorvosunk. Ez utóbbi is szerintem más kellene, hogy legyen, de amikor mentem bejelenteni, hogy lakcím változás történt, akkor nem mondta, hogy többet ne járjunk hozzá. Még ez a szerencsénk, nem tudom mit tettem volna, ha még ő is átad minket másnak.

35. ében11 (válaszként erre: 33. - 5e48d37001)
2010. jan. 11. 18:42

nálunk is így.sőt amikor megszületett minden héten jött a védőnéni-imádtam jó fej volt.

egy éves kor után csak ha gond van vagy ha oltás, 3 éves vizsgálat stb. így mentünk tanácsadásra.

de most fel akart jönni a védőnéni-de nem értem rá, ja és mondtam beteg a gyerek-éppen a dokitól jöttünk és még szanaszét volt az összehányt ágynemű-és tök megértette hogy nem szívesen hívnám be, de azért egy keveset így is beszéltünk.

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook