Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Hogyan főzzem a csicsókát, hogy finom legyen? fórum

Hogyan főzzem a csicsókát, hogy finom legyen? (tudásbázis kérdés)


2010. jan. 21. 11:05

Gyógyhatásai


A csicsóka elsősorban az idült, nem fertőző népbetegségek – így elsősorban az elhízás és társbetegségei – az anyagcserebántalmak (cukorbetegség), szív- és érrendszeri betegségek, idegrendszeri megterhelések, rák megelőzésében és kezelésében lehetnek eredményesek.


- Súlyfelesleggel küzdőknek

Korunk falánk evéskényszeréért a hiperinzulinizmus felelős. Az ebből adódó vércukor-ingadozásokból, vércukor-csökkenésekből alakul ki a mai embernek nemcsak túltáplálkozása és elhízása, hanem nyugtalansága, türelmetlensége, sokszor fejfájása, idegessége is.

- A csicsóka-csípsz nagyon megfelel ahhoz, hogy elvegye az éhséget, főleg azok számára, akik valójában nem is éhesek, csak unalmukban kívánnak rágcsálni valót.

- A csicsóka-lé, lassan kortyolgatva, hogy legyen elég idő az ízlelő bolyhoknak érintkezésbe lépni vele, jelezni az agynak a kellemes kielégülést, akkor úgy hat, hogy huzamosabb ideig nem kíván az egyén ételt vagy italt.

Mivel kalória értéke alacsony, ásványi anyagtartalma magas, nagyszerű segítség a fogyókúrához!!!

- Krónikus fáradtság esetén

A vércukorral függ össze a csicsóka legértékesebb tulajdonsága. Olyan szénhidrátot tartalmaz, „inulint”, amely értékes fűtőanyaggal lát el bennünket fáradtság esetén.

- Cukorbaj esetén

A csicsóka fontos diabetikus eledel lehetne. A 20-28 % szárazanyagot tartalmazó gumókban 14-16 % inulin és polifruktozánok (levulóz, szinantrin) vannak. (Az inulin nem azonos az inzulinnal, amire a cukorbetegnek szükségük van.) Az ezekből keletkező fruktóz (gyümölcscukor) könnyebben emészthető a répacukornál. A fruktózt a cukorbetegségben szenvedők szervezete a vércukorszint emelkedése nélkül hasonítja át.

A csicsókában található keményítőt biztonságosan tudják használni, mert támogatja a lép, a máj és a hasnyálmirigy munkáját oly módon, hogy megfelelő szintre tudja hozni a vérben a cukrot.

- Alacsony vércukorszint

Nemcsak a cukorbetegek számára kellemes és hasznos ital a csicsóka-lé, hanem azoknak is ajánlatos, akik gyakran éreznek kimerültséget ok nélkül. Ilyenkor a vércukor hirtelen lecsökken, s egy pohár csicsóka-lé a májjal és a hasnyálmiriggyel egyenesbe hozza az ügyet.

- Köszvény

Mind a megelőzésben, mind a kezelésében igen eredményesen hasznosítható. Normalizálni képes a vér kóros húgysavszintjét, meggátolja ezáltal a húgysavkristályok izületi kiválását, lehetővé téve a köszvényes rohamok elkerülését.

- Rosszindulatú daganatok

Megelőzésében és kezelésében a csicsóka inulinjának, ásványi anyagainak és nyomelemeinek immunstimuláló, valamint antioxidáns hatásával adhat komoly segítséget. Ezáltal a már rákos betegek életkilátásait is javítani képes, az áttétképződések gátlásával és azok idejének kitolásával.

- Izommunka

A kálium megemésztése nem kötődik más anyag jelenlétéhez. Ennek köszönhető, hogy felszívódása a belekben jó, ha megfelelő az emésztés. A csicsókában igen nagy mennyiségű kálium található, más ásványokhoz viszonyítva. Keményítő tartalma a test meghajtását szolgálja, a kálium jelenléte pedig fokozza a meghajtást, így az izomteljesítményt a csicsóka-lé fogyasztása nagymértékben elősegíti. (Még nagyobb eredményt érünk el, ha beleteszünk egy evőkanál lecitint.)

- Vérnyomás

Tanulmányok bizonyítják, hogy szoros kapcsolat van a magas vérnyomás és a szervezet kálium hiánya között. A csicsóka-lé fogyasztásával el lehet kerülni a vérnyomás emelkedését, illetve az azzal kapcsolatos kellemetlenségeket.

12. apokrif (válaszként erre: 2. - Fdóri)
2010. jan. 21. 11:01

Csicsóka püré

Hozzávalók:

- csicsóka

- magtej,(pl. rizstej, zabtej, köles tej)

- növényi tejszín,

- fokhagyma

- TAMARI

- tisztított víz


Elkészítés:

- A megtisztított csicsókát feldarabolom, egy kis TAMARIval, reszelt fokhagymával ízesítem, kevés víz hozzáadásával párolom.

- Ha megpuhult krumplinyomóval áttöröm, kevés tejszínnel és tejjel kikeverem.


Tanácsok:

- Ne főzzük túl.

- Köretként tálalhatjuk, mint a burgonyapürét.

- A csicsóka jó hatású a cukorbetegségben szenvedőknek. Nem emeli meg a vércukorszintet.

- Fogyókúrában is ajánlott.

11. fdóri
2009. nov. 21. 15:56

Azt sem szereti a gyerekem:(

Én szeretem, de őneki lenne fontos. És abban ugyanúgy sok szénhidrát van mint a krumpliban:( De köszönöm a sok receptet és az ötleteket...

10. NOA
2009. nov. 19. 17:08
Vegyitsd először sütőtökkel felesben..az nem jó?
2009. nov. 19. 14:27
Mármint amit az5. hsz-edben írtál előre..:)
2009. nov. 19. 14:27
Nem, ebben a csicsókában csalódtam. Asszem ezt a receptet csináltam meg csak ott ahol én találtam, nem volt tejszín írva, a tejfölt meg én raktam csak hozzá...gondoltam hátha elveszi az ízét:))) De nem:(((
7. NOA (válaszként erre: 4. - Fdóri)
2009. nov. 19. 13:59

..magadba vagy csalódott?:)))


Majd belecsempészed valami más ételbe.Most szüneteltesd egy kicsit a dolgot.

6. NOA
2009. nov. 19. 13:57

inyenc csicsóka:


Hozzávalók:

1 kg csicsóka gumó,

1 dl olívaolaj,

tengeri só,

2 gerezd fokhagyma,

1 dl tejszín,

10 dkg reszelt füstölt sajt


Elkészítése: A csicsókát vízzel és kefével megtisztítjuk, lesikáljuk (nem hámozzuk).

Hosszanti irányban vékony szeletekre vágjuk.Tepsibe tesszük, sózzuk ízlés szerint, meglocsoljuk az olívával. Rászórjuk az apróra vágott fokhagymát. Jól összekeverjük. Ráöntjük a tejszínt, megszórjuk a reszelt sajttal. Forró sütőben kb. 20 perc alatt puhára sütjük.

Akkor jó, mikor a sajt megpirul. Gyors vacsorának nagyon finom. Vagy bármilyen húsféléhez köretként tálaljuk.


Csicsóka saláta

Hozzávalók:

60-80 dkg csicsóka gumó

ecetes-cukros salátalé

pici só

5-6 levél borsmenta levél


Elkészítés: A csicsókát mosás után meghámozom, uborkagyalun legyalulom. Kevés sóval megpergetem, és kb. 10-15 percig állni hagyom. Közben elkészítem a salátalevet, és apróra vágok 3-4 nagyobb borsmenta levelet. A csicsókát enyhén kinyomkodva beleteszem a salátalébe, hozzákeverem az apróra vágott borsmenta levelet, és a tetejét is ezzel díszítem. Nekünk nagyon ízlett.

5. NOA
2009. nov. 19. 13:56

GYES CÉKLASALÁTA

6 db cékla

1 db fekete retek

1 db kisebb zeller

2 db sárgarépa

4 db csicsóka (vagy helyette főtt krumpli)

kis citromlé, víz, só, méz

A céklát, a feketeretket, a zellert, a sárgarépát .és a csicsókát közepes lyukú reszelőn lereszeljük, besózzuk, és citromlével, mézzel összekeverjük:


HAGYMÁS CSICSÓKASALÁTA

80 dkg csicsóka

20 dkg lilahagyma

kb. 1 dl citromlé

1 teáskanál só


A csicsókát megtisztítjuk, és alapos mosás után nagy lyukú reszelőn lereszeljük (például káposztareszelőn). Hozzáadjuk a sót, a citromlevet és a vékony karikákra vágott lilahagymát.


CÉKLÁS CSICSÓKASALÁTA

cékla

3-4 gerezd fokhagyma

1-2 dl joghurt vagy más salátaöntet

esetleg citromlé ízlés szerint

A megtisztított zöldségféléket megmossuk, apróra reszeljük, összekeverjük a joghurttal (salátaöntettel) és az olajjal.


VEGYES CSICSÓKASALÁTA

3 db csicsóka

1 db zellergumó

3 db sárgarépa

1 db kisebb karalábé

ízlés szerint citromlé, só, méz

kefir

fokhagyma

esetleg apróra vágott póréhagyma

A zöldségeket megmossuk, megtisztítjuk, lereszeljük vagy csíkokra vágjuk. Összekeverjük a hozzávalókat, és tálaljuk.


BURGONYAFÕZELÉK

1 kg mosott burgonyát hámozzunk meg. Utána újból megmosva vágjuk kb. 1,5 cm széles kockákra. Egy diónyi vöröshagymát aprítsunk fel, és 1 evõkanál olajon dinszteljük üvegesre. Adjuk hozzá a feldarabolt burgonyát és dinszteljük még pár percig, majd engedjük fel annyi vízzel, hogy háromnegyedéig ellepje. (Télen a fonnyadt krumplira annyi vizet öntsünk, hogy ellepje.) Tegyünk bele 1 púpozott mokkáskanál sót, egy csipet õrölt borsot és 2 kisebb babérlevelet, vagy fél mokkáskanál majoránnát. Fedő alatt fõzzük kb. 15 percig, amíg a burgonya megpuhul. 1 evõkanál liszthez adjunk annyi olajat, amennyit felvesz, és hevítsük habzásig. Vegyük le a rántást a tûzrõl, hagyjuk kissé hûlni, majd rakjunk bele 1 dl tejfölt, és tovább kevergetve engedjük fel 1 dl hideg tejjel. Öntsük a fõzelékhez, és gyakran megkeverve fõzzük még 5 percig. Ha színesen szeretjük ezt a fõzeléket, akkor a tûzrõl levett rántásra szórjunk negyed mokkáskanál fûszerpaprikát. A nyári újburgonya sûrítéséhez 2 evõkanál lisztet használjunk. Melegen tálaljuk. A változatosság kedvéért ezt a fõzeléket elkészíthetjük csicsókából is. Mivel a csicsóka hamarabb puhul, csak 10 percig fõzzük, és a nagy héjveszteség miatt 1,2 kilogrammot használjunk belõle. Az édesburgonyának is nevezett csicsóka egyébként ötször annyi rostanyagot tartalmaz, mint a krumpli. Ez az õsrégi gumós növény nem csak az emésztésre gyakorol jótékony hatást, hanem könnyen felszívódó cukortartalma révén cukorbetegek is nyugodtan fogyaszthatják. Akit zavar az édeskés íze, meghámozva legalább 1 órán át áztassa meleg vízben.


CSICSÓKAKÖRET

a csicsókát megmossuk, meghámozzuk, felkarikázzuk. Teflonedényben kevés vajon megpároljuk, sóval, borsfûvel, fokhagymával, petrezselyemmel fûszerezzük. Roston sült hal vagy csirke mellé gyorsan elkészíthetõ kímélõ, egészséges és fogyókúrás étel.


CSICSÓKASALÁTA

15 dkg csicsókát, 10 dkg tormát, 10 dkg céklát megreszelünk, sóval, borssal és fokhagymával elkevert kefirrel leöntjük, jól elkeverjük, tetejét snidlinggel megszórjuk, 3-4 órát hûtõszekrényben érleljük. Cukorbetegeknek, fogyókúrázóknak a krumpli salátához hasonlóan is érdemes elkészíteni: a csicsókát megtisztítjuk, egy nagyobb zellerrel együtt sós vízben megfõzzük. (Elõbb a zellert fõzzük, a csicsókát késõbb tegyük hozzá, mert 5-10 perc alatt megfõ.) Ízlés szerinti salátalevet készítünk, majd a csicsókát, 1-2 fej hagymát és a fõtt zellert felkarikázva beletesszük. Tetejére kevés gyömbért reszelünk, összeérleljük

2009. nov. 19. 13:50

Szia! Azóta megsütöttem fokhagymásan-tejfölösen-sajttal. Egyik gyerekem sem ette meg, én sem...

Csalódott vagyok. Kipróbálom majd áztatással, aztán ha úgysem,akkor feladom.Pedig jó lenne nagyon:((

3. NOA
2009. nov. 19. 12:37

Pont most készítettem salátát belőle lilahagymával.Szétfőtt:)Íze fini.

Állítólag ha beáztatod megszünik az édes íze.

Főzéskor vizizü, igy nekem nem tetszik.Mikróba teszem és ott párolom.Talán a második jobb lesz.Viszont a fokhagyma nagyon jó rá.

Sütöttem már wokba is..sőt tepsibe is.


Még nincs tuti bevált receptem sajnos.

2009. nov. 19. 09:38
A kisfiamnak szeretnék főzni csicsókát köretnek. 2,5 éves, krumplipürének készítettem el, de úgy nem ette meg. Fontos lenne, mert cukros:(
2009. nov. 19. 09:36
Hogyan főzzem a csicsókát, hogy finom legyen?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook