Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Fiatalkori izületi gyulladás fórum

Fiatalkori izületi gyulladás (beszélgetős fórum)


179. szimba (válaszként erre: 173. - Bettykee)
2009. júl. 5. 12:32

Szia!

Ha még aktuális a dolog (?), beszéljük meg privátban! Én is Sevcic doktornőhöz járok, két évig kaptam az egyik biológiai terápiát (Enbrel), most állunk át a másikra (Humira), mert egyre hatástalanabb lett. Sajnos ez sem csodaszer, sosem voltam mellette tünetmentes, de azért a mostaninál, hogy nem kapom, mégis sokkal jobb volt.

178. katalino123 (válaszként erre: 175. - 81f46d06d3)
2009. jún. 28. 09:48

Hé!!! Én nem mondtam, hogy hagyjátok el a gyógyszert, de gondolkozzatok el alternatívákon!

És vannak buddhai középutak is!

Mindenki azt csinál, amit akar, de egy próbát megér az, ami nem árt!


A véleményem, hogy az anyukák nagy része kényelmesebbnek találja megfizetni a szuperorvost a szuper gyógyszereivel, semhogy kidolgozna saját természetközeli startégiáit!


Az orvosok sem istenek és hallottam már néhány "nagy névről", akik simán félrekezelték a betegüket (lásd Michael Jackson! - pedig volt pénz!)

A legjobb, ha ezerfelé tájékozódsz,- ezer orvosnál és a saját megérzéseid alapján is megpróbálsz segíteni.


A mozgás elhagyása, te is tudod, ördögi körbe viszi a gyereket. Az inakítvabb időszakokban mozgasd. Akkor ússzon!

A hús elhagyása megszabadulás a fölös antibiotikumoktól. Tudjuk, hogy az állatokat telenyomják vele.

A nagyüzemi tej tele van hormonokkal.

A hús és tejkultusz a mai világban ostobaság!

Tudom, a zöldség-gyümölcs is vegyszerektől hemzseg, de még mindig jobb, ha nincs pénz a drága bio élelmiszerekre.

Ésszerűen kell kajáltatni: sok párolt zöldség, kizárólag tiszta zsiradék (csaknövényi extraszűz olajokkal)Fehérje csínjával és inkább kefír, joghurt, túró, tejföl formájában, vagy borsó, csicseri, bab.

Töménytelen friss gyümölcs, főleg bogyósok (málna, szeder)

A gyógyteáktól semmi baja nem lesz!

A méz töménytelen mennyiségban ajánlott! Propolisz és méhpempő!!! rendszeresen. (persze, ha nem allergiás a méh termékekre)

Semmi mesterséges kaja!


Aztán a lelki tényezők! Autoimmun folyamatnak feltételezik (ha már kizárták pl a PKU-t és társait).

Az ővsömörhöz hasonlóan lelki problémákal is összefügg.

Lehet, hogy egyenesen rád allergiás. Akár a túlzott aggódásod is lehet negatív hatású, meg a folyamatos sopánkodás, hogy egy "gyógyíthatatlan" beteg gyereked van. A gyereknek a betegségtudat tragikus hatású. Tessék könnyedebben kezelni a témát, vagy legalábbis nagyobb hittel a gyógyulásra!

Vagy túl sok a veszekedés családon belül. Lehet, hogy ez utálatosan hangzik, de gondolkozz el rajta!

Vegyél neki egy jó kis játék-konzolt és hagyd, hogy sok nyerős játékot játsszon!

Vagy társasozzatok a családdal és hagyjátok néha nyerni.

A lelkére is jó hatással lenne, ha azt mondanád, hogy anya kitalált Neked egy tutti ggyógymódot, amitől garantáltan rendbejössz!

2009. jún. 27. 16:12
sziasztok 2 honapja faj a terdem alig birok ra allni voltam mri vizsgalaton is nem mutatott elterest dokim szerint porc ellagyulasom van tudtok esetleg errol a betegsegrol valamit kinek mi a tapasztalata ? condrosulfot szedek ra de nem hat ha nem javul inekcio jon koszi a hozzaszolasotokat elore is
176. 81f46d06d3 (válaszként erre: 173. - Bettykee)
2009. jún. 26. 20:41
Módosult a betegséged? Gondolom, már másik diagnózisod van, szisztémás idült izületi gyulladás? Arra illik rá, hogy testszerte begyulladnak az izületek. Én egyszer leveleztem valakivel itt a Hoxán, aki megkapta a biológiai terápiát, de azt írta, hogy teljesen nem hozta rendbe, egy-egy izületi gyulladása azóta is van. Ha gondolod, megpróbálom őt visszakeresni Neked, nem tudom biztosra ígérni, de próbálkozom.
175. 81f46d06d3 (válaszként erre: 172. - Katalino123)
2009. jún. 26. 20:33

Régen voltam itt, nem tudom, nézitek e még néha a fórumot. Én kicsit "elfeledkeztem" róla... :(

Az én fiam 8 éves, az ORFI-ban kezelik, Balogh főorvostól indultunk. Én rákérdeztem a diétára nála. Nem tudom, felnőttekkel mi a helyzet, de fejlődő gyermekszervezetnek nem ajánlott a diéta. Amellett én az aprómagvas gyümölcsökről pont azt hallottam (az is tuti volt), hogy kerülni kell. Azonkívül ha én futtatnám az izületi gyulladásos fiamat, amikor a térde van begyulladva, akkor pár nap alatt felgyűlne folyadékkal, aztán lehetne menni csapoltatni. A gyulladt izületre ráterhelni?! Alig tudott menni, a férjem ölben vitte orvoshoz... én örülök, hogy nem kell magántanulónak lennie és még erőltessem? A futás nem helyettesíti a gyógytornát. Ez biztos.

Ha Neked mindez bejött, nagyon szerencsések vagytok. És ennek örülök. De olyan tanácsokat osztasz, amik nekem, egy beteg gyerek anyukájának -nem tudok jobb szót- felháborítóak. Azzal "játszunk"(ez sem jó szó), hogy a gyerekünk mikor -előbb vagy később- lesz leszázalékolva.

Egyébként az, hogy a fiadnak 18 éve nem voltak problémái, azt is jelentheti, hogy nem krónikus, hanem "csak" akut izületi gyulladása volt.

Nekem Balogh főorvos -aki országos szaktekintély, tanít orvosokat, könyvet írt a fiatalkori reumáról és mindenhol az országban ismerik ezáltal- azt mondta, vissza lehet utasítani a gyógyszeres kezelést a mellékhatások miatt, de nem érdemes. Ez a betegség olyan agresszív, hogy muszáj agresszíven kezelni. Egy kis diéta és torna segít, de nem gyógyít... Sajnos.

2009. jún. 24. 13:04

Üdv Mindenkinek!

Azért írok, mert nővéremnek vannak hasonló problémái. (Csak gyorsan futottam végig a fórumot ugyhogy előre is elnézést, ha a következő kérdésre már voltak válaszok.) Fontosnak tartom elmondani, hogy egész testre kiterjedő pikkelysömöre van. (úgy tudom ez is okozhat izületi fájdalmakat, bár a betegek néhány százalékánál volt rá példa.) Körülbelöl 2hónapja, szinte egyik napról a másikra észlelte a fájdalmakat először, arra gondolt elfeküdte magát éjszaka, azért fáj a háta, a nyaka. Majd szép lassan a lábai, karjai és mostanra mindene fáj. Komolyan mondom nagyon elkeserítő az állapota, hogy ilyen fiatalon ennyire fáj mindene. (a nagymamánk jobban közlekedik mint ő) 3szor járt a reumatológián, ahol mostmár a 3.féle gyógyszert kapta. ezidáig hatástalanok voltak, még a szteroidos is. Most kezeléseket írt ki neki, több félét. Nem fűzök hozzá nagy reményeket. :( Kapott időpontot immunreumatológiára. Jól vagyok informálva, hogy ez egy vérvétel, amiből kiszűrik, hogy milyen eredetű az izületi gyulladás?? Segítsetek légyszíves! illetve szeretném kérdezni, hogy milyen hatásos módszer van ennek kezelésére? JA azt azért hozzáteszem, az orvosok nem mondanak semmit, csak adják a gyógyszereket. Nem zárják ki azt sem, hogy a pikkesömör okozza, de végeredményben nem tudnak mondani semmit, hogy mi okozza.

Köszönöm a válaszotokat előre is.

Szép napot mindenkinek!

2009. máj. 26. 13:48

Üdvözlök mindenkit, Betti vagyok, 21 éves.

10 éves koromban diagnosztizálták nálam a 3 pontos JCA betegséget. Az ORFI-ba járok, a Sevcich doktornőhöz.

Eddig szerencsére félévente, évente dagadt be a térdem, és a leszívás után megkapott steroiddal tünetmentes voltam. Állandó gyógyszert nem szedtem.

De tavaly augusztusban valami történt, mert nem csak a bal térdem, hanem a bokám, a másik térdem, a vállam, és a csípőm is begyulladt. Mozogni szinte nem tudtam, menni is csak mankóval. Kórházba 2 hétig voltam. Leszívták mindkét térdemet, bokámat. Beállítottak nálam bázisgyógyszert, amit azóta is szedek, szerintem eredménytelenül, ugyanis az eltelt 8 hónapban ismételten leszívták a bal térdem és a bokám, de ami a legrosszabb, hogy állandó fájdalmam van, és gyulladtak az ízületeim, tehát egy kicsit sem vagyok jobban.

Olvastam a fórumon, és újságcikkekben a Biológiai terápiáról, amit a doktornőm is említett végső megoldásnak, bár azt mondta csak akkor kaphatom, ha megint egyszerre gyullad be minden ízületem. Ezt nem szeretném megvárni, így is elég rosszul vagyok.

Az lenne a kérésem, hogy ha van valaki, aki már kapott ilyet és tud esetleg több információval szolgálni, esetleg tud mellékhatásokról, /a steroid injekcióktól hízok/, szeretném, ha válaszolna nekem, mert nemsokára kontrollra megyek, és addig szeretnék többet tudni erről a lehetőségről.

Előre is köszönöm a segítséget:

172. katalino123 (válaszként erre: 171. - 093599874c)
2009. máj. 15. 09:04

A következőket ajánlom az izületi gyulladásra (gyereknek, felnőttnek - autoimmun betegségre is hasznos!!):

1. az antibiotikumok teljes elhagyása (kivéve vészhelyzet: gennyes mandula gyulladás, vesegyulladás, tüdőgyulladás, stb. Ezt egyénileg kell eldöntened az adott esetben, bár ez a kúra 98%-ig kivédi a megbetegedéseket)

2. amalgám tömések kicserélése fehér tömésre

3. gyulladt, szuvas fogak kezelése

4. húsok teljes elhagyása az étrendből (helyette túró, tejföl, kefír, joghurt, gomba, bab, borsó)

5. B12 vitamin kerülése!!!

6. Óriás dózis C vitamin, napi 2000 mg (ne félj a vesekőtől, főleg, ha betartod a többi utasításomat is!)

7. E vitamin (nagy dózisban)

8. D vitamin, vagy napocska

9. szálas zöldtea, galagonya tea, zsurlófű tea, mate tea (gyerekek is ihatják)

10. Bogyós gyümölcsök töménytelen mennyiségben: áfonya, szeder, málna + grapefruit, pomelo, szőlő

11. Ecet és ecetes ételek teljes tilalma (helyette citromlé)+ cukor helyett fruktóz

12. Omega zsírsav, kókuszzsír, olivaolaj (főzni is kizárólag ezekkel!!!) - minden más zsiradék tilos!

13. sok-sok brokkoli, kelkáposzta, fejes káposzta, kínai kel, cékla, rizs

12. napi minimum 2-3 km séta, kocogás, vagy futás (fájó térdizülettel is, ha képes vagy rá !!!)

A futás helyettesíti a gyógytornát. Bármily hihetetlen, de a mínuszokban való futás kiválóan hat a beteg izületekre. A belső felmelegedés és a külső hideg együttes hatása csodákra képes.


Mivel jómagam 3 évtizede ezt alkalmazom és a fiamat (aki örökölte tőlem ezt a betegséget) - e szerint neveltem fel, bevált kúraként ajánlhatom.

Fontos a szigor legalább 2-3 évig. Utána gyógyultnak tekinthető a beteg. Viszont normál életmód mellett visszatérhet.

Nekem kindössze két esetben tértek vissza az izületi problémáim, de a kúra után újabb évekre vagyok bebiztosítva mindig. A fiam huszonnyolc éves, neki 10 évesen voltak problémái ezzel, azóta nem.

Öntörvényűen az ő esetében sem hallgattam az orvosokra, akik gyógyszer hegyekkel és szteroidokkal akarták kúrálni. Igazam volt!

Még annyit, hogy ennek a betegségnek a gyógyításához fontos a lelki egészség is!

Azt pedig kreativítással, alkotással + a futással, kirándulással, utazással lehet helyreállítani. A betegségtudatot pedig iktasd ki a saját és a gyermeked fejéből is!

Üdv mindenkinek, sok sikert a kúrához és bízzatok bennem, tényleg működik!

Mezei Kati

171. 093599874c (válaszként erre: 170. - Virag44)
2009. febr. 14. 12:34

Sziasztok!


Lilimia jól van, a leendő anyósával kűzd, egy másik fórumon találkoztam vele.

Balázs heti 10 mg (4 tbl.) Methotrexátot szed Folsavval kiegészítve. A gyógytorna nálunk is óriási gond, igazából nincsen rá jótanácsom, mi határozottan utasítjuk arra, hogy meg kell csinálni és kész. Próbáltuk, hogy vele tornázunk, azt is, hogy közben beszélgetünk, viccelődünk, stb. stb., mindent próbáltunk, de utálja és elutasítja. Úgyhogy nekünk nem maradt más utunk, elmondjuk neki, hogy ez ugyanolyan kötelessége, mint a tanulás a suliban... nincsen apelláta. Az ORFI-ban megcsapolták Balázs térdizületét és kapott oda helyileg steroid injekciót. Utána kezelésre járt (galvánrekeszes), vizitornára, csoportos és egyéni gyógytornára. Két hétig volt ott.

Nagyon - nagyon szorítok Nektek.

Minden jót Zsófinak és sok kitartást Neked!!! :)))

170. virag44
2009. febr. 14. 11:40

Sziasztok!


Remélem mindenkinek jól indult az év. Mennyi Methotrexátot szed Balázs? Zsófi 15mg-t 6 tabletát hetente, ami szerintem rengeteg. Azonban végre sikerült a Medrolt csökkenteni napi 2mg-ra, és most hétvégén kezdjük azt, hogy csak minden másnap kap 2mg-t, és ha ez is megy (Szorítsatok!!!), akkor március elején elhagyhatjuk a Medrolt. Nálunk még mindig a gyógytorna a probléma, a múltkor már a gyógytornászt is kiakasztotta. Minden jó tanácsot várok, hogy tudnám vele megkedveltetni. Az ORFI-ban mit csináltak Balázzsal? Írjatok, hogy mi van a gyerekekkel és Veletek. Lilimiáról tud valaki valamit?

169. 093599874c (válaszként erre: 168. - Nagyket)
2009. febr. 10. 13:36

Szia!

Már én is gondoltam, hogy megkérdezem... :)

Balázs szedi a Methotrexátot, még csak 3 hete, nem tudok mit mondani róla. Szedtétek már?

Kicsit sántít, de töretlenül megy a suliba mindennap. Nagyon fárasztó neki.

Már túl van egy kéthetes kezelésen az ORFI-ban, januárban került rá sor.

Írjatok Ti is, mi van veletek! Gyerkőcök?

Zsófi és Lili?

Minden jót Nektek!

168. nagyket
2009. febr. 10. 07:03

Sziasztok Lányok?


Mi újság Veletek az új évben?

2009. jan. 4. 13:52
Én is Boldog Újévet kívánok mindenkinek!!
166. nagyket
2008. dec. 31. 16:58

Sziasztok!


Boldog Új Évet Kívánok Nektek és családotok minden tagjának :)!!!

165. 093599874c (válaszként erre: 164. - Nagyket)
2008. dec. 25. 20:14
Boldog Karácsonyt és sok-sok egészséget kívánok valamennyiünk családjának.
164. nagyket
2008. dec. 24. 09:09

Sziasztok!


Boldog karácsonyt Mindannyiunknak, és kívánom, hogy jövőre egészségesek legyenek szeretteink!!!!

163. virag44
2008. dec. 11. 18:07

Sziasztok!


Én is mindig megnézem, de nem mindig írok. Most meg készülünk a karácsonyra, ami nálunk 13-14-én kezdődik, mert 17-én megyünk kontrollra, utána meg anyukámékhoz, és ott töltjük az ünnepeket. Úgyhogy nálunk két nap és karácsony. Ráadásul, hogy jól kezdődjön az ünnep elhívtuk Zsófi barátnőit szombat délelőtt mézeskalács sütésre. Úgyhogy most egy darabig nem leszek. Mindenkinek kicsiknek és nagyoknak kellemes karácsonyi ünnepeket, kitartást és jó egészséget kívánok!

162. nagyket
2008. dec. 11. 08:11
Köszönöm!!!
161. 093599874c (válaszként erre: 158. - Nagyket)
2008. dec. 10. 16:41
Megnéztem Lilit a képen.... gyönyörű finom kis hölgy. Minden rendben lesz, ne aggódj. Na jó, úgyis aggódsz. Tarts ki.
160. 093599874c (válaszként erre: 158. - Nagyket)
2008. dec. 10. 16:39

A röntgen azért készül, hogy időben észrevegyék a hosszú ideig tartó gyulladások okozta deformitásokat. És azt is, ha a csont felszíne sérülne, ugyancsak a hülye gyulladás miatt. Ez fontos, hogy ne kapjon senki csontvelő-gyulladást. Állítólag ez nagyon ritka ennél a betegségnél, de gondolom, óvatosak.

Ne bukj ki, ez elővigyázatosság. Balázsnak csontcintigráfiai vizsgálata is volt ezért. Meg 3 MR vizsgálata kb. 6-7 hónap alatt.

159. 093599874c (válaszként erre: 157. - 88bdb83f99)
2008. dec. 10. 16:35
Bocsi, elmentem a Balázs elé a buszra. Nálunk tavaly szeptember óta tart a gyulladás. A főorvos azt mondta, ha egy gyulladás tovább tart, mint 6 hét, akkor annak már oka van. Autoimmun, virus, baci. Utálom ezt a betegséget....!!!!!!!!!4
158. nagyket
2008. dec. 10. 16:04

Sziasztok!


Lili jól van, nem szedi a Medrolt..ez tök jó, de az ellenörző röntgenen találtak a kéztőcsontnál egy kis eltérést (véletlenül!!!!), szóval 20-án megyünk vissza újabb röntgenre :(

Milyen gyakran lehet a gyereket röntgenezni?

Mivel ezt is tök véletlenül találták, vigyem a gyereket fix időnként, hogy időben észrevegyék a következő gyulladást????????

Most megint kibuktam:(:(:(

157. 88bdb83f99 (válaszként erre: 156. - 093599874c)
2008. dec. 10. 14:17
Nálatok mióta tart a gyulladás?
156. 093599874c (válaszként erre: 155. - 88bdb83f99)
2008. dec. 10. 14:05

A pikkelysömör nem szűnik meg. Kezelhető, de nem gyógyítható. Balázsnak van két húszforintos nagyságú folt a könyökei felett és a fenekén pár pötty. 3 nap alatt lementek a krém hatására, de ő akkor is pikkelysömörös beteg. Ráadásul csak télen jön elő. Biztosan köze van a fényhez,a naphoz.

Az egyizületi gyulladás -szerintem és az ORFI-ban a gyermekreumatológus oszt.vezető főorvos szerint- a betegek 20-30 °százalékánál múlik el, a többi emberke beteg marad egész életében. Balázsnak először "csak" a bal térde gyulladt be, de most ráhúzódott a bokáira is. Ráadásul ezt nehezen is veszik észre, azt mondta a kezelőorvosa, hogy a bokák gyulladása gyakran rejtve marad, mert nem szembetűnő. Az egyizületi gyulladás a fiatalkori reuma egyik alfaja. Lehet, hogy most szemétnek tartasz, de én azt gondolom, hogy egyáltalán nem biztos, hogy végleg elmúlik. A 6 hétnél tovább tartó gyulladás már krónikus, annak már komoly oka van. Én minden reggel, amikor elmegy a fiam, sírva kezdem a napot és úgy is fejezem be, amikor senki nem látja. Például bevált nálam a fürdés és a "pont most mostam meg az arcom". Persze a férjem nem hiszi.... Mindennap arra gondolok, milyen nagy kincs, ha valakinek egészséges a gyermeke....

Mi a tornát az ORFI gyógytornásza után csináljuk, a férjem felvette videókazettára. Nagyon egyszerű, 15 perc.

155. 88bdb83f99 (válaszként erre: 154. - 093599874c)
2008. dec. 10. 13:53

Most volt egy lázzal járó felsőlégúti fertőzés, s a lába kicsit merevebb lett. Nem fájlalta, nem dagadt be, de volt már, hogy jobban ki tudta nyújtani. Lehet, hogy mégsem csak a baktérium az oka. De reméljük meggyógyul. ilyenkor mindig az cseng a fülembe amit a professzor mondott: Az egyizületi gyulladás mindig elmúlik.


Én úgy tudom,(Persze ez egyáltalán nem biztos, hogy így van) hogy a pikkelysömör és az izületi gyulladás között az az összefüggés, hogy vannak olyan vírusok, baktériumok, amelyek az arra hajlamos embereknél kiválthatnak olyan reakciót, hogy nem csupán az adott vírussal, baktériummal küzd a szervezet, hanem saját magát is megtámadja. Kérdés: Ha esetleg a pikkelysömör megszűnik, akkor az izületi gyulladás is elmúlik?


Másik kérdés: Tornán ki milyen gyakorlatokat szokott csinálni?

154. 093599874c (válaszként erre: 153. - 88bdb83f99)
2008. dec. 10. 13:41
Én is így vagyok. De kiváncsi lettem, hogy mindenki jól van e.
2008. dec. 10. 13:13
Ha géphez ülök mindig elolvasom a fórumot, csak nem mindig írok.
2008. dec. 10. 12:10

Sziasztok!

Remélem, hogy azért nem jelentkeztek, mert:

1. mindenki jól van és gyógyul,

2. készültök a Karácsonyra.

Ugye jól gondolom?

Sziasztok.

151. 093599874c (válaszként erre: 150. - Virag44)
2008. dec. 8. 19:26

Szia!


Virág44, ne ijedezz, vidd a Bőrgyógyászatra. Nekünk is csak télen jönnek elő a "pacák", már kisbaba kora óta, mégis pikkelysömör. Arról pedig tudni kell. A pikkelysömör sokszor ját együtt az izületi gyulladással, de hogy mi az összefüggés oka, azt nem tudom, mert nem is érdeklődtem. Nem gondoltam volna, hogy a piros foltok egy ilyen betegséget takarnak.

Amúgy jól vagyunk, köszi. Bent a steroid Balázs térdében, most -remélem- egy ideig nem lesz gond. Idén már nem megyünk orvoshoz (szándékunk szerint). Készülünk ezerrel az ünnepekre, már felraktam az égősorokat, a fényektől jó hangulatom lesz....

Minden jót nektek és írjatok. Meglátogattam egy másik fórumot... na, többet nem "csallak" meg benneteket. Ott a tagok rajta ülnek a gépen és rendesen beszélgetnek sok érdemtelen témáról... meg arról, mit mulasztanak el a lankadatlan fórumozás miatt.

Vigyázzatok magatokra, gyógyuljatok.

150. virag44
2008. dec. 8. 19:03

Sziasztok!

Remélem m inden gyereknek és felnőttnek egészséget hozott a mikulás. Zsófinak egy kezdődő hörghurotot, de bár csak ez lenne a bajunk. Telente egy hörghurut, és ezzel kiegyeznék.

Lindus most megijesztettél. A kicsin vannak rejtélyes piros foltok, amire a doktor néni azt mondta tejallergia, és tavaly is télen jöttek elő. Ha nem múlnak el, ünnepek után mi is megyünk a bőrgyógyásztra.

A suliba vidd el a MTX és a medrol papírját, mondván lássák, hogy ilyen mellékhatásai lehetnek, ne érje őket váratlanul. Zsófi régi ovijában erre föl kezdték komolyan venni a betegséget.(Persze ehhez az kell, hogy elolvassák.) Nálunk apósom szokott ezzel a nem lehet olyan komoly... Szöveggel kiakasztani, de azt hiszem (remélem) csak engem meg a páromat akar megnyugtatni. Mi van veletek!!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook