Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Lakásilletékre kérvényt adtunk be, egy év után elutasították, most pedig kiszámláznak késedelmi pótlékot? fórum

Lakásilletékre kérvényt adtunk be, egy év után elutasították, most pedig kiszámláznak késedelmi pótlékot? (tudásbázis kérdés)

1 2 3
61. mel81 (válaszként erre: 58. - Mása35)
2009. okt. 7. 13:55

Nem tudom, hogy számolták. A kiadásokat igazoltuk, de azokat levonva a fizunkból nem annyi jött ki, mint amit írtak nekünk az "életvitel"-ünkre.

Egyébként van olyan ingatlanunk, amiben nem lakunk (arra engedték el férjemnek pár éve az illetéket). Öröklés volt, és 1/6-od részben a férjemé. Gondolhatod, hogy ekkora résszel mennyi beleszólása van az eladásba. Bár lehet, hogy ezt lehetne valahogy kezdeményezni, de akkor az egész családdal összevesznénk.

60. Emi29 (válaszként erre: 59. - Mása35)
2009. okt. 6. 23:10

Csak azt tudnám, hogy miért nem az ilyeneket cseszegetik? Miért azokat szivatják, akik teljesen rendesen adóznak, hitelből vesznek lakást és majdhogynem egyik hónapról másikra élnek.

Jah persze, mert a minimálbérből élő kft tulajdonosoknak nem kell illetéket fizetniük, mert nem használt lakást vesznek, hanem újépítésűbe költöznek... Tisztelet a kivételnek...

2009. okt. 6. 08:47
Ha irreálisak, ellentmondásosak a jövedelmi, kiadási adatok (pl minimálbérből élő kft-tulajdonos, aki 3-4 éves autót plusz egy családot tart fenn stb), akkor nem nagyon foglalkoznak vele tovább, mivel nem írtatok igazat.
58. mása35 (válaszként erre: 57. - Mel81)
2009. okt. 6. 08:45

Hát azért fejenként 20eFt alatt nem nagyon lehet egy hónapban kajálni..

A jövedelmet amit írtok, összevetik azzal, amit a munkáltató ad le adatot. Ha reális, akkor elfogadják. De nem csak a jövedelem számít, hanem a vagyon is. Van-e lakhatásul nem szolgáló ingatlanotok, gépkocsitok, cégetek. Ha igen, nem engedhetik el.

A kiadásokat (kaján kívül) igazolnotok kell.

57. mel81
2009. okt. 6. 08:36
Ma anyósom leadja ezt a papírt, aztán meglátjuk, mi lesz. Szerintem az, hogy 100000Ft-ot mennyire tudunk kifizetni, tényleg az ügyintéző jóindulatán is múlik. Úgyhogy elég kérdéses, megkapnánk-e a méltányosságot. Azt sem értem, hogy számolnak a jövedelemből. Van egy átlag, hogy mennyit eszik valaki? Mert nekünk forintra megadták, mennyi pénzünk marad saját magunkra havonta.
2009. okt. 6. 08:17

Tényleg nincs! Benne van az adózás rendjéről szóló törvényben.

A méltányossági kérelemmel kapcsolatban már írtam néhány hsz-sal ezelőtt. Ha annak a feltétele a jövedelmi, szociális és vagyoni körülményeitek alapján fennáll, érdemes kérelmet benyújtani. Ha nem, felesleges (a méltányossági kérelem is 2.200.-Ft illetékköteles!)

55. mel81 (válaszként erre: 54. - Mása35)
2009. okt. 5. 20:53
Én sem értem, miért mondtak mást a két helyen, de ez történt. Ha kapunk választ, és simán nem törlik el, lehet, beadunk kérelmet. Már ha tényleg nincs a pótlékra kamat.
2009. okt. 5. 18:13

Az ügyintézés tartamára kell fizetni pótlékot! Talán olyan alapján törölhetnek, hogy jogszabálysértés történt. Azért érdekelne, melyik § alapján törlik:).

Az észrevételt a Folyószámlakezelési Osztály intézi, a részletet, méltányosságot a fizetési kedvezmények osztálya.

A folyamatban lévő ügyeket látniuk kell a rendszerben, nem igaz, hogy nem látják!! Legfeljebb nem nézik meg.

A régi ügyekbe pedig nem nézhetnek bele (a sajátba sem, ha már irattárban van), az adótitokvédelem miatt. A rendszerük megnézi a belépéseket, ha olyat néz meg, amihez nincs köze, jelentést kell írniuk, fegyelmi ügy indulhat.

Akkor tudnak valamit megnézni, ha vmilyen ügy indul (írásban írsz beadványt pl), tehát telefonon, szíre-szóra nem, a fentiek miatt!

53. mel81 (válaszként erre: 52. - Mel81)
2009. okt. 5. 17:22
Ööö... mármint a férjemnek és a sógoromnak van egy örökösödési ügye.
52. mel81
2009. okt. 5. 16:12

Na felhívtam az apehot.


Kezdődött azzal, hogy az ügyintéző megkérdezte, hogy melyik osztályt kapcsolja, a kérelmek elbírálásával vagy a pótlékokkal kapcsolatosat. Lehet, más nevük van, de ez volt a lényeg. Pechemre végül azt az ügyintéző kapcsolta, aki a kérelmünket elutasította. Türelmesen végighallgatott, arra nem lehet panaszom, de csak annyit mondott adjunk be egy kérelmet a pótlék elengedéséért, és majd az ügyintézőn (akihez kerül) eldől, elengedik-e. De azt is mondta, hogy a pótlék már nem kamatozik tovább (mert már ezzel is riogattak, hogy annak is lesz pótlékja, mint az illetéknek), így mindegy, hogy a kérelem elbírálása után fizetjük-e be, vagy most.


Mivel a férjemnek és sógorának van egy hasonló ügye (évek óta húzódik, örököltek), anyósom ma volt bent az apehnál azt intézni, és megkérdezte a mi lakásunk ügyét is. Csatoltak a pótlékról szóló levélhez egy nyomtatványt, amit ki kell töltenünk (vmi észrevételek a folyószámlához és pótlékkivonatokhoz), és ha azt kitöltve bevisszük (v. beküldjük), eltörlik a pótlékot, mivel azt nem kell fizetni a kérelem ügyintézésének idejére.


A lényeg, a legfőbb probléma, hogy ez a két osztály abszolút nem beszél egymással, és így fogalmuk sincs róla, hogy a másik mit intézett, mivel foglalkozik. Arról, hogy valaki benyújt egy kérelmet vagy hogy határozat születik, a másik osztályon nem tudnak, de a kérelmekkel foglalkozók sem tudnak róla, hogy mi történik azután, hogy egy kérelem ügyében határozatot hoztak. Tök jó, nem?


Nem tudom, mi lesz az ügyünk eredménye, de elvileg nem kell többet fizetnünk a most megadottnál, ha elhúzza az apeh akkor sem.

2009. okt. 4. 18:59

ja mégegy, bocs: a jövedelmeteknek a kiadások után ténylegesen fedezetet kell nyújtania a részletekre!! tehát ne írd, hogy 50e-ből esztek, rezsit fizettek, autót tartotok fenn stb


ezt a másodfok és a bíróság sem veszi be

2009. okt. 4. 18:57

ha nem megalapozott a kérelmed, ha hiányoznak a törvényi feltételek, akkor azt fogják mondani, hogy nyugodtan fellebbezz..majd felterjesztik a másodfokra, az meg elutasítja...és igazuk van

de ez neked nem kevés pénzbe kerül

2009. okt. 4. 18:55

Nem engedhetik el, ha van vagyont jelentő autótok!! főleg ha az elbírálás időszakában szereztétek!

van rá egy apeh-irányelvük ami szerint kell eljárniuk

2009. okt. 4. 18:53

Részletet akkor tudnak adni, ha te igazolod:

1 fizetési nehézséged átmeneti jellegű (gyakorlatban ez azt jelenti, hogy kb 12 havi részletet kérsz max.);

2. egyösszegben nem tudod megfizetni

3. a jövedelmetek ( a bevallott, tehát a rendszerükben található adatokkal egyezően) fedezetet nyújt a részletekre

4. az elmúlt időben nem történt érdemi vagyongyarapodásotok

5 van fizetési készséged (kezdd el fizetni magadtól)

6 a közös háztartásban élők aláírták azt az adatlapot amit ki kell tölteni


ha ez megvan, akkor nyugodtan fellebbezz (ez illetékköteles!!) vagy nyújts be új kérelmet

47. Gépzsír (válaszként erre: 46. - Mel81)
2009. okt. 4. 18:05
Amit ide leírtál. Elmondod, hogy vártátok a kérelmet, illetve vártatok a kérelmetek pozitív elbírálására, ami elég késve jött meg és ráadásul negatív is lett. A késedelmi pótlék meg csak rátesz egy lapáttal a dologra, hisz fizetési kedvezményt kértetek. Ha most ezt ki kell fizetnetek az a megélhetéseteket veszélyeztetné, stb.stb. Ha magától nem mondja el a lehetőségeket az ügyintéző, akkor kérdezz rá. Ha jól tudom, akkor fellebbezéssel is élhettek a határozat ellen. A pontos összeget nem tudom, valószínűleg benne van a határozatban. Ha nagyon nyögvenyelősen megy a dolog, nyugodtan említsd meg neki a fellebbezést. Ettől a dologtól fut ki a hátunkra a hideg. Légy talpra esett és mond el őszintén a dolgokat. A Hivatalban dolgozók nagy többsége hasonló problémákkal küzd. Ha szerencséd van, akkor az ügyintéződ nem az a fajta, akit bedarált a rendszer. Nekem van egy kolléganőm, akit teljesen bedarált. Ha valakiről beszélünk futólag neki már egyből beindul az agya, hogy " vajon ellenőriztem őt már?". Mondjuk nem illetékes, hanem asszem a vagyonosodást csinál. Mindegy. Szóval próbáld meg amit leírtam, szorítok nektek.
46. mel81 (válaszként erre: 45. - Gépzsír)
2009. okt. 4. 14:10

Ok, csak mit mondjak neki? Mert már ebben sem vagyok biztos, hogy mit kérdezzek.


Amúgy ez a vezetős dolog a legtöbb cégnél így van. Nekem olyan főnököm volt, aki folyamatosan a kirúgás szélére küldött a saját főnökei előtt, hogy megfélemlítsen, aztán meg velem végeztette a saját munkáját is. Csak én azt az álszent talpnyalást nem tudnám végigcsinálni, ami a vezetőségig eljuttatna. Akkor már inkább maradok szegény, és legalább nem fordul ki a belem saját magamtól.

45. Gépzsír (válaszként erre: 42. - Mel81)
2009. okt. 4. 12:55
Hétfő reggel fel kell emelni a telefont és felhívni az ügyintézőt, hogy ő mit javasol. Fontos a hétfő reggel, mert olyankor még él a hétvége nyugodtsága :) Keddre már a hétfő súlya nyomul. :) Sajnos ez van, ha valamit intézni kell, akkor az kemény telefonálgatásokat, levelezgetéseket jelent.
44. Gépzsír (válaszként erre: 41. - Sünciné)
2009. okt. 4. 12:52
Mindig a vezető jár jól! Ha rosszul végzed a munkád azért Te kapsz. Ha jól azért meg a vezető. Persze ő szép kis jutalmat, mi meg...Jelen pillanatban egy hatalmas hátralékot kell feldolgoznunk, ( persze mások hátraléka, de most ez mindegy is ) ezért napi 12 órát dolgozunk megállás nélkül. Az ebédünket is - ami jó esetben is 2 szendvics - az íróasztal mellett fogyasztjuk el, hogy azzal se menjen el az idő. Ha sikerül időre végeznünk, akkor talán kapunk egy kis pénzt érte. Persze a főnök hajt minket, mint az állatokat, mert ő kocsit akar cserélni. Mi meg most nem használjuk a kocsinkat, mert nem tudtuk befizetni a kötelezőt. Van egy kis különbség...
43. Gépzsír (válaszként erre: 40. - E28ddc7c9b)
2009. okt. 4. 12:48
Nem bántottál meg, a hivatal megkeményít :D Az iktatási rendszer a bürokrácia csúcsa! Nem tudunk mit tenni, ha egyszer ezt kell csinálni. Papírt készítünk arról, hogy papírt készítettünk a papír készítésről, és minderről papírt készítünk. Ez van. Mi bánjuk ezt a legjobban.
42. mel81 (válaszként erre: 38. - Gépzsír)
2009. okt. 4. 12:23

Most voltam kábeltévét intézni, ott is ez ment. Az ügyintézők idegileg sem bírták, mert a cég hibájából feltorlódtak az emberek. Nekem ezzel nem is lenne gondom. Csak ha tudom, hogy ez lesz belőle, nem adom be a kérelmet.


Mi még fiatalok vagyunk, egy év alatt (ameddig az ügy húzódott) teljesen megváltozott az életünk. Amikor beadtam a kérelmet, éppen egy (100e körüli) fizuból éltünk, úgy hogy a bejárásom a munkába helyből 20e Ft volt. Mikor elküldték a nyomtatványt a jövedelemigazoláshoz, a páromnak két hónapja volt munkahelye. De mivel ahhoz autó kellett (különben maradt volna munkanélküli, mert olyan helyre jár dolgozni, ahova tőlünk tömegközlekedéssel nem lehet bejárni), szóval adott a család kölcsönt egy használt kocsira (8 éves). Én akkor már babát vártam. Ezt ugye mind be kellett írni a jövedelemigazolásba.

Ezek után fél év telt el, és megkaptuk a választ, hogy természetesen elutasították a kérelmünket. Ekkor már megszületett a baba, tehát megint mások lettek a körülményeink, de az autó miatt sem adták meg, nem csak a jövedelmünk miatt. Ha én tudtam volna, hogy erre az időre felszámolódik egy csomó pótlék, akkor természetesen előbb megpróbálom az illetéket kifizetni, de nem tudtam. Ami durva, hogy sok mindenkivel beszéltem, olyannal is, aki az APEH-nál dolgozott régebben, és senki nem szólt. Az biztos, hogy többet az életben nem nyújtok be hivatalos helyre pénzzel kapcsolatos kérelmet, inkább fizetek, amint lehet és tudok.

41. Sünciné (válaszként erre: 38. - Gépzsír)
2009. okt. 4. 10:44
Teljesen igazad van! Én nem is a " kis emberekre " gondoltam hanem a nagy vezetőkre! Soha nem az kapja a pénzt aki keményen megdolgozott érte!
40. e28ddc7c9b (válaszként erre: 38. - Gépzsír)
2009. okt. 3. 18:20

Bocs! Nem téged, és az ott dolgozókat akartam bántani. Tudom, hogy a jogszabályokat nektek kötelező végrehajtani.

De az, hogy ami ebben az országban megy "aktatologatás" felháborító!

A dátumról csak annyit, hogy a sokszorosan iktatott-tologatott levelet, miért 20-30 nappal később kapja meg az ember, sokszor a végrehajtást hamarabb megkezdik, mint ahogy értesül róla az illetékes.

2009. okt. 3. 16:06

Még valami. 2007-ben integrálták az APEH kötelékébe az anno még a megyéhez tartozó Illeték Hivatalt. Ott teljesen más volt a szemlélet és még ismerték a méltányosság fogalmát. APEH-en belül már nincs ilyen. Ezen felül pedig egészen az iktatástól az irattározásig teljesen eltérő rendszert kellett a Hivatalba integrálni. Volt, hogy a kollégák fél évig nem tudtak dolgozni a rendszerben, mert nem tudta kezelni az illetéket! Ami persze az ügyek torlódásához vezetett. Nem tökéletes a rendszer az már biztos.

A helyszíni szemlétől meg nem kell félni, a helyszínelők is hús-vér emberek. Normálisan kell a dolgokhoz állni ( nem egyből a felmenőinket szidni, és husánggal fenyegetőzni ), normális hangvétel és akkor lehet bízni a kedvező forgalmi érték megállapításban.

38. Gépzsír (válaszként erre: 18. - E28ddc7c9b)
2009. okt. 3. 15:55
Ahogy már említették részletfizetési kérelem nem tolja ki a fizetés határidejét. A másik probléma, hogy az erre irányuló kérelmeket egy úgynevezett Fizetési Kedvezmények osztálya bírálja el, ami már nem tartozik az Illeték Osztályhoz. Egy teljesen különálló osztály, amely mindenféle részletfizetési kérelmekkel foglalkozik. Illeték, adó, stb. Hihetetlenül túlterhelt osztályról beszélünk. A dátumot nem lehet átírni! Azt a program nyomtatja rá, kivéve ha Word-ben készült határozatról vagy végzésről van szó. Hogy miért megy a késedelmi pótlék azt sajnos nem tudom, de mi is igazságtalannak tartjuk. Illeték területen dolgozom és még sok ilyen igazságtalan dolog van. De hát nem mi alkotjuk a jogszabályokat, mi csak próbáljuk betartani. Egyébként meg többnyire hús-vér emberek dolgoznak a Hivatalban és próbálnak humánusan a dolgokhoz állni. A prémiumokról meg csak annyit, hogy a túlórákért jogosan járó összeget sem fedezte. Amíg volt. Kivételek ez alól a vezetők persze. :)
2009. okt. 3. 14:53

Ja, mégegy: az eredeti kérdéshez:

a késpótlékot meg kell fizetni, az ügyintézési határidő túllépése miatt az !!időben megfizetett!! eljárási illetéket (2200.-Ft) kell visszatéríteniük csak :(

2009. okt. 3. 14:41

Az úgy van, hogy ill. fizetési meghagyás után jogerő, aztán 15 nap múlva esedékes (ekkor kell megfizetni, innentől pótlékolódik). Minden napra az aznap fennálló összeg után a jegybanki alapkamat kétszeresének 365-öd része. Az adott évi késpótlék a következő! év november 15-én lesz esedékes (erről kb júliusban vagy mikor értesítenek).

Ha kerelmet nyújtasz be, ugyanúgy pótlékolódik, kivéve ha részletet adnak: akkor a részletfizetési határozat keltétől a kedvezmény tartamára a jegybanki alapkamat 1x-ese a pótlék, ha pontosan fizeted. Ha nem, akkor visszarendezik a részletet és az alapszabály szerint kell késedelmi pótlékot fizetni.

Ha elengedik, akkor a méltányossági határozat keltétől engedik el, az addig felszámított pótlékot meg kell a következő évben fizetni.


És a törvény a szar, mert az apehosoknak is kell illetéket stb ugyanúgy fizetniük. A prémiumot pedig nem ilyenért kapják, hanem mindenféle osztó-szorzó szerint kiszámított dolog alapján, amiben a bevétel mellett pl a betartott határidők, az egyéb törvényességi előírások betartása, meg a saját költséggazdálkodásuk meg ilyesmik is benne vannak. Ált nagyon vigyáznak a jogszabályok betartására, de van olyan megye, ahol nem. :(


Ugyanolyan munka, mint bármelyik másik. Pest környékén pl azért a fizetésért (egy ismerősöm nettó 80e-t visz haza 48 évesen) nem mennek el dolgozni.

2009. okt. 3. 11:12
Nekünk is kellett késedelmi pótlékot fizetni, de nekünk a felét elengedték anno az illetéknek (mindketten "fizetős" főiskolások voltunk akkor, arra hivatkoztunk).
2009. okt. 3. 10:59

Ez a klassz dolog! Veszel egy lakást az adózott jövedelmedből, hitelből és akkor rányomják még a kőkemény illetéket! Ők hibáznak ( mivel ülnek a papírodon ) és akkor Te fizess!

Na ebből van nekik prémium!!!!!

Nesze neked magyar tőrvény!!!!!

33. kobagabi (válaszként erre: 32. - 4b6a2525df)
2009. okt. 2. 18:21
ésha azon már ott a 10 millás lakáshitel? Akkor mit tesznek?
32. 4b6a2525df (válaszként erre: 27. - Kobagabi)
2009. okt. 2. 18:14
Hát arra ne számíts:) mármint, hogy leülheted. ráterhelik a lakásodra.
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook