Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Szakszavak - szülészet/nőgyógyászat fórum

Szakszavak - szülészet/nőgyógyászat (tudásbázis kérdés)


2009. szept. 16. 14:21
Hölgyeim lassan ledoktorálhatnak:)
6. Hoxa
2006. febr. 28. 14:26

Haematoma vaginae: (vérömleny a hüvelyben)

Szülés alatt, a kitolás után vagy a gátmetszés ellátása után a hüvelyben keletkező vérömleny. A haematoma a hüvelyt bedomborítja, elszínezi, fájdalmas nyomási érzéssel, székelési ingerrel hívja fel magára a figyelmet. Szükségessé válhat a gátmetszés újbóli feltárása, a vérző ér lefogása és a seb összevarrása.


Haematoma vulvae: (vérömleny a szeméremtesten)

A szeméremtest (vulva) szövetei között alakul ki a kitolási szak sérülése miatt. A szeméremtesten duzzanat és elszíneződés látható. Megoldása általában a tüneti kezelésre, fájdalomcsillapításra szorítkozik jegeléssel, nyomókötéssel.


Hátsó koponyatartás:

forgási rendellenesség, melyben a fej a forgását nem a megszokott irányba végzi. Az elhúzódó kitolási szakon kívül általában szövődménymentes a szülés.


Hidroterápia:

a szülési fájdalomcsillapítás gyógyszer nélküli fajtája, melyben a vajúdás idejét a szülő nő meleg vízben, kádban vagy zuhanyozva tölti.


Hipnózis:

a szülési fájdalomcsillapítás gyógyszer nélküli lehetősége. A hipnózist a szülő nő a vajúdás alatt alkalmazza a terhesség utolsó harmadában elkezdett és kialakított gyakorlatok szerint. Nem széles körben alkalmazott eljárás, speciális szakember (hipnoterapeuta) jelenléte szükséges hozzá.


Idő előtti burokrepedés:

a burokrepedés rendellenessége, melyben a burok a fájások megindulása előtt reped meg.


Inhalációs fájdalomcsillapítás:

a szülés során önállóan vagy egyéb fájdalomcsillapító módszerekkel kombináltan alkalmazható eljárás, mely a központi idegrendszerben fejti ki hatását. Leggyakrabban alkalmazott inhalációs szer a Nitrogénoxidul-oxigén 50-50 %-os keverékét használják, melyet a szülő nő a méhösszehúzódások idején önmagának adagol.


Késői burokrepedés:

a burokrepedés rendellenessége, melyben a burok a méhszáj eltűnése után sem reped meg. Ilyenkor a burkot meg kell repeszteni.


Kitolási szakasz:

a szülés második szakasza, melynek kezdete a méhszáj eltünése, a magzati koponya legnagyobb kerületének, az anyai csontos medencebemeneten való átjutása. Befejeződik a magzat megszületésével. A méhösszehúzódások hatására a magzat a medence bemenetéből az üregen át a medencekimenetbe kerül úgy, hogy a koponyája a belső forgásokat elvégzi, majd a medencekimenetbe jutva a tarkója megtámaszkodik a szeméremív alatt és a gát előtt kigördül a fejtető, a homlok és az arc. Ha a magzat a külso forgását elvégezte (arccal az anya valamelyik combja felé fordul), megtámaszkodik a mellső váll alatti terület, és megszületnek a vállak és a test többi része.


Korai burokrepedés:

a burok a méhszáj eltűnés előtt reped meg. Akkor nevezhetjük szövődménynek, ha az elölfekvő rész (koponya vagy far) nem illeszkedett és aprórész (kéz vagy láb) vagy köldökzsinór esik elő a korai burokrepedés alkalmával.


Koraszülés:

a szülés a terhesség betöltött 24. hete és a betöltött 37. hét között zajlik le.


Leboyer-féle erőszakmentes szülés:

a korai anya-gyermek kapcsolat zavartalan biztosítása a szülés közben, melyben az újszülött fogadása minél szelídebb, csendesebb, nyugodtabb körülmények között történik. A szülőszobát félhomály, nyugodtság, halk beszéd jellemzi. Ezt a szülési formát Frederic Leboyer (francia orvos) teremtette meg.


Leopold-féle külső vizsgálat:

a magzat méhen belüli elhelyezkedésérol ad felvilágosítást. Fajtái: I. Leopold vizsgálat: a méhfenék magasságát, alakját, és a benne elhelyezkedo magzatrészt állapíthatjuk így meg. II. Leopold vizsgálat: segítségével megállapítható a magzat állása: háta az anya melyik oldalán helyezkedik el. III. Leopold vizsgálat: segítségével megállapíthatjuk, hogy mi az elölfekvő rész (koponya vagy far), milyen a viszonya a medencebemenethez: beilleszkedett-e, rögzült-e vagy mozgatható. IV. Leopold vizsgálat: segítségével megerosíthetjük az előzo Leopold vizsgálatoknál tapasztaltakat, de a fej beilleszkedésére, medencebemeneten való áthaladására is következtethetünk.


Lepényi szakasz:

a szülés harmadik szakasza, mely a magzat megszületésétől a méhlepény megszületéséig tart.


Lepényleválás: a szülés harmadik szakaszának eseménye, mely a magzat megszületésétől a méhlepény megszületéséig tart. Kétféle módját különítik el. Duncan-szerinti: ha a magzat megszületése után a méhlepény a széleken kezd leválni és az anyai felszínével születik meg. Schulze-szerinti: ha a magzat megszületése után a lepény a középso részén kezd leválni és a magzati felszínével születik meg.


Magzathenger:

a szülés alatt, a fájások hatására a magzat törzse kiegyenesedik, a mellén keresztezett karok, felcsapott alsó végtagok henger alakot vesznek fel, s ezzel a szülés során szinte "tömítik" a szülőcsatornát. Ezzel a méhösszehúzódások jobban segítik a magzat előrejutását.


Multigravida: többedszer terhesnő.


Multipara: többedszer szülő.


Oxitocin:

a méhizomzat ritmusos összehúzódását okozza. Az agyban lévő magokban (hipotalamusz) termelődik, az agyalapi mirigy (hipofízis) hátsó lebenyében tárolódik, s a keringésbe jutva a méhizom oxitocin-receptoraihoz kötodve csökkenti a méhizomzat ingerküszöbét. A méhen belül a magzat is termel oxitocint. A kórházakban szintetikus oxitocint használnak.


Partogram:

a szülés haladásának grafikus ábrázolására rendszeresített lap, melyen a méhszáj tágassága, anyai homérséklet, pulzus, vérnyomás értékek, a méhösszehúzódások surusége, időtartama, a magzati szívhangok változásai, valamint a beavatkozások, vizsgálati eredmények, gyógyszerek szerepelnek. A grafikus kép az áttekintést teszi könnyebbé.


Postplacentáris szakasz: (lepény utáni szakasz)

a szülés negyedik szakasza, mely a lepény megszületését követő két óráig tart. Ezt az időt a frissen szült anya a szülőszobán megfigyelés alatt tölti el.


Postpunkciós fejfájás:

spinális érzéstelenítés következménye lehet. Felüléskor fokozódik, lefekvéskor enyhül. Kezelése: ágynyugalom, fokozott folyadékbevitel, fájdalomcsillapítók adása. Lásd még spinális érzéstelenítés.


Primigravida: először terhes nő.


Primipara: először szülő.


Programozott szülés:

a szülés művi megindítása. Feltételei: a méhszáj érettsége (Bishop-score lásd ott), betöltött terhességi idő, magzat érettsége, az anyai medencebemenetben rögzült koponya, a méh oxitocin-érzékenysége, és az anya kérése illetve beleegyezése a programozásra. Megkülönböztetendo a szülésindítástól, amelynek valamilyen anyai vagy magzati oka van.


Pszichoprofilaxis:

lásd gyógyszer nélküli fájdalomcsillapítás.


Punctum maximum:

az anya hasán lévő képzeletbeli pont, ahol a magzati szívhang a legjobban hallható. A magzat fekvésétől, állásától, illetve a szülés haladásától függően változik a helye.


Relaxációs gyakorlatok:

A szülési fájdalomcsillapítás gyógyszer nélküli lehetosége. A mélyebb tudati rétegekből előhívott képek a relaxációs technikák segítségével az anyaság elfogadását és ezzel a szülés fájdalmainak átélését, értékelését adja a szülő nőnek. A technika elsajátítása a várandósság ideje alatt történik. Sok esetben a szülésfelkészíto tanfolyam részét képezi.


Sectio caesarea: (császármetszés)

a magzatnak természetes szülőutak megkerülésével, műtéti úton való megszületése. Elvégezheto úgynevezett életmento (vitális) javallatra, például a magzat méhen belüli oxigénhiányos állapota, súlyos terhességi mérgezés, fenyegeto méhrepedés, fenyegeto hegszétválás, idő előtt levált lepény, anyai keringés összeomlása. Megelőzésképp (profilaktikusan) az anyai okok között szívbetegség, szembetegség (magas dioptriás szemüveg viselése), vesebetegség, terhelő szülészeti események (pl.: teherbeesés előtt hosszantartó sterilitás, "lombik- bébi", többszöri spontán vetélés, előzetes császármetszés), szuk vagy deformált medence, magzati okok között fekvési és illeszkedési rendellenességek, téraránytalanság szerepelhet. A műtét történhet altatásban, spinális vagy epidurális érzéstelenítésben.


Spinális anaesthesia:

érzéstelenítés céljából a helyi érzéstelenítot közvetlenül a liquortérbe fecskendezik be. Egyszerű, gyors eljárás, műtéteknél (pl.: császármetszés) alkalmazható. Szövődménye lehet a postpunctiós fejfájás (lásd ott). Lásd még epidurális anaesthesia.


Szülésindukció:

a szülés mesterséges megindítása valamely anyai vagy magzati okból.


Tágulási szakasz:

a szülés első szakasza, mely a fájások kezdetétól a méhszáj eltűnéséig tart. A méhösszehúzódások hatására a méhnyak megrövidül, elsimul, a méhszáj tágulni kezd (1-2-3-4 ujjnyi vagy cm-ben mérik), végül teljesen eltűnik. A tágulási szak időtartama nagy eltéréseket mutat, általánosságban elmondható, hogy többedszer szülőknél kevesebb (2-6 óra), először szülőknél több (8-12 óra) ideig tart. A tágulási szak alatt a méhösszehúzódások hatására a magzat koponyája lefelé nyomódik a medence bemenetre, majd rögzül. A burokrepedés vagy repesztés is általában a tágulási szak eseménye.


TENS:

(transcutan elektrostimulació) fájdalomcsillapítási eljárás, melynek során a gerincoszlopból a női nemi szerveket ellátó idegek kilépési területének megfelelő magasságában elektródpárokat helyeznek fel. Ezeknek stimulációja révén érik el a fájdalom csökkentését. Gyenge hatású, nem elterjedt eljárás.


Téraránytalanság:

az anyai csontos medencebemenet és a magzati koponya viszonyának aránytalansága, kóros méretkülönbség. Megállapításában a Leopold-féle fogások (lásd ott) segítenek, jelezheti a fekvési, beilleszkedési, tartási, forgási rendellenességek megléte is. Megoldása általában császármetszés.


Terminus túllépés:

a szülés várható időpontjának meghaladása, de a 42. hetet még nem haladja meg. Lásd még túlhordás.


Tokográfia:

a fájástevékenység, a méh aktivitásának regisztrálása. A várandós nő hasfalára helyezett mérokészülékkel nyomon követhetok az összehúzódások időbeni lefolyása, az intenzitásuk hozzávetőleges mértéke.


Tokometria: a fájástevékenység vizsgálata.


Tolófájások:

a kitolási szakra jellemző méhösszehúzódások, melyek a magzat megszületését segítik. Az eroteljes méhösszehúzódást a magzati koponyának a végbélre gyakorolt nyomása is erosíti, az így kialakult hasprést nevezzük tolófájásnak. Lásd még: kitolási szak.


Túlhordás: (postmaturitás)

a szülés a 42. terhességi hét után sem következik be, és az újszülöttön a túlhordás jelei láthatók. A méhlepény elöregedése miatt fokozott gondozást, szoros megfigyelést (UH, CTG, magzatvíz vizsgálat, fizikális terhelési teszt, flowmetria) és kórházi bennfekvést igényel. Gyakran szükségessé válhat a szülés megindítása (szülésindukció).


Túlhordott újszülött:

jellemzői a méhlepény elégtelen működése miatt alakulnak ki. Pl.: száraz, repedező bor, magzatmáz hiányzik, kéz felázott (mosónő-kéz), ujjakon a körmök hosszúak az újszülött sovány, öreges arckifejezésű a bőralatti zsírszövet fokozott felhasználódása miatt.


Vacuum extractio:

a szülés kitolási szakában az elégtelen szülőfájások pótlására, anyai betegség vagy a magzat oxigénhiányos állapota miatt a szülés mielőbbi befejezésére szolgáló beavatkozás. A magzat fejére helyezett harangban vacuumot létesítenek, és a koponyára gyakorolt lassú, egyenletes húzással segítik a magzat megszületését.

5. Hoxa
2006. febr. 22. 20:11

Bradley-módszer:

a vajúdás idején alkalmazható módszer, amelynek a lényege, hogy a kispapa az anya figyelmét a fájdalomról teste más területeire irányítja.


Embrió:

a megtermékenyített petesejtet nevezzük így a fogantatástól a nyolcadik hétig. Ezután már magzatnak hívjuk.


Epidurális érzéstelenítés:

a vajúdás és a szülés alatt alkalmazható fájdalomcsillapítási módszer. A gerincoszlop alsó szakaszán a gerincvelőbe juttatott érzéstelenítővel végzik.


Farfekvés:

amikor a magzat fenekével előre helyezkedik el a méhen belül.


Férfi-gyermekágy szindróma:

a kispapa által érzett, a terhességgel összefüggő tünetek összessége.


Gátmetszés:

sebészi beavatkozás, amellyel a szülés alatt annak megkönnyítése érdekében tágítják a hüvelyt.


Hipertenzió:

magas vérnyomás, ami a terhesség ideje alatt több problémával, például a magzati vérellátás romlásával függhet össze.


Kegel-gyakorlatok:

medenceövi izmok erősítésére irányuló technika.


Lamaze-módszer:

a vajúdás alatt használható technika, amelynek során a kispapa segítségével alkalmazott lazító- és légzőgyakorlatokat összehangolja a méhösszehúzódásokkal.


Méhösszehúzódások:

a méh izmainak rendszeres időközönként történő összehúzódása a vajúdás során, hogy egyre tágabbra nyissák a méhnyakat és kipréseljék a babát a szülőcsatornán.


Oxitocin:

a méhösszehúzódásokat és az anyatejet termelő mirigyek működését serkentő hormon.

4. Hoxa
2006. jan. 23. 14:34

Magzati fejlődési rendellenességek ultrahangdiagnosztikája


Az egészséges embryo és magzati sonoanatomiájának, paramétereinek ismeretében az alaki deformitások, fejlődési rendellenességek egyre több formája mutatható ki. A normálisan ábrázolódó képletek hiánya, a normális kontúrt torzító többlet képletek, a defektusokon át herniálódott képletek, az elzáródások és szűkületek előtti tágulatok, a kóros biometriai értékek, a kóros vagy hiányzó magzatmozgások alapján számos különböző lokalizációjú és különböző szervet érintő fejlődési rendellenesség mutatható ki.



Craniospinalis rendellenességek


Anencephalia: szabályos cranium, agyállomány nem mutatható ki.


Exencephalia: a cranium hiányzik, az agyállomány egy része a magzatvízben lebeg.


Hydrocephalia: a koponya mérete a felső szórásnál nagyobb, az agykamrák tágultak, az agyköpeny el-vékonyodott, a falx cerebri lebeg, a plexus chorioideus az oldalkamrák falát nem éri el.


Hydranencephalia: a megnagyobbodott koponyában az agyállomány elpusztult, falx cerebri, oldalkamra, agyköpeny nem mutatható ki, a koponyát folyadék tölti ki, csak az agyalapi magvak láthatók.


Holoprosencephalia: agyféltekék, oldalkamrák nem alakultak ki, a thalamust egyetlen tágult kamra veszi körül, a szemek közel ülnek vagy fusionálnak, rendszerint az arc középvonali rendellenességeivel társulnak (cyclopia, ethmocephalia, cebocephalia, premaxillaris agenesia, lateralis ajakhasadék).


Encephalokele: az occipitalis régió defektusán át az agyburok, agyállomány türemkedik ki.


A cystikus agyi elváltozások differenciáldiagnosztikájában a porencephalia, az arachnoidealis cysta, a Galenusi véna aneurizmájának, a corpus callosum agenesiájának elkülönítése komoly gondot okozhat.


Spina bifida: spina bifida aperta esetén a gerinc hosszanti párhuzamos lefutása kiszélesedik, haránt metszetben a gyűrűszerűen zárt gerinccsatorna U vagy V formában nyitott, olykor egy cystikus hártya lebegése is megfigyelhető. A spina bifida koponya jelei a citrom jel (a frontalis csontok benyomottak), a banán jel (a kisagyak az agytörzshöz nyomottak), az oldalkamrák tágulata.



Cervicothoracalis rendellenességek


Hygroma colli: A magzat nyakát, törzsét cystikus, septumokkal tagolt képlet borítja.


Ectopia cordis: a mellkas, a sternum hasadékán át előtüremkedő szív a magzatvízben pulzál.


Tüdőcysták: a tüdőben különböző nagyságú cystikus vagy solid részek láthatók, olykor a szívet is diszlokálják.


Hydrothorax: a mellkasban a tüdők körül folyadék látható.


Gastrointestinalis rendellenességek


Oesophagus atresia: gyomortelődés hiányzik, nagyfokú polyhydramnion alakul ki.


Duodenum atresia: a duodenum és a gyomor két echomentes tágulat formájában ábrázolódik, a magzatvíz megszaporodott.


Bélatresiák: az elzáródástól orálisan a belek tágulata figyelhető meg.


Meconium ileus: a belek igen tágak, bennük intenzívebb echót adó meconium látható.


Meconium peritonitis: a belek között intenzív echót adó területek ábrázolódnak.


Mesenterialis vagy enterogen cysták:


a veséktől, a belektől, a húgyhólyagtól független cystákként figyelhetők meg.


Omphalokele: a köldökgyűrűn át a belek, olykor a máj egy része türemkedik elő, mindig peritoneummal fedett.


Gastroschisis: a köldökgyűrű mel-lett általában jobb oldalon a hasfali defektuson át peritoneummal nem fedett bélkacsok türemkednek elő, s lebegnek a magzatvízben.


Hernia diaphragmatica: a gyomor, a belek a rekeszsérven át a mellkasba nyomultak, s a cystikus területek a szívet diszlokálják, polyhydramnion mutatható ki.



Urogenitális rendellenességek


Vese agenesia: vesék, húgyhólyag, magzatvíz nem ábrázolható, a magzat kényszertartásban helyezkedik el.


Infantilis polycystás vese: megna-gyobbodott, intenzív echót adó vesék, hólyagtelődés nincs, oligohydramnion, kényszertartás.


Multicystás vese: egyik vagy mindkét vesében 1-2-3 cm-es cysták láthatók, hólyagtelődés egyoldali elváltozás esetén kimutatható.


Adult polycystás vese: a megnagyobbodott, echogénebb vese üregrendszerén húgyhólyag telődés látható, a magzatvíz átlagos mennyiségű.


Pyelectasia: a pyelon 5-10 mm-re tágult, calixok nem érintettek.


Hydronephrosis: a vese üregrendszere 15 mm-nél nagyobbra tágult, a kelyhek is tágultak, a vese antero-posterior átmérőjének és az üregrendszernek aránya az 50 %-ot meghaladja.


Urethra obstructio, atresia: a szűkülettől, az elzáródástól visszafelé a húgyhólyag, az ureterek, a vesék üregrendszere kisebbnagyobb mértékben tágult, echomentes területként ábrázolódik.


Ovarialis cysta: leánymagzatokban a húgyhólyag és a vesék alsó pólusa között cystikus képletként látható.


Egyéb rendellenességek


Sacrococcigealis teratoma: a sacrum területétől elődomborodó részben solid, részben cystikus képlet lát-ható.


Chondrodysplasiák: a hosszú csöves csontok alaki deformitásai, méretbeli, denzitásbeli eltérései alapján ismerhetők fel a csontosodás különböző zavarai.


Arteria umbilicalis singularis: csak az egyik köldök arteria látható, mely gyakran társul egyéb rendellenességgel.

3. Hoxa
2006. jan. 23. 14:34

Pathologiás terhességek



Méhen belüli elhaláskor magzatmozgás, szívműködés nem mutatható ki, a koponya csontjai egymásra csúsztak (Spalding jel), a szervkontúrok élesebbé válnak.


Intrauterin retardatio esetén a mért magzati paraméterek (Bpd, HC, AC, FL) a -2SD, vagy a 10 súlypercentil alatti értékeket mutatnak, a magzatvíz kevesebbé válik, a lepény érettsége fokozottabb.


Diabeteses fetopathia az 5 mm-t meghaladó subcutan zsírréteg, a macrosomia, a polyhydramnion és a vaskos, de éretlen lepény alapján mutatható ki.


Hydrops fetus et placentae esetén az anasarca az 5 mm-t meghaladja, a mellkasban, hasban szabad folyadék látható, a lepény megvastagodott.


Amnionszalagok: veszélyes és ártatlan formája különíthető el, attól függően, hogy a magzathoz hozzá tapadnak-e vagy sem. Az előbbiek különböző lokalizációjú és súlyosságú deformációkat, lefűződéseket okozhatnak. Ezeket összefoglaló néven ADAM complexnek nevezzük. Ha a szalagok nem érnek a magzathoz, sőt később a lepény felszínéhez tapadnak, akkor ártatlan szalagokról beszélünk.


Fetus papyraceus: a 10. hét után a diamnialis ikerterhességben az egyik magzat elhal, fokozatosan felszívódik, a másik petezsák nyomása hatására ellapul, míg a másik magzat zavartalanul fejlődhet tovább.

2. Hoxa
2006. jan. 23. 14:33

Missed abortion:

a petezsák szabálytalan alakú, szikhólyag nincs, vagy deformált, szívműködés nincs, az embryo mozdulatlan.


Blighted ovum (cystikus pete):

a petezsák üres, benne embryo, szikhólyag nem mutatható ki.


Mola hydatidosa:

nincs petezsák, szikhólyag, embryo a méhűrben, melyet intenzív echot adó trophoblast tölt ki, s később kis cysták is megjelennek, s a petefészekben 20-50%-ban lutein cysták is találhatók.


Subchorialis haematoma:

a chorion és a decidua között echomentes sáv utal a bevérzésre, amely ha meghaladja a petezsák 40 %-át, vetéléssel kell számolnunk.


Inkomplett abortus:

a kiszélesedett méhűrben az intenzív echók utalnak a vetélés utáni residuumra.


Komplett abortus:

a méhűr, a nyakcsatorna kiszélesedett, kis echomentes terület utalhat vérzésre.


Méhen kívüli terhesség:

a méhnyálkahártya megvastagodott, az adnexum kiszélesedett, s a méh mellett a kürtben, az ováriumtól függetlenül a petezsák, olykor benne az élő embryo is kimutatható. Ha a kürt rupturált, a Douglasban szabad folyadék is látható.


Felszívódó ikerterhesség:

Többes fogamzás után az egyik embryo elhal. A másik növekvő petezsák, embryo az elhalt petezsákot komprimálja, s egy idő után a felszívódott embryo, petezsák már nem mutatható ki.

1. Hoxa
2006. jan. 23. 14:32
Szakszavak - szülészet/nőgyógyászat

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook