Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Szülés utáni juttatások a boldog kismamának! 1. rész fórum

Szülés utáni juttatások a boldog kismamának! 1. rész (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Szülés utáni juttatások a boldog kismamának! 1. rész

1 2
38. 59d8fb2d3c (válaszként erre: 36. - Pink29)
2009. nov. 18. 13:10
Nem elég, ugyanis egy hónap az átfutás... Én GYED-et igényeltem 3hónapja, és még így is 2hónapja ellátás nélkül vagyok.
37. Pink29
2009. nov. 6. 14:01
Hahó!Valaki segítsen!
36. Pink29
2009. nov. 2. 18:27

Sziasztok!

Segítsetek nekem!

Mikor lehet megigényelni a gyes-t?Most még gyed-en vagyok dec. 17-én fog lejárni.Elég ha december 1-én nyújtom be az igényemet?

Válaszotokat előre is köszönöm.

35. ba21036ade (válaszként erre: 29. - Turpi_2)
2009. nov. 1. 19:42
Szia.Ha nem volt munkaviszonya,akkor bizony csak Gyes-t kap+családi=kb.40.000 ft-tal.
34. Pink29 (válaszként erre: 33. - Ermeli)
2009. szept. 23. 18:09

Szia!

Köszönöm szépen a segítségedet!Sokat segítettél.Annyira nem vagyok tisztába ezekkel a dolgokkal,de most már tiszta.Még egyszer köszi.

33. ermeli (válaszként erre: 16. - Pink29)
2009. szept. 23. 13:46

Szia

A gyed alatti idő is munkaviszonynak számít így bőven megvan-lesz a 360 nap is ha esetleg az új törvény fog vonatkozni rád.

2007.09.29-én szültem,most fog lejárni a gyedem szintén 29-ével

DE,most újra terhes vagyok január 11-re vagyok kiírva ÉS szept.30-tól táppénzre mehetek szülésig ha nem igénylem meg a gyest.

Az új tgyást és gyedemet a régi fizetésből számolják.

2009. szept. 22. 17:16

Suncika04 köszi a választ!!!

Azért körbeérdeklődök,de én is úgy hallottam sajna csak a gyes jár ... :(

Megpróbáljuk azzal beérni! ;)


Köszi:Feri

31. 51cb72b771 (válaszként erre: 29. - Turpi_2)
2009. szept. 22. 11:24
A min. TGYÁS a minimálbér kétszeresének 30%-a ...esetleg ha a párod eddig tanult (ugye az is egyfajta jogviszony), meg lehet próbálni méltányosságot kérni. Na ezt nem tudom, hogy működik, mert engem nem érint...valami olyasmi, hogy ha volt is valamiféle jogviszonyod, de kereseted nem, méltányosági alapon ezért megítélhetik neki a tgyás folyósítását. Igaz sokkal kevesebbet kapna, mint rendesen, de az is több, mint a semmi. Ennek érdeklődjetek utána szerintem...
30. 51cb72b771 (válaszként erre: 29. - Turpi_2)
2009. szept. 22. 09:55

Szia!


Szerintem az a baj, hogy ugye a TGYás is és a GYED is a munkabérre épül. Eddig is arra épült és ez után meg még jobban. Tehát a TGyásnak az összegét is a kismama napi átlagkeresetéből számolják...az, hogy a TB-t fizettétek egy dolog sajnos. Azt ha úgy nézzük kötelező, különben nem részesülhet orvosi ellátásban, stb. de nem volt keresete.

Sose volt még munkaviszonya? Merthát akkor csak a Gyesre lesz jogosult énszerintem. Persze csak laikus vagyok a dolgokban...próbálom én is kigobozni a szálakat! :)

2009. szept. 21. 20:25

Sziasztok!

Nekem egy olyan kérdésem lenne az ún. TGYÁS-el kapcsolatban hogy a párom aki most fog szülni hamarosan, nem volt munkaviszonya viszont mi fizettük a TB-t. Szerintetek járhat neki a TGYÁS vagy csak a GYES-re esélyes??? Eddig nem nagyon kaptam konkrét választ erre! Ha valaki tud, segítsen kérem!

Köszönöm:Feri

28. Pink29 (válaszként erre: 26. - 51cb72b771)
2009. szept. 21. 14:01

Szia!

Köszi a hozzászólást.

Én is így gondolnám,hogy így van ahogy te is leírtad.Remélem hogy így is lesz.

27. 51cb72b771 (válaszként erre: 24. - Pink29)
2009. szept. 21. 08:49
ld. 25. hozzászólás. :)
26. 51cb72b771 (válaszként erre: 25. - BeaÉrd)
2009. szept. 21. 08:48
Igen, de ha azt nézzük, hogy még gyedet kap...és ha most sikerülne neki összehoznia, akkor már nem lenne ideje visszamenni dolgozni... tehát én pl. most novemberben fogok szülni. Rám még a régi rendszer vonatkozik...és ha még gyed alatt bevállalom a következőt, mondjuk 1 és fél-2 év múlva, még akkor is a régi rendszer lesz rám érvényes. Szóval szerintem még a régi rendszer szerint maradhatsz otthon az én esetemből kiindulva. Éshát a másodikat így már én is bőven 2009 júniusa után hoznám össze...mégis a régi módi szerint lehetnék otthon...(elméletileg) De asszem anno ezt valaki említette is nekem, amikor ezeknek jártam utána. :)
2009. szept. 18. 12:39
Szia Szerintem vonatkozna már rád is mert júliustól azt hiszem bevezették és a bevezetés után fogant babákra vonatkozik!
24. Pink29
2009. szept. 18. 12:27

Sziasztok!

Nem tud nekem senki sem segíteni?

(15. hozzászólás)

23. gicus83 (válaszként erre: 22. - BeaÉrd)
2009. szept. 18. 12:23
Hát nekünk a taj kártyára várni kellett kb.2hetet.Lehet,hogy valahol kiadják rögön??A születésit nekünk akkor adták mikor jöttünk haza a kórházból.
2009. szept. 18. 12:14
akkor azt apa nem is tudja elintézni abban a pár napban míg kórházban vagyunk?De a taj kártyát és a születésit egyből kiadják nem?
21. gicus83 (válaszként erre: 20. - BeaÉrd)
2009. szept. 18. 12:11
Az egyszeri anyaságit és a CSP-t a kincstárnál kell igényelni.A kincstár honlapján vannak letölthető nyomtatványok azt kell kitölteni+gyerek taj kártyája+anyakönyvi kivonata kell hozzá.Nekem azt 2hét után utalták.
2009. szept. 18. 12:03
Szia köszi akkor ez így tök jó igaz hogy nem is fogom tudni amúgy hogy kellene elintézni,de legalább nem kell rohangálni utána!De amúgy az egyszeri anyaságit és a családi pótlékot igényelni kell nekem igaz?De hol?
19. gicus83 (válaszként erre: 18. - BeaÉrd)
2009. szept. 18. 11:58
Szia!Szerintem is úgy a legjobb ha szülésig táppénzen maradsz és utána mész TGYÁSra.Ha tb kifizető hely a céged akkor jó mert ő rögtön utal nem lesz kiesett idő.A tgyást szülés után csak akkor tudod megigényelni ha van a gyereknek taj száma.Ha megszületik a baba akkor úgyis értesíted a munkahelyed és ők tudni fogják milyen papírokat tölts ki és ha letelik a félév jelentkeznek újabb papírral,hogy igényelj GYED-et.
2009. szept. 18. 11:23
Sziasztok!Én okt.30-ra vagyok kiírva!Most táppénzen vagyok a munkahelyem tb kifizetőhely!LÉtezik olyan hogy a szülésig táppénzen maradok majd utánna megyek tgyásra? Vagy figyeli a melóhely és küldd majd valami papírt amit ki kell tölteni,és akkor én is tgyásra váltok?(gondolom így lesz majd a gyednél is)
17. vikasz (válaszként erre: 15. - Rencs20)
2009. szept. 18. 10:33
Nem a családi pótlékot adózód le, hanem a csp is adóalap növelő tétel lett szept.1-től. A fele nálad, a másik fele a férjednél. Ez azoknak jelent változást akiknek a havi bruttójuk meghaladja ha jól tudom a kb. 160 ezer forintot (pontosan nem tudom az összeget). Az adót viszont a rendes fizetésedből vonják le, a csp-ből nem, az annyi marad amennyi most. Van, aki ezért esik át a magasabb adósávba és így többet fognak tőle havonta levonni. Úgy tudom az alacsonyabb jövedelműeket nem veszélyezteti.
16. Pink29
2009. szept. 17. 18:31

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem.Nekem már van egy kislányom aki után kaptam Tgyás-t most Gyed-et.szeretnénk még egy babát ami persze 2010 május után születne meg.Nekem csak 180 nap van bedolgozva.Most akkor mi van az új törvénnyel?Mert ugye most már 360 napnak kell meglennie.A második gyerekre megkapom azt amit az elsőre,ha most Gyed alatt vagy Gyes alatt esek teherbe?Én rám nem vonatkozik az új törvény?Mert ugye folyamatos lenne a juttatás.

Segítsetek nekem!Előre is köszönöm.

2009. szept. 17. 17:32
mit tudtok a családi pótlékról? Mert mi most kaptunk egy papírt a párommal,hogy a felét le kell adózni neki is meg nekem is.Mit tudtok erről?
14. vikasz (válaszként erre: 6. - Rencs20)
2009. szept. 17. 15:17

A Tgyás-t a tavalyi éves összes bruttód alapján számolják. Ebbe beleszámít minden egyéb pénzbeli juttatás, mint pl. jutalom, hóközi kifizetések, stb... És nincs maximálva, csak annyi a megkötés, hogy a tavalyi jövedelmed 70%-a legyen. A gyed viszont maximálva van, nem is tudom, százvalahányezer forint.


Ja és jut eszembe... a Gyed-nél is lehet adójóváírást igénybevenne. Én ezt utólag de még időben tudtam meg, és az adóbevallásomban jeleztem, hogy jár és kaptam is vissza pénzt :) szóval érdemes erre is odafigyelni.

13. vikasz
2009. szept. 17. 15:05
Nekem a Tgyás-t a kórházba való felvétel napjától számították. 180 napig jár. Mivel a munkáltatóm tb kifizető hely, ezért ott intézték. Sőt a gyed-et is. Viszont amikor munkába álltam nekem kellett a Kincstár felé jeleznem a gyed végét és a gyes igényemet. A gyes-sel sokat tököltek a kincstárnál, így csak 3 hónap múlva kaptam meg, de akkor visszamenőleg a gyes kezdetétől számítva. Még szerencs, hogy akkor már kaptam fizetést és nem okozott akkora problémát.
2009. szept. 17. 13:06
és a gyedet is a munkáltatómtól kell kérnem?
11. gicus83 (válaszként erre: 6. - Rencs20)
2009. szept. 17. 09:48

A TGYÁS-nak nincs felső határa a bruttó fizetésed 70%-a míg a GYED-nek van.És ahogy írták már itt,a TGYÁS fél évig jár és utána meg kell igényelned a GYED-et.Érdemes már a TGYÁS lejárata előtt 1,5-1 hónappal elkezdeni intézni,hogy ne legyen kiesett idő,mert a GYED elbírálása is 30nap.

Nekem januárba született a kislányom.

10. Berillke (válaszként erre: 9. - 1e8f358d6a)
2009. szept. 16. 18:34

Na ezért kérdeztem, mert én is teljesen így tudtam szóról-szóra és a 180 már 360!!!!

Köszi :-)

9. 1e8f358d6a (válaszként erre: 7. - Berillke)
2009. szept. 16. 18:25

én úgy tudom, hogy már eldöntött tény.


A jövő májusig megszülető babákra még a régi rendszer vonatkozik, utána már életbe lép az új rendszer.


360 nap kell majd a gyed igényléséhez, és csak annyi ideig jár majd a gyed, amennyit a kismama előtte ledolgozott. Ha egy évet, akkor egy évre, ha másfelet, akkor másfélre. De maximum - ahogy eddig is - a baba két éves koráig lehetsz otthon gyeden.

Változás továbbá, hogy a gyest is az eddigiektől eltérően nem 3, hanem csak a baba két éves koráig igényelheted majd.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook