Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


269. LTP ÁKOS (válaszként erre: 267. - Anda1981)
2008. jan. 17. 10:41

Szia!

A jelenlegi helyzet, hogy min 1 év rendszeres megtakarításnak meg kell lennie, utána lehet igényelni a kölcsönt. Tavaly ősszel volt egy olyan akció, hogy 0-ra is lehet kérni, nem kizárt, hogy lesz még ilyen, hogy 1 évnél korábban is lehessen, de egyenlőre nem tudok erről.

268. DGábor (válaszként erre: 264. - LTP ÁKOS)
2008. jan. 16. 15:32

Üdv!

Köszönöm eéőször is a gyors választ. Azonban van némi aggályom ezzel a fundamentás/ltp-ral kombinált konstrukcíókkal, mégpedig:

A minap voltam bent az OTP-nél és némi csalódottsággal vettem tudomásul (utóbb gyanúként), hogy bizonyos kérdésekre nem adnak választ. A helyzet a következő volt: Hasonlítsuk össze egy forint alapú (ugyebár ekkor a kamatperiódus 5 év is lehet - s ha jól értelemezem ebben az esetben fix kamatokkal számolnak + kezelési költség) és egy LTP-vel kombinált hitelt, mégpedig úgy, hogy nézzük meg mekkora tőketörlesztés történt meg a 61 hónapban. Azaz ha nem válsztom a LTP-t, mennyit törtlesztettem a 61. hónapig, illetve mennyit törlesztek akkor ha az LTP-t választom a maximális 20e-vel. A válasz az, hogy nem tudják megmondani...Mondta ezt egy kb 55éves hölgy aki már ránézésre is 30 év a szakmában van sűrűs pillantások közepette. Számomra ez elég meglepő, hiszen szerintem nem kell ehhez egyetemi végzettség egy egyszerű szorzás összeadás elvégzéséhez. Számomra ez azért is lenne fontos, mert akkor rögtön tudnám hogy melyik a jobb dolog, valamint a kamattörlesztés összegével -mennyiségével- is tisztában lennék mindkét esetben. Tovább gondolva a dolgot, a tétovázása csak megerősítette bennem azt a gyanút, hogy bár 1 befizetésnél kecsegtető a 8ik év utáni tőketörlesztés (LTP), de ebben az esetben magasabb a kamattörlesztés mint egyéb esetben, azaz szinte azonos eredményt kell(ene) kapnom. Más a helyzet ha valaki, ez esetben a feleségem is rakja a maxolt összeget, amihez ugyanúgy jár az állami támogatás.

Nos, Ákos javíts ki ha tévednék. :-)

Ami a 70%-os számlázási hülyeséget illeti, tudomásul vettem és ez van sajna. De ehhez még 40%os készültségi foknak kell lennie, ami szerkezetkész állapotot jelent...Ez eléggé anomália, mivel a 40%=falak+tető és ezt persze önerőből...Nos azért mennék hitelt felvenni, hogy valahogy elkezdjem...Viszont ha nem igénylem nincs semmi kötelezettségem, nem kell a 40% készültéség +70%ról számla. Hol is a következetesség?

2008. jan. 16. 14:00
Szia Ákos!Köszi szépen az információt!Lakástulajdonnal rendelkezem.Mi lakásfelujításra vennénk fel.1.5milliót.De viszont tavaly decemberbe kötöttünk szerződést.Ha lenne ilyen akció ez a 3-hónapos akkor mi is felvehetjük hamarabb?Válaszod előre is köszönöm!
2008. jan. 16. 13:24
akinek van kérdése Fundival kapcsolatban, szívesen segítek.
265. LTP ÁKOS (válaszként erre: 262. - Anda1981)
2008. jan. 16. 12:28
A 3 hó még kósza hír, de 1 év után már meg lehet próbálni, van ilyen konstrukció. Fontos, hogy lakástulajdonnal kell rendelkezni, vagy abban tulajdonrészt szerezni, tulajdoni lapot kell bemutatni az igényléshez. A Fundi lejártáig tovább kell fizetni a havi megtakarítást, ezzel párhuzamosan fizetni az előre felvett pénzért kamatot.
264. LTP ÁKOS (válaszként erre: 263. - DGábor)
2008. jan. 16. 12:25
Szia! Azt tudnod kell, hogy ha szocpolt veszel igénybe, a teljes építési költség 70%-át számlával le kell igazolnod. 2 db 8 éves havi 20-20 ezres befizetés Fundiba már jó, egy harmadikat bevinni még jobb. A Fundamentában kockázat nincs, előre rögzített minden eleme a futamidő alatt. Ami neked kockázatot jelenthet, a CHF árfolyamváltozás. A Fundi hozama fix, a 8 év türelmi idő alatt a devizában nyilvántartott tőketartozásod nem csökken. Ha jelentős az infláció, elviheti a kombi hitel előnyét, vagy annak egy részét. Építésnél HUF hitelt is elég kedvezően tudsz igénybevenni: sztem az FHB-nél érdemes.
263. DGábor
2008. jan. 15. 10:33

Üdv!

Szeretnék megkérdezni néhány dolgot. Lehet, hogy alapvetőeknek tűnnik, de hát nem vok pénzügyi szakember. A szitu a következő: szeretnénk építkezni vidéken, a telek már megvan saját néven. A terv engedélyezés alatt, a becsült építési költség cirka 16-17 m forint. Megelőlegező szocpolt szeretnénk felvenni,illetve a hitelösszeg ezen felül 10 m forint lenne, és CHF alapú 20 v 25 évre. Több banknál is jártam, azonban 4 volt az ami szimpatikus konstrukciókat adott, melyekben a LTP is szerepelt. A kérdésem a következő lenne: Valóban megéri-e ezt a lehetőséget választani (8 éves időtartalm) a maximált állami támogatáshoz a kb 20-21e ft befizetni, valamint a páromnak is a csinálni egy ilyet ugyanezzel az összeggel. A cél, hogy 8 év után előtörlesztésbe menjen ez a megtakarítás. Ebben az esetben mennyi lenne az összes megtakarítás, valamint van-e nagyobb hozamú lehetőség? Milyen kockázatok merülhetnek fel a 8 éves lekötés alatt?

2008. jan. 14. 18:48
Sziasztok!Mi is kötöttünk fundamentát.Azt szeretném kérdezni,hogy tényleg van olyan akció,hogy 3-hónap mulva fel lehet venni a pénzt?És 1-év után?Válaszod előre is köszönöm!Anda
261. LTP ÁKOS (válaszként erre: 260. - Cafi)
2008. jan. 14. 09:21
Ha a hozam miatt nyitottad, nem akarsz hitelt felvenni a lejáratkor, semmi gáz, vagy tovább fog tartani, vagy egyszerűen felmondod 8 év után, és kiveszed ami bennt van hozamokkal együtt szabad felhasználásra.
260. cafi
2008. jan. 13. 17:01
köszi aválaszod, ez csak egy előtakarékosság 8 évre most tartunk a 3.-nál.
259. LTP ÁKOS (válaszként erre: 258. - Cafi)
2008. jan. 12. 10:35
Szia! ha valamilyen hitelkonstrukció része, az gáz. Ha csak egy önálló megtakarítás, előtakarékosság, ennyivel kitolódhat a kiutalás időpontja. Ha nincs bennt a vállalt megtakarítás, fel lehet mondani 4 év után lakáscélra, 8 év után szabad felhasználásra, nyilván kevesebb pénzt kapsz. Ha utólag pótolod a lemaradást, arra kell figyelni, hogy nézik a megtakarítás rendszerességét állami támogatás szempontjából is, az államkincstár számíthatóvá akarja tenni a bevételeket, negyedévenként vizsgálja a beérkezett pénzeket, kevesebb állami támogatást kaphattok. Lehet kérni a Fundamentától max 1 év szüneteltetést is. Ha a lejáratkor igénybe vehető lakáskölcsönre is utaztok, ott fontos szempont a megtakarítás rendszeressége hitelbírálat szempontjából.
258. cafi
2008. jan. 11. 12:34

sziasztok

azt szeretném kérdezni, hogy ha már 3. hónapja nem tudtuk befizetni a fundamentát /20000 fizetjük/,akkor mire számíthatunk? persze mielőbb szeretnénk törleszteni, de mi történik ha csak részletekben megy?

2008. jan. 10. 15:18
Önerőnek a Te helyzetedben nem számít, a többi igaz, be lehet törleszteni 4 év elteltével. Amit olvashattál, a Közös Kassza termék, ami egy kombi hitel, a banknak csak kamatot, kezelési költséget fizetsz, a tőkerészt a Fundiban gyűjtöd, és lejáratkor az MKB-é lesz, a Te tőketartozásodat csökkenti. Az MKB előírja, hogy legalább annyit kell Fundiba fizetni, mintha normál annuitásos hiteled lenne, ez 8M hitelnél 25.000 Ft, kevés a jelenlegi 10. Másik lehetőség, hogy egy normál hitelt veszel fel, és külön előtörlesztesz a lejáró Fundival. Önerő mindenképp kell.
256. Nicol82 (válaszként erre: 255. - LTP ÁKOS)
2008. jan. 8. 20:26

Szia Ákos,


Köszi gyors választ. Azt olvastam az MKB honlapján, hogy ha MKB-Fundamenta szerződést kötök elég négy év múlva betörlesztenem a pénzt az MKB-nak, nem kell felvennem most a 1,5 milliót. A Fundamenta szerződés elég önerőnek. Ez akkor nem így van?

Válaszod előre is köszönöm.

255. LTP ÁKOS (válaszként erre: 253. - Nicol82)
2008. jan. 8. 11:17
Szia! Jók a kérdéseid, nem kérdezel hülyeséget. Nem tudom, mennyi önerőd van az MKB-s hitelhez, ők max 70%-át adják az ingatlan piaci értékének. Ha most kell a Fundis pénz, van lehetőség áthidaló kölcsönre, amit önerőhöz fel tudsz használni, 1.5M-t érdemes felvenni, mert az még jelzálogmentes, és nem rontja az ingatlan terhelhetőségét. Ennek magasabb a kamata, akkor érdemes, ha kevés az önerő. Ha van elég önerő az MKB hitelhez, akkor érdemes felemelni 20.000-re a Fundit, és 4 év után előtörleszteni.
254. LTP ÁKOS (válaszként erre: 252. - Balatoni lány)
2008. jan. 8. 11:09
Szia! Ha ketten lesztek tulajok, 2 db 4 évest kötnék, és felvenném hozzá a Fundis hitelt is lejáratkor, ezzel kiváltva teljesen a bankhitelt. Ha egyedül vagy, csak 1 db Fundit tudsz kötni 4 éveset, 8 évesből tudsz 2-t is, ha nem veszed fel a Fundis hitelt. A másodiknál valamelyik közvetlen hozzátartozód lehet a kedvezményezett rajta. 8 éves esetén érdemesebb a régi módozatút kötni hozzá, amelynek magasabb a hozama, ebből 2 db-ot, és csak a teljes megtakarítást előtörlszteni. Hogy Erste vagy CIB? Nagy csodák nincsenek, kb ua, mások az akciók.
253. Nicol82
2008. jan. 7. 19:28

Szia Ákos,


Sajnos akivel kötöttem a Fundamentát nagyon tájékozatlan volt, így hozzád fordulok, remélem nem hülyeséget kérdezek.

2007 márciusában kötöttem a szerződést 4 évre, és májusától törlesztem 10.000.-Ft-al.

Szeretnénk hitelt felvenni,adóstárssal (Neki nincs Fundamenta) kb 8.000.000Ft-ot. A kérdésem hogy csak 4 év lejárta után lehet önerő a Fundamenta, vagy jelzáloggal(a vásárolandó házon lenne a jelzálog) igénybe vehető-e most is 9 hónap befizetés után? pl fizetem tovább a Fundamentát, MKB banknál pedig a hitelt. 4 év után pedig betörlesztem az 1.600.000-at. Válaszod előre is köszönöm.

2008. jan. 5. 14:34

Szia Ákos!


Szeretném megkérdezni Tőled, hogy ha 6 mill. Ft-ra van még szükségem lakásvásárlásra, és azonnal szertném egy hitellel és egy LTP-vel kérni, akkor Te melyiket választanád, a DUÓ hitelt, vagy a CIB Duett-et? 4 vagy 8 éves LTP-t kötnél?

Köszönöm a válaszod.

251. LTP ÁKOS (válaszként erre: 250. - Booboocheck)
2007. dec. 20. 08:46

Szia!


Ha mind a ketten tulajdonosok lesztek az ingatlanban, akkor érdemes kettőt kötni 20-20 ezer Ft-tal. Én rövidebb futamidővel csinálnám, 4 év 11 hónapossal, és felvenném hozzá a fix Ft-os Fundi hitelt is, azzal váltanám ki a bankhitelt. Sokféleképpen össze lehet rakni, hitelfelvétel előtt még van módosítási lehetőség. A 8 éves akkor jó, ha viszonylag stabil marad a Ft és nem lesz rossz árfolyamon rögzítve az eurocsatlakozáskor.

2007. dec. 19. 17:50

Kedvevs Ákos!

Szeretnék fundamentás előtakarékosságot kötni, csak nem tudom még hogy melyik módozatot válasszam. Párommal körülbellül egy év múlva szeretnék összeköltözni, így körülbellül akkor szeretnék hitelt is felvenni. Egy tanácsadó a hosszú futamidejű (7év 11hónap) kondíciót ajánlotta havi 20eFt befizetéssel. Lakásvásárlásnál kb 5-10Mft jöhet szóba, ebből kb 2Mft önerő lenne.

Szeretném kikérni a te tanácsodat is, hogy te melyik módozatot ajánlanád, ha nemcsak én, hanem párom is kötne előtakarákosságot.

249. LTP ÁKOS (válaszként erre: 248. - Timi0116)
2007. dec. 15. 09:22
Ha hiteled van, annak a törlesztőit kötelező fizetni, de arra senki nem kötelezhet, hogy takarékoskodjál, az a te döntésed. Én ajánlom, hogy tarts meg a lakásszámlát a havi 9000 Ft előtakarékossággal, és tavasszal próbáljátok meg megint a kölcsönkérelmet. Amennyiben egyszerre történt a lakástakarékpénztári szerződés és a hiteligénylés, 60 napon belüli felmondás esetén miden befizetett pénzedet visszakaphatod, ha ezt írásban kéred, de számíts arra, hogy nem máról holnapra, 3 hónap az átfutása kormányrendeleti előírás szerint. Én mindenesetre az első variációt javaslom, később is jól jön az a pénz.
2007. dec. 14. 21:00

Szia!

Segítség! Sajnos a napokban utasították el az áthidaló kölcsön igénylő kérelmünket - másfél hónap várakozás után - ami igen rosszul érintett bennünket. Sajnos megfelelő indoklás sem volt a levélben. Annyit szeretnénk tudni, hogy a befizettett 9000+14500 Ft elúszott-e, vagy van-e jogszabályi háttere a visszaigénylésnek. Anno az üzletkötőnek azt mondtuk, hogy csak abban az esetben tudjuk vállalni az előtakarékossági részt, ha megkapjuk a köcsönt is. 99%-os reménnyel kecsegtetett. Most nagyon jól jönne az 23.450,- Ft. Tehetünk-e valamit? Kötelező fizetnünk az előtakarékosság összegét, ha arra már megkötöttül a szerződést? Válaszodat előre is köszönöm!

Üdv. Timi.

247. LTP ÁKOS (válaszként erre: 246. - Miv)
2007. dec. 8. 09:50

Annyit írsz, hogy kérem a lakáselőtakarékossági szerződésem felmondását, és a megtakarításaim átutalását erre és erre a bankszámlaszámra gyorsított eljárásban, 30 napon belül, tudomásom van ennek a díjáról.


Ez a díj jelenleg 3%, ennyivel kevesebbet utalnak.



Én nem tudok róla, hogy valami különös indok kellene hozzá.

246. miv
2007. dec. 7. 22:56

Sziasztok! Kedves Ákos!

Egy kérdésem lenne feléd, amennyiben lehetséges, kérlek válaszolj! Az ÁSZF C./11. paragrafus (4) bekezdése alapján méltányosságból a mindenhol írt 3 hónapos várakozási idő egy hónapra csökkenthető.

Milyen indokot fogadtok el méltányossági alapnak? Van erről valami fix, vagy egyéni, szubjektív (?) döntés születik?

Előre is köszönöm a válaszod!

245. loki25 (válaszként erre: 244. - LTP ÁKOS)
2007. dec. 7. 15:20

Igen, de én csak befektetésre használnám, és minél kisebb induló 1%-ot akarok fizetni, mert az is csak veszteség.

Plusz a 8 év első 4 évében csak minimális összeget fizetnék az 5-8 évben pedig 20e-ret, hogy maximálni tudjam a hozamot.

244. LTP ÁKOS (válaszként erre: 243. - Loki25)
2007. dec. 7. 15:18
nagyon jó a kérdés, a válaszom el fog bizonytalanítani. Jelenlegi álláspont szerint, ha rendszeres a 20.000 Ft, akkor igen. Javaslom ennek ellenére a szerződés rendbe tételét, módosítását, hogy erre be is legyél biztosítva, ne legyen később egy olyan, hogy nem erre szerződtél: meg kellene emelni ennek megfelelően a szerződéses összeget is, hogy ne essél el a nagyobb hitellehetőségtől sem.
243. loki25
2007. dec. 7. 14:14

Kedves Ákos!

Jól tudom, hogyha pl havi 10e forintra szerződöm, de egy megtakarítási évben végig 20e forintot fizetek, akkor megkapom a támogatást a 20e forint után? Szabolcs

2007. dec. 5. 15:37

Egy normál 'annuitásos' törlesztés azt jelenti, hogy havonta egyenletesen fizetsz, a törlesztőrészletek tartalmaznak kamatot, kezelési költséget és tőkerészt. Minden hónapban más az összetétele, mert a kamatot a fennálló tőketartozás után fizeted, tehát az első időben kevesebb jut tőkefizetésre és több a kamat, a vége felé több tőkét fizetsz, kevesebb kamatot.


Halasztott tőkefizetésnél, ide tartoznak a kombi hitelek is, a banknak csak a kamatot (és kezelési költséget, ha van) fizeted, a tőkerészt Fundiban gyűjtöd. Ez azért jó, mert minden havi tőkerészhez egy törvény által előírt 30% állami támogatást kapsz, és még évi 3% betétkamat is jár rá. A Fundi lejáratakor még mindig 5 millió Ft-tal tartozol a banknak, és előtörlesztesz a Fundiban összegyűlt pénzeddel és hozamaival együtt a bank felé. Ez automatikus és a hitelszerződés részét képezi. Innentől lecsökken a tőketartozás, amit a hátralévő időben normál annuitásra változik, a havi törlesztőrészletek is csökkennek.


Egy jobb banknál kb 43.000 Ft-ra jön ki a kamattámogatott HUF hitel törlsztője, és 36.000 Ft-ra jön ki a havi törlesztés piaci CHF hitelnél. Utóbbi a gyakoribb igény, amiből kezdetben 12.000 a tőkerész, amit Fundiba tehetsz és 24.000 a kamat + kez.kltsg. 8 éves Fundinál lejáratkor előtörlesztesz 1.636.000 Ft-ot (ebből 1.116.000 Ft a befizetés, a többi a hozam), így a hátralévő időben 8 év után 34.000 Ft lesz a havi törlesztés, összességében kb 300.000 Ft-tal kevesebbet fizetsz .

Ez az előny 5 éves Fundinál kb 200.000 Ft, mert csak 5 évig kapod rá az állami támogatást.


Persze ez akkor igaz, ha nem változik a CHF árfolyam, és nem fogják rossz árfolyamon átváltani a forintunkat az euro csatlakozáskor, erről megoszlanak a vélemények.


Ha kombiznék, attól függ, mennyit tudnék havonta bevállalni, én többet tennék a Fundiba, 20.000 a max 1 fő esetén, tehát 8.000-rel többet fizetek havonta 8 évig, de utána 24.000-re csökkenne a havi részlet, így kb 2 millióval kerül kevesebbe a teljes hiteldíj.

Ha ezt a 8 évre szóló Ft alapú fix Fundi hozamra azt érzed, elviszi az infláció és az euro csatlakozáskori árfolyamrögzítés, akkor köss inkább 4 éves 421-es havi 20.000 Ft-os Fundit mellé, lejáratkor hozzájutsz 3.220.000 Ft-hoz, melynek kétharmada egy fix FT alapú 3,9%-os lakáskölcsön, és a Fundi hitelt is törleszd be a banknak.


A normál banki hitelnél is ugyanúgy van árfolyamkockázat és kamatkockázat, a Fundamenta hozama fix, törvény írja elő, előre rögzített.

241. lupe
2007. dec. 5. 10:27
Kedves Ákos! Lakásvásárláshoz 5 millió Ft hitelre van szükségem 20 éves futamidővel. Egy bankban 8 éves 324-es módozattal kombinált hitelt ajánottak. Sajnos nem igazán értem, ez mennyivel kedvezőbb, mint egy 4-5 éves módozat, s egyáltalán mennyivel járok jobban, mint egy "sima" hitellel. Tudnál ezekre válaszoni? Te mit ajánlanál? Válaszodat előre is köszönöm! Lupe
2007. dec. 4. 15:42
Ha tudok segíteni vkinek felmerülő kérdésekben, örömmel teszem!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook