Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


359. LTP ÁKOS (válaszként erre: 357. - B314b3cf1d)
2008. márc. 21. 08:25

Szia!


Jelenleg 2 szereplős a lakástakarékpénztárak piaca, egyik az OTP LTP, a másik a Fundamenta LTP.

A Fundi szerződés biztos, hogy nem kombinálható OTP hitellel, de elő lehet törleszteni vele lejáratkor előtörlesztési díj fejében, bele tudod rakni a hiteledbe, hogy a tőketartozást csökkentsd vele. Ha a kettőt együtt sok fizetni, kérhetsz türelmi idős hitelt is a Fundi lejáratáig, ekkor az OTP-nek nem fizetsz tőkerészt, és a Fundi lejáratakor előtörlesztesz. Ez hosszútávon többe kerül, de a havi fizetési kötelezettségek alacsonyabbak a betörlesztésig.


A Fundiból ki tudod venni az eddig befizetett összeget, azonban ha nincs meg a 4 év, bukta az állami támogatás is, meg az anno befizetett számlanyitási díjad is. 3 hónap a felmondási idő, amit kormányrendelet ír elő, 30 nap a gyorsított felmondás, de ez 3% díj levonásával jár.


Az is egy lehetőség, ha úgy áll a szerződésed, hogy a Funditól áthidaló kölcsönt kérsz, ezzel az önerőt növeled, 1,5 millióig jelzálogmentes, nem terheli az ingatlant, és nem veszted el az állami támogatás lehetőségét.


A lakástakarék váltással szerintem sokat buksz, szerintem érdemes megtartani, és külön betörleszteni később az OTP hitelbe.

358. LTP ÁKOS (válaszként erre: 355. - Andrus19)
2008. márc. 21. 08:14
Szia! Ha nagybátyád nyitott Fundamentát, ha még te is vagy a kedvezményezettje, ő a szerződő, ő rendelkezik vele, tehát csak őrajta keresztül juthatsz a pénzhez.
2008. márc. 20. 17:54

Tisztelt Ákos!


Még a kérdéseimet bővíteném.


A lakásépítő vállalat, akiknél rendezem a vételt, kizárólag OTP- érdekeltségűek.


1-Kombinálható-e OTP hitellel a fundamenta?

2-Vagy az OTP-hitel csak a saját rendszerű lakástakarék dolgaival konbinálható?

3-Ha az 1-es kérdés NEM, akkor kivehető-e a fundamentából az eddig befizetett összeg, (lakástakarék váltás miatt)

4-állami támogatást buktam-e ebben az esetben?


Bocsi, de ezek még felmerültek bennem


Üdv:

Hoksza K.

2008. márc. 20. 13:31

Tisztelt LTP ÁKOS!


A következőben szeretnék tanácsot kapni tőled.

Menyasszonyommal e hét elején foglalóztunk le egy új épülő lakást. Szocpolt is igénybe akarunk venni így előszerződésről van szó, hiszen a lagzink csak július 12-én lesz. Adás vételi júli.21-én lesz.

Mindkettőnknek idén októberben lesz 2 éves a funda (4 éves lejáratú, 20E-res megtakarítású).

A lakásra 14,6 M lesz a banki hitel 35 évre.

Ha simán törlesztenénk a bankit, az kb 90 lenne. Szeretnénk beolvasztani a fundát a banki hitelbe.

Ki tudnád számolni nekem, hogy mennyi lenne nekem a funda lejáratáig a kombinált havi kiadásunk?

Másik kérdés: Ha meg lehetne hosszabbítani a 4 éves fundát 8 évesre, és csak aztán kezdődne a hitel tőketörlesztés, akkor végeredményben jobban járnánk vele?


Válaszod előre is köszönöm


Üdv:

Hoksza K.

2008. márc. 20. 12:56
Szia!Elöször is köszönöm a gyors válaszod.Azt teljesen kizártnak tartom,hogy apumnak lett volna fundamentája.A nagybátyámmal azóta megromlott a viszonyunk azért kérdeztem,hogy csakis rajta keresztül juthatok e ehhez a pénzhez,ha egyáltalán valóban "befektette".Erre nem adtál választ,utólag megtennéd?
354. LTP ÁKOS (válaszként erre: 353. - Andrus19)
2008. márc. 20. 10:30

A Fundit rendszeres havi 20.000 Ft befektetéssel lehet legjobban kihasználni, ekkor jár az állami támogatás maximuma. Lehet többet is betenni, csak sok értelme nincsen, mert nem rendszeres fizetésnél nem kap annyi állami támogatást, csak a módozatnak megfelelő 1% vagy 3% betétkamatot.

Az, hogy kedvezményezettje vagy-e egy ilyen szerződésnek, meg tudod kérdezni személyes adataid egyeztetésével a call-centerben a 411-8181-es számon.


Az elképzelhető, hogy apukádnak volt egy meglévő Fundija és azt folytatja nagybátyád? Halálesetnél bármelyik közvetlen hozzátartozó átveheti a meglévő szerződést, és nem veszik el az állami támogatás sem.


Nem jellemző, hogy egyben 1milliót berakjon valaki a Fundiba, ilyenkor csak az első negyedévre kap 18.000 állami támogatást, utána csak a betétkamatot, mert nem rendszeres a befizetés.

2008. márc. 19. 22:52

Szia Ákos!Apuh halála után a nagybátyám a hagyatéki tárgyaláson kijelentette,hogy rám hagyja a ráeső részét ami nemsokkal több mint 1 millió forint ezt tartalmazza az akkor kötetett szerződés is.Azóta befektette a fundamentáhoZ 8 évre feltételezhetően a nevemre.Lehetséges az,hogy ekkora pénzösszeget befektessen?Tudtommal x ft törlesztőrészletet kell befizetni havonta.Csakis rajta keresztül juthatok ehhet a pénzhez?Kapott valamilyen dokumentumot,hogy ez a szerződés valóban létrejött?Hogyan tudnék utánajárni,hogy v

alóban kötött e szerződést?

352. LTP ÁKOS (válaszként erre: 351. - Szabica)
2008. márc. 18. 09:48

Szia!


A Fundamentánál jelenleg min. 1 év rendszeres előtakarékosság kell, hogy áthidaló, ill. 'azonnali áthidaló kölcsönt' tudjál felvenni, azt is max 3.570.000 Ft/ szerződés, és a Fundi az adásvételi ár 70%-át adja max, 30% önerő szükséges.


Ha ennél többre van szükségetek, más banktól kell hitelt felvenni, a visszafizetés lehet Fundival kombi hitelként, vagy mellette futtatva külön előtörlesztve. Ha nagyon jó az igazolt jövedelem, és kiemelt településen van az ingatlan, a piaci árának 90%-át is fel tudjátok venni új lakás esetén, használtnál kb 80%.

351. szabica
2008. márc. 17. 10:59
Kedves Ákos! Lakást szeretnék venni, kb.2 millió forintom van. Fundamentát még nem kötöttem. Van-e arra lehetőség, hogy most kötök és már egyszerre hitelt is kapok?
350. cukilany (válaszként erre: 349. - LTP ÁKOS)
2008. márc. 12. 14:15
Azaz!
349. LTP ÁKOS (válaszként erre: 348. - Cukilany)
2008. márc. 12. 14:04
Igen, a tőkerészt befekteted, amit egyébként is fizetni kéne, hozamával együtt előtörlesztesz, így jelentősen csökkenhetnek az össz visszafizetendők egy normál annuitásos hitelhez képest. Egyébként Fundiból is be lehet tenni max 5db-ot egy hitelbe, az havi 100.000. Ilyenkor eleve zárolva van a bankra és automatikusan a banké lesz lejáratkor, nem kérdeznek meg, mit akarsz vele kezdeni és hová kéred.
348. cukilany (válaszként erre: 346. - LTP ÁKOS)
2008. márc. 12. 13:54
Lehet, én alapvetően tőkehalasztásos hitelt kérdeztem, mert nekem 57 a mostani befektetésem, amit beleszámítják a hiteltörlesztőbe, így 20 év után elég sokat sporólok!
347. LTP ÁKOS (válaszként erre: 345. - Cukilany)
2008. márc. 12. 13:49
ez már majdnem chatelés:) Sajnálom az esetedet, nekem nagyon pozitív tapasztalataim vannak, ezért foglalkozom vele. Igazad van, vannak jobb befektetési formák is, de nagyobb kockázatot is vállalsz: lehet, hogy többet hoz, lehet, hogy nem. Akinek a fix és a számítható hozam fontos, annak jó a Fundi, ha kedvező lakáskölcsönt is akar, akkor meg pláne.
346. LTP ÁKOS (válaszként erre: 343. - Cukilany)
2008. márc. 12. 13:45

de gyorsan válaszoltál:)

20 éves futamidőnél nem jön ki ennyiből, Ersténél 6,78% kamat és 2,04 % kezelési költség van használt lakásra HUF alapon, ez 46.607 Ft, 30 évre 41 ezer/hó, de 20 év után kb 60.000, mert az piaci kamattal megy.

345. cukilany (válaszként erre: 342. - LTP ÁKOS)
2008. márc. 12. 13:42

Írtam én mindent, és beszéltem is velük, sőt hivatalos panaszlevelet is írtam! Nem segített, mert rosszat töltöttünk ki!

Legutóbb már úgy voltam vele, h nem érdekel kifizetem a gyorsított eljárás díját, h ne 3 hónapot kelljen várni, mert annak legalább nyoma van, h igenis kértem. Erre jön a levél, h ok, csak nyilatkoznom kell megint, h mire költöm majd a pénzt (lakáscélú-e) és melyik bankszámlaszámra kérem. Kiakadtam, már a hangomat is emeltem, h ilyet már kitöltöttem egyszer, majd megmutattam az befizetett cetlit. Megkaptam a pénzem! Csupa 2 évet vártam rá, valaki meg ezalatt pénzt csinált az én pénzemen! Nekem nem kell többé az állam, meg a támogatása, mert tuti nem én járok jól a végén... Találtam jobb befektetési formát, ahol nemcsak 20 000 Ft után kapok ekkora kamatot, hanem 50 000 után is, és nincs semmiféle 3 hónapos várakozási idő, ami nálam 2 év lett!

344. LTP ÁKOS (válaszként erre: 336. - Mengala)
2008. márc. 12. 13:37
Szia Timi! Privát üziként írtam javaslatot, bár 20 évesre szól, mert 20 év után nem jár kamattámogatás HUF hitelre, és akkor dupla annyiba kerül.
343. cukilany (válaszként erre: 341. - LTP ÁKOS)
2008. márc. 12. 13:36
5 milliót 30 éves futamidőre nem tudja kihozni 40 alatt? ez elég vicces lenen, mert tény h drágább, de ennyivel?
342. LTP ÁKOS (válaszként erre: 337. - Cukilany)
2008. márc. 12. 13:36
Érdekes, és felettébb bosszantó az eseted. Nem is kell formanyomtatvány, elegendő 2 sort írni, hogy kéred az ilyen és ilyen szerződésed lezárását, és a pénzt álltámmal átutalni erre és erre a bankszámlaszámra. Több száz ilyet csináltam, sosem volt belőle gond. Valószínű elég béna üzletkötőt fogtál ki, érdemes ilyenkor a call-centert felhívni, és utánaérdeklődni, hogy állnak a dolgok. Neked ez eső után köpönyeg, de mások tanulhatnak belőle.
341. LTP ÁKOS (válaszként erre: 338. - Cukilany)
2008. márc. 12. 13:31
40 alatt csak devizás hitelt lehet kihozni, a Ft-os drágább.
340. LTP ÁKOS (válaszként erre: 335. - Dézsa)
2008. márc. 12. 12:29

Szia Dézsa!


Egyik lehetőségetek a kombi hitel (kb 10 partnerbankkal), ami azt jelenti, hogy a banknak csak a kamatot fizetitek, a tőkerészt a Fundinak továbbra is, lejáratkor automatikus a betörlesztése hozamával együtt, a hitelrész előtörlesztését te döntheted el. Lehet, hogy jobban megéri, ki tudja, milyenek lesznek az akkori hitelkamatok, a Fundié előre rögzítetten fix. 7 M hitelnél kb 35 ezer a banki kamat (ez nem az akciós, ami csak az elején van, 40 a Fundi, tehát 75 ezer a havi fizetendő, Fundi előtörlesztése után ez kb 38 ezer/hóra csökken h.


Másik lehetőség, hogy felveszel egy normál banki annuitásos hitelt (tőkerészt is fizettek), majd 4 év után a Fundival előtörleszthetsz. Ugyan ennek van 30-50e Ft díja, és első 4 évben több lesz a fizetendő,de hosszútávon kicsit jobb. Pl egy 20 éves hitelnél kb 51 ezer a banki törlesztő + 40 ezer a Fundi, az 91 ezer össz. Előtörlesztés után a havi fizetendő kb 31 ezer Ft-ra csökken.


A feltételek nem kedvezőbbek, amit visszavizetsz, az kedvezőbb kombinál kb 1,3 millióval, a másik esetben több, mint 2 millióval ahhoz képest, ha nem lenne Fundid.


Hitelbírálatnál pozitívum, hogy van már valamilyen megtakarításod, vagy sincs, de alapvetően nem csak az ügyfelet, hanem az ügyletet, az ingatlant és a jövedelmeket nézik.

2008. márc. 12. 11:30
Nekm nem volt ,de valaki idehozta ,mert nem igazodott ki a szerződésen ! Hát én nem kötnék az tuti ! A lényeg olyan apró betűvel volt ,hogy csak akinek nagyon éles a látása .. az tudta elolvasni !
338. cukilany (válaszként erre: 336. - Mengala)
2008. márc. 12. 11:30

Szia!


Tudom nem nekem jött a kérdés, de én is most ilyesmiben gondolkodok! Én ERSTE Bankot találtam a legjobbnak, de nem feltétlenül kell Fundamentát kötnöd, bár lebeszélni sem akarlak róla azért, mert nekem semmi hasznom sincs ebből, de bármelyik életbiztosítási vagy megtakarítási formát bele tudod rakni egy tőkehalasztásos hitelbe (gondolom ilyet akarsz). 10 milliónak kb 75 a törlesztője 20 évre, így tuti biztos, h 5 milliót bőven 40 alatt hozod ki!

2008. márc. 12. 10:51

Nekem volt, de soha többé! 2006. jan. 1-én lejárt a 8 éves szerződésünk, 2 het (!) kaptam meg a pénzt a beígért 3 hónap ellenében, több mint 2 év lett. Állítólag mindig rossz nyomtatványt töltöttünk ki, pedig azt töltöttem ki amit az üzletkötő mondta, és ő adta oda nekem a kezembe, kitöltés után vártam 4 hónapot, majd rákérdeztem, akkor derült ki, h "Ja, bocsi, az nem az volt", ezt így párszor eljátszották! El sem hittem, h 2 év után végre hozzájutottam a SAJÁT pénzemhez, valszeg mert nem lakáscélra akartam használni, v nem is tudom! Sztem jól gondolja meg mindenki, aki ilyet akar kötni...


Amúgy meg léteznek a piacon sokkal kedvezőbb befektetési lehetősége, sokkal nagyobb hozamokkal, és ugyanúgy azokkal is bele lehet szállni egy hitelbe!

336. mengala
2008. márc. 12. 10:38
Szia!Tudnál tanácsot adni milyen konstrukció a legjobb nekünk.Röviden a lényeg.Eladunk egy kislakást, hogy nagyobbat vegyünk.5millió hitelt szeretnénk felvenni, fundival kombinálva! Most kötnénk fundit is idáig nem volt semilyen megtakarításunk.30éves futamidőben gondolkodunk és kb.40ezer havi törlesztőben!Ja és mindenképpen forintalapu hitelt szeretnénk.Melyik bankot tudnád ajánlani?Remélem leírtam mindent ahoz, hogy ötleteket adj!Köszönettel:Timi
335. Dézsa
2008. márc. 11. 00:04

Kedves Ákos!


Két hónappal ezelőtt férjemmel kötöttünk két négy éves 20E-os fundamentás szerződést. Most használt lakás vásárlásához szeretnénk 7M hitelt felvenni.

Lehetséges a lakástakarékot kombinálni a most felveenedő hitellel, és esetleg 4 év múlva a bank felé fennálló tőketartozást a lakástakarék szerződéses összegével csökkenteni?

Kedvezőbb feltételekkel kaphatunk hitelt, hogyha kombináljuk a bankhitelt a lakástakarékkal?

334. nembi (válaszként erre: 333. - LTP ÁKOS)
2008. márc. 7. 17:43
Köszönöm a válaszát. Közben felvettem a kapcsolatot egy üzletkötővel. Valószinűleg az lesz hogy valaki mást jelölök meg majd kedvezményezettnek.
333. LTP ÁKOS (válaszként erre: 332. - Nembi)
2008. márc. 7. 13:22
Üzletkötőn keresztül semmivel nem kerül többe a szerződéskötés, kényelmesen házhoz megy, és személyre szabottan lehet a célokhoz igazítani, milyen Fundit érdemes kötni, személyesebb, mint az on-line kötés. Bár én sem tudok többet, mint rákérdezni, van-e már a nevére állami támogatás igényelve. Az 1% számlanyitást be kell fizetni, utána igénylik meg az Államkincstártól, ott derül ki, kaphat-e. Egyébként 5db szerződés is lehet 1 ember nevén egszerre, csak nyilván különböző kedvezményezetteket érdemes megjelölni rajta.
332. nembi (válaszként erre: 331. - Nembi)
2008. márc. 6. 12:52
Most így belegondolva, max a kedveztő hitel miatt még érdemes rakni. Csak bosszant a dolog nagyon.
331. nembi
2008. márc. 6. 12:47

Még nem kaptam visszaigazolást, de felhívtam őket és azt mondták, hogy a szerődési díjat nem fogom visszakapni, ha most visszalépek.


Mondjuk ez baromi jó, hogy még csak nem is tájékoztatnak előtte, hogy nem vagyok jogosult.


Így csak az maradt, hogy szólok szüleimnek hogy módosíttassák le a kedvezményezettet.


Akkor azt amit a szüleim raknak, csak úgy tudom majd felvenni, hogy ők is tulajdonosai lesznek anank az ingatlannak amit majd veszek? Vagy milyen megoldás van még?


Amúgy arre semmi lehetőség nincs, hogy én visszamondjam, és a befizetett pénz se vesszen el? Azért szerintem kellett volna szólniuk hogy nem jár a támogatás, mert így sok értelme nincsen rakni. :(


Üdv, nembi

330. LTP ÁKOS (válaszként erre: 327. - Nembi)
2008. márc. 6. 12:11

Ha nincs kedvezményezett megjelölve, akkor a szerződő az álltámra jogosult, ha van, akkor a kedvezményezett.

Azt is lehet csinálni, hogy azon a szerződésen, melyen a szülő a szerződő, és te vagy a kedvezményezett, a szülő törölteti róla a kedvezményezettet (téged), és akkor a szerződő (szülő) lesz az állami támogatásra jogosult, a szülő ingatlanára lehet felhasználni. A Te 4 évesedre így járni fog az állami támogatás, mert nem leszel kedvezményezettje az előzőnek. Ez akkor működik, ha a szülőnek nincs másik szerződése, melyen álltámra jogosult.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook