Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


599. horaka
2008. júl. 8. 17:16

Kedves Ákos!

A segítségedet szeretném kérni. Látom, nagyon jártas vagy Fundamentás ügyekben is:)

Röviden vázolom a problémánkat:

Családi házunkat szeretnénk bővíteni, amihez 7-7,5 millió ft-ra van szükségünk.


Augusztusban lesz két éve, hogy 2db 421-es módozatú ltp-vel rendelkezünk. Többféle lehetőség közül választhatunk, csakhogy nem tudjuk, melyikkel járunk jobban.

Az egyik alternatíva a Fundamenta áthidaló kölcsön, a másik a kombi hitel (CIB). Az áthidalónak mindenképpen előnye, hogy sokkal rövidebb a futamidő. A két szerződéses összeg 3 220eFt+a lakásépítési kedvezmény (szocpol) 450eFt, ebből kijönne a közel 7millió Ft. Vagy meghosszabbíthatnánk a szerződést 4 év 11 hónaposra, így meglenne a 7,5millió, csakhogy így számunkra magas lenne a törlesztőrészlet. Ezzel egyébként kb. 950ezer Ft-tal fizetnénk vissza többet, az ltp kombival 2,5 millióval. Így persze nem kérdés, hogy melyik a jobb. A kérdés igazából az, hogy melyik éri meg legjobban, ugyanis most felmerült egy új lehetőség életbiztosítással kombinált hitel "személyében", ami biztosítéknak nagyon jó esetleges baj történésekor. Amit a Fundamentával kapcsolatosan hátrányként említenek, az az állam esetleges beavatkozása, amivel elveheti az állami támogatást vagy a kedvezményes kamatot. Erre mennyi az esély meglátásod szerint? Remélem, nem voltam túl bonyolult. Köszönöm a válaszod.

598. LTP ÁKOS (válaszként erre: 597. - Shanyeeka)
2008. júl. 7. 14:24

Igen, lejárt Fundi után ha újat kötsz, előre fel tudod venni a teljes szerződéses összeget, maximum 3.570.000 Ft-ot. Ha 1,5M alatt lesz az igényed, jelzálogbejegyzés nélkül is mehet.


Tudod, hogy kb mennyi pénzre lesz szükséged?

Az alapján tudok konkrétabbat írni.

2008. júl. 7. 10:31

Kedves Ákos!


Jövő júniusban jár le a 8 éves fundamenta szerződésem (kb 1 millió FT az állami támogatással együtt). Jövő szeptemberben szeretnénk házat vásárolni. Ha kötnék egy újabb 4 éves fundamenta szerződést amikor a másik lejár, az új megtakarítást fel tudnám e használni azonnali áthidaló kölcsön formájában a régi megtakarításommal karöltve jövő ősszel?

És ha igen milyen formában?

596. LTP ÁKOS (válaszként erre: 595. - Táci)
2008. júl. 3. 22:33
SZívesen. Ha felmerül még kérdésed, örömmel válaszolok!
595. táci (válaszként erre: 590. - LTP ÁKOS)
2008. júl. 3. 20:44

Köszönöm a válaszodat!

Üdv: Táci

594. LTP ÁKOS (válaszként erre: 593. - Moricc)
2008. júl. 3. 10:23

Szia!


Érdekes, amit írsz, én is furcsának találom

Privátban küldök néhány elérhetőséget, hová érdemes fordulnod.

593. moricc
2008. júl. 2. 23:40

Kedves Ákos!

Néhány hónappal ezelőtt megpróbáltak beszervezni a FSZB-hoz, és csak azért mentem bele a dologba, mert konkrét kérdéseim ellenére sem kaptam teljeskörű tájékoztatást, csak a bevezető tanfolyamon tudtam meg, hogy pontosan milyen is ez a munka. Ekkor be kellett látnom, hogy erre alkalmatlan vagyok, és a tanfolyam után bejelentettem, hogy nem kívánok levizsgázni, és nem kívánok belépni a szervezetbe. Visszajuttattam minden dokumentumot is, amire az volt írva, hogy a cég tulajdonát képezi. Ennek ellenére azóta is kapok levélben számlákat. Az elsőkkel nem foglalkoztam, mert az a tétel szerepelt rajta, amit tényleg befizettem. Arra gondoltam, hogy lassú az ügyintézés. Most, hónapokkal később viszont már olyan tételek is szerepelnek, amelyekhez semmi közöm nincs. A kérdéseim a következők. Hol tudom (lehetőleg Budapesten) tisztázni az ügyet? Elképzelhető-e, hogy ezeket a fiktív összegeket megpróbálják behajtani rajtam?

Tudom nem szokványosak a kérdések, de a választ előre is köszönöm.

592. LTP ÁKOS (válaszként erre: 591. - Mmanoka)
2008. júl. 2. 17:18
Szívesen:)
591. mmanoka (válaszként erre: 587. - LTP ÁKOS)
2008. júl. 2. 08:35
Köszönöm szépen a felvilágosítást.
590. LTP ÁKOS (válaszként erre: 589. - Táci)
2008. jún. 30. 08:53

Kedves Táci!


Ha 8 éves a szerződés, és csak a megtakarítási részt használjátok fel állami támogatással és betétkamattal együtt, és kedvezményes kölcsönt nem kértek, akkor teljesen mindegy, mert szabadon felhasználható.

Gondolom még nincs 18 éves a lányod, így szerződő nem lehet, csak Te. Amit mégis ajánlok, hogy Te legyél a szerződő, kedvezményezett a lányod, így akkor is fel tudjátok használni az ő tulajdonában álló ingatlanra, ha nem várjátok meg a 8 évet, vagy ha lakástakarékpénztári kölcsönt is vesz fel. A kedvezményezett javára kell felhasználni.

Egyébként kedvezményezett módósítása vagy 'levétele' kifizetés előtt még lehetséges, ha másképp alakul, át is lehet ruházni családon belül (közvetlen hozzátartozó részére), mindössze 2 ezer Ft a díja. Ha van más lakástakarékpénztári szerződés a családban (OTP LTP vagy Fundamenta LTP) arra kell figyelni, hogy egy időben duplán nem jár állami támogatás egy személyre.

589. táci
2008. jún. 27. 18:15

Szia Ákos!

Szívesen kötnék 20000 Ft-os, 8 éves szerződést, de nem tudom, hogy a saját, vagy a lányom nevére. Leírom a helyzetet:

Ő még a lejáratkor remélem tanulni fog, tehát nem lesz hitelképes, nem lesz keresete, tehát gondolom, a lakáshitelt törlesztése az én faladatom lesz. Viszont a lakást az ő nevére szeretném vásárolni majd, az én haszonélvezeti jogommal.

Hogyan kössem a szerződést?

Előre is köszönöm.

588. LTP ÁKOS (válaszként erre: 585. - Mmanoka)
2008. jún. 27. 12:58
Lakás-előtakarékossági szerződést fel lehet használni vásárlásra, építésre, bővítésre, korszerűsítésre, felújításra, meglévő lakáscélú kölcsön kiváltására. Lakáscélú felhasználást igazolni kell, ha 8évnél rövidebb a futamidő.
587. LTP ÁKOS (válaszként erre: 585. - Mmanoka)
2008. jún. 27. 12:56

szia! Igen, lakóingatlanként kell szerepelnie az ingatlannyilvántartásban. Elfogad a Fundi tanyát is, ha kapsz az önkormányzattól olyan igazolást, hogy az lakóingatlan.


Foglalót általában kérnek, 5-20% között, ez az eladótól függ, hogy kér-e. Nem jellemző, hogy odaadnak úgy egy lakást, hogy hátha kap a vevő banki kölcsönt 2 hónapon múlva, amiből kifizeti.

586. mmanoka
2008. jún. 27. 10:30
.. és még arra is kiváncsi lennék hogy foglalót vásárláskor mindig kell fizetni vagy az eladótól függ kér e?
585. mmanoka
2008. jún. 27. 10:27
Mire lehet felvenni a lakás előtakarékossági szerződést? Mi családi házat szeretnénk venni, de sajnos a kereteink szűkösek, emiatt csak zártkerti ingatlanok jöhetnek szóba,ami többnyire gazdasági épület. Az ingatlan nyilvántartásban a megvásárolandó épületnek lakó ingatlanként kell szerpelni?
584. annaluca (válaszként erre: 583. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 25. 16:14
Köszönöm a választ.
583. LTP ÁKOS (válaszként erre: 582. - Annaluca)
2008. jún. 24. 18:25

Szia!


Igen, lehetséges.

"kiutalás" mint lakástakarékpénztári fogalom 4év lejárat után 3 hónap, ezt kormányrendelet írja elő.

Kifizetés előre 1év után "azonnali áthidaló kölcsön" formájában lesz, miután beérkezett a kérelem, 30 napon belül elbírálják, utána lehet szerződni, én azt szoktam mondani, másfél hónapon belül.


Rugalmasnak ilyen szempontból rugalmas a Fundi.

2 féle 4 éves módozattal is tudod kérni. A konkrét számokat privátban küldöm.

2008. jún. 23. 17:35

Mennyire rugalmas a fundi? 1m ft-ra lenne szükség egy év múlva, és max 20e ft törlesztőrészletet tudnánk bevállalni. Lehet-e úgy, hogy megkötöm a 4 évest 20e ftra, egy év múlva leszállítom 8-9 ezresre, és felveszem az áthidaló kölcsönt.

Ha ez megoldható, akkor mennyi a kiutalás ideje?

Kb mennyit fizetnék vissza a futamidő alatt?

2008. jún. 23. 14:56
Ha van valakinek kérdése Fundamentával kapcsolatban, szívesen segítek! :)
580. 1eb84e4bad (válaszként erre: 579. - Ccf77b69e6)
2008. jún. 21. 20:12
Egyébként jellemző, hogy ha a főnököt emlegeted betojnak még az alápáriak is. Én is jártam már így párszor, de a főnök szó hallatára mindig visszacsípett az illető.
2008. jún. 21. 16:13

Sajnálom, hogy ez a vélemény, de nem titkolom, hogy ez a NŐ!!! aki sajnos úgy viselkedett mint egy "állat" kiborított.

Mikor közölte vele édesanyám, hogy van neki mármint a hölgynek főnőke, egy kicsit visszább fogta magát. Aki nem bírja ezt a fajta munkát ne csinálja. Egy BANKi dolgozó ne viselkedjen ilyen kritikátlanul, mert sajnos az emberek ebből is levonnak némi tapasztalatot.

578. LTP ÁKOS (válaszként erre: 577. - Ccf77b69e6)
2008. jún. 20. 19:09
Írjatok panaszlevelet, szokta méltányolni a vezetőség, lehet, hogy nem is tudják, milyen stílusban beszél az egyik alkalmazottjuk. Fontos a számukra az ügyfelek elégedettsége, de itt is sok az emberi tényező, mint bárhol máshol.
2008. jún. 20. 13:36

Fundamenta tapasztalok????

Édesanyám 1 azaz 1 törlesztő részlettel volt lemaradva, és egy "bájos" hölgyemény felhívta, és olyan alpári módon beszélt vele, hogy egy utolsó gyilkossal nem beszélnek így. Mire közöltem édesnyám hogy be van fizetve, mert épp a tegnapi napon történt meg sehogy nem bírta felfogni a hölgy, hogy nem tudja el faxolni rikácsolásba kezdett. A Fundamentáról csak ez a véleményem SAJNOS!

2008. jún. 19. 16:35
Most látom, hogy a 2 Fundamentás fórum egyesítve lett valamiért....
575. LTP ÁKOS (válaszként erre: 570. - 1eb84e4bad)
2008. jún. 19. 16:22

Egy ingatlanra több Fundit is fel lehet használni, viszont egy Fundit nem lehet több ingatlanra. Ha 8évnél rövidebb a Fundi, a kedvezményezettnek (hiányában a szerződőnek) tulajdonrésze kell legyen, vagy tulajdonjogot kell szereznie. Ha 8éves a Fundi, szabadon felhasználható, nem kell lakáscélt sem igazolni.

Kombi hitelbe max 5db Fundit lehet foglalni, ha 8éves, nem kell lakástulajdon, ezért lehet szabfel hitel is.

574. LTP ÁKOS (válaszként erre: 571. - Pampa)
2008. jún. 19. 16:17

Igen nyilván más egy olyan tanácsadó, aki mögött több év tapasztalat is van, és nem rajtad próbál ki valamit. Ha sérelem ért, nyugodtan fordulj a központ felé, keményen megbüntetik és kirúgják, aki nem valós dolgot mond az ügyfélnek, erre utóbbi időben egyre inkább odafigyelnek.


Nézzük az új ajánlatot:


2db 20e + 1db 15e Fundi hozamával 7,2M lesz, ez le is fogja fedni a 7M tartozást, az ideig csak a kamatot fizeted a banknak, ez így már reális.

Azt pontosítanám, hogy a futamidő nem 8év lesz, hanem papírforma szerint min.10-re lehet kombit kötni, de 8év alatt megszűnik a tartozásod, hiszen kifizettél mindent.

Én óvatossági okokból a harmadik fundit, mely 15e Ft-os, kicsit magasabbra kötném, max 20e Ft-ra. Ez azért jó, mert bár stabilnak mondható a CHF, mozgás van benne (ma ugyanannyi, mint 10 éve, de 8 év múlva mennyi lesz?) A Fundi hozama forintban fix, de ha éppen magasabb a HUF/CHF árfolyam a Fundi betörlesztésekor, akkor nem biztos, hogy 8 év alatt teljesen kifut, lehetséges, hogy marad egy kis tőketartozás, melyet továbbra is törleszteni kell. Ha ráhagysz havi 5-öt, és nem változik az árfolyam, marad 700.000 Ft-ot, amit szabadon felhasználhatsz.

Szerintem így korrektebb a tájékoztatás. Ha alacsonyabb lesz, akkor még több zsebben marad, amit bármire elkölthetsz.

573. LTP ÁKOS (válaszként erre: 569. - Sodrak)
2008. jún. 19. 15:59
3 hónap nem eltelhet, hanem el kell telnie, ezt kormányrendelet írja elő. 2 hónapon belül kell válaszolni, mit szeretnél a pénzeddel, 1 hónap a feldolgozási idő (Fundi+Kincstár), utána 8 napon belül utalnak. Van gyorsított felmondás is, ez 30 napos, ennek díja van.
572. LTP ÁKOS (válaszként erre: 568. - Aa4938750c)
2008. jún. 19. 15:57
az időtartam nincs meghatározva:)
571. pampa
2008. jún. 19. 15:39

Szia Ákos!


Közben tárgyaltunk még Fundamentával hitelkiváltás miatt. Most másik kolléganőt hozott a hölgy, aki megkeresett minket, ő kissé tapasztaltabb. (Szerintem ez elég nagy probléma, hogy a tanácsadók nincsenek képben, mégis elmennek az ügyfélhez és nem tudják normálisan elmagyarázni a lényeget. Viszont most már értem :!

Ő a következőképpen oldaná meg:


7.000.000,- forint hitel, 8 évre (max. futamidő)

2 db 20.000,-, 1 db 15.000 fundival (utóbbi nem kötelező azonnal, bármikor a 8 év alatt befizethető, egy összegű befizetés esetén ez 1.800.000,- vagy ha "csúszik", tolódik a futamidő is)Ha mindhármat egyszerre indítjuk el, akkor kamatostól 92.000,- forint a havi törlesztőrészlet. Vagy 77.000,-a harmadik fundi nélkül, egyelőre.(Ez ugyan kb. 4.000,-rel több, mint amit most fizetünk...)

Összességében véve jól járunk, kb. 1.800.000 ft-tal kevesebbet fizetünk ki, kihasználva az állami támogatást. (Ha pontosabb akarok lenni, vegyünk le belőle kb. 500.000,- ft-ot, ez a költségeket takarja).

Így már jobban hangzik. Szerinted is rendben van?

Köszönöm a válaszod!

2008. jún. 18. 22:34
Lehetséges, hogy egy ingatlanra csak egyszeres állami támogatást lehet igybe venni, hiába fizet valaki pl 5-öt?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook