Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


2008. aug. 6. 08:01

Válaszoltál a megkérdezőlevélre, amit kaptál a Funditól, hogy mit szeretnél vele?


Ha nem válaszolsz 2 hónapon belül, nem zárhatják le.

628. LTP ÁKOS (válaszként erre: 627. - Jugaband)
2008. aug. 6. 07:59

Ha már lejárt a Fundid, az lehet vételárelőleg, azt nem tudod kombizni. Ha 1,5 millió alatti kölcsönt is kértél hozzá, az is vételárelőleg lehet, leteszel valamennyi foglalót, a többi banki hitelből. Kombi hitel esetén indítasz egy új Fundit, és az a banké lesz hozamaival együtt.


Így látatlanban elég nehéz erre válaszolni, minden banknál mások a feltételek, ami előny az egyiknél, hátrány a másiknál, különböző a fedezet alapján a hitelösszeg....

Én általában Erste, Unicredit, FHB, MKB hiteleket szoktam csinálni, 25 éves kor alatt ne menj Erstéhez.


Mennyiért szeretnél lakást vásárolni, és mennyi önerőd van hozzá? Jó a bejelentett igazolt jövedelmed?

627. jugaband (válaszként erre: 625. - LTP ÁKOS)
2008. aug. 5. 19:44

Köszönöm a válaszaidat!

Olvastam a Fundamenta honlapján, hogy vannak egyéb bankokkal kombinált hitellehetőségeik, csak az a baj, hogy az én szerződésem már lejárt és arra vár, hogy kezdjek vele valamit. A másik baj meg az, hogy egymagában nem tudok vele kezdeni semmit (házvásárlás terén legalább is)mert kellene egy bank, aki tárt karokkal fogadna és barátságos hitelt is adna a fundi mellé.

Nos ebből a szempontból a minap az OTP igen elutasító volt. Van valami biztosabb tipped, hogy merre érdemes elindulni?

626. LTP ÁKOS (válaszként erre: 624. - Jugaband)
2008. aug. 5. 17:21

Ha tényleg lejárt, tehát megvan a vállalt megtakarítási idő, és a vállalt befizetések száma, és az rendszeres volt, 3 hónap a kiutalási idő kormányrendelet szerint. Megkérdezőlevelet kapsz a Funditól, 2 hónapon belül kell válaszolni, mit szeretnél a pénzeddel, ha nem válaszolsz, nem zárhatják le. Ezen belül kérhetsz kedvezményezett váltást is - Figyelem: a kedvezményezett javára kell felhasználni, a kedvezményezettnek kell lakástulajdonnal rendelkezni, vagy abban tulajdonrészt szerezni!

30 nap a Fundi feldolgozása, utána 15 napon belül utalnak, ha megvannak a kifizetési feltételek.


Összefoglalva a megkérdezőlevél kiküldése után hamar válaszolsz, nem fog csúszni a dolog, bár mire az Államkincstár visszaigazolja a kedvezményezettet, 2-3 hét is lehet, összesen 3-4 hónap a maximum. Kedvezményezett olyan legyen, akinek az elmúlt pár évben nem volt a nevén Fundi, mert duplán nem jár visszamenőleg sem az állami támogatás.



Ha már régebben lejárt, és nem válaszoltál a megkérdezőlevélre, kérni kell a szerződés lezárását, ilyenkor tárgyhó utolsó napja lesz az utolsó értékelési fordulónap, onnan indul a 3 hónap kiutalási időszak, és utána 15 napon belül a kifizetés, tehát 4 hónap is lehet.


Ha sürgősebb a dolog, arra is vannak megoldások. (Gyorsított felmondás, aviso alatti áthidaló kölcsön, ezeknek díja van, mert a pénzed az államkincstárnál van, és ilyenkor a Fundi megelőlegezi)

625. LTP ÁKOS (válaszként erre: 623. - Jugaband)
2008. aug. 5. 17:09

Szia Jugaband!


Ez így ebben a formában nem igaz, nem zárja ki egymást a kettő.


Ha a Fundi kölcsön 1,5 millió Ft alatt van, jelzálogbejegyzés nélküli is lehet, ha van adóstárs VAGY közjegyzői tartozáselismerő okirat, így nem rontja a célingatlan terhelhetőségét fedezet alapon. Ha nagyobb a Fundi kölcsön összege, az már jelzálogos, így elképzelhető, hogy két jelzálog nem fér el, a Fundi a vételár 70%-ig enged terhelni, és bemegy más mögé is. Jövedelem alapon is elképzelhető, hogy ide is fizetsz, oda is, így bizonytalanabb, hogy megkapod-e az OTP-s hitelt, de önmagában amit írtál, az nem igaz.


Ha nem akarna adni az OTP, elég nagy a választék a pénzügyi piacon, meg is versenyeztetheted a hitelintézeteket, manapság több pénzintézet van, mint élelmiszerüzlet:)

2008. aug. 5. 13:07

Folytatás:


Ha van egy lejárt Fundis szerződésem, ami már kiutalható, de szeretném megváltoztatni a kedvezményezett nevét, akkor abból mennyi idő múlva lesz pénz? Mennyi az átfutási idő?

2008. aug. 5. 13:03

Szia Ákos! az előbb írtam egy üzit, de nem tom, hova küldtem. Lehet, hogy ismétlek.


Szóval egy pár kérdésem volna a Fundamentával kapcsolatban. Talán tudsz segíteni.

Igaz-e az, hogy ha igénybe veszem a Fundis lakáskölcsönt, akkor az OTP nem ad lakáshitelt? Állítólag a két kölcsön nem mehet együtt. Az OTPnél mondtak valami ilyesmit.

Előre is köszönöm a választ!

622. LTP ÁKOS (válaszként erre: 621. - Hedge)
2008. aug. 3. 22:32

SZia!


Ha lemódosítjuk 4 évesre a szerződéseket, a havi 20e Ft-os 2.460.000 Ft szerződéses összegű lesz, a havi 5000 Ft-os pedig 610.000 FT-os. A szerződéses összeg áll a befizetésekből, állami támogatásokból, betétkamatból, és lakáskölcsön részből (kb fele). 2 év elteltével áthidaló kölcsön formájában 3.070.000 Ft-hoz juthattok, de ez nem váltaná ki a teljes tartozást, és jelzálogos lenne, ha egyátalán elfér az OTP jelzáloga mellett. A havi 20 ezres megtakarítása mellé 21.525 Ft kamatot kell havonta fizetni, míg nincs meg a 4 év, a havi 5000 FT-os megtakarítása mellé 5338 Ft a kamat az előre felvett pénzért cserébe. 4 év 4 hó után fix 6% kamatra előre rögzített Ft alapon a 20e Ft-osra 22.632 Ft a törlesztő 60 hónapon át, az ötezer Ft-osra havi 5612 Ft 59 hónapon át.


8 éven belüli Fundi esetén akkor tudod hitelkiváltásra felhasználni mindkettőt, ha adós-adóstárként mindketten tulajdonosai vagytok az ingatlannak, és nincs más kedvezményezett a szerződésen.


Ebben a helyzetben én kivárnám a 4 évet, mert nem éri meg a "drága" piaci áthidaló kölcsön kamat, és mikor ki tudom teljesen váltani a másikat, akkor csinálnám. Az 5000 Ft-osat felemelném havi 20.000 Ft-osra, 4-5 évesre módosítva, így több lesz a hozama.

621. hedge (válaszként erre: 619. - LTP ÁKOS)
2008. aug. 1. 20:40

Kedves Ákos!


A fundamentánk módozata 324. 2 éve még 8 évesre kötöttük, de mostmár szinte biztos h. elég lenne a 4 év úgyhogy valszeg módosítani kellene a szerződést. Ugyanis még a fundi mellett sikerül megtakarítani. Az otp-s hitel kiváltásához 4 millió ft-ra lenne szükség a fundis forrásból. Ez a lakáshitel még a régi módozatú 4+2%-os hitel, állami támogatással. Tudom h. nem rossz konstrukció, csak egy kicsit bosszant, h. évente kb. 200e megy bele csak a tőkébe, a többi a kamat és kez.ktg. A havi részlet most 39e ft. Lehet h. érdemesebb kivárni a 4 évet...csak mindig agyalok, hogyan is járunk jobban. Előre is köszönöm a segítséget!

620. LTP ÁKOS (válaszként erre: 617. - Hedge)
2008. aug. 1. 15:49

Még egy fontos kérdés: az OTP-s hiteletek lakáscélú hitel?


Egyébként az áthidaló kölcsönről annyit érdemes tudni nagyvonalakban, hogy lejárat előtt felveheted a teljes szerződéses összeget, 1,5 millió Ft alatt jelzálogbejegyzés nélküli is lehet, a teljes összegre piaci változó kamatot kell fizetni, míg le nem jár a vállalt megtakarítási időszak, plusz fizetni a megtakarítást is.

619. LTP ÁKOS (válaszként erre: 617. - Hedge)
2008. aug. 1. 15:22

Szia!


Nem valószínű, hogy erre a célra megéri, most aug.1-től emelték is az áthidaló kölcsön kamatát, ez piaci, míg nem jár le a normál vállalt megtakarítási idő (min. 4év), utána a lakáskölcsön része már törvény szerint fix.


Kellene tudnom, hogy melyik módozat szerinti a megtakarítás: 421-es újabb fajta, melyre 1% a betétkamat, és csak 3,9% a lakáskölcsön kamata, vagy a régifajta 321-es, melyre 3% a betétkamat és 6% a lakáskölcsön kamata.

Kellene tudnom, mennyi lehet a hátralévő tőketartozásotok az OTP-nél, ezek függvényében szívesen teszek javaslatot és mutatok kalkulációt.


Többnyire jobban megéri kivárni a 4 évet, és akkor kiváltani, de szívesen segítek fenti kért infok után.

618. LTP ÁKOS (válaszként erre: 616. - Stockton)
2008. aug. 1. 15:10

Szia! Az egyik lehetőség a hitelkiváltás, más banki hitellel, Fundamentával kombinálva. Ez lehet hátrányosabb is, előnyösebb is, kinek mit jelent az előny, ez inkább személyes igényekre szabott: a törlesztőrészlet tőkerészéhez 30% állami támogatás és betétkamat is jön, amit egyébként is fizetni kell, nyilván hosszútávon úgy jár jól az ember, ha többet tesz a tőkébe, ezzel rövidül a futamidő, kevesebb a teljes hiteldíj, de több lehet a havi törlesztőrészlet.


Ha kevesebb a havi törlesztő, az hosszabb futamidővel jár, több lesz a teljes hiteldíj (az össz visszafizetés.


Személy szerint nem nagyon szeretem bolygatni a meglévő hiteleket, mert egy hitelkiváltás több százezer Ft-ba kerülhet (végtörlesztési díj a jelenlegi banknál, árfolyamváltozás, kezdeti költségek az új banknál), hiába tudunk kedvezőbbet.


Amit ajánlani szoktam (persze ha elbírjátok) 1-2 Fundamentát nyitni mellé, hozamaival előtörleszteni, vagy kiváltani 4 év múlva a másik bankot, vagy kiváltani a 3,9%-os fix hitelével (4 év után) ezzel hosszútávon jártok jól.


Végigolvastam, amit írtam: lehet hogy a nagy semmiről írtam:) Lehetnek jó megoldások, de ez általában egy 1-2 órás személyes részletes átbeszélés után jön elő, így kevés info alapján csak általánosságban írtam.

617. hedge
2008. aug. 1. 11:40

Kedves Ákos!


Közel két éve van megtakarításunk a Fundamentánál. Otp-s hitel kiválátására szeretnénk felhasználni. Hallottam az áthidaló kölcsönről, de túl sokat nem tudok róla. Ha egy 20000 ftos és egy 5000 ftos szerződéshez szeretném ezt megigényelni, akkor havonta mennyi lenne a fizetendő összeg? Illetve bármilyen fontos információ jól jönne, mert mérlegelni szeretném h. megérné-e most lecserélni az Otp-s hitelt. Előre is köszi: Betty

2008. aug. 1. 00:49

Szia Ákos!

Kiváncsi vagyok a fundamenta által kínált lehetőségekre és a következőkben kérném a segítséged. Van egy OTP-s svájci frank alapú lakáshitelünk, 6Millió Ft 20 évre. Ezt 2005-ben vettük fel, azóta is fizetjük de persze gondolom mint Te is tisztában vagy vele: növekszik csúnyán a törlesztőrészlet. Milyen keretek között tud számomra a Fundamenta megoldást nyújtani a hitel kiváltására, vagy a törlesztőrészlet csökkentésére? Válaszodat előre is köszönöm!

615. LTP ÁKOS (válaszként erre: 614. - Zsumami)
2008. júl. 30. 13:06
Szívesen! Örömmel fogadok további felmerülő kérdéseket.
614. zsumami
2008. júl. 30. 12:37

Szia Ákos !

Köszönöm szépen a gyors és korrekt válaszodat. HA van még kérdésem akkor írok. További jó munkát.

613. LTP ÁKOS (válaszként erre: 609. - Benzi)
2008. júl. 30. 11:45

Kedvez Benzi!


Nagyon örülök kérdésednek, sokakban félreértésre adhat okot.


A 10 és 6 % visszamenőleg az éves hozam, de ez nem azt jelenti, hogy a 8 éves kevesebbet hoz, sőt forintálisan többet, mint 2 egymás utáni 4 éves.


Úgy számold, hogy minden havi befizetésre egyszeri 30% vissza nem térítendő állami támogatás, és jár mind a megtakarításra, mind az állami támogatásra betétkamat is. A 30% állami támogatást évente írják jóvá a számládon az adott évi megtakarításra, minden évben a tárgyévre.


Éves hozam szempontjából ez a 6 vagy 10% ahhoz van viszonyítva, hogy ha egyben tennéd be az egészet az elején, akkor mennyit hozna, de itt havonta gyűjtöd össze.


Remélem tudod, hogy a CIB ajánlata csak 1 évre szól és akciós kamat, később többet kell fizetni!


3M kombi hitelt én a következőképpen javasolnék (a CIB-nek nem olyan előnyös, de neked igen:))


4 éves 421-es módozat havi 20 ezer befizetéssel, a banknak kb 15ezer Ft a kamat az első évi akciós kamat után, tehát a második évtől össz 35-öt fizetsz. Ez egy 3.220.000 szerződéses összegnek felel meg. 4év 4 hónap után felveszed a fundis 3,9% fix HUF lakáskölcsönt, az egésszel kiváltod a CIB tartozást, és onnantól havi 34ezer fix lesz a törlesztő további 5 és fél évig, 10 éven belül lezavartad az egészet.

Igaz, hogy így többet kell havonta fizetni, de 1,5 millióval kevesebbet annál, mint amit ajánlottak nektek.


Ha kevesebbet tudtok csak fizetni, akkor nyilván marad az eredeti elképzelés.

612. LTP ÁKOS (válaszként erre: 611. - Zsumami)
2008. júl. 30. 11:26
Láttam, mindjárt válaszolok:)
611. zsumami
2008. júl. 30. 10:57

Szia Ákos!

Írtam priviben légyszíves olvasd el. Köszi. Szia

610. LTP ÁKOS (válaszként erre: 608. - Frinita)
2008. júl. 30. 10:42

Kedves Frinita!


Legkorábban egy év rendszeres megtakarítás után lehet a teljes szerződéses összeghez hozzájutni, érdemes 2 évet várni, úgy lényegesen jobban jön ki az ember. Az fontos dolog, hogy 8 évesre nincs már áthidaló kölcsön (nem is igazán érné meg), ilyenkor 4-5 évesre kell módosítani. Tehát ha 4-5 éven belül kell a pénz, akkor ketten max 7 millió Ft-hoz juthattok hozzá.

Ha kivárjátok a 8 évet, akkor 10,5 M vagy 12,5M-hoz juttok módozattól függően.


Az is megoldás, hogy meglévő Fundikat banki hitelhez kapcsoljuk (kombi hitel), ilyenkor még előbb pénzhez jut az ember egy külső banktól, a Fundi hozamával együtt a banké lesz, ez sokszor kedvezőbb lehet, mint egy sima bankhitel.

609. Benzi
2008. júl. 28. 15:14

Tisztelt Ákos!


A napokban vásárolunk egy lakást, 3 millió forint hitelre van szükségünk.Mondhatni elvesztünk a Bankok iformáció áradataiban... végül a Cib Bank duett fundamenta hitelt választottuk, 8 éves fundival, havi 8 ezer fundis fizetéssel. Nagyon nem értem ezt az egész hitelezést, szinte minden bank ugyan azt kínálja "ki csíkosban, ki pepitában". Kérdésem: Miért 10,? % az éves kamat a 4 éves fundis szerződésben, és a 8 éves fundiban meg 6.? %.

Köszönöm segítségedet: :-)

608. frinita
2008. júl. 27. 23:21

Tisztelt Ákos!


Tanácsodat szeretném kérni! A férjemmel szeretnénk Fundamentát kötni, 2 db 324-es módozatút, mert nem vagyunk benne biztosak, hogy az elkövetkezendő néhány évben lakásvásárlás, felújítás áll előttünk, ezért szabadfelhasználású befektetésben gondolkodunk,és az sem biztos, hogy hitelre lesz szükségünk. Még nagyon képlékeny a dolog, ezért gondolkodunk a 3%-os betétes konstrukcióban, a kedvezőbb hitelessel (1% betét, 3,9 %-os hitel) szemben.


Azonban ha mégis belevágnánk építkezésbe, lakásvásárlásba, akkor mi az a legkorábbi időpont, hogy fundamentán keresztül pénzhez jussunk, 324-es módozattal. Milyen módon juthatunk pénzhez, áthidaló kölcsönnel? Ebben az esetben a havi megtakarítást (2x20.000 Ft-t) + a törlesztőrészletet is fizetni kell (2 x 33.664 Ft-t) ?

Illetve meddig kell fizetni a megtakarítást, ha előre akarom felvenni a pénzt, amennyi vissza lesz a 93 hónapból, a törlesztőt pedig a felvételtől számított 100 hónapon keresztül ? Tehát párhuzamosan a kettőt?

607. LTP ÁKOS (válaszként erre: 606. - Mope)
2008. júl. 27. 11:43

Szia!


Ha 3 db 4 évessel oldjátok meg 4 év múlva, akkor mind a 3 személynek tulajdont kell szerezni 1/3-1/3-1/3 arányban az ingatlanban.


Ha nincs harmadik személy (gyerek nem jó, anyós nem ajánlott, mert hallgathatod évekig, mi lett volna veled nélküle:))

Másik alternatíva: 2 db 4 éves szerződésből összejön 2.6 millió, a többi 7.4-et bankhitelből, melyhez újabb Fundit lehet kötni. Ha ennyit nem adna a bank, akkor az egyikhez 1,5 millió Fundis kölcsön, ami jelzálogmentes, így 4,1 M önerő + 5,9 M bankhitel (minusz a foglaló).

606. mope (válaszként erre: 605. - Mope)
2008. júl. 25. 20:53

közben beszéltem a fundis emberemmel, nem 4 év, hanem 8éves megtakaritást mondott. Valszeg én értettem félre.


3*20ezres megtakaritással, 4évig, 10M Ft felvétele a cél, 5 évig. Lakás vásárlás miatt.

Megoldható igy? Ha ketten vagyunk akkor ki legyen a harmadik fő akinek a nevén futna a szerződés, hogy 3 állami támogatást kajunk? Bocsi, ha zagyvaságokat irok :)

605. mope
2008. júl. 25. 20:20

Tisztelt Ákos!


Segítségedet szeretnénk kérni.

Arról lenne szó, hogy szükségünk (páromnak és nekem)lenne 10M forintra, hogy lakást vegyünk. (megtakarításunk nincs)

Lényegében azt szeretném tudni, hogy mennyit kéne megtakarítanunk fejenként havonta, hogy 4év után megkapjuk a 10M ft-ot, illetve utánna 121 hónapra mennyit kéne havi szinten törleszteni.


Azért írok ide, mert a fundis ember valahogy úgy magyarázta, hogy 2*16ezer 4évig, aztán 10M forintot kapunk és azt hiszem 2*35ezer utánna 121 hónapig, és most gondban vagyok mert a honpalon ilyen ajánlat nincs.


Köszönöm előre is a válaszod.


mope

604. LTP ÁKOS (válaszként erre: 603. - Leimeterné Vera)
2008. júl. 23. 09:42

Kedves Vera!


Ha nem érzed 100%-osnak magad céltudatosságban, kitartásban, taníthatóságban, és elkötelezettségben, akkor ne add fel a "biztos állást", próbáld ki először magadat.

Személyi bankárként nem az idődet adod el, hanem magadat, és kizárólag a valós eredményeidért fizetnek. Ez jó hír annak, aki többre tartja képesnek magát, mint amennyire elismerik, rossz hír annak, aki ellötyög egy irodában és hó végén a markát tartja. Minden segítséget csapatszinten megkaphatsz, amíg igényled, de az ambícióidra és attitűdödre más nem vállalhat garanciát, tőled függ elsősorban. Privátban írj elérhetőséget, hogy felvegyem veled a kapcsolatot, szívesen megbeszélem veled a lehetőségeidet és elvárásainkat. Én családi vállalkozásban építőanyagkerekedéssel foglalkozom, mellette csinálom, ügyfelekhez általában esténként és hétvégén járok.

2008. júl. 23. 05:16

Kedves Ákos!

Szeretném kikérni a véleményedet,személyibankár munkára akarnak beszervezni.Szerinted feladjam a munkahelyemet már most,vagy inkább kóstoljak bele másodállásban?Hol lehet erről többet megtudni?Te hogy csinálod?

602. LTP ÁKOS (válaszként erre: 601. - Horaka)
2008. júl. 10. 15:23
Nagyon szívesen! Bármi kérdés felmerül ezzel kapcsolatban, továbbiakban is örömmel állok rendelkezésedre.
601. horaka
2008. júl. 10. 11:59

Szia Ákos!


Köszönöm szépen, nagyon sokat segítettél!

600. LTP ÁKOS (válaszként erre: 599. - Horaka)
2008. júl. 9. 19:51

Szia!


Amit hátrányként említettél, hogy az állam megváltoztatja az állami támogatást, az csak a jövendőbeli szerződésekre vonatkozhat. A környező országokban max 15%-ot adnak lakástakarékpénztári megtakarításra, nálunk 30%. A meglévő szerződésekre a futamidő végéig fix 30% állami támogatás jár, a változás titeket nem érint, ezt TÖRVÉNY ÍRJA ELŐ. (1996. évi CXIII.) a kamat is fix végig, bármit változtatnak, a meglévő szerződések fixek.


AZ életbiztosítással kombinált hitelek nem rosszak, hiszen életbiztosítás is van benne, ismerettségi köröm tapasztalataiból írom, hogy általában a hozamot elviszi a biztosítás díja, amit nem tudsz, hogy mennyi. Ha szeretnél életbiztosítást, külön is tudsz kötni (hitelfedezeti életbiztosítás) és akkor számítható .


Egyébként a Fundamentás kölcsön igénylése 100x egyszerűbb, mint egy bankhitelé, én mindkettőt szoktam csinálni, tapasztalatból mondom.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook