Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


1049. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1047. - Szilvia88)
2009. júl. 13. 07:35

Szia Szilvi


Hogy megkapjátok-e, arra nem tudok válaszolni, nem vagyok hitelbíráló. Mivel még nem járt le a 4év 4 hónapotok, ilyenkor szigorúbb a bírálat, mint azoknál, akiknél van 4 éves múlt a fizetés rendszerességére. Ilyen hitelösszegnél nem csak a jelzálog számít, az csak egy plusz biztosíték, az a fontos, hogy fizetni tudjátok. Míg nem jár le Fundi, cca 113e Ft-os törlesztő több, mint az igazolt jövedelmetek, nyilván ezt is figyelembe veszik, még ha beírsz egyéb jövedelmet is. Ha nincs meg két év 9 hónap, akkor még több.

A bírálat egyik fő alapja a rendszeres megtakarítás. Ha hiányod van, azt mindenképp egyeztesd az ügyfélszolgálattal a 411-8181-es számon, nyoma van a bankszámlakivonatokon, ha tényleg levonták, kétszer is próbálnak vonni egy hónapban.


Összegezve, van esély rá, de messze nem egy tuti dolog, és számoljatok azzal, hogy az ingatlan vételárának max 70%-át adja a Fundi.

1048. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1046. - Adriennke88)
2009. júl. 13. 07:22

Kedves Adriennke!


Egy nap csak egyszer próbálnak vonni, de ha nincs rajta pénz, még hónap 22. körül is próbálnak egyszer.


Annyi dolgod van, hogy legyen a számládon pénz.


Ha július 22-24. körül sincs rajta, többször nem próbálják meg, akkor neked kell átutalni.

A szerződés visszaigazoláson van egy oldal, amin vagy húszféle adatod szerepel, első sora a szerződésszám, második sorban van a 24 jegyű számlaszámod a Fundinál, 88000019... kezdettel, erre tudsz utalni.

1047. Szilvia88
2009. júl. 12. 17:26

Kedves Ákos!

van egy fundis szerződésem melyet 20.000FT-tal fizetek a max összeg: 3.570.000Ft

A lezárt év megtörtént de a folyószámlámon 240.000Ft helyett csak 160.000Ft jelentkezik amit nem értek miért mivel a bankszámlámról folyamatosan leemelte.

Most szeretnénk igénybe venni lakásvásárláshoz a férjemmel neki is ugyanolyan a szerz. mint nekem neki nincs hiánya.

Kérdésem megkapjuk a teljes összeget a 7.000.000Ft vagy sem?

És jövedelem függő e mivel nekem a nettóm 63.340 A férjem egyéni vállalkozó neki 47.340Ft körül van tehát szinte minim. béresek vagyunk. Szerintem a jelzálognál a ingatlan a lényeg nem a jövedelem. Előre is köszönöm!

2009. júl. 11. 16:03

Szia!

Érdeklődni szeretnék, hogy most februárban kötöttem, havi 20150 ft, és a sámlámról vonják le, most 12.e vasárnapra esik, ugyhogy eggel 7kor kellenne hogy levonják. A gond az, hogy most nincs jelenleg annyi a kártyámon, és csak hétfőn tudom átutalni a délelőtt folyamán a hiányzó összeget a kártyámra. Ilyenkor egy nap többször is megpróbálják levonni? Vagy ez hogy müködik? Vagy ilyenkor kihez tgudok fordulmni segítségért? Mert nem akarom hogy emiatt elbukjak az állami támogatásból, vag ya saját eddig befizetett pénzemből. Ilyen esetben akkor mi van? Vagy nekem kell átutalni a pénzt? De akkor hova? Nagyon kétségbe vagyok esve. Köszönöm a segítséget előre is.

Adrienn

1045. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1043. - Li-Ann)
2009. júl. 9. 09:06

Igen, meg lehet kötni a másikat.

A lakástakarékpénztár nem kap állami támogatást, a Te lakástakarékpénztári számládra utalják megtakarítási év végén az azévi befizetésekre, és csak egyre. A megtakarítási év annak a hónapnak az első napjától indul, mikor az első havi teljes betét a számládon lesz.


Pl. ha most júliusban kötsz egy Fundit, kifizeted a számlanyitás díját és pl. aug. 14-én utalod az első havi 20 ezer Ft-ot, akkor 2009.08.01. lesz a megtakarítási éved kezdete, 2010. augusztusban utalja rá az LTP számládra a Kincstár a 72.000 Ft állami támogatást, ha minden hónapban utalod a 20e megtakarítást. Ha ezen időszak alatt másik lakástakarékod is van, amire szintén van igényelve állami támogatás, és nincs rajta kedvezményezett, akkor csak az egyik számládra jár, neked kell nyilatkozni, melyikre kéred.

Ha már felmondtad a másikat, vagy megmaradt, csak lemondtál az állami támogatásról, akkor nem fog összeakadni a kettő a Kincstárnál.

1044. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1042. - Picitunder)
2009. júl. 9. 08:58

Törvény írja elő a szabadon felhasználást 8év megtakarítási év után, ez a 2009. július 1. előtt kötött szerződésekre vonatkozik. Lakáskölcsön nélkül, tehát a saját befizetések, állami támogatás, és betétkamat, ami szabadon felhasználható. Ha lakáskölcsön részt is kérsz hozzá, azt le kell igazolni.


Ha nem kérsz lakáskölcsönt hozzá, akkor se tulajdoni lap, se semmi nem kell, csak egy bankszámlaszám, hogy hová utalják.


Így van, arra költöd, amire akarod.


A 2009. július 1. után kötött lakástakarékok esetén 8 év után is le kell igazolni a lakáscélú felhasználást.

1043. Li-Ann (válaszként erre: 1041. - LTP ÁKOS)
2009. júl. 8. 16:59
Megszüntetés elindítva a mai nappal. De hogy mennyire nem értenek ott hozzá...! Teljesen ellentmondóan mondták a dolgokat a Társulásnál és az LTP-nél. Szerintem a papírok még utaznak ide-oda egy darabig. Dem mivel idő előtt bontottam fel, ezért nem fogok kapni rá állami támogatást, ezt jól gondolom? Akkor pedig elvileg meg lehet kötni a másikat, nem? Vagy az állami támogatást megkapja az LTP ekkor is, csak nem adja oda nekem?
2009. júl. 8. 11:46

Szia!


Csak azt szeretném megkérdezni, hogy 8 éves megtakarítás után a szabad felhasználás valóban SZABAD felhasználást jelent vagy valahogyan igazolandó, hogy mire fordítottam az összeget? Az összeg mondjuk a lakossági folyószámlámra kerül átutalásra, én onnantól kezdve arra költöm, amire akarom?


Köszi!

Picitunder

1041. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1040. - Li-Ann)
2009. júl. 7. 18:14

Kedves Li-Ann!

Ez megtakarítási évre vonatkozik. A lényeg, hogy egy időben egy adóazonosítóra párhuzamosan nem mehet több állami támogatás. Ezt az Államkincstár ellenőrzni adóazonosító szám alapján, hogy adott időben van-e igényelve rá támogatás.

Ha pl. júliusban lemondasz az OTP LTP állami támogatásáról, augusztusi Funda befizetésre már jár a 30% állami támogatás.

A Kincstár ellenőrzi, hogy ne akadjanak össze, ő igazolja vissza az állami támogatásra való jogosultságot.

Magyarán egymás után működik a dolog 1 naptári éven belül is

1040. Li-Ann
2009. júl. 7. 14:06

Kedves Ákos,


meg tudnád nézni, hogy igaz-e az, hogy egy évben egy embernek csak egy LT-re adnak állami támogatást akkor is, ha ezek nem egy időben vannak? Azaz egymás után.

1039. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1038. - Nanita1)
2009. júl. 7. 12:09

Igen, igaz, törvénymódosítás volt július 1-től.


A 2009.07.01. előtt kötött szerződések 8 év után szabadon felhasználhatóak, az ez utániak csak lakáscélra.


Egyébként jelenleg a lakástakarékpénztári megtakarításokra jár egyedül lakáscélú állami támogatás, továbbra is 30%, minden más lakáscélú támogatás felfüggesztésre került.


Javaslat privátban.

1038. Nanita1
2009. júl. 7. 10:41

Szia Ákos!


A férjemnek és nekem is 8 éves szabadfelhasználású Fundamentánk van (324). A májusban született fiunknak is ezt szerettük volna kötni, de azt hallottam, hogy szabadfelhasználásra már nem lehet. Igaz ez? Mit javasolsz?

Köszi:

Anita

1037. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1034. - D_Anett22)
2009. júl. 6. 10:05

Szia Anett!


Javaslom, hogy utalással fizessétek rendszeresen, ha kölcsönt is szeretnétek. A postai csekk költségeit rátok hárítják, és lassú is, sokszor 10 nap, mire megjelenik a számládon a csekkes befizetés.


Az első 6 hónapban van lehetőség pótlásra következmények nélkül. Utána az államkincstár negyedévenként ellenőrzi a befizetéseket, és az adott negyedévre kapsz állami támogatást a megtakarítási év végén. Ezért ha kicsúszol a negyedévből egy hóvégi befizetéssel, és az csak a következő negyedévben ér be, arra nem jár állami támogatás. Épp ezért küldenek levelet, hogy ki tudjad használni a maximum állami támogatást.

Én nem nevezném baszogatásnak azt, ami a te érdekeidet szolgálja. Örülj, hogy költenek arra (levél), hogy megkapd az áll. tám-ot, nem a Fundi kapja, hanem Te.


A Fundamenta lakáscélú felhasználásra ad állami támogatást és lakáskölcsönt, a nevében is benne van, hogy lakástakarékpénztár, ezért nem értem, hogyan merül fel a külterületi építés.

Olyanban kellene gondolkodni, amire kiadnak építési engedélyt, mint lakóingatlan.


Pusztán a Fundamentától nem fogtok tudni annyi pénzt szerezni, amiből kijön egy ekkora családi ház felépítése. Ha ketten lesztek tulajdonosok, akkor csak a saját 1-1 Fundit tudjátok rá felhasználni, a másik 1-1, amin kedvezményezett hozzátartozótok van, érdemes 8 évesre meghosszabbítani, különben nekik is tulajdonrészt kell szerezni a felépítendő házban.


Összegezve külső bank bevonására lesz szükség, ha nem lesz elég önerőtök, vagy a Fundit fel lehet használni önerőként + bankhitel.


Léteznek kombi termékek, hogy a banknak csak kamatot és kezelési költséget fizettek, és emellett a Fundiban gyűlik a tőkerész, amire kaptok állami támogatást, így az össz visszafizetendők kedvezőbbek lehetnek.


Azt nem tudom, hogy mennyi hitelre lesz szükségetek, és milyen banki kondíciók lesznek 2-3 év múlva, jelenleg 8% körül lehet építési hitelt elérni, ami azt jelenti, hogy hitelösszeg millió x 6700 Ft a kamat. + a Fundikat kell fizetni.


Havi 80-100 ezer körüli törlesztővel jelenleg kb 10 millió hitelt lehet szerezni.


Szerintem a saját Funditokat emeljétek 20e Ft-osra, és 4-5 éves lejáratkor vegyétek ki kedvező hitellel, és akkor jöhet egy bankhitel. A másik 2 funditokat 8év lejáratkor elő tudjátok törleszteni.


Lehet, hogy nem erre gondoltatok, de szerintem kb 15-20 millióból lehet megúszni egy ekkora családi házat, és erre 150-200 ezer Ft lenne a havi törlesztője egy bankhitelnek, ha mind hitelből lenne.

1036. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1032. - Szilvia88)
2009. júl. 6. 09:42
Ha terhelt az ingatlan, először azt fizetik ki, ehhez kell egy hitelintézeti igazolás és egy hozzájáruló nyilatkozat a jelzálog törléséhez. Ha már tiszta a tullap (tehermentes), akkor fizeti ki a maradékot az eladónak.
1035. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1033. - Szilvia88)
2009. júl. 6. 09:40

Szia!


Ha 13 millió van az adásvételin, max 9,1 milliót tud adni a Fundamenta, ha van ennyi a szerződéses összegek. 1 év utáni áthidaló a 4 és 5éves szerződésekre van, 2 szerződéses összeg így 7.140.000 Ft lehet.

A 8éves Fundira lehet 2 szerződésnél 12.500.000 Ft-ot kapni, de csak 4 év rendszeres megtakarítás után. Egyben fizetik ki adásvételnél.

1034. D_Anett22
2009. júl. 2. 16:45

Kedves Ákos!

Nekem most van két db 10.000 Ft-os fundamentám, a páromnak pedig 1 db 20.000 Ft-os, 421-es módozatú. Február végén a párom is 2 db 10.000 Ft-osat kötött, csak ugyanazt a számlaszámot írták a csekkekre, nem két különbözőt,és hiába hívta fel ezerszer a fundamentát,hogy írják át és küldjenek újat, nem történt semmi 2 hónapig,így megpróbálta azt,hogy módosítja 20.000 Ft-ra és ezt hamar elintézték, érdekes…

Mivel nem áll nagyon jól anyagilag így most a visszamenőleges 4*10.000Ft-tal (márc.,ápr.,május,júni.) adós,de azt mondták az ügyfélszolgálaton,hogy augusztusig ráér, nem lesz semmi következmény. Ezzel szemben én NEM VAGYOK elmaradva, és küldtek olyan levelet,h 1 havival adós vagyok,mert az adott hó 13.-áig nem fizettem be. Mindig hónap végén fizettem a párommal együtt, és 4 hónapig úgy látszik nem volt gond. Ha egy hónapon belül nem fizetem be,akkor csökken az állami támogatásom a levél szerint. Ez hogy lehetséges?? de nem idegeskedek rajta,mert befizetem időben,csak rosszul érint,hogy miért baszogatnak feleslegesen…

Bocsánat a hosszú terjedelemért, mostmár jön a lényeg: előre gondolkozunk, 2-3 év múlva szeretnénk építkezni ezért kezdtünk fundamentázni,én minimálbéren vagyok és még 1 évem van hátra a fősuliból (levelezőre járok), párom bruttó 220.000 Ft-ot keres,ezek valószínűleg javulni fognak! A kérdésem az,hogy hogyan tudnánk megoldani minél optimálisabban és olcsóbban, max. 20-25 éves hitellel, max. havi 80.000-100.000 (két személyre) az építkezést? 100-120 négyzetméteres családi házra gondoltunk,Kecskeméten vagy annak környékén, külterületen,mert a párom másodállásban őstermelő. Mindegyik fundamentánkat igénybe vegyük? Külső banktól kérjünk hitel? Vállaljunk áthidaló kölcsönt? Minden megoldás érdekel minket.

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!!!

1033. Szilvia88
2009. júl. 2. 15:49

Szia Ákos! Még egy kérdés 2db 20.000Ft-os fundamenta mennyit ad ki 1 év után azonnali áthidaló kölcsönnel?

Ha 13.000.000Ft van az adásvételi szerződésen és ha az értékbecslő 14.000.000Ft-ra értékeli megkaphatjuk a szerződéses összeget egyben vagy a kiutalás részletekben történik?

1032. Szilvia88
2009. júl. 2. 11:42

Kedves Ákos!

Olyan kérdéssel fordulnék hozzád,hogy a férjemnek és nekem is 20.000Ft-os szerződésünk van.Most szeretnénk megvenni az apósoméktól a lakásukat amin 1.665.000Ft jelzálog hitel van kérdésem: A fundamenta a kiutalásnál kifizeti autómatikusan a jelzálogot, vagy nem persze mi ezt nem tudnánk?

1031. LTP ÁKOS
2009. júl. 2. 09:29

Igen, az Axa ebben most elég jó (500e felett), de ki tudja, mennyit fizet hosszútávon.


Egy biztos: a Fundi hozama a futamidő végéig fix, számítható, törvény írja elő.

Alapvetően a havi rendszeres megtakarítás a lényege, és a lakáscélú felhasználáshoz az előre rögzített kedvező fix kamatra kapható lakáskölcsön.

Nyilván aki nagyobb összeget szeretne fialtatni, nem ide teszi:)

1030. Li-Ann (válaszként erre: 1028. - LTP ÁKOS)
2009. jún. 30. 21:05

Kedves Ákos, azt hiszem félreértettél. Nem azt mondtam, hogy jobb kamatot tudok, mint a Fundi, hanem azt, hogy a 30% állami támogatás szépen hangzik, de mivel a betétekre nem ad kamatot (1% nudli) a Fundi, ezért ez a támogatás szinte "elveszik". Ha úgy nézem, hogy havi 20e folyamatos betét kamatos kamatostól 52 hónap alatt (49 hónap betét + 3 hónap csak kamat) kb éves 13% kamattal (levontam a kamatadót és a számlanyitási díjat) lenne egálban a Fundi betét+állami támogatás mértékével. (Egész pontosan 12,8%, és eltekintettem a havi számladíjtól, pedig egy betétlekötésnél ezt nullára lehetne hozni :-) )

Jelenleg 8-9%-s betéti kamatot könnyen el lehet érni (Axa látra szóló 9%), de vannak ennél jobb akciók is (12-13% 6-12 hónap), de ez már nagyon elbonyolítaná a számolást. :) De ha nem vagyok lusta és jó ütemben nyitnék-zárnék számlákat, vezetném át innen-oda (éppen ahol akció van) egész jó eredményt lehetne elérni.


Tehát csak annyit jegyeztem meg, hogy a sima betétnél (amikor nem veszek fel hitelt) az állami támogatás nagy része a bank zsebében landol.

A hitelkonstrukció esetében viszont valóban visszajön a támogatás. Ott nem találtam jobbat ennél.

1029. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1024. - Li-Ann)
2009. jún. 30. 10:32

A banki hitel feltételei folyamatosan változnak. A lakástakarékpénztári lakáskölcsön előre rögzített, fix kamatozású. Ha Euró lesz, akkor euróban, nekem ez a véleményem.

A lakástakarékpénztári tv nem rendelkezik olyan esetről, ha megváltozna a pénznem, de arról igen, hogy előre rögzített fix a kamat.

1028. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1023. - Li-Ann)
2009. jún. 30. 10:30

Érdekel, melyik banknál van jó hozam úgy, hogy havonta teszel be 20 ezer Ft-ot, nem egy összegben. Az AXA-nál jó, de csak 500 ezer felett, nem 0 Ft-tal kezdődően.


Komolyan érdekel, hol találtál ilyet.

1027. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1026. - Szilvia88)
2009. jún. 30. 10:27
Ha jelzálogos a hitel, az adásvételi ár 70%-át adja a Fundi maximum a keretbiztosíték miatt.
1026. Szilvia88
2009. jún. 29. 21:35

Sziasztok!

Van egy fundis szerződésem amit 20.000Ft fizetek lakást szeretnék venni 3.700.000Ft de a fundi nem adja nekem ki a 3.570.000Ft-ot csak ha 6.500.000ráírunk az adásvételire ez viszont nem megy mennyi önerővel kell rendelkeznem ha 3.700.000Ft-ért veszem mega lakást? Sűrgős lene segítsetek!

1025. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1022. - Cilus)
2009. jún. 29. 15:15

Arra gondolok, hogy ha valaki szabadfelhasználású bankhitelt vesz fel, ezt lehet kombinálni 8 éves Fundamentával, mert a 8 éves hozamával együtt szabadon felhasználható, így jobban járhatunk össz visszafizetendőt tekintve.


Ha valaki pedig egy szabadfelhasználású hitel kiváltására attól függetlenül gyűjt, nem tudja kiváltani.


Azok a 8 éves szerződések, melyeket 2009.június 30-ig vannak megkötve, szabadon felhasználhatóak bármire lakáscél igazolása nélkül. A július 1-én és utána kötött szerződések esetén 8 év múlva is lakáscélt kell igazolni, ezért nem lesz alkalmas olyan hitelkiváltásra, mely nem lakáscélú.


Akinek van most Fundija, még a későbbiekben is felhasználhatja szabadon, ha megvan a 8 év és nem kér lakáskölcsönt hozzá. (a kölcsönrész lakáscélú lehet csak)

1024. Li-Ann (válaszként erre: 1020. - LTP ÁKOS)
2009. jún. 29. 12:53
Elfelejtettem megkérdezni az előbb, hogy a fix kamatozású Ft alapú banki hitel feltételei x év múlva hogyan fognak változni, amikor áttérünk eurora? Gondolom ennek is meg kell lennie már a szabályzásban, hiszen a jelenleg kötött szerződések jóeséllyel eurós időszakra is áthúzódnak. Akkor pedig nem lehet azt mondani, hogy a hitel egész ideje azonos feltételekkel tud menni.
1023. Li-Ann (válaszként erre: 1020. - LTP ÁKOS)
2009. jún. 29. 12:50

Kedves Ákos, köszönöm szépen a választ.

A banki lekötésben havi betétekkel számoltam és levontam a kamatadót. :) (kicsit számmániás vagyok, na)


Az ingatlan már megvan régen, egyedüli tulajdonos vagyok (és leszek). És sajnos ennél a pénznél többre lesz majd szükségem a végén, azaz biztos hogy normál hitelt is fel kell majd vennem mellé.

1022. cilus
2009. jún. 27. 14:46
Megszűnik a Fundamentával kombinált szabadfelhasználású termékek, ha júli 1 után kötött Fundiról van szó, a régieket be lehet tenni.Itt mire gondolsz?
1021. LTP ÁKOS
2009. jún. 26. 15:58

Fontos info azok számára, akiknek nincs még Fundamentájuk:


Július 1. után kötött szerződések esetén a 8 éves Fundit is csak lakáscélra lehet felhasználni!


Ezzel kiesnek a kiskorú kedvezményezettekre kötött szerződések, hisz valószínű nem lesz lakástulajdonuk.

Megszűnik a Fundamentával kombinált szabadfelhasználású termékek, ha júli 1 után kötött Fundiról van szó, a régieket be lehet tenni.


A 2009. Június 30-ig kötött 8 éves szerződésekre továbbra is igaz, hogy hozamával együtt szabadon felhasználható, nem kell lakáscélt igazolni.

1020. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1019. - Li-Ann)
2009. jún. 26. 08:38

Szia!


Kiegészíteném a banki lekötéssel való összehasonlítást:

A bankba egyben kell betenni pl. 1 millió Ft-ot, és lejön a 20% kamatadó is, míg a Fundinál havonta gyűjtöd össze a pénzt, tehát az első betét 4 évig van benn, míg az utolsó csak 1 hónapot. Ha ugyanígy gyűjtenél havi befizetéssel egy banknál, lényegesen jobb a Fundi hozama.

4 év után már a 3,9% előre rögzített fix forint kamatnak viszont nincs párja.


Tegyük fel, 2 év előtakarékosság után szeretnél áthidaló kölcsönt felvenni:

Ehhez szükség lesz a tulajdoni lapra, hogy lássák, van ingatlantulajdonod, vagy építési telked, valamint építési engedély kell. A Fundi másfél hónapon belül kifizeti a teljes szerződéses összeget, amennyiben hitelképesnek talál. Szemben a banki hitelekkel, nem szakaszos, hanem egyösszegű folyósítás lesz. A teljes kapott pénzt számlákkal kell leigazolni, ez lehet anyag és munkadíj is. 18 hónap áll rendelkezésre a számlák bemutatására.


Hogy mi lenne optimális, ez annak függvénye, hogy mennyi pénzre lesz szükséged és mikor. Ez alapján tudok módozatokat, és konstrukciót javasolni, és az is kérdés, egyedüli tulaj leszel, vagy ketten lesztek, mert akkor 2 Fundit, nagyobb összeget is igényelhettek.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook