Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


1559. edit1948
2010. jan. 18. 16:53

Kedves Ákos!


Egy hete kötöttem szerződést az UniCredit Banknál.Az ügyintéző először nem mondta meg,hogy konkrétan miről is van szó,csak befektetésről beszélt.Amikor elém tette a tájékoztatót akkor láttam,hogy ez a Fundamenta.Mondtam,ez nem érdekel mert egy csomó rossz dolgot hallottam róla,többek között,hogy a számlákat milyen rövid idő alatt kell bemutatni.Azt mondta ,ez nem igaz,mert a szerződés megkötéstől már lehet gyűjteni a számlákat.Háromszor is rákérdeztem,sőt még azt is ,hogy ez mióta van igy,azt válaszolta ez mindig is igy volt.Nos hittem neki és megkötöttem a szerződést de azóta utána néztem és kiderült,hogy mennyire nem igaz amit mondott.

Becspva érzem magam ,mert ha ezt előre tudom nem nyitottam volna meg.


Köszi.

Edit .

1558. nagycigi (válaszként erre: 1557. - Fundy)
2010. jan. 18. 11:51

teljessen egyedül akarod megvenni?


Szia *fundy!


mindenépp lesz jelzálog-teher, ha a másfél millához banki hitelt kell igénybe venned...

és mert egyedül vagy, nagyon nehéz feltételekkel kapod meg a hitelt, és valszeg. drágán...

1557. fundy
2010. jan. 18. 01:57

Kedves Ákos!


2007 márciusában kötöttem egy 421-es módozatú lakáskassza szerződést. Most, ha jól számolom áprilisban lesz 3 éves a folyamatos 20 ezres befizetésem.

Most viszont találtam egy kedvező árú lakás, amit jó lenne megvenni kb. 5,8 milla. Sajnos az eddigi befizett összegen túl semmi megtakarításom nincsen, más ingatlant és adóstársat sem tudok bevonni(egyedülállóként venném meg a lakást). Ha felvennék áthidaló kölcsönben 1,5 millát,ami még nem jár jelzálogterheléssel, az elegendő lehetne önrésznek?Esetleg a kombis hitel lenne lehetőség a problémámra?

1556. rimini26
2010. jan. 17. 14:02

Sziasztok!


Segítséget szeretnék kérni tőletek abban: hogy idén nyáron szeretnék venni egy használt lakást kb: 8 millió Ft-értékben! 2007 aug.-ban kötöttem fundit 20.000e Ft-at 4 évre. Önerővel nem rendelkezem :( Kérdésem: ha működik a dolog mennyi lenne a törlesztés Ft.-ban és a futamidő, ha nem mi vagy mennyi önerő kellene hozzá!


Előre is köszi!


Sziasztok!

2010. jan. 17. 10:53
LEJÁRATKOR, AZÉRT, MERT 2009 JUN ELŐTT LÖTTETETT A SZERZŐDÉSED
1554. MZperX-75
2010. jan. 16. 14:41

Kedves Ákos!


Érdeklődni szeretnék, hogy ha idén, tehát 2009. július 1. után szeretném a hamarosan lejáró 4 év 4 hónapos (módozat:322) szerződésemet 8 évesre módosítani, akkor lejáratkor élhetek a szabad felhasználás lehetőségével? Vagy a törvénymódosítás miatt ez már nem lehetséges?

1553. nagycigi (válaszként erre: 1552. - Vityilló)
2010. jan. 16. 10:23

Szia *vityilló!

Áthidaló nélkül nem úszod meg... de gondolkozz el a következőkön:

Most megosztod az egyik ltp-t úgy, hogy az egyik szerződéses összege kb. akkora legyen, mint amekkora (lesz) az épp bentlévő egyenleged. A másik az eredetihez tartozó különbség. ezt tovább fizetheted, akár nyolcéves koráig, (szab.fel!)

az előbbire pedig márciusban megigényled az áthidalót. ennek plusz költsége az áthidaló kölcsön idejére, meg a kiutalási időszakra fizetendő 8 %-os kamat, közben fizeted a havi betéteket is. kb. májusra megvan a pénz, és, ha jól számoltasd ki személyi bankároddal a pénzeket, a lakáskölcsön időszakra nem is marad tartozásod... a másik ltp-d összegét pedig teherbíró képességeteknek megfelelően megemelheted 20.000.- Ft-ig. Azonban ehhez szükség van egy harmadik családtagra is, aki a kedvezményeztt lesz. Érdemes úgy módosítani a kedvezményezetteket, hogy annak a nevére kérjétek a kölcsön, akinek a tulajdonában van a felújítandó lakás... Ennek az egésznek a plusz költsége a módosításonként 2000.- Ft

(mindkét - megosztott ltp. kezdési ideje 2006. aug., csak az egyiken marad az egyenleged, a másik nulláról indul, és négy év múlva "nyolcéves" lesz)

1552. vityilló
2010. jan. 15. 19:46

Szia Ákos!

A következőkben kérem segítségedet: 2006.08.29-től él 2db 321. módozatú 20.000-es szerződésem. Ez azt jelenti, h 2010. nov./dec-ben jutok saját megtakarításomhoz+állami tám.+kamat (csak ezt szeretném, lakáskölcsön nélkül). A tél nem alkalmas lakásfelújításra. Hogyan juthatnék 2010. máj./jún.-ban a pénzemhez?Személyi bankárom 1 éve lehetségesnek tartotta a lakáskölcsönrész nélküli áthidalót. Te mit javasolsz?

Válaszodat előre is köszönöm!

1551. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1546. - Szeniko32)
2010. jan. 15. 12:07

Szia Szeniko32!


Az áthidalónak akkor volna értelme, ha nem kellene banki hitelt felvenni, ehhez meg szűk 6 milliósra tudod módosítani 8 évesre a szerződést, és csak 2012 első felében tudnád felvenni.

Ha a mostani cca 3 milliós szerződéses összeget hagyod, és ezt vennéd fel a Funditól, mindenképp jelzálogos lenne, így nem biztos, hogy kapnál mellé bankhitelt is.

Össz visszafizetendőket tekintve kedvezőbb, amit te képzeltél el, hogy megvárod a lejáratot és előtörlesztesz a kedvező kölcsönnel is, azonban számolj azzal, hogy ma már nem helyettesíthető az adóstárs a közjegyzői okirattal, 2 jövedelemmel rendelkező személy kell ahhoz, hogy ne legyen jelzálog, kell adóstárs. Ha egyedül vagy, jelzálog lesz.

Írok privátot is, nem akarlak itt faggatni:)

1550. nagycigi (válaszként erre: 1547. - Arancia79)
2010. jan. 15. 09:36

Szia *arancia!

Amíg Ákos megérkezik... :))

Annál több pénzt, amekkora a szerződéses összeged, nem tudsz kiszedni az ltp-ből

Ha 324-es módozatod van (itt a betéti kamat 3 %, a lakáskölcsön kamata 6%, a hitel kb. az sz.ö. fele) 5.260.000.- esetleg módosíthatsz 524-re, (itt a hitel kb. az sz.ö. 60 %-a = 6.660.000.- Ft-ból 3.899.670.-) de ezt pontosan ki kell számítani

Nem tudom pontosan az áthidaló feltételeit ez esetben, de általában a futamidő 25 %-ának el kell telnie, és hasonlóan, a szerz. összeg 25 %-ának is meg kell lennie...ráadásul nem minden 8 éves módozatra kapni áthidalót... (gondolom, Ákos pontosítja)

Ha 423/20.000-ed van, akkor az. sz.ö 6.250.000.-

(betéti kamat 1 %, hitelkamat 3,9 % a hitel az sz.ö. kb. 60 %-a = 3.676.912.- a Fundamentánál)

1549. FundiMariann (válaszként erre: 1547. - Arancia79)
2010. jan. 15. 09:18

szia aranchia79

ez attól is függ, hogy pl rendszeres volt-e a megtakarításod, banki hitelre van-e szükséged, és a megtakarításod jelenleg még nem érte el a minimális2 évet,az is csak egy 4 éves szerz-nél lehetséges, hogy ák-ba felvedd

1548. nagycigi (válaszként erre: 1546. - Szeniko32)
2010. jan. 15. 09:17

Bocs, hogy közbeszólok... Szia *szenikő!

Úgy olvasom leveledből, hogy kb. 3 millió a szerződéses összeged, és várhatóan 2011. aug-ban jár le (hacsak nem akarsz "teljes értékű" 421/20.000.- számlát - mert akkor néhány hónappal tovább kell takarékoskodnod, mivel kb. egy évig csak 15.000-et fizettél)

A 2011-ben járó 3 milla kevés a banki hitel (amit, gondolom 20 évre fogsz kérni, mert viszonylag alacsony lesz a havi teher) végtörlesztéséhez, erre tehát nem érdemes áthidaló kölcsönt kérni, mert akkor annak a kamatait is fizetheted...Amit érdemes lenne: ha nem egyedül vásárlod a lakást, és belefér a költségvetésbe, nyitni egy újabb ltp-t párodnak, 4 évre - és a lejártukkor körülnézni: mennyi még a banki tartozás, fizessük-e tovább az ltp-t néhány hónapig, évig, és amikor összegyűlt annyi saját pénz (ÁT-val) amennyi már a közben csökkenő tőketartozással összemérehető, akkor betörleszteni (2015 körül nem lesz tartozásod)

Azt is megteheted, hogy a mostani ltp-det (esetleg az újjal együtt) a banki hitel felvételekor lekötöd a bank javára, és addig, amíg az ltp futamideje tart, csak kamatot fizetsz a banknak, az ltp lejártakor pedig áttolják az ott lévő pénzed a banknak. Talán így a legkevesebb a havi teher.

Szóba jöhet még az, hogy 421-ről 423-ra módosíttatod a szerződést, ez kb. 6 milliós szerz. összeget jelent és erre kérsz áthidalót, de ha megkapod is, nagyon sok a kamata.Számoltasd ki a Te helyzetedre a személyi bankároddal, melyik megoldással jársz a legjobban. Figyelj arra, hogy Neked mi a jobb: a pillanatnyi havi teher nagysága (mert "csak" ennyit bírsz vállalni havonta) vagy a hosszabb távon jelentkező "megtakarítás" - nem mindegy, hogy a hatmilliós hitelt 12 millióért, vagy 10 millióért "veszed meg"

1547. arancia79
2010. jan. 14. 20:21
szia ákos! egy hét és fél millió forintos házat szeretnék megvenni az idén.2008 07.15-én kötöttem egy 8.éves fundát a havi megtakarításom 20 ezer.mikor mennyi pénzhez juthatok áthidaló vagy egyéb kölcsönnel válaszodat köszönöm
1546. szeniko32
2010. jan. 14. 15:45

Szia Ákos!

A segítségedet és a véleményedet szeretném kérni.

421-es (?) módozatot kötöttem, 2007. szeptemberében 15.000 Ft-tal, majd ezt az összeget módosítottam 2008-ban 20.000 Ft-ra.

2010 nyarán (júl-aug.) szeretnék lakást vásárolni kb. 11 m Ft értékben, 5 m Ft önerővel és 6 m Ft banki hitellel. A Fundamentát ettől függetlenül szeretném fizetni és lejáratkor a 1,5 m Ft-ot és az a saját megtakarítást+áll. tám.+ kamat összegét szeretném betörleszteni a hitelbe. A 1,5 m Ft-ra azért gondoltam, mert ehhez elég egy tartozás elismerő nyilatkozat. (Ugye ehhez elegendő vagyok egyedül és nem kell adóstárs?)


Jó ötletnek tartod-e a fentieket, vagy Te mást javasolnál (pl.: áthidaló kölcsön, mert a személyi bankárom ezt erőltetné) ?


Ha maradok az eredeti elképzelésnél hogyan alakul a 1,5 m Ft törltesztője (? hónap, ? Ft). Ezt is 65 hónap alatt kell visszafizetni?


Köthetek-e újabb Fundamentát a visszatörlesztés alatt, melyre kapom az ÁT-t és amelyet később ugyanebbe a lakáshitel törlesztésbe fizetek be?


Segítséged előre is köszönöm.


u.i.: Hálás vagyok ezért az oldalért, már sok hasznos információhoz jutottam általa.

1545. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1544. - Sztyopáné)
2010. jan. 13. 09:55
Nem muszáj munkadíjat is tartalmaznia a számláknak, de akkor az anyag legyen meg a felhasznált összeg.
2010. jan. 12. 17:19

Szia Ákos!


Szeretnék segítséget kérni! Beépített konyhát szeretnék csináltatni, de mivel a sógorom fogja csinálni csak a bútorlapról, anyagokról és a beépített háztartási gépekről lenne számla. Munkadíj ilyenek nem. Ezt elfogadja a fundamenta vagy így nem jó?!

Válaszod előre is köszönöm

1543. előre takarékos (válaszként erre: 1542. - LTP ÁKOS)
2010. jan. 11. 15:38

Köszönöm szépen, kedves Ákos

:). Sokat segítettél! Minden jót!

E.

1542. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1541. - Előre takarékos)
2010. jan. 11. 13:15

Szia!


Ahogy most emelhető a szerződéses összeg, úgy később csökkenthető is, ha 8 évnél korábban kell mégis a pénz, jelenleg 2000 Ft a módosítás díja, azonban emeléskor a szerződéses összegek közti különbség 1%-át is beterhelik számlanyitási díjkülönbözetként.

Ha több pénzre van szükséged, és fizetnéd tovább, érdemes megemelni és 8 évre hosszabbítani, ha előre láthatólag nem használod fel a közeljövőben.


Ha pl. 2 év múlva mégis fel szeretnéd használni, nem kell megvárni a teljes lejáratot, idő előtt az emelt szerződéses összeget felveheted áthidaló kölcsönként, vagy csökkentesz valamennyit, hogy kiutalható legyen.


Ha nem emeled meg, és így hagyod az eredeti szerződéses összeggel, és később használod fel, a kölcsönösszeg fog csökkenni, mert az a szerződéses összeg és a teljes megtakarítás különbsége, és érdemes számolni azzal, hogy egy kedvezőtlen kormányrendeletváltozás miatt ne történjen meg az, hogy elesel az innentől történő befizetésekre járó állami támogatástól, hisz nem ennyi időre szerződtél.


Röviden: nyugodtan emeltesd fel, de számíts arra, hogy ha fél év múlva mégis kell, akkor feleslegesen fizettél számlanyitási díjkülönbözetet.

2010. jan. 11. 11:52
Sziasztok! Szeretnék segítséget kérni. Most járt le a 4 éves fundamenta lakáskasszám. Nem időszerű a kiutaltatása, tovább szeretném fizetni. Az üzletkötő szerződési összeg emelést ajánl, megfelelő díjért persze. Azt mondja, hogy bármikor hozzáférhetek a megtakarításomhoz a köv 4 év eltellte előtt is, és nem kell hitelt sem felvennem feltétlenül. Viszont ez sehol nincs leírva. Van valahol erre vonatkozóan hozzáférhető szabályzat, vagy melléklet? Segítsetek, hogy mit tegyek, aláírjam-e a változtatást, a szerződési összeg emelését. Nem vagyok benne biztos, hogy jól értem-e, hogy mik a lehetőségek. köszönöm előre is! E.
1540. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1539. - Sz.Tamás)
2010. jan. 11. 07:51

SZia! Ha ragaszkodsz a 3.940.000 Ft-hoz, akkor áthidaló kölcsön esetén addig, míg nincs meg a 8 év, fizeted továbbra is a 15 ezret, és mellette 27.908 Ft áthidaló kamatot, összesen 42.908 Ft-ot. Azért kell a teljes összegre fizetni a kamatot, mert "másik zsebből" kapod, nem az eddigi sajátodat, mert az a Kincstárnál van állampapírban. Ha megvan a 8 év, onnantól lesz a kedvezményes kölcsön, ahogy írtad, az már tőkét, kezelési költséget és kamatot is tartalmaz.


Ha elegendő az összeg fele, tudod módosítani 321-es módozatra, mely 48 hó megtakarítással jár és 1.850.000 Ft szerződéses összeget jelent, így ez már kiutalható lenne, és jelzálogbejegyzés nélkül is meg lehet úszni, míg a 3.940.000 Ft mindenképp jelzálogos. Ennek igazán akkor van jelentősége, ha más bankhitelre is szükséged van, mert nem biztos, hogy elfér több jelzálog az ingatlanon.

1539. Sz.Tamás
2010. jan. 10. 09:54

Szia Ákos!


Mennyi lenne a havi kamata 324-es módozatnál 3,940,000.-nak? 15,000-es megtakaritásom van túl vagyok a félidőn.Azt tudom hogy az 8,5%,De kb mennyi az forintban?Ezt a kamatot kell fizetnem a lejárat végéig,majd a 100x25,000-t.

1538. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1537. - Attis5)
2010. jan. 8. 13:07

Szia!


Nagyon jó a kérdésed, főleg attól függ, a jövőben hosszútávon erősödik-e a forintunk a CHF-hez képest, bevállalod-e ezt a kockázatot.


Szerintem most magasabb kamatot fizettek a CHF hitelre, mint kezdetben, nem csak az árfolyam számít, így kamat szempontjából előnyösebb a Fundi, és fix, valamint számítható.


Ha ketten össesen 1,5 millió Ft hitelösszeget kértek csak, jelzálogbejegyzés nélkül is lehet kérni. E felett kizárólag jelzálogosan megy, és az is lényeges, hogy az ingatlanár 70%-ig terhelhető a Fundi által, idáig be kell férjen a Fundi.


Azt lenne jó tudni, mennyi az ingatlan értéke, és mennyi a hátralévő tartozásod HUF-ban, és mennyit fizettek a 2 LTP-be, ez alapján már számítható lenne, hogy egyátalán érdemes-e felvenni a teljes szerződéses összeget. Ha ezek megvannak, tudok konkrétabbat is írni.

1537. Attis5
2010. jan. 8. 12:43

Sziasztok!


CHF alapú Fundamentával kombinált hitelünk van a párommal 6,70%-os THM-mel. Hamarosan letelik a 4 év és betörlesztésre kerül mindkettőnk a 321 módozatú Fundamentája. Kérdésem lenne, hogy szerintetek érdemes kérni a Fundamenta kiutaláskor felvehető hitelét és kiváltani vele egy részt (a CHF hitelből? A THM kevesebb lenne és ez ugye forintalapú hitelrész lenne árfolyamkockázat nélkül. Van esetleg valakinek ilyen Fundamentás hitele?



A bank rábólintana, "csupán" 30K előtörlesztési díjat kell fizetnem.



Mivel mindketten felvennénk a hitelt, ugyanarra az ingatlanra, így a Fundamenta jelzáloggal terhelné meg, magyarul beállna a bank mögé.



Bármilyen tapasztalat, tanács, hozzászólás segítene a döntésben, vagy új aspektusokat nyitna.



Előre is köszönöm!!!

1536. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1535. - Arancia79)
2010. jan. 8. 09:32

SZia! Menet közben is módosítható a szerződésed, 4-5 évet érdemes megvárni, mert akkor már jár az állami támogatás, rövidítve fel tudod venni a szerződéses összeg felét kb, vagy áthidaló kölcsönként akár a mostani szerződéses összeget.

Ha ennél korábban kellene, az is megoldható, de kevesebb összeggel.


Ha tudjuk, hogy mikor, mennyi pénzre van szükséged, és jelenleg mennyi a havi megtakarítás, tudok konkrétabbat is írni, mert így rengeteg variáció létezik más-más feltételekkel...

1535. arancia79 (válaszként erre: 1533. - LTP ÁKOS)
2010. jan. 7. 15:01
Szia! 2008. 07 . 25-én kötöttem egy 423-as módozatú szerződést. Szeretném megkérdezni, hogy meg kell -e várnom a 8 évet, vagy előbb is pénzhez juthatok és ha igen, milyen feltételekkel köszi
1534. arancia79
2010. jan. 7. 14:51
Szia! 2008.07 .25-én kötöttem egy 423-as módozatú szerződést.Szeretném megkérdezni,hogy meg kell -e várnom a 8 évet,vagy előbb is pénzhez juthatok és ha igen,milyen feltételekkel köszi
1533. LTP ÁKOS
2010. jan. 7. 14:12
Kérdés esetén örömmel válaszolok!
1532. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1531. - Sz.Tamás)
2010. jan. 4. 10:26

Szia!


Rugalmas a Fundi, bármelyik személyi bankáránál intézheted. Elvileg létezik kirendelt személyi bankárod, de nem vagy kötelezően hozzá kötve.


Most 8,5%-ra tudsz áthidaló kölcsönt igényelni, normál kiutalás után pedig a fix 6% kamatot kell fizetni.

1531. Sz.Tamás
2010. jan. 4. 10:14
Szia Ákos!324-es módozat esetén fel szeretném venni a 3,940,000-Ft-ot.Ezt megtehetem bármelyik városba,bármelyik ügyintézőnél vagy csak ahol kötöttem?(Közben elköltöztem és nem óakarok ingázni sokat.)(Lakáshitel előtörlesztésre kell a pénz.)Köszi...
1530. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1529. - Fungi)
2010. jan. 4. 08:11

Szia Fungi!


A havi betétek a szerződéses összeg x ezrelékében vannak meghatározva, ami nem feltétlen kerek 20.000 Ft. Ettől függetlenül érdemes 20 ezret fizetni, mert erre kapod meg a max állami támogatást. Sőt, érdemes hozzácsapni havi +150 Ft-ot, hogy az éves 1800 Ft számlavezetési díjat, mikor levonják, legyen rá plusz fedezet, és így ki tudod használni az állami támogatás maximumát.


Úgy válaszolnék, hogy valóban logikus a 19.964 Ft, de érdemes felkerekíteni, az a tiéd.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook