Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


2010. febr. 6. 22:17

Szia Ákos!


Írtam privit,remélem tudod értelmezni ha valamit nem értesz kérdezz vissza és válaszolok!

Köcce.

Jó hétvégét!

2010. febr. 6. 16:03

Sziasztok!!

2005-ben az OTP-től felvettem 1 milliót LTP lakásmegtakarítási hitelt 5 év alatt vissza is fizettem 800ezret, ehhez jön állami támogatás így 1 millió levan fizetve , és most közölték velem ,hogy fizessek még 900ezret a kamatokra. MI EZ UZSORA KAMAT? JÁRT IGY MÉG VALAKI? kérem irjon köszi

1617. nagycigi (válaszként erre: 1616. - Jasmine)
2010. febr. 6. 12:20

privi ment...!

:)

1616. Jasmine
2010. febr. 6. 10:28
Helló, én is fundamentás vagyok és nagyon kellene valaki akivel beszélhetek, mert sztem ahogy én kötöttem szerződést az nem lesz jó! 2 helyen is van előtakarékosságom, de csak az egyik van a nevemen. A Fundamentásnál kedvezményezett van megadva. Viszont 2 állami támogatást nem kaphatok, egyértelmű (ezt akkoriban nem gondoltam át egészen) és lassan lejár mindkettő. Viszont aki a kedvezményezettem, annak nem kell ekkora összeg. Hogyan juthatok a pénzemhez mégis, v lehet szerződést módosítani valahogyan, v a megszüntetés mivel jár? Mekkora a bukó? Az üzletkötőmet nem érem el, segítsen aki benne van még!! Köszi!! Privit is várok!!
1615. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1614. - LTP ÁKOS)
2010. febr. 4. 15:49
Nekem egyszer volt olyan tévedésem, hogy egy félreértés miatt 125 ezret fizettem vissza az ügyfélnek zsebből, amit én ajánlottam egyből föl, de mivel korrekt voltam vele, sok embernek ajánlott és bőven visszajött, és nyugodtan is aludtam...
1614. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1607. - Entir)
2010. febr. 4. 15:47

Szia Entir!


Elég gáz ez, ha tényleg az üzletkötő hülyesége, fizettesd ki vele.

Azt tudnia kell neki különösképp, hogy a felmondási idő 3 hónap, ezt kormányrendelet írja elő. Ha januárban szünteted meg, beérkezésétől indul a 3 hó, ami valóban április második fele.


A pénzed nem a Fundinál van, ő állampapírba teszi a törvény szerint, a Kincstár is 3 hó után utalja át a Fundinak. Ha ezt nem tudja/akarja megvárni valaki, megelőlegezi a pénzt a Fundamenta, így másik zsebéből kifizeti neked, később kapja meg ő is a Kincstártól. Ezért vonnak le gyorsított eljárás esetén 3%-ot.


Szerintem beszélj az üzletkötővel, ha nem sikerül kiegyezni vele, élhetsz panasszal miatta. Biztos vagyok benne, hogy úgy fog eljárni a cég, hogy elégedett ügyfelei legyenek, ne negatív élményes fórumtémák....

1613. 85fe94f896 (válaszként erre: 1611. - LTP ÁKOS)
2010. febr. 4. 15:25

Szia!

Köszönöm a segítséget és átgondolom!

Szép napot!

1612. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1605. - MZperX-75)
2010. febr. 4. 15:17

Szia MZperX-75!


Küldök privit!

1611. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1610. - 85fe94f896)
2010. febr. 4. 15:12

Szia!


2 év 1 hónap alatt 500 ezer Ft-ot fizettél be, amin elvileg van még 156 ezer Ft állami támogatás és valamennyi betétkamat.

Önerőnek akkor számítana, ha nálad lenne, vagy foglalónak/előlegnek a vevőnél.

Nem tudom, mennyiért szeretnél vásárolni, azt tudnod kell, hogy új kormányrendelet szerint a hitelintézetek EUR alapon ingatlanár 60%-át, HUF alapon 75%-ot adhatnak maximum, a többivel rendelkezned kell önerőként.


A Fundamentának van saját hitele is, az áthidaló kölcsön, itt ugyanezek a szabályok érvényesülnek.


Jelenlegi pénzügyi helyzetedben a következőt tudod elérni: 2 millió Ft-ot kérhetsz áthidaló kölcsönként a Funditól (4évesre csökkentve 2 milliós szerződéses összegre vagy megosztással), így meg lehet úszni jelzálogbejegyzés nélkül is, és ez már önerőnek fog számítani a bankoknál.

Így fedezeti szempontból EUR alapon 5 millió FT-os ingatlanban tudsz gondolkodni, HUF alapon 6 milliós vételárban. A leírt számokból következtetve nem tudunk többet kihozni, ezt is akkor, ha jövedelem alapon is megfeleltek és el is bírjátok a törlesztőrészletek rendszeres havi kötelezettségét a jövőre nézve.

Ha ez fedi az elképzelést, szívesen segítek a további lépésekben, ha karcsú, akkor sajna még spórolni kell továbbra is elhalasztva a vásárlást

2010. febr. 4. 11:27

Sziasztok!

Én a leghosszab futamidős fundamentát fizetek már több 2éve és 1 hónapja 20.000Ft-ot havonta!Nekem olyan kérdésem lenne hogy ezt sok bank nem nézi önerőnek!Szeretnék házat venni de se ingatlanom se spórolt pénzem mert a fundamentába van!A párom jól keres de én minimálbéren vagyok!Milyen lehetőségem van a fundamenta segítségével hogy házat vegyek?

1609. nagycigi (válaszként erre: 1608. - Morzsa78)
2010. febr. 3. 19:12

Szia *morzsa!

Áthidaló kölcsönt akkor igényelhetsz, ha a szerződéses összeg 25 %-át elérte az egyenleged, és a megtakarítási időből is eltelt két év...

Ekkor megkaphatod a teljes szerződéses összeget, tkp. mindazt a pénzt, amit még nem fizettél be, amire sem az ÁT-t, sem a kamatokat nem kaptad még meg. Ezért azonban fizetni kell a megtakarítási idő hátralévő időszakára kamatot, attól függően, hogy jelzáloggal vállalod (8,5%),vagy sem,

(13 %)


összegszerűen: a szerz. összeg 13 vagy 8,5 %-a osztva 12-vel - ezt kell a vállalt megtakarítási összegen felül fizetned a megtak. idő végéig, ill. a kiutalásig , ez további 3 hónap. Ettől kezdve, a lakáskölcsön szakaszban vagy, amikor már a módozatod szerint 6 vagy 3,9 %-os kamattal törleszted - már nem a korábban felvett összeget, hanem annak a lakáskölcsön részét.. (ami a szerz. összegnek kb. 50 vagy 60%-a, módozattól függően)


Ha banki hitellel kombinált a megtakarításod, akkor pillalanatnyilag semmit nem tudsz kezdeni, a betéted a bank számára zárolva van.

Kriszti!

Ha - mint írod - ennél KEDVEZŐBBET - tudnak ajánlani, akkor én nem tudok Neked segíteni.

Amit leírtál, abból kitűnik: a banknak csak a kamatot fizeted, a tőketörlesztés pedig a Fundához megy.(4 vagy 8 évig - ez tkp. türelmi idő, és amolyan halasztott tőketörlesztés) Utána a Fundánál összegyűlt pénzed az állami támogatással és kamataival együtt előtörlesztésként átmegy a banknak, csökkentve a töketartozásodat...

Valószínüleg a havi teher csökkentése miatt ilyen hosszú a futamidő, és ilyen alacsony a havi funda-betét...

Igazán akkor van ennek számottevő hatása a tőkédre, ha 5 millió forintnyi hitelenként egy 20.000.- Ft/hó megtakarítású ltp van kombinálva a hitellel...

Gondold végig: ez esetben 8 év múlva ltp-idről 5,4 mFt megy a bankba, a hátralévő 22 évre a tőketartozásod fele sem marad meg...és a havi teher drasztikusan lecsökken a töredékére...

Na, de valamiért nem ezt választottátok...


A 13 hónapos 40.000-es variációt nem ismerem...

Ha tudnál nyitni még egy (két?) ltp-t, ami pl. négy éves, (2x) 20.000.-/hó arra megkaphatnád egy év múlva az AZONNALI Áthidaló kölcsönt, (kb. 2x 2,45 mFt) de ennek még három évig 15,5 % ill. 11 % a kamata, + 40.000.-/hó (l.: mint fentebb!) és az ltp nyitásához olyan kedvezményezettet kell megjelölni, aki még nem kap állami támogatást, és tulajdonrésze van a lakásban, és házastárs, szülő, gyermek vagy testvér... Azonban ez sem használható, mert a banknál a "türelmi idő" alatt (ez a 8 év) nem lehet előteörleszteni...


Remélem érthetően írtam...

1608. morzsa78
2010. febr. 3. 14:04

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék hogyan működik ez az "áthidaló fundamenta kölcsön"(lehet nem így hívják:)

Jelenleg fizetek LTP.-t havi 6 ezret 8 évíg ez lakáskölcsönnel kombinált. Most hallottam. hogy a fundamenta "kiválthatja " a lakáshitelem, kedvezőbb törlesztővel.(hitel 10.600.000 ft.-nak megfelelő Euro, és 30 évre havi 90 ezer a törlesztő):(

Ennél csak kedvezőbbet tudnak ajánlani.Valaki hasonlót elindított?Sajnos a havi kiadás mellett nem tudunk bevállalni újabb kiadást.Olyasmit is mondtak,hogy 13 hónapíg fizetünk havi 40.ezret, majd a fundamanta megelőlegezi a pénzt, és kevesebb lesz a töresztő.Ez jól hangzik, csak nincs havi 40 ezrem.:(

Köszönöm a válaszokat.

Kriszti

1607. entir
2010. febr. 3. 11:20

szia. Nekem is rossz véleményem van a fundamenta miatt! Jobban mondva az üzletkötő miatt! A mi esetünk röviden a következő: Vettünk egy lakást január 7-én, önerő + fundamenta (saját megtakarításom) + hitel.

Az adásvételiben szerepelni kell a fundamenta kiutalási dátumnak is, legalábbis a határidőnek! Az üzletkötő szavát adta arra, hogy igaz, hogy január 13-án mondtuk fel a szerződést, de március 31-ig a fundamenta kiutalja a saját pénzem! Szavát adta erre! Mondván, hogy tartják magukat az adásvételiben megadott határidőhöz. Erre tegnap telefonál, hogy hát csak április végén utal a fundamenta!

Könyörgöm: ha én ezt tudom, nem úgy írom meg az adásvételi szerződést, vagy alapból januárban gyorsított eljárással kérem a kiutalást! (Így is úgy is gyorsított eljárás lett a vége.) És most már itt lenne a pénzem! Persze, most már csak a gyorsított eljárás a megoldás, hisz nem tudom az adásvételi szerződést módosítani! Az eladó már így is kötbérrel fenyeget!

A gyorsított eljárás költsége több mint 65.000 forint lesz!

Szerintem ezen azért már fel lehet háborodni! Ha ő nem vezet félre, teljesen máshogy zajlik le az egész! És már most költözhetnénk!!!!

Eléggé idegesítő a dolog! És még nem látom az alagút végét, hogy mikor is kapom meg a SAJÁT PÉNZEM?! És még annyit, hogy 7 éve rakom a 20.000,-ot, és egyszer nem késtem a befizetéssel!!!!

1606. nagycigi (válaszként erre: 1605. - MZperX-75)
2010. febr. 2. 20:57

LEHET...

BÁR TUDOMÁSOM SZERINT AZ ADÁSVÉTELIBEN SZEREPELNI KELL, HOGY A VÉTELÁR MILYEN RÉSZEKBŐL ÁLL ÖSSZE: (HA VANNAK ILYEN RÉSZEK)

SAJÁT ERŐ, HITEL, FUNDAMENTA - EZ IGAZOLJA, HOGY TÉNYLEGESEN LAKÁSCÉLRA HASZNÁLTAD A PÉNZT.

GONDOLOM, ÁKOS MAJD HELYESBÍTI, HA TÉVEDTEM...

VAGY KÉRDEZZ RÁ A 061-411-8181-EN (A 42-T NYOMD!)

1605. MZperX-75 (válaszként erre: 1601. - Nagycigi)
2010. febr. 2. 20:46

Szia Nagycigi!


Bocs az értetlenkedésem miatt, de félek, hogy félreértettük egymást. Nekem a fundis 1.3 milla nélkül is megvan a vételár, és szeretném most, a kiutalási időszak alatt megvenni a lakást, kápéra. Úgy tudtam, hogy az Aviso kézhezvétele után már megköthetem az adásvételit, kifizethetem a teljes vételárat, és a megfelelő igazolások (adásvételi, tulajdoni lap) benyújtása után a fundi utólag is kiutalja a számlámra a pénzemet.

Rosszul tudom? :S

1604. nagycigi (válaszként erre: 1603. - Soulscape)
2010. febr. 1. 16:49

biztos vagyok abban amit írtam. Ez a foglalkozásom... :)


Igen, a kombi hitelnél az ltp futamideje alatt csak a kamat megy a bankhoz, a tökerész kiegészítve pl. 20.000.-re, az ltp-n gyarapodik, a 30 % ÁT-al, és a kamtaival... úgy számolhatsz, hogy 5 milliónként egy nyolcéves, 20.000.- Ftos ltp hoz igen érezhető megkönnyebbülést a nyolcadik év után. (pl. a 1 mFt-os tőketartozásod 4.6 mFt-ra csökken - amit sima hiteltörlesztés esetén nyolv év alatt nem tudsz elérni - a hátralévő 12 évben a maradék tartozásodra töredék havi teher jut...) Természetesen vannak olyan kombinációk, amikor érdemesebb a rövid futamidőt választani, de ezt is ki kell számítani... Van, aki úgy számil, hogy mindennek mekkora hozama? jelenértékben, vagy jövőértékben...?

Nagy általánoságban elmondható, hogy húsz éves futamidejű, tízmilliós hitelnél 2 db 8 éves,20.000.-/hó ltp a hitel árában kb. két milliós csökkenést okoz...(míg simán a húsz év alatt akár 20 mFT-ba kerül a felvett 10 mFt, addig a két ltp-vel kombizva "csak" 18 mFt - természetesen függ a kamat, kezelési költség és árfolyam kondicióktól)


A második helyre való bejegyzés kb. olyan, mint a vállalati kölcsön (az harmadik helyre kerül) itt "önerőként" veszik figyelembe...

1603. soulscape (válaszként erre: 1602. - Nagycigi)
2010. jan. 31. 22:21

Köszi az alapos és gyors választ!


Természetesen nem arra számítottam, hogy pont az én helyzetemre szabott példákat találok, tételesen végigvitt, hipotetikus példákra gondoltam inkább. A bankok által biztosított hitelkalkulátorok (főleg a szörnyű, makrókkal összehekkelt Excel táblák) sem segítenek önmagukban sokat, arra meg még nem szántam rá magam, hogy ÁSZF-ek és banki hirdetmények eredeti szövegei alapján kezdjek összehasonlító számításokba... :)


"Igen, a kombizásnak megvan az az előnye, hogy - bár a sima banki hitel törlesztőrészeténél többet fizetsz havonta, de kevesebbet, mintha nem kombi, csak együtt fizeted a kettőt... (érthető...?)"

Ömm... ha jól értem arra utalsz, hogy a kombi hitelnél a lakástakarék futamidejére a bank felé csak a kamatot kell fizetnem. Mondjuk ez azért aggályos kicsit, mert így a hitel tőkerészét nem csökkentem, és csak ketyeg rajta a kamat.


"A Funda hitelt az ÁSZF-ben meghatározott feltételek szerint, függetlenül a banki lakáshiteltől megkapod. előtörleszteni csak a kombival gazdaságos, mert ott nincs ennek külön díja...

Jelzálog bejegyzés nélkül a banki hitelt sem kapod meg. A megvenni kívánt ingatlan az értékének 70 %-áig teherhető jelzáloggal. Első helyen a bank fog szerepelni, ha kell a Fundi hitel is, és az 1,5 mFt felett van, akkor bejegyzik második helyre a Fundát."

Sejtettem, hogy ebben az esetben sincs jó vagy rossz válasz. :) Pont ezeket a dolgokat kell majd végigszámolnom, különféle forgatókönyvek szerint. Az mondjuk kicsit fura nekem, hogy a Fundamenta gond nélkül bemegy második helyre a lakáshitelező bank zálogjoga után a tulajdoni lapra. Biztos vagy ebben, hogy ez így működik? Sajnos nem találtam konkrét információt erről a Fundamenta ÁSZF-jében és weboldalán sem, csak annyit, hogy nyilvánvalóan elbírálják a hiteligényt és vissza is utasíthatják.


Köszi az önrészes magyarázatot, azt hiszem ebben egy kicsit valóban el voltam tévedve.

1602. nagycigi (válaszként erre: 1600. - Soulscape)
2010. jan. 31. 21:36

ha még itt vagy, akkor gyorsan közbeszólok:

Szervusz *soul!


Számokat azért nem találsz, mert azt testreszabottan, a TE helyzetedre kellene meghatározni...(nem tudom, pl. mekkora hitelt szeretnél? bár most kb. a vételár felét kaphatod meg, kivéve új építésű lakás vásárlásánál, valamikori beköltözés esetén)

Most vannak olyan bankok, akik nem ragaszkodnak a hitelkérelemmel egyidőben indított ltp-hez, tehát kombinálhatod a hiteledet a már meglévővel. Nem tudom, mi lesz két év múlva. De az biztosan meglesz, hogy VAN EGY LTP-d, amit lejártakor előtörlesztésként befizethetsz a banknak.

Azt gondold végig, milyen döntési helyzeteket akarsz megtartani magadnak?

Egyik ilyen helyzet, hogy 4, vagy 8 éves futamidőt kérj: Négy év múlva dönthetsz, folytatod-e vagy sem. Lesz-e pénzed, hogy a havi befizetnivalókat fedezni tudd...előtörlesztésre használod, vagy a lakás felújítására? A rövidebb pillanatnyilag olcsóbb...

Másik ilyen: kombi, vagy nem kombi? ha igen akkor lekötötted a pénzt a banknak, ha akarod, ha nem fizetni kell. És csak a hitel törlesztésre használhatod. Ha nem kombi, akkor a párhuzamosan fizetett ltp-t bármikor felmondhatod, vagy más lakáscélra használhatod.

Igen, a kombizásnak megvan az az előnye, hogy - bár a sima banki hitel törlesztőrészeténél többet fizetsz havonta, de kevesebbet, mintha nem kombi, csak együtt fizeted a kettőt... (érthető...?)

A Funda hitelt az ÁSZF-ben meghatározott feltételek szerint, függetlenül a banki lakáshiteltől megkapod. előtörleszteni csak a kombival gazdaságos, mert ott nincs ennek külön díja...

Jelzálog bejegyzés nélkül a banki hitelt sem kapod meg. A megvenni kívánt ingatlan az értékének 70 %-áig teherhető jelzáloggal. Első helyen a bank fog szerepelni, ha kell a Fundi hitel is, és az 1,5 mFt felett van, akkor bejegyzik második helyre a Fundát.

Tkp. nem a bank fogadja el "önrésznek", hanem az "eladó" Arról van szó, hogy az adásvételibe bekerül, milyen ütemezéssel, mikor, milyen forrásból, hány részben fizeted ki a teljes vételárat. Pl. a szerződéskötéskor a vételár 10 %-a, majd (a banki hitelkérelem átfutási idejétől függő dátumra) X millió Ft, bank által átutalva az eladó számlájára, majd a kulcsátadáskor a hátralévő összeg, ami lehet az ltp, de ezt úgy kell időzíteni, hogy az eladó által elfogadható időpontban utalja át az ő számlájára a Funda...

(megint kérdeznem kell: érthető?)

1601. nagycigi (válaszként erre: 1599. - MZperX-75)
2010. jan. 31. 21:09

Szia MZ!

Ha az adásvételi szerződésben fel tudod tüntetni, hogy a vételár egy részét a Fundamentánál adott számon vezetett számládon lévő összeg folyósítása után egyenlíted ki, és ezt a pénzt a Fundi utalja az eladó számlájára, akkor igen. (ezt ugye aláírásodal megerősíted!)

Ha nem tudsz az eladóval - vagy az ügyvéddel erről megeyezni, akkor kérd el áthidaló kölcsönként azonnal a pénzt, ennek költsége jelzálog bejegyzés nélkül a 1.3 milla 13%-a, ami max. három hópig terhel, kb.havi 14.000.-Ft-al... ja, és a folyósítási díjjal... Lehet, hogy megér ennyit a lakásvásárlás?

Ha az eladó és ügyvédje elfogadja, hogy Neked ez a pénz megvan, csak a kiutalásra kell várni, akkor nem lesz gond, ha a fentiek szerint belefoglaljátok a szerződésbe...legfeljebb a beköltözés (kulcsátadás) feltétele a fundis pénz megérkezése

1600. soulscape
2010. jan. 31. 20:45

Kedves Ákos!


Most tervezek Fundamenta szerződést kötni, és valamelyest utánanéztem annak, hogy egy később (1-2 év múlva) indítandó lakáshitellel miként lehet majd összekombinálni. Azonban valahogy konkrét számokat nem nagyon találtam, pláne nem összehasonlításokat és gyakorlati tanácsokat. Ez a fórum tűnik a legjobb információforrásnak, de még innen sem tudtam mindent összelegózni... Így a Te tanácsodat kérem. :)


Néhány alapvető információ:

- azonnal tudnám indítani a Fundamentát, a havi 20.000 Ft megtakarítást céloztam be

- barátnőmmel jelenleg bérelt lakásban lakunk Budapesten, de van 50% tulajdonrészem egy vidéki lakóingatlanban

- 1-2 éven belül szeretnék saját lakást vásárolni

- van némi megtakarított pénzem, jelenleg bankbetétben

- nagyjából 14-15M Ft körüli lakásban gondolkodom


Kérdések:

- milyen futamidőt válasszak a Fundamentánál?

- egy futó Fundamenta szerződést a bankok milyen feltételekkel fogadnak el önrésznek?

- vannak kedvezményes lakáshitel konstrukciók, ahol a Fundamenta szerződés lejártakor kedvező feltételekkel lehet előtörleszteni?

- igénybe tudom venni a Fundamenta kedvezményes hitelét olyan módon, hogy a lakáshitelt is megkapjam? Magyarul nem lesz problémám abból, hogy az adott megvásárlandó ingatlanra már rá van terhelve egy zálogjog? (A feljebb említett ingatlanra nem szívesen terhelnék zálogot, ha elkerülhető.)


Előre is köszönöm a segítséget!

1599. MZperX-75
2010. jan. 31. 18:09

Halihóóó!


Most a napokban jár le a 4 éves szerződésem 1.3 millió forintos összeggel, de a kiutalási időszak (még 3 hónap) lejárta előtt szeretném a kinézett lakást megvásárolni. A vételárral már most rendelkezem. Megköthetem akár most is az adásvételi szerződést? A Fundamentát nem fogja zavarni, hogy valójában nem is a náluk megtakarított pénz segítségével vásároltam lakóingatlant? 3 hónap múlva gond nélkül ki fogják nekem fizetni a szerződéses összeget?

1598. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1595. - Kriszta76_2008)
2010. jan. 28. 10:21

Szia Kriszti!


Több lehetőség is van a felhasználásra:)


Az egyik az áthidaló kölcsön lenne, de 321-es 20e Ft-os megtakarításra 2.460.000 Ft-ot kaphatnátok csak, vagy módosítva 521-esre 3,2 milla, ami a felét fedné le csak az igénynek. Ez úgy működik, hogy 4 év előtt is megkaphatod a pénzt, de az áthidaló időszakra piaci kamatot fizetsz, és fizeted a megtakarítást is,míg nincs meg a 4év 3 hó, utána fizeted a kedvezményes 6%-os kölcsönkamatot.


Másik megoldásként egy kerbanktól kérjük a pénzt. Kombi hitel lényege, hogy a banknak csak a kamatot fizeted, a tőkét nem neki, hanem a Fundiban gyűjtöd, az zárolva lesz a bank javára.Ez esetben érdemes meghosszabbítani 8évesre, 324-es módozatnál 5.260.000 Ft szerződéses összegre. Lejáratkor a megtakarítási rész hozamokkal 2.727e Ft automatikusan a banké, de ha megéri kiváltani a Fundi kölcsönével, azt is elő lehet törleszteni, ha lakáscélú volt a bankkölcsön (nem tudom, milyen banki hitelkamatok lesznek akkor, a Fundi fix végig)

1597. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1596. - Ábel21)
2010. jan. 28. 10:08

Rengeteg szerződés van bennt lezáratva, és régen valóban úgy volt, hogy évekkel később is kérhető a szerződéses összeg. Jövedelemigazolás is csak 2010 január 1-től kell, előtte nem kellett. Nem megijeszteni akartalak vele, csak azért írtam, hogy tudjál róla, hogy az ÁSZF szerint visszautasíthatják a kölcsönt, ha 6 hónapnál később megy be a kölcsönkérelem. Érdeklődésemre ezzel kapcsolatban az az álláspont, hogy a cégnek a hitelkihelyezés célja, ezért nem valószínű, hogy élni fognak ezzel a jogosultságukkal, ha ez megnyugtató:) Ha emiatt nem kapnátok meg a kölcsönt, lehet hivatkozni arra, hogy szerződésetekben ilyen még nem volt, nem ilyen feltételekkel szerződtetek, biztos vagyok benne, hogy figyel a cég az ügyfelek elégedettségére.


Egyébként jobban jártok, ha felújítás címén kéritek a bővítés helyett, ahhoz nem kell építési engedély, és lehet indítani a dolgokat.

1596. Ábel21
2010. jan. 27. 23:04

Szia Ákos!


Ez a 6 hónapos dolog kiverte nálam a biztosítékot. Eddig a Fundamenta honlapját böngésztem, meg is leltem az ÁSZF-ben ezt a pontot. A gond az, hogy a nálam lévő (még szerződéskötéskor kapott) feltételekben ez nem szerepel. A "személyi bankár" hölgyek-urak erről egy szót sem szóltak, sőt tavaly azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a kiutalás után BÁRMIKOR (akár évek múlva is!)kérhetjük a hitel folyósítását, esetleg kicsit várni kell rá!

Tudom, az ÁSZF változása szabályosan ki lett hirdetve, az új az érvényes. Eddig azt hittem nem kell a változásokat lesnem, elég ha megkérdezem. Na ez nem jött be.

Őszintén szólva nagyon nem vagyunk megelégedve a "személyi bankárnak" nevezett ügynök urakkal-hölgyekkel. Kicsit unom, hogy mindent nekem kell kinyomoznom, leleveleznem, telefonálnom.

Hagyján, hogy nem tud mindenre azonnal válaszolni, de akkor legalább hibás információt ne közöljön!

Ha elbukjuk a hitelünket, valószínű agyvérzést kapok.

A fundamentás hölggyel egyébként elhalasztottuk a mai találkozót. Reggel hívott, akkor tájékoztattam (szerintem neki kellett volna engem, kicsit felcserélődtek a szerepek)hogy tudomásom szerint építési engedély kell a kérelem beadásához. Azt mondta utána néz, pár perc múlva visszahívott hogy ez valóban így van. A gondom az ezzel, hogy két hete erre direkt rákérdeztünk, határozottan azt mondta, hogy most nem kell. Ezek után a hitelintézeti és munkáltatói igazolások után futottunk, nem az építési terv/engedély után. A beszerzett papírokat lehet szemétbe dobni, újakat kérni, mert mire meglesz az építési engedélyünk, azok rég elavultak.

Mindegy, holnap nekiállok terveztetni, engedélyeztetni, remélem nem késtünk/késünk el semmit.


Kösz a segítséget!


Ábel&Betti

2010. jan. 27. 15:43

Sziasztok "Fundi-tudorok"!


Kérlek segítsetek pár kérdésben!

2007 októberében kötöttem 321es módozatú havi 20e Ft-os lakáskasszát. Mivel tavaly megszületett a 3. fiunk is igy már elég kicsi az a ház ahol lakunk, ezért szeretnénk bővíteni (hozzáépíteni)és részben felújítani (tetőcsere) azt. Jövő nyáron lesz esedékes az építkezés, amihez kb. 5-6 millió Ft-ra lesz szükségünk. A probléma az, hogy addígra nem telik le a 4 éves futamidő. Tudtok valami okosat mondani? Szerintetek hogyan járunk a legjobban? Hogyan tudom hitellel kombinálni?

A válaszokat előre is köszönöm!

Kriszta

1594. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1589. - Ábel21)
2010. jan. 26. 13:06

Szia Ábel!


A Fundis hitelfelvételnek nincs költsége, nem vonnak le semmit, csak valószínű kevesebb hitelösszegre lesztek jogosultak, lehet, hogy kimaradt pár hónap befizetés. Utánanézek, ehhez írok priviben.

A Fundis hitelkérelmin többféle lakáscélú felhasználást is megjelölhettek. Kérheted az egész pénzt a te számládra, és te külön is előtörleszthesz a banknak. Devizahitel kiváltásánál általában +10%-ot kérnek a fennálló hiteltartozásra, mert menetközben változhat az árfolyam, a különbözetet visszautalják a főszámládra. Ha nem egyszerre megy a 2 Fundi pénze, megvárják, míg az alszámlán rendelkezésre áll a megfelelő összeg, és úgy zárják le a hitelt.


Bővítéshez a Fundi kölcsönkérelem leadásához már kell az építési engedély, bővítés esetén 18 hónap áll rendelkezésre a számlák benyújtására. Ha nem tudjátok megvárni a jogerőre emelkedést, ötletként felújításra is kérhetitek, nagyjából hasonló anyagokat lehet elszámolni 1-2 kivétellel (pl. földmunka nem fér bele), de így kifizetéstől 3 hónapon belül kellenek a számlák. Vagy később kéritek a kifizetést, csak lezáratjátok most a kölcsönigény jelzésével.

A bővítés számlái, vagy felújítás számláinak legkorábbi időpontja az a dátum lehet, mikor a megkérdezőlevelet kiküldte a Fundi (a 3 hó kiutalási időszak elején), tehát már kifizetés előtti is lehet. A tervezés költségei nem jók lakáscél igazolásra, arra anyag és/vagy munkadíj számlák kellenek.

1593. ritamoto (válaszként erre: 1592. - LTP ÁKOS)
2010. jan. 26. 11:44

szia! Én is írtam neked privit!

köszi!

:-))

1592. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1590. - Ritamoto)
2010. jan. 26. 11:38

Szia Rita!


Jó kis kérdések, csak a válasz lesz hosszú:)

1591. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1590. - Ritamoto)
2010. jan. 26. 11:20

SZia!


Lehet, hogy a bank nem igazolta vissza a csoportos beszedési megbízást, pl. szerinte nem stimm az aláírása. Nem tudom, hogy az 5 havi egyben összeg előtt volt-e legalább 1db teljes havi megtakarítás ezen a számlán. A megtakarítási időszak onnan kezdődik, mikor az első havi teljes betét a számlára kerül. Ha még üres volt, akkor mostantól indul, ez esetben 5 hónapig ne fizessetek. Írok privit, mert ezt fontos tisztázni.

1590. ritamoto
2010. jan. 26. 09:43

Szia Ákos!

Azt szeretném kérdezni, hogy ha a férjem 2009.05.30-án kötött egy-egy Fundamenta szerződést a saját és a kisfiunk nevére is, de mivel az előző lejárt szerződésének a kifizetése csak 2009.09.04-én volt, így az ő új szerződése innen kezdődik.A kisfiunknak kötött szerződéses összeget rendszeresen vonják a férjem számlájáról júniustól.

A bank aznban valamiért nem vonta a férjem új szerződése szerinti havi összegeket,sem júniustól, sem az előző szerződésének kifizetése utáni időponttól(09.hó).Csekket kaptunk ugyan, de mivel miden hónapban járt a férjem a bankba, hogy kiderítse miért nem vonják, így nem mertük csekken is befizetni, nehogy 2x legyen befizetve egy hónapban.

Mi most átutaltunk 5 havi összeget egyben.Kérdésem, hogy ilyen esetben jár e az állami támogatás erre az egyben fizetett összegre is?

Mi lehet az oka, elkeveredett a szerződés, vagy esetleg mivel egyszerre kötöttünk kettőt , így lehet, hogy azt gondolták, hogy csak egy szerződés van?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook