Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


1769. nagycigi (válaszként erre: 1768. - Huan81)
2010. ápr. 24. 19:48

a táblázatban még nincs a 420-as módozat...

de ha a konstrukciót beállítod, lakáscélú, hat hónap kamatperiódus, jöv. alapon, TFED (tisztán fedezet alapon) forint, vagy euro alapon lehetőségek közül valamelyikre, alatta beállítod a kért hitelösszeget, majd a futamidőt, kiszámolja Neked... Euronál figyelj a napi árfolyam beállítására azt is beállíthatod, hogyha ltp-vel akarod kombinálni a hitelt... (F5-J5 cellák) Látod majd a hitel ára közti különbséget (C27) akkor jó számodra, ha a piros szám negatív!

a grafikon lapon pedig azt látod "képletesen" hogy mennyivel fizetsz kevesebbet kombival...

(ahhoz, hohgy jól működjön, lehet, hogy a makro engedélyezést be kell állítanod...)

1768. huan81
2010. ápr. 24. 08:50

Sziasztok.

Egyszer egy személyi bankár mutatta nekem ezt a táblázatot: [link]


ezeb belül "Lakás-takarékpénztári termékkel kombinált jelzáloghitelek". Itt mutatta meg hogy mi a különbség "sima" lakáshitel és fundamenta kölcsön között (törlesztőrészletek és összbefizetés tekintetében).Meg tudná valaki mondani hogyan kell beállítani a táblázatot (hol mit kell módosítani)

420-as módozatú Fundit kezdünk most el fizetni 20.000-el 5évig.Ki szeretném számolni mennyivel fogok jobban járni mintha hitelt vettem volna fel.

Előre is köszönöm.

1767. CsillagTM (válaszként erre: 1764. - Nagycigi)
2010. ápr. 12. 14:09

szia!


te ezzel foglalkozol gondolom...személyi bankár vagy? és Budapesten? mert elég hozzáértőnek tűnsz:) esetleg lenne pár kérdésem

1766. nagycigi (válaszként erre: 1764. - Nagycigi)
2010. ápr. 11. 20:35

"csak a döntés a Tiétek"

ez így sután hangzik...

hiszen még a megoldás öröme is, nem?


DÖNTENI VISZONT NEKTEK KELL!


ez valahogy jobban hangzik... :)))

1765. afruzsi (válaszként erre: 1764. - Nagycigi)
2010. ápr. 11. 19:03
Köszönöm még egyszer a segítséget!
1764. nagycigi (válaszként erre: 1762. - Afruzsi)
2010. ápr. 11. 15:19

úhgy, hogy mindegyik kedvezményezettnek kell tulajdonrészt adni ugyanabban a lakásban...

421/20.000.- módozatnál sz.ö: 3.220.000.-

saját megtakarítás: 1.301.843.-

421/15.000.- esetében 2.410.000.- és 977.075.-

2+2-nél hitel nélkül kb. 4.550.000.- jön össze,

hitellel kilencmillió...(benne kb. 1,1 mFt állami támogatás) a törlesztése kb. 120.000.- 65 hónapig...

Mindenkinek:


Az alábbiakból kiderül, hogy milyen nehézkes így, interneten fórumozva megoldást találni...

Sokkal rövidebb, alaposabb, kényelmesebb (stb) egy személyi bankárral leülni, úgy, hogy ott van minden érintett családtag is, hiszen mindenkinek lehet újabb és újabb kérdése, melyekre a választ a megoldást helyben a SZEB adja meg - ingyen és díjmentesen...!!! CSAK A DÖNTÉS A TIÉTEK!

1763. Evapo (válaszként erre: 1761. - Nagycigi)
2010. ápr. 11. 14:50
Köszönöm nagycigi a válaszodat.
1762. afruzsi (válaszként erre: 1760. - Nagycigi)
2010. ápr. 11. 12:22

Köszi!


Hát akinek van havi ennyi félretehetője, annak nagyon jó megoldás, de hát mi sajnos nem ebbe a kategóriába tartozunk.

Még az jutott eszembe, ha egyszerre 4 ltp-t nyitnánk 4 évest (20-20 e és 15-15 ez utóbbi 2-őt másik kedvezményezettel) Akkor ennek lejárta után kölcsön nélkül a 4 megtakarítással mint önerővel fel lehetne venni egy darab mondjuk 5 milliós lakáshitelt?

Mármint a hitelfelvétellel sem vagyok tisztában, de hogy lehet a 4 más más kedvezményezettre szóló (összesen kb 4,5 milliós)ltp-t egy önerőként beszámítani?

1761. nagycigi (válaszként erre: 1759. - Evapo)
2010. ápr. 11. 10:16

Az adás-vételi szerződés keltezésének az ltp lakáskölcsön igénylése utáni dátumnak kell lennie, ahogy minden számla, amit a lakáscél érdekében bemutatsz, a pénz igénylését követő dátummal legyen... A szerződésben pedig szerepelnie kell annak, hogy az ltp-ből származik a vételár egy része...

Adós-adóstárs jövedelemigazolássa, és 1,5 mFt kölcsön felett ingatlanfedezet szükséges bármilyen funda-hitelhez. Áthidalókölcsön esetén a szerződő lesz az adós, de ha a megtakarítási idő után kéred a lakáskölcsön, akkor már a kedvezményezett lakáscélját kell igazolni. Az adásvételi szerződésnél, ha a gyermekednek is van tulajdonrésze, a Funda a pénzt az eladó számlájára utalja...

1760. nagycigi (válaszként erre: 1758. - Afruzsi)
2010. ápr. 11. 09:58

nagyjából... :) bár én - ha bírná a pénztárcám - az első két ltp-t is nyolc évig fizetném... mert akkor kb 5,5 millióval tudnám csökkenteni a tőketartozást, és mivel a másik kettő (ami kombizva van) kb. ugyanennyit hoz, el is fogyna a tőketartozásom.

Na, azt kell kiszámolni, hogy pontosan mekkora összegűek legyenek az ltp-k, hogy ne terhelje felesleges összeggel a költségvetéseteket. Pl. nem kell nyolcévest nyitni, de mikor elmúlik a négy év, lehet folytatni, ha úgy látjátok szükségét. A kombinál is lehet a megtakarítási idővel, szerz.összeggel variálni, de ott általában a nyolcéves, húszezres a nyerő.

Igaz, a tízmilliós hitel euro alapon(25 évre) törlesztése önmagában 85-90.000.- Ft között van, (ebben a kamatteher majd 80.000..- eleinte) Ha 2 db 324/20.000.- ltp-vel kombizod, akkor 120.000.- körül, (kamat ugyanaz, de a bank csak azt kapja)

Azonban amíg a bank részére zárolt ltp megtakarítási ideje tart, addig a "türelmi idő" alatt úgysem lehet mást betörleszteni, ezért annak idején egyszerre tudod majd végtörleszteni a hitelt. A végeredmény az, hogy a hitel ára sima hitel esetén kb. 25 millió, két ltp-vel kombizva 20 millió, de ha a párhuzamosan vezetett másik kettőt is berakod, 15 mFt körül megúszod. kb. nyolc évnyi, 160.000.- teherrrel.

Ez azért soknak tűnik...

Mivel egy időben egy ember csak egyszer kaphat állami támogatást, ezért van szükség más kedvezményzett bevonására is (aki csak szülő, nagyszülő, gyermek, unoka, testvér, házastárs lehet) úgy, hogy nekik is tulajdonrészük legyen, mondjuk 5-5 százalék a lakásban.

Látod, ez így nagyon bonyolult, és első ránézésre talán sok is... ezért személyre, pénztárcátokra szabottan a személyi bankárod segítségével ki kell számolni a legjobb, legkedvezőbb variációt...

1759. Evapo
2010. ápr. 11. 07:09

Kedves nagycigi!

Kértem már tőled korábban tanácsot, de ez a mostani kérdés nem annak a folytatása.

Adásvételi szerződésbe beírhatom-e, hogy a lakás árának egy részét, kb. az LTP szerződéses összeget később fizetem? És ez a később az LTP lejáratának az időpontja lenne. De nem íratnánk bele, hogy ez LTP-ből van kifizetve, mert lehet hogy addigra változnak a dolgok.

Tehát a kérdés lényege, hogy a Fundamenta elfogadja-e, hogy lejáratkor olyan szerződést nyújtunk be neki lakáscélként való felhasználásra ami 3 évvel korábban köttetett, és a Fundamenta kiegyenlítés nincs benne konkrétan.

És ha a szerződéses összeg több mint a lakásba befizetendő tartozás, akkor megoldható-e, hogy a Fundamenta számlák alapján felújítási célra IS utaljon a kedvezményezettnek?

A Fundamenta hitelhez kell munkáltatói igazolás? Mert a kedvezményezett fiam a lejáratkor még tanulni fog, és mi szülők fizetnénk a tartozást.

Korábban említés volt a fórumon gyámhatóságról is - ez minden 18 éven aluli lakásvásárlónál van, vagy Fundamenta külön kérése?

Előre is köszönöm.

Evapo

1758. afruzsi
2010. ápr. 10. 22:46

Köszönöm szépen, kezdek megvilágosodni.

Tehát:

Tegyük fel, hogy 10.000.000 Ft-ra lenne szükségem


Most nyitnánk 2db 20.000 ft-os ltp-t 49 hónapra, így a 49+3. hónap végén

kölcsön nélkül fejenként 1301843, azaz összesen 2603686 Ft-unk lenne.

Ennek letelte után (vagy akár hamarabb 1-2 évvel, de akkor 1-2 évig párhuzamosan kellene fizetni a két korábbi ltp. 20-20 ezer ft-ját, a két új 8 éves 20.000 -20.000 Ft-tal+ a banki kamatot) egy banktól igénylek egy kombinált hitelt, amit két új 8 éves , 20.000 Ft-os ltp-vel kezdek el törleszteni, valamint beletörlesztem a meglévő 2603686 Ft-unkat+ ezalatt a 8 év alatt fizetem a banki hitel kamatait.

8 év után a 2 ltp együtt 5.146.056 Ft megtakarítást jelentene,ezt is beletörlesztem, így a 10.000.000 Ft hitelből (mivel a 8 év alatt a kamatokat kifizettem) már csak 2250258 Ft maradna.


Ez igaz így?


A banki hitel kamatait időarányosan elosztják az adott megtakarítási időszakra, hogy utána már csak a tőkét kelljen fizetni?


Ha az első 2 ltp esetében letelik a 49 hónap, utána a másik 8 évesnek is lehetünk mi a kedvezményezettjei?

1757. nagycigi (válaszként erre: 1755. - Afruzsi)
2010. ápr. 10. 21:42

semmi gond...néha belebonyolódok...:))

ha még mindig nem tiszta, holnap folytatjuk...

1756. nagycigi (válaszként erre: 1754. - Afruzsi)
2010. ápr. 10. 21:40

Az évek során mindig új változatokat alakítottak ki a lakáscélú megtakarítási formákban, hogy minél rugalmasabbak legyenek a lehetőségek.

A legutóbbiak a 3-4-el kezdődőek, ezeken belül a futamidő a különbség, egymásközt pedig megtakarított összeg és a lakáskölcsön aránya...

pl. a háromszázasoknál kb. 50-50 % a négyszázasoknál 40-60% az előbbinél a betéti kamat 3 %, a lakáskölcsön kamata 6%

az utóbbinál 1 % és 3,9%.

Amíg befizeted havonta a vállalt összeget (3.000.-20.000.-)az a megtakarítási időszak:

48,52,57,67,93 hónap, (321, 322, 323 stb. módozat)

Utána három hónap kiutalási időszak, melyből két hónap a "Tied" eldöntheted, mit akarsz a pénzzel, és ha kéred a hitelt is, (LAKÁSKÖLCSÖN!)

következik a törlesztés.

Ha a megtakarítási időszakban már szükséged van a pénzre, elkérheted előre a teljes szerződéses összeget, (a saját befizetést, az állami támogatást, a kamatait és lakáskölcsön összegét)

de ez áthidaló kölcsön, és feltétele, hogy a szerződéses összeg valamint a megtakarítási idő negyede már meglegyen...Ez esetben a még be nem fizetett pénzeid, meg nem kapott állami támogatásod és kamataid (a teljes szerz.összeget) előre megkaphatod, de használatáért a megtakarítási + kiutalási időszak végéig használati díjat - kamatot kell fizetned.


Példámban csak a banki hitel kamatait fizeted, az ltp. betétjei mellett. Nem kell mind a négyet bevállalni, ez csak egy maximálisra törekvő lehetőség. A banki hitelek kamatai most eu-ban 6 % körül, forintban 8-12 % között

Egyébként azt hiszem jól értetted...

A kombi hitelt a meglévő ltp-d felhasználásával is kérheted, de úgy is lehet, hogy a hiteligényléssel egyidejüleg nyitod az ltp-t

Össze ne keverd! a kombi hitelt egy banktól kell kérni, az ltp-t a Fundától. De a Fundás személyi bankár elintézi Neked egyszerre... A példámban nem szerepelt a Funda ltp-ben lévő lakáskölcsön felhasználása, de adott esetben ezzel is számolni lehet...

1755. afruzsi
2010. ápr. 10. 20:19

Nem értem, bocsi.


Elmagyaráznád még egyszer? Sajnos alapvető fogalmakkal (mint pl. a módozatok) nem vagyok tisztában, és azt se értem, hogy a lakáskölcsönnel igényelt ltp-re gondolsz, vagy anélkül, ha azzal, azt hogyan és mikor fizetem vissza, és akkor összesen hány ltp-t kellene nyitnunk némi időeltolódással.

Ne haragudj!

1754. afruzsi
2010. ápr. 10. 20:07

Köszönöm a gyors választ!


Vannak primitív kérdéseim:)


Mit jelent az, hogy 421-es módozat, és 324-es módozat?

Min. mennyi időnek kell eltelnie, hogy ltp-vel kombinált banki hitelt kérhessünk?


Ha jól értem, kezdjünk el fizetni havi 20-20 ezret, azután mondjuk 2 év múlva, ha aktuális lesz, kérjünk egy újabb ltp-vel kombinált banki hitelt , ahol a kedvezményezett valamelyik rokon, és ezt követően fizessük az eddigi 20-20 ezret + az újabb ltp-t: 20.000+ a hitel kamatait (ami kb. mennyi?)

Közben, ha a két korábbi ltp lejár, akkor fizessem vissza a kölcsönt is.

Majd ha a 3.-nak is lejár a megtakarítási ideje, utána fizetem a hitel fennmaradó összegét úgy, hogy a korábbi 2 megtakarítást a felvehető kölcsönnel együtt "beletörlesztem"?


Ajjaj, ebbe már belebonyolódtam.



És ha kivárom az ltp futamidejét, mennyivel lennék előrébb?

1753. nagycigi (válaszként erre: 1751. - Afruzsi)
2010. ápr. 10. 19:19

Azt olvasom soraidból, hogy nem sürgős az ügy...

de nem is akarsz négy évet várni...

Jó hírem van..! Nyugodtan nyissatok mindkettőtöknek egy-egy ltp-t, 20.000.- Ft-al, 421 módozattal (ennek ugyan 1 % a betéti kamata, de az összegyűlt pénz másfélszeresét kaphatod lakáskölcsönként, és a törlesztőkamat csak 3,9 %, ami AZ EGÉSZ IDŐ ALATT VÁLTOZATLAN!

Amikor a lakásvásárlás közelébe értek, ltp-vel kombinált banki hitelt kell kérni. Pl. (ha elég) 10 mFt-ot, húsz évre. eldönhetitek,hogy a meglévőt, vagy újat. Ha újat, akkor azon nem Ti lesztek a kedvezményezettek, hanem valamelyik szülő, de ekkor a lakásban némi (minimális) tulajdonrészt kell nekik adni, mert a kedvezményezett taljdonában lévő lakásra kell költeni az így összegyűlő pénzt, és állami támogatást. A kombinált hitelnek az a tulajdonsága, hogy az ltp futamideje alatt a banknak csak a kamatokat kell fizetni, a tőketörlesztési rész kiegészítve (2x) húszezerre,

az ltp-be kerül,ahol rájön az ÁT és a kamat. (ilyenkor 324-es módozat kell, mert ennek a betéti kamata 3 %) A futamidő végén az így felhízlalt pénz előtörlesztésként átkerül a bankhoz, mellé tehetitek a korábbról meglévő két ltp-n összegyűlt pénzt, és majdnem elfogy a banki hitel... ami marad, már nem jelent számottevő terhet a költségvetéseteknek... ezzel kb. nyolc év alatt ki van fizetve a lakás, lekerül róla jelzálog... ezzel a megoldással akár 30 éves futamidőt is vállalhattok a hitelre, ezzel jóval alacsonyabb lesz a törlesztőrészlet, de nincs jelentősége, ha úgysem kell olyan sokáig fizetni...

De ha felújításra szorul a házikó, akkor a második pár ltp-n lévő pénzt arra fordítjátok...

Ne vegyétek ezt végleges receptnek...a lényeg, hogy meglegyen mindkettőtöknek a max. álami támogatást élvező ltp, és amikor eljön az ideje, megtaláljuk a megfelelő megoldást... a ház/lakás árára, a teherbírásotokra szabva...

Azt is tudni kell, hogy a lakást árának 70%-áig lehet jelzálog-hitellel terhelni, legyen az bármilyen hitel, banki, Fundás, munkáltatói, együttesen 70% lehet, első helyen a bankkal...

a munkáltatói hitelt többnyire önerőként veszik számításba, van, hogy nem számolják be a 70%-ba...

1752. CsillagTM (válaszként erre: 1751. - Afruzsi)
2010. ápr. 10. 13:26
nekem is ez a para..kiváncsi vok a válaszra!
1751. afruzsi
2010. ápr. 10. 11:53

Tanácsot szeretnék kérni!

Párommal szeretnénk elkezdeni gyűjtögetni, havonta félretenni egy házra. Nulláról indulunk mind a ketten.Ő se, én se vagyunk jártasak a pénzügyi dolgokban, de a borítékos, vagy párnahuzatos megoldást mind a ketten elvetettük.

Azután el kezdtem olvasgatni a lakáskasszáról.Mind az otp-ről, mind a Fundamentáról. Láttam, hogy min. 49 hó a megtakarítási idő.

Azt is láttam, hogy maximum 20.000-et lehet egy személynek befizetni, de ha külön-külön fizetnénk 20-20 ezret, és felvennénk a kölcsönt, én nem gondolom hogy ebből kertes házra futná. Vagy ha futná, olyanra, ami nagyon felújításra szorulna, de azután azt nem tudnánk finanszírozni a kölcsön fizetése miatt.

Kérdésem: mi a megoldás? Havonta 35.000-35.000-et is félre tudnánk tenni, de annyit nem lehet.

Hitelt lehet felvenni, úgy, hogy felvennénk csak a megakarítást és az állami támogatást és ez lenne az önerő?


Előre is köszönöm a választ!

1750. nagycigi (válaszként erre: 1749. - Erika0508)
2010. ápr. 9. 21:30

Nos, ha euroban kérsz 5 milliót, húsz évre, akkor kb. 47.000.-/hó... mostani állás szerint

Ha kicsit összehúzod a költségvetésedet, akkor az 5000.- forintos ltp-re 10.000.-t fizetsz, akkor kb. egymillió gyűlik össze 2014.februárig... azzal előtörleszthetsz, akkorra kb.4.4 millió marad az ötből, eggyel csökkented, a maradék törlesztőrészlete már csak 34.000.- körül lesz, de hát még 16 évig...

Azonban... Előbb azt írtam nincs esélyed az AÁK-ra.

Viszont most már tudom, mert megírtad, 2006. március óta van az ltp. ami februárban elérte a 48. hónapot! Módosítható

321-re (sz.ö: 610.000.-, hitel nélkül: 332.000.-)

Módosítási díj:2.000.- Ft, így "elbukod" a 324 és a 321 közötti számlanyitási díj különbözetét, kb. 6.000.- Ft-ot. (ezt is tessék beforgatni a lakásvásárlásba!)

DE EZZEL JOGOSULT LEHETSZ AZ AÁK-ra!!!

egyik változatát előbb már leírtam.

Egy lehetséges másik:

423/15.000.- sz.ö: 4.680.000.- (95 hónapos, plusz a lakáskölcsön törlesztési idő 121 hónap)

Kb. 30-35 hónapig a 15.000.-/hó mellett 9,9 %-os kamattal 38.610.-/hó az mondjuk 54.000.- :))

ezután átmegy "áthidalókölcsön szakaszba" 7,9 % kamattal (15.000.- + 30.810.-) a 95. hónap után, a "kiutalási idő" három hónapja alatt csak 30.810.- és a "lakáskölcsön szakaszban" már csak a 2.750.000.- összegű lakáskölcsön 3,9 %-os kamattal számolt törlesztőrészlet marad (29.016.-/hó)

Ha mellette tudsz (majd, kb. négy év múlva) még egy pl. 67 hónapos, (320/15.000.-) ltp-t vállalni, akkor annak lejártakor kapsz 1,4 mFt-ot, és ezzel akár végtörlesztéssel megszabadulsz a hitelektől...

A lényeg, hogy mindezt nagyon pontosan számoljátok végig, szemelőtt tartva, hogy Neked mi a legmegfelelőbb...

Tudsz még követni...?!? :)))

1749. Erika0508
2010. ápr. 9. 19:51

Először is köszönöm az előző kimerítő magyarázatot.

Ltp-m 2006.03.01-től van meg, 324-es módozatú és havi 5.000 forint vállalásom van. A lakás értéke, amit venni akarok 7 millió forint, amihez kb. 2- 2,5 millió forint körüli önerőm van.

Milyen lehetőségeim vannak még, mert a bankár azt nem mondta el, hogy a törlesztő részlet mellett még a havi 20 ezer forintot is kell fizetni. A havi törlesztő, amit vállalni tudok maximum 50-55 ezer forint.

Válaszod köszönöm előre is.

1748. nagycigi (válaszként erre: 1744. - Erika0508)
2010. ápr. 9. 19:24

na nézzük... :)

Mióta van meg az ltp-d? Milyen módozat? Miért kellene megszüntetni? Azonnali Áthidaló Kölcsönt számlanyitáskor csak akkor kapsz, ha az előző ltp-d épp most ért véget, és ÁT igénylésével, azt is lakásra fordítod...

Számoljunk másképp...

A lakás értékének 70 %-áig terhelhető jelzáloghitellel... Ez hét milliónál 4,9 mFt.

Neked kb. ennyire van szükséged. Banktól tíz évre, havi 66.000.- körül, (összesen 8 millióért) megkapod, ha közben lejár az ltp-d, (324/5.000.-nél 680.000.- 423/5.000.-nél 643.000.-) betörleszted, így olcsóbb lesz, és hamarabb a végére érsz.

A bankárod számítását próbálom megismételni:

(feltételezve az AÁK-t, ami esetedben nincs!!!)

420/20.000.- sz.ö: 4.340.000.- 15,5 % kamat, és jelzálogbejegyzés, kb 30 hónapig 56.000.- + havi 20.000.- kb. 37 hónapig kb. 28.500.- + 20.000.-

aztán három hónapig 28.500.-, majd 88 hónapig 34.720.- ez 155 hónap, és az AÁK ára (saját betét nélkül!) kb. 6 mFt

hasonlítsd össze a havi terhelést és a időtartamát!

Szerintem a bank nyer, márcsak azért is, mert a példám csak akkor működne, ha a mostani ltp-d épp végetért, és ugyanerre a lakásvásárlásra (vagy felújítására) fordítod a pénzt...

1747. btomi78 (válaszként erre: 1741. - Nagycigi)
2010. ápr. 9. 19:10
Koszonom a kimeríto válaszokat! Most már rajtam a sor, hogy dontsek.
1746. nagycigi (válaszként erre: 1743. - Lica85)
2010. ápr. 9. 18:40

"Oszd meg, éls uralkodj!" :))

Megosztani a szerződést, két részre,

pl. 12.000.- + 3.000.- az egyiken (az eredetin ott van az eddig befizetett összeg, a "klónozotton" semmi) Az eredetit megszünteted, ÁT nélkül megkapod, de kamatostul. A másikon pedig tovább fizeted a havi 3.000.- Ft megtakarítást, vagy, ha belefér a költségevetésbe, akkor 20.000.- Ft-ig emelheted, így 2007. májustól számítva nyolc év múlva a mostantól fizetett pénzed állami támogatásostul szabafelhasználásuként felhasználható bármire...

Szerz. módosítási díj: 2.000.- Ft.

1745. nagycigi (válaszként erre: 1742. - Mean81)
2010. ápr. 9. 18:34

Szia!

Első látásra van esélyed...

Csak mindent pontosan végig kell számolni...

A lakás értékének 70 %-áig terhelhető jelzáloghitellel, (8,5 milliónál ez 5,95 mF)

de figyelembe kell venni a vállalati kölcsönt is, b ár lehet, hogy az is önerőnek számít, ez utóbbi esetben 5,9 + 1,5 + 2 > 8,5 :))

(kell ennyi, mert számolnod kell a járulékos költségekkel is.

Ha banki kölcsönt kérsz, mondjuk a fenti összeget, akkor egy nyolcéves, 20.000.-/hó ltp-vel kombinálva, igen barátságos áron kapod meg a pénzt...

(számolj azzal, hogy a hosszú futamidő -15-20 év - miatt majd a dupláját fizeted vissza banki hitelnél, ha nincs mellette ltp) de az ltp-vel majd 1 mFt az ÁT és a kamat, ennyivel "olcsóbb" a hiteled

Áthidaló kölcsönt nyolcéves ltp-re csak kb. négy év múlva kapsz, azonnali áthidalót akár 1,5 év múlva is, de nagyon magas a kamata...

423/20.000.- ltp-nél 6.25 mFt a szerz. összeg, ennek 10,5 %-át kell fizetni a 20.000.- Ft betéten felül... (kb.55.000.-) ez kb négy évig, majd négy évig kb 41.000.- (+ a húszezer) majd majd utána tíz év "csak" a "lakáskölcsön" törlesztése, (38.750) össze kell hasonlítani a banki törlesztőrészlettel...és a hitel "teljes árával"

Végülis ez folyamatosan csökkenő havi terhet jelent, szemben a bankival, ami a kamatok, kezelési költség változása (emelkedése) miatt inkább növekszik a futamidő alatt...

1744. Erika0508
2010. ápr. 9. 15:53

Segítség kellene!

Családi házat szeretnék venni a nyár folyamán 7 millió forintért. Önerőként van 2.650.000 forintom. Van egy 8 évre kötött 5.000 forintos ltp-m. Most volt nálam egy személyi bankár, aki elmondta, hogy ha ezt most megszüntetem és kiveszem a pénzt és elkezdek tenni egy 20.000 forintos ltp-t akkor 4.350.000 forinthoz tudok hozzájutni, melynek a törlesztője 67 hónapon keresztül 48.000 forint és 88 hónapon keresztül 35.000 forint. Azt szeretném kérdezni attól, aki ért hozzá, hogy ez valójában igaz-e, mert ez egy nagyon csábító ajánlat a többi bankhoz képest. Elmondta, hogy a régi szerződésemnél csak akkor tudom az állami támogatást igénybe venni, ha kedvezményezettként egyenes ágbeli rokont megnevezek és az ő lakásához tartozó felújítást igazol. Ennek a módosításnak mennyi az anyagi vonzata, mert elég csábítónak tűnik.

Köszönettel: Erika

1743. Lica85
2010. ápr. 9. 12:39

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem. Lehet hogy volt már ilyen kérdés, de nem igazán tudok visszaolvasni ennyi hozzászólást egy 11 hónapos örökmozgó mellett:)

A helyzet a következő: 2007. májusában kötöttem egy megtakarítási szerződést, 421 módozatút. Havi 15000 Ft a vállalt megtakarítás. Nekem most szükségem lenne az összegre, nem lakáscélra. Tudom, hogy így bukom az állami támogatást, de sajnos jelen helyzetben csak ez a megoldás marad. Kérdésem az, hogy hogyan tudom megszüntetni a szerződést, és az eddig megtakarított pénzhez hozzájutni?

Segítségeteket előre is köszönöm

1742. Mean81
2010. ápr. 9. 12:37

Sziasztok!


A szakértőktől szeretnék tanácsot kérni. Kb. 1,5 év múlva szeretnék lakást vásárolni.Előrelátható anyagi helyzetem:

- 2 millió ft.- önerő

- 1,5 millió ft.- kamatmentes munkáltatói hitel (4évre)

Mostantól havonta még be tudnék vállalni egy 20.000 ft-os Fundamentás megtakarítást. A kérdésem, hogy ezekkel a feltételekkel egy kb. 8,5 millió ft-os lakást meg tudnék-e vásárolni Fundamentás kombi hitelből vagy áthidaló kölcsönnel? Mit tanácsoltok, hogy lehetne a legokosabban kihasználni a Fundamentás lehetőségeket?

Előre is köszönöm szépen a válaszokat!

1741. nagycigi (válaszként erre: 1740. - Btomi78)
2010. ápr. 8. 21:34

Az ötszázasokat azért "találtuk ki" :)

hogy a háromszázasok is 40-60% arányban jussanak hitelhez, úgy, mint a négyszázasok...


A szabadfelhasználás eltörtlése csak a 2009. 06.30.után nyitott ltp-kre vonatkozik.


Az életbiztosításoddal ne kombináld a hiteledet, mert az életbiztosítás hozamának kockázata sokkal nagyobb, ha esetleg "nemjönbe" akkor még rá is fizethetsz...de megteheted, hogy a meglévő (most már) 324-es ltp-d kombinálod a banki hitellel.

Úgy számolj, hogy kb. 5 milliós, húsz év futamidejű hitel mellé érdemes (kifizetődő) egy nyolcéves, húszezres ltp-t zárolni... ilyenkor a törlesztés kicsit magasabb (nem húszezerrel!!) mint a sima banki hitelnél, mert a banknak az ltp nyolcadik évéig csak a kamatot (esetleg kez.költséget) fizeted, a tőke-törlesztés része (kiegészítve húszezerre) megy az ltp-be. A nyolcadik évben az összegyűlt kb. 2.6 mFt-ot áttolják a banknak, tőketörlesztés gyanánt, akkortól jóbal kevesebb a tartozásod, és jóval alacsonyabb a törlewsztőrészleted (töredéke a korábbinak) Esetleg kérheted az ltp lakáskölcsönt is betörleszteni, így akár megszűnhet a banki tartozásod, viszont lesz forint-alapú, 6 % kamatozású tartozásod a Funda felé...

1740. btomi78 (válaszként erre: 1738. - Nagycigi)
2010. ápr. 8. 20:31
Koszonom a választ! Így már nem olyan vészes a helyzet, de azért még lennének kérdéseim:) Biztos hogy én válthatok 523-as módozatra, mert amennyire én tudom ez csak nemrég óta van, én pedig 2006 ban kezdtem fundamentámat, ez nem jelent akadályt? Amúgy ha maradnék a 324-esnél, és végig fizetem a 8 évet, akkor szabadfelhasználású lesz a pénz, vagy a tavalyi módosítással már nekem is mindenképp lakáscélt kell igazolni? Az jutott eszembe, hogy veszek fel banki hitelt az év végén( az életbiztosításomra tudnék a fundásnál "csak" kicsivel rosszabbat felvenni, és a 8 év lejártával a fundás megtakarítás+ állami támogatás mehetne ennek visszafizetésére.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook