Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


1799. Mondiráj
2010. máj. 14. 15:09

Sziasztok!


Sajnos én is el vagyok tévedve, nem igazán értem, mit merre meddig hova...szóval van egy 56 hónapos 20.000 Ft-os Fundamentám, 2009.05-ban nyitottam meg és van egy 49 hónapos, szintén 20.000-es,2010.04-tól, amin édesapám a kedvezményezett. A párom is nyitott egy 49 hónaposat szintén 20.000-rel 2009.11-ben. Mivel az 56 hónaposat még át lehet kérni 8 éves szabadfelhasználásúra, így igénybe is fogom venni, így felszabadul a 4 éves szerződésem, amit szintén szeretnék nyitni jövő hónapban 20.000-rel. Kérdésem az, hogy ha most nyitok 4 éveset és 4 év 3 hónap múlva meg is kapom, építkezni kezdünk belőle + édesapám féle szerződés + páromé, akkor a kedvezményes hitelt tudom-e majd törleszteni, ha a 8 éves szerződésem lejár (mivel az még szabadfelhasználású)? Van-e valami ellenérv, hogy ezt ne tegyem? Továbbá nem nagyon követem a fundamenta oldalát, de mióta van az, hogy 15.000.000-tól lehet igénybe venni? Vagy én vagyok szőke és nem értem, nincs is ilyen?

1798. afruzsi (válaszként erre: 1797. - LTP ÁKOS)
2010. máj. 7. 15:33

Szia!


Köszi, elvileg június 1-től él a csoportos beszedési megbízás, szóval megyek a postára.

1797. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1796. - Afruzsi)
2010. máj. 7. 15:16

Szia!


Gondolom 20e Ft-ot vállaltál, így annyit (ajánlaton rajta van, hogy 20.000 vagy 20.150 Ft)


Fontos, hogy ellenőrizd le, mikortól él a csoportos beszedési megbízás, nehogy duplán menjen. Ha június 1-től írtátok, akkor fizesd meg nyugodtan, javaslom május 10-12-ig.


Ha májustól érvényes a megadott beszedési megbízás, hívd fel a Fundit, vagy a számlavezető bankodat, élő-e már. Május 20-22 körül is próbálnak vonni, ha élő. Így ha májustól élő papír szerint, várjál május 25-ig, és ha nem történt beszedés, fizesd be akkor a csekket.


Remélem nem fogalmaztam bonyolultan...:)

1796. afruzsi
2010. máj. 7. 14:46

Sziasztok!


Megkaptam az első csekkemet, (a beszedési megbízás még folyamatban). A kötés dátuma 04.15.


Hanyadikáig kell befizetnem az első csekket? És mennyi összeget írjak rá? 20.000 vagy 19.964?

1795. nagycigi (válaszként erre: 1794. - 849ed2581d)
2010. máj. 6. 16:26
?!?
2010. máj. 6. 10:02

Divatos bankötlettel állt elő Orbán

2010. február 10., szerda, 17:14



Várható kormányra kerülése esetén zöldbankot hozna létre a Fidesz, amivel a panellakások energetikai felújítását lehetne finanszírozni. A speciális pénzintézet ötlete benne van a világgazdaság levegőjében: Franciaországban már meg is valósult valami hasonló, ilyet terveznek az amerikaiak és a brit konzervatívok a saját országukban, illetve Soros György ihletésére az IMF a világban.

A Fidesz a panellakások felújítására és energiatakarékos fűtésére egy "zöldbankot" hozna létre, amellyel a lakók önerő nélkül korszerűsíthetnék otthonaikat - jelentette be a héten egy tévéinterjúban Orbán Viktor, a Fidesz elnöke és miniszterelnök-jelöltje, aki hozzátette, még nem tudja, milyen forrásokat fordíthat erre. A politikus azt mondta, hogy a speciális pénzintézet formája attól függ majd, hogy mit találnak várható kormányra kerülésük után az állami Magyar Fejlesztési Bank (MFB) kasszájában.

A fejlett piacgazdaságok közül több olyan is van, ahol ugyancsak épp azon ötletelnek, miképp lehetne a gazdasági válságból való kilábalást, a környezetvédelmet, a fenntartható fejlődést és az energiatakarékosságot egy projektben egyesíteni. A tervezett megoldás szinte mindenhol egy speciális, zöldprojektekre koncentráló pénzintézet, iletve pénzalap.

A zöldbank ötlete a Fideszen belül már korábban felvetődött, Nagy Andor, a környezetvédelmi bizottság elnöke, a párt szakpolitikusa már tavaly beszélt a Zöld Magyarország nevet viselő tervről, amely szerint a zöldgazdaság megteremtésének alapjait az állami támogatásokat jelentő Zöld Széchenyi-terv, illetve egy zöldhitelintézet adná. Ez utóbbi a szükséges önerő biztosításáért felelne.

Az akkori tervek szerint a zöldbank a kis- és középvállalkozásoknak, a lakosságnak és az önkormányzatoknak adna kölcsönt olyan energiahatékonysági programokra, amelyek törlesztőrészleteit a megtakarításokból lehetne fedezni. Ez összhangban van Orbán mostani kijelentésével is, bár annál tágabb felhasználói körre terjed ki, miközben a pártelnök már csak önerő nélküli, nem pedig gyakorlatilag ingyenes felújítási lehetőségről beszélt.

1793. Petya_81
2010. máj. 5. 18:24

Köszönöm a sok tanácsot, meg a szakértést!

üdv

P

1792. nagycigi (válaszként erre: 1791. - Petya_81)
2010. máj. 5. 16:43

összezavartalak a szószátyárkodásommal... :))


Ákos szerint is, meg szerintem is csak alig egy évig... 60ezer,(AÁK szakasz) után vagy tízezerrel kevesebb az alacsonyabb kamat miatt,(ÁK szakasz) a kezdetektől számított 67. hónapig, majd három hónapig csak ez a kisebb kamat, azután a lakáskölcsön rendes törlesztőrészlete...

(számokat korábban megírta Ákos...)

De Te is kiszámíthatod: a 4,5 milla 10,5 %-a osztva 12-vel, (AÁK) majd 4,5 milla 7,9 %-a osztva 12-vel (ÁK) majd a lakáskölcsön törlesztése kb. 39.900 Ft-al, 84 hónapig

1791. Petya_81 (válaszként erre: 1790. - Nagycigi)
2010. máj. 5. 16:22

Annyi minden történt tegnap-ma-holnap, hogy lehet én nem vagyok a toppon agyilag :)

szóval a lényeg az, hogy váltok 520-asra, így kapom a 4.540.000.-et. Majd 3 évig kb.60ezer, aztán még kicsit több mint 7 évig kb. 40.ezer. Jól értem? Vagy inkább feküdjek le aludni, mára? :)

1790. nagycigi (válaszként erre: 1789. - Petya_81)
2010. máj. 5. 16:13

szerintem nem ezt akartam írni.... :)

matematikailag igen... de miért tennéd? megéri a különbség? van annak a 250ezernek másik, jó helye, a lakásvásárlás körül, költözés, festés, egy-két bútor...

Befizetheted, de állami támogatásokat csak a havi húszezreknek megfelelően kapod, mindig a maga idejében...

Ákos!!! szerinted?!?

1789. Petya_81 (válaszként erre: 1788. - Nagycigi)
2010. máj. 5. 15:42

Sziasztok!


Igen 321/20.000 van, és mivel inkasszós volt mindig pontosan volt fizetve.

De akkor jól értem, hogy most befizetek 250.000.-Ft-ot, úgy akár kevesebb lesz a havi törlesztő?

1788. nagycigi (válaszként erre: 1787. - Petya_81)
2010. máj. 5. 15:03

Szia Petya!

Ha 2007. áprilistól él a szerződésed, akkor a lejárat 48. hónapjáig már nincs három év...

Az áthidaló kölcsön feltétele minimum két év, és a szerz. összeg 25 %-ának megléte... Ákos feltételezte, hogy 2.460.000.- Ft-os az sz.ö. (321/20.000.-) Ha igen, és pontosan fizettél, akkor most kb 950.000.- Ft lehet az egyenleged... ez elég lenne ÁK-ra, de a kapott összeg nem...

Ezért javasolta Ákos a módozatváltást, azonban az 520-nak a megtakarítási ideje 67 hónap - és nem 48, mint a Te jelenlegi szerződésednek.

A 4,5 mFt szerz. összeg negyede kb. 1.2 mFt, ehhez még össze kell raknod a mostani egyenlegedhez kétszázötvenezret... havi 20+6(ÁT) ezerrel számolva mondjuk tíz hónap....ezalatt AÁK, magasabb kamattal, ezután lesz a most igényelt Azonnali Áthidaló Kölcsönből Áthidaló Kölcsön, alacsonyabb kamattal...amit a 67. hónapig fizetsz. Aztán három hónapig csak ezt a kamatot (kiutalási időszak) majd a lakáskölcsön törlesztése,84 hónapig,harmickilenezervalamennyi.


És innen összeáll a kép, ugye?...

Sok sikert!

(bocs, Ákos a kiegészítésért...!)

1787. Petya_81 (válaszként erre: 1786. - LTP ÁKOS)
2010. máj. 5. 13:09

Szervusz Ákos!


Köszönöm a gyors választ. A Személyi Bankárom is ezt a lehetőséget mondta, annyi kivétellel, hogy ő azt mondta 3 évig lesz a kb 60e ft és utána még 7 évig a 39eFt. Azt mondja, ha rendszeresen törlesztjük akkor elképzelhető, hogy a fundi egy év után leveszi a törlesztőt, 60eFt-ról de nem meri ígérni. Elvileg ő kikalkulálta, meg a fundi "főhadiszállással" is beszélt. :)

Van valami szövegezés törvénybe, SZMSZ-be amire tudok hivatkozni és mondani a személyi bankárnak?

üdv

1786. LTP ÁKOS
2010. máj. 5. 11:39

Szervusz Petya!


Valószínű 2.460.000 Ft összegre szól a szerződésed, ezt tudnád áthidaló kölcsönként felvenni.

A megtakarítási időszakot is meg kell nyújtani, amit javaslok, 520-as módozatra 4.540.000 Ft-ot ( kaphatsz azonnali áthidaló kölcsönnel. Ez az összeg nem lehet több, mint a megvásárolandó lakás forgalmi értékének a 70%-a (kormányrendelet).

Jelzálogbejegyzéssel és 2 db jövedelemigazolással működik, 30e Ft bírálati/folyósítási díja is lesz, ennyivel kevesebbet utalnak.


cca 1 évig kicsit magasabb kamat lesz (10,5%), 39.725/hó + megtakarítás 20.000, összesen szűk 60eFt a havi fizetendő.

Jövő nyáron lesz "áthidaló érett", innentől csökken a kamat (7,9%), így 29.888 Ft lesz + továbbra is a 20e Ft megtakatítás egészen 2012 őszig, ekkor kezdődik a 3 hó kiutalási időszak, és ezután 2013. elejétől lesz a fix 6%-os kölcsönrész, mely fix 39952 Ft lesz 7 éven át.


Van esély magasabb összegre is, de össz visszafizetendőket tekintve többe kerül... (8éves szerződés azonnali áthidalója)

1785. Petya_81
2010. máj. 4. 22:42

Sziasztok!


Régebben már kértem tőletek tanácsokat, most úgy néz ki el jött az idő.

Szóval van egy 2007. áprilisában indított 321-es 20ezres fundim. Megvan a lakás amit kinéztünk. Kb 4.7 millió kellene funditól. Mi a legjobb megoldás?

SOS lenne. Köszi előre is a választ.

1784. nagycigi (válaszként erre: 1783. - Sunny20)
2010. máj. 4. 21:31

Valójában semmi különös...

Majd kapsz egy levelet, hogy elmaradásod van, és (esetleg) pótolhatod a köv. hónap 13-áig.

Ha nem tudod pótolni, akkor a futamidőd lejártakor nem tudod igénybevenni a lakáskölcsönt, mert nem lesz meg az ehhez szükséges értékszámod. Viszont ha néhány hónapig tovább fizeted (pl. annyi ideig, amennyit kihagytál) meg lesz az értékszám, összejön a vállalt saját megtakrítás, kérheted a hitelt, (ha kell) Pótolni akkor érdemes, ha épp a vizsgált szakasz végén vagy, és visszamenőleg átutalod a hiányzó egy-két hónapot. (szakaszokat lásd alább)

Állami támogatásilag kissé bonyolultabb. Mert a havonta beérkező megtakarításokat a következőképp figyelik: a kezdettől számított hatodik, kilencedik és tizenkettedik hónapban (és minden megtakarítási évben ugyanígy) ha megjön a havi összeg, megigénylik az ÁT-t a kincstártól.

Ha egyik szakaszban elmaradás van, akkor arra annyiszor 30%-ot kapsz, amennyit beküldtél, de következő szakaszra valamilyen képlet alapján számítva nem a teljes 30 %-ot kapod, hanem kevesebbet... (ez is összefüggésben van az értékszám számításával) Itt egy kicsit rosszabbul jársz, de a megtakarítási idő meghosszabbításával tkp. egy kicsit helyrebillen...

1783. sunny20
2010. máj. 4. 16:52

Sziasztok!

A kérdésem a következő lenne:

Mi van olyankor, ha mondjuk egy évben több alkalommal nem tudom fizetni a fundamentát, de ezek az alkalmak nem egymást követő hónapok? Felmondják ilyenkor a szerződést, vagy az állami támogatástól esem el?


Előre is köszi a válaszotokat!

1782. nagycigi (válaszként erre: 1780. - Katt)
2010. máj. 4. 10:29

Sajnos, ez úgy működik, hogy amíg a megtakarítási időszakban vagy, addig az általad befizetett pénz állampapírokban fekszik... Tkp. az állami támogatás és a kamat is csak "névleg" a Tied. Egészen a kiutalási időszak utolsó hónapjáig, mert akkor "teszik pénzzé" a járandóságodat.

Ezért aztán, amikor áthidalót kér az ember gyereke, a Funda rendelkezésére álló kp-ből utalják ki neki azt, amit még be sem fizetett, ill. névleg sem kapott meg. (ÁT, kamatok) Emiatt azonban a megtakarítási időszak hátralévő idejére kamatot kell fizetni a pénz használatáért - hiszen ez nem "ugyanaz a pénz" amit Te addig befizettél.

1781. nagycigi (válaszként erre: 1779. - Manora)
2010. máj. 4. 10:24
Besegíthetnél... :) mindent én sem tudhatok...
1780. Katt (válaszként erre: 1781. - Nagycigi)
2010. máj. 4. 10:18

Szia, köszönöm a választ!

Úgy jött ki a "2727200+kb. 727200", hogy feltételeztem, hogy a már meglévő közel 2000000 forintos megtakarításomra nem kell kifizetnem a kamatokat, csak a megtakarítási összeg fennmaradó részére (ez a kb. 700000) és a kölcsönre.

Látom, nem így van. ezért nagyon remélem, hogy nem fogunk rászorulni... Köszi még egyszer,

Katt

1779. manora
2010. máj. 3. 23:14
Szia, kedves nagycigi, ha jól látom, te vagy itt az ügyeletes fundamentás szaktanácsadó. Örülök, hogy nem csak személyesen ismerek korrekt, segítőkész és naprakész ismeretekkel rendelkező kellegákat!
1778. nagycigi (válaszként erre: 1785. - CsillagTM)
2010. máj. 3. 18:39

két eset: vagy elég, ha áthidaló kölcsönként elkéred a teljes szerződéses összeget (saját megtakarítás + állami támogatás + kamat + lakáskölcsön)

vagy belekötöd az akkor felveendő banki hitelbe, hogy olcsóbban "vásárold" meg a hitelt...

Kb. 5 mFt-onként 1 db. 324/20.000.- ltp 1 mFt-al teszi olcsóbbá , vagyis csökkenti a hitel árát.

(egy 10 mFt-os hitel húsz évre kb 18 mFt, mire visszafizeted)

És mindezt majd akkor kell pontosan kiszámolni, eldönteni... :)) amikor már tudod, hogy mit, mikor, mennyiért... miből... :)

1777. Katt (válaszként erre: 1716. - Nagycigi)
2010. ápr. 30. 14:57

Kedves nagycigi,

már egy jó hónapja érdeklődtem, és most lenne még egy kiegészítő kérdésem. Emlékeztetőül: 324-es módozat, 2004. májusától, havi 20000 forintot fizetek. Ha lakást vennék, és szeretném igénybe venni a 2*2727200 forintot, akkor mi a teendő? Ez az áthidaló kölcsön? A hitel kamata fix, vagy a hitelkockázatomtól és a fedezettől függ? A futamidő fix? Van esetleg olyan kalkulátor, amivel ki tudnám számolni, hogy mennyit kellene ez után fizetni havonta? A 2727200+kb. 727200 forintot és kamatait, igaz?

Köszönöm előre is,

Katt

1776. 849ed2581d (válaszként erre: 1773. - Nagycigi)
2010. ápr. 30. 13:35

Az is reklám ha egy cég termékét ajánlod mint Te!Már pedig a Fundamenta az egy cég a lakástakarék pedig termék.Csak az a baj, hogy aki erről szakszerű és pontos felvilágosítást tudna adni az nem teheti semmilyen közösségi oldalon. Egyrészt mert "reklám", másrészt hogy mindenre kiterjedően egyéni igényeknek megfelelően csak személyesen lehet megválaszolni a felmerülő kérdéseket.

Félre értés ne essék én sem lebeszélni szeretnék senkit erről SŐT!!!,csak nem minden úgy van ahogy itt olvasom, ahogy pl. Te is megválaszolsz egy-két kérdést.Szinte hetente vannak változások és hál' Istennek nagyon jó irányban!

De erről nem beszélhetünk csak személyesen az ügyfelekkel!

1775. CsillagTM (válaszként erre: 1772. - Nagycigi)
2010. ápr. 30. 13:25
nem értem...biztos félreértem, de ha a jövőben előnyösebb lesz, akkor pont nem logikus most megkötni...nem?
1774. nagycigi (válaszként erre: 1770. - Ktari)
2010. ápr. 30. 12:23

nyolcmillás házhoz kb. a felét kapod hitelként...

ha tudsz még egy házat felajánlani jelzálogként, akkor a két ingatlan együttes értékének az 50-70 %át kaphatod meg, jövedelem, és más feltételek meglététől függően. A hitelhez hozzácsatolhatod a két meglévő ltp-det, így azok lejártáig "türelmi időszak" van, ezalatt a banknak csak kamatot kell fizetned, az ltp lejártakor pedig az ott összegyűlt pénzed áttolják a banknak, amivel a tőketartozásod csökken - jelentősen. Ha nem zároltatod a bank részére, akkor is betörlesztheted, ha lejárnak, csak akkor előtörlesztési díjai számolnak fel.

Más variáció:

Mióta van meg a két ltp, és milyen módozat? lehet már felvenni rájuk áthidaló kölcsönt?

Ha 324-es, akkor össz. 6,5 milliót kérhetsz el,

ha 423-as, akkor 7,7 milliót, de ezeknek a megtakarítási idő alatt (a nyolcadik év végéig) a betétek mellett a kamatát is fizetni kell, kb. min. évi 7,9 %, és ez több, mint havi 50.000.-

1773. nagycigi
2010. ápr. 30. 12:10
figyi, ez reklám...! ha segíteni akarsz, válaszolj az alábbi kérdésekre...ahogy pl. Ákos :)))
1772. nagycigi (válaszként erre: 1771. - CsillagTM)
2010. ápr. 30. 12:08

igen, megéri.

a csudiújkormány esetleg a szocpolhoz köti, hogy ltp nélkül nem ad...feltételei nem romlanak a már megkötöttnek, de, hogy a jövőben milyen változatok születnek, milyen feltételekkel, nem tudni...eddig minden változás kedvező volt.

Kérdés: vennél-e lyan kaparós sorsjegyet, pl 100.- forintért, amiről biztosan tudod, hogy 1000.- forintot ér, csak nem azonnal, hanem kicsit később...? mert az ltp ilyen. a számlanyitási díjért (ugye, ez a "befektetés", amit nem kapsz vissza) tízszeresét kapod garantáltan, állami támogatás formájában,

A vállalt havi betéteket nem számolom, mert azt kamatostúl visszakapod...

1771. CsillagTM
2010. ápr. 28. 12:02
Sziasztok! Szerintetek megéri most Fundit kötni? (pro: jó cucc, meg mielőbb kéne, és akár a feltételei is romolhatnak a jövőben, úh sietni kéne, kontra: hátha ez a csudi új kormány kitalál vmi eszességet:))
1770. Ktari
2010. ápr. 28. 11:30

Sziasztok'

Kérdezni szeretnék egy nagyon fontosat.Házat szeretnénk venni párommal.Van egy 20000-es és egy 5000-es, 8 éves szerzödésünk.önerőnk nagyon kevés kb.1millió Ft.Kinéztünk egy 8 millió Ft-os házat.Lehet-e rá esélyünk,hogy megvegyük és ha igen akkor milyen feltételek kellenének hozzá

Válaszod elöre is köszönöm'

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook