Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


2099. beregvaros (válaszként erre: 2097. - Konstantin)
2010. szept. 30. 16:14

Annyit egyértelműsítenék Nagycigi hozzászólásán, hogy a megtakarítási időszak alatt CSAK a megtakarítási részt és a szerződéses összeg 7,7%-os kamatát kell fizetni havonta. Mikor elkezdődik a lakáskölcsön törlesztési időszaka, akkor már nincs ugye se megtakarítási rész, se a szö 7,7-os kamatrésze sem, akkor már CSAK a törlesztőrészletet kell fizetni.

Bocs, hogy beleszóltam, ha elsőre is érthető volt.

2098. nagycigi (válaszként erre: 2097. - Konstantin)
2010. szept. 30. 09:50

a betéti díjak fizetését nyolc évre vállaltad, ennek összege megtoldva az állam támogatással és ezek kamataival, képezi a saját megtakarítást. Aszerződéses összeg többi része a lakáskölcsön,

Az áthidaló kölcsönkor Te megkapod előre a teljes szerződéses összeget (a saját megtakarításod azon részét is, amit még be sem fizettél, amire még enm is kaptál álami támogatást, és kamatokat sem)

Ezért világos, hogy a megtakarítási idő végéig a megtakarításaidat be kell fizetni. Utána kezded törleszteni a lakáskölcsön részt. De az ÁK felvételétől a lakáskölcsön szakaszig az előre felvett összegre (jelzálog bejegyzás esetén) 7,7% kamatot is kell fizetni... Abban az esetben, ha ez idő alatt a megtakarítási befizetéseiddel eléred a szerz. összeg 51%-át, már nem vonják a havi megtakarítás összegét, csak a kamatokat

2010. szept. 29. 18:57
Segittene nekem valaki abban,hogy ha áthidaló kölcsönt vennék fel a Fundamentánál,hogy akkor fizetnem kellene 8 évig a megtakarittást és közben a hitelt is????
2096. nagycigi (válaszként erre: 2094. - CsillagTM)
2010. szept. 27. 20:58

Értem, és megértem...

De valszeg (!?!) nem csak a megtakarítható havi összeg fog növekedni, hanem a futamidő is, és akkor később jutsz a pénzhez, nem a párodéval együtt...

pedig az értelmes felhasználhatósághoz jó lenne, ha közelegy időben járna le a kettő (most még ööszehangolható, akát úgy is, hogy ne kelljen az alább leírtjaim szerint AÁK-hoz fordulnotok.

Ahogy múlik az idő, úgy csökken az esélye, hogy az ilyen összehangolást olcsóbban megússzátok... :)) Ráadásul, ez, ami most van, az biztos. Hogy mi lesz később...? azt most még senki sem tudja... hogy egy-egy ltp önmagában nem lesz kedvezőtlenebb, mint a mostani, azt csak reméljük.

2095. nagycigi (válaszként erre: 2093. - Czimiildi)
2010. szept. 27. 20:54

jelzálogbejegyzéssel 7.7%-os kamat a teljes szerződéses összegre.

De ehez tudnod kell, hogy áthidaló kölcsönt csak akkor kaphatsz, ha a szerz. összeg min. 25 %-a már a számlán van, és legalább két éves. (egyik feltétel már teljesült is!)

Azonban csak a 48 ill. 49 hónapos futamidejű számlához tartozó szerz. összeg 25%-a jön össze két év alatt.

(321/20.000 módozat: szerz. összeg 2.460.000.-

ennek negyede: 615.000.-

két év alatt befizetsz 24x20.000-et, és kapod a 24x6.000 állami támogatást, plusz évi 3 % kamatot.

ez több, mint az sz.ö negyede.

De ha 421/20.000.- módozatod van, akkor az sz.ö. 3.220.000.- ennek negyede 805.000.-, ez nem jön össze két év alatt...

(és a két 421-es sz.ö sincs 6,5 millió)

Ha ez azért elég, akkor a havi teher a 2x20.000.- betét mellett kétszer az sz.ö 7,7%-os kamata, vagyis 2x20.662; összesen 81.324.- a 49. hónapig, utána három hónapig 2x20.662.- (mert a betéteket már nem kell fizetni, majd az 53. hónaptól 2x34.132.- további 65 hónapig.

Ha ennél hosszabb futamidejű ltp-tek van, akkor csak Azonnali Áthidaló Kölcsön jöhet szóba, annak a fenti elv szerint 9,5%-os a kamata

Ha azonban 321-es a módozat, módosítható 521-re, ennek 3.330.000.- a szerz. összege (ez már elég a 6,5 millióig, mert mindegyik ÁK-AÁK-hoz tartozik 30-30 eFt folyósítási díj, de itt is csak AÁK jöhet szóba) és a 53. hónaptól 63 hónapon keresztül 2x37.962.- a törlesztés; a 49. ill. 52. hónapig fizetendőket a fentiek szerint kiszámolhatod...

Remélem, ki tudod hámozni az értelmét...! :)))

2094. CsillagTM (válaszként erre: 2092. - Nagycigi)
2010. szept. 27. 12:54
nem tehetem meg. pontosabban a párom félreteszi a maga 20 ezrét, és én is (majd ha belevágunk:)), de én a maradék 20-30 ezremet nem fogom anyu/apu nevén betenni, mert baromi macerás, h akkor nekik is tulajdonjog, stb...más kérdés, h ők se szívesen mennének ebbe bele.
2093. Czimiildi
2010. szept. 27. 10:59

Kedves tagok!

Szeretném a hozzáérték tanácsát kérni gyermekeim számára.

Gyermekeim 2 db 20.000-20.000,- Ft összegű Fundamentát raknak , már két éve. Most új ház építését kezdenék, ezért szükségük lenne kb. 6.500.000,- Ft-ra. Ha áthidaló kölcsönt vennének fel, az körülbelül mennyi havi törlesztéssel járna számukra.

Van-e esetleg valami ötlet, tanács.

Előre is köszönöm a segítséget, ötletet.

Üdvözlettel Ildikó

2092. nagycigi (válaszként erre: 2091. - CsillagTM)
2010. szept. 26. 17:52
persze,hogy nem... de most is megteheted...ha van annyi.
2091. CsillagTM (válaszként erre: 2088. - Nagycigi)
2010. szept. 26. 15:39
nem mindegy azért, h havi 20 v 50 ezer után kapok 30%-ot...mert ha vki félre tud tenni annyit, akkor annak jobb lenne úgy.
2090. nagycigi (válaszként erre: 2089. - Csorocsaj)
2010. szept. 25. 20:50

Kedves, hogy említed... A Fundamenta személyi bankárjai mindenhol házhoz mennek. nem csak Budapesten... :)))


(Legalábbis azohoz, akik elfogadják a segítség ilyen formáját...)


Remélem, Te sem "PASÍT" ajánlanál, hanem valódi személyi bankárt....


:)

2089. csorocsaj
2010. szept. 25. 20:25
sziasztok ha érdekel vkit adok telszám,ot a pasí házhoz megy Bpen
2088. nagycigi
2010. szept. 25. 20:16

pillanatnyilag ennyit tudok:


[link]

itt elolvashatjátok egy valóban illetékes véleményét...

2087. nagycigi
2010. szept. 25. 19:33

Mártika, Csillag!


(jól hangzik így együtt... :)))


Szóval, remélem, okt. 1 után tudok részletes információkat erről.

Pletykákkal, félilletékes félinformációinak kikotyogásával nem tudok mit kezdeni...

Annyiszor nyilatkoztak már úgy, hogy másnap az ellenkezőjét bizonygatták...

Mindenesetre sehol a világon nincs 30 % állami támogatás! Cseheknél (ha jól tudom) 10-15 % körüli, Ausztriában 10 % alatti, németeknél 3-5 %

az EU tavaly szólt ránk, hogy pazarlóan bánunk az állami támogatással (ezért nem lehet nyolc év után szabadfelhasználású, amit 09.07.01 után kötöttek, ha áttérünk az euróra, euróban kell adni az 50 (?!?) %-ot (még a harminc is sok!) forráskivonásra van szükség az állami költségvetésből, szóval sok minden szól amellett, hogy az ÁT ne %-ban emelkedjen, hanem a havi megtakarítható összeg emelkedjen. Ha van pénzem, most is lehet egy öt tagú családban akár havi 100.000.- forintnyi betét... Ha nincs, akkor mindegy, hogy havi húszra, vagy harmincra nincs...

2086. CsillagTM (válaszként erre: 2085. - Martika1980)
2010. szept. 25. 15:06
köszi!
2010. szept. 24. 22:01
Én csak a rádióban hallottam, és azért ez még messze áll attól, hogy be is igazolódjon egyszer, mert ugye tudjuk, hogy milyen a média. De azért nem szeretnék addig szerződés kötni, amíg nem vagyok biztos a dolgomban. Ha utána jártam a dolgoknak, akkor esetleg írok, hogy más is tudja, hogy mi a helyzet ez ügyben.
2084. CsillagTM (válaszként erre: 2083. - Martika1980)
2010. szept. 24. 18:53
ez engem is érdekel, ez csúcs lenne! de én pont azt hittem, h csökkenni fog...
2010. szept. 24. 16:42
Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni. Azt hallottam a rádióban, hogy az állami támogatások 30-ról 50 %-ra fognak nőni a lakáscélú megtakarításoknál december környékén. Mi most készülünk fundamentát kötni. Azt mondja a személyi bankár aki nálunk volt, hogy kössünk szerződést nyugodtan most, bár ha esetleg változás lesz, akkor az már minket nem fog érinteni, nekünk maradna a 30%. És azt mondja, hogy ez így nem is igaz, mert csak a max 20ezer forintos befizethető összeg fog nőni és ettől lesz majd 50%os a támogatás. Hát én ezt akár hogy gondolom végig ezerszer nem értem. Ha valaki tud nekem segíteni, vagy esetleg egy másik fundamentás telefonszámát megadná azt nagyon megköszönném.
2082. nagycigi (válaszként erre: 2081. - 1a9f281d5b)
2010. szept. 23. 19:17

lényeg a lényeg: ugye megmondtam...?!? ill. írtam!

Szóval, holnap várok egy sms-t a telszámoddal, és felhívlak.

2081. 1a9f281d5b (válaszként erre: 2080. - Nagycigi)
2010. szept. 23. 17:50

Lényeg a lényeg: házépítés a cél, ezért kötjük meg most az ltp-t.

Az a bosszantó, hogy nehéz kalkulálni teszem azt a hitelkondíciókkal, mert 4 év alatt nagyon sok minden változik majd és remélem, élhető irányba.

Jelen helyzet szerint a tervezett ház részleteit tudjuk majd fizetni, ami egy 90 nm-es házat jelent. De hogy mi lesz 4 év múlva? Nem tudom, de úgy döntöttem, csupa jó.

Ami viszont kérdés: lehetséges-e a rendes kamattámogatást igénybevenni egy olyan ltp-re is, amit a két (fférjemé és az enyém) mellé köt mondjuk valamelyikünk szülője, megjelölve kedvezményezettként a gyerekét? Vag ycsak akkor, ha adott szülő is tulajdoni hányaddal fog rendelkezni a majdani ingatlanban 4 év múlva?

2080. nagycigi (válaszként erre: 2079. - 1a9f281d5b)
2010. szept. 23. 17:33

ha nem ebben bíztan volna, akkor le sem írom... :)))

szóval?

2079. 1a9f281d5b (válaszként erre: 2078. - Nagycigi)
2010. szept. 23. 16:55
Én értem, ritka csillogó szellemi képességekkel rendelkezem :-)
2078. nagycigi (válaszként erre: 2077. - 1a9f281d5b)
2010. szept. 23. 16:25

Arról van szó, hogy számtalan egyéb megoldás létezik, különböző kombinációkkal.

Erre itt sem idő, sem hely nincs, ráadásul nem az én tudásomtól függ, vagy attól mennyit írok ide le belőle, hanem attól, hogy Nektek (és minden más kérdezőnek) mik az igényetek, milyen lehetőségekkel rendelkeztek, amiről tudtok, csak nem gondoltatok rá, vagy akár nem is tudjátok; mekkora terhet bír el a havi költségvetésetek; mennyire távlati, vagy sürgető a feladat; mennyire valós, és mennyire mertek nagyot álmodni, és álmaitok megvalósítására mennyi energiát tudtok, akartok fordítani...

Minden írásos kérdésre adott válasz újabb és újabb kérdéseket szül, amit aztán vagy leírtok, vagy nem, vagy megértem és tudom a választ, vagy nem... :))) Érted?

2010. szept. 23. 15:51
Elolvasom, köszönöm az eddigieket is.
2076. nagycigi (válaszként erre: 2075. - 1a9f281d5b)
2010. szept. 23. 15:45

privi ment...

hosszú, majd élőszóban...

2075. 1a9f281d5b (válaszként erre: 2074. - Nagycigi)
2010. szept. 23. 14:57

Köszönöm.

És mit jelent az, hogy van rá mód, "hogy többet hozzunk ki a dologból"?

2074. nagycigi (válaszként erre: 2070. - 1a9f281d5b)
2010. szept. 23. 14:53

két db. 321/20.000.- módozatú ltp esetén 48 (+3) hónap múlva lakáskölcsönnel együtt 4.920.000.- Ft-ot kaptok. Ennek kb. a fele a lakáskölcsönrész (2x 1.130.496.-)

(betéti kamat 3%, törlesztő kamat 6%)

2 db 421/20.000.- módozat (49+3hónap) esetén 2x3.220.000.- forint jön össze. Ennél a lakáskölcsön rész 2x 1.918.157.-

(betéti kamat 1% törlesztési kamat 3,9%)

DE van mód arra is, hogy egy kicsivel többet hozzunk ki a projektből, ám úgy tűnik, banki hitelt is fel kell majd vennetek...

A hitelek nagy részét jelzáloghoz kötik. Általában az a pénz számít önerőnek, amihez nem társul jelzálog-bejegyzés. (ez alól kivétel volt pl. a szocpol, ami a jelzáloggal járt, de mégis önerő volt)

A lakástakarékpénztári lakáskölcsön 1,5 mFt alatt jelzálogmentes.

De azt is tudnod kell, hogy pillanatnyilag a lakás forgalmi értének 70 %-áig terhelhető jelzáloggal, vagyis összesen, és max. csak ekkora hitelt kaphatsz

2073. Petike1981 (válaszként erre: 2072. - Nagycigi)
2010. szept. 23. 14:48
Hú, nagyon szépen köszönöm! :) Tetszik a dolog, tényleg! :) Mivel a feleségem és én is 20-20 ezerrel fizetjük, ezért édesanyámat megtenném kedvezményezettnek és ott is fizetnénk 20.000Ft-tal. Ezt még úgy bírná a családi kassza, viszont az nagyon vonzó hogy az állami támogatás arra is jár, és szabad felhasználású lesz. :) Ahogy olvasgattam ezt a fórumot, láttam hogy nagyon sok embernek segítesz, én is köszönöm! :)
2072. nagycigi (válaszként erre: 2069. - Petike1981)
2010. szept. 23. 14:36

Majdnem jól tudod... :))

A teljes saját megtakarításod (befizetéseid, állami támogatás és ezek kamatai) szabadon felhasználható - vagyis nem kell lakáscélt igazolni. Ha bírod, elfagylaltozhatod a haverokkal.. :))

Azonbasn, ha igényed lesz a szerződéses összeg lakáskölcsön részére is, azt szigorúan lakásra kell költeni...

(egyik ügyfelünk lakásfelújítása után nyitott ilyen számlát, azzal a megjegyzéseel, hogy tudja, kb. nyolc év múlva esedékes egy újabb felújítás, hát ő azt nem akarja "megélni" végigcsinálni. Ezért annakidején odaadja a kulcsot a mestereknek, és a lakáskölcsön részből kifizeti a felújítás, de addig is a szabadfelhasználású részből elmegy egy hajóútra a Földközi tengerre...)


Amit még megtehetsz, hogy megosztod a meglévő számládat - pl. megfelezed - (és egy családtagot megjelölsz kedvezményezettnek) mindkét számládat kiegészíted 20.000.- Ft/hóra, így lesz egy szmlád, amelyen az eddigi pénzed ott van, és egy másik ami pillanatnyilag üres, de mostantól mindkettőn gyűlik a pénz, az elsőn annyi, amennyire szerződtél, a másikon annyi, amenyit a lejáratig havonta befizetsz. Ez utóbbira is megkapod az állami támogatást, ez utóbbi is nyolc év után szabadfelhasználású, de nem kell nyolc évig várnod, mert ugyanakkor jár le a "klónozott" szerződésed is, mint az eredeti. Mostantól 2013-ig majd négy év van, tehát kb. másfél milla ezen is összejön, szabfelként..

Teccik? :)))

2071. nagycigi (válaszként erre: 2068. - Majbanana)
2010. szept. 23. 14:23

a most érvényes szabályozás nem teszi lehetővé, hogy nyolc évnél tovább gyűjtsd a pénzt olyan lakástakarék-pénztári számlán, amire 30 % állami támogatást és kamatot is kapsz.

De azt megteheted, hogy nyitsz - akár két - optimális módozatú számlát, és nyolc év múlva, a kedvezményes és fix kamatozású (3,9%) lakáskölcsönnel együtt 12,5 mFt-al gazdálkodhatsz... Pl. veszel egy olcsó, kis lakást úgy, hogy abban mindkét számla kedvezményezettje tulajdonos, és kiadod. A lakbér egy részéből fizeted a hiltet, másik részéből újabb számlát nyitsz, és újabb nyolc év múlva, ha úgy látod célszerűnek, eladjátok a kis lakást, az árához hozzáteszitek az épp megszűnő számlán lévő pénzt, és vesztek a gyereknek egy NAGYOBBAT... :)))



jó ötlet?

2010. szept. 23. 13:40

Sziasztok!

Nagyra értékelném, ha egy hozzáértő felvilágosítana, mert vannak homályos részek.

A férjemmel most kötnénk ltp-t, hogy 4 év x hónap után házat építhessünk. A ház plusz telek lesz cca. 16-17 millió ft. Fund. ltp-t úgy kötnénk, hogy kétszer 20ezres befizetéssel, plusz a végén hitelt is vennénk fel, bankszámlán pedig lesz nagyjából 3 millió. Kivitelezhető-e ez így vagy csak álomról beszélünk?

Az lpt-ből mennyi számít önerőnek, ha felvesszük mellé a hitelt is? Hogyan lehet ezt a legoptimálisabb módon rendezni?

Remélem, nem voltam zavaros és előre is köszönöm a választ!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook