Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


2129. fungi
2010. okt. 11. 03:01

Sziasztok


Kérek szépen egy kis segítséget

423as módozatom van 67hónapos havi 20.000.-

A kérdés az ha félidőben szeretném felvenni az áthidaló kölcsönt(lakással biztosított), viszont munkahelyen minimál bérre vagyok bejelentve (89,5e FT) akkor ez jelenthet-e problémát az áthidaló kölcsön igénylésekor. Ha igen akkor megoldást jelent-e ha havonta teszek a számlámra pénzt a rendszeres magasabb "jövedelem" látszatáért.

A másik rész amit nem egészen értek, hogy ha igénylem az áthidaló kölcsönt akkor a díjtáblázat szerint 7,77% a kamat a kiutalási időszak végéig ami még világos is. Viszont az áthidaló kölcsön ha minden igaz akkor a teljes szerződéses összeget jelenti.(?) Ami nem tiszta hogy a kamatot a kölcsön összege után kell, vagy a szerződéses összeg mértékében fizetni???

Köszönöm előre is:)

2128. Higgins99 (válaszként erre: 2127. - Nagycigi)
2010. okt. 10. 22:03

Kedves nagycigi!


Köszönjük szépen a választ, sokat segítettél! A 423-as szerződésem, 3.4 mFt-os, és havi 11.000 Ft-ot fizetek.

2127. nagycigi (válaszként erre: 2124. - Higgins99)
2010. okt. 10. 19:12

Na, ennél lehet megcsinálni - ha addig nem lesz más, újabb lehetőség - hogy tavasszal megosztással csinálsz két rövidebb szerződést...

(remélem jól tudom... :)))

A pontos számításhoz írd meg, mennyi havi befizetést vállaltál!

Ha megosztás nélkül csak a "legalább egy évet elért ltp" AÁK lehetőségét vizsgálod, akkor a felvétel hónapjától a megtakarítási idő hátralévő hónapjaiban a havi megtakarítási összeg mellett a teljes szerz. összegre (amit felvettél) számított évi 9,5% kamat egy hónapra eső részét is fizetned kell, majd a 3 hónap kiutalási idő alatt csak a kamatot, ezt követően a teljes szerz. összeg lakáskölcsön részét (ami kb. ennek 60%-a) a tarifatáblázat szerinti összegben, és ideig kell fizetni. Esetedben 121 hónap, ill. a szerz. összeg 6,2 ezreléke

(ez jó bonyolultra sikeredett. remélem, azért tudod követni)

Igen, a 2009.07.01 előtt kötött szerződések mindegyikén összegyűlt saját megtakarítás

(saját befizetés+állami támogatás+ezek kamatai) a nyolcadik megtakarítási év elérése után szabadon felhasználható. Hosszabbítás: a mostani megtakarítási időszak lejártakor erről kapsz értesítést (AVISO) Van közte olyan nyilatkozat, ami arról szól, hogy nem kéred a kiutalást. Ezt küldd vissza. A 3 hónap kiutalási időszak alatt is inkasszálják a havi betéteidet, így folyamatos marad a befizetés, egészen a 93. hónapig (ez a leghosszabb háromszázas módozat megtakarítási ideje)

2126. nagycigi (válaszként erre: 2123. - Szeif77)
2010. okt. 10. 18:45

Úgy van, ahogy mondod... :)


Végülis megosztással létrehozható a két négyéves... csak ügyesen/figyelmesen kell forgatni a négyes és egyes bejelentőt...

2125. nagycigi (válaszként erre: 2122. - Holasöröm)
2010. okt. 10. 18:42

KÖSZI A KIEGÉSZÍTÉST...


Sajna, az irónia nem stimmel a szezon-fazon példázattal... :)))


Lásd: 2010.09.01-től érvényes díjtáblázat(ismered?)

Továbbá: követő szerződés, nullás AÁK (ami tényleg nincs mindig...)


és, ha mégsem lenne igazam, életbe lép az első pont...(pl. 2011.01.01-től...) :)))

2124. Higgins99
2010. okt. 10. 11:33

Segítséget szeretnék kérni, nekem van egy 2010. augusztus hónapban kötött 423-as módozatú, 8 éves fundamenta szerződésem van. Az alábbi 2 kérdésem lenne:

- 2011 május hónapban felvehetem-e a szerződéses összeget, AÁK vagy ÁK formájában?

- A fennmaradó közel 7 évig hány %-os kamattal kell számolnom?


Feleségemnek 321-es módozatú 4 éves lejáró szerződése van, amit még 2005. decemberében kötött. Ha további 4 évre meghosszabbítja, lehet szabad felhasználású?


Köszönöm a választ előre is.

2123. szeif77
2010. okt. 9. 23:05
De van még egy megoldás két négyévessel már lehet is intézni az AÁK-t:).
2122. holasöröm (válaszként erre: 2108. - Nagycigi)
2010. okt. 9. 23:01
T.Nagycigi.Kevered a szezont a fazonnal.423-nál nincs AÁK(azonnali áthidaló kölcsön).Csak áthidaló kölcsönt lehet felvenni rá ,ami min.négy év.Illetve kombi hitellel lehet enyhíteni a problémán.
2121. CsillagTM (válaszként erre: 2118. - Nagycigi)
2010. okt. 9. 22:12
megértem, csak önző mód nem akarom, h rajtam, az én pénzemen gyakoroljanak...
2120. szeif77
2010. okt. 8. 23:34
Az élet az igazi tanítópálya:).Szép napot kedves fórumosok!
2119. nagycigi (válaszként erre: 2117. - Szeif77)
2010. okt. 8. 19:27

igazad van... csak azt ne hagyd ki, hogy minden pénzügyi tanácsadó hasonló képzésben (és hasonlóan folyamatosban) részesül, legfeljebb nem a Fundamentánál dolgozik... vagy nem tanulta meg kellően a tudnivalókat...és rosszul alkalmazza...

Mert azon túl, hogy pénzügyileg tanácsokat osztogatok, még az "emberrel" is kellene tudnom bánni...

Ahhoz meg élettapasztalat is szükségeltetik... huszonvalahány évesen kevésbé vegyok hiteles egy élete delén túl lévő házaspár előtt, mintha hasonló korúval ülnének szemben...

2118. nagycigi (válaszként erre: 2116. - CsillagTM)
2010. okt. 8. 19:22

mindenki volt kezdő... :) én is...

legfeljebb nem emléxem rá... :) vagy nem akarok, azokra az esetere, amikor kevés alapképzéssel, de nagy lelkesedéssel tukmáltam a terméket... :)

de valamikor, valahol, valakinél össze kell gyűjteni a tapasztalatokat, és ilyenkor az "áldozat" - a tanpálya - az ügyfél...

Soxor volt, hogy a tudatlanok bátorságával ajtóstúl rontottam be mindenhová... "énmindenttudokésmindentjobban!"

az "idenekemazoroszlántis!" lendületével...

2117. szeif77
2010. okt. 8. 11:51
Kedves Csillag!Megértem a problémádat.Én azt szeretem ha a kérdéseimet megtudják maximálisan válaszolni.Valószínű nem rég kezdte el és lehet,hogy ti voltatok az elsők közti ügyfelei.A Személyi bankár folyamatos képzésben részesül és egy bizonyos idő után jut el arra a szintre,hogy maximálisan tudjon mindent,de addig is dolgozni kell.Én úgy gondolom,hogy egy személyi bankár jobban tud foglalkozni egy ügyféllel.
2116. CsillagTM (válaszként erre: 2113. - Szeif77)
2010. okt. 8. 10:26
csak az a problémám, hogy az a Fundamentás ügynök/bankár, vagy ahogy hívta magát, aki volt nálunk még pár hónapja, annyira nem volt képben, hogy baromira felhúztam magam. Egyszerűen NEM tudta értelmesen elmondani a dolgokat, csak két féle lehetőségről beszélt, de az azok közti különbséget se tudta elmagyarázni, h megértsük...mi (matematikus és fizikus lévén) a számokból értünk, én azt szeretem, ha levezetik nekem a dolgokat, de az a nő képtelen volt rá.
2115. nagycigi (válaszként erre: 2112. - CsillagTM)
2010. okt. 7. 21:01

Szia Csillag!


nem csak a postán... az ERSTE, az MKB, AXA, az UCB, az FHB bankok, a Generáli Biztosító mind partnere a Fundamentának. Mi adjuk az ő termékeiket (hitel,, biztosítás, nyugdíjpénztár, bankszámla-kártya) ők adják a miénket.


Ja...! leveleket, dísztáviratot és csomagokat nem továbbítunk... :)))


viszont, ahogy a pl. biztosításban a Generáli a vérprofi - hozzánk képest - úgy a lakástakarékpénztár a mi specialitásunk...

2114. nagycigi (válaszként erre: 2111. - Szeif77)
2010. okt. 7. 20:53

Szia *szeif!


Örülök, hogy idetaláltál, legalább segítségemre leszel, ha nem tudok itt lenni... :)))


Szoktad olvasni a korábbi beírásokat?

2113. szeif77
2010. okt. 7. 19:04
A postán nem tudják pontosan elmondani csak a nagyját.Szerintem minden ügyfél más és mások az igények is.A bankár házhoz megy és többet tud foglalkozni az ügyfélel stb..:)
2112. CsillagTM (válaszként erre: 2111. - Szeif77)
2010. okt. 7. 13:16
sose értettem: foglalkoznak a postákon is Fundamentával, meg vannak spec ügynökök is? vagy h van ez?
2111. szeif77
2010. okt. 7. 09:24
Szisztok!Személyi bankár vagyok ha kérdésetek van fundival kapcsolatban keresetek segítek.
2110. nagycigi (válaszként erre: 2109. - Tanyus)
2010. okt. 6. 18:36

Sok sikert!


Kíváncsi vagyok a végleges megoldásra.

Megírod majd, hogy sikerült-e, és miként megvenni a lakást?

2109. tanyus (válaszként erre: 2106. - Nagycigi)
2010. okt. 6. 16:59
Köszönöm az infót, a követő szerződést már most megkötöttem. A pénz lakásvásárlásra kell és a többit mi elő tudjuk teremteni, de jobb lenne módositani magasabb összegre(ugy hogy többet fizetek havi megtakaritásként) mert akkor maradna pénz berendezni és aranytartaléknak. A lakást ismerőstől vennénk és ha minden igaz tud várni január-februárig.
2108. nagycigi (válaszként erre: 2107. - Konstantin)
2010. okt. 6. 07:55

kétváltozat van:

a 3-al kezdődő módozatoknál:

amelyiknél a betéti kamat 3% és a hitel-kamat 6%

itt a megtakarítás-lakákölcsön aránya kb. 50-50%

a 4-el kezdődő módozatoknál

a betéti kamat 1% és a hitel-kamat 3,9%

a megtakarítás-hitel arány 40-60%

mindkettőnél a teljes futamidő alatt változatlanok a kamatok. (nincs kamatperiódus, amikor általában emelkedik a kamat)

Te is ki tudod magadnak számolni:

a teljes szerződéses összeg a 324-nél, (93+3 hónap) 5.260.000.-

a 423-nál 6.250.000.- (95+3 hónap)Egy megtakarítási év után az AÁK kamata 9,5%

324-es módozatnál mondjuk, a 13. hónapban veszed fel az AÁK-t. Akkor már 13 hónap betétet fizetttél, és még 80 hónap van hátra. Ennyi ideig kell a havi megtakarítás mellett fizetned a teljes sz.ö-re (5.260.000.-) számított 9,5%-os kamatot, (ill. +3 hónapig a kiutalási időszak alatt is) ezután következik a lakáskölcsön (2.532.763.-) rész törlesztése, 100 hónapra, 33.664.- forinttal

2010. okt. 6. 06:56
Kedves Nagycigi!Ki tudnád nekem számolni ha 8 évig fizetném a havi 20000ft megtakarittást,és 1 év után felvenném az áthidaló kölcsönt akkor mennyit kéne fizetnem?Úgye egyszer azt értem hogy 8 évig havi 20000ft,és a kamatot(de az mennyi is lenne?),és utána 10 évig a 38000ft-ot.Meg sokszor látom irod a módozatokat,ezek a számok mit takarnak?Vagy inkább keressek fel egy üzletkötöt?Válaszod előre is köszönöm.
2106. nagycigi (válaszként erre: 2105. - Tanyus)
2010. okt. 4. 18:18

Akkor az új 420-as módozat, 67 hónap megtakarítási idővel, 88 hónap törlesztési idővel.

Gondolom, tudod, hogy 67 hónapig a havi betét + a kamat, 3 hónapig csak kamat, majd 88 hónapig a lakáskölcsön rész törlesztése. (mivel az sz.ö saját megtakarítási részét kell előbb be(meg)fizetni, majd a lakáshitelt törleszteni)


A réginél október az utolsó hónap, amikor fizetni kell? Akkor nov-dec-jan. a kiutalási időszak, és febr. elején érkezik a pénz. Az AVISO (amit nov-ben kapsz meg) nyilatkozatot dec. 31-ig kell visszaküldeni. Számold ki, mikortól kell a pénz, ill. miként tudod felhasználni, lakáscélt igazolni:

Ha decemberben a nyilatkozat visszaküldésével egyidejüleg nyitjátok meg az új ltp-t, és egyben igényelitek az AÁK-t, akkor kb. februárban kapjátok meg a 4.34 mFt-ot (kb. együtt a régivel)

DE akár februárban is kérheted "újrakötéssel" (vagyis "követő szerződéssel") 8,88%-os kamat mellett.

Nem emlékszem: mire kell a pénz? Mert felújítás, lakásvásárlás esetén 3 hónapon belül kell igazolni a lakáscélt. Építkezésnél (meg bővítésnél, amihez építési engedély is kell) 18 hónap a határidő.

A számlák dátuma a kiutalási értesítő dátuma utáni legyen, ill. az AÁK esetében a hitelkérelem beérkezését követő számlát fogadunk el.

Ha vásárolni akarsz lakást, akkor tudd, hogy a vételi ár 70 %-ára kaphatsz összesen hitelt. Mert csak ennyire lehet terhelni az ingatlant jelzáloggal.

(pl.: 10 mFt-os lakásra 7 mFt-ot, ha ebből 4,34 mFt a Funda hitel, akkor banktól csak 2,66-ot kapsz! A többit Neked kell előteremtened!

Nem igazán tudom, milyen kedvező változásra gondolsz? Szó van nagyobb összegű állami támogatásról, de valszeg úgy, hogy havi 20 helyett havi 30 eFt lesz a befizethető maximum.

esetleg nyolc év helyett tíz éves megtakarítási idő is lehetséges. Vagy, hogy lakáshitelt nem kaphat senki LTP nélkül. (ez azonban nem változtatja meg a jelzálog-feltételt...)

Szóval jól fontoljátok meg, mire kell a pénz, mikor kell ill. mikor lehet felhasználni...

2105. tanyus
2010. okt. 4. 11:01

Kedves nagycigi,

köszönöm a választ. Egy kis pontositás: a szerzódéses összeg 4 340 000 HUF, és a mostani szerződés november 1-én jár le. A tanácsadó azt javasolta, hogy várjunk januárig az azonnali áthidalóval,a lehetséges jó véltozások miatt. Igy még beleférek a kedvezőbb kamatozásba?


Köszönöm,

tanyus

2104. nagycigi (válaszként erre: 2103. - Tanyus)
2010. okt. 3. 19:40

hatéves? 56 vagy 57 hónap megtakarítási idővel?

(323 vagy 422-es módozat)

A most lejárt négyéves módozata?

A módozatokghoz különböző szerződéses összegek tartoznak, ezért nem tudok pontosat monadni


Ha a lejárt ltp-den lévő pénzt két hónapon belül kaptad meg,(mondjuk augusztusban.) akkor még ebben a hónapban az AZONNALI ÁTHIDALÓ KÖLCSÖN-t jelzáloggal terhelve 8,88% kamat mellett kapod meg. Ez azt jelenti, hogy a havi 20.000.- megtakarítás mellett a szerz. összeg évi 8,88%-ának egy havi részét is ki kell fizetned, a megtakarítási idő végéig....

Ha több, mint két hónap telt el, akkor ugyanez a kamat 15%....

A megtakarítási idő vége után három hónap a kiutalási időszak (ezt ismered a most lejárt ltp-ből) ez idő alatt már nem kell a betéteket fizetni, csak a fenti kamatot, majd a lakáskölcsön szakaszban a szerz. összeg lakáskölcsön részét fogod törleszteni, a módozatnak megfelelő ideig, és havi részletekben.

Mondjuk 323/20.000.- módozatnál a megtakarítási idő 57 hónap, a kiuatlsái idő 3 hónap, a lakáskölcsön törlesztési ideje 67 hónap

(ez összesen 127 hónap)

A szerz. összeg: 3.030.000.- Ft

ha még belül vagy a két hónapon, akkor havi 20.000.- (betét) + 22.422.- (kamat) a felvétel hónapjától az 57. hónapig. Az 58-59-60. hónapban csak 22.422.- és a 61. hónaptól a 127. hónapig: 26.058.-/hó


Most eszmélek, lehet, hogy 320 ill 420 a módozatod, ezeknek 67 hónap megtakarítási ideje, - ez majdnem 6 év, a kiutalási idővel együtt - és 76 (28.314.-/hó) ill 88 hónap (34.720.-/hó) a törlesztési idő.

Ha megírod a pontos adatokat, akkor kiszámolhatom Neked, de a fentiek ismeretében Te is elkészítheted, mennyire terheli a költségvetéseteket.

Számolj még azzal, hogy a hitelfolyósítási díj 2% (max. 30.000.- Ft) a tulajdoni lap kiváltás kb. 6.500.- Ft (ezt majd a Takarnetből is lekérik, kb. 4.500.- forintért) a Földhivatalnál a jelzálogbejegyzés 12.000.- Ft körüli, ha kell közjegyző is, akkor az további 35-40.000.- Ft


Tudsz követni...?!? :)))

2103. tanyus
2010. okt. 3. 17:53

Kedves Nagycigi,


látom mindenkinek tudsz segíteni, nekem is lenne egy kérdésem és nagyon hálás lennék ha tudnál segíteni.

Most járt le a 4 éves 20000 ft-os lakáskasszám, és kötöttem egy új folytatólagos szerződést 6 éves 20000 ft-ost. Ha most kérném az azonnali áthidaló kölcsönt (a másikból csak a saját befizetést kérem) milyen összeget és mennyi ideig kell visszafizetnem? Köszönöm.

tanyus

2102. nagycigi (válaszként erre: 2100. - Konstantin)
2010. okt. 1. 13:09

Kevés az info...

Szóval:

"kellene" tehát most nincs...?

"házat szeretnénk venni" most, vagy évek múlva?

"hogyan járnék jobban...?" Ehhez kicsit többet kellene tudnom a terveidről és lehetőségeidről

Nézzük, amit tudunk:

Minden megkötött ltp-re lehet AZONNAL ÁTHIDALÓ KÖLCSÖNT vagy ÁTHIDALÓ KÖLCSÖNT kérni.

Az utóbbi feltétele, hogy a szerz. összeg 25%-a már a számlán legyen, és a számla legalább két éves legyen. Korábban (néhány válasszal lejjebb) levezettem, hogy ez a két feltétel egyszerre csak a 48 hónaposnál teljesül, a többinél a 25%-nyi sz.ö. hosszabb idő alatt jön össze.

Ha ez a feltétel nem teljesül, akkor AZONNALI ÁTHIDALÓ KÖLCSÖNRŐL táryalhatunk. Ennek magasabb a megtakarítási idő alatti kamata, kb. 8,8 és 15% között van, ráadásul a nyolcévesekre most még nem is kapsz.

Önerő: Egy ingatlan (lakás, ház) forgalmi értékének (az adás-vételiben rögzített vételi árnak) a 70 %-áig terhelhető jelzáloggal, ami azt jelenti, hogy egy tízmilliós ház esetében hétmilliónyi hitelt kaphatsz (ÖSSZESEN! vagyis banktól-Fundamentától együtt) A többit Neked kell előteremteni, saját zsebből: ez az önerőd.

(bizonyos esetekben a funda-lakáskölcsön is szerepelhet mint önerő, mert 1,5 mFt alatti lakáskölcsön esetében nem kell bejegyezni a jelzálogot, így pl. 1,49 mFt-nyi lakáskölcsön a Funditól önerőként jöhet szóba. (de ez már csak a megtakarítási idő végén igényelhető pénz!)

Ha elő tudod teremteni a fenti példa szerint hiányzó három milliót, akkor úgy jársz a legjobban, ha a banktól kombinált hitelt veszel fel, de jobb, ha nem a banknál kezded, hanem egy Fundamentás Személyi Bankárnál, aki házhoz megy, ha elfogadod, és Neked csak a banki hitelszerződés aláírásáért kell kimozdulnod hitelügyben a lakásból... :))) A személyi bankár azt a bankot ajánlja, amelyik számodra legkedvezőbb feltételekkel kínálja a hitelt, és olyan törlesztési konstrukciót állít össze, ami Neked leginkább megfelel.

Megteheted, hogy magad jársz utána a banki hitelnek, és ettől függetlenül nyitsz egy-két ltp-t, attól függően, mennyit bír el a családi költségvetés. Ez esetben magad ura vagy, annyi információ alapján dönthetsz a megoldásról, amennyi pillanatnyilag rendelkezésedre áll...

(szvsz. jobb, ha a SZEB-hez fordulsz...)

Mert - ugye, abban egyetértünk, hogy - jó döntést a lehető legteljesebb információk a birtokában/alapján lehet hozni...?!?

2101. nagycigi (válaszként erre: 2099. - Beregvaros)
2010. okt. 1. 12:47

Hm...! most sem olvastam vissza, mit írtam, de egy kis pontosítás a közérthetőség kedvéért sohasem árt...!


Köszi!

2010. okt. 1. 07:41

Elöször is köszi neketek hogy válaszoltatok a kérdésemre igy már tisztább a dolog.Még esetleg abban kellene a segitség hogy házat szeretnénk venni ahhoz viszont kellene legalább két 20 ezer megtakarittás.Most az áthidaló kölcsön érvényes a 8 éves idöszakra is?

Az igazat megvallva nem nagyon vagyok jártas ezekben a dolgokban,ezért is kérdezek,bár lehet hülyeségeket.Hogyan járnék jobban ha két megtakarittást kötnék,vagy ha csak egyet és egy banknál vennék fel még kölcsönt?Az a baj hogy nincs önerőm és nem tudom a fundis megtakarittás számitana-e ennek.Elöre is köszi annak aki válaszol a zavaros kérdésemre.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook