Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


2159. impish angel (válaszként erre: 2157. - Impish angel)
2010. okt. 13. 09:33

Tisztában vagyok vele, csak most akadtam rá erre a fórumra és bele olvasgattam!:))) Jó kis hely!

Az a baj, hogy mivel nem egy sima ltp indításról van szó, rengeteg a kérdés és a lehetőség, és így nagyon nehézkes megvitatni, hogy mi is lenne számára a legjobb megoldás! :(

2158. szepk (válaszként erre: 2157. - Impish angel)
2010. okt. 13. 09:24

Akkor mondd el. Itt és most...

Ez itt nem az üzletszerzés helye.

:-)

2010. okt. 13. 09:21

Szia Ministry!

Én tudok segíteni, legalábbis a lehetőségeket el tudom neked mondani, mert a fundamentánál dolgozom! :))))

2156. Ministry (válaszként erre: 2151. - Nagycigi)
2010. okt. 13. 09:02

Nem kaptam privit...


Lakást akarunk venni, két új szerződéssel.

Nekem már van egy, ami nem sokára lejár, de sajnos csak a lakás vásárlása után (8 éves).


Csak teljesen belekavarodtam a dolgokba. Volt nálunk egy hölgy az otp-től, ő hasonló lakáselőtakarékossági szerződést ajánlott az otp-től, úgy, hogy a szerződéses összeg azonnal felvehető. Közben kiderült, hogy ez egy az egyben a fundamentára épül. A fura az volt, hogy azonos feltételek mellett az otp-hez 58 ezret kellene 10 év 2 hónapig fizetni, a fundamentához pedig 4 év 11 hónapig 42 ezret.

Ekkor kezdtünk el más bankok ajánlatát nézni.

A lakáselőtakarékossági számlák megegyeznek a fundamentával, csak rárakják a saját kis hasznukat.


Ekkor gondoltuk azt, hogy menjünk inkább a fundamentához.


Csak ott nem tudom, milyen lehetőségek vannak, és mikor jutnánk legkorábban a pénzhez.

2155. nagycigi (válaszként erre: 2154. - Holasöröm)
2010. okt. 13. 08:36

:) na ez az...!

Mert

"nemongyamegnekemsenkihogymirehasználjamasajátpénzem...!"

"Méghogy számlával...holélmaga?!? cöcö...!"

meg: "nekemazakormányneaggyonsemmit!"

2154. holasöröm (válaszként erre: 2151. - Nagycigi)
2010. okt. 12. 22:49
Mondtam én,hogy meg lehet szépen variálni,de azt nem értem miért nem veszi fel valaki a 3.9 -es kölcsönt,amikor a jegybanki alapkamat 5% felett van.
2153. nagycigi (válaszként erre: 2145. - Pipiter82)
2010. okt. 12. 22:16

Hogy milyen lesz jövő januárjától a kínálat a lakástakarék-pénztár termékei között, azt nemigen lehet még tudni.

Két eset lehetséges: vagy a megtakarítási idő lehet a mostaniakon kívül akár tíz év is, vagy a havi megtakarítható (betéti) összeg maximuma pl. 25 vagy 30 eFt lesz. (akár a kettő kombinációja is) külön külön mindkettő a szerz. összeg növekedését eredményezi, az utóbbi azonban az állami támogatás éves összegét is emeli.

Az eddig max. 20 eFT-hoz ennek 30%-a járt, ami ugye 6.000.-/hó, és 72.000.-/év.

30 eFT esetében ugyanez 9.000.-/hó, ill. 108.000.-/év. Arra senki ne számítson, hogy az állami támogatás 30 %-ról magasabbra emelkedik. A világon egyedül nálunk ekkora, a cseheknél 12 % körül, az osztrákoknál talán tíz sincs, a németeknél meg öt alatt van (mégis a lakosság 80 %-ának van ltp-je... mert ők takarékosabbak, és bölcsebbek)

Ha a havi költségvetésetekbe belefér, akkor most is lehet 30-40 eFt/hó összeggel takarékoskodni, legfeljebb két ltp és két kedvezményezett kell hozzá.

Az ötmilliós banki hitelhez érdemes belekötni (kombinálni) egy 324/20.000.- módozatot, ami nyolc éves. (alább írtam egy példát ennek a lényegéről)

Én azt mondom, ne változtassatok a módozaton. Ha bírja a pénztárcátok, fizessetek ezentúl havi húszezret, aztán 2011. decemberében majd eldöntitek, mit akartok, vagy mit kell csinálni. Az a lényeg, hogy csak akkor kötelezzétek el magatokat (kössétek le magatokat) a módosítás mellett, amikor arra szükségetek van, és amikor az a legkedvezőbb. Amíg nem muszáj, addig maradjon meg a szabad döntési lehetőségetek. Mert, ha most módosítod a szerződést, akkor fizetni kell, ha bírjátok, ha nem... (ráadásul módosítási díj, meg számlanyitási díj-különbözet)

Ha AÁK-t kértek, annak jelzálog esetén az eltelt megtakarítási évek számától függően 9,9 és 8,88% között van az éves kamata, a szerződéses összegre vetítve (ami, ugye megegyezik a felvett Azonnali Áthidaló Kölcsönnel) mellette fizetni kell a havi megtakarítási összeget is a megtakarítási idő végéig, ill. (csak a kamatot) még 3 hónapig, a kiutalási időszak alatt.

Új ltp-re AÁK-t csak akkor kapsz, ha a régi lejárt, tehát párod pl. 2012. áprilisában köthet új ltp-t, (mert addig a meglévőnek az állami támogatása még él) és akkor kérheti az AÁK-t

Minden szerződés önálló ügy, mindegyiknél (AÁK, ÁK vagy lakáskölcsön esetén) a megtakarítási idő végétől kell törleszteni a szerz. összeg lakáskölcsön részét. Ha úgy tudod összerakni a szükséges pénzt, hogy az épp lejáró ltp-re elkéred a lakáskölcsönt, akkor azt törleszti kell a következő hónaptól és ha ugyanekkor új ltp-t nyitsz, amire AÁK-t kapsz, akkor annak a havi megtakarítási összegét, és évi 8,88% kamat egy havi részét kell fizetni a megtakarítási idő végéig, (+3hónapig) utána következik ehhez az ltp sz.ö-höz tartozó lakáskölcsön rész törlesztése...


Remélem, én is érthetően írtam... Tudtad követni? :)))

2152. nagycigi (válaszként erre: 2144. - Fungi)
2010. okt. 12. 21:34

(az ÁK kamat felveszi-e a versenyt? igen, DE!)


számolj egy kicsit: :)))


alább már számoltuk a havonta fizetendő kamatot. Kiszámoltad, emiatt összesen mennyivel kell többet fizetned? És azt kiszámoltad-e, hogy ha az állami támogatást levonod ebből a kamatösszegből, ki nyer, a bank, vagy a Fundi? És a lakáskölcsön 3,9%-os kamatával ki versenyképes? :)))


Mi a Fundinál mindenkinek a lehetőségére, körülményeire szabottan adunk tanácsot, ha számára a kombi hitel az előnyösebb, azt javasoljuk, ha az ÁK, akkor azt.


(a Te helyzeted nem ismerem - ezért szerencsésebb a személyes találkozás a levelezgetésnél)


8,5 millió banki hitel 20 évre kb. 71-72.000.- Ft

mire visszafizeted, több, mint 17 mFt-ba kerül.

Kombi hitelnél az első nyolc évben a havi teher 100 eFt körül van. (mert ekkor a banknak csak a kamatot fizeted, ami 65 eFt körül van havonta, a Fundinak meg a 2x20 eFT-ot) Igaz, a nyolcadik év végén ha a teljes sz.ö-t átnyomják a banknak, akkor majdnem elfogy a tőketartozásod a banknál, de a Fundinál megmarad a lakáskölcsön rész törleszteni valója...

Szóval,szvsz - így "levelező-tagozaton" - jobb, ha nem bankhoz fordulsz, hanem megoldod ÁK-val

2151. nagycigi (válaszként erre: 2146. - Ministry)
2010. okt. 12. 21:20

Szia Ministry

Bár *holasöröm válaszolt Neked - eléggé szűkszavú volt. (Remélem, priviben bőbeszédűbb)


Helyzetedről azt kellene tudnom, hogy áthidaló kölcsönként, vagy már lejárt a megtakarítási idő, és lakáskölcsönt szeretnél? De előzetesként azt javaslom, hogy oszd meg a szerződésedet, pl úgy, hogy az egyik szerződésen legyen az sz.ö. 2.250.000.-(ez 14.000.-/hó) a másikon 960.000.- (ez 6.000.-/hó) A hitel törélesztése mellett ezt a másodikat is javaslom fizetni, (akár fel is emelheted 10 vagy 20 eFT-ra) és mert ugyanakkor jár le, mint az eredeti, a megtakarított összeget államai támogatással betörlesztheted az előbbi szerződésen felvett hitelbe...

2150. nagycigi (válaszként erre: 2143. - Holasöröm)
2010. okt. 12. 21:09

igazad van...

és a betüvetésben meg az a szép, hogy el lehet olvasni...:)) itt, a hoxa fórumon is, legalább a saját beírásodtól... és akkor láthatnád, hogy túl vagyunk ezen...

de - mondom - igazad van...!

2149. Ministry (válaszként erre: 2148. - Holasöröm)
2010. okt. 12. 12:47
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2148. holasöröm (válaszként erre: 2146. - Ministry)
2010. okt. 12. 12:47
Meg.
2147. Ministry
2010. okt. 12. 12:31
Senki? :(
2146. Ministry
2010. okt. 12. 09:29

Sziasztok!


Tudna nekem abban valaki segíteni, hogyha kötöttünk egy fundamenta szerződést, és szeretnénk hozzá hitelt felvenni lakás célra, fel kell-e venni a teljes hitelösszeget, vagy mondhatjuk azt, hogy nem kell?

Pl a szerződéses összeg 3.220.000, lakáskölcsön 1.918.157, de nekünk csak 900.000 kellene a hitelből.

Meg lehetne ezt oldani?

2145. pipiter82
2010. okt. 12. 08:17

Sziasztok,

helyzetünk a következő: Van 1.500.000 Ft önerőnk, 4.500.000 - 5.000.000 Ft hitelt szeretnénk felvenni lakásvásárlás céljából. Páromnak van egy 48 hónapos fundamentája, ami 2012. januárjában jár le. Kb. 2 évig 4.000 Ft-ot fizetett, 1 évig 10.000, Ft-ot. Most azt mondja a sz.b-unk, hogy emeljük fel 67 hónaposra, és 20.000 Ft-ra (így a sz.ö. kb. 2.000.000 Ft lesz). Majd januártól lesznek új típusú Fundamenták, azt várjuk meg, és kössünk egy olyat,aminek a sz.ö.-e 2.500.000 Ft lesz. Ekkor azonnal felvehetjük az AÁK-t. Így nem a bank adja a hitelt, hanem a Fundamenta. Kérdésem, hogy mi a véleményetek ezzel kapcsolatban. A másik, hogy a felvett hitelösszeg után mekkora kamatot kell fizetnünk és meddig? A teljes 4.500.000 Ft után kell fizetni kamatot addig, amíg a második fundi le nem jár? Vagy 4.500.000 Ft után kell fizetni, amíg az első le nem jár és aztán már csak a fennmaradó 2.500.000 Ft után, amíg a második le nem jár? Remélem érthető voltam. Kérlek, segítsetek eligazodni. Köszönöm.

2144. fungi (válaszként erre: 2142. - Nagycigi)
2010. okt. 11. 20:50

A tervek szerint a kiszemelt lakás 17,5M, az ingatlan értékének több mint 50%-a saját tőkeként már rendelkezésre áll(9M), a maradékot adja a két LTP (4340e és ügye ebből 2 van).

Szerintem az ÁK kamata felveszi a versenyt a jelenlegi banki hitelek kamatával csak ez az LTP 158 hónap alatt teljesen kifut míg a kombinálttal jóval tovább fizetném (bár valszeg alacsonyabb is lenne a havi max fizetnivaló...

Mi a tapasztalat gyakrabban kérik az ÁK-t vagy inkább kombinált Hitel??? (levetítve az én fentebb jelzett példámon)

kösziköszi

2143. holasöröm (válaszként erre: 2133. - Nagycigi)
2010. okt. 11. 20:30
Nagycigi. A Fundamenta azért szép ,mert jól meg lehet variálni,de azért ezeknek a kavarásoknak ára van.A nyolcévesből lehet csinálni két négyest és felvenni az AÁK-t ,ha van rá keret.
2142. nagycigi (válaszként erre: 2141. - Fungi)
2010. okt. 11. 20:11

sajnos, nem vált át...korábban így volt, de néhány hónapja megszűnt ez a lehetőség.

Egymás adóstársai lesztek, és az összesített kockázat miatt eyoldalú közjegyzői nyilatkozatban kell elismerni az adósságot (kb. 35-40.000.- Ft többletkiadás) Azon túl, hogy a házastárs kötelezően adóstárs is, a Funda előírhatja további adóstárs bevonását is.

Remélem, nem kerülte el a figyelmedet, hogy a lakásvásárlásra igénybe vett összes hitel (banki, Fundis) nem lehet több, mint az ingatlan értékének 70%-a?!? Egy ingatlant nem lehet értékének 70%-ánál nagyobb jelzáloggal terhelni.

2141. fungi (válaszként erre: 2139. - Nagycigi)
2010. okt. 11. 20:04

ha fejenként van 1-1 ltp és közös lakás vásárlása lévén mind a kettőt felhasználjuk, akkor egymás adóstársai leszünk?

illetve ha a 33.hónapban igénylem az AÁK-t akkor a 9,5%os kamattal fizetem a kamatot a megtak idő végéig vagy a 42.hónaptól (ha megvan a szerz.ö.25%)átvált ÁK 7,77% -ra?

Ha nem vált át a kamat mértéke idővel autómatikusan akkor ezek szerint már sokkal érdemesebb megvárni azt a nem egész egy évet (9hónap) nem hogy csak az ÁK-t kelljen kérni?????

2140. nagycigi (válaszként erre: 2139. - Nagycigi)
2010. okt. 11. 19:11

javítás:

megtakarírási = megtakarítási

mellet = mellett

2139. nagycigi (válaszként erre: 2137. - Fungi)
2010. okt. 11. 19:09

az áthidaló kölcsön alapfeltétele, hogy a megtakarírási idő negyede már elteljen, és a szerz.összeg 25 %-a a számlán legyen.

A 420/20.000.- Ft-hoz 4.340.000.- sz.ö. tartozik. Ennek negyede 1.085.000.- Ft. 34 hónap alatt havi 20.000.- + 6.000.- Át + évi 1% kamat nincs ennyi.

Tehát csak Azonnali Áthidaló Kölcsönt kaphatsz. Hacsak meg nem várod a 42. hónapot. Azonnali esetében 9,5% a kamat, sima áthidaló esetén 7,77%

Ha a 33. hónapban igényled, kb. a 35-ben megkapod, tehát kb. 23 hónapig kell a havi húszezer mellet kb. 34.360.- forintot fizetned, ill. a 67. hónapot követően további három hónapig (a kiutalási időszak alatt) csak ezt a kamatot.

A 71. hónaptól kezded az eredeti szerződéses összegben lévő lakáskölcsön-rész (2.546.451.-)visszafizetését, még 88 hónapig, havi 34.720.- Ft-al. Ugyanezen elvet követve Te is ki tudod számítani, ha a 42. hónaptól Áthidalót kérsz, 7,77% kamattal. (bocs, a szummát nem számoltam ki)

Adóstársnak kötelező a házas(élet)társ bevonása.

Esetetekben is - banknál is, Fundánál is.

Önerőről az alábbi válaszban olvashatsz...

2138. nagycigi (válaszként erre: 2136. - Higgins99)
2010. okt. 11. 18:49

ha van ltp-d, akkor kell lenni hozzá Általános Szerződési Feltételek c. füzetnek. Abban benne van a megosztás.

Arról szól, hogy a meglévő szerződéses összeget kétfelé vesszük, és az egyik rész a régi szerződésnek, a másik rész az új szerződésnek lesz a szerződéses összege. (így az addigi havi betét is két részre válik) Mindkét szerződés indulási dátuma az eredeti szerződés megkötésének dátuma, mindkettő ugyanakkor jár le. (így lehet pl. két olyan szerződésed, ami a "nyolcadik év után szabadfelhasználású. Ha csak megfelezed a szerz. összeget, akkor még ugyanott vagy, ahol egy szerződéssel. A régi szerződésen marad az addig összegyűjtött pénz, az új számlán semmi nincs, a megosztást követő hónapban kezdhetsz el ott is gyűjteni. De ha a megosztáskor a régi szerződésed immár csökkentett havi betétjét (és szerz. összegét) viszaemeled a régi szintre, és ha a pénztárcád bírja, akkor az új ltp-t is hasonlóképp megemeled, akkor... (a többit következtesd ki...) :)))

Az önerőről alább sokszor volt szó...

Egyszerűen: azt a pénzt nevezheted önerőnek, ami nem jár jelzáloggal. A zsebedben lévő pénz, pl. a fizetésed, vagy bankbetted a Tied, Ha a haverodtól kérsz kölcsön (vagy a családtagoktól) az a bankot nem érdekli. De ha a banktól kérsz kölcsön (hitel - bár e kettő közt is van különbség) akkor csak jelzálogbejegyzés mellett kapsz. Ráadásul csak a vásárolni kívánt ingatlan forgalmi értékének 70%-áig - 8 milliós házra 5,6 mFt-ot - összesen! akárhány banktól kéred, összeadódik. Így a Fundától kért lakáskölcsön (1,5 mFt felett) jelzáloggal jár, és beszámít a fenti 70%-ba... Ha a vásárolni kívánt ingatlan helyett a Fundának egy másik ingatlant tudsz felajánlani a jelzálogra, akkor nincs gond az adás-vételi szerződéssel, mert a 70 %-os korlát külön-külön számít.

2137. fungi (válaszként erre: 2130. - Nagycigi)
2010. okt. 11. 18:42

Szia Nagycigi


Igazad van 420as módozatom van (67hónap, 20.000). Le tudod vezetni számokban hogy ha a megtakarítási időszak felénél szeretném az áthidaló kölcsönt akkor havonta mennyit kell fizetnem összesen a kiutalási időszak végéig? Adóstárs fog szerepelni a lakás adásvételi papírjain, vagy hol fog szerepelni az Ő neve? Úgy terveztük, hogy kb 9M van szükségünk a lakás vásárlásához a többi önerő, ezért a párommal kötöttünk fejenként 1-1 LTP-t ezért nem lehet Ő az adóstársam...Ez így működőképes vagy mi a javaslat?

Köszi előre is

2136. Higgins99
2010. okt. 11. 12:25

Megosztott szerződés ezt még nem is hallottam. Mit jelent.

Más: Nemrég regisztráltam csak, és nem olvastam sokat vissza, de én úgy tudom, hogy a fundamenta szerződést lehet önrészként beszámíttatni. Pl.: Mi 8 millió lakóházat szeretnénk vásárolni fundamentánk 3.4 MFt, a többit banki hitelként veszünk fel. Az adásvételi szerződésben pedig önrészként 3.4 mFt szerepel, a "fundamentától érkezik" szöveggel. Önerő így több az előírt 40 %-nál. Remélem segítek én is egy kicsit, és nem verek át senkit.

2135. nagycigi (válaszként erre: 2131. - Konstantin)
2010. okt. 11. 11:39
küldtem privát üzenetet!
2134. nagycigi (válaszként erre: 2131. - Konstantin)
2010. okt. 11. 11:35

Ez nem működik...

De módosíthatod a szerződést alacsonyabb szerződéses összegre, akkorára, amekkorára szükséged van. Ez esetben elbukod az eredeti szerz. összegre fizetett számlanyitási díj különbségét.

Jobb, ha megosztod a szerződésedet, az eredeti olyan szerz. összegre módosul amekkorára szükséged van, a másikon pedig az eredeti sz.ö-ből megmaradt különbség lesz.

Legjobb, ha ezügyben személyesen tárgyalsz a személyi bankároddal. Kicsit bonyolult lenne itt leírni...

2133. nagycigi (válaszként erre: 2122. - Holasöröm)
2010. okt. 11. 11:28
Bocs, *holasöröm! :)
2132. nagycigi
2010. okt. 11. 11:27

Közérdekű közlemény!!!


Korábbi írásaim egyikét korrigálnom kell, mert pontatlan voltam.


idézet a

"TÁJÉKOZTATÓ A FUNDAMENTA AZONALI ÁTHIDALÓ KÖLCSÖNÉRŐL" c. hírdetményből:

(megtalálható a fundamenta.hu honlapon az információtár/dokumentumtár oldalon, a Tájékoztatók között)


"A Fundamenta Lakáskassza Zrt hosszú módozatú termékekre kötött lakás-előtakarékossági szerződések alapján jelenleg nem folyósít Azonnali Áthidaló Kölcsönt"


Ez azt jelenti, hogy a 324 és 423 ("nyolcéves") módozatokra nem folyósít AÁK-t.

Ezekből a módozatokból megosztással két rövidebb futamidejű ltp-t kell csinálni, és azokra egy év után már igényelhető az AÁK.

2010. okt. 11. 11:01

Ismét segitséget kérek!

Lehetséges olyan hogy csak a saját megtakarittást veszem fel mint áthidaló kölcsönt és a lakáshitelt nem igénylem?És ha igen akkor azt hogyan kell fizetnem?Csak a pl:havi 20000ft 8 évig,vagy itt is van kamat?

És még arra lennék kiváncsi ha felvehető lenne a saját megtakarittás ÁK val akkor ezt az összeget én fel-e tudom használni a bankban önerőnek?

Azért kérdem mert kb:12milláért tudnánk venni itt nálunk házat,viszont a 2×20000ft-os megtakarittás 8 évig ÁK-val olyan 100000ft lenne havonta ami 2 gyerek mellett nem menne.Viszont a bankok adnak hitelt 30 35 évre is és igy talán kevesebb lenne a havi hitel.

Elöre is köszönöm a választ.

2130. nagycigi (válaszként erre: 2129. - Fungi)
2010. okt. 11. 08:50

Az áthidaló kölcsönt akkor tudod felvenni, ha már a szerz. összeged 25%-a a számládon van. (ennyi az egyenleged) A kölcsönhöz munkáltatói igazolás kell, (lehetőleg határozatlan időre szóló)

Adóstárs is kell, többnyire a házastárs, de más is megfelel, aki vállalja Neked...

havi húszezernél többet nem érdemes berakni, mert állami támogatást arra már úgysem kapsz...

(De elsőre - szvsz - megkapod a hitelt, ha egyéb feltételek rendben vannak)

A megtakarítási idő alatt felvett áthidaló kölcsön azt jelenti, hogy előre megkapod a szerz. összeget (saját megtakarításod be nem fizetett részét is, a meg nem kapott állami támogatásokat és kamatait is) Ezért az áthidaló kölcsön összege azonos a szerződéses összeggel, tehát az évi 7,77% erre vonatkozik, amit havi bontásban a megtakarítási idő hátralévő részében a megtakarításokkal együtt fizetni kell, majd a kamatot kiutalási időszak 3 hónapjában is. ezután már csak a szerz. összeg lakáskölcsön részének törlesztése marad hátra, A 423-as módozat 95 hónapos (+ 3 hónap kiutalási idő) a törlesztési idő 121 hónap (havi 38.750.-)

Nem értem, már 67 hónapja van meg, vagy a megtakarítási időd 67 hónap? Mert ekkor 420 a módozat!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook