Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


2309. beregvaros (válaszként erre: 2306. - S.gabi)
2010. nov. 15. 22:25

Szia S.Gabi!

Mikor le fog telni a megtakarítási időszak, akkor kapni fogsz egy levelet a Fundamentától, és megfog keresni a SZEB bankárod is. Az AVISO levél tartalma tömören a következő: választás elé állítanak, el kell döntened, hogy

— felveszed az eddig megtakarított pénzed (a kamatokkal és az ÁT-al), igazolod a lakáscélú felhasználást stb, stb

— kéred a lakáshitelt

— tovább folytatod a megtakarításod (Téged ugye ez érdekel). Amennyiben folytatni kívánod, akkor a SZEB bankárod módosítja a szerződésedet (321—>324), befizeted vagy jóváírják a számládról a szerződéses összeg különbözetét és minden megy tovább.

Ha valóban az utolsó megoldást választod, akkor azonban azt javaslom, hogy hívd fel a SZEB-edet és kérd a szerződésed módosítását. Hiába várod meg a megtakarítási idő leteltét, a SZÖ különbözetét mindenképpen be kell fizetned.

Még annyi, hogy az általad felvázolt verzió nem működik.

2308. nagycigi (válaszként erre: 2306. - S.gabi)
2010. nov. 15. 22:21

Jól értetted...

csak némi pontosítás:

a számlanyitási díj különbözetének megfizetését nem úszod meg...

pontosabban: a végelszámoláskor eldőlhet.

ugyanis a szla.nyit díj a szerz. összeg 1%-a

namármost, ha a négyéves szerződést nyolc évig fizeted, akkor kb. eléred a saját befizetéseiddel, az állami támogatással, meg a kamatokkal az eredeti szerz.összegedet.

Ha nyolc év múlva kellen még kb. ugyanennyi hitelre, akkor kell módosítani a szerz.összeget a nyolcévesnek megfelelően, és akkor rendezitek a szlanyit díjkülönbözetet...

De lehet, hogy *beregváros majd pontosít...



ugyanolyan, rizikió semmi...

2307. nagycigi (válaszként erre: 2305. - Beregvaros)
2010. nov. 15. 22:16
EGYETÉRTEK...! :)
2306. s.gabi
2010. nov. 15. 19:30

Szia Nagycigi!

A segítségedet szeretném kérni egy Fundamenta szerződéssel kapcsolatban!

Problémám Mimmy esetéhez hasonló,de nem tudom, hogy jól értelmezem-e, amit neki írtál.

Van egy 2006.december 12-én kötött 321-es szerződésem, amit szeretnék szabad felhasználásúvá tenni, ezért arra gondoltam, hogy 324-es 8 évesre módosítom ( a gyerkőcöm lakásába menne majd bele, de nem szeretnék tulajdonrészt benne )

Jól értettem, hogy nem muszáj módosítanom, hanem

csak egyszerűen fizetem tovább, és így az elkötelezettséget és a számlanyitási díj különbözetet is megspórolhatom.Ugyanolyan 8 évesnek minősül majd a végén, mint a "rendesen" megkötött 8 évesek? Van benne valamilyen rizikó?

Válaszodat előre is nagyon köszönöm!

2305. beregvaros (válaszként erre: 2304. - Dudikof)
2010. nov. 15. 16:53

Egyes cikkekből arra lehet következtetni, hogy az AÁK januártól nem lesz kötve feltételhez, vagyis azonnal kérelmezhető lesz. Az ezzel kapcsolatos százalékos adatok eddig még nem ismertek.

Azonban ezek az információk sem hivatalosak, ezt ki szeretném emelni! A 6%-ot azonban nem hiszem.

2304. Dudikof
2010. nov. 15. 10:23

Szia Nagycigi.


Hallottam egy olyan dolgott, hogy jövőre az azonnali áthidaló kölcsönt kevesebb kanatra meg lehet kapni(~6%). Mit tudsz erről?

2303. beregvaros (válaszként erre: 2302. - Afruzsi)
2010. nov. 14. 21:37

Havonta kétszer 13-án és 22-25 környékén próbálja meg a csoportos beszedést végrehajtani a Funda a banknál.

Vagyis figyelj oda legyen rajta pénz és akkor nincs csúszás. Ha mégis lenne véletlenül azt is pótolhatod, vagy hosszabb lesz a megtakarítási időd(így nem akkor teljesül a szerződésedben vállalt megtakarítás, hanem egy hónappal később).

2302. afruzsi
2010. nov. 14. 17:19

Sziasztok!


A fundamenta havonta emeli le a számlámról a megtakarítási összeget, de most nem volt rajta elég fedezet. Hétfőn már jön rá pénz, újra fog majd próbálkozni? Vagy most mit kell tennem? Köszi

2301. nagycigi (válaszként erre: 2300. - Dudikof)
2010. nov. 14. 07:53

ilyesmit írtam!!! :)))


ennek a fundának a szerz. összege 3.220.000.-

az azonnali áthidaló kölcsönt 15%-ért kapod

3,22x0,15/12=40.250.-/hó (+20.000.- havi betét)

áthidaló kölcsönt minimum két év után kérhetsz, 7,77%-ért, ha a számlán van az sz.ö. 25%-a

(=805.000.-)

mivel évi 12x26.000-el gyarapszik a számlád, ezt kb. 30 hónap múlva éred el.

(Mindegyik esetben - AÁK, ÁK - jelzáloggal)

a banknál azért az AÁK-nál kevesebbért jutsz ekkora hitelhe, viszont nincs benne az ÁT. Mégis bankot választanám, ha csak a hatmillára van szükségem, (20 évre kb. 45-50 eFt) mert az ltp-k lejártakor eldönthetem, hogy előtörlesztek-e velük... (vedd észre: az AÁK többlet-terhe havi 80.000, az ÁK-é havi 40 eFt)


Bankoknál kb. 8% a kamat, de nem tudom pontosan megnézhetném a honlapjukon... :)))

2300. Dudikof (válaszként erre: 2299. - Nagycigi)
2010. nov. 13. 21:02

Csak egy hangos gondolkodás:

ha 4 évre kötök 2 db 421x20.000Ft fundamentát, és mondjuk a megtakarítási időszakban volna már szükségem(mennyi idő után lehet kérni a hitelt) a lakáshitelre akkor a fundamentától kérjem vagy kereskedelmi banktól? Ha a fundamentától kérem akkor 15% a kamat? Kereskedelmi banknál mennyi a kamat?

2299. nagycigi (válaszként erre: 2298. - Dudikof)
2010. nov. 13. 20:42

ilyesmit írtam volna...!?! :)))


sok mindent írtam.

Dönteni Neked kell.

Hogy Neked mi a jó, azt Te tudhatod a legjobban.



(jó kis dodonai válasz, nem?)

2298. Dudikof (válaszként erre: 2297. - Nagycigi)
2010. nov. 13. 20:31
Köszönöm a választ.Most már ezzel is tisztában vagyok.Akkor ahogy írtad elsőre 4 éves fundamentát érdemes nyitni abból is a 400-asból.?
2297. nagycigi (válaszként erre: 2296. - Dudikof)
2010. nov. 12. 22:00

személyi bankár...

na figyi...! :)

ha a banktól simán felveszed a tíz millát,mondjuk 20 millát fizetsz vissza 25 év alatt.

(annuitásos hitel - ami azt jelenti, hogy elvileg a 25 év alatt ugyanakkora törlesztőrészlettel fizetsz, de ez a devizafüggés, a kamatperiódusok és az esetleges kezelési költség miatt nem valósul meg, enyhén és folyamatosan növekszik a törl.részlet) Ha a bank kalkulálja ki a szükséges ltp mértékét, és azzal kombinálod, akkor mondjuk 19 millát fizetsz vissza.

Ha a SZEmélyi Bankárod számolja ki a legoptimálisabb megoldást, akkor 17-18 millába kerül neked a tízmillás kölcsön.

Nagyjából ezt jelenti...

"jelen számítás nem minősül ajánlat-tételnek, csak illusztráció!" :0)))

2296. Dudikof (válaszként erre: 2294. - Nagycigi)
2010. nov. 12. 21:36

Ha nem kombizok akkor az kinek éri meg(bocs a hülye kérdésért de nem vagyok jártasa dologba)

Ez alatt mit értsz"legkevésbé a SZEB közreműködésével" Mi az a SZEB?

2295. nagycigi (válaszként erre: 2291. - Mimmy)
2010. nov. 12. 20:02

most, hogy mondod...! :)))


Bocs, a gmail számomra kicsit zavarosan sorolja a leveleket, nem vettem észre, merthogy többek közt egy másik levél is volt ott, hasonnevű ismerősömtől...

Nem tudom, az OTP-nél hogy van, ha Fundás ltp-d lenne, mondanám, ne módosítással hosszabbíts, egyszerűen küldd vissza azt a nyilatkozatot, amiben a kiutalást nem kéred, aztán fizesd tovább a betéteket. Akinek ráadásul a megtakarításait inkasszóval vonja a Funda, annak addig vonja, amíg az ügyfél le nem állítja.

A másodikat csak úgy tudod megnyitni, ha egy közeli rokonod lesz a kedvezményezett (nagyszülő szülő, gyermek, testvér, házastárs) alább írtam, egy adószám egy időben csak egy állami támogatást kap. És csak az ő lakáscéljaira lehet (kell!) felhasználni. mindegy, mekkora hányadban tulajdonos. És édesanyádnak a lakását is fel kell újítani egyszer, ugyewbár?!?


Az OTP-nél nem kapsz áthidaló-kölcsönt, ők inkább a saját banki hiteleiket kapcsolják össze a saját ltp-jükkel.


Az OTP kamatait ismered.


A Funda egyik módozat-csoportjánál 3% a betéti kamat, 6% a lakákölcsön törlesztési kamata, a megtakarítás/hitel arány kb. 50-50%

A másik módozatnál a megtakarítás/lakáskölcsön arány 40-60%, a betéti kamat 1%, a törlesztő kamat 3,9%.

Egy újabb négyéve megnyitásával elérheted, hogy a kb. a régivel egyidőben fog lejárni, egyszerre kapod meg mindkettőről a pénzt.

Megosztásnka többnyire akkor van értelme, ha pl. a futamidő felénél kellene az a pénz, ami már összegyűlt, de nem jutotk hozzá, csak áthidaló kölcsönnel. Ráadásul nem is kellene most annyi, amennyi a szerz.összeg. Ekkor megoszjuk a szerződést, az eredetin megmarad az összegyűlt pénz, és úgy választjuk meg a szerz. összegét, hogy kb ezzel legyen egyforma. A másikon még nincs semmi, de jogilag ugyanazzal a dátummal kezdődik, mint az eredeti - ezért pl. a nyolcéves lejáratkor szabadfelhasználású - és ezen olyan szerz.összeget határozunk meg, amekkora a különbség. Aztán felmondod, megszünteted az eredetit, megkapod a pénzt, nem áthidalóként, nem kell hitelt törleszteni felújítod a lakást, a másikon meg fizeted tovább akár agyanazt az összeget, amit addig bevállaltál.

DE nem tudom, az OTP-nél lehet-e ezt...

A hosszabbítás érdekében tett szerződésmódosítással az a bajom, hogy elkötelezted magad újabb négy évre, és még fizetsz is érte.... (nem jutsz hozzá a pénzedhez, csak az újabb négy év végén)

Ha nem módosítod, hanem csak tovább fizeted, akkor a végén nincs miért számlanyitási díj különbözetet fizetni, mert a szla.nyit díj a szerz.összeg 1%-a, azt meg az elején már megfizetted... Mivel a betét/hitel arány fele-fele, a továbbfizetéssel tkp. elfogyasztod az sz.ö és az összegyűlt betét közti különbséget az újabb négy év alatt. Durván eléred saját pénzeddel a teljes sz.ö-t - azonabn ennek a díját az elején megfizetted!

Tudod követni? :)))

2294. nagycigi (válaszként erre: 2292. - Dudikof)
2010. nov. 12. 19:39

a banknak az a lényeg, hogy ügyfele legyél, és hogy hitelt adjon Neked (pénzt helyezzen ki - pénzt csináljon a betétesek pénzéből)

Ha a banknál kezded a kombi-hitelt, akkor a neki kedvező variációt/kombinációt állítja össze számodra. Ha személyi bankárra bízod, akkor a számodra kedvezőbb változatot fogjátok kidolgozni.

Azért a banknak mindhárom változat megéri, legjobban az, ha nem kombizol... legkevésbé a SZEB közreműködésével

2293. nagycigi (válaszként erre: 2289. - Sokcsoki)
2010. nov. 12. 19:36

na, az már baj, ha az ex is kötött a gyerekekre...

mert egy ember adószáma alapján csak egyszer kap állami támogatást...

Namármost, ha Te a csak egyet nyitottál, és azon Te vagy a kedvezményezett, akkor azex által kötött ltp-ken lehetnek a gyerekek a kedvezményezettek...

CSak úgy önmagáért rövidebbre ne módosítsd, mert a számlanyitási díjat már kifizetted, ne kéne elbukni...

Ha majd akad olyan családtag, aki tulajdonostárs is ugyanabban a lakásban, akkor érdemes megosztani két részre, akár két rövidebbre, de ugyanazzal a havi megtakarítással, akár megtartva a nyolc évet, de megfelezni a havi összeget amit később majd minden külön bejelentés nélkül megemelhetsz, egyszerűen nem havi tizet fizetsz, hanem huszat, de akkor azt végig...

de pillanatnyilag maradjon úgy, ahogy elkezdted...

2292. Dudikof (válaszként erre: 2284. - Nagycigi)
2010. nov. 12. 10:30

Szia Nagycigi.


A leírásból nézve akkor úgy tünik, hogy célszerűbb a 400-as verziót megkötni, abból is talán a 421-est.

A 400-nál elvileg több hitelt kaphatok kevesebb kamatra.A banknak ez így megéri?

2291. mimmy
2010. nov. 12. 10:28

Szia Nagycigi!


Pár napja írtam neked egy privát levelet, nem tudom megkaptad-e. Azért írok most itt is, a fórumon, mert látom, hogy szakértője vagy a témának, de a sok hozzászólásból így se sikerült még rájönnöm a válaszokra. Segítségedet előre is köszönöm, nagyon fontos lenne.

A kérdéseim a következők:


Most járt le egy négyéves, 20 E Ft/hó -s LTP-m az OTP-nél. Még nem aktuális, hogy felvegyem a pénzt, ezért nagyon fontolom, hogy ezt meghosszabbítom 8 évesre, hogy újabb 4 év múlva szabad felhasználású legyen, másrészt szeretnék még egyet nyitni, szintén 4 éveset 20 E/hó-ra. A kérdéseim:


- A Fundamentánál vagy az Otp-nél nyissak-e újat? Melyik mivel kedvezőbb, mint a másik? A hitel kamata a fundamentánál vagy az otp-nél kedvezőbb?


- Ugye a saját nevemre már nem nyithatok, ezért családtag nevére szeretnék. Neki mekkora tulajdonrésszel kell bírni a majdani ingatlanban ahhoz, hogy fel tudjam venni a nevére gyűjtött pénzemet? (édesanyáról van szó)


- Ön szerint a mostani lakáskassza 4 éves meghosszabbítása és egy újabb 4 éves kötése optimális megoldás lenne számomra, ha még többet és még tovább szeretnék takarékoskodni, vagy tud-e esetleg jobb megoldást? Olvastam megosztásról, de ezt nem igazán értem...


- Ha a 4 éves otp-set meghosszabbítom, elvileg van egy szerződés módosítási díj, ami 2000 Ft és az újabb, immár 8 évre kötendő szerződés díja, ami most akciósan 14,250 Ft az otp-nél, azaz kb. 16 ezret kellenne a bankban fizetnem, csak mert tovább akarok gyűjteni. De hallottam bankostól olyat is, hogy egyesek simán tovább fizetik, míg elérik a 8 évet, és aztán ugyanúgy szabadon felhasználhatják, így ők nem fizetik be a módosítással járó költségeket. Ez működhet így?


Remélem lesz időd válaszra, tényleg nagy segítség lenne. köszönöm!

2290. Sokcsoki
2010. nov. 12. 09:59
Hárman vagyunk, elváltam. Viszont a volt férjem is kötött a gyerekeknek, ő 4 éveset.
2289. Sokcsoki (válaszként erre: 2278. - Nagycigi)
2010. nov. 12. 09:58

Szia, Nagycigi!

Egyet kötöttem, 8 éves futamidőre. Gyerekből van kettő :-) (18 és 20 évesek). Mivel még nem lehet tudni, hogy majd mikor kell nekik lakásra a pénz, ezért választottam a hosszú futamidejűt, gondoltam, amíg tanulnak, addig gyűlik a pénz. De akkor lehet, hogy inkább módosítanom kellene rövidebbre? És még most, vagy majd ha már látom, mikor lesz rá szükség?

2288. nagycigi (válaszként erre: 2287. - Bonti74)
2010. nov. 12. 09:56

:) nincs mit...!


de azért írd majd meg, mi lett a vége...

kívánom, hogy jól sikerüljön!

2287. Bonti74 (válaszként erre: 2286. - Nagycigi)
2010. nov. 12. 09:27

Igen, de azért nagyon sokat segítettél nekünk és köszönjük is!

Minden jót!

2286. nagycigi (válaszként erre: 2285. - Bonti74)
2010. nov. 12. 08:28

sajnos, így levelezve nagyon nehéz megtalálni a számotokra legkedvezőbb megoldást. Jó lenne, ha találnál egy megbízható személyi bankárt...

Ha megnézed a Funda honlapját, ott találsz olyan lehetőséget, amelynél kérhetsz személyi bankárt...

2285. Bonti74 (válaszként erre: 2276. - Nagycigi)
2010. nov. 12. 07:54

Értem, értem.

A kérdésedre válaszolva, három éve vettünk fel 10M ft-ot, azért írtam, hogy az most kb. kerekítve 15M ft. Akkor a házunkat úgy emlékszem 15 vagy 16M ft-ra becsülték, de azóta felújjítottuk és most kb. 21M ft-ot tuti ér.

Itt ezen a környéken csak egy telek 15-16M ft....

De ebben a Fundamentás témában úgy látom számomra nem csak a jelzálog a gond...:((

2284. nagycigi (válaszként erre: 2282. - Dudikof)
2010. nov. 11. 20:04

Szóval, ahogy az ltp bevezetése óta változtak a megtakarítási lehetőségek, úgy változtak a jelölések is.

A jelenleg köthetők között a háromszázasoknál a megtakarítás/lakáskölcsön arány kb 50-50%, a betéti kamat 3%, a lakáskölcsön kamata 6%

a négyszázasoknál ugyanez 40-60 % betéti kamat 1%, kölcsönkamat 3,9%

A 321-es 48 hónapos megtakarítási idejű, 3 hónapos kiutalási idővel, és 60 hónap lakáskölcsön törlesztési idővel

322: 52 - 3 - 60

323: 57 - 3 - 67

320: 67 - 3 - 76

324: 93 - 3 - 100


421: 49 - 3 - 65

422: 56 - 3 - 78

420: 67 - 3 - 88

423: 95 - 3 - 121


A 320 és a 420 késwőbb lett létrehozva, hogy az időbeni választék bővüljön

Később létrejött az ötszázas csoport is, ami a háromszázasok lehetőségeit bővíti: akinek a háromszázas módozatú 50-50 % arányú pénz nem elég, azok válthatnak ötszázasra, ahol a betéti és kölcsönkamat változatlan, de a megtakarítás/hitel arány 40-60%, úgy mint a négszázasoknál...

A szám- (és pénz-)beli különbség pedig az, hogy

49x20.000 vagy 57x20.000 vagy 93x20.000 mellett egyre nagyobb a szerződéses összeg, egyre töb baz állami támogatás, és egyre több a kamat...

Ugyanez igaz a négyszázasokra is...

Hiszen a vállalt havi befizetéseidre havi 30% állami támogatást kapsz, amit lakáscéljaidra kell fordítanod...és ezért nem kell visszafizetned...

2283. nagycigi (válaszként erre: 2281. - Kismazsi74)
2010. nov. 11. 19:50
Köszi a kiegészítést! :))
2282. Dudikof
2010. nov. 11. 19:29

Mi a különbség a futam időkben 4 év 4 hó, 4 év 11 hó

, 5 év 10 hó?

Elég közel vannak egymáshoz az idők.

Illetve mit jelentenek a verzió számok? 321, 423

2281. kismazsi74 (válaszként erre: 2279. - Dudikof)
2010. nov. 11. 18:46

Kedves Dudikof!

Igen lehet kevesebbet fizetni.Ehhez módosítani kell a szerződést.Ez 2000 ft.Természetesen változik a szerződéses összeg is.

2280. nagycigi
2010. nov. 11. 18:35

Ha bekombinálod a banki hitelbe, akkor nem! :)

Ha valamilyen oknál fogva nem tudod fizetni, akkor azokra hónapokra nem kapsz állami támogatást. Majd ha "fussa" akkor folytatod. Legfeljebb a futamidő végén nem lesz elég a megtakarításod ahhoz, hogy igénybe vedd a kedvezményes kamatozású lakáskölcsönt.

De ezzel sincs vész, csak a hiányzó hónapokkal "meghosszabodik" a futamidő, és ha eléred a tarifa szerint elvárt saját megtakarítás összegét, kérheted és kapod a lakáskölcsönt...

Ha "neaggyisten" végképp nem tudod fizetni, sőt, a bentlévő pénz is kell, akkor kamatostul (és kamatadó nélkül) kiveheted, megszüntetve a funda folyószámlát, de nem kapsz állami támogatást.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook