Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


2369. Gekko61
2010. nov. 24. 20:11

Szia Nagycigi

sikerült értekeznem egy kellemes hangú cool centeres kolleganővel, a betéti kamatok kiszámítása ügyében. Az elmondása szerint a kamatok kiszámítása a befizetett betétek után kamatos kamatként kell kiszámolni, csak ezzel az a bökkenő, hogy akkor már a 20E. FT.-s betétek és a kamatok egymásra halmozásával már túl lépi a számlakivonaton szereplő, a funda által kiszámított 12hónapi megtakarítás után jóvá írt kamatokat az 1237 forintot., ezt ki is fejtettem a beszélgetésünk során, de ő bizonygatta, hogy ezt így kell kiszámítani mert ez napi kamatozású. nem értem, hogy a napi kamatozásnak mi köze van az észrevételemnek, mert azt eltudom képzelni, hogy a betétek után napi kamatot fizetnek évi szinten 1,00%-t. Az a kiszámítási mód közelíti meg a legjobban az 1237 forint kamatokat, ha kronologikusan számolja ki mikortól és mennyi ideig volt a 20E, Ft betét a folyó számlán, de ezt mind külön, külön számolva és nem egymásra halmozva más szólva kamatos kamatként. Ti szakértői vagytok ennek a témának, várom a válaszokat, köszi...

2368. nagycigi
2010. nov. 24. 09:03

Jól van... egyre több segítséget kapok... :))


Köszi!

2367. dgaboka (válaszként erre: 2364. - *zseby*)
2010. nov. 23. 23:43

Nos számlával igazolni akkor kell, amikor megkapod az összeget. A kiutalástól számítva 3 hónapod van igazolásra. :)


Üdv,

dgaboka

2366. dgaboka (válaszként erre: 2365. - Beregvaros)
2010. nov. 23. 23:42

Igen, teljesen igazad van :)

Valóban nem foglalkozunk azzal, ki mire költi ezt a verziót.

Bár alágyújtani kár lenne, akkor inkább adok egy bankszámlaszámot :)


Üdv,

dgaboka

2365. beregvaros (válaszként erre: 2362. - Dgaboka)
2010. nov. 23. 22:46

dgaboka!


Én nem is írtam, hogy el kell költenie!!!

"arra használod fel amire akarod" - így írtam. Szándékosan nem érintettem az elköltés szót, ugyanis ebből a szempontból a Fundát az sem érdekli, ha alágyújt. :D

2364. *zseby* (válaszként erre: 2361. - Dgaboka)
2010. nov. 23. 22:38
Huhhh, ez jó, köszi a segítséget. Az a baj, hogy egyszerre nem jutnak eszembe a kérdések, mindig csak egyenként. Egyébként most fogom decemberben befizetni az utolsó "részletet", tehát akkor kb. áprilisra kapom meg a pénzt? És mennyi időm lesz arra, hogy számlával igazoljak mindent?
2363. Ágika001 (válaszként erre: 2359. - Beregvaros)
2010. nov. 23. 22:06
Nnna ezen a konstrukción még gondolkodnom kell. Köszi a segítséget! Szerintem még jelentkezem... :)
2362. dgaboka (válaszként erre: 2357. - Kata03)
2010. nov. 23. 21:57

Szia!


Beregvaros válaszát szeretném csak kiegészíteni annyival, hogy elköltened semmire nem kell, vagy kötelező.

Éppen ez a lényege, amit beregvaros is válaszolt Neked, hogy ami összegyűlt a számládon saját pénz + állami támogatás + kamatok, azt kikérheted és egyáltalán nem kell vele elszámolnod, ettől szabad felhasználású.

Ezalól csak akkor van kivétel, ha ezek mellé kéred a lakáskölcsönt is, mert akkor a teljes összegről számlákkal kell elszámolj.


Üdv,

dgaboka

2361. dgaboka (válaszként erre: 2355. - *zseby*)
2010. nov. 23. 21:54

Szia!


A tulajdonrész mértékébe nem köt bele senki sem, arra kell csak figyelni, hogy az Általad igényelt összeg, amit tőlünk kapsz, az fedezze azt az értéket, amennyi arányban tulajdonjogod van.

Magyarul ha a ház értéke pl 10M Ft és Neked 1/5 részed van, akkor kb 2M Ft értékű tulajdonjogod van, tehát kb 2M Ft az, amit reálisan kérhetsz és van is hová elköltened. Pici túllépésért senki nem fog szólni.

Ráadásul igazából még ezzel sem kell foglalkoznod, mert az a mérvadó, hogy a kikért teljes összegről számlákat igazolj.

Tehát amit megkapsz tőlünk pénzösszeget, annyi értékben kell számlával igazolni a felújítás költségeit, ami lehet anyagdíj és munkadíj is. Ha a teljes összeget lefedted számlákkal, akkor senki nem fog kimenni és megnézni, hogy csak a ház 5-öde a Tiéd, akkor miért költöttél rá pl 2x annyit, mint a Te részed.

Magyarul a lényeg az, hogy a számlák összege legyen annyi, mint amennyit kértél tőlünk és a számlák a Te nevedre és a címedre szóljanak.

Még egyéb ?? :))


Üdv,

dgaboka

2360. beregvaros (válaszként erre: 2357. - Kata03)
2010. nov. 23. 21:40

Amikor lejár majd 2015-ben, akkor az általad befizetett megtakarításokat+az állami támogatást+a kamatokat arra használod fel amire akarod!

KIVÉVE, ha nem kéred a hitelt is!!!!

Ha kéred a hitelt, akkor az egész összegről igazolnod kell majd a lakáscélt.

2359. beregvaros (válaszként erre: 2358. - Ágika001)
2010. nov. 23. 21:38

1) "A régi Funda lejárata", azt mi megtakarítási időnek hívjuk + 3 hónap kiutalási időszak. A megtakarítási végéig kell fizetni a 67eFt-ot, aztán a 3 hónapban már nincs megtakarítási rész, vagyis marad a 42eFt.

2) A törlesztés ebben az esetben 100 hónapig tart. Az is 42eFt (csak másként jön ki).

3) Nincs lehetőség törlesztőrészlet változtatásra. Ha van pénzed betörlesztheted és akkor nem kell tovább fizetned, de maga a részlet változtatására nincs lehetőség.

2358. Ágika001 (válaszként erre: 2356. - Beregvaros)
2010. nov. 23. 20:57

Köszi a gyors választ, ami további kérdéseket vet fel...

-Gondolom, hogy azért kell csak két évig fizetni a 67e Ft-ot, mert a régi funda lejár?

-A fennmaradó 42 e Ft-ot pedig 8 évig...?

-Van-e lehetőség a havi törlesztő változtatására menet közben, ha esetleg nem tudnám fizetni?

2357. kata03
2010. nov. 23. 20:42

Sziasztok.

Azt szeretném kérdezni,hogy 2007.ben kötött 8éves fundamentám szabad felhasználása mit jelen?

Fel kell használnom a pénzt valamire?

2356. beregvaros (válaszként erre: 2354. - Ágika001)
2010. nov. 23. 20:11

Szia Ágika001!


Viszonylag egyszerű a dolog, igaz azt még nem számoltam át, hogy belefér-e a havi 60eFt-ba.


Megosztod a jelenlegi szerződésedet. Lesz belőle egy 324-es 17eFt-os és egy 324-es 3eFt-os. Következő hónapban felemeled a 17-est vissza 20eFt-ra, a másikat pedig addig emeled, amennyi pénzre szükséged van.

Vagyis 11MFt-4,5MFt-5,26MFt=1,24MFt

Vagyis 5000 Ft-os megtakarításra kell emelned a kicsi 324-est. Így az Önerőddel és a felvehető áthidaló kölcsönnel együtt 11,07 MFt-od lesz.

A havi törlesztésed 25eFt, ehhez jön hozzá az áthidaló kamata, ami havonta 42160 Ft. Ez összesen 67eFt, ami picivel több, mint 60000Ft, azonban ezt a plusztöbbletet kevesebb, mint két évig kell fizetned.

A jó hírem viszont, hogy ami ezután jön a havi törlesztőrészleted, az 42050 Ft lesz.

2355. *zseby* (válaszként erre: 2352. - Dgaboka)
2010. nov. 23. 20:02

Köszi a választ dgaboka. Úgy érzem, jó fórumra tévedtem.. :)

Az az igazság, hogy ebbe az egészbe én csak beleugrottam 4 éve, aztán most rájöttem, hogy egy csomó mindent nem is tudok, ezáltal további kérdéseim is lennének. Eszembe is jutott egy:

Hogyan igazoljam a felújítást egy olyan ingatlanon, aminek csak 1/5 része az enyém? Belekötnek a tulajdonrész mértékébe? Mert pl. a fűtést az egész házon meg kéne csinálni.

2354. Ágika001
2010. nov. 23. 19:38

Sziasztok!


Remélem, hogy tudtok nekem segíteni!

2004-ben kötöttem egy 321-es fundát, aminek a szerződéses összege 2460 e Ft volt, majd 2008-ban módosítva lett 324-re 5260 e Ft szerz. összeggel.

Most szeretnék venni egy lakást max. 11 M Ft -ért. Önerőm 4,5 M Ft; havonta max. 60 e Ft törlesztőt tudnék fizetni. Milyen konstrukciót ajánlotok?


Előre is köszi! Á

2353. dgaboka (válaszként erre: 2351. - Gekko61)
2010. nov. 22. 23:37

Szia!


Nagyciginek teljesen igaza van a jelzáloggal kapcsolatban, csak megerősíteni tudom az Általa leírt választ kérdésedre.

Egy "szintén kolléga" a Fundától.


Üdvözlettel:

dgaboka

2352. dgaboka (válaszként erre: 2346. - *zseby*)
2010. nov. 22. 23:35

Látom, közben már mástól is kaptál választ.

Egyébként ha belegondolsz, teljesen logikus a dolog: Lakásszámlán egy vélhetően későbbi lakáscélra pénzt gyűjtögetsz. Ehhez az állam állami támogatást ad, ráadásul felkínál egy opcionálisan igénybe vehető roppant kedvezményes lakáskölcsönt is. Teljesen egyértelmű, hogy a lakáscélra szánt és gyűjtögetett saját pénzzel, a hozzá kapott állami támogatással és esetleges lakáskölcsönnel teljes egészében kell elszámolni.

ÉS A SEGÍTSÉG, illetve TIPP a Számodra (mert szeretek segíteni): ha nem szeretnél a teljes összegről számlával elszámolni, vagy pl olcsóbban tudsz építőanyagot szerezni, vagy olcsóbb a munkadíj számla nélkül, esetleg saját magatok végeznétek el 1-1 munkát, akkor az is megtehető, hogy a számlával nem igazolható összegrész fejében kihívatod (Call Centeren keresztül) a Fundamenta értékbecslőjét, aki felbecsüli az elvégzett munka értékét, így a teljes összeg egy része így is igazolható. Csak arra kell vigyázni, hogy nehogy kevés legyen a számlaösszeg és az értékbecslés együttes összege a felvett összeghez képest.

Remélem segítettem a fenti információkkal egy kicsit.

Üdvözlettel:

dgaboka

2351. Gekko61
2010. nov. 22. 23:10
Köszi nagycigi, te egy úr vagy
2350. dgaboka (válaszként erre: 2343. - *zseby*)
2010. nov. 22. 23:07

Kedves Zseby!


Nos tekintettel arra, hogy ez egy lakáscélú támogatás, illetve ehhez igénybe vehető "lakáskölcsön", így értelemszerűen a teljes összeggel kell majd elszámolnod, amit kifizetünk a Részedre.

De van olyan lehetőséged is -ha nem szeretnél egyáltalán elszámolni semmivel-, hogy módosítod a meglévő szerződésed 8 éves időtartamra, azaz további 4 évre és ebben az esetben -most még utoljára- a 8 év letelte után a saját pénz + állami támogatás + kamatok együttes összegével nem kell elszámolnod, azaz szabadon felhasználható lenne. Természetesen ha 8 év után is kéred a lakáskölcsönt is hozzá, akkor viszont szintén a teljes felvett (azaz megkapott) összeggel el kell számolnod.

Remélem kielégítő választ tudtam adni kérdésedre.

Ha bármi nem világos, vagy lenne egyéb kérdésed, akár ismerettségi körben is, akkor várom szíves megkeresésed.

Üdvözlettel:

dgaboka

2349. nagycigi (válaszként erre: 2344. - Gekko61)
2010. nov. 22. 22:00

Remélem, hamarosan kapok egy autentikus választ...

rákérdeztem a hitelreferensünkre... :)))

2348. nagycigi (válaszként erre: 2342. - Bluyoo)
2010. nov. 22. 21:33

MÉG MINDIG NEM TUDOM, UGYANAZT ÉRTJÜK-E MINDKETTE A MÁSODIK INGATLANON...

Egy jelzálog bejegyzés tartalmazza a felvett hitelösszeget. ezt csak akkor lehet levenni onnan (törölni a bejegyzést) ha a hitelt nyújtó hozzájárul. (vagyis amikor a teljes, hitelezett összegett visszakapta - másszóval, amikor Te visszafizetted a köolcsönkért pénzt. Jelen esetben a TELJES SZERZŐDÉSES ÖSSZEGET, mert ez az AÁK/ÁK tétje.


Megértem, hogy óvatos vagy, és szeretnél eligazodni a kétféle magyarázat között.

Döntőbírónak hívd fel a 06-1-4118181-et, (és nyomd a 42-t) kérdezd meg tőlük.

Vagy egy elfogulatlan szakértőtől, a földhivataltól kérdezd meg, megállja-e a helyét az, amit írtam.

2347. beregvaros (válaszként erre: 2346. - *zseby*)
2010. nov. 22. 21:29

Miért gáz?

Az állami támogatást az állam a lakáskörülmények javítására adja, ugyanúgy, mint ahogy a kedvezményes hitelt támogatja. Szerintem nincs ebben semmi gáz.

Max az, hogy nincs hasonló Fundamenta-féleség autóra, utazásra, vállalkozások számára stb.

De nincs mit tenni, az állam ezt támogatja!

2346. *zseby* (válaszként erre: 2345. - Beregvaros)
2010. nov. 22. 20:48
Hát ez így elég gáz. Mindenesetre köszi a választ.
2345. beregvaros (válaszként erre: 2343. - *zseby*)
2010. nov. 22. 20:42

Szia!


Azt a pénzt kell leigazolnod, amit felveszel a Fundától. Vagyis ha a hitelt is felveszed, akkor a teljes összeget, ha a hitelt nem kéred, akkor csak a saját befizetéseidet+állami támogatás+kamatok.

2344. Gekko61
2010. nov. 22. 20:19

Sziasztok, mit mazsoláztam a neten.


A Tájékoztatáshoz való jogok:

A Hpt: 203.§(1) bekezdése előírja , hogy a pénzügyi intézmények egyértelműen és közérthetően kötelesek ügyfeleit illetve jövőbeni ügyfeleit az általa nyújtott szolgáltatások igénybevételének feltételeiről tájékoztatni

Ombudsman és a PSZÁF álláspontja az általános szerződési feltételekről 2010 április 05.

Alkalmazása már önmagában is olyan helyzetet eredményez, ahol a fogyasztó nem vesz, nem vehet részt a szerződés kialakításában, pedig a

Ptk. 209/C § rendelkezik. Ez a jelenség több okra vezethető vissza melyek közül a legfontosabb az, hogy fogyasztó súlyos hátrányban van a pénzintézet erőpozíciójával szemben.

Más:

Gazdasági Verseny Hivatal álláspontja a gazdasági erőfölénnyel való visszaélésekről.

A meglévő hitelek vagy megtakarítások és azokkal kombinált hitelek során az ügyfelek által előre nem ismert egyoldalúan többlet költségek bevezetése, egyrészt külön terheket jelent a fogyasztóknak, másrészt a megnehezíti a hitelek vagy megtakarítások megfizetését és akadályozza a kedvezőbb feltételű konstrukciókra való váltását.

Az ilyen és hasonló esetben a fogyasztó az idő rövidsége és hirtelen bekövetkezett többlet költségek miatt sincs valós döntési helyzetben, mivel a fogyasztók ugyanis általa előre nem ismert , elmaradt vagy félre tájékoztatás miatt, vagy nem szereznek válaszlépésre alkalmas időben tudomást a változásokról, vagy ha igen akkor is késve és nem képesek hatékonyan lépni a pénzintézet piaci előnyeivel szemben (üzletszabályzat).

Mindezek következtében a már leszerződött ügyfelek esetében a szerződés eredményeként olyan piaci helyzet jön létre amelynek következtében a pénzintézet a szerződő felek viszonylatában képes ön maga számára kedvezőbb feltételeket biztosítani

vagy is piaci kényszerhelyzetet idéz elő fogyasztó számára.

Az fogyasztók aránytalanul magas többlet befizetések kikényszerítése és a piaci helyzet kihasználása a pénzintézetek részéről, vitathatatlanul a kilépési és váltási költségeket

(egyéb adminisztratív, pénzügyi korlátok, újbóli

hitelelbírálási díj, értékbecslő és közjegyzői díj

stb.)

ezek után Én már mire panaszkodjam.

2343. *zseby*
2010. nov. 22. 19:09

Sziasztok!


Segítséget szeretnék kérni. Most fog lejárni a 4 éves 321/10.000-es fundamentám. Ha kérem hozzá a hitelt, akkor mind az 1.230.000 Ft-ot igazolnom kell, hogy lakáscélra költöttem vagy csak azt, amit befizettem 4 év alatt+az állami támogatást?

2342. bluyoo (válaszként erre: 2338. - Nagycigi)
2010. nov. 22. 19:02

Félre ne érts köszi az idődet meg minden de a fundamentás ügyintézőmet is megkérdeztem ő meg azt állítja hogy lekerül a második ingatlanról a jelzálog az áthidaló kölcsönös szerződés végén(megtakarítási időszak).Gondolom te sem hasraütésszerűen írogatsz de őt is tájékozottnak gondolom hiszen ilyen szerződéseket ír intéz.

Akkor most mi van?Ok két év múlva kiderül..

Vagy a szerződésről bár még soha nem láttam..

Hidd el nem téged akartalak idegesíteni ...

de nekem az első hitelem remélhetőleg lakásom és próbálok tájékozottabb lenni (és nem úgy járni mint egy két ismerősöm a hitelével).A második jelzálog is ezért érdekelt mert a szüleim csak így tudnak segíteni én pedig nem szeretném "az életük művét"egy bank kezére játszani.

Két évre még "nyugodtan" tervezek szerencsére annyira azért biztos a meló de hét év az számomra elfogadhatatlan kockázat.

Még egyszer kiemelem nem ellened és nem is a fundamenta ellen írogatok de a jövőben sem szeretnék rosszat a fundamentáról lásd lejjebb(2343. Gekko61) ezért kérdezek inkább mondhatni tanulok a hibáikból.

2341. Gekko61
2010. nov. 22. 17:56

Sziasztok már rég szóltam hozzá bármihez is, de nagycigi ne haragudj de ezt mindenkivel meg kell osztanom aki fundamentával kombi hitele van vagy ebben gondolkodik.

előzmények:

röviden próbálom megfogalmazni, van egy 421. módozatú hitellel kombinált megtakarításom, amit saját és a tájékoztatás hiányában közösen hoztuk össze a fundával. arról van szó, hogy két alkalommal elmaradtam a befizetésekkel és a funda úgy nevezett korrekciós összeget próbál behajtani rajtam amit nem csak én de a hitelező bank is indokolatlanul magasnak talál(röpke három hónap alatt a megtakarításon kívül még 78000 Ft. követelnek.

a képlet a következő: ha a megtakarítások befizetése valamilyen okból elmarad az ebből kifolyólag kieső betéti kamatok és emiatt kiesett állami támogatás részarányos hiánya miatt szintén kiesett nem megszolgált kamatok összessége szorozva a módozati szorzóval és azt osztva a szerződéses összeg ezredrészével (ami nem azonos a szerződésben vállalt megtakarítási összeggel)így megkapom az értékszámot amit az értékelési forduló napon vizsgálnak (értékelési fordulónapnak számít a futamidő 6. 9.12. hónap utolsó napja). jelen esetben 421. módozat futamideje 49 hó. (de ez lehet eltérő is) melynek a futam idő végi célérték száma 62,016, hogy mindenkinek érthető legyen számszerűsítem, mert ezt a tájékoztatást sajnos hiába próbálod az ügyfélszolgálaton megtudni nem fognak tájékoztatni mert nem az a cél, hanem az hogy fizess.

vissza az értékszám képlethez:

értékszám = értékelési fordulónapig, jóváírt, és jóvá nem írt, de megszolgált kamatösszeg x módozati szorzóval ez osztva a szerződéses összeg ezred részével.

számszerűsítés:

értékelési nap kiszámítása napi lebontásban érdemes mert ha kíváncsi vagy az értékelési napon kívül, hogyan áll a keresett napon az érték számod akkor a célértékszámot 62,016 el kel osztani a teljes futam idő napok számával és megkapod az egy napra eső értékszámot, amit felszorzol a futamidőből eltelt napok számával.

remélem idáig érthető mindenkinek.

az én esetemben a futamidő 49 hónap vagyis 1490 nap, a futamidőből eltelt napok száma 1237 nap, vagyis a jelenlegi értékszám ahol most kell lennie a megtakarításomnak az 52,983.

a fentiekben említett képlet szerint a kamatok úgy állnak össze, miszerint az üzletszabályzatban szerepel és § írja elő az 1,00%-t.

az eső 12 hónap után járna 2400 Ft. kamat ami kibővült az álltám 72000 Ft.

24 hó. megtakarítás után ami szintén kibővül az 144000 Ft. állami tám. 552000 Ft. után jár 5520 Ft. kamat.

36 hó. megtakarítás után ahol két befizetéssel elmaradtam (de azóta pótóltam)így 720000 Ft. helyett csak 680000 Ft. megtakarítás és részarányosan lehívott 57135 Ft. áll.tám-al kibővült 201135 Ft. után, 8811 Ft. kamatot.

a még jóvá nem írt de megszolgált következik (amiről szeretnek megfelejtkezni az érték napon) ezzel a 42 hó. 840000 befizetéssel, de ebből a két 20E. elmaradást nem számolva az áll.tám. összes kamatoknak így kéne alakulniuk, mivelhogy fél évről van szó a megszolgált, de jóvá nem írt kamatok csak 0,5% 5005 Ft.


összes kamat: 12 hó 2400

24 hó 5520

36 hó 8811

42 hó 5005

-----------

összes kamat: 21 736 Ft.


képlet számszerűsítése: 21736 x 8,16/3220 = 55,082

a két eredményt összehasonlítva emlékeztek az értékelési napon számolt értékszámra 52,983

Szerintetek elértem a kívánt érték számot vagy nem, mert szerintük nem és fizessek be 780000 Ft. e hónap 25.-ig. Te befizetnéd?

felhívom figyelmeteket arra, hogy tüzetesen nézzétek át az év végén Póstán kapott betétszámla

kivonatot, ne hogy meglepetés érjen Benneteket mint engem, hogy az első 12 hó. után 2400 helyett csak 1237 Ft. írtak jóvá, 24 hó. után pedig az 5520 helyett szintén csak 4265 Ft.

azért írom ezeket le mert a számlakivonaton nem jóváírt kamatok amit az ÁSZF § szabályoz ellent mond annak, hogy a (szószerin írom) hatályos ÁSZF-je (27.%(1)) alapján a számlakivonat akkor tekinthető elfogadottnak, ha a kézhezvételtő számított 60 napon belül kifogást nem emel ellene.

utána futhatsz a kamataid után? vagy legjobb esetben jóvá írják később?

tessék odafigyelni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2340. dgaboka
2010. nov. 22. 01:16

Sziasztok!


Közel 4 éves szakmai tapasztalattal a Fundamentánál állok én is szívesen rendelkezésetekre, mind igény, kérelem, módosítás és kérdések tekintetében. Természetesen kereshettek mindennemű egyéb hitelkérdéssel, hiteligénnyel is. Ügyintézésben is tudok segíteni mind Fundamentánál, mind pedig banki dolgokban.

Körzet: Budapest és környéke.


Üdv,

Gaby

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook