Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Házi tejből sajtot szeretnék késziteni segitsetek hogyan!! fórum

Házi tejből sajtot szeretnék késziteni segitsetek hogyan!! (tudásbázis kérdés)


2017. szept. 19. 17:45

Én egyszer próbaképpen csináltam házi sajtot. Mondjuk jól el is sóztam, az állaga sem lett jó, de az arányai miatt nem éri meg. Leglább ötszörös mennyiségű tejből lesz adott mennyiségű sajt.


Van egy régi sajtos könyvem, tiszta tejből az se csinál sajtot, csak tej és túró kombinációval.

24. Guruljka (válaszként erre: 23. - Dogiz)
2017. szept. 19. 17:38

Nem, csak az általánosban tanították. A marhának összetett gyomra van, ezek egyike az oltógyomor.


[link]


Oltóanyagot lehet több helyen is kapni.


[link]

23. dogiz (válaszként erre: 22. - Guruljka)
2017. szept. 19. 05:52
Oltógyomor? Ez igazából mit jelent, nem néztem utána, te készítettél már, vagy láttad, hogy készül? Engem is érdekelne, oltóanyagból már próbáltam párszor, 15 l tejből, házilag több az már nagy mennyiség.
22. Guruljka (válaszként erre: 9. - Bd37ba754f)
2017. szept. 16. 20:29

Borjú oltógyomor.


Semmi csecs.


Sokféle mesterséges oltóanyag is van már, növényi is. Ezen ne múljon.

21. maya80 (válaszként erre: 20. - Zebracsikó)
2010. aug. 10. 04:31
Köszönöm!
2010. aug. 9. 12:41
19. maya80
2010. aug. 9. 12:37
Házi kecsketejből tud valaki sajt receptet?
18. Skar (válaszként erre: 17. - D4a2436008)
2009. szept. 4. 17:39
Igen.
17. d4a2436008 (válaszként erre: 5. - Skar)
2009. szept. 4. 14:38
ez lesz a turo
16. 43a06bd4d9 (válaszként erre: 13. - Pampers)
2009. szept. 4. 13:24
Próbáld ki nyugodtan, nagyon finom!:)
2009. szept. 4. 09:35
nagyon jó receptek. Már régen kértek a gyerekek, hogy készítsek házi sajtot
14. manna30 (válaszként erre: 12. - Pampers)
2009. szept. 4. 08:22
Köszi, majd úgy is kipróbálom. :)
13. pampers (válaszként erre: 6. - 43a06bd4d9)
2009. szept. 4. 07:57
Ezt ki probálom,igy még nem csináltam
12. pampers (válaszként erre: 10. - Manna30)
2009. szept. 4. 07:55
A tojás csak a szin végett kell bele.Lehet saját fölt is használni a margarin helyett.
11. pampers (válaszként erre: 9. - Bd37ba754f)
2009. szept. 4. 07:49
Én folyamatosan csinálom,és nem kell bele olto
2009. szept. 4. 07:24

Kipróbált recept, én már próbáltam. :)


Egy liter tejbe belemorzsolunk 1 kg tehéntúrót, ezután állni hagyjuk egy órát, lassú tűzön felforraljuk, majd tésztaszűrőn átengedjük. A savót felhasználhatjuk levesekhez, főzelékhez, vagy ivólének (enyhe hashajtó hatású). A tésztaszűrőn fennmaradt masszát összekeverjük 6 dkg olvasztott margarinnal, egy egész tojással, 2 kávéskanál sóval, egy mokkáskanál szódabikarbónával, majd lassú tűzön, állandó keverés mellett 10 percig összefőzzük. Ezután vízzel kiöblített formába, például jénai tálba öntjük, és hűtőszekrényben - nem mélyhűtőben - megdermesztjük. Ízesíthetjük: ketchuppal, vízben oldott húsleves kockával, fokhagymával, borssal, fűszerezhetjük különböző fűszerkeverékekkel, stb. Így kb. 75 dkg ízletes sajtot nyerünk.

Hasonló állaga lesz, mint a trappistának, de lehet, hogy kicsit lágyabb. :)


És még oltó sem kell bele... :P

2009. szept. 4. 07:20
Kihagytátok az oltót(ami magát az igazi sajtot összehozza)Oltó fiatal borjunka ami még nem evett füvet a csecséből a mirigy ez az oltó ha jóll emlékszem:D
8. 43a06bd4d9 (válaszként erre: 6. - 43a06bd4d9)
2009. szept. 4. 07:01

Még ez kimaradt:

HA kihűlt, fóliába csomagolva hűtőben tartjuk,hogy jól megkeményedjen!Reszelni is nagyon jól lehet!

7. Skar (válaszként erre: 5. - Skar)
2009. szept. 4. 07:00
ui: 1 l tejből lesz 23-25 dkg túró. Csak házitejből boltival ne is érdemes kísérletezni, kivéve a zacskós(!) Jásztej, legalább a 2,8 zsírtartalmú) Ja, azt mondja, a házi tej is csak 2,8-as, amit a piacon vesz, de van ,ahol lehet kapni 3,6-osat is, a jásztejnek is van olyan változata. (én azzal G:Robyban találkoztam, olyat vettem főzéshez, kakaóhoz régebben)
2009. szept. 4. 06:58

Jó reggelt!

Házi sajt:

10l tej,10 ek.só, 5 dl ecet.

Felteszed a tejet főni, már amikor majdnem forr beleteszed a sót(ha forráskor teszed bele kifut az egész!).Állandóan kevergetni kell mert könnyen leég!

Ha felforrt, leveszed a tűzről és azonnal beleöntöd az ecetet,majd óvatosan összekevered.Az ecet összerántja a tejet.Kis lyukú szűrőn leöntöd,majd egy ici-picit átöblíted hideg vízzel és óvatosan kinyomkodod belőle a levét.Minél jobban kinyomkodod a lét, annál keményebb sajtot kapsz!

5. Skar
2009. szept. 4. 06:55

Öreganyám üzeni:

Egy liter házitejhez két kávéskanálnyi tejfölt ad, de apródonként, aztán befedve hagyja megaludni (míg egybemozog, mint a kocsonya, elválik a tál/lábas szélkétől).

Ha megaludt, háromszoros alátéttel felteszi a tűzre, 15 perc utá szép óvatosa megkavarja, aztá még hagyja, 10-15 perc múlva megnézi, ha a savó kicsapódik, akkor jó, lefedve hagyjalangyosra hülni (nem teljesen lehülni, mert akkor nem csöpög ki belőle jól a savó), végül leszűri szitaszűrőn, de van, aki ruhában kiakasztja, úgy cspögteti le.

2009. szept. 4. 06:34
Ezek a dolgok engem is nagyon érdekelnének, házi tejet szoktam venni, a tejfölt azt használom amit én szedek le, sőt néha tejszínt is, már készítettem vajat is belőle. Sajtot még nem de kipróbálom.
3. Skar
2009. szept. 4. 06:09
Nyamm, köszi, jó kérdés, én meg diós sajtot akarok készíteni. Viszont a mikrót és a margarint kihagynám a történetből. Öreganyámnak is van mikrója, mégse abban csinálja a túrót, ha fölkelt, megkérdem tőle, ő hogy is pontosan.
2009. szept. 4. 05:11

Túró: A tejet langyos helyen hagyjuk megaludni. 40 fokon mikróban meglangyosítjuk, majd rongyon át szűrőkanálban lecsöpögtetjük.


Sajt: 7-8 dl tejet megforrósítunk. Ebbe beleteszünk 1 kg túrót. Teflon lábosban folyamatosan addig keverjük, amíg kicsapódik. (Savós lesz) Vigyázzunk hogy le ne égjen! Leszűrjük. 1 ráma margarint felolvasztunk, beletesszük az áttört túrót, 1 kiskanál sót, 1 kiskanál szóda bikarbónát, és a tűzön még pár percig keverjük. Amikor kezd elválni a lábos falától, akkor alufóliával bélelt formába öntjük. Másnap már szeletelhető és reszelhető.

Ez 1 alaprecept, javaslom először ezt próbáld ki, aztán ha ízlik ízesítheted más dolgokkal is. Pl lehet köményes, zöldfűszeres, stb..

2009. szept. 4. 04:31
Házi tejből sajtot szeretnék késziteni segitsetek hogyan!!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook