Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Templomi esküvőt szeretnénk, mi a teendő, ha én katolikus vagyok, a vőlegény pedig református? fórum

Templomi esküvőt szeretnénk, mi a teendő, ha én katolikus vagyok, a vőlegény pedig református? (tudásbázis kérdés)


1 2
2009. aug. 28. 13:54
Bár én evangélikus vagyok-keresztelkedve,konfirmálva,de nem gyakorlom a vallásom,a férjem katolikus mindennel-bérmálás,elsőálldozás,egyházadó(ami visszamenőleg 5 évre kellett,bár ő se gyakorolja a vallását.Mi a katolikus templomba esküdtünk már 3-om éve,mert a férjem máshol nem akart!Hála nekem nem kelett semmit csinálnom,a pap azt mondta velem nem is foglalkozik!!Se átkeresztelkedni,se igazolás erről-arról,se gyónnom nem kelett.3-szor voltunk hitoktatáson,de én tölem nem is kérdezett semmit,inkább elmesélte mit hogyan és annyi.Ez tuti pap függő.Annyi volt,hogy a férjem aláírt,hogy nem korlátoz a vallásom gyakorlásába,neki kellett gyónni,és a gyerekeknek katolikusoknak kell lenniük.Hát lehet akkor ha nem így lett volna akkor nem lett volna templomink.Amúgy mi 10 ezer Ft-t fizettünk.
42. zani (válaszként erre: 37. - Briguska)
2009. aug. 28. 09:55

Sajnálom anyukádat, biztos nagyon nehéz nélküle esküvőt szervezni...

Én is gondoltam rá h füllentünk valamit h miért a másik pap, de a jó keresztény nem hazudik! Majd meglátjuk, mi lesz, még nem kerestük meg, van még pár napunk gondolkodni, h hogy adjuk elő magunkat.

Az a baj, h a katolikus vallás sok mindent tanít olyat amiben aztán nem segít. Pl h csak házasságkötés után élj együtt azzal akit szeretsz, de ha valaki elvált azt rákényszeríti a vadházasságra mert nem fogja összeadni...

41. nagyreni (válaszként erre: 40. - Cuncika73)
2009. aug. 27. 21:27

Nem biztos, hogy át kell keresztelkedni. Az én férjem is református és katolikus esküvőnk volt, csak az esküvő előtt alá kellett írnia, hogy én szabadon gyakorolhatom továbbra is a vallásomat és a gyerekeink is katolikusok lesznek.

És gyönyörű szertartást tartott:-)

2009. aug. 27. 20:04
Igen,a katolikus hitvallás eléggé "szigorú" ha szabad igy fogalmaznom.Ha más vallású a házasulandó pár egyik tagja,akkor át kell keresztelkednie,hittan oktatáson kell résztvennie,azt hiszem elsőáldoznia,bérmálkoznia is kell,gyónás nélkül nem esküdhetnek össze.Kicsit vaskalaposan áll hozzá a katolikus egyház ezekhez a dolgokhoz.A református sokkal nyitottabb,nem foglalkozik vele,ha a másik fél másmilyen vallású.Nálunk is ezért lesz majd valamikor református esküvő.Párom igy szeretné,már csak családi hagyományból is,nekem meg mindegy,a templomi esküvő igy is úgy is szép,bárhol is legyen megtartva. :)
2009. aug. 27. 19:47
valami igazolás, egyeztetés, hittanórára járás, kikérés... ilyesmiket hallottam
38. cuncika73 (válaszként erre: 34. - Zani)
2009. aug. 27. 19:45
Húúú,ez igen kacifántos :)) Nem tudom,végül is ha nem ott tartjátok az esküvőt,ahol ő misézik,miért ne kérhetnél igazolást.
37. Briguska (válaszként erre: 36. - Zani)
2009. aug. 27. 10:29
Szió, mi még gyerek cipőben vagyunk...talán jövő év szeptember! Sajnos Áprilisban meghalt anyukám, így nagyon megváltozott az életünk. A kedvesem testvérék és még sokan kezdik májusban, lesz vagy négy lagzi akkor. Így addig be kell fejezni a keresztelkedést, jegyesoktatást. Tudod, tudom, hogy nehéz ilyet kérni, de mindenféleképpen a harmadik lehetőséget választanám. Tudod, nekünk egy 80 év feletti papunk volt eddig, és már sokszor előfordult, hogy a mi falunkba a mi templomunkba más esketett, temetett, keresztelt mert szegénynek már nehezen ment minden. (nem engedték nyugdíjba) Ő rendes volt, sosem haragudott, vagy legalábbis nem mutatta. Az szóba sem jöhetne, hogy valami okkal bekérnétek a szomszéd város templomába a szomszéd falu jófej papját? Mert, hogy ő a család barátja...blabla...kegyes hazugság...;) ui: Semmi t ne érezz cikinek, hiszen a katolikus vallás arra tanít, hogy mindenki legyen mindig jó keresztény...ez a papokra is vonatkozik!! És ez lesz életed egyik legszebb napja, nehogy emiatt ne sikerüljön jól:)
36. zani (válaszként erre: 35. - Briguska)
2009. aug. 26. 20:57

Irigyellek! Ha nekünk is ilyen jófej papunk lenne, nem is akarnák máshová menni esküdni. semmiképpen nem az én falumban esküszünk, mert a lagzi sem ott lesz, hanem a szomszéd városban ahonnan a férjem származik (már volt polgárink májusban).

Következő lehetőségeink vannak:

1. falubéli pap, de gyerekkorom óta nem bírom.

2. szomszéd város (ahol a lagzi lesz) katolikus papja, aki még idősebb és makacsabb mint a mienk

3. szomszéd falu papja, aki kb 40 éves, jófej és szó nélkül összead mindenkit. ez jó is lenne, csak nagyon ciki helyzet lenne a mi papunktól kérni erre az igazolást.

Briguska, nektek mikor lesz az eski?

2009. aug. 26. 13:51
Sziasztok! leginkább az atyától függ minden. mi most kaptunk új papot, aki fiatal jófej és rendkívül hasonul velünk! elmentünk én mint katolikus, a kedvesem mint echte nagy pogány!!! hogy szeretne keresztelkedni, hogy lehessen templomi esküvőnk! Erre Zsolti atya rögtön levette, hogy mi a helyzet, és azt mondta, hogy ő összead minket ( a kedvesem öccse és jegyese is velünk tartott, szintén ebbe a cipőben) minden gond nélkül! Ne ez legyen az ok ( habár elég meggyőző érvek vagyunk :)) amiért keresztelkedni akarnak. Mondta gondolják meg, de ne érezzék kényszernek, azóta a párom kijelentette, hogy nem akar keresztelkedni, mert nem hisz benne...próbáltam hatni rá, hogy amíg nem tudja miben hihet, addig hogy tudja eldönteni, hogy nem akarja. Ezt elmondta Zsoltinak is, és most ott tartunk, hogy már a harmadik oktatásra megyünk kedden és szájtátva hallgatják a fiúk az atyát és jókat beszélgetünk..aztán majd eldöntik mi lesz. a LÉNYEG, lesz templomi esküvőnk, mert nekünk katolikus lányok révén fontos, a fiúk vállalták volna miattunk a keresztséget, de az atyának köszönhetően nem kényszerből teszik majd, meg ha megteszik. Már alig várom a jegyes oktatást!!! :) önismerettel kezdünk..12 alkalom és csoportos lesz...úgy érzem ez rendkívül fontos a mai világban! Zani sok boldogságot nektek, és remélem álmaid szerint alakulnak a dolgok! Mindenképpen a a te faludban szeretnétek esküdni?
34. zani
2009. aug. 26. 10:21

A református lelkész nagyon aranyos volt, örült nekünk, igazából azt kaptam amit vártam, mert tudtam, hogy nem számít neki igazán hogy én katolikus vagyok, csak az embert látja bennem és örül h megkerestük. szóval ref. részről minden rendben, benne van az ökumenikusban is, de ha a katolikus pap kukacoskodik, akkor összead ő egymaga minket.

a katolikus oldalról még nem tudom, h mi lesz, pénteken beszélünk vele. elég szigorú teremtmény, nem sok jóra számítok a részéről...

A másik problémám az, hogy a mi papunk, mint ember nem áll túl közel a szívemhez, szóval h szépen fogalmazzak, nem ragaszkodok hozzá h ő képviselje a katolikus részt. de ha vidéki pap venne részt az esküvőn, akkor is kell neki igazolást adnia. ez meg tök ciki, nem is tudom még h merjem-e felhozni neki ezt, hogy adjon egy igazolást nekem, h a szomszéd falu katolikus papja a harmadik szomszéd református lelkészével együtt tartsa az esküvőnket.... mit gondoltok?? ez nagyon gáz, ugye?

33. cuncika73 (válaszként erre: 31. - Zani)
2009. aug. 25. 13:52
Hát akkor futi-futi :))Sok múlik a pap hozzáállásán is.Ha nem vaskalapos,akkor sztem nem lesz gond.Majd kérem a fejleményeket :)
32. kattyus (válaszként erre: 26. - Cuncika73)
2009. aug. 25. 13:30
Nekünk katolikus esküvőnk volt, kérték a keresztlevelet.
31. zani
2009. aug. 25. 12:17

Délután megyünk a református lelkészhez, majd megbeszéljük h mik a lehetőségek. Igazából mindkettőnknek mindegy lenne h milyen vallás szerint van a menyegző, mert nagyjából egyformán gyakoroljuk a vallásunkat, csak talán a legegyszerűbb lenne az ökumenikus esküvő. meg azért a násznép 90 %-a katolikus.

meg jó lenne ha a gyerekünk majd katolikusnak lenne keresztelve. ja és még az is fontos szempont h októberben szeretnénk lagzit tartani és addig meg kell oldani a jegyesoktatást meg ilyeneket ami kell.

30. cuncika73 (válaszként erre: 29. - A0c1361e44)
2009. aug. 25. 11:57
Nekünk amilyen kalapos papunk volt,lehet,hogy egy pénzköteg sem hatotta volna meg,ki is tért volna a hitéből,ha felajánljuk a pénzt:)) De,mindegy,megkeresztelte a lányomat,bár kijelentette,nem szivesen teszi,mert nem tudjuk majd katolikus szellemben nevelni a gyermeket!!Megáll az ész.Egyébként nem tudom,miért ilyenek a katolikusok,a pápa is teljesen elzárkozik az evilági dolgoktól. A reformátusoknál szabad nősülni,gyónás nélkül is kimehetsz úrvacsorát venni stb...Katolikusnál istenkáromlást követnél el,ha gyónás nélkül kérnéd a szent ostyát.Pedig állitólag egy az istenünk,vagy mégsem??
2009. aug. 25. 10:31

Én református létemre a keresztgyerekemet katolikus templomba kereszteltem. Semmi gond nem volt, a pap engedékeny és fiatal volt:)

A saját gyerekünk keresztelése problémás volt. A férjem szülei katolikusnak szerették volna.

Én református vagyok, a férjem katolikus. Egyházi esküvönk nem volt. A katolikus papok mindig találtak valamit, hogy miért nem keresztelik meg a fiamat. A kifogások: nem volt egyházi esküvő, különböző vallás (azt akarta keresztelkedjek át), nem lesz keresztapa....

Aztán szuper titkos keresztelőnk lett:) Anyósom jól lefizette a papot és 6 éves korában megkeresztelte:)

2009. aug. 25. 10:31
Nálunk a párom tesojának a volt felesége úgy lehetett keresztszülő,hogy meg sincs keresztelve!!!Katolikus templomból ki is dobta volna a pap.Az első kapcsolatomból született lányomnak katolikus keresztelője volt,a bátyám azért nem lehetett keresztszülő,mert nincs megbérmálva.Ennyire merev a katolikus vallás,mondjuk az akkori papunk,egy igen kalapos ember volt,semmiből nem engedett,mindennek ugy kellett történnie,ahogy a nagykönyvben meg van irva.Meg sem akarta keresztelni a lányomat,mert nem voltunk házasok,de azt mondta NAGYVONALÚAN,hogy kivételt tesz,nehogy másik templomban keresztelkedjen,inkább az ő "nyája" gyarapodjon!!Ezért is döntöttünk úgy a mostani párommal,hogy templomi esküvő csak református lehet.
2009. aug. 25. 10:21

Biztos, hogy papfüggő is a dolog, nekünk nagyon rendes papunk volt. Az esketésért semmi pénzt nem kért, mi adtunk (7,5 éve) egy tízezrest.

Papja válogatja: amikor kereszteltük a gyerekeket, az elsőnél egy másik pap, nem aki minket esketett, kategórikusan kijelentette, hogy református nem lehet keresztszülő (a férjem hugát szerettük volna keresztanyának), így csak az én katolikus öcsém lett beírva. A másodiknál pedig a mostani papunk engedte, be is írta a sógornőmet keresztszülőtársnak a keresztlevélbe.


Szerintem ugyanez van az esketésnél is, minden pap mást követel meg.

2009. aug. 25. 10:15
Sziasztok!Nálunk is hasonlo a felállás,párom református,én katolikus.Ugy beszéltük meg,hogy ha templomi esküvő is lesz,akkor református templomban tartjuk.A katolikus vallás igencsak merev,oktatás,miegymás,kész procedura.A református sokkal engedékenyebb,még keresztlevelet sem kér(mondjuk ez lehet,hogy pap függő).
25. zani (válaszként erre: 20. - Nagyreni)
2009. aug. 25. 10:06

na ez tök jó, én is ilyet képzeltem el magunknak.

mostmár tényleg megyek mert el fogok késni... :)

24. mreich (válaszként erre: 19. - Zani)
2009. aug. 25. 10:05
Az esküvőnk 8 éve volt, úgy emlékszem 8000Ft-ot fizettünk be, de gondolom ez nagyon templom- és papfüggő.
23. zani
2009. aug. 25. 10:04
de ez gondolom pap/lelkész függő is
22. zani (válaszként erre: 18. - Myrthil)
2009. aug. 25. 10:04
én is hallottam olyat, h a református nem annyira vaskalapos, hanem engedékenyebb a katolikusnál.
21. mreich
2009. aug. 25. 10:04
Nálunk is én vagyok katolikus, a férjem református. Kellett valamilyen papírt hoznia igazolásként, de már nem emlékszem pontosan, illetve jártunk oktatásra is. Ja, katolikus esküvő volt. De nem kellett átkeresztelkedni senkinek!
2009. aug. 25. 10:03

Nálunk is így van, a férjem református, én katolikus vagyok, az egyházi esküvő inkább nekem volt fontos, ezért katolikus szertartáson eskettek minket.

Háromszor kellett mennünk jegyesoktatásra, nekem gyónnom kellett (mert amúgy már meg voltam bérmálkozva, ha ez nincs, fel kell venni a szentségeket még az esküvő előtt), és a férjemmel aláíratott a pap egy papírt, hogy én szabadon gyakorolhatom a vallásomat az esküvőnk után is és a születendő gyerekeink is katolikusok lesznek.

19. zani
2009. aug. 25. 10:02

köszi a válaszokat, írjatok még tapasztalatokat, pl. melyik mennyibe kerül, milyen rugalmasak a jegyesoktatás szempontjából, stb.

és hogy ha reformátusban esküszünk, akkor később a katolikus megkereszteli e a gyerekünket?

most el kell mennem melózni, de délután visszajövök

18. Myrthil (válaszként erre: 17. - Zani)
2009. aug. 25. 10:02

Nálunk én megcsináltam mindent, párom pedig csak megkeresztelve lett.

Mind a kettőnknek végig kellett volna mindent csinálni :S

Mellesleg én ragaszkodom a vallásomhoz.

17. zani (válaszként erre: 13. - Myrthil)
2009. aug. 25. 10:00

igazából azt gondolom, h az ökumenikus lenne a legegyszerűbb, mert a saját vallásunkban mindenki végigjárt mindent (bérmálás, konfirmálás)

és én jobban szeretnék katolikust, bár nem nagyon gyakorlom a vallásomat.

16. 39ff6fe670 (válaszként erre: 15. - 39ff6fe670)
2009. aug. 25. 09:59
és a polgári decemberben volt, az egyházi és a lagzi meg köv. év szeptemberében. :)
2009. aug. 25. 09:58
Én református vagyok, férjem katolikus... de nekünk az itteni evangélikus lelkész és egyház volt a szimpi (gyerekkoromban is evangélikus közösségbe jártam mert a községünk az) és ott esküdtünk. Semmi probléma nem volt.
2009. aug. 25. 09:56

Nem kell átkeresztelkedni! A reformátusok nem kérik, hogy a gyerek is azt a vallást kövesse.

És azt sem hiszem, hogy a polgárinak egy napra kell esnie a templomival. A reformátusok sokkal rugalmasabbak.

elnézést...

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook