Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Voltatok már hagyatéki tárgyaláson? Mi történik? Forgatókönyv szerint megy a dolog vagy spontán? Lehet, hogy nem egyformán fizetünk? fórum

Voltatok már hagyatéki tárgyaláson? Mi történik? Forgatókönyv szerint megy a dolog vagy spontán? Lehet, hogy nem egyformán fizetünk? (tudásbázis kérdés)

2011. nov. 25. 18:49

a kérdés elég fura...ki fizet kinek?

forgatókönyv ha nem zavarsz bele és a kj díjat azörökösfizeti

2010. márc. 22. 20:12

Ptk. 662. § Nem jár kötelesrész annak, akit az örökhagyó végintézkedésében érvényesen kitagadott. A kitagadás csak akkor érvényes, ha a végintézkedés annak okát kifejezetten megjelöli.


A kitagadási ok meglétét az köteles bizonyítani, aki a kitagadásra hivatkozva örökölni kíván.


663 § (1) Kitagadásnak van helye, ha a kötelesrészre jogosult

a) az örökhagyó után öröklésre érdemtelen lenne;

b) az örökhagyó sérelmére súlyos bűncselekményt követett el;

c) az örökhagyó egyenesági rokonainak vagy házastársának életére tört, vagy sérelmükre egyéb súlyos bűntettet követett el;

d) az örökhagyó irányában fennálló törvényes eltartási kötelezettségét súlyosan megsértette;

e) erkölcstelen életmódot folytat;

f) jogerősen öt évi vagy azt meghaladó szabadságvesztésre ítélték.


Szerintem ebből egyértelműen kiderül, amire kíváncsi vagy.

Másrészt, az öröklési illeték megfizetésére az örökösök örökrészük arányában kötelesek. A hagyatéki terhek közé kell számítani:


a közjegyzoi munkadíjat,

a temetési költségeket. (Bizonyítás nélkül is elfogadható az örökhagyó eltemettetésének helyben szokásos költségei. A szokásos mértéket meghaladó költségeket az illetékhivatal felé igazolni kell.),

az örökhagyó életében keletkezett és általa meg nem fizetett adósság, vagy hitel (örökös által igazolt) összegét,

a hagyatéki eljárás során kirendelt gondnok, és végrendeleti végrehajtó tiszteletdíját,

az ingatlan-nyilvántartási eljárás illetékét.

2009. aug. 21. 15:23
Annyit töröm a fejem, hogy s mint volt, mikor ott dolgoztam, most hirtelen beugrott, hogy a végzés végére oda van írva, hogy meg lehet fellebbezni a (azt hiszem) területileg illetékes bíróságnál, ha jól emlékszem, 2 hét a fellebbezési határidő (volt 7 éve).
16. nagyreni (válaszként erre: 14. - Murva)
2009. aug. 21. 15:21

Annyira töröm a fejem, hogy hogy voltak annak idején a hagyatéki tárgyalások, de nehéz ilyen konkrétumokra visszaemlékezni.

De logikusan gondolkodva, ha hoz is végzést megegyezés nélkül a közjegyző, annak kell megtámadni, aki nem elégedett.

Ha valóban ki lehet zárni a köteles részt is végrendeletileg, bár annak tényleg a "kötelesség" a lényege, és én erről nem hallottam még soha, viszont az elmúlt 7 évben változhattak a jogszabályok, szóval ha ez megoldható, akkor nincs sok választási lehetősége a közjegyzőnek, és akkor valószínűleg a tesód fog pert indítani ellened, ha nem fogadja el a végzést.

Ha pedig mégsem lehet a köteles részt öröklőt kizárni az örökségből, és ragaszkodsz az ő részéhez, akkor neked kell majd "megtámadnod" őt.

De ez a része már a nem közjegyzőre tartozik, hanem a bíróságra.


A legjobb az lett volna, ha már a haláleset előtt a nevedre lett volna íratva, amit neked szántak. A barátnőmet így semmizték ki még a köteles részből is, hogy az apja a második házasságából született fiának "eladott" mindent.

15. nagyreni (válaszként erre: 14. - Murva)
2009. aug. 21. 15:14
Ha nincs megegyezés, nem tud ő sem végzést írni, de nem tudom, hogyan terelődik bíróság elé a dolog, mert amíg ott dolgoztam, egyetlen olyan eset sem volt, ahol ne tudtak volna így vagy úgy megegyezni az örökösök.
14. murva (válaszként erre: 13. - Nagyreni)
2009. aug. 21. 14:52
Ki fogja a pert indítani ha nem tudunk megegyezni?Ha jól gondolom minden a közjegyzőn múlik,hogy ő mit mond ki,mert ugye két döntési lehetőség van a részéről.
13. nagyreni (válaszként erre: 12. - Murva)
2009. aug. 21. 00:06
Ha jól tudom, akkor ha nem tudtok megegyezni, polgári peres eljárásban fog eldőlni, ki hogyan örököl.
12. murva
2009. aug. 20. 22:37
Az van a papíron amit küldött a közj. hogy az egyik örököstől kérhetik a közj.költséget ez az egyetemlegesség én nem tudom mi az,tehát a lényeg,hogy vinnem kell a teljes ügyintézési költséget.Szeretnék már túl lenni rajta.Szerintetek ha ő azt nem fogadja el ami a végrendeletben van,hanem kveteli a köteles részt akkor mi történik?Azt mondták,ha letagadja,hogy kapott pénzt nekem kell bizonyítani,hogy kapott,szerintetek,ha ő mond mást mint ami a végredeletben le van írva miért nem neki kell bizonyítani?
11. gyöngyszemü (válaszként erre: 9. - Nagyreni)
2009. aug. 20. 22:29
Csak akkor nem kérheti a köteles részt ha végrendelkezve van rola, hogy kizárja azt a gyermeket. Tudom mert após is mindíg azt mondta hogy jaj szegény első házasságából született gyermekének ebből jár, azt ne feledjük, de végrendeletet nem volt hajlandó írni hogy ezt elkerűljük!
10. Larin (válaszként erre: 7. - Murva)
2009. aug. 20. 22:27

Az az igazság,hogy a testvéreden múlik,hogy ő elfogadja-e.Sajnos,jó pár hagyatéki tárgyalás volt már az életemben.A kötelesrész,úgy tudom,azért"köteles" a neve,mert egyenesági

gyermek,leszármazott részére mindenképp jár.

Tehát egy papír,amelyben anyukád leírja,akár

még ügyvéd által jóváhagyva is,hogy ő pénzt adott

ennek fejében,nem elég.Csak az lett volna a jogilag elfogadható forma,hogyha papíron kifizeti

a testvérednek az ő örökrészét,de azt neki/test-

vérednek/ is el kellett volna fogadnia és az alá-

írásával hitelesítenie.

A másik megfelelő forma az lett volna,hogyha

anyukád még életében köt egy eltartási szerződést

veled,amelyben ki lett volna kötve,hogy ő az álta-

lad fizetett életjáradék v.az ellátás fejében-mi-

velhogy ezt csak tőled kapja meg-téged tesz meg

kizárólagos örökösévé.

Sajnos ez,a Te esetedben,amit anyukád írt,hogyha

jól értelmezem,akkor megtámadható a testvéred részéről.

A testvéred méltányosságból viszontlemondhat az örökrészéről,hogyha sikerül vele beláttatnod,hogy

anyukátok így akarta éspedig azért,mert csak Te törődtél vele.Szerintem próbáld szép szóval meg-

győzni,ha pedig rossz kapcsolatban vagytok és pereskedni fog akkor keményíts be csak.Ha per lesz,akkor neked kell bebizonyatani-tanúkkal-hogy

te jártál hozzá és te törődtél vele.

9. nagyreni (válaszként erre: 7. - Murva)
2009. aug. 20. 22:14

Nem vagyok benne biztos, de úgy emlékszem, a köteles részt akkor is követelheti, ha teljesen kizárják végrendeletileg a hagyatékból.

Szerintem egy ügyvédet kérdezz meg a lehetőségeidről.

8. gyöngyszemü (válaszként erre: 7. - Murva)
2009. aug. 20. 22:07
Ha úgy végrendelkezett akkor annak úgy kell lennie!!! Remélhetőleg nem tagadja le!? Bár ilyenkor nemlehet megbízni még a testvérbe sem!
2009. aug. 20. 22:03
Anyám halála kapcsán kell mennem hagyatékira.Van egy tesóm,anyám végrendeletet íratott ügyvéddel amelyben leírja,hogy a tesóm ne kapjon kötelesrészt sem mert ő adott neki egy nagy összeget csak én legyek az örökös ,tíz évig nem volt nála a tesóm halála előtt se jött el.erről a pénzről semilyen irat nem készült csak a végredeletben van bele írva,mi van szerintetek ha letagadja?
2009. aug. 20. 21:13

Kétszer voltam 3éve apósomén, egy éve apámén. Mindkettő másként zajlott, függ az ügyvédtől is, az elsőn rendes és felkészült volt az ügyvéd, a másikon bunkó, flegma, semminek nem nézett utánna.. Megadtuk az adatokat, amiután utánna kell járnia, de nem tette ráadásul az első 2hónap alatt a halál után elintéződött, apámnál meg fél évet vártunk és nem voltunk megelégedve..


Menned kell hagyatékira?

Hogy érted hogy lehet hogy nem egyformán fizetünk??

2009. aug. 20. 21:11
Az örökség arányában fizettek.
2009. aug. 20. 21:10
Elmondják, hogy ki mit örökölt, végrendelet felolvasás, ha van. Megkérdezik, hogy egyetért-e mindenki a hagyatéki végzésben leírtakkal (pl. örökölt ingatlanok, ingóságok becsült értékével). Igen, lehetséges, hogy nem egyformán fizettek, ez az örökléstől függ.
2009. aug. 20. 21:09

Én közjegyzőnél dolgoztam még régebben, jópáron részt vettem.

Ha jól emlékszem, leellenőrzik az adataitokat, felsorolják a hagyatékot, megkérdezik, van-e esetleg valami megegyezés, ami eltér a normális hagyatékolástól, ha van végrendelet, vagy temetési számla, amit még nem adtátok be, megtehetitek, illetve szólhattok, ha valami nem tetszik a hagyatékkal kapcsolatban, esetleg igényelhettek több részt valamiért cserébe, hogy mondjuk gondoztátok az elhunytat, stb., aztán ha mindenben megegyeztek, akkor a közjegyző megírja a végzést, aláírjátok, ha nincs semmi gubanc, még a jogerőre is emelkedhet, ha azt is aláírjátok, fizettek és vége.

Azt, hogy milyen arányban fizettek, nem a közjegyző szabja meg.

2009. aug. 20. 21:08
Sajnos igen.Általában forgatókönyv szerint megy ha a felek meg tudnak mindenben egyezni akkor nem tart sokáig.Ha nincs megegyezés akkor tovább tart az egész.De konkrétan mi érdekel?
2009. aug. 20. 21:05
Voltatok már hagyatéki tárgyaláson?Mi történik?Forgatókönyv szerint megy a dolog vagy spontán? Lehet, hogy nem egyformán fizetünk?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook